RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  041/2002  /  październik

 
 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- U Pszowskiej Pani Uśmiechniętej

- Ku czci Matki Bożej Różańcowej
- Moja modlitwa
- Koniec kadencji
- Stowarzyszenie od kuchni
- Nauczyciel

- Zajęcia z gimnastyki
- Dożynki Gminne 2002
- Powodzenia gimnazjaliści!
- Ludzie wielkiego serca
- Wspomnienia z wakacji
- W różańcu oparcie i nadzieja
 

 

U Pszowskiej Pani Uśmiechniętej

Wydaje się że to tak niedawno, a już rok upłynął od ostatniej pielgrzymki do Pszowskiej Pani Uśmiechniętej. Tegoroczna pielgrzymka liczyła 119 osób. O godz. 9.00, po błogosławieństwie naszego księdza proboszcza, z uśmiechem na twarzy, radością w sercu i śpiewem na ustach, ruszyliśmy w drogę. Jako, że pogoda nam dopisywała, a o zmęczeniu oczywiście nie było mowy. Bez żadnego postoju, po krótkim czasie byliśmy już w Pszowie. W tym roku uroczystości w pszowskiej bazylice miały nieco inny charakter, bowiem podczas mszy św. odbyła się koronacja obrazu Pani Uśmiechniętej i Dzieciątka Jezus. Była to już czwarta koronacja. Pierwsza odbyła się w 1732 r., później były jeszcze dwie. Jednak za każdym razem korony skradziono. Na mocy dekretu Jana Pawła II z 8 marca 2002 r. Upoważniono ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia do koronacji pszowskiego obrazu. Korony osobiście poświęcił Jan Paweł n. W tym szczególnym więc dniu z wszystkich okolic pielgrzymowali wierni, by uczestniczyć w tej uroczystości. Ze specjalnych zaproszeń skorzystali również goście z Czech, Niemiec, a nawet z Nowego Jorku. W krótkim przemówieniu wyrazili oni zachwyt nad wiarą Polaków, którzy potrafią tak licznie się gromadzić podczas ważnych uroczystości kościelnych. Mszy św. przewodniczył Arcybiskup Damian Zimoń. Wygłoszona homilia nawiązywała do hasła tegorocznej pielgrzymki Jana Pawła n do Polski, a: więc do Bożego Miłosierdzia, które, "jest szczególnym rodzajem miłości". Tak jak Bóg jest miłosierny, tak i my mamy być miłosierni.

W obecnych czasach, gdy tylu ludzi jest bez dachu nad głową, głodnych, umęczonych, bez pracy i środków do życia, dotkniętych różnymi kataklizmami, chociażby powodzią, szczególnie powinniśmy dawać świadectwo naszej wiary, będąc miłosierni wobec potrzebujących. Nie lękajmy się więc podać rękę bratu czy siostrze i pamiętajmy, że nad nami zawsze czuwa opieka Matki Bożej, która nas wspiera i nam pomaga. Ona jest naszą Pocieszycielką i jak matka przypomina o rodzinie, tak i ona łączy nas w jedną rodzinę, której ojcem jest Bóg Wszechmogący. Matka pełni szczególną funkcję w każdej rodzinie, tak samo jest z Matką Bożą Ona zawsze czeka abyś przyszedł porozmawiać i powierzył jej swe troski. Homilia, pozwoliła więc zrozumieć szczególną rolę Matki Najświętszej, która nas prowadzi do Ojca. Tuż po kazaniu odbyła się koronacja obrazu. Nie towarzyszyła jej żadna muzyka, ani słowa. Ten moment ciszy, był dla wielu czasem, oddania hołdu i uwielbienia Maryi, która jest naszą Królową i Orędowniczką. Później kolejno do obrazu podchodziły delegacje, by dziękować Pani Uśmiechniętej i powierzyć się jej opiece. Na końcu mszy św. Arcybiskup udzielił wszystkim błogosławieństwa, abyśmy z nowymi siłami wracali do codzienności.

