RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  037/2002  /  maj

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Odpust

- Odpust - bez odpustu
- Zawierzyć matce
- Z działalności OSP Czernica
- ZAMECZEK zaprasza
- Rada Rodziców dziękuje

- Rycerstwo Niepokalanej w świecie, w Polsce i w Czernicy
- Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce
- Jak samemu przepowiadać pogodę
- Odwołani do wieczności
- Obdarowani godnością Dzieci Bożych
- Nasza świetlica
- Odpust parafialny ku czci NMP Królowej Polski
- Wymiana sieci wodociągowej
- Refleksja majowa
- Informacja Gminy
- Kukułeczko nie odfruwaj
 

 

Odpust

Przez cały maj w polskich kościołach powtarza się litanię loretańską z błagalnym wezwaniem: Maryjo Królowo Polski - módl się za nami. Chrystus zlecił swojej Matce opiekę nad całym światem, nad całą ludzkością, aż do skończenia świata. Ona kocha niezmiernie wszelkie ludzkie stworzenia. Naród Polski jednak, jak żaden chyba inny kraj, bardzo umiłował sobie Matkę Zbawiciela. Już 1.VI.1656 r. król Jan Kazimierz przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Łaskawej proklamował Królową Korony Polski. Przez tak długie lata otaczała Ona w sposób szczególny całą naszą ojczyznę swoją macierzyńską opieką. Niejednokrotnie ocaliła Polskę podczas działań wojennych. Jej nieustanna piecza była i jest widoczna od najdalszej przeszłości po dzień dzisiejszy. Na prośbę Episkopatu Polski, papież Pius XI w 1923r. dzień 3 maja ustanowił świętem Maryi Królowej Polski, w roku 1962 papież Jan XXIII ogłosił Ją główną patronką kraju. Ustanowił dla Niej święto patronalne pierwszej klasy. W naszej ojczyźnie dzień trzeciego maja ma podwójne znaczenie: to rocznica uchwalenia wielkiej Konstytucji oraz święto liturgiczne Królowej Polski.
Zbieżność ta nie jest przypadkowa, ponieważ symbolizując wielką moc duchową narodu polskiego wskazuje się na niewyczerpalne Źródło tej siły. Mieszkańcom naszej parafii ten dzień jest jeszcze o wiele bliższy sercu. Trzeciego maja 1945r. podpisano plan budowy kościoła w Czernicy. Na wyraźną prośbę wdzięcznych parafian Maryja Królowa Polski została patronką kościoła - całej naszej wspólnoty za to, że podczas okupacji hitlerowskiej trwożny naród łukowsko-czernicki uciekał się do Niej z rzewnymi modłami. Piękny, okazały kościół usytuowano na górce tak, aby był widoczny, a Matka patrząc z wysokości na calutką parafię błogosławiła wszystkim, którzy Ją o to poproszą.

Maryjo Królowo Polski - módl się za nami.

K.M.

do spisu treści
 


 

Odpust - bez odpustu

Odpust kojarzy się nam, zwłaszcza dzieciom, ze straganami, karuzelami, strzelnicami. Często pomijamy istotę tej uroczystości, mianowicie możliwość uzyskania odpustu zupełnego w kościele parafialnym z okazji jego święta patronalnego.

Co to jest odpust?
Jest to darowanie kar doczesnych za popełnione grzechy, które pozostały do odpokutowania po dobrze odprawionej spowiedzi. Każdemu, kto w spowiedzi otrzyma rozgrzeszenie, miłosierny Bóg przebacza grzechy ciężkie wraz z karą wieczną oraz przebacza grzechy powszednie i pewną część kary doczesnej. Pozostaje więc jeszcze dalsza część kary doczesnej do odpokutowania w tym życiu, np.: przez modlitwę, post i jałmużnę lub inne praktyki pobożne, np. pielgrzymki. Kto nie odpokutuje do końca w tym życiu, uczyni to w czyśćcu. Może mu w tym pomóc Kościół przez odpusty, które mogą uzyskać dla nich wierni Kościoła. Kościół otrzymał od Chrystusa władzę kluczy: "Tobie dam klucze Królestwa niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi - będzie związane w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi - będzie rozwiązane w niebie". Mocą tej władzy danej Piotrowi, papież może przydzielać nawet całkowite darowanie kary doczesnej - wiernym, którzy są w łasce uświęcającej i wypełniają warunki odpustu.

Darowanie przydziela ze skarbca Kościoła, na który składają się zasługi Jezusa Chrystusa, Matki Najświętszej i wszystkich świętych, zwłaszcza męczenników.

Jakie są warunki uzyskania odpustu?
1. Spowiedź sakramentalna.
2. Komunia eucharystyczna.
3. Modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
4. Nawiedzenie kościoła.
5. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Kto nie spełni wszystkich warunków, uzyska tylko odpust cząstkowy. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden w ciągu dnia, jednakże w momencie śmierci wiemy może uzyskać odpust, chociażby tego dnia uzyskał już odpust z innego tytułu. Odpust cząstkowy można uzyskać wiele razy dziennie.

