RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  035/2002  /  marzec

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Dla księdza Mariana

- Podziękowanie
- Argentyna
- Sakrament pokuty
- Droga krzyżowa
- Droga krzyżowa ulicami parafii

- Program rekolekcji wielkopostnych
- Bal charytatywny
- Spotkanie opłatkowe czernickich strażaków
- Zaproszenie na zabawę szkolną
- Pszczelarstwo w Czernicy i okolicy
- Czas karnawału ... minął
- 40-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Czernicy
- Jasełka dla seniorów
- Jak samemu przepowiadać pogodę
- Nowy kościelny
- Ogłoszenie
- Ludzie z inicjatywą
- Zdjęcia z rozdania nagród
 

 

Dla księdza Mariana
życzenia urodzinowe

A nasz ksiądz wikary
chodzi koło fary
no, i płacze w głos.
Lusterko ma w dłoni,
a na swojej skroni
ujrzał siwy włos.

Jak każdy mężczyzna
woli się nie przyznać,
jak się z tym czuje?
Bo i na dodatek
przybyło Mu latek
i tym się frasuje.

Jest on pełen werwy,
śmieje się bez przerwy,
czułe ma serce.
Każdego zrozumie
pomoże jak umie,
jak ktoś jest w rozterce.
 
W imię swego Pana
dużo zrobił dla nas,
za to go kochamy
W dniu Jego urodzin
Starsi, czy też młodzi
życzenia składamy.

Więc księże Marianie,
czerniccy parafianie,
życzą dzisiaj Ci:
Zdrowia i radości,
wszelkiej pomyślności
na długie jasne dni.

Miałeś Ty ochotę
wybudować Grotę
na swym żeś postawił!
Niech Matka w podzięce
nasz kościół da w Twe ręce
i Ci błogosławi

WDZIĘCZNI PARAFIANIE

do spisu treści
 


 

Podziękowanie

Patrząc na wypełniony przez parafian kościół odniosłem wrażenie niedzielnej sumy, a nie zwykłego poniedziałkowego wieczoru roboczego dnia 4 lutego. Przeżywanie Mszy Św. modlitw i życzeń urodzinowych mobilizuje mnie do złożenia z głębi serca podziękowania Wam Drodzy Parafianie, różnym delegacjom parafialnym i spoza parafii, służbom liturgicznym, kościelnym, katechetycznym, a także pracownikom probostwa, solistom na chórze i mojej rodzinie. Bóg zapłać. Dziękuję również ks. wikaremu Marianowi za przygotowanie oprawy liturgicznej i wygłoszoną homilię. Dziękuję księżom Stanisławowi Nowakowi, Marianowi Taturze za koncelebrowanie Mszy Św. w mojej intencji.

Modlitwy i życzenia wypowiedziane prze dzieci przedszkolne oraz osoby starsze świadczą i ciągłości i jedności pokoleń, biorąc z przeszłości to co cenne z nadzieją budujemy przyszłość.

ks. Proboszcz Ryszard Lapczyk

do spisu treści
 


 

Argentyna

Argentyna jest państwem w południowej części Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim, o powierzchni 2 766,9 tys. km2 i 34 mln ludności. Językiem urzędowym jest hiszpański, stolicą państwa jest Buenos Aires. Argentyna pod względem powierzchni zajmuje ósme miejsce w świecie i drugie na kontynencie południowoamerykańskim po Brazylii. Jej terytorium jest dziewięć razy większe od Polski. Graniczy z Chile, Paragwajem, Boliwią, Brazylią i Urugwajem. Argentyna jak i pozostałe kraje kontynentu, oprócz Brazylii była kolonizowana przez Hiszpanię. 9 lipca 1816 uzyskała niepodległość. Wraz z Brazylią i Urugwajem wzięła udział w wojnie paragwajskiej (1864-1870), w wyniku której Paragwaj został doszczętnie zrujnowany i zmuszony do odstąpienia części terytorium. W ciągu ,kilku następnych dziesięcioleci Argentyna dzięki imigracji z Włoch i innych krajów europejskich, ekspansji kolei, wykorzystaniu ogromnych terytoriów pastwisk (pampa), pomocy kapitału brytyjskiego przeżywała rozkwit gospodarczy. Z Argentyny pochodziła wtedy połowa światowego eksportu wołowiny. W latach 1880-1929 Argentynę zaliczano do najbogatszych państw świata.

W latach 1946-1955, 1973-1974 rządy w Argentynie sprawował populistyczny dyktator Juan Domingo Peron. Wywłaszczył on koleje oraz inne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, będące własnością brytyjską, i przyspieszył, pod silną kontrolą państwa, proces uprzemysłowienia. Po latach nieudolnych rządów wojskowych i cywilnych oraz przegraniu wojny o Falklandy (1982) prezydentem został radykał Raeel Alfonsia (1983-89). Wydawało się, że przełamanie kryzysu nastąpiło po zwycięstwie w wyborach prezydenckich peronisty Carlosa Menema.