Po zakończeniu uroczystości najbardziej wytrwali dzielnie pieszo ruszyli w drogę powrotną. Zapewne każda pielgrzymka jest duchowym umocnieniem dla chrześcijan w wierze, a zarazem czasem refleksji i przemyśleń, dlatego oby w przyszłym roku było nas jeszcze więcej.

Magdalena Magnor

do spisu treści
 


 

Ku czci Matki Bożej Różańcowej

Październik jest szczególnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Modlitwa ta jest polecana wiernym przez Kościół. Odmawiając różaniec rozważamy wraz z Maryją życie Jej Boskiego Syna, Chrystusa i szukamy w trudnych chwilach u Niej ratunku. W swych licznych objawieniach Maryja zachęca ludzi do odmawiania różańca. Płynie z niego współczucie, miłość, a przede wszystkim nadzieja. Modlitwa różańcowa jest lekarstwem na każdą niezabliźnioną ranę, służy pomocą we wszelkich kłopotach i niesie pociechę w każdym utrapieniu.
W modlitwie różańcowej możesz odnaleźć siłę, wytrwałość i uprosić sobie wszelkie łaski potrzebne do zbawienia duszy i ciała, gdy wszystkie inne możliwości zawiodą. Tak więc o zmroku październikowych dni przychodzą wierni, by żarliwie rozważać tajemnice różańca modląc się w kościołach, przy grotach, które zostały wybudowane ku czci Maryi oraz w przydrożnych kapliczkach.

Dzwon Kościelny się odzywa
Do Kościoła wiernych wzywa
Słonko ku ziemi się chyli
Na nabożeństwo różańcowe już wierni przybyli

Gromadzą się wszyscy dzieci, młodzież, ludzie
Zmęczeni po całodziennej pracy i swoim trudzie.
Modlą się u stóp Jej groty
By Jej powierzyć troski i kłopoty.

Odmawiają litanię, dokoła palą się świece,
Ołtarz Maryi ubrany jest kwieciem,
Blask światła rozjaśnia płonące znicze,
Radosne jest Matczyne oblicze.

Parafianka

do spisu treści
 


 

Moja modlitwa

Ta sama, a jakby inna
Inna, a jakby ta sama.
To Ty Matko, gdy z ołtarza patrzysz na nas.
W Królewskiej szacie,
Z berłem i w koronie,
Jak władcza Królowa
Z Synem na tronie.
To przecież nam Syna ofiarujesz.

W grocie zaś jesteś inna
I już nie w koronie,
Tutaj z różańcem podnosisz dłonie.

Szata Twa skromna, a jednak bogata.
Bo pod nią chowasz serce dla świata.
O słodka Pani z różańcem Twe dłonie,
O piękna Królowo z berłem i w koronie.
Ta sama, a jakby inna, Inna, a jakby ta sama.

Małgorzata Mika

do spisu treści
 


 

Koniec kadencji

Zbliża się do końca kolejna kadencja samorządu. Cztery lata temu każdy z kandydatów obiecał swoim wyborcom podjęcie działań mających poprawić określony segment życia mieszkańców Gminy. Jak mówi przysłowie "dobrymi chęciami jest wybrukowane piekło". Dla niektórych praca w radzie była konfrontacją marzeń z twardymi realiami życia. Zabraliśmy się jednak do pracy i dzisiaj chcę się jej efektami podzielić z mieszkańcami z Czernicy i Łukowa.

Rok 1999 to oddanie do użytku nowej szkoły podstawowej. Przeniesienie przedszkoli z budynków prywatnych w Czernicy i Łukowa do pomieszczeń po szkole podstawowej. Rozpoczęto remont budynku tzw. kazamatu, polegający na remoncie dachu, odwodnieniu, wymianie okien na PCV (17 szt.). W budynku po szkole podstawowej, poza przedszkolem, które funkcjonuje w wyremontowanych i zmodernizowanych pomieszczeniach, znalazły swoje miejsce:
- filia biblioteki gminnej;
- młodzieżowy klub kolarski
- klub piłkarski "Zameczek".

