RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  016/2000  /  sierpień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Stacja: Poświęcenie groty

- Poświęcenie groty
- Powiedz Matko
- Karty naszej historii parafialnej
- Informacja dla pacjenta
- Servimed
- 1 rok Znaku Pokoju
- Kukułeczka

- Dwa jubileusze
- Obdarowani godnością dzieci Bożych
- Odwołani do wieczności
- 6 sierpnia - Przemienienie Pańskie
- 14 sierpnia - świętego Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika
- Pomoce katechetyczne konieczne do nauki religii
- Pielgrzymka dzieci komunijnych
- Utrzymanie porządku i czystości na terenie gminy
- Czas na odprężenie
- Zapisy do LO dla dorosłych
- Zaproszenie na festyn
- Alkohol
- Szkoła podstawowa ukończona
- Rodzinny piknik
- Podziękowanie
 

 

Stacja: Poświęcenie groty

Dnia 28 czerwca 2000 miała być poświęcona Grota ku czci Matki Boskiej z Lourdes przez ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia. Ks. Arcybiskup nie mógł jednak w tym dniu przyjechać, ale wysłał swego delegata ks. infułata Eugeniusza Szczotoka. Jednak w poniedziałek 26 czerwca ks. Arcybiskup przyjechał po południu do nas i błogosławił ludzi pracujących przy grocie, a także zrobił pamiątkowe zdjęcie z obecnymi pracownikami. Sam dzień poświęcenia, to gorliwe i szybkie przygotowania już od rana. O godzinie 12.45 przenieśliśmy figurę Matki Boskiej do Groty. Później już tylko czyszczenie i strojenie kwiatami. Wszyscy z wielkimi emocjami, a także z uczuciem radości i dumy czekaliśmy na poświęcenie.

Piosenka oazowa mówi "Radość mają Ci, których Panem jest Bóg". My w wielkiej radości z Bogiem przeżyliśmy ten dzień. Grota jest wielkim darem Roku Jubileuszowego 2000 dla Boga i naszej Matki. Grota jest miejscem szczególnej łaski Bożej dla chorych i potrzebujących. Grota jest radością naszych serc. To pomnik na wieki dla potomnych. Matka Boża jako Uzdrowienie Chorych zamieszka w sposób szczególny na tym miejscu.

Moi Drodzy! Jeszcze raz w tym miejscu prostym, ludzkim słowem dziękuję i chrześcijańskim Bóg Zapłać WSZYSTKIM, którzy pracowali i jeszcze pracują przy Grocie, którzy finansowo i modlitwą wspierali i wspierają to dzieło, którzy pomagali w załatwianiu różnych spraw. Jednym słowem WSZYSTKIM bez wyjątku za życzliwość i zaufanie.

O Matko czuwaj nad nami,
Upraszaj laski
O Uzdrowienie Chorych, módl się za nami
Bądź z nami w każdy czas,
 Wspieraj i ratuj nas Matko.

ks. Marian Tatura

do spisu treści
 


 

Poświęcenie groty

Atmosfera święta jest zawsze podniosła i radosna. Tak też było 28 czerwca w naszej parafii, w dniu uroczystego poświęcenia groty ku czci Matki Bożej z Lourdes. Powstał przecież namacalny dowód naszej wiary i ofiarności, skromny gest upamiętniający Rok Jubileuszowy. Poświęcenia miał dokonać jego ekscelencja abp Damian Zimoń, ale nie pozwoliły mu na to obowiązki. Obejrzał jednak grotę, bo odwiedził Czernicę w poniedziałek 26 czerwca wieczorem, gdy trwały jeszcze prace wykończeniowe i upiększające. Rozmawiał z księżmi i robotnikami. Podobała mu się ich robota, co docenił i pochwalił.
Natomiast uroczystej mszy św., która poprzedziła moment poświęcenia groty przewodniczył delegowany przez ks. arcybiskupa ks. infułat doktor Eugeniusz Szczotok, który sprawował mszę św. w intencji wszystkich ofiarodawców, sponsorów i budowniczych groty. Obok niego mszę św. koncelebrowali: ks. dziekan B. Sodzawiczny w intencji nowych powołań kapłańskich, ks. Ireneusz Tatura ¬w intencji chorych, a także ks. proboszcz Ryszard Lapczyk, ks. wikary Marian Tatura oraz ks. proboszcz parafii Radoszowy. W homilii ks. infułat E. Szczotok nawiązał do św. apostołów Piotra i Pawła w przeddzień uroczystości ku ich czci. Podkreślił, że w Roku Jubileuszowym apostołowie ci są symbolem szczególnie dojrzałej wiary oraz umiejętności podźwigania się z upadku grzechu i powrotu do Boga ze skruchą i miłością. Na zakończenie mszy św. ks. Ryszard Lapczyk jeszcze raz opowiedział o budowie groty, docenił inicjatywę ks. wikarego Mariana, jego zaangażowanie, podziękował wszystkim, nie pomijając nikogo, którzy w jakikolwiek sposób wspomagali realizację tego dzieła, czy to pracą, wsparciem finansowym, modlitwą i dobrym słowem, podziękował też ks. E. Szczotokowi za przybycie do naszej Czernicy. Atmosfera była radosna. Po błogosławieństwie ruszyliśmy w procesji do groty.

Pogoda dopisała. Świeciło słońce i wiał lekki wiatr. Parafianie zgromadzeni niezwykle licznie, całymi rodzinami tłoczyli się wokoło. Każdy chciał wszystko zobaczyć. Figura Matki Boskiej znalazła swoje miejsce w grocie wśród kwiatów. Wszystko przygotowane było na medal. Po krótkim nabożeństwie u podnóża groty ks. infułat E Szczotok wśród innych księży dokonał uroczystego jej poświęcenia i złożył u stóp Matki Bożej z Lourdes symboliczną wiązankę kwiatów, którą otrzymał od parafian. Była to wzruszająca i radosna chwila. A potem, ponieważ nikomu nie spieszyło się do domu padały jeszcze prywatne słowa księży i wiernych. I w tym świątecznym nastroju przyszło rozchodzić się do domów. Po drodze można było wyłowić wśród wielu rozmów słowa najczęściej pochwały, a czasem i krytyki, jak to zwykle bywa. Uroczystość dobiegła końca.1edno jest pewne. Wokół groty powstał piękny teren, który niebawem zamieni się w uroczy park, zachęcający do spacerów, modlitwy i refleksji. Wielu ludzi powróci tu wielokrotnie, żeby uprosić łaski, popracować w ogrodzie, oddać się pod opiekę Matki Bożej, a ten kto stał z boku z niedowierzaniem i drwiną w oczach też zachęcony zostanie do spaceru u podnóża góry kościelnej. Najpierw dróżka doprowadzi go do groty z figurą Matki Bożej, a potem prosto do Kościoła i zrozumie więcej.