 

 Realizował on liberalny, wolnorynkowy program ekonomiczny, polegający na wyprzedawaniu majątku narodowego i banków, firm państwowych, ogromnych obszarów ziemi kapitałowi zagranicznemu z Hiszpanii, USA, Włoch, Niemiec, co spowodowało pewien rozkwit gospodarczy a w konsekwencji do ostatnich wydarzeń, ogólnego niezadowolenia społeczeństwa. W grudniu 1999 roku nowym prezydentem został De la Rua, który kontynuował liberalną politykę poprzedniego prezydenta. Doradcą do spraw ekonomicznych był zwolennik globalizacji Domingo Cavallo.

Przypatrzmy się najnowszym wydarzeniom w Argentynie. Od ponad roku cały wielki świat finansów wiedział że Argentyna zbankrutuje, jeżeli nie nastąpi radykalna zmiana polityki fiskalnej kraju. Oficjalnie szacuje się że Argentyna posiada 132 miliardy dolarów długu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy został utworzony w celu ratowania państw zagrożonych bankructwem. Tak głoszą ośrodki światowej finansjery. Jednak rzeczywistość zaprzecza tym twierdzeniom. Dotychczas żadne państwo nie zostało uzdrowione przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a zadłużenie krajów będących pod pieczą ekspertów z Funduszu zwiększyło się dwu lub trzykrotnie. Kiedy Argentyna ogłosiła, że nie będzie w stanie spłacić swoich długów, Fundusz zablokował wypłatę kredytową w wysokości 1,26 miliarda dolarów.
Jak mogło dojść w Argentynie do takiego bankructwa finansów państwowych? Odpowiedzialnymi są były prezydent de la Rua jak i jego minister finansów Domingo Cavallo, którzy postawili interesy międzynarodowych wierzycieli nad dobro własnego narodu.

Rząd argentyński realizował zalecaną przez MFW politykę "zerowego deficytu". Argentyna miała uzyskać w zamian za drakońskie oszczędności, od MFW 40 miliardów pożyczki. I to nie pomogło. Spadała produkcja przemysłowa, a wpływy z podatków zmniejszyły się o 30 procent. Obecnie bezrobocie wynosi 20 procent, a 14 mln. Argentyńczyków (40 procent ludności) żyje poniżej minimum egzystencjalnego. 21 grudnia 2001 roku nowym prezydentem Argentyny został peronista Adolfo Rodriguez Saa. Pol dwóch dniach wygłosił program ratowania Argentyny, który wywołał niezadowolenie i silny opór ze strony finansjery elit światowych. Prezydent Saa postanowił wstrzymać spłatę kredytów zagranicznych, a zwolnione w ten sposób pieniądze przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc pracy i poprawę stosunków socjalnych. Myślał o wprowadzeniu nowej waluty "argentino". Nastąpiła reakcja światowej finansjery. Bossowie finansjery zdali sobie sprawę, że Argentyna wraca do państwowej gospodarki planowej i chce wyprzeć liberalną gospodarkę rynkową. Międzynarodowy Fundusz Walutowy daje do zrozumienia prezydentowi Saa, że Buenos Aires nie ma szans na wprowadzenie jakiegokolwiek programu, który nie zostanie uzgodniony z MFW.

Manipulowane społeczeństwo kolejny raz wystąpiło na ulice. Rząd oskarżony o korupcję musiał ustąpić, a wraz z nim prezydent Saa. Nowym prezydentem został wybrany przez Kongres Gubernatorów prowincji Buenos Aires Uduardo Duhaide. 6 stycznia br. parlament Argentyny uchwalił ustawę kryzysową. Główne założenie planu można streścić w następujący sposób:
a) kurs peso został uwolniony od kursu dolara i ustalony' na 1,40 co oznacza spadek kursu o 30 proc.
b) kredyty w bankach do sumy 100 tys. dolarów zostaną 'zamienione na peso, ma to odciążyć szczególnie małe q średnie przedsiębiorstwa w ramach rekompensaty dla banków, które poniosą straty z zamiany kredytów dolarowych na peso, planuje się wprowadzenie 25-proc. podatku na eksportowane surowce.
d) taryfy sprywatyzowanych usług (prąd, gaz, woda, telefon) zostaną zmienione z dolarów na peso i nie będą mogły być podwyższone. Umowy koncesyjne z zagranicznymi właścicielami mogą być renegocjowane.