Aby poruszanie po sołectwach było sprawniejsze zabudowano na skrzyżowaniach tablice z nazwami ulic. Poprawiono nawierzchnie na prawie 7 km dróg w Czernicy i 2 km w Łukowie. Zmodernizowano nawierzchnie m.in. na ul. Sobieskiego, Podleśnej, Jana, Granicznej, Reja, Zielonej, Osadowej, Wąwozowej, Babiogórskiej, Kolejowej, Lipowej, Dworskiej. Zdajemy sobie sprawę, że do zadowolenia wszystkich mieszkańców w zakresie dróg jeszcze daleko, lecz program, który zaproponujemy na nową kadencję jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej. W mijającej kadencji na terenie obu sołectw zabudowano 24 nowe punkty świetlne przy drogach gminnych.

Dużym sukcesem zakończyła się inwestycja polegająca na wymianie szkodliwych rur azbestowo-cementowych wodociągu na rury z PCV i PE. W ciągu ostatnich czterech lat wymieniono 8 km i wybudowano dodatkowo 770 mb nowego wodociągu w obu sołectwach. Wykonano 260 mb kanalizacji deszczowej przy ul. Wolności. Przy pomocy finansowej powiatu wykonano 320 mb chodnika przy ul. Wolności, wykonano tymczasowy parking przy Ośrodku Zdrowia. Wykonano modernizację ok. 350 m ul. Powstańców.
W celu poprawy bezpieczeństwa utwardzono pobocza ul. Wolności na odcinku 1100 mb. Z gminnych pieniędzy w mijającej kadencji wybudowano wspólnie z gminą Lyski oczyszczalnię ścieków, wykonano ok. 4 km kolektorów kanalizacyjnych, salę gimnastyczną przy SP Szczerbice, rozbudowano gimnazjum. W innych sołectwach także remontowano drogi, budowano wodociągi.
Każda z kolejnych inwestycji w naszej gminie poprawia nam warunki życia. Pamiętajcie, że zgodnie z myślą starej maksymy "zgoda buduje - niezgoda rujnuje" po kolejnych wyborach znowu będziemy musieli żyć obok siebie.

Wójt Gminy Andrzej Kowalczyk

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

W związku z kończącą się kadencją Rady gminy pragnę jako Przewodniczący Zarządu, a jednocześnie Wójt podziękować wszystkim za dotychczasową współpracę i pomoc przy realizacji zadań gospodarczych i społecznych na terenie sołectw Czernica i Łuków Śl. Szczególne podziękowania za wsparcie duchowe chcę wyrazić duszpasterzom Waszej parafii. Dziękuję ludziom działającym w organizacjach społecznych za dodatkowy wkład w rozwój naszej Gminy. Dziękuję wszystkim przedsiębiorstwom za współpracę i pomoc materialną udzielaną naszym organizacjom.

do spisu treści
 


 

Stowarzyszenie pisze:

Stowarzyszenie "od kuchni"

Szanowni czytelnicy! Z uwagi na to, że nasza działalność nie jest do końca wszystkim znana, a ta nieznajomość może wywołać wiele pytań, nieporozumień i uwag, pragniemy ją w tym artykule przedstawić od tak zwanej "kuchni". Każda działalność społeczna a szczególnie zorganizowana działalność charytatywna nie jest możliwa do wykonania przez jednego człowieka, lub też jedną organizację. Nie jest możliwa bez współpracy z innymi. To też my szukamy pomocy, współpracy i wsparcia, gdzie tylko możemy. Taką najważniejszą i najpewniejszą podporą dla nas jest nasza czernicko-łukowska społeczność.
Na niesienie pomocy innym wydaliśmy dotychczas 41 000,00 zł. I posiadamy środki na zabezpieczenie podstawowych zadań, jakie stoją przed nami (stypendia dla naszych studentów, dofinansowanie świetlicy integracyjnej, dopłata do dożywiania w przedszkolu).

