RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  011/2000  /  marzec

 
 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Droga krzyżowa ulicami parafii

- Przesłanie Roku Jubileuszowego 2000
- 2 Stacja: Trudne życie
- Peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego
- Sprawozdanie z działalności Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Konkurs: Parafianin Roku
- Podziękowanie
- Życzenia urodzinowe

- 9 marca - świętego Dominika Savio
- 19 marca - świętego Józefa Oblubieńca NMP
- Klika uwag i rad dla podatnika
- Kolędowe spotkanie seniorów 2000
- Skat
- Ferie 2000
- I Bezalkoholowy Bal Charytatywny
 

 

Droga krzyżowa ulicami parafii

do spisu treści
 


 

Przesłanie Roku Jubileuszowego 2000

Jubileusz lub Rok Święty uroczyście obchodzony jest w Kościele od 1300 roku. Aktualnie obchodzi się go co 25 lat, dla szczególnych względów ogłasza się "Jubileusze nadzwyczajne".

Jubileusz 2000 roku został ogłoszony Bullą "Incamationis Mysterium". Rozpoczyna się 24 grudnia 1999 roku otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Rzymie przez Papieża.

Równocześnie zostaną otwarte Drzwi Święte w trzech pozostałych bazylikach Rzymu.

 
 

Symbol tej ceremonii nawiązuje do słów Pana Jezusa: "Ja jestem bramą... " (Jan 10,7). W Katedrach całego świata będzie sprawowana uroczysta liturgia rozpoczynająca Jubileusz.

Rok Jubileuszowy to niezwykłe zaproszenie do lepszego zrozumienia tajemnicy wcielenia:
- jest rok duchowego odrodzenia,
- rok osobistego spotkania z Chrystusem,
- rok hojnej miłości Boga i do Boga,
- rok hojnej miłości braci i do braci.

Jubileusz powinien utwierdzić w dzisiejszych chrześcijanach:
- wiarę w Boga, który objawił się w Chrystusie,
- umocnić nadzieję, wyrażającą się w godnym oczekiwaniu na życie wieczne, -ożywić miłość czynnie służąc braciom.

Wielką troską Papieża Jana Pawła II jest to duchowe przygotowanie na Wielki Jubileusz. "Myślą wybiegamy ku wielkiej dacie Roku 2000, w którym cały Kościół przeżywać będzie w sposób szczególnie głęboki Tajemnicę Wcielonego Słowa. Musimy otworzyć drzwi naszych sumień i naszego życia Chrystusowi Zbawicielowi, poddając się ulegle działaniu Ducha Świętego, aby coraz bardziej upodobać się do Pana ."

Jubileusz ma jasno określony cel, jest nim ożywienie wiary i świadectwa chrześcijan.
1. Lepiej poznać Ojca, Syna, Ducha Świętego wraz z Maryją-Matką Odkupiciela przez:
- czytanie Pisma Świętego,
- pogłębianie znajomości prawd wiary, zwłaszcza przez studium Katechizmu Kościoła Katolickiego,
- uczestniczenie w liturgii, zwłaszcza przez pełne uczestnictwo we Mszy św.

2.Świadectwa chrześcijan:
- w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym, społecznym, w życiu Kościoła,
- pełnienie dzieł miłosierdzia,
- własne cierpienia ofiarować Bogu, łącząc je ze zbawczą ofiarą Krzyża Chrystusowego.

do spisu treści
 


 

2 Stacja: Trudne życie

Moi drodzy i już koniec karnawału i już Wielki Post, czas pokuty, umartwiania się, czas Dróg Krzyżowych i Gorzkich Żali, czas naszego nawracania się do Boga Ojca.

Całymi latami przysłuchiwałem się ludziom nieszczęśliwym. Ludziom wewnętrznie załamanym i rozdartym, odrzuconym przez społeczeństwo, wykorzenionym z normalnego życia. Tym, którzy dostali się pod koła losu: starym, chorym, samotnym i nieszczęśliwym. Przysłuchiwałem się także tym, którzy mieli wszystko czego pragnęli i mogli mieć wszystko o czym marzyli, wielokrotnie bywali prawdziwie i głęboko nieszczęśliwi: "To nic mi nie daje, Mam wszystkiego dosyć".