Czy ten plan i inne pociągnięcia rządu argentyńskiego pomogą wyjść krajowi z kryzysu? Przyszłość pokaże.

Ks. Stanisław

do spisu treści
 


 

Sakrament pokuty

Sakrament pokuty jest obrzędem liturgicznym, który człowiekowi pokutującemu niesie Boga miłosiernego i przebaczającego mu grzechy. Sakrament ten jest poprzedzony szczególnym nawiedzeniem Boga, który sprawia, że człowiek widzi popełnione grzechy, żałuje za nie i chce się poprawić. Nieraz będzie źle w twoim życiu. Poniosą cię nerwy, złość, opanuje cię zazdrość, chciwość, ogarnie cię lenistwo, weźmiesz przykład ze złych ludzi. Posypią się grzechy małe, ale i większe. Narobisz głupstw, krzywd, obrazisz ludzi. Nie wypieraj się, żeś nie chciał, żeś nie wiedział. Pewnie trochę też tak było. Ale sumienie cię ostrzegało, że tego nie wolno, że źle idziesz, że źle mówisz, że źle postępujesz. Nawoływało żebyś się opanował, żebyś tego nie mówił, nie robił. A nie chciałeś go słuchać. Gdyś wreszcie zobaczył, coś narobił, trzeba zdobyć się na odwagę i przyznać się do winy przed sobą i przed Bogiem, ratować co się da: przeprosić, odwołać, oddać, odkupić, naprawić choćby w ten sposób, że zrobisz jakiś specjalny dobry uczynek temu, kogo skrzywdziłeś, zraniłeś. Nie czekaj aż zabrniesz po kolana. Najlepiej codziennie wieczorem podczas modlitwy zastanów się chwilę, jaki był twój dzień. Za wszystko dobre, coś uczynił, podziękuj Bogu. Za wszystko złe przeproś Go i postanów sobie, że jutro będzie, musi być lepiej. Również na początku każdej mszy świętej razem z księdzem i wszystkimi wiernymi przeproś Pana Boga za wszystko zło. Trzeba jednak, abyś w ciągu roku przystępował do spowiedzi świętej. Aby to było zawsze w czasie Adwentu i Wielkiego Postu. A już na pewno wtedy, gdy popełnisz jakiś wielki grzech. A prócz tego wtedy, kiedy ci serce podyktuje.

E.K

CZYM JEST DLA MNIE SPOWIEDŹ ŚWIĘTA?
Czym jest dla mnie spowiedź święta, jakie uczucia jej towarzyszą? Pytanie wydaje się proste, lecz trudno znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź. Oto kilka charakterystycznych wypowiedzi uczniów, którym zostało ono zadane.

Błażej, kl. IV b
Spowiedź jest super. Gdy idę do spowiedzi, przechodzą mnie dreszcze. Nie mam kłopotów z zapamiętaniem grzechów. Po spowiedzi czuję się wspaniale.

Krzysztof
Dla mnie spowiedź jest stresująca. Bardzo długo przygotowuję się do niej. Boję się jaką dostanę pokutę. Jak wychodzę z konfesjonału czuję ogromną ulgę.

Michał, kl. Vb
Spowiedź jest dla mnie czymś ważnym i świętym. Jest dla mnie odpokutowaniem za to co złego zrobiłem. Spowiadam się raz w miesiącu i bardzo to lubię. Po spowiedzi czuję się jakby "kamień spadł mi z serca".

Daria kl. V b
Idąc do spowiedzi boję się, lecz sama nie wiem czego, Boga, księdza lub samej siebie. Wychodząc z konfesjonału czuję się inna, lekka. Całkiem inaczej żyje się z czystym "kontem". To jednak nie znaczy, że mogę znowu grzeszyć. Staram się zawsze zmienić na lepsze.

Magdalena kl. IV
Spowiedź jest dla mnie czymś świętym. Nie boję się chodzić do spowiedzi. Kapłan wysłucha moje grzechy i zachowa je w tajemnicy. Żaden człowiek nie powinien celowo grzeszyć. Kapłanowi trzeba wyjaśnić wszystkie grzechy, nawet te których się wstydzimy. Musimy także pamiętać o dobrych uczynkach, by Bóg zabrał nas do nieba.

Martyna kl. VI
Spowiedź święta jest dla mnie wyzwoleniem od grzechów, które popełniłam, łamiąc przykazania Boskie i kościelne, pragnąc tym samym poprawy, zadośćuczynienia i miłosierdzia Bożego. Pośrednikiem Boga w wysłuchaniu spowiednika i udzieleniu mu pokuty jest kapłan. Bóg w swej dobroci przebacza grzechy każdemu, kto Go przeprasza i chce się poprawić. Grzech jest jak rana, którą spowiedź św. goi i zabliźnia. Pragnąc, aby dusza dostała się do nieba, trzeba często spowiadać się i korzystać z łaski uświęcającej Boga.