Stowarzyszenie a Kościół

Inicjatorem naszego Stowarzyszenia był ks. Marian Tatura. To on uczył nas działać, radził i pracował razem z nami. Ogromne znaczenie miało dla nas wsparcie ks. proboszcza Ryszarda Lapczyka. Szybko okazało się jak nawzajem jesteśmy sobie potrzebni i ile razem potrafimy zrobić. Wspólne organizowaliśmy imprezy dochodowe, pikniki i bale, z których dochody przeznaczono na niesienie pomocy innym i na budowę Groty. Aktywny był udział Stowarzyszenia w redagowaniu i sprzedaży naszego pisma "Znak Pokoju". Do dnia dzisiejszego sześciu członków naszego Stowarzyszenia bierze udział w jej tworzeniu i wydawaniu. Organizujemy uroczystości z okazji Dnia Matki w naszym Kościele, pomagamy w organizowaniu dyskotek dla młodzieży. Ponadto nasi członkowie pracują w formacjach religijnych naszej parafii.

Stowarzyszenie a Wójt i Urząd Gminy

To z inicjatywy Wójta p. A. Kowalczyka Stowarzyszenie w latach 2001 - 2002 otrzymało dofinansowanie po 5000 zł. na rok, z przeznaczeniem na niesienie pomocy dzieciom, młodzieży i studentom w całej naszej gminie. Kwotę tą rozdysponowano po 1/3 na każdą parafię naszej gminy. Wójt na każdym kroku wspiera naszą działalność, czy to namawiając do uczestnictwa w naszych balach charytatywnych, czy też corocznie fundując rower na nasz Piknik Parafialny.
Nasze Stowarzyszenie często korzysta z doświadczenia Gminnej Opieki Społecznej, jak również współpracuje z Gminną Komisją rozwiązywania problemów alkoholowych.

Stowarzyszenie a Szkoła

Głównym celem naszej działalności jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży szkolnej. Dotychczas między innymi udało nam się sfinansować 31 dzieciom wyjazd na letnie wakacje. Co roku dofinansujemy wyjazd dzieci na Zieloną Szkołę, zakup podręczników. Dwukrotnie już nasze Stowarzyszenie sfinansowało zajęcia kółka komputerowego. To staraniem naszego Stowarzyszenia szkoła wzbogaciła się o trzy komputery, wprawdzie nie nowe, ale dobrze działające. Jeden podarowany przez p. Grażynę Belkius, a dwa podarowane przez Ośrodek Pomiarów i Automatyki ROW. Nasza współpraca ze szkołą oparta jest na całkowitym zaufaniu i polega na zasadzie ,,stowarzyszenie finansuje a Szkoła dzieli". Wszyscy wiemy jak niewdzięczną rolą jest dzielenie, a szczególnie kiedy środków jest mało i trzeba dzielić wśród dzieci. To też za tę formę współpracy pragnę podziękować Dyrektorowi, nauczycielom, a szczególnie szkolnemu pedagogowi p. mgr Oli Kozłowskiej.