Bogumiła Procek

do spisu treści
 


 

Powiedz Matko

Powiedz Matko najmożniejsza,
Spojrzyj ze swej groty
Czy nie lepiej żebyś miała
Jakiś domek złoty?

Powiedz Matko litościwa
Czyś się spodziewała,
Że w tak skromnej tu parafii
Będziesz królowała.

Powiedz Matko wszechwiedząca
Czyś o tym wiedziała?
Czemu u nas? Czemu teraz?
Twa grota powstała.

By stanęła teraz ona
To okazja jest ku temu
Dwutysięczny rok panuje
Drugie kończy się milenium!

Sama Matko najcudniejsza,
Miejsce to wybrałaś,
Bowiem sercem naszych księży,
I nas pokochałaś.

Piękną grotę nasz kronikarz
pan Fojcik wymarzył.
A w tym ważnym do nas roku
Z Wikarym - lud stworzył.

To ksiądz Marian droga Matko
Miał do niej zryw wielki,
Bp on Ciebie jak swą Matkę
Ponad Życie wielbi.

Wnet przemówił tak do ludzi
i zwerbował tyle chłopa,
Że do pracy przy tej grocie
Nieraz brakło łopat.

Aby wszystkich tu wymienić
Nie dam rady w żaden sposób
Kiedyś nawet się zebrało
Ponad sto dwadzieścia osób.

Arcybiskup Damian Zimoń
Jak dom Twój zobaczył,
Czule ludziom błogosławił
Widząc ich przy pracy.

Dwudziesty ósmy czerwca!
Uwieńczono już robotę
A ksiądz infułat Szczotok
Poświęcił nam grotę.

Powiedz Matko najmilejsza
o czym szepczą kwiatki,
Które panie posadziły
Jako dar dla - Matki

Powiedź Matko uśmiechnięta
Co ptaszki śpiewają?
O czym Tobie szumią drzewka,
Gdy Ci się kłaniają.

Powiedz Matko ukochana,
Jak Ci tu w Czernicy
Czy nie lepiej żebyś miała
Piękny gród w stolicy.

K.M.

do spisu treści
 


 

Karty naszej historii parafialnej

Źródłem wiadomości historycznych o parafii są m.in. protokoły wizytacji kanonicznych, przeprowadzanych, co 5 lat przez biskupa diecezji. W obecnym artykule opracowałem wizytację parafii Czernica, która miała miejsce 8 czerwca w roku 1969, w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego.

W niedzielę 8 czerwca o godzinie 11.00 przyjechał do parafii Ks. Bp Ordynariusz Herbert Bednorz. Dostojnego Gościa na granicy parafii witały dzieci i grupa parafian. Ks. Biskup przesiadł się z samochodu do dorożki, którą udał się przed kościół. Przed kościołem na czele licznie zgromadzonych wiernych oczekiwał ks. Proboszcz Jan Kapołka i księża dekanatu z ówczesnym wice dziekanem ks. Pawłem Jochemczykiem. W kościele ks. Bp. Herberta Bednorza powitała dziewczynka i przedstawiciele Rady Parafialnej. Ks. Jan Kapołka przedstawił stan duszpasterski i administracyjny parafii, Z kolei przemówił ks. Biskup, a wice dziekan udzielił błogosławieństwa sakramentalnego. Po obiedzie ks. Biskup odwiedził chorą nauczycielkę, a o 14.30 przemówił do licznie zebranych matek i błogosławił ich dzieciom. 015.00 rozpoczął się egzamin kandydatów do bierzmowania. Następnie w czasie Mszy Św. udzielał Sakramentu Bierzmowania, który przyjęło 158 chłopców i 125 dziewczynek. Po bierzmowaniu ks. Biskup z duchowieństwem i wiernymi udał się w procesji na cmentarz, gdzie odprawił modły za zmarłych parafian z kazaniem ks. wikarego Romualda Waldery. Na końcu ks. Biskup spotkał się z młodzieżą w krypcie kościoła. Wyświetlano film przeźrocza pt. "Czernica wczoraj, dziś i jutro". Po spotkaniu z młodzieżą ks. Biskup wizytował kancelarię parafialną i podpisał Księgi Parafialne. Pracowity dzień wizytacji zakończył się o godzinie 20.00, kiedy ks. Biskup odjechał do Kokoszyc, do Domu Rekolekcyjnego.

W wyniku wizytacji kanonicznej ks. Biskup zalecił następujące zadania do wykonania:
* Zorganizowanie katechetki do katechizacji dzieci przedszkolnych, grupy do wczesnej komunii.
* Za dwa lub trzy lata postarać się o księdza wikarego.
* O ile zostanie zbudowana szkoła w Łukowie, należy zorganizować tam punkt katechetyczny.
* Wysłanie kandydatki do Diecezjalnej Poradni Życia Rodzinnego w Katowicach, celem przygotowania do funkcji instruktorki parafialnej, w zakresie naturalnej regulacji poczęć zgodnej z Prawem Bożym, w myśl encykliki Pawła VI "Humanae Vitae".
* Zaprowadzenie grupy Maryjnej.
* Prowadzenie katechizacji młodzieży w dwóch grupach.

Były również polecenia remontowe niektórych części kościoła oraz administracyjno-liturgiczne. Już w tych latach zauważono szkody górnicze w budynku kościoła. Protokół wizytacyjny ks. Biskup Ordynariusz dr Herbert Bednorz zakończył słowami: "Niech Łaska Boga Wszechmogącego wspiera Księdza Proboszcza, współpracowników świeckich oraz Parafian w dalszej zgodnej współpracy nad szerzeniem Królestwa Chrystusowego w parafii".

Kilka spostrzeżeń socjologicznych odnośnie ówczesnej parafii w wyniku wizytacji:
* Parafia liczyła wtedy 2400 wiernych, większość stanowili górnicy - 70%. Ponad 95 % parafian zobowiązanych uczestniczyło w niedzielnej Mszy Św.
* Ilość Komunii św. wyrażała się cyfrą 16, czyli na każdego parafianina zobowiązanego do uczestniczenia we Mszy Św. przypadało 16 Komunii w ciągu roku.
* Co roku niektóre rodziny przyjmowały 20 dzieci z Domu Dziecka z Mysłowic na wakacje.
* Pozytywną innowacją w parafii było cotygodniowe wyświetlanie w krypcie kościoła przeźroczy kolorowych o aktualiach z życia parafii i Kościoła w świecie. Ks. Proboszcz Jan Kapołka organizował wystawy na tematy duszpasterskie i misyjne. Dzisiejszy obraz socjologiczny parafii po 30 latach jest zupełnie inny w nowej sytuacji ustrojowo-społecznej.

ks. Ryszard Lapczyk

do spisu treści
 


 

Informacja dla pacjenta
Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych

Pacjent w systemie ubezpieczeń zdrowotnych jest najważniejszy. Ma on prawo swobodnego wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, specjalisty i szpitala spośród wszystkich placówek, które podpisały kontrakty z Kasą Chorych, do której dany pacjent należy. Dla ubezpieczonego najważniejszym lekarzem w systemie opieki zdrowotnej jest lekarz, lub praktyka grupowa (Zespół Lekarza Rodzinnego), którzy posiadają umowę z kasą chorych na świadczenia usług z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Twój (wybrany przez Ciebie) lekarz podstawowej opieki zdrowotnej posiadający kontrakt z kasą chorych:
- opiekuje się Tobą na co dzień.
- wystawi Ci skierowanie do specjalisty (wybranego przez Ciebie), szpitala (wybranego przez Ciebie)
- wystawi skierowanie na badania.
- wystawi wniosek do sanatorium.