Gabrysia kl. VI
Spowiedź św. nie jest luksusem lecz koniecznością. Nie wszyscy chrześcijanie mają odwagę wyznać swoje grzechy i dlatego wielu z nich nie przystępuje do sakramentu pokuty, udzielanego za pośrednictwem kapłana. Często wstydzimy się spowiadać z pewnych grzechów, dlatego ważne jest, aby znać księdza, przed którym można się otworzyć, mieć zaufanie, rozmawiać w sposób przyjacielski i wtedy możemy się u niego wyspowiadać bez zdenerwowania. My chrześcijanie przystępujący do spowiedzi musimy wyznać wszystkie grzechy, gdyż zatajenie ich podczas spowiadania oznacza dokonanie spowiedzi niekompletnej. W ten sposób nie będą nam wybaczone nawet te grzechy, które wyznamy.

do spisu treści
 


 

Droga krzyżowa

Nad głowami płonące pochodnie
I gromki śpiew w świat płynie z ulicy,
Długi orszak modlących się wiernych
Kroczy drogami naszej Czernicy.

I krzyż wielki na czele procesji,
I księża nasi ukochani.
Czternaście trzeba pokonać stacji
zabierz krzyż-swój, życiowy, chodź z nami!

Siedząc Drogę Krzyżową Chrystusa,
Co stacja to westchnienia, to przystań.
To jest czas na modły i na śpiewy.
To czas smutku, rozważań, rozmyślań

Być może w życiu, ktoś nam zaszkodzi,
Bo ma zupełnie inne poglądy,
Zniweczy nasze prywatne życie
I rzuci na nas niewinne sądy.

Nikt nam korony nie wbija cierniowej
I nikt batami nas nie biczuje.
To los nas jednak, nieraz obciąża,
To los nas jednak, nieraz krzyżuje.

Znajdzie się czasem na naszej drodze
Szymon z Cyreny lub Weronika.
On nam z upadku powstać pomoże,
Ona obetrze twarz do ręcznika.

Drogi Krzyżowe są w Wielkim Poście
Odprawiane co piątek w kościele,
A i nabożeństwa Gorzkich Żali
W każdziutką w poście niedzielę.

A raz do roku płoną pochodnie
I gromki śpiew w świat płynie z ulicy
Na "Drodze Krzyżowej" modlą się wierni,
Krocząc drogami naszej Czernicy.

To na pamiątkę Męki Pańskiej,
Jaką nasz Jezus kiedyś przeżywał.
A ta tradycja niech będzie wieczna
A wiara nasza zawsze prawdziwa.

K.M.

do spisu treści
 


 

Droga krzyżowa ulicami parafii

16.03.2002 tj. w sobotę spotkamy się na tradycyjnej Drodze Krzyżowej ulicami naszej parafii. Rozpoczniemy ją o godz. 18:00 przy Ośrodku Zdrowia w Czernicy.

Następujące stacje Drogi Krzyżowej będą prowadzili:
I ks. Proboszcz
II Oaza Rodzin I krąg
III Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
IV Rycerstwo Niepokalanej
V Żywy Różaniec
VI Zespół Charytatywny
VII Dzieci Maryi
VIII Ministranci
IX Młodzież
X Oaza Rodzin II krąg
XI Katechetka E. Boczek
XII Dzieci 1 komunii II klasy
XIII Dzieci wczesnej komunii
XIV ks. Wikary

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do licznego udziału w tym nabożeństwie, abyśmy coraz lepiej poznawali Jezusa.

do spisu treści
 


 

Program rekolekcji wielkopostnych
24 - 27 MARCA 2002

1 DZIEŃ NIEDZIELA PALMOWA
  7.30 Msza Św. z nauką dla wszystkich.
10.30 Msza Św. z nauką dla wszystkich.
15.00 Gorzkie Żale
15.20 Nauka dla Kobiet
16.00 Msza Św.
16.45 Nauka dla Mężczyzn

2 DZIEŃ WIELKI PONIEDZIAŁEK
  8.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich.
10.00 REKOLEKCJE DLA DZIECI.
17.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich.
18.00 Nauka dla Matek i Ojców.

3 DZIEŃ WIELKI WTOREK
  8.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich.
10.00 REKOLEKCJE DLA DZIECI.
11.00 ODWIEDZINY CHORYCH przez misjonarza.
17.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich.