Stowarzyszenie a Parafialny Fundusz Stypendialny

Najtrudniejszym zadaniem dla naszego Stowarzyszenia jest obsługa Parafialnego Funduszu Stypendialnego. Nauczeni doświadczeniami opracowaliśmy nowy regulamin przyznawania stypendiów i zasiłków socjalnych studentom. Ponadto nowozawierane umowy z darczyńcami są nie tylko na pomoc stypendialną, ale również na niesienie pomocy dzieciom i młodzieży uczącej się. Głównym źródłem finansowania funduszu stypendialnego w naszej parafii, a jedynym w parafiach w Gaszowicach i Szczerbicach, jest dotacja z Urzędu Gminy. Stypendia Stowarzyszenie przyznaje na podstawie opinii specjalnie powołanych do tego celu w każdej parafii komisji, w skład której wchodzą: ksiądz, przedstawiciele rady sołeckiej, przedstawiciel opieki społecznej, a w naszej parafii dodatkowo przedstawiciel naszego Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie a inne organizacje

Od samego początku istnienia naszego Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej oraz panie z Zespołu Charytatywnego naszego Kościoła, kiedy tylko jest potrzeba, udzielą nam rady i konkretnej pomocy za co po raz kolejny serdecznie dziękuję.
Bardzo dobrze układa nam się współpraca z Ośrodkiem Kultury "Zameczek". To Zameczek podczas organizowania pierwszego Pikniku, kiedy w "kieszeni naszego Stowarzyszenia było jeszcze tylko płótno" zakupił potrzebne artykuły spożywcze. Nasze Stowarzyszenie ze swojej strony jest zawsze gotowe pomóc i pomaga Ośrodkowi Kultury czy to przy organizowaniu Dni Czernicy, czy też przy organizowaniu imprez dla naszych dzieci.
Bardzo obiecująco układa nam się współpraca z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czernicy. To KGW pomogło nam przy organizowaniu pikniku, a Stowarzyszenie zrewanżowało się Kołu Gospodyń pomocą przy organizowaniu tegorocznych Dożynek. Również bardzo obiecująco rozwija się współpraca z młodzieżą.
Pragnę złożyć wyrazy podziękowania sołtysowi z Łukowa p. Stanisławowi Grzelcowi, za to, że zawsze kiedy zajdzie taka potrzeba, Stowarzyszenie ma miejsce w łukowskim Domu Kultury.
Rozwijając naszą działalność będziemy nadal zabiegać o pomoc i współpracę z każdym, kto tylko wykaże taką wolę. W naszej pracy szczególnego znaczenia nabierają słowa: "Zgoda buduje a niezgoda rujnuje". Nasza zgoda to umiejętność współpracy, a to przyczynia się do lepszego funkcjonowania naszego Stowarzyszenia, do bardziej dokładnego kierowania pomocą, do zbudowania naszego lokalnego systemu niesienia pomocowego.

Przewodniczący Stowarzyszenia
J. Milion

do spisu treści
 


 

Nauczyciel

Praca nauczyciela w szkole wymaga trudu, wysiłku, dużego wkładu oraz poświęcenia. Żeby mieć satysfakcję ze swojego zawodu, nauczyciel musi czuć powołanie, a przede wszystkim kochać dzieci. W tym zawodzie ciągle trzeba się dokształcać, czytać dużo książek i zdobywać wiedzę. Obowiązkiem każdego nauczyciela jest dać dziecku szansę nauki, gdyż każde dziecko chce być chwalone, doceniane i lubiane. Każde marzy o piątkach i szóstkach w szkole, chce zasłużyć na pochwałę, na życzliwość i uśmiech. Pragnie pochwalić się swoimi osiągnięciami. Warto też wziąć pod 'rozwagę oczekiwania dziecka, które bywają niekiedy zbyt wygórowane, zbyt ambitne, jak na jego możliwości.
Dzień Edukacji to wielkie święto, do którego każdego roku uczniowie powracają pamięcią. Nie zapomną tej ważnej daty, a za trud nauczycieli i poświęcenie wręczają kwiaty.

"Sto lat, sto lat,
niech żyją nauczyciele nam"

Parafianka

do spisu treści
 


 

Zajęcia z gimnastyki

Szkoła Podstawowa w Czernicy zaprasza zainteresowane panie

na zajęcia z gimnastyki rekreacyjno - usprawniającej

w każdą środę o godzinie 18tej.
Prosi się o zabranie stroju sportowego i maty (karimaty).
Koszt spotkania wynosi symboliczna złotówkę na rzecz szkoły.