Jestem jedynie małym duszkiem,
maleńkim ziarenkiem w ręku,
by włożyć Ci je w Twoje serce,
tak jak gospodarz wierzy w ziarno siewne,
które rozrzuca na dobrej glebie.

Przyjdzie deszcz, ale i słońce zaświeci.
Nadejdzie niepogoda i zjawią się burze.
Ziarno nie ujrzy nigdy kłosa.
Ale wierzę w niewidzialną siłę,
Która z jednego ziarna
Tysiące ziaren potrafi uczynić.

Tak, ale trzeba nam wiary w szczęśliwe życie, które nazywamy trudnym, krzyżowym. Potrzeba nadziei, że krzyż życia - wzorem Krzyża Jezusowego - stanie się znakiem zbawienia. Potrzeba miłości, by ten krzyż nieść i naśladować Jezusa. I wierzę, że weźmiesz krzyż swój i będziesz Go naśladować, chociażby przez łzy, chociażby przez choroby i samotność. A wtedy Ty, Człowiek będziesz prowadził ludzi do światła. I widzę ludzi, którzy uwalniają się z żądzy posiadania i nienawiści. Ludzi, którzy zadowalają się małym i znajdują czas dla spraw, które nie dają pieniędzy. Ludzi, którzy nie potrzebują pałaców, by żyć pięknie, ani grubego portfela, by wspólnie świętować. Ludzi, którzy zauważają kobiety i słyszą śpiewające ptaki, którzy potrafią się bawić jak dzieci, a także beztrosko usnąć w fotelu. Kochani ludzie z mnóstwem jasności w domach, we wsiach i miastach to wy bierzecie co dzień Wasz krzyż życia i naśladujecie Go.

ks. Marian Tatura

do spisu treści
 


 

Karty naszej historii parafialnej
Peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego

W dniu 29 października 1967 roku zakończono w diecezji Katowickiej Peregrynację. Po podsumowaniu dokonanym przez biskupa Herberta Bednorza, kazanie na pożegnanie w czasie nabożeństwa wygłosił Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Wyraził uznanie dla wiary ludu śląskiego i jego gorącej miłości do Matki Najświętszej w następujących słowach "Nie było Matki Najświętszej na terenie diecezji katowickiej w obrazie nawiedzenia. Ale była w waszych sercach, myślach i pragnieniach. Lepiej jeszcze niż na najpiękniejszym obrazie, dostrzegliście Ją w waszym życiu codziennym, w modlitwach i tęsknotach" Tak było w każdej parafii. Skutki obecności Maryi, dostrzec można było w następnych latach w życiu diecezji i parafii. Dokonało się w czasie peregrynacji w wielu parafiach i w latach następnych wiele nawróceń, notowanych w kronikach, a także stały wzrost życia religijnego w diecezji, obronę przed różnymi zagrożeniami życia społeczno-religijnego np. obronę niedzieli, jako dnia wolnego od pracy oraz uzyskanie wielu zezwoleń na budowę nowych kościołów, potrzebnych zwłaszcza w nowo zbudowanych osiedlach mieszkaniowych.

Nie można w żaden sposób uzewnętrznić Łask Bożych, których Bóg udzielił ludowi w czasie peregrynacji za przyczyną Matki Bożej. Peregrynacja maryjna była uczczeniem Boga w Trójcy Świętej jedynego za dar chrześcijaństwa 1000 lat od Chrztu Polski. Była to pielgrzymka milenijna, wiernej kopii obrazu jasnogórskiego, poświęconej przez papieża Piusa XII, dla peregrynacji przez wszystkie diecezje i parafie, miasta, wsie i osiedla całej naszej Ojczyzny.

Kto wpadł na tak genialny pomysł peregrynacji maryjnej o wymiarze religijno- historycznym? Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński przebywający w ośrodku internowania w Komańczy. Napisał najpierw tekst ślubów jasnogórskich Narodu. W późniejszym czasie opracował program Wielkiej Nowenny oraz program peregrynacji Kopii Obrazu MB Częstochowskiej do parafii całego kraju, celem przygotowania Narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski.

