RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  001/1999  /  maj

 
 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


 

Drodzy Czytelnicy! Drodzy Parafianie!


Zbliżamy się szybkimi krokami do wielkiego Jubileuszu Roku 2000-sięcznego. Ojciec Św. Jan Paweł" od kilku już lat przygotowuje nas na to wielkie wydarzenie. Idąc za głosem Ojca Świętego Jana Pawła" wiele parafii podejmuje różne inicjatywy, które mają na celu przede wszystkim odnowić wiarę w naszych sercach. W Dziejach Apostolskich czytamy miedzy innymi o pierwszej wspólnocie Kościoła: "Trwali jednomyślnie na modlitwie, wszystko mieli wspólne". Chcemy i my jako wasi duszpasterze przyczynić się do większej odnowy życia chrześcijańskiego naszej parafii na wzór tej pierwotnej wspólnoty. Dlatego też z ogromną ochotą podejmujemy waszą inicjatywę założenia w naszej parafii gazetki parafialnej, która przede wszystkim ma się przyczynić do budowania prawdziwej wspólnoty wiary, nadziei, miłości w naszej parafii, będzie bardziej zbliżała ludzi do siebie. Tytuł (wybrany na drodze konkursu) "ZNAK POKOJU" wskazuje nam, że celem tego pisma jest słanie pokoju w sercach ludzi, abyśmy szli drogą miłości.
Nasza gazeta jest redagowana przez zjednoczone siły Rady Parafii i Rady Programowej Ośrodka Kultury "Zameczek". W związku z tym chcemy między innymi w naszym piśmie poruszać takie zagadnienia jak:
Karty historii parafialnej, aktualne wydarzenia z Czernicy i Łukowa, nasze zdrowie - kącik medyczny, o działalności różnych grup, kącik Ty pytasz my odpowiadamy, oraz intencje mszalne, ogłoszenia duszpasterskie, różne sprawy, ogłoszenia i reklamy.
Na zakończenie zwracamy się do wszystkich z gorącym apelem o pomoc w tworzeniu naszego pisma. Czekamy na każde wasze propozycje, inicjatywy.

Wasi duszpasterze

ks. Ryszard Lapczyk
ks. Marian Tatura

do góry

 


 

Konkurs rozwiązany. MAMY TYTUŁ!!!

Jak widzicie mamy już tytuł naszej gazety, dzięki konkursowi, który został wcześniej zorganizowany.
Na pewno chcecie wiedzieć co się działo z kartkami konkursowymi które zostały wrzucone do urny konkursowej. Otóż w Poniedziałek Wielkanocny została komisyjnie otwarta urna konkursowa i wszystkie blankiety (bez oglądania i po ich przeliczeniu) zostały przekazane jednej osobie, która na podstawie kart konkursowych przygotowała jedną zbiorczą listę z proponowanymi tytułami gazety. Następnie zebrała się komisja konkursowa (osoba która znała personalia ludzi, nie brała udziału w tym posiedzeniu) składająca się z przedstawicieli Rady Parafialnej i Rady Programowej Ośrodka Kultury "Zameczek". Po burzliwej dyskusji został wybrany tytuł "ZNAK POKOJU". Tytuł ten zaproponowali :
Małgorzata, Mirosław, Agnieszka i Kasia WITA.
Zwycięzcom dziękujemy oraz gratulujemy. Zwycięzcy otrzymują cenną nagrodę ufundowaną przez Ośrodek Kultury "Zameczek".
Pozostałym uczestnikom konkursu bardzo serdecznie dziękujemy za tak liczny udział i zaangażowanie. oraz za bardzo pomysłowe tytuły i cenne uwago dotyczące treści gazety.