Przewodnicząca
Zenobia Mrozek

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W Szkole Podstawowej w Czernicy u nauczycieli historii oraz w gminnej bibliotece w Łukowie Śl.
jest jeszcze do nabycia książka pod tytułem "Czernica - Dzieje miejscowości i szkoły".

do spisu treści
 


 

Dożynki Gminne 2002

W niedzielę 1 września br. w sołectwie Czernica odbyły się gminne dożynki. Z imprezą tą wiązano duże nadzieje na pokazanie wspaniale wystrojonych przyczep przygotowanych przez wszystkie sołectwa naszej gm¬ny.
Już o godz. 13.00 w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna, na którą przybyli mieszkańcy, goście z zaproszonych sołectw, przedstawiciele Urzędu Gminy, Starostwa powiatu rybnickiego oraz orkiestra z Krompach. Po mszy św. wszyscy udali się przed "Zameczek", gdzie zbierały się bryczki, orkiestra dęta z majoretkami, miejscowi kolarze, samochód straży pożarnej oraz pięknie udekorowane przyczepy. Po utworzeniu całego korowodu nastąpiło nagłe pogorszenie pogody, rozpadał się deszcz, nastąpiło oberwanie chmury, co bardzo skomplikowało kontynuację korowodu. Jednakże, kiedy przestało padać cały korowód wyruszył i po przejechaniu ulicami: Wolności, Buczyna, Jana i Powstańców powrócił na teren "Zameczku". Jednakże nie trzeba było wiele czasu, aby deszcz przestał całkowicie padać i cała ceremonia mogła chociaż z opóźnieniem przebiegać dalej.

Starostowie dożynek pani Daniela Klimsza i pan Czesław Załęga wręczyli wójtowi gminy Andrzejowi Kowalczykowi bochen chleba z mąki z tegorocznych zbiorów. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Czernicy wręczyły wójtowi koronę dożynkową, która jest wystawiona w budynku Urzędu Gminy.
Przygotowane przez panią Irenę Miera wspaniałe wazony z kompozycją ziaren zbóż i kwiatów wręczono Staroście Powiatu panu Damianowi Mrowcowi, sekretarz Gminy pani Genowefie Zwinka¬Dąbrowskiej , prezesowi G. Z. R. K i O. R panu Damianowi Krauze, przewodniczącej Gminnej Rady Kobiet pani Helenie Szewczyk, gościom z Krompach oraz wszystkim przewodniczącym Kół Gospodyń Wiejskich.
W swym przemówieniu wójt Gminy podziękował za dobre plony, za dobrą pracę rolników oraz wszystkim tym, którzy pracują dla i na rzecz rolnictwa. Życzył, aby nikomu nie zabrakło chleba z tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy wręczył również dyplomy uznania członkiniom Koła Gospodyń.

Dyrektorka Ośrodka kultury "Zameczek" Danuta Trzeciok przedstawiła cały program imprezy dożynkowej na który składały się m.in. występy orkiestry i majoretek z Krompach oraz zespołów naszej gminy. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich we wspaniałych strojach ludowych częstowały smacznym kołaczem. Do samej północy bawiono się przy muzyce. Gdyby nie deszcz, to na pewno byłoby więcej mieszkańców, a szkoda, bo było na co popatrzeć. Zarząd KGW za pośrednictwem ,,znaku Pokoju" pragnie podziękować wszystkim członkiniom Koła Gospodyń i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak udanej imprezy.

Przewodnicząca Kola Gospodyń
 Elżbieta Kawulok

do spisu treści
 


 

Powodzenia gimnazjaliści!