Zaś bez skierowania możesz pójść do wybranego przez Ciebie:
- Stomatologa.
- Dermatologa (choroby skóry) i wenerologa.
- Psychiatry.
- Ginekologa i położnika.
- Onkologa.

W sytuacjach nagłych (zagrożenia życia, gwałtownego gorszenia stanu zdrowia lub porodu) ubezpieczony ma prawo do pomocy lekarskiej. W sytuacjach nagłych pomocy udzieli Ci każda placówka służby zdrowia . Udzielając pomocy doraźnej szpital nie ma prawa żądać od pacjenta skierowania. W sytuacjach nagłych wzywamy pogotowie ratunkowe.

W związku z programem MAMMOGRAFIA kobiety w wieku od 50 do 54 lat mogą zgłosić się bezpłatnie padania mammograficzne bez skierowania od lekarza (wykaz placówek "Znak Pokoju" luty 2000 str. 3.). 'W przypadku stwierdzenia niekorzystnych zmian badane kobiety zostaną skierowane do dalszej diagnostyki.

UWAGA! Informacje, że pacjenci NZOZ-ów nie będą przyjmowani do szpitali i poradni specjalistycznych, że będą musieli płacić za badania (objęte kontraktem z kasą chorych), że kobiety nie będą mogły rodzić w wybranym przez siebie szpitalu, że dzieci nie będą przyjmowane w szpitalu itp. SĄ NIEPRAWDZIWE, a osoby je rozpowszechniające czynią to niezgodnie z obowiązującymi przepisami i mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej. O tego typu incydentach oraz w przypadku, pomówienia świadczeń przewidzianych dla ubezpieczonych proszę informować Śląską Kasę Chorych telefonicznie 2553065 (wew. 325). Rzecznik Praw Pacjenta przyjmuje w poniedziałki 14.90-17.00, 'oraz w czwartki 9.00-14.00 w Katowicach, ul. Powstańców 41 a (pokój 513).
Na terenie Raciborza, Wodzisławia i Rybnika działają już ((liczne NZOZ-y z usług których pacjenci są zadowoleni.

do spisu treści
 


 

Servimed

NZOS "SERVlMED" ma podpisaną umowę ze Śląską Kasą Chorych - między innymi na świadczenia usług z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (poz.). To znaczy, że wszystkie świadczenia objęte kontraktem ze ŚKCh są bezpłatne (tak samo jak w publicznych ZOZ-ach).
NZOS "SERVIMED" działa na bazie ośrodków zdrowia w:

- Lyskach tel. 427 80 20.
- Pstrążnej tel. 427 80 30.
- Czernicy tel. 430 52 13.

Ośrodki te są czynne w godzinach od 8.00 do 18.00. Codziennie dyżur pełni Ośrodek w Łyskach.
W dni robocze 18.00-22.00. W soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy 8.00-11.00 i 18.00 - 21.00.
LEKARZE DOSTĘPNI są PRZEZ CAŁĄ DOBĘ POD TEL. O 605 516 200.

W skład Zespołu Lekarza Rodzinnego NZOS "SERVIMED" wchodzą:
- lek. med. Piotr Mitrenga,
- lek. med. Piotr Zyzak,
- lek. med. Roman Kubek,
- lek. med. Bogusław Szendzielorz.

ZAPEWNIAMY:

Całodobową opiekę medyczną.
Wizyty domowe i patronażowe.
Badanie krwi i moczu.
Iniekcje domięśniowe i dożylne.
Szczepienia.
Zabiegi rehabilitacyjne.
EKG na miejscu i w domu.
USG na miejscu
Transport sanitarny (podpisana umowa z Pogotowiem Ratunkowym)

W razie potrzeby kierujemy do: badań rentgenowskich RTG. mammografii. tomografii komputerowej. i innych niezbędnych badań. konsultacji specjalistycznych. szpitali i klinik.

Odpłatnie (poza kontraktem ze ŚKCh) wykonujemy:
Badania kierowców.
Badania z zakresu medycyny pracy.
Badania nieubezpieczonych i cudzoziemców - wystawiamy rachunki.
Każdemu pacjentowi, który się do nas zgłosi zostanie udzielona pomoc. W najbliższym czasie planujemy poszerzenie naszej oferty!

opr. lek. med. Roman Kubek

do spisu treści
 


 

1 rok Znaku Pokoju

Minął już rok, jak powstała parafialno gazetka. A założył ją ksiądz Wikary, pomysł Jego wszystkim się spodoboł i sprawdziył się chnetka. Z wielkim zaangażowaniem zaszczytem i honorem sam został jej Naczelnym Redaktorem. Nazwę gazetki "Znak Pokoju" wybrała Rodzina Wita, a było to po ich myśli, tak zostać; musiało no i kwita. Ale teraz powstał mały problem, trzeba było włączyć się do akcji, żeby wybrać ludzi do reakcji. Aby w gazetce nie było braków muszą to być osoby po fachu. Tak więc ks. Proboszcz opisuje wydarzenia z kościelnej kroniki. Ks. Marian pisze jak mają żyć ludzie w wierze i nadziei, żeby lepszą przyszłość mieli, by do innych mieli serce, a Bóg miał ich w swej opiece.

Dwaj Panowie, no i Pani są w nia fest zaangażowani. Dbają o całość i jej treści, o to co napisać z życia parafii i żeby oprócz intencji, ludzi do czytania zachęcić. Dla dzieci są krzyżówki do rozwiązywania, no i różnej treści wiersze do poczytania. Jest też Pani, która czuwa nad całą jej treścią, a jak cos nie jest po Jej myśli, to bez zastanowienia skryśli. Fotograf nom fajnie Gazetka ozdobi, bo z różnych uroczystości zdjęcia porobi. Są kolorowe i czarno-białe, a prezentują się doskonale. Na samym końcu, jak już materiał do druku jest gotowy, wchodzą jeszcze dwaj Panowie w skład komputerowy. Składają w całości żeby pasowało co do centymetra i tak powstaje "Znak Pokoju"- parafialno gazetka, kero przez ludzi jest oczekiwano i przez każdego parafianina czytano.