Kto namalował Kopię Obrazu?
Tego zaszczytnego zadania podjął się prof. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. Dzieło ukończył, namalował obraz nawiedzenia oraz Kopię Obrazu Jasnogórskiego, którą Prymas Polski ofiarował papieżowi Piusowi XII, który zaaprobował pomysł Peregrynacji i poświęcił Obraz Nawiedzenia. 26 sierpnia 1957 roku w bazylice jasnogórskiej miał miejsce obrzęd "pocałunku" - czyli zetknięcia Cudownego Obrazu z Kopią. Od tego czasu rozpoczęła się Peregrynacja Milenijna. W następnych numerach przypomnę w celu dokumentacji ostatnią Peregrynację Cudownego Obrazu.

ks. Ryszard  Lapczyk

 

do spisu treści
 


 

Sprawozdanie roczne z działalności
Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

za rok 1999 (cz. 2)

Analizując wypoczynek letni dzieci i młodzieży w latach ubiegłych można dojść do prostego wniosku, że w okresie kiedy powinni odrodzić w sobie siły i zapał do dalszej nauki, kiedy najbardziej potrzebują różnych form wypoczynku, nie mają takiej możliwości. Źle spędzany wolny czas przynosi zazwyczaj negatywne skutki. Prowadzi do nałogów, wpadania w złe towarzystwo, popełniania wykroczeń, a nawet przestępstw. Dlatego postanowiono w dniach 02.08. do 07.08. zaproponować dzieciom i młodzieży udział w półkoloniach. Zainteresowania przerosło wszelkie oczekiwania. Już w czerwcu chęć udziału zgłosiło ponad sto dwadzieścioro osób, z których tylko dziewięćdziesięcioro wzięło udział z uwagi na ograniczenia techniczne. Przez część dni dzieci uczestniczyły w licznych imprezach, tych organizowanych na miejscu i tych wyjazdowych. Całość została tak zaplanowana i przeprowadzona, że wśród wielu atrakcji znalazły się też elementy profilaktyki, prowadzone przez wykwalifikowaną do tego kadrę pedagogiczną. Wszyscy uczestnicy codziennie otrzymywali posiłki na miejscu oraz prowiant na wycieczki. Odbywały się liczne konkursy i zabawy, a na zakończenie półkolonii wszyscy uczestnicy otrzymali podarunki i dyplomy pamiątkowe. Koszt tego przedsięwzięcia zamknął się w kwocie ok. 8.500 zł. W związku z faktem, że w Gminnym Programie znalazł się punkt, który zakłada współpracę z organizacjami pozarządowymi, związkami wyznaniowymi oraz instytucjami społecznymi i charytatywnymi, od lipca br. postanowiono wspierać finansowo wydawanie gazetki parafialnej w Czernicy pt. "Znak Pokoju". W zamian za dofinansowanie, na łamach tej gazetki cyklicznie ukazują się artykuły o tematyce antyalkoholowej redagowane przez członków Komisji oraz ludzi którzy chcieliby coś przekazać w tym zakresie czytelnikom.

Suma jaką Komisja wspiera gazetkę wynosi miesięcznie 450 zł. W październiku postanowiono przeprowadzić sondaż w szkołach na temat warunków spędzania czasu wolnego przed i po lekcjach. Bardzo często z powodu fatalnej sytuacji w domach dzieci wcześnie przychodzą do szkoły i po zajęciach boją się wracać. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć dla nich miejsca, gdzie wykwalifikowani pracownicy pomagaliby choć częściowo uspokoić nadszarpnięte nerwy, ukoić ich ból. W tym wypadku postanowiono doposażyć świetlice w szkołach, które spełniają obecnie charakter świetlic środowiskowych. Suma jaką przekazano na doposażenie świetlic wynosiła w przybliżeniu 4.000 zł. W dniu 11.10. w Ośrodku Kultury i Sportu w Gaszowicach zainicjowano spotkanie z pisarką Marią Fox, w którym wzięła udział młodzież szkolna. W trakcie spotkania wystawiane były prace antyalkoholowe dzieci oraz liczne plakaty o tej tematyce. Łączny koszt imprezy wyniósł 400 zł. Ponadto od września do grudnia zorganizowano dla kadry pedagogicznej wszystkich szkół szkolenie z programu profilaktycznego "Drugi Elementarz, Czyli Program Siedmiu Kroków". Był on prowadzony przez specjalistę z dziedziny profilaktyki mgr Lidię Wróbel - dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku. Koszt szkolenia i zajęć z młodzieżą wyniósł około 8.000 zł.

