RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  019/2000  /  listopad

 
 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Stacja: Wiara

- Listopadowa zaduma
- Pielgrzymka do Ziemi Świętej
- Przez różaniec do Maryi
- Karty naszej historii parafialnej

- Z pobytu w mieście Krompachy
- 1 listopada - Wszystkich Świętych
- 21 listopada - Ofiarowanie NMP
- 22 listopada - Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy,
- 29 listopada - Świętego Saturnina, biskupa i męczennika
- 30 listopada - Świętego Andrzeja apostoła
- Czernickie spotkanie rocznika 50-tego
- Pasowanie na ucznia
- Zaproszenie na Gwarki
- Poprawczak
- O czym pisze Znak Pokoju
- Laureaci krzyżówek
- Droga donikąd
- I Olimpijskie zmagania ministrantów
- Z działalności Ośrodka Kultury
 

 

Stacja: Wiara

Lubię chodzić po cmentarzu. Dziwne miejsce. Niby smętne, a mające tyle dostojeństwa i nadziei. Niby dostępne, a kryjące tyle tajemnic.

Niosłem kwiaty.
Umarłym? Nie.
Zapalałem znicze.
Umarłym? Nie.

Zdało się oczom głupich, że pomarli, a oni żyją. Wierzę w świętych obcowanie. Jest "życie po życiu". "Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie" (J 11,25).
To wielka rzecz wierzyć w Boga Ojca Wszechmogącego, wierzyć w to, że kiedyś wszyscy zmartwychwstaną. Jeśli ziarno złożone w ziemię nie obumrze, samo zostanie. My wszyscy kiedyś zmartwychwstaniemy na wielkie siewów święto. Jeśli ktoś zachowa życie swoje dla siebie, straci je, ale jeśli ktoś straci życie swoje dla mnie, ten je odzyska na życie wieczne.
Jest śmierć, a ja Wierzę ... Niebo piekło. Dobro zło.

Kto nie wierzy w Niebo, już został potępiony. Jeśli mówisz, że nie wierzysz, jeśli życiem swoim sprzeciwiasz się Bogu, jeśli powtarzasz diabelskie zawołanie: "Nie będę służył", jeśli krzyczysz jak opętany z GERAZY: "Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga. Błagam Cię, nie dręcz mnie!" to Bóg, który szanuje wolność człowieka, uszanuje i tę decyzję. I nie będziesz miał odwagi spotkać się z Bogiem. Zostanie ci krzyk z Ewangelii Łukaszowej: "Góry, pagórki przykryjcie nas". I ci muszą stracić wszelką nadzieję. To jest piekło. W tej prawdzie zostają wobec nieskończonego miłosierdzia Boga.

Jest niebo. Nie czujesz w sercu tej tęsknoty za życiem, za prawdą, za dobrem, za pięknem? I tylko Bóg może napełnić serce człowieka. A gdzie jest niebo? Tam gdzie jest Bóg. Jeśli Boga nosisz w sercu, tam jest niebo. Wierzę ... ale jeszcze trzeba tyle spraw załatwić z ludźmi, abym wobec Boga mógł spokojnie spojrzeć w oczy. Wierzycie w Boga? To pytanie niech towarzyszy Tobie na cmentarzu i przez ten miesiąc nocy listopadowych.

ks. Marian Tatura

do spisu treści
 


 

Listopadowa zaduma

W listopadowym świetle cmentarnych ogni,
Tu gdzie zmarli nasi, modlitwy godni,
Stoi i tylko łzę uchroni spod spuszczonych powiek,
W listopadowym tłumie
W listopadowej zadumie
Listopadowy człowiek.

Smukłe topole wyglądają tak inaczej,
Gdzieś po cichutku, wierzba nad światłem płacze.
Gdzie tylko mgła snuje się po łąkach,
Listopadowe sny,
Listopadowe łzy,
Listopadowa rozłąka.

Posłuchaj ciszy, która głośno w uszach łka,
Goniona szarością kończącego się dnia.
Poczekaj, bo przyjdzie, przyjdzie przez Bożą moc
Po listopadowym dniu,
Po listopadowym wieczorze,
Listopadowa noc.

Małgorzata Mika

do spisu treści
 


 

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

W TERMINIE 04 - 11.02.2001
W CENIE 930$

W ramach pielgrzymki:

Przelot samolotem,
hotel (pokoje 2- i 3- osobowe z łazienkami),
3 posiłki dziennie,
wykwalifikowany przewodnik na całej trasie,
opieka duchowa księdza,
codzienna Msza św.,
nowoczesny autokar z klimatyzacją i TV,
wstępy, ubezpieczenie.