4 DZIEŃ WIELKA ŚRODA
  8.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich. ZAKOŃCZENIE
10.00 Msza Św. z nauką DLA DZIECI.   ZAKOŃCZENIE
12.00 Msza Św. z nauką CHORYCH I STARSZYCH ZAKOŃCZENIE
17.00 Msza Św. z nauką dla wszystkich. ZAKOŃCZENIE

Kolekta w tym dniu dla księdza misjonarza

do spisu treści
 


 

Bal charytatywny

Na pięknym terenie Zameczku w dniu 19 stycznia odbył się już po raz trzeci bal charytatywny. Licznie przybyłych gości pięknie przywitał przewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katolickich pan Janusz Milion wraz z panią wodzirej Janiną Turek. Bal swoją obecnością zaszczycił ks. Rysżard Lapczyk. Przy wejściu sprzedawane były kotyliony piękne serduszka zrobione przez panią Ewę Kowol. Odbyło się też losowanie fantów, podarowanych przez naszych parafian. Zlicytowano tort oraz maskotkę "różową panterę", o którą to postarał się pan Piotr Bugdoł. Na balu zabrakło naszego ks. Wikarego, ponieważ odbierał nagrodę i nie mógł przybyć. Na balu wybrano króla i królową, były też konkursy. Wszystkim uczestnikom dopisywał humor, bawiono się do późnych godzin nocnych.

Grażyna Gunia

do spisu treści
 


 

Spotkanie opłatkowe czernickich strażaków

19 grudnia 2001 roku zorganizowano spotkanie opłatkowe w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicy. Przy wigilijnym stole zasiedli członkowie zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz dowódcy sekcji z małżonkami. Po dzieleniu się opłatkiem i złożeniu wspólnych życzeń śpiewano kolędy. Na wigilijnym stole znalazło się ciasto oraz ryby w różnych postaciach. Oprócz śpiewania kolęd każda z rodzin opowiadała o tradycjach wigilijnych w swoim domu.

Jerzy Kawulok

do spisu treści
 


 

Zaproszenie na zabawę szkolną

RADA RODZICÓW PRZY SP W CZERNICY ZAPRASZA WSZYSTKICH CHĘTNYCH

NA ZABAWĘ SZKOLNĄ, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 13.04.2002r.

W SALI OSP W ŁUKOWIE ŚL. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w sekretariacie szkoły. tel. 4305060

do spisu treści
 


 

Pszczelarstwo w Czernicy i okolicy

Jak zostałem pszczelarzem napisałem parę lat temu w czasopiśmie "Życie Gminy", jednak aby przypomnieć te fakty opiszę to jeszcze raz skrótowo w "Znaku Pokoju". W roku 1951 zachorowałem poważnie na zapalenie stawów i leżałem 3 miesiące w szpitalu w Rydułtowach. Ordynatorem oddziału był wtedy nasz rodak, doktor Porwolik. W trzecim miesiącu mojego pobytu w szpitalu doktor Porwolik powołany został do Komisji Poborowej w Rybniku. Na jego miejsce przyszła lekarka stosująca leczenie naturalne i przy jednej z codziennych wizyt zapytała mnie czy boję się pszczół. Oświadczyłem że tak, nawet bardzo, gdyż jeszcze jako dziecko będąc u dziadka Franciszka Biskupa, który był już długoletnim pszczelarzem i członkiem zarządu koła w Czernicy, zachciało nam się wraz z kuzynami sprawdzić, co też zrobią pszczoły, jeżeli im powciskamy do wylotków w ulach różnego rodzaju gałęzie. Nie dokończyliśmy naszego bohaterskiego dzieła, gdyż już z pierwszych uli wyskoczyła na nas cała masa strażniczek, które w bardzo prosty sposób udowodniły nam, że z pszczołami takich żartów się nie robi. Na drugi dzień po tych bohaterskich głupotach nie bardzo byliśmy podobni do dzieci. Jednak po paru tygodniach znaleźliśmy kilka gniazd z trzmielami i tu weszła w nas nowa chęć zdobycia własnego miodu. Wybieraliśmy te gniazda już odpowiednio ubrani i wkładaliśmy je do zbudowanych poprzednio ulików drewnianych z małymi wylotkami i przynosiliśmy do domu. Większość trzmieli uciekła nam z tych ulików, ale część została. Po przemyśleniu propozycji lekarki, która gwarantowała mi że przez żądlenie pszczół nie wróci mi już nigdy zapalenie stawów, poprosiłem żonę, aby pojechała do cioci mieszkającej wtedy w mieszkaniu dziadka, aby poszukać na strychu czy byłby tam jeszcze jakiś ul nadający się do naprawy. Żona ul przywiozła, szwagier go naprawił i dał do niego rój pszczół. Tak więc już w roku 1951 zostałem pszczelarzem. Dokupywałem dalsze ule, później zakupiłem wóz pszczelarski i w latach 50-tych miałem już 50-pniową pasiekę. Następnie założyliśmy Związek Pszczelarski w Czernicy i mieliśmy członków z 15 miejscowości. W międzyczasie ukończyłem różne kursy fachowe oraz kurs mistrzowski w Katowicach i prowadziłem nasze koło przez 37 lat. Obecnie prezesem koła jest mój syn Romuald, jednak pszczelarstwo z całym kraju ginie. Kiedy na "Ogólnoświatowym Apimopoli" wręczałem z dwoma kolegami piękny gobelin ówczesnemu premierowi Messnerowi, hasłem było: "Tam gdzie żyje pszczoła tam może żyć człowiek, lecz jeżeli pszczoła wyginie, zginie również człowiek". Najpospolitszym produktem pszczoły jest miód, który posiada sporo właściwości leczniczych, lecz ludzie nie za bardzo go kupują. Są jednak tacy, którzy kupują go na bieżąco i mimo starszego wieku stale pedałują na rowerze, gdy tymczasem ich rówieśnicy mają ogromne trudności w chodzeniu. Mamy obecnie połowę lutego i pszczoły już kilka razy zrobiły oblot, zaś pierwszy raz w tym roku oblot był już 24 i 25 stycznia. Mam apel do ludności: miód obecnie kosztuje około 20zł za słój 1,25 kg i moim zdaniem jest to niska cena. Oszczędźcie sobie te 20 zł w każdym miesiącu i zamiast cukru stosujcie miód.