Droga Redakcjo! Z okazji rocznicy wydania "Znaku Pokoju", tak jak żeście są na zdjęciu w tej odświętnej gali - nie popuszczejcie!!!  A ta sztanga trzimcie dali.

do spisu treści
 


 

Kukułeczka

Kukułeczka do Czernicy przyleciała
I zarozki bardzo głośno zakukała
Ku! Ku! Tu się niezła szykuje robota
Ku! Ku! Bo tu stanyć musi piykno Grota.

Bo to inwestycja nie na jedna głowa
Poradziła kukułeczce, trochę sowa.
Nic się nie bój kukułeczko moja mała
W razie draki jo cie byda wspomagała.

Sprytne ptaki rozejrzały się dookoła
Na wysokim dębie zwietrzyły dzięcioła.
Poszeptali trocha, utworzyli spółka
Mocny dzięcioł, mądro sowa i kukułka.

Lecz nieśmiało sowa, trocha z boku stoi,
Tego przedsięwzięcia sromotnie się boi.
A wesoły dzięcioł mocno w drzewo stuko,
Ptaków robotników do pomocy szuko.

Głośno tuko puko, dziobym sobie kręci.
Do roboty ku tej Grocie fest go nęci.
Kukułeczko ty leć w teren, tam se kukej
I jeszcze kamratów do roboty szukej.

Flot posłuszno rozkazowi poleciała
I w plenerze bardzo żałośnie kukała,
Jak się na robocie - kumple ptoszki znocie,
Podźcie z nami pomożecie coś przi Grocie.

Hnet wróbelek znojd się robotny i dziarski,
A gynał to on jest szpecym kamieniarskim.
Wnet się wartko rozszyrzyła owa spółka,
Sowa z boku, dziecioł, wrobel i kukułka.
 

Staro wilga z nich ogromnie się pośmiywo
"Och! Tak mokro, targo woda was podmywo"
I z uciechy fiko i skocze po drzewach,
Nic nie robiąc podskakuje i śpiewa.

Jak wszystkie się ptoki pozlatywali,
Ponad siyła w pocie czoła pracowali.
Kukułeczce rozum rozsadzało i duszę,
Bo to ona zbiyrała skąd się dało fundusze.

Pomyślało więc na gibko o pikniku,
Mocka butlu narobiyła i moc krziku.
A że jaskółki mają swoją gromadę
Posfurgowały się wartko na naradę.

Że tyż one zawdy wszystko robią w spółce,
To z ogromną chęcią pomogły kukułce.
Ni mają do siebie ani trocha żalu
Zarobiyli na piknikach kupa szmalu.

Latoś na pikniku szykownie padało,
Aż się mądrej sowie bardzo płakać chciało.
Kukułka wierzyła - impreza się udała .
I się potwierdziyło wiara czyni cuda!

Rozmańte ptoki robiyli dni wiele.
Dycki jednak: dzięcioł, kukułka i wróbelek.
Wesołe sikorki też przi tym robiyły,
Kopały, grabiyły, roślinki sadziyły.
 
I tak ptaszki mili Grotę tę zrobili.
Niektóre na ten cel pieniążki wrzucili.
W roku milenijnym cała zaś ich wspólnota
Matce Boskiej dała ta przepiykno Grota.

K.M.

do spisu treści
 


 

Dwa jubileusze

Jubileusz 25 lat pracy jako grabarz na naszym  cmentarzu obchodził w marcu pan GERARD SZEWCZYK. Pracę rozpoczął w dniu 3 marca 1975 roku.

Funkcję tę objął po Panu Adolfie Marszoliku. Jak wszyscy wiemy oprócz prac grabarskich zajmuje się również obróbką grobów, sprząta i dba o porządek na cmentarzu. Od 1992 roku w pracach tych pomaga mu Pan Jerzy Klimek.

Dobrze układa się współpraca z ks. Proboszczem,  ks. Wikarym oraz pracownikami i służbą kościelną.  Parafianie są zadowoleni z jego pracy. Marzeniem jego jest, aby na cmentarzu wykonać ścieżki i dróżki z prawdziwego zdarzenia.

W sierpniu obchodzić będzie 60 rocznicę urodzin połączoną z Mszą Św. i z tej okazji należy Mu życzyć dużo zdrowia, pomyślności i błogosławieństwa Bożego na dalsze lata.

Jerzy Kawulok

do spisu treści
 


 

Obdarowani godnością dzieci Bożych

WIKTORIA EMILIA ZALĘGA, Czernica, ochrz. 21.05.2000

PIOTR KAZIMIERZ MROZEK, Łuków, ochrz. 28.05.2000

MATEUSZ LARA, Czernica, ochrz.18.06.2000

KRZYSZTOF BIZOŃ, Czernica, ochrz. 18.06.2000

do spisu treści
 


 

Odwołani do wieczności

Śp. HELENA FRANICZEK, ZAM. CZERNICA UL. PODLEŚNA, PRZEŻYŁA 79 LAT

Śp. BRONISŁAW PORWOŁ, ZAM. CZERNICA, UL. PODLEŚNA, PRZEŻYŁ 53 LATA

Śp. JÓZEF MAREK, ZAM.  CZERNICA, UL. ŁĄCZNA, PRZEŻYŁ 70 LAT

Śp. MARIA MANDRYSZ, ZAM. ŁUKÓW, UL. WOLNOŚCI, PRZEŻYŁA 89 LAT

Śp. ALOJZY BERA, ZAM. CZERNICA, UL. BUCZYNA, PRZEŻYŁ 67 LAT

Śp. STANISŁAW GRZENIA, ZAM. CZERNICA, UL. ŁĄCZNA, PRZEŻYŁ 73 LATA

Śp. GERTRUDA KOWALSKA, ZAM. CZERNICA, UL. PODLEŚNA, PRZEŻYŁA 85 LAT

TOBIE BOŻE POLECAMY NASZYCH ZMARŁYCH PARAFIAN I PROSlMY
ABYŚ PRZYJĄŁ ICH DO BŁOGOSŁAWIONEJ SPOŁECZNOŚCI ŚWIĘTYCH

do spisu treści
 


 