Zgłoszenia:
ks. Ireneusz Tatura
Par. Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. 1 Maja 36, 44 - 330 Jastrzębie Zdró
tel. 476 22 58
tel. kom. O - 605 589 153

do spisu treści
 


 

Przez różaniec do Maryi

"Przez różaniec do Maryi" pod tym hasłem zorganizowaliśmy w naszej parafii konkurs wśród uczniów klas I-VI na najładniejszy różaniec. Dzieci zrobiły ok. 50 różańców. Za materiał posłużyły: orzechy, żołędzie, kasztany, kukurydza, chrupki, koraliki, fasola, dzika róża, styropian, modelina, guziki, ziemniaki, kwiaty nasiona. Spośród wielu prac wyróżniono różańce: Adriana Sali z kl. IV b, Agnieszki i Katarzyny Soppa z kl. I a i IV a, Wandy Walasik z kl. III a, Marzeny Gorgoń z kl. III b, Danuta Spandel z kl. V, Mateusza Chłodka z kl. II b.

A oto co mówią o różańcu główni laureaci: ,,Różaniec dla mnie to nawiązanie dialogu z Maryją, okazanie jej zaufania, powierzenie trosk, otwarcie przed Nią serca. Zawsze w październiku uczestniczą w nabożeństwie różańcowym. Modlitwa różańcowa jest wyrazem miłości do Boga".
"Różaniec to dla mnie Maryja, ponieważ ją kocham tak jak własną mamusię. Mogę ją o wszystko prosić, zawsze znajdzie dla mnie czas. Ona tak jak mama zawsze na mnie czeka i może wyprosić u Jezusa łaski dla mnie". "Dla mnie różaniec jest spotkaniem z Matką Bożą, a także modlitwą, którą bardzo lubię". "Różaniec jest dla mnie modlitwą podczas której mogę czcić Maryję i prosić o Jej opiekę". "Różaniec jest modlitwą, którą znam i kocham".

Dzieci coraz chętniej modlą się na różańcu, o czym świadczy ich obecność na nabożeństwach.

Katechetka E. Boczek

do spisu treści
 


 

Karty naszej historii parafialnej
Nauczyciele religii i służba kościelna w parafii

I

Pierwszym nauczycielem religii we współczesnym świecie jest Jan Paweł II - następca św. Piotra. Piotr naszych czasów przemawiał w Rzymie do 2,5 mln. młodych przybyłych z całego świata. Powiedział im m.in. by postawili Eucharystię w centrum swojego życia osobistego i wspólnotowego: "Kochajcie ją, adorujcie ją, sprawujcie ją przede wszystkim w niedzielę - Dzień Pański. Żyjcie Eucharystią, dając świadectwo miłości Boga i ludzi".

II

Kościół na co dzień katechizuje przez katechetów i katechetki.
W parafii Czernica w roku szkolnym 1977/78 katechizacją zajmowała się siostra zakonna ze zgromadzenia Sióstr Salezjanek z Pogrzebienia - Barbara Bogust. Katechizowała dzieci przedszkolne i klas pierwszych zgodnie z metodą ks. Jana Bosko znakomitego przyjaciela i wychowawcy młodzieży robotniczej, bezdomnej i z marginesu społecznego.
Organizowała różne imprezy liturgiczne. W tym celu szyła stroje ludowe z materiałów zakupionych w czasie podróży po Polsce. Przygotowywała uroczystość ku czci św. Mikołaja, widowisko religijne pod tytułem "Betlejem Polskie" - czyli jasełka według Lucjana Rydla. Na Wielkanoc przygotowała chorągiewki dla dzieci i koszyczki z potrawami świątecznymi.

W klasach III-VI uczyła religii pani Maria Kapołka, siostra księdza proboszcza, doświadczona nauczycielka. Dzieci klas 2-ch oraz siódmej i ósmej uczył ksiądz proboszcz Jan Kapołka.

III

Służba kościelna - 1977. Najstarszy w służbie kościelnej był Jan Kubica, który pełnił funkcję organisty, po odejściu Henryka Widenki z Pszowa. Przez pewien czas grał na organach w Czernicy pewien pan z Rydułtów, choć dobrze grał, ale nie spełniał innych wymagań. Pomocnikiem kościelnego Jana Kubicy był Józef Święty lat 81. W niedzielę 11 lutego obchodził diamentowe gody. Pomimo podeszłego wieku pełnił służbę pracownika kościelnego z poświęceniem, dokładnością i z miłością do Boga. Kościół sprzątała wtedy Monika Świerkot. Grabarzem został pan Gerard Szewczyk, młody rencista, który pełni to zadanie do dzisiaj.