Franciszek Kowalski

do spisu treści
 


 

Czas karnawału ... minął
w czernickim przedszkolu

Nowy rok przyniósł nowe pomysły na zintegrowanie wszystkich środowisk naszego wiejskiego terenu. Przedszkole w Czernic z inicjatywy Dyrekcji oraz całego personelu otworzyło dla nich swe podwoje. Oprócz codziennych, bezpośrednich kontaktów ze Szkołą Podstawową nastąpiło nieoczekiwane spotkanie z młodzieżą gimnazjalną z Piec. Ze swoim kolędowym koncertem przyjechała grupa muzyczno-wokalna pod kierownictwem swej opiekunki p. Katarzyny Brachaczek. Aby szkolni sąsiedzi także mieli okazję wysłuchania, koncert odbył się w sali budynku szkolnego. Grupa początkowo nieśmiała, wciągnęła wszystkich do czynnego odbioru muzyki i śpiewu. Natomiast po występie starszych kolegów, przedszkolacy wraz z paniami zachęcili do zabaw inscenizowanych ruchem oraz karnawałowych pląsów ("przedszkolni dżentelmeni" poprosili do tańca starsze koleżanki). Ta przedszkolna atmosfera sprawiła, że nie tak dawni przedszkolacy dziewczęta: siostry Kotarskie i M. Tulec - przeżywały i odtwarzały swoje dziecięce wspomnienia. A wspólny "koncert na niby" przedszkolno-gimnazjalnego zespołu muzyczno-wokalnego wywołał wśród starszych wiele śmiechu, a wśród młodszych okrzyk zachwytu. Szczególnie, gdy kolega-gitarzysta pozwolił młodszemu Markowi "zagrać" na prawdziwej gitarze.
"Koncertowała" również nasza przedszkolna grupa instrumentalno-wokalna, którą tworzą Basia Hadam Karolina Ogrodnik, Dawid Hadam i Sebastian Kieś. Do zespołu należą zdradzający muzyczne zainteresowania wychowankowie, którzy po zajęciach w przedszkolu rozwijają się pod opieką specjalisty. Dzieci ćwiczą dopiero od grudnia, a już 3 razy prezentowały swe umiejętności na "dużym forum". Były uczestnikami "Koncertu Noworocznego" w gaszowickim przedszkolu, "Koncertu przy świecach", który odbył się w Szkole Podstawowej w Jejkowicach oraz na "Koncercie dla dziadków" w Przedszkolu i Szkole Podstawowej w Czernicy.

Ten ostatni koncert zrobił furorę i wywołał wśród zebranych wiele ciepłych uczuć. Być może także za sprawą scenografii (drzewo genealogiczne): prace dzieci - portrety rysunkowe dziadków, oryginalny portret prapradziadków, a może (?) występu tych najmłodszych (3 lata!). Przekrój wiekowy osób występujących także był duży: od naszych wychowanków (wiersze, inscenizacja), 3 grupy przedszkolne z Jejkowic, Czernicy i Gaszowic, poprzez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Jejkowic, po babcie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jejkowic. Całość muzycznie opracowała i akompaniowała na akordeonie Pani Danuta Fojcik, która wszystkie dotychczasowe koncerty zainicjowała i przeprowadziła w gminie Gaszowice, Jejkowice i Chwałowice. Tradycyjnie spotkanie z dziadkami było okazją do zaprezentowania umiejętności wychowanków. Klimat rodzinnego ciepła i miłości zapanował w przedszkolu, gdy po zakończonych występach dzieci oprowadziły swoich ukochanych dziadków po salach - wyjaśnieniom dzieci nie było końca. Przyjęcie przy wspólnym stole, własne wspomnienia, ciepłe oceny postępów wnuków oraz oglądanie zdjęć w przedszkolnej kronice pozostaną z pewnością na długo w pamięci. Wzruszeni wręczyli dobrowolne kwoty na zakup pamiątki, będącej śladem ich pobytu. Dołączyli się również dziadkowie zaproszeni na koncert im poświęcony.