Parafianie - 3 maja mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego dla siebie. Wypada tylko życzyć: odpustu - z odpustem.

Ks. Ryszard Lapczyk

do spisu treści
 


 

Zawierzyć matce

"Droga wiła się łagodnym zboczem wzgórza. Misjonarz podążał nią spokojnie w kierunku kościoła, który można już było wyraźnie dostrzec w dolinie. Nagle ciszę poranka przerwał głos ... głos Matki Bożej: "Dlaczego nie prosisz Mnie o pomoc?" Misjonarz oniemiał: Złudzenie? Pomyłka? A może oszalałem? Nie! Głos był tak wyraźny, a pytanie tak zaskakujące, że nie pozostawiało żadnych wątpliwości. "Ale dlaczego mam Cię prosić o pomoc? Wszystko jest w porządku!" Tymczasem pytanie powtórzyło się. "Dlaczego nie prosisz Mnie o pomoc?" Misjonarz był już zupełnie zdezorientowany: "Matko, przecież droga jest prosta, już prawie doszedłem do celu. czemu miałbym potrzebować Twojej pomocy? "Natychmiast otrzymał odpowiedź: ujrzał to czego nie dostrzegał do tej pory: ta prosta, wygodna droga była pełna pułapek, niewidocznych dla oka dołów, które cudem udawało mu się dotąd omijać, dlatego na drodze Bóg postawił Matkę, Matkę Bożą; tę, która uczyła Jego Syna, gdy stał się człowiekiem, stawiać pierwsze kroki na ziemi. Ta pewna ręka, która prowadziła Jezusa, dziś może poprowadzić i nas ... Jeżeli nie zaufasz Matce, to komu zaufasz? Jak nie zawierzyć Tej; której zaufał sam Bóg?!" (Danuta Piekarz, "Odpowiedzieć na miłość" strona 38, 39; Kraków, 1996. )
 
Bóg zaufał i Twojej mamie, powierzając jej Twoje życie ... Czy podziękowałeś jej za to, że kiedyś (18 lub więcej lat temu) powiedziała: "niech się stanie". I od tego momentu przez dziewięć miesięcy czuła bicie Twego serca pod swym sercem. Wydała Cię na świat i to ona pierwsza Ci go pokazała. Oddała Cię w ręce Boga w sakramencie Chrztu Świętego i odtąd, na wzór Maryi, prowadziła Cię drogami: wiary, nadziei i miłości.

Czy nie jesteś jak ten Misjonarz, który przekonany był, iż na to wzgórze wszedł sam i bez Matczynej pomocy dotarł do celu? To Twoja mama zawsze była gotowa nieść Ci pomoc, choćbyś twierdził, że jej nie potrzebujesz. Czy odpowiadasz miłością na jej MIŁOŚĆ?

A oto co na pytanie: "KIM JEST DLA MNIE MATKA" odpowiedzieli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Rydułtowach:

"Opiekunką (śmiech). Jest przede wszystkim moją przyjaciółką. Jest osobą, która ma pewne wartości. które są ważne (miłość, opiekuńczość), przypisane tylko mamie. Czasami mnie nie rozumie, ale trudno, czasami człowiek nie umie zrozumieć drugiego człowieka. Między nami jest jakaś więź, taka inna. Mama nigdy niczego mi nie zabraniała (i to jest plus). Ma do mnie zaufanie i za to jej dziękuję. A ja nie mam zamiaru zachwiać tego zaufania. Ona we mnie pokłada największe nadzieje. Chciałaby, bym miała lepiej w życiu niż ona. Wszyscy rodzice by tak chcieli. Rozumiemy się bez słów. Widzi, kiedy mam chandrę. Dobrze doradzi. Dobrze, że jest." Basia kl.2c

"Jest dla mnie bardzo ważna. Jest moją przyjaciółką. Wiem, że mogę na nią zawsze liczyć." Ania, kl.3c

"Powinna być najważniejszą osobą w moim życiu. Powinna mi pomagać. A kim jest? Jest osobą, która zawsze powinna mi pomóc. Jest oparciem w życiu." Ewelina kl. IVa

"Moja mama? Uważam, że jest to wielki człowiek, że jest w porządku. Wychowała mnie jak najlepiej, a ja co z tym zrobiłem, to zmieszałem to z błotem! Dobrze ją wychowano w domu. A ona to przekazuje nam. Co dzień przestrzega, by cała rodzina klękała do pacierza. Nigdy nie widziałem, żeby nie odmawiała modlitwy na głos i na klęcząco. Jak była zmęczona to przy łóżku. Za co ją cenię? Umie się poświęcić: przez pół roku codziennie odwiedzała ciotkę chorą na raka. Za co jeszcze ją cenię? Za to, że jest p6 prostu. Czasami chce dla mnie jak najlepiej, ale ja nie zawsze rozumiem to do końca. Czasami się obraża, ale szybko jej to mija. Tyle wystarczy. Leszek,kl.3b