IV

24 marca 1979 roku miała miejsce w parafii następna wizytacja Biskupia. Oficjalne powitanie Księdza Biskupa Herberta Bednorza nastąpiło o godzinie 16: 00 przy udziale wspólnoty parafialnej. Biskup odprawił Mszę Świętą, w czasie której udzielił Sakramentu Bierzmowania 79 dziewczynom i chłopcom.
Uwagę zwracało oryginalne powitanie Biskupa przez dzieci przedszkolne przygotowane przez siostrę Barbarę. Dzieci były ubrane w kolorowe stroje i swoim wystąpieniem zainteresowały wszystkich zebranych w kościele. Po Mszy Świętej ksiądz Biskup podziękował licznie zgromadzonym, oraz Księdzu Proboszczowi Janowi, pracownikom kościelnym i katechetycznym za całość pracy i służby dla parafii i Kościoła. Młodzież przygotowała z tej okazji program o św. Stanisławie, biskupie i męczenników z racji 900-le¬cia j ego męczeńskiej śmierci.

ks. Ryszard Lapczyk

do spisu treści
 


 

Z pobytu w mieście Krompachy

 

Gmina nasza składa się z 5 sołectw: Gaszowice, Czernica, Łuków, Piece i Szczerbice. Jako Gmina Gaszowice współpracujemy z miastem Patronackim Krompachy z Słowacji. W dniu 7.10.1998 roku podpisano patronacką umowę pomiędzy Miastem Krompachy a Gminą Gaszowice o współpracy w dziedzinach samorządowych, oświatowych i kulturalnych.

Delegacja naszej Gminy pojechała do Miasta Krompachy w dniach 21-24 września 2000 r. Po przyjeździe na miejsce w Urzędzie Gminy miasta Krompachy oczekiwali na nas primator inż. Józef Fajgel, zastępca primatora Jakub Zachradnik oraz sekretarz miasta inż. Peter Bratko. Primator Miasta przywitał nas bardzo serdecznie i poinformował na krótkim spotkaniu w Urzędzie o historii miasta, oraz o jego problemach. Nasza delegacja przedstawiła projekty rozwoju i problemy naszej Gminy. Następnie pan primator zaprezentował plan imprez i spotkań w dniach ich jarmarku ku czci Św. Mateusza.

Wieczorem odprawiono Mszę Św., którą celebrował mons. Prof. ThDr. Franciszek Tondra spisky biskup. Po skończonej Mszy Św. odbyła się uroczysta kolacja.

W dniu następnym uczestniczyliśmy w uroczystościach związanych z Jarmarkiem. Odwiedziliśmy Gimnazjum, Ośrodek Kultury, w trakcie spotkań wymieniono doświadczenia z naszej Gminy. Po krótkim powitaniu wszystkich gości primator otworzył Jarmark w Krompachach. Występowały marionetki, zespoły dziecięce, orkiestra dęta z miejscowego Domu Kultury. W urzędzie miasta odbyło sit( spotkanie z zasłużonymi pracownikami miasta. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Następny dzień to zwiedzanie kościoła "BETLTAR", gdzie obecnie mieści sit( muzeum oraz przepiękny park, oraz grodu Krasna HORKA z roku 1320. Po przy jeździe wieczorem odbyło sit( spotkanie z parlamentarzystami i biznesmenami miasta Krompachy. Miasto jest położone w pięknej malowniczej niecce Krompachy - Plejszy.

Tak oto w skrócie przybliżyłem to patronackie Miasto. Dziękujemy primatorowi, inż. Józefowi Fajglowi i władzom Krompach za zaproszenie i wymianę( doświadczeń ważnych dla rozwoju obu naszych Gmin, za stworzenie miłej i domowej atmosfery. Życzymy mieszkańcom Krompach powodzenia w życiu osobistym, a władzom miasta realizacji ich zamierzeń.