Rozpoczął się nowy rok szkolny, na który z niepokojem czekali świeżo upieczeni gimnazjaliści  z Pieców. Jeszcze niedawno z zamkniętymi oczyma przemierzali drogę do czernickiej podstawówki, a tu już nowi nauczyciele, koledzy, nowe wyzwania.
Tegoroczni absolwenci szkoły podstawowej mają nadzieję, że wiedza i umiejętności nabyte podczas sześcioletniej nauki zaprocentują w gimnazjum. Na pewno wielu z nich wspomina jeszcze starą "budę", zwłaszcza, że zakończenie roku szkolnego było bardzo uroczyste. 21 czerwca br. nie zabrzmiał dla nich ostatni dzwonek, gdyż uroczystość pożegnalna odbyła się w "Zameczku" i miała bardzo podniosły charakter. Wszyscy uczniowie szóstej klasy zostali absolwentami, co zostało symbolicznie przedstawione w postaci odcięcia od tarczy szkolnej. I choć przy niektórych uczniach wychowawczyni zadrżała ręka, zapewne z życzeniem, by dłużej spotykać się z nimi na lekcjach, wszyscy pożegnali się ze szkołą. Za bardzo dobre wyniki w nauce wielu uczniów zostało nagrodzonych świadectwami z wyróżnieniem, należeli do nich: Beata Biernacka, Joanna Brzezinka, Gabriela Pielczyk, Martyna Somerlik, Danuta Spandel, Magdalena Stachera, Karina Wieczorek, Krzysztof Chmielewski, Artur Witek. Rodzice wyróżniających się uczniów zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi za trud włożony w wychowanie dzieci, które swoją postawą napawały dumą pedagogów. Za zasługi w sporcie szkolnym na szczeblu wojewódzkim obdarowano torbami turystycznymi trzech chłopców: Artura Derę, Łukasza Sobeczko i Bartosza Pustołkę. Po wręczeniu przez Dyrektora mgr Eugeniusza Brodniaka wszystkich świadectw i nagród absolwenci zaprezentowali się po raz ostatni przed nauczycielami i rodzicami, recytując pożegnalne wiersze i dziękując za sześcioletnią opiekę, troskę i wyrozumiałość.
Najbardziej wzruszająca była chwila podziękowań dla rodziców, gdy przy akompaniamencie piosenki "Cudownych rodziców mam" dzieci całowały, zroszone często łzami, policzki rodziców. Serdeczne pożegnanie zgotowali absolwentom także młodsi koledzy z klas piątych, prezentując program przygotowany wspólnie z wychowawczyniami mgr Z. Mrozek i mgr L Paluch. Na zakończenie wystąpiła z ostatnimi słowami wychowawczyni klasy szóstej mgr A. Tkocz. Pożegnała swoich wychowanków, życząc im szerokiej i niewyboistej drogi w zdobywaniu wiedzy i nowych doświadczeń życiowych. Po części oficjalnej nastąpiła wspaniała zabawa taneczna, podczas której młodzież doskonale bawiła się wraz ze swoimi - byłymi już - nauczycielami. Czyż po tak wspaniałym pożegnaniu można było nie cieszyć się na zasłużone wakacje?

Teraz na początku nowego roku szkolnego należy życzyć wszystkim uczniom, zwłaszcza nowicjuszom w gimnazjum, ciekawych lekcji, wyrozumiałych nauczycieli i doczekania w spokoju następnych wakacji.

A. Tkocz

do spisu treści
 


 

Ludzie wielkiego serca

Szkoła w realizacji funkcji opiekuńczej wspierana jest przez wiele instytucji i organizacji. Od wielu lat rolę tę pełni również Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Współpraca szkoły i Stowarzyszenia zmierza w kierunku podniesienia jakości pomocy socjalnej, a tym samym zabezpiecza uczniom "równego startu". Wyrównywanie możliwości uczniów poprzez bezpłatne dożywianie, wyposażenie w podręczniki i pomoce szkolne, zapewnienie wypoczynku, stwarza im warunki edukacji i wychowania. Głodne dzieci, z poczuciem niższej wartości, bez podręczników i zeszytów, nie myślą o nauce.