"Bez niej nie byłoby mnie. Jest najukochańszą osobą na świecie i to ona, wraz z Bożą miłością, daje mi nadzieję na lepszy dzień". Dominika, kl.4d

"Kim jest dla mnie matka? Powinienem powiedzieć, że miłością, ale zapewne wszyscy tak powiedzieli. Matka jest dla mnie ... no właśnie - JEST. Nawet, jeśli jej nie ma, to jest. Jest pierwszą przyczyną miłości, a także jej strażniczką. Nie chodzi o jej pokorę w sile, ale przede wszystkim o serce, które na pewno nie jest wielkości pięści, ale jest nieograniczone w kategoriach ludzkich. Bez niej nie ma nic, z nią jest wszystko. Dziękuję jej za to, że jest ... a jest miłością. Andrzej, kl.3c

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Wszystkim Mamom z okazji Dnia Matki

składamy najserdeczniejsze życzenia,
jednocześnie zapraszamy w niedzielę 6 maja po Mszy św. o g. 16.00 na specjalne nabożeństwo.

do spisu treści
 


 

Z działalności OSP Czernica

Kiedy to w roku ubiegłym podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo-wyborczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicy dokonano znaczących zmian w składzie zarządu i Komisji Rewizyjnej myślano wtedy o polepszeniu całej działalności. Obecnie podsumowując działalność za rok 2001 można stwierdzić, że nasi działacze i strażacy byli bardzo aktywni. Już na początku roku w szkole podstawowej zorganizowano eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz konkurs plastyczny. W maju odbyła się msza św. w intencji strażaków. W miesiącu czerwcu na miejscowym boisku sportowym zorganizowaliśmy międzygminne zawody sportowo-pożarnicze, wystawiając trzy sekcje w ilości 30 zawodników, które zajęły w trzech grupach drugie miejsca. Przeprowadzono 18 ćw¬czeń MDP-chłopców, 23 spotkania i ćwiczenia MDP-dziewcząt oraz 18 ćwiczeń drużyny starszych. Jednostka nasza brała udział 5 razy w akcjach gaszenia traw i ściernisk. Przeszkolono 3 osoby w zakresie obsługi radiotelefonu.
Na przestrzeni całego 2001 roku organizowano spotkania szkoleniowe dla młodzieży, na których omawiano ochronę ppoż. na naszym terenie oraz zachowanie się na wypadek pożaru lub innej klęski żywiołowej.
Ponadto w budynku OSP z funduszy gminy wyremontowano klatkę schodową. Dokonano również zmiany samochodu gaśniczego. Obecny, który otrzymaliśmy z OSP Rydułtowy po odpowiednim remoncie i dozbrojeniu jest lepszy technicznie niż poprzedni. Dokonaliśmy również remontu motopompy i szklenie okien w budynku remizy. Członkowie naszej jednostki zabezpieczali wszystkie imprezy kulturalno-rozrywkowe organizowane .przez ośrodek kultury "Zameczek"- między innymi duży festyn na rzecz powodzian "Ludzie-Ludziom".
Zorganizowaliśmy jedną zabawę taneczną oraz kilka potańcówek dla młodzieży. Chłopcy z MDP organizowali turnieje pingpongowe i ćwiczenia kulturystyczne w świetlicy strażackiej. Z funduszy własnych wyremontowaliśmy pomieszczenia po klubie sportowym, wymalowano wszystkie pomieszczenia, pomalowano drzwi i okna. Chłopcy z MDP pomalowali płot. Z funduszy gminy zakupiono również radiotelefon do samochodu, nagrzewnicę gazową do garażu oraz piłę spalinową do drewna, która może być używana każdorazowo na wypadek powalenia drzew na naszym terenie (po uprzednim zgłoszeniu u naczelnika straży). Po dużych staraniach otrzymaliśmy również fundusz z PZU Rybnik, który wykorzystaliśmy na remont nowego samochodu gaśniczego, remont motopompy oraz renowację okien w budynku. Jak widać zmiany, które zostały dokonane na początku 2001 roku zaowocowały. Widać wyraźny postęp w naszej działalności. Posiadamy coraz więcej członków drużyny młodzieżowej. Działalność poszczególnych działaczy też jest bardzo widoczna.

Nasze poczynania, co do ochrony przeciwpożarowej są znaczne. Zdajemy sobie sprawę z ciążących na naszej jednostce obowiązkach. Odbywamy społeczną służbę pożarniczą całkowicie bezpłatnie, przekonani, że służymy dobru całego społeczeństwa.