 
 

Zastępca Wójta Gminy Gaszowice
Franciszek Kulik

do spisu treści
 


 

1 listopada - Wszystkich Świętych

Święto to było obchodzone już w VII wieku; okazją do wprowadzenia go stało się poświęcenie starożytnego Panteonu i przekształcenie go w świątynię chrześcijańską. Ta słynna budowla została wzniesiona przez Marka Agryppę za jego trzeciego konsulatu, w roku 27 przed Chrystusem, choć jest prawdopodobne, że Agryppa tylko odrestaurował i powiększył już istniejącą. Historycy nie są zgodni, co do pochodzenia jej nazwy, ale Pliniusz mówi, że poświęcona była Jowiszowi Mścicielowi. Na początku VII wieku cesarz Fokas podarował ją papieżowi Bonifacemu IV, który w roku 608 przekształcił ją w kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych. W roku 73 l papież Grzegorz III przeznaczył jedną z kaplic w bazylice Św. Piotra na nabożeństwa ku czci W szystkich Świętych; od tego czasu dzień Wszystkich Świętych uroczyście obchodzono w Rzymie. Papież Grzegorz I V rozszerzył obchody tego święta na ziemie Galii. Kościół grekokatolicki obchodzi Wszystkich Świętych w niedzielę po Zielonych Świątkach. Kościół, oddając cześć świętym, głosi misterium Chrystusa w Jego sługach. Święci są dla nas wzorem do naśladowania i wstawiają się za nami do Boga. Czcimy świętych z różnych narodów, warstw społecznych i epok historycznych. Osiągnęli świętość idąc przez życie różnymi drogami, ale wszyscy czerpali z jednego źródła Chrystusowej łaski i nauki. Tego dnia czcimy świętych w szczególny sposób, prosząc ich o wstawiennictwo u Boga. Według zwyczaju panującego w Polsce, odwiedzamy w ten dzień cmentarze, groby naszych zmarłych i modlimy się za nich.

do spisu treści
 


 

21 listopada - Ofiarowanie NMP

W dawnych czasach istniał wśród Żydów zwyczaj religijny polegający na tym, że dzieci nawet jeszcze nie narodzone ofiarowywano służbie Bożej. Dziecko, zanim ukończyło piąty rok życia, zabierano do świątyni w Jerozolimie i oddawano kapłanowi, który ofiarowywał je Panu; czasami dziecko pozostawało w świątyni dłużej, wychowywało się tam, uczyło służby dla sanktuarium: pomagało wykonywać szaty liturgiczne, asystowało przy nabożeństwach.
Tradycja mówi nam, że Najświętsza Panna została ofiarowana Bogu przez swoich rodziców, św. Joachima i św. Annę w świątyni, kiedy miała trzy lata. Zdarzenie to Kościół upamiętnia świętem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W niektórych wspólnotach religijnych święto to jest obchodzone szczególnie uroczyście.

do spisu treści
 


 

22 listopada - Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy,
patronki muzyki kościelnej

Według legendarnych przekazów św. Cecylia pochodziła z rodu rzymskich patrycjuszy. W młodości uczyniła śluby dziewictwa, ale rodzice zmusili ją do małżeństwa z patrycjuszem; Wymogła na nim, aby uszanował jej dziewictwo i nawróciwszy go oraz jego brata Tyburcjusza, poniosła z nimi śmierć za Chrystusa. Braci ścięto, ją zamknięto w jej własnym domu w rozpalonej łaźni, a gdy po trzech dniach jeszcze żyła, dobito ją uderzeniem topora. Ich śmierć miała prawdopodobnie miejsce za panowania Marka Aureliusza lub Lucjusza Aureliusza Kommodusa między rokiem 161 a 192 Imię jej, zawsze otaczane w Kościele ogromnym kultem, włączono do kanonu Mszy św. oraz litanii do Wszystkich Świętych.

do spisu treści
 


 

29 listopada - Świętego Saturnina, biskupa i męczennika
patrona Tuluzy

O życiu św. Saturnina wiemy niewiele. Legenda mówi, że około roku 245 papież Fabian wysłał go z Rzymu do Galii, aby tam głosił słowo Boże. W roku 250 za konsulatu Decjusza i Gratusa został pierwszym biskupem Tuluzy. Pewnego dnia, gdy odmówił złożenia ofiary bogom, przywiązano go za nogi do rozjuszonego byka, którego następnie popędzono ulicami miasta. Ciało świętego zostało dosłownie poszarpane na kawałki.

do spisu treści
 


 