Prowadzenie takich i podobnych szkoleń jest niezbędne dla prawidłowego prowadzenia zajęć z profilaktyki. Bez nich wszelkie działania w szkołach nie mogłyby się odbywać. Jak zakłada Ustawodawca wszyscy członkowie Gminnych Komisji powinni być przeszkoleni lub na bieżąco uzupełniać i podnosić kwalifikacje, sprawując swoje społeczne funkcje w Komisji. Dlatego też w roku sprawozdawczym w szkoleniach wzięło udział czterech członków. Uzyskana w ten sposób wiedza już po niedługim czasie bardzo pozytywnie wpłynęła na dalszą działalność całej Komisji. Koszt szkoleń wyniósł do 3.500 zł. Rozpoczynając na terenie gminy akcję "Sport wyklucza alkohol" postanowiono doposażyć salę gimnastyczną w Szczerbicach, gdyż właśnie tam najczęściej odbywają się zajęcia dla dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, wymagających także aktywnego wypoczynku i relaksu. Łączny koszt doposażenia wahał się w granicy 14.000 zł. Poza szeroko pojętą profilaktyką antyalkoholową zdarzają się przypadki zgłoszeń i próśb o ingerencje w rodzinach dotkniętych chorobą alkoholową. Także w tych wypadkach staramy się być pomocni, aby wołanie o pomoc nie pozostawało bez echa. W roku 1999 przeprowadzono siedem postępowań sprawdzających i wyjaśniających. Jedne miały swoje zakończenie w sądzie, inne kończyły się na ostrzeżeniach. Niektóre osoby przeszły leczenia odwykowe, inne sprawy toczą się dalej. Widać tym samym, że anonimowość w rodzinach alkoholowych zaczyna się kończyć. Dzieje się tak za sprawą lepszej dostępności do informatorów o punktach konsultacyjnych dla ofiar przemocy w rodzinie. Punkt taki utworzono w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gaszowicach, gdzie najczęściej pojawiają się takie osoby. Nie są to rzeczy kosztowne, gdyż np. jedno badanie u lekarza biegłego sądowego kosztuje 100 zł., a łącznie było ich kilka. Na potrzeby realizacji Gminnego Programu zakupiono na przestrzeń 1999 roku środki biurowe, których łączny koszt wahał się w granicy 1.000 zł. Profilaktyka nie może mieć swojej granicy w czasie, ani zawężać się tylko do terenu własnej gminy. Dlatego też w październiku postanowiono wspomóc szczytny cel charytatywny w postaci przekazania kwoty 2.000 zł na Dom Nadziei w Bytomiu, w którym przebywają dzieci z rodzin najbardziej dotkniętych chorobą alkoholową. W zamian za to osoby, których dobra wola przyczyniła się do szybkiego rozwoju profilaktyki antyalkoholowej w Gminie Gaszowice, wzięły udział w przedstawieniu "Jezioro Łabędzie". Łączne wykorzystanie środków w 1999r. z założonej sumy 80.000 zł. i faktycznej 91.000 zł. wyniosło 100% . Nie sposób wyliczyć wszystkich czynności podejmowanych przez nauczycieli, pedagogów, członków Komisji oraz ludzi dobrej woli, którym nie są obojętne problemy dzieci niszczonych przez alkoholizm najbliższych. Profilaktyka jest procesem długotrwałym i żmudnym. Bez niej nie można spokojnie patrzeć w przyszłość. Pozostając w przekonaniu, że trud i wysiłek inwestowany w młode pokolenie przyniesie pożądany skutek, staramy się poprawiać to co złe i udoskonalać to co dobre.

Przewodniczący
Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gaszowicach

Adam Wawoczny

do spisu treści
 


 

Konkurs: Parafianin Roku

Z okazji zbliżającej się rocznicy ukazania się pierwszego numeru naszego pisma ogłaszamy konkurs na "PARAFIANINA ROKU".