6 sierpnia - Przemienienie Pańskie

Podczas pobytu w Galilei, na rok przed swoją męką, Jezus objawił Swoją Boską chwałę trzem najukochańszym uczniom - tym samym, którzy byli później świadkami Jego modlitwy w Ogrodzie Oliwnym: Piotrowi i dwóm synom Zebedeusza, Jakubowi i Janowi. Zaprowadził ich na szczyt góry (sądząc z opisu ewangelistów, prawdopodobnie była to góra Tabor) i "przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło" . Apostołowie zobaczyli także Mojżesza i Eliasza, rozmawiających z Jezusem. "Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie" . Piotr przejęty i pełen lęku rzekł do Jezusa: <Panie, dobrze, że tu jesteśmy, jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza>. Gdy on jeszcze mówił oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: <To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie>. Trzej apostołowie upadli na twarz; Jezus dotknął ich i kazał wstać. Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa". Trzeba było, aby ci, którzy wkrótce będą świadkami poniżenia Jezusa w Getsemani, zobaczyli go opromienionego blaskiem Jego boskości i wzmocnili się Jego chwałą.

do spisu treści
 


 

14 sierpnia - świętego Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli koło Łodzi. Rodzice, Juliusz i Marianna z Dąbrowskich, należeli do III Zakonu św. Franciszka. Trudnili się tkactwem chałupniczym, ale z powodu ciężkich warunków materialnych musieli zwinąć warsztat i przenieść się najpierw do Łodzi, a potem do Pabianic. Tam ojciec podjął pracę w fabryce; matka prowadziła sklepik, dorabiając sobie jako położna. Z takiego to więcej niż skromnego domu, w którym panowała atmosfera wielkiej pobożności i szczerego patriotyzmu wyszedł późniejszy założyciel Niepokalanowa, słuchacz głośnego uniwersytetu papieskiego Gregorianum i Seraphicum w Rzymie, doktor nauk filozoficznych i teologicznych, wybitnie zdolny fizyk i matematyk, interesujący się już wtedy problemami lotów kosmicznych. Jako dwunastoletni chłopiec doznał w kościele wielkiego przeżycia: ukazała mu się Matka Boża trzymająca w rękach dwie korony - białą (czystość) i czerwoną (męczeństwo), pytając którą z nich sobie wybiera. Kiedy odpowiedział, że obie, uśmiechnęła się i zniknęła. Ukończywszy studia złożył uroczystą profesję i przybrał zakonne imię Maksymilian Maria; w roku 1918 otrzymał święcenia kapłańskie. Na krótko przedtem, przejęty gorliwością i kultem Najświętszej Dziewicy, założył główne dzieło swego życia - Rycerstwo Niepokalanej. W lipcu 1919 wrócił do niepodległej już Polski. Przez jakiś czas uczył kleryków franciszkańskich w Krakowie, równocześnie szerząc Rycerstwo. Od stycznia 1922 zaczął się ukazywać jego organ "Rycerz Niepokalanej". W pięć lat później został utworzony zupełnie nowy ośrodek w Teresinie pod Warszawą, gdzie nadal drukowano "Rycerza", a także powstało Małe Seminarium Misyjne - miejsce dla licznie napływających powołań zakonnych. Niepokalanów - bo taką nazwę nadano klasztorowi ¬rychło zaczął szeroko emanować, a po wyjeździe ojca Maksymiliana do Japonii, zaczęło tu wychodzić kilka nowych czasopism oraz "Mały Dziennik", którego niedzielne wydania osiągały ćwierć miliona nakładu. O rozmachu, z jakim przyszły święty prowadził swą działalność, świadczy fakt, że od roku 1938 Niepokalanów posiadał nawet własną radiostację. Wyprawa na Daleki Wschód była przede wszystkim misyjna; w maju 1930 r. w Nagasaki ukazała się japońska odmiana "Rycerza", wkrótce zaś na przedmieściach powstał nowy japoński Niepokalanów. W roku 1936 święty Maksymilian wrócił do Polski i ponownie zajął się Niepokalanowem.

Tymczasem wybuchła wojna. Pierwsze aresztowanie ojca Maksymiliana nastąpiło już 19 września 1939; wraz z garstką zakonników przewieziono go wtedy do obozu w Lamsdorf (Łambinowice), potem do Amitiz (Gębice) i do Ostrzeszowa, skąd został zwolniony w samą uroczystość Niepokalanej, 8 grudnia 1939 roku. 17 lutego 1941 okupant uwięził go ponownie: początkowo trzymano go w Warszawie na Pawiaku, a potem wywieziono do Oświęcimia. Jako numer 16670 cierpiał wiele, ale wszystko znosił mężnym sercem; innych krzepił na duchu i zbliżał do Boga. Kiedy w lipcu z jego bloku uciekł więzień, dziesięciu innych skazano za to na śmierć głodową. Wtedy to ojciec Maksymilian dobrowolnie zaofiarował się za jednego z nich, Franciszka Gajowniczka, który pozostawił w domu żonę i dzieci. Przeszło dwa tygodnie święty męczył się bez pokarmu i napoju w ciemnicy nr 18 w bloku 13, modląc się i śpiewając ze skazańcami pieśni religijne. W wigilię Wniebowzięcia NMP Niemcy dobili go zastrzykiem trucizny, a ciało spalili w krematorium. Świętość ojca Maksymiliana została uwieńczona heroiczną śmiercią. "Wszędzie imię Maksymiliana wymawia się na błogosławieństwo, szczęśliwą wróżbę, i zachowuje się je we wdzięcznej pamięci" ¬czytamy w oficjalnej petycji rozpoczynającej proces beatyfikacyjny, zakończony za pontyfikatu papieża Pawła VI; 10 października 1982 Jan Paweł II zaliczył go w poczet świętych. W czasie swojej drugiej pielgrzymki po Polsce złożył mu hołd, odwiedzając z posługą apostolską jego sanktuarium w Niepokalanowie.

do spisu treści
 


 

Pomoce katechetyczne konieczne do nauki religii
w roku szkolnym 2000-2001

Przedszkolaki: 5-cio i 6-cio latki - ćwiczenia
Klasa I - nowe wydanie podręcznika "Bóg z nami" cz. I + ćwiczenia.
Klasa II - nowe wydanie podręcznika "Bóg z nami" cz. II + ćwiczenia.

Klasa III - nowe wydanie podręcznika "Bóg z nami" cz. III (można zakupić w księgarniach dopiero w sierpniu) + zeszyt w kratkę 32 kartkowy.
Klasa IV - stare wydanie podręcznika "Bóg z nami" cz. IV + zeszyt w kratkę.

Klasa V - nowe wydanie podręcznika dla k1.V "W Chrystusie jesteśmy Ludem Bożym" + zeszyt w kratkę.
Klasa VI - nowe wydanie podręcznika dla klas VI "Chrystus żyje wśród nas" + zeszyt w kratkę.

UWAGA! Rodzice będą mogli zapisywać swoje dzieci 5-cio letnie na katechezę do salki l września po wieczornej Mszy św. (zapisy tylko tych dzieci, które nie chodzą do przedszkola).