30 listopada - Świętego Andrzeja apostoła
patrona rybaków

Św. Andrzej, brat św. Piotra, rybak z Betsaidy galilejskiej, uczeń św. Jana Chrzciciela, przyprowadził do Chrystusa swego brata, Szymona Piotra. Głosił Ewangelię na czarnomorskich wybrzeżach Azji Mniejszej, u Scytów, w Tracji i w Grecji, gdzie poniósł śmierć męczeńską z rozkazu prokonsula Egeasza około roku 60 w Patras, na krzyżu w kształcie litery X (krzyż św. Andrzeja). Relikwie znajdujące się od roku 375 w kościele Apostołów w Konstantynopolu, w roku ]208 dostały się do Amaldi we Włoszech. Imię jego dwukrotnie powtarza się w kanonie Mszy św. Jest patronem narodów słowiańskich, Grecji, Szkocji oraz diecezji warmińskiej.

do spisu treści
 


 

Czernickie spotkanie rocznika 50-tego

30 września - w sobotę odbyło się w "Zameczku" spotkanie wszystkich 50-latków, którzy właśnie tu ukończyli szkołę podstawową. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. o 16-tej. Po Mszy Św. udaliśmy na cmentarz na grób Państwa Doleżychów, by wspaniałemu kierownikowi szkoły oddać cześć i zapalić znicz. Było nas wszystkich 24 oraz 7 dawnych nauczycieli. Prawie wszyscy uczestnicy byli ze współmałżonkami. Były chwile wspomnień, refleksji, śmiesznych scen z tamtych lat. Pan Augustyn Tytko - dawny wychowawca "klasy B" - "sprawdził obecność uczniów" i "przepytał z historii życia" każdego z nas.
Poza tym przy gościnnym stole był czas na pogawędki bardziej osobiste. Nasze spotkanie to nie tylko wspomnienia dawne, problemy współczesne i siedzenie przy stole. Była też muzyka, taniec i śpiew. O wszystkim pomyślała przecież zdolna organizatorka - Bernadeta Jeszka (Kowalska), która nie mało trudu włożyła w to, by jakoś nas w tę sobotę zespolić. Czy muszę coś jeszcze dodawać? Chyba każdy z nas wyniósł coś dobrego z tego spotkania, bo przecież życie toczy się dalej

Wymieniam osoby pozujące do zdjęcia patrząc od lewej strony z góry:
Zygmunt Pawelec, Henryk Łukoszek, Bronisław Janeczko, Alojzy Pielczyk, Kazimierz Radwan, Józef Kubek, Jan Pytlik, Łucjan Klimsza, Jan Przybyła, Ryszard Achtelik, Bernadeta Jeszka (Kowalska), Antoni Baszczok, Irena Moskwa (Klimsza), Danuta Ciemięga (Niestrój), Małgorzata Boczek (Mazurek), Urszula Żymełka (Łukoszek), Dorota Brzezinka (Kłosek), Helena Sobala (Kocur), Zofia Mateja, Małgorzata Malerz (Kasztowska), Elżbieta Biskup, Alicja Tront ( Białek), Aniela Tumułka (Bobrzyk) i Teresa Bulenda (Kwaśniok).

Obecni nauczyciele: Maria i Wincenty Krajczokowie, Stanisław Leks, Aniela Wencel, Anna Bluszcz i Augustyn Tytko. Ja też tam byłam, "miód i wino piłam" i ,jakoś tam" spisałam.

Aniela Tumułka (Bobrzyk)

do spisu treści
 


 

Pasowanie na ucznia

22.09.2000 roku odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia naszych najmłodszych kolegów i koleżanek. Uczniowie pod kierunkiem pani Iwony Kwiatoń i Grażyny Bugli prezentowali przed rodzicami, panem Dyrektorem i przedstawicielami samorządu swoje umiejętności: śpiewali, recytowali wiersze, tańczyli, układali puzzle. Ich występy oceniano bardzo wysoko.

Po części artystycznej pan dyrektor E. Brodniak po uroczystym ślubowaniu pasował ich na uczniów. Później uczniowie klasy pierwszej musieli jeszcze przejść "chrzest" wprowadzający ich w środowisko szkolne. I tak musieli zjeść musztardowy przysmak, wypić sok z cytryny, rozpoznać wskazaną literę, policzyć kulki na liczydle itp. Wzorowo przeszli ów chrzest.