Sądzimy, że wśród nas jest wielu ciekawych ludzi, których osobowość lub działalność zasługują na uznanie i popularyzację. Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo.

Etap I - zgłoszenie pisemne kandydatów do tytułu wraz z podaniem krótkiego uzasadnienia poprzez wrzucenie kartek do skrzynki kontaktowej (do 12 marca 2000 r.)

Etap II - przedstawimy kandydatów w numerze kwietniowym i poprosimy o oddanie głosu na tę osobę, która zdaniem Państwa zasługuje na to zaszczytne miano. Wyniki konkursu planujemy ogłosić w wydaniu wielkanocnym "Znaku Pokoju".

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie
REDAKCJA

do spisu treści
 


 

Podziękowanie

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Czernicy

WYRAŻA PODZIĘKOWANIE

panu BŁAŻEJOWI KACZMARCZYKOWI
za ufundowanie i wykonanie balustrady na schodach wejściowych do szkoły,
co przyczyniło się poprawy bezpieczeństwa.

Dyrektor Szkoły Eugeniusz Brodniak

do spisu treści
 


 

Życzenia urodzinowe

Czcigodny Księże MARIANIE

Budujesz nas swym sercem, niejedną zaletą,
Dzięki Tobie niejedna do Boga dojdzie dusza.
Chcemy dziś Cię uczcić życzeniami swymi,
Niech nasza wdzięczność dni Twoje jasno znaczy,
Niech życie Twoje spokojne codziennie Ci płynie,
Czerp wiele pociech w życiu od Boga i ołtarza.

PARAFIANIE

do spisu treści
 


 

9 marca - świętego Dominika Savio

Urodzony we Włoszech w roku 1842 św. Dominik Savio żył zaledwie 15 lat, ale zdążył osiągnąć wysoki stopień świętości. Był uczniem św. Jana Bosko, który kochał go jak syna, Chcąc pomóc św. Janowi w jego pracy misyjnej zorganizował towarzystwo pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia. Pomimo iż życie św. Dominika płynęło w ubóstwie, pracy i cierpieniach, przepełniała go radość i pogodna świętość. Jest prawdziwym wzorem dla młodzieży. Pewnego razu napisał do przyjaciela: "Tu na ziemi świętość polega na tym, aby być stale radosnym i wiernie wypełniać nasze obowiązki".

do spisu treści
 


 

19 marca - świętego Józefa Oblubieńca NMP

Pochodził z królewskiego rodu Dawida. Ewangelia nazywa go "mężem sprawiedliwym". Był skromnym cieślą wiejskim z Nazaretu. Jego wiernej i troskliwej opiece zostało powierzone dzieciństwo Odkupiciela Pana. Odznaczał się czystością serca, prostotą, pokorą, cierpliwością, hartem ducha i łagodnością - był wzorem prawdziwego chrześcijanina. Umarł prawdopodobnie przed publicznym wystąpieniem Zbawiciela, bo już więcej Ewangelia go nie wspomina. 8 grudnia 1870 roku papież Pius IX uroczyście ogłosił go patronem Kościoła Powszechnego, a dzień 19 marca stał się bardzo uroczystym świętem w Kościele katolickim na całym świecie.

do spisu treści
 


 