REDAKCJA

do góry

 


 

RYS HISTORYCZNY - KGW CZERNICA

Koło Gospodyń Wiejskich w Czernicy powstało  12-XII-1961 z inicjatywy Anny Błaszczok. Pierwszą przewodniczącą została Gertruda Jeszka, zastępcą - Anna Błaszczok, sekretarzem - Anna Francus, skarbnikiem - Elżbieta Krawczyk., członek zarząd u - Elfryda Witkowska. Celem powstałej organizacji to szerzenie oświaty przez organizowanie: kursów, pokazów, prelekcji oraz konkursów. Pierwsze lata po założeniu były dla członkiń trudne, bo nie było własnego lokum. Zebrania odczyty, wieczorki urządzano w Szkole Podstawowej, lub w kawiarni u p. Bluszczowej. Tak było do t 967 roku. Budynek dawnej Gromadzkiej Rady Narodowej rozbudowano. Członkinie brały udział przy myciu i malowaniu okien, drzwi i podłóg. Wyasygnowano też z kasy koła pewną kwotę na urządzenie salki. Potem mogły członkinie z niej korzystać. Otrzymano też piec elektryczny z Gminnej spółdzielni Pstrążna.



Od r. 993 roku siedziba czernickich gospodyń stał się "Zameczek". Koło może korzystać z salki i kuchni w "Zameczku". KGW ma na swym koncie szeroki wachlarz przeprowadzonych kursów z zakresu gotowania i garmażerii, wypieku cukierniczego, deserów i koktajli, kroju i szycia, haftu, robienia kołder i kwiatów sztucznych.

Były tez różnego rodzaju pokazy, a to: pierwsza pomoc w nagłych przypadkach, obsługa zmechanizowanego sprzętu, urządzenie wnętrz, prześwietlanie drzewek owocowych, pokazy kosmetyczne. Pokazy - degustacje: rybne i wyrobów mleczarskich. Organizowano różnego rodzaju prelekcje. Członkinie uczestniczyły także w szkoleniach rolniczych. Przeprowadzono różne konkursy: wychów drobiu, czystość obór, "więcej warzyw, owoców i kwiatów".

Działalność koła nie ogranicza się tylko do działalności oświatowej. Sprowadzono pisklęta kurcząt, kaczek, gęsi i indyków. Z sektora spółdzielczego sprowadzono warchlaki. W latach trudnych umożliwiono gospodyniom nabycie nawozów sztucznych. Sprowadzono z Centrali Nasiennej nasiona warzyw wówczas u nas mało znanych.

W t 963 roku koło zagospodarowało grunt Państwowego Funduszu Ziemi o areale 0,40 ha. Przez trzy kolejne lata uprawiano ziemniaki, pszenicę i jęczmień. Członkinie pracowały na polu społecznie, a wypracowany zysk ze sprzedaży plonów był do kasy koła. Na wystawę powiatową "Dorobek XX-lecia ruchu kobiecego" nasze koło wystawiło swe eksponaty z zakresu: szycia garmażerii, wypieku cukierniczego i kwiatów sztucznych. Wystawa ta była sprawdzianem wiadomości nabytych na kursach.

W 1965 roku powiatowy Zarząd Ligi Kobiet przekazał tutejszemu Zarządowi "Dyplom Uznania” za działalność społeczno-szkoleniową wśród kobiet. W budowie CENTRUM ZDROWIA DZIECKA członkinie koła też mają swoją "cegiełkę".

Każdego roku członkinie biorą udział w dożynkach Gminnych wystawiając przyczepy do korowodu dożynkowego. Urządza się: zabawy taneczne, spotkania pod "choinką", wieczorki z okazji 8-go marca. Z tej też okazji się najstarsze mieszkanki Czernicy wręczając im upominki.

Odbywają się każdego miesiąca spotkania urodzinowe członkiń. Koło posiada stroje śląskie w których członkinie występują na różnych uroczystościach dodając im szyku.

W tym 37-leciu istnienia ster koła trzymały przewodniczące: Gertruda Jeszka, Anna Błaszczok, Maria Święty, Helena Szewczyk, Małgorzata Witek i obecnie Elżbieta Kawulok.

Koło ma perspektywy na dalszy rozwój i osiągnięcia ku zadowoleniu wsi.