Ćwiczenia dla 5-cio latków, przedszkolaków i uczniów I i II klasy będzie można zakupić w zakrystii pod koniec sierpnia. Podręczniki dla poszczególnych klas należy zakupić we własnym zakresie.
1 września po Mszy św. wieczornej ksiądz poświęci tornistry i książki dzieciom klas pierwszych.

Katechetka E. Boczek

do spisu treści
 

 

Pielgrzymka dzieci komunijnych

11 czerwca 2000r. grupa chłopców i dziewczynek przyjęła po raz pierwszy do swego serduszka Pana Jezusa. Dzieci z klasy II było dwadzieścia czworo, a sześcioro pochodziło z innych klas. Dzień 1 Komunii to najpiękniejszy dzień w życiu. Dnia swojego chrztu św. już nie pamiętamy, ale za to sakrament Eucharystii, który przyjęły pierwszy raz, będą pamiętały do końca życia dzięki temu, że od teraz już codziennie będą mogły "ucztować podczas Mszy Św.", a także dzięki zdjęciom i kasecie video. W środę 14 czerwca nasza pierwszo-komunijna grupa wraz z rodzicami, księdzem proboszczem i paniami katechetkami wyruszyła podziękować Jezusowi i Matce Bożej za dar Komunii.

Na trasie naszej pielgrzymki znalazły się Wadowice - papieskie miasto. Najpierw odwiedziliśmy parafię ofiarowania NMP, gdzie modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy ukoronowanej przez Ojca św. 16 czerwca 1999r. Potem dziękowaliśmy Bogu za Ojca św. przy chrzcielnicy, gdzie 20 czerwca 1920r. obecny papież przyjął chrzest święty. Następnie odwiedziliśmy dom w którym mieszkał Karol Wojtyła, oraz muzeum darów papieża. Następnie wszyscy ze smakiem zajadali się słynnymi kremówkami, które naprawdę są przepyszne. Pogoda nie dopisała, bo lał deszcz i była burza, ale my bezpiecznie dotarliśmy do "nowego Kościoła" p.w. św. Piotra. Kościół ten to wotum mieszkańców Wadowic za wybór ich rodaka na stolicę św. Piotra. W Kościele tym szczególnej czci doznaje Matka Boża Fatimska, gdyż Ona uratowała Papież 13 maja 1981r. od niechybnej śmierci. Przed Kościołem pod pomnikiem Jana Pawła II dzieci pierwszej i wczesnej Komunii zrobiły sobie zdjęcie. Następnie pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam w kaplicy cudownego obrazu braliśmy udział we Mszy św., a następnie jeden z zakonników oprowadził nas po Bazylice i opowiedział nam jej historię.

Obok obrazu Matki Bożej znajduje się złota róża oraz duża świeca, którą podarował Papież podczas swej pielgrzymki do Polski w 1979r. Następnie ruszyliśmy autobusami w kierunku domu, po drodze odwiedzając jeszcze Sanktuarium na Bielanach koło Kęt. Znajduje się tu cudowny obraz Cierpiącego Jezusa. Pielgrzymi byli zauroczeni obejściem Kościoła - mnóstwo kwiatów, drzewek i droga krzyżowa z grobem Jezusa i górą trzech krzyży. Cała pielgrzymka była udana. Przez odwiedzenie tych świętych miejsc osoba Jana Pawła II stała się naszym dzieciom jeszcze bliższa.

Katechetka E. Boczek

do spisu treści
 


 

Utrzymanie porządku i czystości na terenie gminy

DLACZEGO ULEGŁY LIKWIDACJI KOSZE OD SEGREGACJI ODPADÓW?

Ustawienie koszy do segregacji odpadów miało stworzyć możliwość mieszkańcom gminy wyzbycia się odpadów takich jak: plastik, szkło i puszki, które objętościowo zajmują dużo miejsca. Początkowo segregacja odbywała się należycie, odpady te zostały zagospodarowane do produkcji wtórnej. Ostatnio segregacja nie odbywała się. Do koszy tych wrzucano wszystkie odpady nawet spożywcze, a miejsca ustawienia koszy uległy zaśmieceniu, gdyż odpady różnego rodzaju ustawiano i rozrzucano obok. W miejscach tych pojawiły się różne "zwierzątka" i insekty. Wobec powyższego Zarząd Gminy zadecydował o likwidacji koszy. Jak pozbyć się tych odpadów?

W sukurs przyszła firma UWE-EKO z Kędzierzyna-Koźla, która ostatnio uzyskała koncesję w gminie Gaszowice na wywóz stałych odpadów komunalnych. Oferta tej firmy jest konkurencyjna w porównaniu w innymi firmami, wykonującymi usługi na terenie naszej Gminy. Osoba zawierająca umowę z firmą UWE-EKO zostanie wyposażona nieodpłatnie w plastikowy pojemnik o pojemności 120 litrów, nie płaci się również za dzierżawę tego pojemnika. Cena jednostkowa wywozu odpadów przy wywozie, co 2 tygodnie wynosi 5,01 zł brutto, przy wywozie co 4 tygodnie 8 zł brutto. Ponadto firma gwarantuje bezpłatny odbiór z częstotliwością l raz w miesiącu odpadów segregowanych tzn. szkła, plastiku, puszek gromadzonych w workach, które dostarczy Gmina. Usługi dodatkowe:

1) dla osób posiadających sporadycznie dodatkowe ilości odpadów - wywóz w workach o pojemności 120 litrów sprzedawanych przez pracowników spółki (kierowcy, inkasenci) w cenie jednorazowego wywozu pojemnika tj. 5,01 zł,

2) dla osób potrzebujących stale lub okresowo odbioru większej ilości odpadów - sprzedaż lub wynajem dodatkowych pojemników, które będą opróżniane w tych samych terminach,

3) organizacja okresowej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Szczegółowych informacji w powyższej sprawie udziela sołtys Jerzy Witek i Radny Józef Pawełek, ponadto szczegółowe oferty wywieszono na tablicach ogłoszeń.

Przeczytaj, zasięgnij informacji i zdecyduj się zaopatrzyć swoja posesję w pojemnik do odpadów. Spełnisz warunki utrzymania porządku i czystości na terenie Gminy, a tym samym unikniesz kolizji z prawem. Spisywanie umów przewidziano w dniach 1 i 2 sierpnia w "Zameczku" w godz. 8.00-12.00. Po spisaniu umowy w ciągu kilu dni zostaną dostarczone kosze i firma rozpocznie regularny wywóz odpadów.