Stowarzyszenie pisze

Klika uwag i rad dla podatnika

1. Każdy, kto osiąga dochód (wynagrodzenie, emerytura, renta, "fucha" z umowy-zlecenia) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Przypilnuj każdego, kto w ubiegłym roku wypłacał ci jakieś świadczenia, aby dostarczył ci informację o uzyskanych dochodach w roku ubiegłym (PIT -8B do 15.03 i PIT-ll do 31.03).
3. Rozliczaj się osobiście z podatku. Jeżeli zlecisz to zakładowi pracy (poprzez wypełnienie druku PIT -12) to nie możesz skorzystać z żadnej możliwości odliczenia i obniżenia podatku.
4. Spróbuj wypełnić roczne zeznanie podatkowe samodzielnie! Nie zrażaj się skomplikowanym językiem tego dokumentu - wnikliwe wczytanie się weń oraz w instrukcję wypełniania pozwala nie korzystać z usług biur rachunkowych, które za darmo w niczym nie pomogą.
5. Jeżeli masz taką możliwość, to rozliczaj się wspólnie z małżonkiem. Jeżeli jedno z małżonków nie pracuje zawodowo (nie osiąga dochodów) lub osiąga dochody z niższego przedziału skali podatkowej, to ze wspólnego rozliczenia uzyskuje się wymierną korzyść finansową.
6. Korzystaj z odliczeń:
a) Jeżeli budujesz, modernizujesz lub remontujesz dom to bierz zawsze rachunki VAT na wszystkie materiały i wykonane usługi, nawet na kilkudziesięciozłotowe kwoty. Nie możesz jednak odliczyć zakupu narzędzi np. pędzli, młotka, wiertarki itp.
b) Jeżeli leczysz się w prywatnych gabinetach (internistycznych, okulistycznych stomatologicznych) to poproś lekarza o rachunek za wizytę. Dla lekarza wypisanie rachunku nie jest żadnym problemem, a tobie obniża koszty porady lekarskiej o 19%.
c) Jeżeli kupujesz znajdujące się na wykazie tzw. pomoce naukowe lub literaturę, które mogą ci pomóc w pracy zawodowej to bierz na to "vatowski" rachunek (lub fakturę). Klasycznym przykładem "bezpiecznego" odliczenia tego typu jest komputer. Sprzedawcę poproś o wypisanie rachunku (faktury) na ciebie i współmałżonka! Gdy oboje pracujecie zawodowo to właściwie podwójnie korzystacie z odliczenia.
d) Jeżeli przekazujesz darowiznę na cele tzw. "szlachetne" (fundacje i stowarzyszenia charytatywne, kościół, szkoły itp.) to uzyskaj imienne potwierdzenie wpłaty, . które jest warunkiem odliczenia. Pamiętaj jednak, że potwierdzenie takiej wpłaty dla osoby nie osiągającej dochodu (np. żony nie pracującej zawodowo) nic nie daje, gdyż nie można odliczyć takiej wpłaty od dochodu, którego nie ma. Zwróć również uwagę na fakt, że na wszelkie znaczące wpłaty na potrzeby kościoła i parafii możesz otrzymać potwierdzenie od księdza proboszcza. Darowizny dla osób fizycznych nie podlegają odliczeniu.
e) Jeżeli dokształcasz się zawodowo, uczysz się języka lub uzupełniasz wykształcenie, to możesz część wydatków poniesionych na ten cel odzyskać.
t) Jeżeli twoje dzieci uczą się w szkole prywatnej lub społecznej i płacisz "czesne", to możesz z tych opłat odzyskać nawet do 883 zł.
g) Jeżeli twoje dzieci dojeżdżają do szkoły poza miejscowością zamieszkania i posiadają imienne bilety okresowe, to koszty przejazdów możesz zmniejszyć o 19%.
h) Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz taką osobę na utrzymaniu, to również możesz odliczyć wydatki na tzw. cele
rehabilitacyjne.

7. Kiedy już uporasz się z tymi dochodami, kosztami i odliczeniami to wypełnione roczne zeznanie podatkowe możesz wysłać listem poleconym do "fiskusa" (dla mieszkańców Czernicy i Łukowa jest to Urząd Skarbowy w Rybniku, 44-200 Rybnik, pl. Armii Krajowej 3) lub zawieźć tam osobiście i poprosić o sprawdzenie poprawności wypełnienia.
8. Nie zapomnij pozostawić sobie kopii zeznania oraz oryginałów wszystkich rachunków faktur i dowodów będących podstawą odliczeń - mogą być przydatne przy ewentualnej kontroli.
9. Pamiętaj, że jeżeli pracujesz na umowie o pracę poza miejscem stałego zamieszkania (dotyczy to większości mieszkańców Czernicy i Łukowa) to przysługują ci zwiększone koszty uzyskania przychodów (za rok 1999 powinny wynieść 92,57 zł/m-c, czyli 1110,84 zł/ rok). Jeżeli zakład pracy w przesłanej ci informacji PIT -11 wykazał niższą kwotę, to należy wyjaśnić, dlaczego.
10. Jeśli samotnie wychowujesz dziecko, to również możesz skorzystać z preferencyjnego łącznego opodatkowania tak jak w przypadku małżonków.
Z uwagi na szczupłość miejsca nie mogę zamieścić szczegółowych zasad rozliczania się z podatku dochodowego i zmuszony jestem odesłać was Szanowni Podatnicy do bardziej szczegółowych opracowań tematu. Z podobnych względów przedstawione uwagi dotyczą jedynie zagadnień najczęstszych i odnoszą się głównie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i nie prowadzących działalności gospodarczej.