Anna Błaszczok i Elżbieta Kawulok

do góry

 


 

Karty naszej historii parafialnej



Wielu parafian interesują początki powstawania - organizowania parafii, jak również związana z tym budowa Kościoła. Macierzystą parafią Czernicy i Łukowa była Pstrążna do roku 1945. Myśl budowy kościoła i utworzenia parafii nurtowała tutejszą społeczność już przed I Wojną Światową. Tym bardziej, że było to możliwe, gdyż kondycja gospodarcza społeczności i gminy Czernica była nadzwyczaj dobra. Poważne dochody do kasy gminy płynęły z kopali węgla kamiennego "Erbreich". Również dyrekcja kopalni była bardzo przychylna zamiarom budowy kościoła. Nie było jednak sprawnych organizatorów, oddanych tej sprawie, ani większego zainteresowania ówczesnego proboszcza z Pstrążnej.

W latach wojny 1914-18, oszczędności gminy, jako pożyczka przeznaczone zostały na cele wojenne.

W tej sytuacji projekt budowy kościoła upadł, na długie lata. Dopiero po zakończeniu wojny w 1945 roku, władze gminy Czernica w imieniu całej społeczności, wystąpiły z wnioskiem do Urzędu Ziemskiego w Rybniku, o zezwolenie na przebudowę i adaptację budynku gospody z osobną salą na tymczasowy Kościół. Urząd Ziemski w Rybniku wydał pozwolenie. Cała społeczność Czernicy i Łukowa zabrała się do pracy. Lokatorów mieszkających w budynku przy gospodzie przeniesiono do innych mieszkań. Prace murarskie, stolarskie i rzemieślnicze wykonali przede wszystkim parafianie, pracując od rana do późnego wieczora, w wielkiej liczbie. Całością robót kierował Augustyn Janosz. Prace zakończono 13 sierpnia w 1945 roku. Szaty liturgiczne uszyły i przygotowały siostry zakonne z Rydułtów.

Czy architektura wewnętrzna i zewnętrzna kościoła była ciekawa i artystyczna? Fachowcy artyści z Krakowa ocenili negatywnie. Oto notatka z krakowskiego "Tygodnika Powszechnego" "Czernica to osada górnicza niedaleko Rybnika .... W 1945 roku zaadaptowano na kaplice starą gospodę niemiecką, budynek prosty z dwuspadowym dachem, trójkątnymi szczytami i wyniosłym kominem. Wybito półokrągłe okna i wstawiono do wnętrza drewniane ołtarze (rodem z kredensów), pełne bezwartościowych figurek świętych. Całość okraszono dużą ilością krzyżyków, żeby nie było pomyłek, że to kościół. Zabrano się do budowy prawdziwego kościoła na wzgórzu."

Trzeba jednak usprawiedliwić ten brak smaku artystycznego ludzi wiejskich w latach powojennych. Poświęcenie kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego nastąpiło 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia NMP 1945 roku. Zgromadziła się cała społeczność, przekonana, że Opatrzność Boża spełniła ich pragnienie domu Bożego, od wielu pokoleń. Poświęcenia dokonał (duszpasterz) i proboszcz z Pstrążnej ks. Hojka, delegowany przez Kurię Biskupią w Katowicach. Duszpasterzem w Czernicy był przez pewien krótki czas ks. Mucha. Następnym - stałym ks. Jerzy Krzywoń, z zadaniem budowy nowego kościoła. Kapłan ten mieszkał w budynku jednopiętrowym przylegającym do kościoła. Tam miał kancelarię parafialną już w samodzielnej parafii ustanowionej przez biskupa Ordynariusza katowickego Stanisława Adamskiego. Założono księgi parafialne. Pierwszy wpis w Księdze Chrztu, pod numerem I dokonany przez ks. J. Krzywonia (pięknym ręcznym atramentowym piórem) to - Regina Kubica, urodzona 22 września 1945, a ochrzczona 23 września w Czernicy.