Czas karnawału zakończył w przedszkolu balik przebierańców. Każdy strój - oryginalny, czasem, niepowtarzalny - zmienił dzieci, które pod jego wpływem oraz pełnionej roli stały się jeszcze milsze i ukochańsze niż są. Zabawy we wspólnym kole, tańce w parach, konkursy z nagrodami i poczęstunek "bankietowy" pozwoliły dzieciom poczuć się tak, jak ich rodzice na wielkim karnawałowym balu. A za rok ...

Halina Mrozek

do spisu treści
 


 

40-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Czernicy

15.XII.2001 r. w Ośrodku Kultury "Zameczek" odbyła się uroczystość 40-lecia działalności KGW Czernica. Oprócz członkiń przybyli zaproszeni goście: przedstawiciel Urzędu Gminy - pani Genowefa Zwinka-Dąbrowska, prezes Gminnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych - pan Damian Krauze, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet - pani Helena Szewczyk, instruktorka Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - pani Jadwiga Gajewska, członek zarządu gminnego Z.R.K. i O.R. pan Romuald Kowalski, przewodniczące Kół Gospodyń działających na terenie naszej gminy oraz byłe przewodniczące naszego koła. Wśród zaproszonych gości byli również prezes Krajowego Związki Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych - pan Władysław Serafin oraz prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych - pan Andrzej Krawczyk. Po odczytaniu kroniki koła wręczono dyplomy dla członkiń, które są w kole od chwili założenia, są to: Anna Błaszczok, Albina Bartel, Anna Francuz, Berta Giemza i Antonina Koźlik
Złożono również podziękowania i wręczono kwiaty byłym przewodniczącym koła - pani Annie Błaszczok, Helenie Szewczyk i Małgorzacie Witek.

Głównym akcentem jubileuszowych uroczystości było wręczenie Orderów Serca Matkom Wsi, przyznanych dla pań: Doroty Tront, Marii Lampert i Agnieszki Krajczok. Wręczenia dokonali: prezes Krajowego Związku pan Władysław Serafin i prezes Wojewódzkiego Związku pan Andrzej Krawczyk. W części artystycznej program muzyczny prowadził muzyk z Pawłowic, dzięki któremu z przygotowanych wcześniej śpiewników wszyscy uczestnicy śpiewali piosenki, jak również kolędy. Zarząd koła dziękuje za pośrednictwem "Znaku Pokoju" Wójtowi Gminy, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, Klubowi Emeryta i Gminnej Radzie Kobiet za przesłane życzenia.
Dziękujemy również Urzędowi Gminy Gaszowice i Firmie Lorken-Tech w Gaszowicach za pomoc finansową na nasz jubileusz.

 Elżbieta Kawulok

do spisu treści
 


 

Jasełka dla seniorów

Spotkania seniorów wpisały się już tradycję imprez organizowanych w czernickim "Zameczku". Również w tym roku 29 stycznia wiele osób skorzystało z zaproszenia, by razem z Wójtem Gminy Gaszowice, Przewodniczącym Komisji Oświaty, Ks. Wikarym i Gospodarzami ośrodka wspólnie spędzić czas. Specjalnie na tę okazję dzieci z Czernicy przy ogromnym zaangażowaniu rodziców przygotowały krótkie jasełka. Wszyscy z wielkim przejęciem, ale również z dziecięcym entuzjazmem i zapałem wcielili się w swoje role. Matką Bożą była Kasia Trzeciok, a św. Józefem Michał Kierszniak. Opiekowali się oni małym Jezusem, którego rolę zagrał trzymiesięczny Mateusz Weczerek. Dla Mateusza był to debiut na deskach sceny w "Zameczku".