Norbert Majer

do spisu treści
 


 

Kolędowe spotkanie seniorów 2000

25 i 26 stycznia 2000 po raz już kolejny miała miejsce bardzo sympatyczna uroczystość, którą było Kolędowe Spotkanie Seniorów. Jak co roku gospodarzem imprezy był Ośrodek Kultury w Czernicy, który zaprosił wszystkich mieszkańców
którzy ukończyli, 70 lat. Uczestnicy zostali poczęstowani kołaczem, kawą i herbatą. Spotkanie to jest jedyną okazją, aby Ci ludzie mogli się razem spotkać. Dlatego też przy zastawionych stołach wspominano przeszłość i z nadzieją mówiono o przyszłości. Śpiewano kolędy oraz piosenki biesiadne. Tradycyjnie imprezę tę prowadził zespół "MIRAJ". Wspólnie spędzony czas pozwolił na chwile zapomnieć o wieku i dolegliwościach. Nikt nie czuł się samotny, a wspólne spotkanie dodało sił, szczególnie że bardzo aktywnie w to spotkanie włączył się ks. proboszcz Ryszard Lapczyk i ksiądz wikary Marian Tatura.

Franciszek Kulik

 

do spisu treści
 


 

Skat

Emeryci w Czernicy nie nudzą się. Stare tradycje na Śląsku, a także w Czernicy są pieczołowicie kontynuowane. Nasi emeryci mają różne zainteresowania: hodują gołębie, pszczoły, łowią ryby, kibicują sportowcom. Spotykają się również, co czwartek, w swoim klubie ,,Barbara" w ,,zameczku", a tam przy tradycyjnym małym z pianką lub kawie rozkładaj 4 stoły i rozpoczynają rajcowanie przy starej tradycyjnej grze w skata. Jest już coraz więcej miłośników tej gry. Starsi emeryci zdradzają tajniki gry młodszym. Emeryci z Czernicy rywalizują z emerytami z Rydułtów. Stało się tradycją, że dwa razy w roku odbywają się turnieje skata pomiędzy tymi klubami. W celu sprawdzenia umiejętności na przełomie stycznia i lutego odbył się turniej, w którym brało udział 10 zawodników. W zaciętej rywalizacji zwyciężył jeden z najstarszych członków klubu pan Franciszek Kowalski, drugie miejsce zajął pan Zygfryd Troszka, a trzecie miejsce pan Henryk Troszka. W czwartek 17 lutego odbyło się rozdanie zwycięzcom pamiątkowych dyplomów i skromnych upominków. Najstarszy uczestnik turnieju pan Karol Łukoszek otrzymał pamiątkowy proporzec ufundowany przez ZZG Górników przy KWK "Rydułtowy": :Nad organizacją turnieju czuwał Gospodarz Klubu kol. Abczak wraz z prezesem panem Kulikiem. Aby tradycje nie zanikły zapraszamy naszych emerytów do Klubu w "Zameczku" na kolejne rozgrywki.

Władysław Abczak

 

do spisu treści
 


 

Ferie 2000

Podczas tegorocznych ferii zimowych Ośrodek Kultury w Czernicy sfinansował i zorganizował wiele ciekawych imprez dla dzieci i młodzieży szkolnej. 24 i 31 stycznia 2000 młodzież mogła wyjechać na lodowisko do Jastrzębia i Raciborza. 27 stycznia i 2 lutego mogła się bawić w "Zameczku" na dyskotece. A dzięki dopisującej aurze zimowej w pierwszych dniach ferii Zarząd Ośrodka przygotował dla dzieci kulig, który trwał do popołudnia ze względu na dużą liczbę dzieci w różnym wieku, a potem w parku zamkowym zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasy i gorącą herbatą.