Oto wpis w Księdze Pogrzebów, pod numerem 1/1945 r: Florian Czogała - robotnik, inwalida z Czernicy, urodzony 01-05-1868 w Turzy, a zmarł 13 września, pochowany 15 września w Czernicy na cmentarzu.

W Księdze Ślubów zanotowano pod numerem 1/1945 r.:  Edward Skowronek, górnik z Pieców, oraz Gertruda Kubica z Czernicy. Ślub ich odbył się 15 października, w kościele zwanym dziś "starym kościołem". Parafianie Czernicy i Łukowa, gromadziwszy się w swoim kościele Serca Jezusowego, myśleli jednak o budowie nowego Kościoła - ale o tym w następnym numerze gazetki.

Opracował ks. Ryszard Lapczyk
Na podstawie kroniki Juliusza Fojcika, Kroniki ks. Jana Kapołki i ustnej relacji pana Alfonsa Koszo
rza


do góry

 


 

Święty Maciej Apostoł


Dzieje Apostolskie mówią, że Św. Maciej towarzyszył naszemu Zbawcy od dnia Jego Chrztu. Kiedy trzeba było wybrać jednego z Apostołów na miejsce zdrajcy Judasza, Święty Piotr powiedział: " Trzeba więc, aby jeden z tych ludzi, którzy przebywali z nami przez cały czas, kiedy Pan Jezus działał wśród nas został wzięty do nas trzeba właśnie, aby jeden z tych stał się wraz z nami świadkiem Jego Zmartwychwstania" (Dz ,21-22). Kandydatów było dwóch: Barsaba i Maciej; los padł na tego drugiego. Naocznymi świadkami tego zdarzenia było około 120 ludzi. Zgodnie ze starą tradycją, którą przekazuje nam Św. Klemens z Aleksandrii, Św. Maciej był jednym z siedemdziesięciu dwóch uczniów naszego Pana, na których później zstąpił Duch Święty. Największą zasługą Św. Macieja było wprowadzenie do życia kościelnego i klasztornego daleko posuniętej wstrzemięźliwości i umartwień cielesnych. Św. Maciej został umęczony w Kolchidzie. krainie Azji Mniejszej, nad brzegami Morza Czarnego, na południe od gór Kaukazu.

Modlitwa: Panie Boże, który na miejsce Judasza wybrałeś Św. Macieja na Apostoła, !'praw abyśmy dzięki niemu mogli otrzymać nagrodę Twojej miłości i osiągnąć zbawienie wieczne. Amen.


do góry

 


 

Święty Jan Nepomucen


Kapłan i Męczennik Patron spowiedników.
We wczesnym dzieciństwie Święty Jan Nepomucen został cudownie uleczony dzięki modlitwom rodziców, którzy w podzięce ofiarowali go na służbę Bogu. W roku 1370 przyjął tonsurę i został notariuszem sądu arcybiskupiego, w roku 1677 oficjałem tegoż sądu. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został altarystą katedralnym, a potem proboszczem Św. Galla w Pradze, gdzie zyskał sławę znakomitego kaznodziei. Bywał zapraszany na dwór królewski, rozstrzygał spory i uczynił wiele dobrego dla swoich wiernych. Niebawem został również spowiednikiem królowej Zofii. ucząc j ą pokory i cierpliwości. Pewnego dnia król zwrócił się do niego z żądaniem wyjaśnienia, z czego spowiada się królowa. Ponieważ ojciec Jan odmówił, został wtrącony do więzienia. Po pewnym czasie król ponowił swoje żądanie. "Jeśli mi nie powiesz - powiedział król- umrzesz. Ale jeśli usłuchasz, obsypię cię bogactwami i zaszczytami". Ojciec Jan ponownie odmówił. Skazano go na tortury, a potem utopiono w rzece. Nad miejscem, w którym utonął, ukazała się dziwna jasność. Święty Jan Nepomucen przeszedł do historii jako "męczennik za tajemnicę spowiedzi".