Artur Witek

do spisu treści
 


 

Zaproszenie na Gwarki

Klub Emeryta wraz z Ośrodkiem Kultury w Czernicy
organizuje 19 listopada "Karczmę Piwną VII GWARKI"

Zapisy chętnych i szczegółowe informacje w kawiarni "Zameczku" do 10 listopada.

do spisu treści
 


 

Poprawczak

W 1995 roku otrzymałem dekret kapelana szpitala w Pszczynie. Do tego dekretu dołączony był drugi, który czynił mnie katechetą i opiekunem duchownym pszczyńskiego poprawczaka. Pamiętam, że rozpoczynałem w niedziele Mszą św. o godzinie 12.00. Przyjechałem godzinę wcześniej chciałem zachęcić do uczestnictwa w Mszy św. i wszystko sobie dobrze przygotować. Podjechałem pod bramę, przedstawiłem się strażnikowi, który wpuścił mnie do środka. Po przejściu przez plac stanąłem przy następnej bramie ze strażnikiem, tym razem do budynku poprawczaka. Znalazłem się w środku, otrzymałem klucz do kaplicy, a jeden z wychowanków zaprowadził mnie pod jej drzwi. Po przygotowaniu wszystkiego do Mszy św. chciałem zachęcić wszystkich do udziału, dlatego osobiście zapraszałem każdego; do dziś pamiętam obojętność i drwinę z jaką chłopcy przyjmowali moje słowa zachęty do wspólnej Eucharystii. Bolało mnie to bardzo, ale nie pokazując emocji, czyniłem swoje. Kiedy skończyłem obchód z moim słowem zachęty, wróciłem do kaplicy, ubrałem się do Mszy św. i czekam. Za pięć dwunasta nikogo, o dwunastej nikogo, dziesięć po dwunastej tak sarno pusto.
Pomyślałem sobie Panie Boże, po co Ty mnie tu posyłasz tu mnie nie chcą, tu Ciebie nie chcą, po co ich uszczęśliwiać na siłę; w poprawczaku jest ponad stu chłopców a na mszy nikogo; Kiedy zdjąłem ornat, by się spakować do domu, do kaplicy weszło trzech wychowanków stwierdzając, że chcą uczestniczyć we Mszy św. Z powrotem włożyłem ornat i rozpocząłem sprawowanie Eucharystii, znak krzyża św., "Pan z warni" cisza odpowiadam sobie: "I z duchem twoim" i tak już do końca mszy, z małym wyjątkiem. Kiedy rozpocząłem homilię, nie pamiętam już do jakiego fragmentu Ewangelii, nagle usłyszałem ksiądz nie ma racji, bo jest inaczej. Pierwszy raz ktoś przerwał mi głoszone Słowo Boże.
Rozpoczął się dialog, prawie pół godziny dyskusji. Dalej jak dotąd sam wyzwanie i sam odpowiedz. Do Komunii św. oczywiście nikt nie przystąpił Błogosławieństwo końcowe, "Idźcie ofiara spełniona."
Chłopcy jednak nie opuszczają kaplicy. Czy macie jeszcze jakieś życzenie\/ - pytam. "Tak" odpowiada ten, który dyskutował w czasie kazania - chciałbym się wyspowiadać, bo nie byłem już pięć lat. Umówiłem się z nim na spowiedź, inni wyszli. Po chwili wraca jeden i pyta czy będzie mógł być ministrantem i służyć księdzu do mszy, bo kiedyś był. Oczywiście zgodziłem się z radością. Kiedy wyszedł uklęknąłem przed krzyżem i przepraszałem za mój brak wiary. Bo "nie potrzebują lekarza zdrowi ale ci którzy się źle mają", a my jesteśmy rękami, nogami i ustami Tego cudownego lekarza - Jezusa.

cdn.

Ks. Janusz Jajko

do spisu treści
 


 

O czym pisze Znak Pokoju

Dużo pisze o farorzach
gdyż se, na to zasłużyli,
Bo fest nom sie poświyncają
i są do nos bardzo mili.

Pochwolono tyż we "Znaku"
downych nauczycieli,
Powiym jednak wom kochani
o kim jeszcze nie wspomnieli,

Przeca tu w naszym kościele
pracują dwa bardzo dzielni
Kożdy dziyń na mszach bywają
nasi drodzy dwaj kościelni.

Stować muszą fest wczas rano,
tak choćby na szychta szli,
Poszykować muszą do mszy,
kościelne pootwiyrać drzwi,

Pozapolać, światła, świyczki,
przygotować też ornaty.
A co jeszcze tam szykują?
- jo się wcale nie znom na tym.

Roztomańcie więc przychodzą,
bywają o różnych porach,
Na pogrzebach są i ślubach
mszach, apelach i nieszporach.

Nieraz to z wielkigo żalu
człowiekowi płakać chce się,
Jak pan Bronek na procesjach
ciężki głośnik w ręku niesie.

Widać jak on przy tym wzdycha
i jak mocno się wytęża,
Spróbujcie gdy nie wierzycie
jaki to jest wielki ciężar.