Sołtys Jerzy Witek

do spisu treści
 


 

Czas na odprężenie

Motto:
"Czasami nasze spotkania
Mają siłę religijnego wyglądu.
Łączymy się na innym poziomie,
Odczuwając miłosne dotknięcie Nadprzyrodzonego" (Wiliam Whorton - "Werniks")

Okazją do takich spotkań są - dochodzące półmetka - wakacje, coroczna przerwa w Twoich obowiązkach zawodowych i szkolnych. To czas wydłużonego relaksu i odpoczynku dla Twojego zmęczonego ciała i niespokojnej duszy. Nie myśląc o problemach i kłopotach dnia codziennego na ogół spędzasz go w gronie rodziny lub przyjaciół. Wiedziony chęcią odprężenia szukasz sposobu, jak pożytecznie ten okres wykorzystać. Czy istnieje taka przygoda, która by pociągnęła cię ku nieskończoności? Czy w myśl powyższego motta, odczuwasz dotknięcie nadprzyrodzonego?

Okazji i możliwości jest bardzo wiele. Oczarowują cię las i jeziora, falujące morza, rwące rzeki, ciągnące się górskie pasma, równiny dojrzewających łąk i zbóż oraz pagórki obfitujące w zieloną soczystość traw. Zadziwiają cię także historyczne budowle, miejsca minionych epok i pokoleń. Zastanawiające jest, że to piękno świata odczuwasz dopiero w oddaleniu od miejsca Twego działania. A przecież mijasz go i obcujesz z nim na codzień. To dar, który przecież został stworzony dla Ciebie i wszystkich, których kochasz:
"Wstawaj więc o świcie i leć na skrzydłach serca
By powitać dziękczynieniem dzień miłości
By nie zasnąć przed nocą
Bez modlitwy za umiłowanych Bez hymnu uwielbienia"  (Kamil Gibran)

Nie czekaj więc na nadzwyczajne okazje lecz wykorzystaj mało znaczące chwile. Każdego napotkanego człowieka, zwierzę, roślinę przyjmij, jak gdyby byli jedyni na świecie. Za swoje więc uznawaj pragnienia, tęsknoty i smutki drugiego. Nie bądź wyrachowany i zimny - pomóż przy każdej okazji, dzieląc się ciepłym słowem i gestem. Poprawisz wówczas swój nastrój i uspokoisz rozkołataną duszę. Podejmowanie wysiłku, by dać szczęście innym jest jedynym sposobem jego osiągnięcia. Ciepło, którym ogrzejesz innych, będzie trwało wiecznie. Bądź uprzejmy wobec drugich, wybaczaj każdą złą wolę oraz czyn. Uśmiech na twojej twarzy niech będzie początkiem miłości oraz pełnej radości i pogody ducha. Musisz przecież nabrać sił, by sprostać kolejnym wyzwaniom. Być może pomogą ci w tym słowa piosenki:

"... żeby była taka noc, kiedy myśli mkną do Boga,
żeby były takie dni, gdy się przy nim ciągle jest ... "

a radość przeżywania wypełni twoje serce.

Pamiętaj! W pobliżu Twego domu jest piękno, musisz je tylko odkryć. Piękny jesteś także ty, jeśli nie skaleczyłeś go niszczącym pożądaniem oraz bezmyślnym działaniem.

Pełnego wypoczynku życzą:
Halina Mrozek i Sonia Mierzejewska

do spisu treści
 


 

Zapisy do LO dla dorosłych

OŚRODEK KURSOWY W RYDUŁTOWACH
Siedziba Gimnazjum nr 2 Rydułtowy Os. Orłowiec ul. Raciborska 270

OGŁASZA ZAPISY
na 1,5 roczny i 3 letni kurs z zakresu
L.O. dla dorosłych.

Zapisy i szczegółowe informacje w Sekretariacie Gimnazjum
pokój nr 5 we wtorki i czwartki w godzinach 15.00-18.00
Ne telefonu 457 70 35, lub prywatny 4576096, lub kom. O 605 047 229

Dokumenty
Podanie
* 3 opisane zdjęcia
* świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub zawodowej

Ponadto oferujemy:
* kurs obsługi komputera (podstawowy i zaawansowany)
* kurs wychowawców kolonii i obozów

do spisu treści
 


 

Zaproszenie na festyn

OŚRODEK KULTURY W CZERNICY i HURTOWNIA MAG-MAR
ZAPRASZA
13 SIERPNIA 2000. NA FESTYN DOBROCZYNNY

CAŁY DOCHÓD PRZEZNACZONY BĘDZIE NA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNE

ZAPRASZAMY LUDZI DOBREJ WOLI

do spisu treści
 


 

Alkohol

Nie jest żadną tajemnicą, że dzieci przejmują wiele z postaw, zachowania i nawyków swoich rodziców. Badania jednoznacznie dowodzą, że dzieci naśladują rodziców, jeśli idzie o sięganie po alkohol, narkotyki czy wyroby tytoniowe. Dzieci spostrzegają nie tylko to, ile pijesz i palisz, lecz także dlaczego pijesz i palisz, kiedy pijesz i czy pod wpływem alkoholu kierujesz samochodem, idziesz do pracy lub wykonujesz jakąkolwiek inną czynność, która w takich okolicznościach może się źle skończyć". Z drugiej strony nawet jeśli jesteście idealnymi rodzicami, Wasze dziecko może zbłądzić. Dzieci sięgają po alkohol, narkotyki, papierosy z bardzo wielu przyczyn:

* Ciekawość. Młodzi ludzie są ciekawi, jak to jest, gdy się jest "na odlocie". Termin "odlot" w swobodnej interpretacji oznacza przyjemne doznanie, stan euforii, stan marzycielstwa, doznawanie odmiennych stanów świadomości lub po prostu
stan odmienny od normalnego.
* Poszukiwanie nowych doznań. Niektórzy uczeni twierdzą, iż pragnienie doznawania odmiennych stanów świadomości jest rzeczą normalną. Przykładem są dzieci, które lubią się kręcić dookoła, aby poczuć zawrót głowy. Dlaczego dzieciom sprawia taką radość jazda na karuzeli? Nawet dorośli potrafią przeżywać chwile euforii delektując się dobrym jedzeniem, muzyką, jazdą na nartach i oczywiście pijąc alkohol i zażywając narkotyki.
* Presja rówieśników. Wypicie pierwszego kieliszka czy kufelka odbywa się zwykle za namową kolegów, koleżanek. Dzieci nie widzą w takiej presji nic złego, uleganie jej pozwala im na zintegrowanie się z grupą. Presja środowiska jest potężną siłą.
* Bunt. Reklamy w telewizji i w prasie, uliczne plakaty, gloryfikacja konsumowania środków zmieniających nastrój, mówią o szczęśliwym życiu. I choć browary angażują do swoich reklam telewizyjnych tylko dorosłych aktorów to zawsze są oni młodzi i atrakcyjni. Dzieci i nastolatki chcą się poczuć dorosłymi, próbują alkoholu w obecności kolegów, którzy także chcą uchodzić za dorosłych. Pijąc alkohol, buntują się przeciw normom dorosłych, udowadniając, że są zdolni podejmować dorosłe decyzje.
* Presja społeczna. Dobra materialne i nadążanie za modą to wyznacznik sukcesu w wielu grupach naszego społeczeństwa. Młodzi ludzie czują potrzebę sukcesu, bycia atrakcyjnym i sprawiania korzystnego wrażenia. Picie drinków, palenie papierosów i marihuany są postrzegane przez niektórych z nich jako oznaki życiowej pomyślności.