Jako Prezes tej jednostki jestem dumny z posiadania tak wspaniałych strażaków, tak dobranego grona społecznych działaczy, tak doskonałej młodzieży. Na największe wyróżnienie za rok ubiegły zasługuje przede wszystkim naczelnik Ryszard Kuś za całokształt prac na rzecz jednostki. Na wyróżnienie zasługują również: Andrzej Morgała, Karol Woźniak, gospodarz Grzegorz Gaszka, sekretarz Bronisław Żurek, skarbnik Piotr Mańczyk, v-ce Prezes Władysław Abczak, z-ca naczelnika Lucjan Knura. Na wyróżnienie zasłużyły również żony wszystkich działaczy, które myły pomieszczenia po malowaniu, szyły i wieszały firanki przygotowywały imprezy kulturalne w świetlicy. Poprzez "Znak Pokoju" chciałbym podziękować wszystkim strażakom, członkom MDP za ich wkład i zaangażowanie w społeczną służbę pożarniczą.

Prezes OSP - Jerzy Kawulok

=================================================================

DROGIE DRUHNY, DRODZY DRUHOWIE!

Z okazji uroczystości świętego Floriana, patrona całej strażackiej braci, składam wszystkim strażakom ochotnikom, członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz wszystkim sympatykom i ich rodzinom z Czernicy i Łukowa Śl. najlepsze życzenia: zdrowia, wszelkiej pomyślności, a także byście doczekali Druhny i Druhowie należytego znania za swoją społeczną służbę.

Członek Zarządu Powiatowego ZOSP RP Jerzy Kawulok
 

do spisu treści
 


 

"ZAMECZEK" zaprasza

OŚRODEK KULTURY "ZAMECZEK" w Czernicy

serdecznie zaprasza 1 czerwca 2002r. na obchody
DNI CZERNICY i DNIA DZIECKA.

Szczegółowy program umieszczony będzie na afiszach.

do spisu treści
 


 

Rada Rodziców dziękuje

RADA RODZICÓW SP w Czernicy
składa serdeczne podziękowania

RADZIE SOŁECKIEJ ŁUKOWA ŚL.

za udostępnienie sali OSP
oraz całej obsłudze pomocnej przy zorganizowaniu zabawy szkolnej.

do spisu treści
 


 

Rycerstwo Niepokalanej w świecie, w Polsce i w Czernicy

Dzieło MI zapoczątkowanie 16 października 1917 roku w Rzymie, gdzie św. Maksymilian Kolbe studiował teologię, zostało przeszczepione w 1919 roku do Krakowa. W Polsce trafiło na podatny grunt głęboko zakorzenionej pobożności maryjnej. Stowarzyszenie, które w Rzymie było odpowiedzią na ataki, na kościół katolicki, w Polsce stało się ruchem przenikającym niemal do wszystkich środowisk społecznych. Do dziś - według ksiąg wpisów prowadzonych w Niepokalanowie - do Rycerstwa Niepokalanej w Polsce zapisało się około 1,9 mln osób. Na świecie liczba członków Rycerstwa Niepokalanej sięga 4 mln. Dzieło to jest obecne w 46 krajach na pięciu kontynentach. Celem MI jest staranie się o nawrócenie grzeszników, niekatolików i uświęcenie wszystkich, czyli miłości ku wszystkim bez względu na różnicę wiary i narodowości.

Rycerstwo Niepokalanej w Czernicy powstało z inicjatywy ks. Wikarego M. Tatury w październiku 1998 roku. Skupia w swoich szeregach 35 członków. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu, w pomieszczeniach "Zameczku". To, co nas łączy, to nie wiek czy wspólne zainteresowania. Lecz potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, wspólne rozmowy i modlitwa. W dzisiejszym zabieganym życiu, wypełnionym pracą i licznymi obowiązkami, zapominamy, że żyjemy wśród ludzi. Musimy zatrzymać się na chwilę i dać choć cząstkę siebie innym. Obdarować drugiego człowieka serdecznym słowem i radosnym uśmiechem .. Spotkania Rycerstwa Niepokalanej to właśnie te chwile, kiedy dostrzegamy drugiego człowieka, poznajemy jego radości i smutki. Tym, co nas łączy jest też modlitwa do naszej wspólnej Matki. To do Niej zwracamy się trudnych sytuacjach, gdy ogarnia nas strach, beznadziejność, zagubienie. Aby nasze modlitwy zostały wysłuchane musimy je systematycznie pielęgnować. Gromadzimy się więc na modlitwach różańcowych, apelach jasnogórskich oraz godzinkach we wczesne sobotnie poranki. Spotkania Rycerstwa Niepokalanej u pływają zawsze w miłej, rodzinnej atmosferze. Dzieje się tak za sprawą wszystkich członków, którzy chętnie przychodzą na każde spotkanie, zaś obecność ks. Mariana, opiekuna duchowego grupy oraz człowieka przepełnionego życiowym optymizmem jest dopełnieniem tego radosnego klimatu. Każdy, kto czuje się samotny i zagubiony lub też chciałby się podzielić radością i optymizmem z drugim człowiekiem, niech czuje się zaproszony na nasze spotkanie.