Modlitwa: Boże sławimy Cię za laskę. jaką dałeś św. Janowi, który oddał życie w obronie tajemnicy spowiedzi. Spraw abyśmy dzięki jego modlitwom z korzyścią dla naszej duszy przystępowali do sakramentu pokuty. Amen.


do góry


 

Święty Filip Nereusz


Kapłan, apostoł Rzymu
Św. Filip urodził się we Florencji w roku 1515, tego samego roku co Św. Teresa z Avilla. Od dziecka odznaczał się wielkim posłuszeństwem wobec rodziców. Po studiach został wysłany do wuja w pobliżu Monte Cassino. Ale Św. Filip nie chcąc, aby jakiekolwiek świeckie rozrywki przeszkadzały mu pełnić służbę Bogu, udał się do Rzymu w roku 1533 i został nauczycielem dzieci w zamożnym florenckim domu. Następnie przez osiemnaście lat był adwokatem, prowadząc już wówczas dzieło ratowania dusz, za co został obdarzony szczytnym mianem "apostoła Rzymu". Już wówczas zyskał sławę jako święty. Równocześnie poświęcił się studiom nad filozofią i teologią. Jego chęć służenia ludziom sprawiła, iż w roku 1548 założył Bractwo Najświętszej Trójcy, którego celem była służba pielgrzymom i chorym. Posłuszny woli spowiednika został księdzem mając 36 lat. W tym samym czasie podłożył podwaliny pod zgromadzenie oratorianów. Cały Rzym był zbudowany jego cnotami i gorliwością z jaką pracował jako kapłan i spowiednik. Dokonał życia wypełnionego pokutą i pracą w roku 1595.

Modlitwa: Boże, który nieustannie wynosisz swoje wierne sługi do chwały świętości. spraw aby zapłonął w nas ogień Ducha Świętego, który tak cudownie rozpaliłeś w sercu św. Filipa. Amen.


do góry


 


 

PZHGP Sekcja 3 - Czernica
 

Jedną z najstarszych organizacji działających w sołectwie Czernica - Łuków Śląski to PZHGP Polski 'Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Swoje istnienie hodowcy gołębi pocztowych liczą od 1952 roku tj. od najwcześniejszego z zachowanych protokołów, napisanego przez Alfonsa Koszorza. Jednak Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych istniał wiele lat wcześniej. Najstarszą legitymację członkowską jeszcze w języku niemieckim do dzisiaj na pamiątkę zachowuje mieszkaniec Czernicy - Karol Lukoszek. Najstarszym czynnym hodowcą w sekcji 3-Czernica jest Alojzy Koźlik, zaś najkrótszym stażem hodowca Roman Kubek. Sekcje Czernica - Łuków ŚI. od początku istnienia należały do oddziału PZHGP w Rydułtowach. Po przekształceniach administracyjnych, gdy miejscowości Czernica - Łuków ŚI. znalazły się w granicach gminy Gaszowice większa część przeszła z Rydułtów do oddziału PZHGP Gaszowice, a część została w Rydułtowach.
Obecnie sekcja 3-Czernica liczy 32 członków. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że oprócz liczących się wyników lotowych w grupie, rejonie, okręgu nawet w mistrzostwie Polski to mamy także naszych hodowców w Zarządzie Okręgu PZHGP "Śląsk - Południe". Są to hodowcy Magiera Jerzy - Prezes Grupy Gaszowice i Donga Krystian, który pełni także poważną funkcję do spraw lotowych. Należałoby jeszcze wymieniać wiele nazwisk, bo w tej organizacji muszą być ludzie którzy poświęcają wiele czasu, zdrowia i pieniędzy, aby ten nasz Związek mógł istnieć i przetrwać. Niestety, ale te piękne ptaki mają wielu wrogów w przyrodzie, a najsmutniejsze jest to, że najgorsi wrogowie to ludzie.