Niech napisze więc gazetka
ten wierszyk, dla swoich wiernych,
jakich to wspaniałych momy
i dzielnych dwóch kościelnych.

K.M.

 

do spisu treści
 


 

Laureaci krzyżówek

 

do spisu treści
 

 

Droga donikąd

Wśród młodzieży alkohol staje się coraz bardziej popularny, ale ta droga prowadzi donikąd. Po prostu chcesz się rozerwać, a potem człowiek traci kontrolę nad sobą, nie zastanawia się nad swoim postępowaniem, nie kontroluje swoich emocji. Niektórzy uważają, że picie alkoholu to najlepszy relaks ale to nieprawda, działa on tylko odurzająco.

Ludzie prowadzą pojazdy po pijanemu, chyba każdy wie czym to grozi. Jazda po pijanemu jest niebezpieczna. Młodym ludziom wydaje się, że będą żyć wiecznie. Nie zdają sobie sprawy z tego co robią. Dawka leków plus alkohol może okazać się śmiertelną trucizną. Alkohol spowalnia reakcje, powoduje zatrucie organizmu.

Pomyśl zanim będzie za późno.

Grażyna Gunia

____________________________________________________________________

Drodzy czytelnicy artykuły "alkohol" ukazuje się w naszym - piśmie prawie od początku jej istnienia. Zdajemy sobie  sprawę że mogą one kogoś drażnić lub nudzić. Naszym  celem jest między innymi wywołanie społecznej dyskusji. Radzi bylibyśmy gdyby na łamach tego cyklu pisane były wasze uwagi i opinie. Zapraszamy do dyskusji.

Redakcja

Podajemy kontakt gdzie można się zwrócić i uzyskać pomoc.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gaszowicach
Tel. 430-54-05
Tel. 430-55-93 wew. 27.
 

do spisu treści
 


 

I Olimpijskie zmagania ministrantów

W sobotę 14 października boisko sportowe w Łukowie Śl. było miejscem olimpijskich rozgrywek ministrantów naszej oraz zaprzyjaźnionych parafii z Jastrzębia, Rogowa i Lubomi. Przy pięknej, słonecznej pogodzie grupa 100 chłopców współzawodniczyła ze sobą w kilkudziesięciu dyscyplinach. Było pchnięcie kulą, biegi, skakanka, rzuty osobiste do kosza, przysiady, hantle, tenis stołowy, kolarstwo oraz rozgrywki piłki nożnej. W poszczególnych dyscyplinach chłopcy zdobywali punkty indywidualnie i zespołowo. Dla wszystkich uczestników został przygotowany słodki poczęstunek i kiełbasa z rożna. Ks. Marian wraz z bratem ks. Ireneuszem Taturą nadzorowali rozgrywki sportowe i czuwali nad całością imprezy. Sport rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest to, że zawsze są zwycięzcy, ale i pokonani. Tak było i tu, czyli na I Olimpiadzie Ministranckiej. Najlepsi otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez księży - opiekunów. Były nimi: hantle, rakietki do tenisa stołowego, puchary, symboliczne statuetki, słodycze oraz inne upominki. Nie zabrakło też medali oraz pamiątkowych dyplomów, którymi zostali uhonorowani zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach.

W klasyfikacji ogólnej I miejsce zdobyli ministranci z Lubomi, kolejno za nimi uplasowali się: zawodnicy z Rogowa, Jastrzębia i Czernicy ("Ostatni będą pierwszymi").

Gorące podziękowania należą się wszystkim księżom - opiekunom, a w szczególności ks. Marianowi i ks. Ireneuszowi, za zorganizowanie wspaniałej, sportowej imprezy. Nie sposób pominąć ogromnego wkładu rodziców starszych ministrantów, którzy przygotowali dla wszystkich poczęstunek, a także dziewczyn, wytrwale kibicujących oraz notujących wyniki rywalizacji sportowych. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie przychylność sołtysa i obsługi ośrodka sportowego w Łukowie Śl. Wszystkim zaangażowanym składamy serdeczne podziękowania. I Olimpiada Ministrancka przebiegała w bardzo radosnej atmosferze, co zachęciło naszych opiekunów do kontynuowania tego rodzaju spotkań. Na rok 2001 zaplanowano II Olimpiadę w Rogowie.

Paweł Kowol

______________________________________________________________

Z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Tarsycjusza

składamy wszystkim MINISTRANTOM

najserdeczniejsze życzenia pomyślności w Służbie Bożej.