E.K.

do spisu treści
 


 

Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce
(Maksym Gorki)

Jeśli zależy nam na tym, by młode pokolenie było mądre, wykształcone, cechujące się wyobraźnią i twórczym myśleniem, a nie bierne życiowo i ujednolicone przez kontakt wyłącznie z uproszczoną kulturą masmediów, to powinniśmy zaszczepić dzieciom kulturę czytelniczą. Troska o aktywność czytelniczą dzieci, o przełamanie barier między dzieckiem a światem książek jest obowiązkiem rodziców, wychowawców, bibliotekarzy.
Już od wczesnego dzieciństwa powinniśmy zachęcać dzieci do częstego obcowania z książką. Można także cenne treści książkowe przekazywać w formie bajkowych przedstawień. Są one w równym stopniu kształcące dla widzów, jak i aktorów. Aby zachęcić uczniów klas pierwszych do samodzielnego sięgania po książkę, przygotowuję dla nich uroczyste mianowanie na czytelnika biblioteki. Tak też było i w tym roku szkolnym. W marcu zaprosiłam "pierwszaków" do biblioteki na przedstawienie pl. "Kraina baśniowych postaci", przygotowane przez aktyw biblioteczny, w skład którego wchodzą uczniowie klas Va, Vb i VI. Wcielili się oni w charakterystyczne postacie ze znanych bajek i baśni. Po zakończeniu przedstawienia "pierwszaki" wzięły udział w konkursie, którego celem odgadywanie tytułów baśni na podstawie charakterystycznych postaci. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz samodzielne wypożyczanie książek. Jak już wcześniej wspomniałam, powinniśmy od wczesnego dzieciństwa zachęcać nasze pociechy do częstego kontaktu książką, dlatego też zaprosiłam do biblioteki szkolnej dzieci przedszkolne celu kontynuacji akcji przedszkola. Dzieci przedszkolne z ogromnym zaciekawieniem oglądały przedstawienie zaprezentowane przez starszych kolegów. Z łatwością rozpoznawały postacie bajkowe oraz odgadły tytuły baśni, z których one pochodziły. Samo pomieszczenie biblioteki i zgromadzony księgozbiór był dla nich również atrakcją.

Ponieważ przedszkolaki odwiedziły szkołę w dniu 8 marca, dlatego mi życzeniami oraz symbolicznym kwiatkiem z okazji Dnia Kobiet dla całego grona pedagogicznego oraz obsługi technicznej. W każdym czasie, a zwłaszcza w czasach obecnych, aktualna i ważna jest myśl kanclerza Jana Zamojskiego, że "takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".

E.K.

 

do spisu treści
 


 

Jak samemu przepowiadać pogodę

Prognoza urodzaju i ładnego lata.
- Jeżeli bez szybko zaczyna i kończy kwitnienie zapowiada dobry urodzaj i pomyślne lato.
- Lato pomyślne dla rolnika i ogrodnika się zapowiada, gdy dębianka jest wewnątrz pełna i piękna.
- Ilość bocianów w gnieździe pozwala wyciągnąć wnioski co do urodzajności danego roku. W latach urodzaju młodych w gnieździe bywa więcej.
- Jeżeli kukułka pojawia się, dokładnie 9 dni przed pierwszym maja, a po powrocie z cieplejszych stron dużo kuka, nastąpi zapewne ciepła wiosna i ładne lato
- Dźwięczny śpiew skowronka oraz częstszy i bardziej donośny śpiew słowika są zapowiedzią ładnej pogody.
- Gdy klucze żurawi nie zbaczają, tylko sznurem spokojnie lecą, zapowiada się dobry, urodzajny rok.
- Upały będą w lecie, jeżeli tarnina bardzo wcześnie kwitnie w kwietniu.
- Jeżeli dęby kwitną w maju, jest to zapowiedzią bardzo dobrego urodzaju na zboże.
- Długich okresów ładnej pogody wiosną i latem można oczekiwać, jeżeli na wiosnę pod korą drzew owocowych znajduje się bardzo dużo miazgi.

do spisu treści
 


 

Odwołani do wieczności

Śp. TADEUSZ RZEPKA, lat 71, Czernica, pogrzeb 16.02.2002
Śp. MARIA STERNADEL, lat 84, Czernica, pogrzeb 16.02.2002
Śp. DANUTA BŁASZCZOK, lat 42, Czernica, pogrzeb 2.03.2002
Śp. LUCJAN MISIEK, lat 70, Czernica, pogrzeb 14.03.2002
Śp. SEBASTIAN KANIA, niemowlę, Czernica, pogrzeb 16.03.2002
Śp. BOŻENA ŁAWICKA, lat 42, Czernica, pogrzeb 23.03.2002
Śp. STEFAN JAKUBCZYK, lat 78, Czernica, pogrzeb 24.03.2002
Śp. JAN PORĄBKA, lat 72, Czernica, pogrzeb 10.04.2002