Sekcja 3-Czernica współpracuje w Ośrodkiem Kultury" Zameczek" gdzie mamy zapewnione miejsce na spotkania i zebrania. 18-04-1999 to data wiosennego zebrania na którym zostały omówione wszelkie sprawy związane z sezonem lotowym 1999. A sezon lotowy rozpoczyna się:
 

01-05-1999 Kępno kat. A
09-05-1999 Ostrów Wielkopolski kat. A
16-05-1999 Środa Wielkopolska kat. A
23-05-1999 Gorzów Wielkopolski kat. A, B
30-05-1999 Piła kat. A, B
06-06-1999 Świnoujście kat. B, C
13-06-1999 Ustka kat. B, C
20-06-1999 Władysławowo kat. B, C
27-06-1999 Świnoujście kat. B, C
04-07-1999 Piła kat. A, B
11-07-1999 Gorzów Wielkopolski kat. A, B
16-07-1999 Den Hag kat. C
17-07-1999 Gorzów Wielkopolski kat. A, B
25-07-1999 Władysławowo kat. B, C


Po raz pierwszy sezon lotowy rozpoczęty został Mszą Św. w kościele w Czernicy dla całego Okręgu Śląsk - Południe. Po Mszy Św. spotkanie hodowców przy kawie i piwku, aby podzielić się swoimi wiadomościami na temat hodowli.

Prezes Sekcji 3 - Czernica
Joachim Bobrzyk


do góry

 

 

OAZA Młodzieży w naszej parafii

Istnieje w nasze parafii Oaza młodzieży. Opiekunem tejże grupy jest ks. wikary Marian Tatura. W każdy czwartek o godzinie 18.30 odbywają się spotkania z młodzieżą, na które uczęszcza ok. 50 osób. W Pierwszy Piątek każdego miesiąca ks. Wikary odprawia Mszę Św. z udziałem i w intencji młodzieży całe naszej parafii, na które serdecznie wszystkich zapraszamy!
Jak wyglądają nasze spotkania!
Na spotkaniach modlimy się, śpiewamy, rozmawiamy na różne tematy oraz przedstawiamy swoje problemy, które wspólnie staramy się rozwiązać.

„Na spotkaniach super jest
można super ubawić się
ks. wikary na gitarze gra przygrywa
a młodzież razem z nim śpiewa
młodzież chętnie przychodzi na spotkania
na czas wspólnego rozważania".

Oaza Młodzieży wraz z ks. wikarym organizuje dyskoteki i ogniska, które odbywają się w Ośrodku Kultury" Zameczek", oraz wycieczki. Nasz grupa istnieje zaledwie pół roku, a byliśmy już na 3-dniowej wycieczce w Brennej, oraz w Ustroniu na Czantorii gdzie zjeżdżaliśmy na nartach i sankach. Na wyjazdach młodzież świetnie się bawiła i wraz z Ks. wikarym ma zamiar organizować więcej takich wycieczek. Wspólnie z duszpasterzami i grupami religijnymi z nasze parafii zorganizowaliśmy dwie akcje charytatywne, a mianowicie "Akcję Serce" na Święta Bożego Narodzenia, oraz "Akcję Baranek" na Wielkanoc. Akcje te miały na celu niesieni pomocy chorym i potrzebującym w naszej parafii.

Oaza Młodzieżowa serdecznie zaprasza na spotkania młodzież z parafii, która jeszcze nie uczęszcza na nasze spotkania i chce się podzielić swoimi problemami, oraz wspólnie z nami pośpiewać, po prostu wspaniale spędzić czas.

"Wokół nas"

Wokół nas
Niektórzy ludzie marnują czas
Inni zaś na spotkania uczęszczają
W różne miejsca Polski wyjeżdżają
I piękne widoki, okolice zwiedzają
Ja dziś tych zaprosić chcę
Którzy jeszcze nie zdecydowali się
By na naszych spotkaniach zgromadzić się
Wokół nas
Można wspaniale spędzić czas.

Ania


do góry


 


 

Realizacja zadań sołtysa i Rady Sołeckiej

Naprawy i remonty dróg.