Zatem - rozmawiajmy z dziećmi, spróbujmy pomóc im w rozwiązywaniu ich problemów, pokażmy inne drogi własnej realizacji. Patrzmy, co się dzieje dookoła nas i nie pozostańmy bierni. Pamiętaj, te problemy mogą dotknąć każdego z nas.

ks. Marian Tatura

do spisu treści
 


 

Szkoła podstawowa ukończona

"Każde spotkanie jest początkiem rozstania", w myśl tej mądrej sentencji pierwszego września 1994r. ze swoją pierwszą szkołą spotkali się uczniowie obecnej klasy VI, którzy pełni radości przekroczyli jej progi. Jako pierwszoklasiści stanęli obok swojej najwspanialszej pani, którą była Grażyna Bugla. To ona podjęła się trudu kształcenia bardzo licznej gromadki 31 energicznych pierwszoklasistów. Po trzech latach nauki oddała ster swojej koleżance Zenobii Mrozek, która doprowadziła uczniów do ukończenia Szkoły Podstawowej.

Jaką klasą byli? Przede wszystkim bardzo liczną. W klasie VI było 36 uczniów: w tym 13 dziewcząt i 23 chłopców. Byli to: Patrycja Błaszczok, Anna Hoszek, Hanna Klimsza, Bożena Matuła, Magdalena Miera, Izabela Mrozek, Marta Mrozek, Sylwia Niemiec, Magdalena Nowak, Renata Pielczyk, Edyta Potyka, Martyna Siodmok, Katarzyna Trzeciok, Edward Alickun, Adam Blinda, Andrzej Brachman, Marcin Bugdoł, Wojciech Cichos, Radek Gawlik, Wojciech Hoszek, Patryk Jeszka, Paweł Kierszniak, Michał Kirszniak, Paweł Kolonko, Rafał Kowolik, Szymon Kowol, Paweł Koźlik, Rafał Kudła, Dawid Marcol, Przemysław Nowak, Marcin Procek, Piotr Procek, Michał Rataj, Rafał Sodzawiczny, Wojciech Żuk, Piotr Basista.

Taka liczba mówi sama za siebie. Niektórzy z nich rozstali się ze swoją pierwszą z radością, inni chcieliby jeszcze w niej pozostać. Byli licznym zbiorem ludzkich charakterów, które nie zawsze spełniały oczekiwania otoczenia. Osiągnięciami w nauce wyróżnili: Edyta Potyka, Marta Mrozek, Martyna Siodmok, Magdalena Miera, Magdalena Nowak, Szymon Kowol, Marcin Bugdoł, Marcin Procek.

W niektórych odkryto talenty plastyczne, muzyczne, a także sportowe. Wszyscy absolwenci, a teraz już gimnazjaliści, otrzymali listy gratulacyjne i świadectwo szkolne z rąk dyrektora szkoły. Uczniowie zdają sobie sprawę z tego, że nie będą już nigdy tworzyli takiej masy jak obecnie. Część z nich będzie musiała spotkać się w klasie z kolegami z innych szkól. Rodzi to niepokój w ich sercach, ponieważ chociaż byli liczną grupą, przyzwyczaili się do siebie przeżywając nie tylko sukcesy, ale i porażki swoich kolegów. Z nadzieją, że nowa szkoła będzie kolejnym znaczącym spotkaniem w ich życiu, życzymy im udanego startu, sukcesów, wytrwałości, a przede wszystkim umiejętności wybierania właściwych wartości potrzebnych w celu budowania własnej przyszłości.

Zenobia Mrozek

do spisu treści
 


 

Rodzinny piknik

Życie człowieka wypełnione jest ciągłą nauką i pracą. Aby dobrze wykonywać swoje obowiązki należy pamiętać o wygospodarowaniu czasu wolnego na wypoczynek i zabawę. Najlepiej wypoczywać na świeżym powietrzu, w gronie rodziny, w towarzystwie przyjaciół i znajomych. W ostatnim czasie mieliśmy wiele sposobności do tego rodzaju wypoczynku. Służyły temu festyny organizowane przez różne instytucje i organizacje działające na naszym terenie. Jedną z propozycji na miłe spędzenie niedzielnego popołudnia był PIKNIK PARAFIALNY, który odbył się 25 czerwca. Celem imprezy było zgromadzenie pieniędzy na dokończenie budowy GROTY. Była okazja do tego, aby przyjemne połączyć z pożytecznym.

Patronat nad imprezą objęło Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z duszpasterzami na czele. Mieszkańcy Czernicy i Łukowa po raz kolejny nie zawiedli. Chętnie odpowiedzieli na apel i ofiarowali smaczne ciasta, kiełbasy oraz ponad 200 fantów, a wszystko po to, aby mogli wspólnie się bawić, odpoczywać i wspomagać wielkie dzieło. Nawet pogoda tego dnia nie przestraszyła parafian. Licznie zgromadzili się w ogrodach Zameczku pod własnym lub przygotowanym parasolem. Dzieci uczestniczyły w ciekawych konkursach i wesołych zabawach pod czujnym okiem pedagogów. Dorośli mogli wykazać się wiedzą z różnych dziedzin życia, biorąc udział w teleturnieju "Milionerzy" prowadzonym przez ks. wikarego. Ks. Marian wykazał się wielkim poczuciem humoru i umiejętnie wcielił się w rolę Huberta Urbańskiego. Można było także posłuchać muzyki i napić się gorącej kawy. Główną atrakcją niedzielnego popołudnia była wielka loteria fantowa. Cenne nagrody ufundowane przez ks. proboszcza, lekarzy z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Servimed" oraz Kierownictwo Zameczka działały jak magnes na zgromadzonych. Chętnie nabywali losy i z niecierpliwością czekali na wielki finał losowania. Nawet ciężkie, czarne chmury nie były w stanie przestraszyć zgromadzonych. W strugach deszczu i przejmującym chłodzie bawili się do późnych godzin wieczornych.

Gorące podziękowania należą się Kierownictwu Zameczku za udostępnienie pomieszczeń, sponsorom i ofiarodawcom nagród, organizatorom z ks. wikarym na czele oraz wszystkim przybyłym uczestnikom.

Ewa Kowol

do spisu treści
 


 

Podziękowanie

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

STOWARZYSZENIU RODZIN KATOLICKICH
za zorganizowanie nam letniego wypoczynku w Wapienicy

dziękują Magdalena i Arkadiusz Piontek

do spisu treści