Módlmy się:
" ... Aby mogli na wieki oglądać Ciebie, swojego Stwórcę i Odkupiciela". (z liturgii pogrzebu)

do spisu treści
 


 

Obdarowani godnością Dzieci Bożych

HELENA MARTA MIKUŁKA, Czernica, ochrzczona 20.01.2002
PATRYK JAN LISZKA, Rybnik, ochrzczony 2.02.2002
ŁUKASZ DARIUSZ SŁONKA, Czernica, ochrzczony 3.03.2002
PATRYCJA WERONIKA LAMPERT, Czernica, ochrzczona 17.03.2002
ŁUKASZ GEMBALCZYK, Łuków, ochrzczony 14.04.2002
KAMIL KAROL WATOŁA, Łuków, ochrzczony 21.04.2002
DARIA MIKUŁKA, Łuków, ochrzczona 21.04.2002
KACPER SOBALA, Czernica, ochrzczony 21.04.2002
JOWITA MAŁGORZATA SOBALA, Czernica, ochrzczona 21.04.2002
ALICJA MARIA PAWLICZEK, Czernica, ochrzczona 21.04.2002
PAWEŁ JAN MORDEJA, Czernica, ochrzczony 21.04.2002

do spisu treści
 


 

Nasza świetlica

Świetlica profilaktyczno - integracyjna w Czernicy działa już dwa miesiące. Systematycznie przychodzi do niej około 30 dzieci. Przychodzą przede wszystkim po to, aby pobawić się, posłuchać muzyki i razem spędzić czas wolny. To wspólne bycie razem nie zawsze jest łatwe, dlatego dzieci same na dużej kartce napisały co im w świetlicy wolno robić, a czego nie i swoim podpisem zobowiązały się do przestrzegania tych zasad. Zachęcam wszystkich, by przychodzili do świetlicy również odrabiać lekcje. To miejsce naprawdę temu służy, chociaż dzieci tak trudno do tego przekonać. Serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Czernicy za comiesięczną pomoc finansową dla dzieci, którą otrzymujemy od kwietnia. Dzięki niej mogliśmy zakupić słodycze i zorganizować "zajączka". Było przy tym wiele radości. Dziewczynki robiły wielkanocne koszyczki, a chłopcy przebrani za zajączki wypełniali je słodyczami.

W marcu dzieci miały możliwość wzięcia udziału w aerobiku prowadzonym przez panią Urszulę Kochanowską, której również pragnę podziękować. W przyszłości takich zajęć będzie więcej. 10 kwietnia w Gaszowicach odbyły się Międzygminne rozgrywki gry stołowej "Piłka nożna" o Puchar Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gaszowicach. Był to turniej zorganizowany przez pana Adama Wawocznego, w którym brały udział dzieci ze świetlic w Gaszowicach, Lyskach, Suminie, Nowej Wsi, Dzimierzy i Czernicy. W sumie było około 150 osób. Naszą świetlicę dzielnie reprezentowali:
Rafał Mandrysz, Łukasz Marek, Andrzej Marek, Adam Szmit, Wojtek Sopa, Sławek Mateja, Arek Piontek i Michał Hadam. Puchar wywalczyła świetlica w Suminie zdobywając dwa pierwsze miejsca, natomiast gospodarze ze świetlicy w Gaszowicach zajęli miejsce trzecie. Nasi zawodnicy mimo, że pucharu nie zdobyli, jednak po poczęstunku wrócili do domów z dyplomami w bardzo radosnych nastrojach. W imieniu chłopców dziękuję panu Teodorowi Sopa za to, że chętnie zawiózł ich na zawody. W najbliższym czasie odbędzie się turniej tenisa stołowego, do którego nasi zawodnicy ostro się przygotowują. Planujemy również dyskotekę i majówkę z ogniskiem.

Małgorzata Wita

 
 
 
 

do spisu treści
 


 

Odpust parafialny ku czci NMP Królowej Polski

W naszej parafii szczególnym dniem miesiąca maja jest 3 maj. Obchodzimy wtedy odpust parafialny - uroczystość NMP Królowej Polski. Oddajemy cześć Królowej Polski, wiara i tradycja wiążą się ściśle z Jej osobą. W tym dniu wszyscy parafianie szczególnie przynoszą wszystkie swe nadzieje, troski, prośby, błagania swojej Matce i Królowej. Rodziny, dzieci, młodzież, starcy, zdrowi, chorzy przychodzą do kościoła uciekając się do swojej Matki - Królowej Polski, chcą wyprosić wszelkie łaski.