REDAKCJA

do spisu treści
 


 

Z działalności Ośrodka Kultury

30.08.2000 r. w Ośrodku Kultury "Zameczek" w Czernicy odbyła się imreza muzyczna pod hasłem: "Pożegnanie lata z zespołem Ad Libitum. W skład zespołu wchodzą: Hanna HOŁEK (wokal), Aleksandra SMOŁKA (wokal), Remigiusz MERKEL (wokal, klawisze), Szymon FORYSZ (klawisze) oraz Łukasz HOŁEK (wokal, gitara). Celem nadrzędnym koncertu było podsumowanie półrocznej działalności zespołu oraz promowanie młodych muzyków wśród szerokiego grona odbiorców.
Imprezę wzbogacił występ zespołu tanecznego w składzie: Hanna HOŁEK, Barbara KOŹLIK, Kinga BRACHACZEK, Martyna PIERLAK, prowadzonego przez Danutę TRZECIOK.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przyjaciele, rodzice i krewni młodych artystów, a także przedstawiciele władz lokalnych, zaprzyjaźnionych zakładów pracy oraz dyrekcja i pracownicy tutejszego Ośrodka Kultury. Członkowie i opiekunowie zespołu koncert ten zadedykowali wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania i dalszego rozwoju zespołu "Ad Libitum".

Ze swej strony pragną podziękować znajomym, przyjaciołom, a przede wszystkim rodzicom członków zespołu za szeroko pojętą współpracę, poświęcenie, zaufanie i słowa otuchy w trudnych chwilach.

 Katarzyna Brachaczek

____________________________________________________________

23-24.08.2000 r. odbyła się wycieczka do Lichenia, na którą pojechało 27 uczestników.

5.10.2000 r. została zorganizowana impreza dla przedszkolaków. Były napoje i słodycze oraz upominki w formie artykułów szkolnych (zeszyty, malowanki, mazaki, kredki, plastelina, bloki i inne potrzebne rzeczy). Dzieci bawiły się wraz ze swoimi wychowawczyniami przy dyskotekowej muzyce. Oglądały także "swoją" wystawę prac plastycznych, na dolnym korytarzu "Zameczku".

Kolejną imprezą, która została zorganizowana, była wystawa i sprzedaż kwiatów. Można było oglądać i kupić wiele ciekawych okazów m.in. : kwiaty cięte i doniczkowe, krzewy ozdobne, iglaki, palmy, jak również akcesoria ogrodnicze. Podczas trwania wystawy odbył się pokaz układania kwiatów, który prowadziła pani Halina Klimas zdobywczyni wicemistrzostwa Polski w tej dziedzinie. Chciałabym podziękować pani Halinie Klimas z Knurowa i pani Bogumile Kraka z Czernicy za zorganizowanie tejże wystawy. Podobna impreza odbędzie się na wiosnę.

W pierwszym tygodniu grudnia będzie wystawa i sprzedaż stroików świątecznych, choinek, zabawek, ozdób choinkowych oraz innych akcesoriów bożonarodzeniowych i noworocznych. Szczegóły będą na plakatach.

____________________________________________________________

ORGANIZUJEMY:


* 11-12 XI  WYCIECZKĘ do KOTLINY KŁODZKIEJ
* 18 XI  WYCIECZKĘ DO JAWORZA,
* 23 XI WYCIECZKĘ NA BIESIADĘ "SOBOTA W BYTKOWIE".
* 24 XI WYJAZD DO OPERETKI ("PTASZNIK Z TYROLU" GODZ. 16.30 W CENIE 30 ZŁ).
* 26 XI WYJAZD DO OPERETKI ("WIEDEŃSKA KREW" GODZ. 16.00 W CENIE 30 ZŁ).

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam. Zapisy i szczegóły w Ośrodku Kultury lub telefonicznie 43-05-373. Szczegóły na plakatach.

____________________________________________________________

Chciałabym przypomnieć, że trwają dwa kursy:
kurs tańca towarzyskiego
kurs języka niemieckiego

Chętni mogą się nadal zapisywać. Zajęcia odbywają się w świetlicy "starej szkoły"~ W tejże sali są prowadzone zajęcia świetlicowe, lekcje rytmiki, oraz kółko plastyczne, na które mogą chodzić wszystkie chętne dzieci. Tam również odbywają się próby zespołu wokalno - instrumentalnego AD LIBITUM i grupy tańca dyskotekowego. Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagają mi w naszym "Zameczku", aby każdy mógł znaleźć coś, co go interesuje, a szczególnie nasze dzieci.

Danuta Trzeciok

do spisu treści