Dzięki społecznej pracy członków Stowarzyszenia, ich zaangażowaniu i wysiłkom włożonym w zorganizowanie finansowego zaplecza, możliwe jest wspomaganie uczniów najbardziej potrzebujących w wyżej wymienionych zakresach. Poza sferą socjalną Zarząd Stowarzyszenia wspiera wszystkie inicjatywy szkoły, służące dobru dziecka i jego rozwojowi w świecie wartości i zasad.
Chciałam się podzielić optymistycznym dla mnie doświadczeniem. W czasach, kiedy tak trudno o bezinteresowność i społeczne zaangażowanie , znalazł się człowiek, który urzeczywistnił marzenia naszych uczniów. Pan Czesław Migacz, właściciel hurtowni budowlanej mieszczącej się w Czernicy za Zameczkiem, poświęcając swój wolny czas zaangażował się w inicjatywę wykonania bieżni i skoczni, dzięki czemu uczniowie naszej szkoły podniosą swoje umiejętności sportowe.

Pedagog szkolny

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Grono Pedagogiczne doceniając pracę członków Stowarzyszenia dziękuje za dotychczasową współpracę i pomoc w przezwyciężaniu trudności.

do spisu treści
 


 

Wspomnienia z wakacji

Z roku na rok spada liczba dzieci i młodzieży wyjeżdżającej na kolonie i obozy. Część z nich przy dobrej pogodzie korzysta z okolicznych basenów i jezior, a także z miejscowych boisk.

Rada Sołecka Lukowa wyszła naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom młodzieży i zorganizowała dla wszystkich chętnych "półkolonie". Przez cztery kolejne dni sierpnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji odbywały się imprezy sportowe i zabawy zręcznościowe, a mianowicie: gry w piłkę nożną, siatkówkę, wyścigi rowerowe, biegi w workach i bieg z jajkiem. Wszystkie dzieci, biorące udział w zawodach otrzymały nagrody pamiątkowe, miały zapewnione napoje chłodzące, a w ostatnim dniu płonęło ognisko i wszyscy piekli sobie kiełbasy. Gry i zabawy odbywały się z towarzyszeniem muzyki młodzieżowej. Na zakończenie młodzież bawiła się na ogólnodostępnej dyskotece. Dzieci i młodzież przyjemnie spędziły czas, żałując jedynie, że tak krótko.

 
 
 

do spisu treści
 


 

W różańcu oparcie i nadzieja

Nastał październik - miesiąc studentów, mgieł, pluchy, kolorowych, opadających z drzew liści, odlatujących ptaków, czas wydłużających się wieczorów, czas nostalgii, rozważań nad swoim życiem. Klęcząc przy Grocie i odmawiając kolejną "zdrowaśkę" różańca zaczynamy w pewnym momencie zastanawiać się nad własnym postępowaniem. Przychodzimy do Kościoła na nabożeństwa różańcowe, spotykamy się z naszą Matką - Maryją na Apelach Jasnogórskich aby odnaleźć oparcie, spokój, radość nie tylko w nas samych, ale także w drugim człowieku. Przez Różaniec chcemy nauczyć się najtrudniejszej sztuki, sztuki wybaczania drugiej osobie. W chwilach przygnębienia, kiedy każdy z nas odczuwa bezsilność, odruchowo szukamy oparcia w najbliższej nam osobie - Matce, pragnąc ponownie poczuć jej miłość, bliskość, to, że po prostu jest przy nas. Życzę każdemu, aby w swoim przeżywaniu spotkania z Matką, rozważania Jej smutków i radości mógł odszukać największe szczęście i uczucie, którym potrafiłby podzielić się z bliźnim, aby mógł być dla niego całym sercem i duszą.

do spisu treści