Proszę Ciebie Matko Boża
Byś mnie strzegła w każdej porze
Niech mej duszy grzech nie splami
Spraw to Przenajświętsza Pani

Matko Boża, weź w opiekę
Mamę, tatę i wszystkie dzieci
Módl się wciąż do Boga za nasz
I za wszystkich ludzi na świecie


Apele Jasnogórskie
Parafianie oddają cześć Maryi również przez Apele Jasnogórskie. W każdą sobotę maja idziemy procesją dokoła kościoła do groty, gdzie odprawione jest nabożeństwo do naszej ukochanej Matki. Grota poświęcona jest MB z Lourdes. Jest to miejsce szczególnej łaski Bożej dla chorych, samotnych i potrzebujących. Wielu z nas przychodzi tu, aby podziękować za miniony tydzień, za otrzymane łaski i oddać się w opiekę Matce Bożej. To Ty Matko dostrzegasz każdą łzę, każde westchnienie słyszysz, a gdy nie uprosisz u Syna cudu, zsyłasz spokój głęboki i pogodzenie się z Bożą wolą. Ty wiesz, że to jest także cud, chociaż ukryty.

Pozwól nadal Maryjo szukać u Ciebie pomocy i pociechy, pozwól, by nikt nie odszedł zawiedziony od Twojej groty, z której promieniujesz dobrocią.

Wypowiedzi parafian:
Cieszę się bardzo z tego, iż w parafii powstała grota poświęcona Matce Bożej Uzdrowienia Chorych, gdyż czuję się tak, jakbym była w Lourdes, w miejscu jej objawienia się. To właśnie tam "biegną" pielgrzymki z całego świata. Choć jestem już w podeszłym wieku chętnie idę na Apel Jasnogórski, bo to szczególna okazja oddania się Matce Przenajświętszej oraz dziękczynienia za otrzymane łaski. Parafianka

Apel Jasnogórski to możliwość powierzenia całego minionego tygodnia Matce Najświętszej, ale również prośba o f Jej opiekę w przyszłości. To okazja do wspólnej procesji ze świecami i głośnego śpiewu, ale również sposobność do wyciszenia się i modlitwy osobistej. Apel Jasnogórski to dobre zakończenie dnia i tygodnia.

"Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce". Takim zakątkiem w naszej parafii stał się teren wokół kościoła, gdzie zbudowano grotę dla Matki Bożej. Miejsce to stało się pięknym obiektem spacerów, odpoczynku, a przede wszystkim zadumy, modlitwy i rozmowy z Matką Bożą. Szczególnie licznie odwiedzane jest w maju i październiku, kiedy o zmroku odprawiane są Apele Jasnogórskie. Na Apele Jasnogórskie chodzę dlatego, że już jako dziecko zawierzyłam Matce Boskiej. To Ona pomaga mi w trudnym życiu codziennym. Do Niej mogę zwrócić się w każdej sprawie, Ona mnie wysłucha i nie zawiedzie. Ufam Jej bezgranicznie. Grażyna Gunia

Apel Jasnogórski daje mi chęć do życia, poprawia mi nastrój, bardzo cieszę się gdy mogę pójść do Matki i zwierzyć się Jej ze swoich problemów i niepowodzeń.

do spisu treści
 


 

Wymiana sieci wodociągowej

W ZWIĄZKU Z WYMIANĄ SIECI WODOCIĄGOWEJ AZBESTOWO-CEMENTOWEJ

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo-Handlowe INSTAL-ROW Spółka z o.o. przedstawia ofertę cenową na wykonanie przełączy wodociągowych do nowej sieci wodociągowej w Łukowie i Czernicy przy ulicach Dworskiej, Wolności, Lipowej, Jana, Leśnej i Powstańców:
- wykonanie wykopu dla przyłącza wodociągowego 15,00 zł za 1 mb
- wykonanie przyłącza wodociągowego bez wykopu 6,00 zł za 1 mb
- montaż węzła wodomierzowego wraz z przełączeniem do wewnętrznej istniejącej instalacji i montaż 10 mb przewodu w gotowym wykopie 400,00 zł (za każdy rozpoczęty metr powyżej długości j. w. dopłata w wysokości 6,00 zł/rob)
- przełączenie starego przyłącza do nowej sieci wodociągowej 250,00 zł
- wykonanie przewiertu dla przyłączu pod drogą gminną 50,00 zł/rob

Do wyżej wymienionych cen zostanie naliczony obowiązujący podatek VAT.

do spisu treści
 


 