Nie byłoby jasełek, gdyby nie aniołowie: Martyna Kieś, Sandra i Aneta Witkowskie, Martyna Hadam, Agnieszka i Kasia Wita, oraz Roksana Durczok. Z pokłonem do Jezusa przyszli również pasterze: Dawid Hadam, Mirek Weczerek, Krysiek Cichoń, i Marcin Kieś. Gdy jasełkowy zespół zagrał kolędę "Mędrcy Świata" to na scenie pojawili się Trzej Królowie: Wojtek Sopa oraz Jarek i Arek Kolarczyk. Bardzo zadowolony ze swojej roli był również osiołek - Adaś Wita, który mógł z pełną swobodą poruszać się po scenie. Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały kilka utworów z repertuaru "Arki Noego" przy akompaniamencie zespołu, w skład którego weszli starsi pasterze: Mirek Hadam, Michał Weczerek i Mirek Wita. Po przedstawieniu seniorzy wraz z zespołem śpiewali piosenki biesiadne, którym nie było końca.

Małgorzata Wita

do spisu treści
 


 

Jak samemu przepowiadać pogodę

POCZĄTEK WIOSNY
Przyloty jaskółek i bocianów w meteorologii ludowej są sygnałem początku wiosny. Jeżeli ptaki te zjawiają się około uroczystości Św. Józefa (19.03) wkrótce będzie prawdziwa wiosna. Donośny klekot bocianów po przylotach przepowiada ciepła wiosnę. Należy także pilnie obserwować wygląd przylatujących bocianów. Jeżeli ptaki powracają piękne i czyste, zapowiada to piękne lato. Gdy ich pióra są przybrudzone i ciemne grozi nam mokre lato.

PÓŹNA WIOSNA
Jeżeli świstaki budzą się w środku zimy spodziewać się można długiego okresu chłodów i opóźnienia wiosny. Opóźnienia wiosny można spodziewać się także, jeżeli krety są aktywne w środku zimy.

PIĘKNY MAJ
Zapowiedzią pięknego maja są obfite opady deszczu w kwietniu oraz wietrzny marzec.

do spisu treści
 


 

Nowy kościelny

Od niedawna w naszej Parafii pracuje nowy Kościelny pan JAN STYRNOL. W tym roku będzie obchodził 43 urodziny. Mieszka na ulicy Buczyna. Do tej pory pracuje na KWK "Rydułtowy" jako górnik. W tym roku jednak przechodzi na emeryturę. Jest żonaty i ma dwóch synów i jedną córkę. Życzymy mu powodzenia w służbie dla naszej Parafii, a Św. Józef patron kościelnych niech ma Go w swoje opiece.

do spisu treści
 


 

Ogłoszenie

Urząd Gminy w Gaszowicach informuje, że wraz z I ratą podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości rozdane zostaną przez Sołtysów oświadczenia dotyczące posiadanych zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Obowiązek prowadzenia w/w ewidencji i przez gminy nałożony został nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996r. Prosimy o złożenie oświadczeń w terminie 14 dni od daty otrzymania u Sołtysów wsi lub w Urzędzie Gminy pokój nr 6.

do spisu treści
 


 

Ludzie z inicjatywą

W dniu 6 lutego z inicjatywy Wójta Gminy Andrzeja Kowalczyka odbyło się spotkanie Rady Sołeckiej Czernicy z pomysłodawcami zagospodarowania terenów leżących powyżej Ośrodka Kultury "ZAMECZEK" i Szkoły Podstawowej. Wójt oraz panowie Nowek, Mrozek i Pytlik wystąpili z inicjatywą budowy terenów rekreacyjno-sportowych dla mieszkańców Gminy. Obecnie tereny te są nieużytkami, a w jednej części znajduje się składowisko odpadów. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia planują na tym terenie budowę §toku narciarskiego z wyciągiem (- 150m.), tras dla rowerów górskich, ścieżek spacerowych, a w dalszej perspektywie budowę krytego basenu oraz budynków infrastruktury handlowo - usługowęj z pomieszczeniami dla izby tradycji Czernicy i przemysłu górniczego. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli zagospodarować racjonalnie centrum sołectwa Czernica. Przygotowanie studium wykonalności oraz założeń techniczno-ekonomicznych pozwoli rozpocząć starania o środki finansowe z budżetu Wojewody oraz Unii Europejskiej. Inicjatorzy tego projektu już teraz przekonują do tego różne instytucje i firmy prywatne. Nastawienie wielu jest pozytywne, co już teraz zachęca do działania. Członkowie Rady Sołeckiej pozytywnie ocenili propozycję Wójta oraz panów Nowka, Mrozka i Pytlika. Myślimy, że niedługo będziemy mogli przedstawić plan i makietę obrazującą tereny rekreacyjne w Czernicy. Realizacja tego projektu ma jeszcze jedną zaletę - tworzy nowe miejsca pracy, o które dzisiaj jest bardzo trudno.

do spisu treści
 


 

Zdjęcia z rozdania nagród

do spisu treści