Franciszek Kulik

 
 

do spisu treści
 


 

I Bezalkoholowy Bal Charytatywny

Karnawał to okres wielkich balów i zabaw tanecznych. Taniec i wspólna zabawa łączą ludzi i pozwalają zapomnieć o trudach dnia codziennego. W tańcu odpoczywamy, radujemy się i dajemy siebie innym. Uczestniczymy w balach charytatywnych nie tylko po to, aby wyśmienicie się bawić, ale głównie po to, aby zgromadzić środki finansowe dla najbardziej potrzebujących. Myśl zorganizowania Bezalkoholowego Charytatywnego Balu Karnawałowego zrodziła się z chwilą powstania Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Dwa miesiące intensywnych przygotowań, w których uczestniczył zespół złożony z członków stowarzyszenia, pod przewodnictwem opiekuna duchowego ks. M. Tatury i ogromnej pomocy pani wodzirej J. Turek, przyniósł oczekiwane rezultaty.

22 stycznia 2000 roku ZAMECZEK był świadkiem niezwykłego balu, na który przybyło wielu znakomitych gości z ks. proboszczem R. Lapczykiem na czele. Zabawa była wyjątkowa. Do tańca porywały gorące rytmy grane przez rodzimy zespół MIRAJ. Występ zespołu był dobroczynny, co świadczy o wielkim sercu jego członków. Przerwy między tańcami wypełniane były licznymi atrakcjami, spośród których nie sposób pominąć wielkiej aukcji obrazów, kompozycji kwiatowych oraz tortu czekoladowego. Wszystkie wyżej wymienione przedmioty wystawione na licytację zostały ofiarowane na bal przez licznych dobrodziejów. Nagrody fantowe, a także te biorące udział w zabawie "Idź na całość" ufundowali członkowie Stowarzyszenia, goście bawiący się na balu lub inni ludzie dobrej woli.

Loteria fantowa cieszyła się ogromnym powodzeniem. Goście chętnie kupowali losy i brali udział w zabawie wiedząc, że tym sposobem przyczynią się do powiększenia konta Parafialnego Funduszu Stypendialnego. Na balu karnawałowym nie mogło zabraknąć walca kotylionowego. Każdy z gości był zobowiązany zakupić kolorowy kotylion, który był przepustką do wspaniałej zabawy z tajemniczym partnerem. Panowie hojną ręką składali dobrowolne datki za kotylion dla siebie i swojej partnerki. Słodkim uwieńczeniem walca kotylionowego była tabliczka czekolady, którą partner ofiarował swojej tancerce, jako podziękowanie za wspólny taniec. Można powiedzieć, że na balu panowała prawdziwie rodzinna atmosfera. Goście chętnie brali udział w rozmaitych, ciekawych konkursach, wspólnie się bawiąc i wzajemnie dopingując. Drobne upominki oraz słodycze będące konkursowymi nagrodami, również zostały przekazane nieodpłatnie. Nie tylko taniec i zabawa łączą ludzi, ale także wspólne radosne śpiewanie. Dla każdego uczestnika balu był przygotowany śpiewnik z tekstami mniej lub bardziej znanych piosenek, które co jakiś czas rozbrzmiewały na sali "ZAMECZKU." Wspólne tańce, zabawy i śpiew trwały do wczesnych godzin rannych. Goście niechętnie rozstawali się ze sobą, żałując, że czas zabawy tak szybko dobiegł końca.

Dziś I Bezalkoholowy Charytatywny Bal Karnawałowy jest już tylko miłym wspomnieniem. Nie pozostało nic innego, jak tylko z utęsknieniem czekać na następny, zaplanowany na rok2001. Ogromne podziękowania należą się wszystkim dobroczyńcom, ofiarodawcom i gościom balu, którzy przez swoją hojność znacznie wzbogacili Konto Parafialnego Funduszu Stypendialnego. Słowa podziękowania należą się zespołowi organizacyjnemu z ks. M. Taturą i panią wodzirej J. Turek na czele. To oni czuwali nad koordynacją całości, bawili słowem i zachęcali do wspólnej zabawy. Bal został utrwalony na kasecie video i licznych zdjęciach, za co składamy gorące podziękowania pani Iwonie Sycha i jej mężowi.

W imieniu zespołu organizacyjnego Ewa Kowol

 
 
 
 
 
 
 

do spisu treści