Refleksja majowa

Maj to najpiękniejszy miesiąc, w którym budzi się przyroda do życia, mocniej już przygrzewa słońce, kwitną konwalie, bzy, a w sadach zakwitają drzewa. Jest to też najlepszy okres zbierania i suszenia majowych ziół przeznaczonych na herbatki. Czyli jest to niezwykły cud przyrody, dany ludziom z ręki Boga. A stare przysłowie mówi "w maju jak w gaju". Legenda głosi, że to właśnie w maju Bóg stworzy świat, a ten majowy kobierzec kwiatów, zapachów, zieleni złożony został ku czci pod stopy Matki Zbawiciela. A więc maj to miesiąc poświęcony Maryi. W każdym dniu w godzinach wieczornych odmawiane są litanie loretańskie i nabożeństwa majowe. Stojące przy drogach kapliczki są dowodem tego, jak od niepamiętnych czasów lud czcił Maryję, która dla wszystkich pokoleń była ideałem piękna i wielkości. Te kapliczki są jakby drogowskazem naszego życia na ziemi. Ludzie przyozdabiają je kwiatami i modlą się. Dzień 3-go maja jest to święto Królowej Polski, która już 600 lat króluje na Jasnej Górze. 13 maja to bolesna rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II. Wtedy to Fatimska Pani w dniu swego święta uratowała życie Ojcu Świętemu. 26-go maja jest tradycyjnie obchodzony Dzień Matki. W tym dniu dziękujemy wszystkim matkom za ciepłą atmosferę w domu, za wszelki trud i wychowanie, troskę, miłość, poświęcenie, odwdzięczając się pocałunkiem i wiązanką kwiatów. Maj to również miesiąc pierwszych komunii świętych. Dzieci przygotowują się do nich poprzez spowiedź i z wielkim przeżyciem oczekują na przyjęcie Jezusa. Dziewczynki ubrane w białe sukienki, chłopcy w białych ubrankach ze świecą w ręku. Ten zwyczaj bieli jest jakby symbolem tego, że dzieci oczyszczone z grzechów, z czystym sercem i sumieniem przyjmują Pana Jezusa. Maj związany jest też z wydarzeniami historycznymi. 3-go maja uchwalono Pierwszą Konstytucję Polską. 8 maja wojska polskie zdobyły wzgórze Monte Cassino. Tak więc maj, jest miesiącem upamiętniającym ważne historyczne wydarzenia.

Parafianka

do spisu treści
 


 

Informacja Gminy

Urząd Gminy w Gaszowicach informuje mieszkańców gminy o możliwości zaciągnięcia kredytu niskooprocentowanego na następujące zadania:
1. Budowa systemów grzewczych o mocy do 200 kW dla nowobudowanych obiektów.
2. Budowa i modernizacja systemów grzewczych o mocy do 200 kW dla istniejących obiektów i przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody oraz wytwarzania ciepła technologicznego.
3. Budowa systemów grzewczych Q mocy do 200 kW opartych na niekonwencjonalnych źródłach energii.
4. Zastosowanie rozwiązań technicznych zmniejszających straty ciepła w pomieszczeniach w celu zużycia energii w obiektach zapotrzebowaniu mocy cieplnej do 200 kW np. docieplenie przegród budowlanych.

Wysokość kredytu:
a/ do 50% nakładów inwestycyjnych dla systemów grzewczych dla nowobudowanych obiektów.
b/ do 70% nakładów inwestycyjnych dla pozostałych przypadków. Lecz nie więcej niż 200.000,00 zł.

Ogólne warunki kredytowania:
- Kredyty bezgotówkowe na pokrycie kosztów zakupu i instalowania urządzeń produkowanych lub montowanych w Polsce;
- Okres realizacji zadania - do 18 miesięcy;
- Okres kredytowania. - 7,5 roku;
- Okres karencji -12 miesięcy;
- Oprocentowanie - stałe 6%;
- Prowizja jednorazowa-1 % od kwoty przyznanego kredytu;
- Odsetki - od kwoty aktualnego zadłużenia, naliczane i spłacane miesięcznie;
- Kredyt bez możliwości umorzenia.

Inspektor inż. Karina Stępień

do spisu treści
 


 

Kukułeczko nie odfruwaj

Kukułeczko zostań z nami
nie odfruwaj,
Bo kto będzie nad porządkiem
pięknej Groty czuwał?

Kukułeczko nam przy Tobie
jest wspaniale,
Skoroś przyszła, to nie odchodź
od nas wcale.

Nawet słonko by się zasmuciło
na wysokim niebie,
Gdyby kiedyś nam zabrakło
Kukułeczko Ciebie.

Już dwa lata mamy w Grocie
Matuleńkę ukochaną,
To tak samo jakby Tobie
Ją zabrano.

Smutno by nam było
bez Twojego kukania,
My nie chcemy Kukułeczko
z Tobą rozstania.

Przekonałaś się na ludziach
parafii - Czernicy,
Iże zawsze, iże wszędzie
możesz na nich liczyć.

Poproś razem z nami Mateńkę
i z wielką rozkoszą,
Zostań wśród swych wielbicieli
którzy o to proszą.

K.M.

do spisu treści