W bieżącym roku brakuje środków na wykonanie nowych nawierzchni dróg ze względu na skromny budżet, jak również z powodu końcowej fazy zakończenia inwestycji - budowa szkoły. Nie mniej jednak przewidziano bieżące naprawy dróg i tak:
• Remonty cząstkowe dróg asfaltowych lokalnych ok. 100 m2. Większe wybicia będą wypełnione kostką betonową z utwardzeniem podłoża .
• Naprawa dróg gruntowych utwardzonych tzn. wybicia na tych drogach będą wypełnione tłuczniem granulowanym i zagęszczone wibratorem. Naprawy przewidziano na ul. Biskupa, Zielonej, Wąwozowej, Osadowej, Reja, Dębowej, Granicznej i Babiogórskiej. Na ul. Babiogórskiej przewidziana jest naprawa i ukończenie instalacji burzowej, oraz naprawa ogrodzenia przy posesji p. Glenc. Firma Kędzierzyn - Koźle dokończy budowę nawierzchni drogi na odcinku] 30 mb.
• Są czynione starania o środki z funduszu wojewódzkiego wydz. Rolnictwa na remont i modernizację ul. Sobieskiego, odcinek do ul. Powstańców obok budynków "Zameczek".
• Wykonano przebudowę (poszerzenie) wjazdu obok wysepki przy Starym Kościele ul. Sobieskiego, a wysepkę planuje się obsadzić kwiatami. Usunięto w tym rejonie wyschnięte konary drzew. Ścieżki spacerowe w przyległym parku i ławki zostaną odnowione. Na wlocie do ul. Starej zostały wycięte dzikie krzewy i zostanie niebawem poszerzony parking. Pod ogródkami działkowymi przy ul. Starej zostaną ułożone rury cementowe do odprowadzenia wody burzowej, a krawędź jezdni umocniona łupkiem przepalonym.
• Ponadto jest przewidziana naprawa usterek w powierzchni ul. Biskupa, Wąwozowej, Starej i Łącznej, które wykona w ramach gwarancji firma Kędzierzyn - Koźle.
• Przy Ośrodku Zdrowia planuje się poszerzenie parkingu wzdłuż ul. Wolności, jak również w placu obok apteki.

Na dzień 3 maja w nasz parafialny odpust będzie wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Jak corocznie przyjadą karuzele z Bielska - Białej, samochodziki o napędzie elektrycznym i strzelnica. Przyjazd zapowiedziało wiele kramarzy.

W następnym numerze gazety Sołtys przedstawi stan zaawansowania robót inwestycyjnych w sołectwie Czernica.

Sołtys Jerzy Witek


do góry


 

WIEJSKI OŚRODEK ZDROWIA W CZERNICY


Głównym naszym zadaniem jest:

- Rejestracja chorych
- Pobieranie materiału do badań laboratoryjnych
- Pobieranie materiału do badań analitycznych
- Wykonywanie szczepień ochronnych
- Prowadzenie badań bilansowych u 2-latków, 4-latków, 6-latków i 10-latków
- Wykonywanie iniekcji domięśniowych, dożylnych oraz opatrunków
- Opieka nad chorym w domu - wizyty lekarskie i opieka pielęgniarska (pobieranie krwi do badań, wykonywanie zabiegów zleconych przez lekarza, oraz zaopatrywanie obłożnie chorych w leki).

5 marca 1999 roku została uruchomiona apteka w budynku Ośrodka Zdrowia. Uroczystość miała charakter szczególny ze względu na udział zacnych zaproszonych gości. Poświęcenia apteki dokonał metropolita katowicki Arcybiskup Damian Zimoń.

W roku 1998 przyjęto:
   -   5600 dorosłych pacjentów
   -   3000 dzieci

I kwartał 1999 przyjęto:
   -   2500 dorosłych pacjentów
   -   1000 dzieci

W ośrodku zdrowia jest prowadzona akcja szczepień ochronnych dla dorosłych oraz dzieci np. przeciw grypie. WZW, świnka, różyczka, zapalenie opon mózgowych.

lek. med. Roman Kubek

do góry