RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  062/2004  /  grudzień

 
 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Rozważania adwentowe

- Maryja moją Matką
- Drodzy Górnicy!
- Wszystko to wina ... pogody
- 50 lat i więcej - dla siebie i innych

- Konkurs
- Duszpasterska Rada Parafialna
- Statystyka duszpasterska
- Dopomóż Boże
- Sport
- Effeta
- Cukrzyca  (cz. 1)
-
Kochane dzieci
-
O świętym Mikołaju

 

 

Rozważania adwentowe

Adwent - początek Roku Kościelnego - to pełne tęsknoty oczekiwanie na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębiania miłości i wdzięczności dla Boga i matki Najświętszej. Oczekiwanie na przybycie Bożej Dzieciny przepełnione jest radością i nabożnym skupieniem. Milkną głosy hucznych zabaw, żyjemy wiarą, otwieramy się na przyjście Boga. Adwent przeżywamy w okresie jesienno-zimowym, noce są wtedy długie i ciemne, to ma nam przypominać, że Pan Jezus przychodząc na świat obdarzył nas na nowo światłem łaski. W liturgii modlimy się o wyzwolenie z ciemności grzechów i błędów, o napełnienie światłem wiary i miłości. Z symbolem światła spotykamy się często w czytaniach mszalnych, jak i w zwyczajach ,związanych z adwentem.
Pan Jezus z wielkiej miłości dokonał dzieła odkupienia ludzi, jednak każdy człowiek musi tę łaskę, którą bezpośrednią otrzymujemy w sakramentach świętych, osobiście przyjąć. Symbolem adwentu jest wieniec adwentowy, w którym są umieszczone cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Wieniec ten przygotowuje nas duchowo na przeżycie świąt Bożego Narodzenia. Oczekiwany przez ludzkość Zbawiciel przyszedł na świat przez Maryję Niepokalaną. Dzisiaj także, kiedy przychodzi do dusz ludzkich chce, aby jego matka była naszą przewodniczką i pośredniczką. Dlatego w adwencie kościół czci Maryję poprzez mszę św. zwaną RORATAM!. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów Introitu "Rorate coeli" tzw. "Spuście niebiosa rosę". Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Toteż msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu zanim przyszedł Chrystus, jako prawdziwa światłość. Kiedy jeszcze ciemności nocy panują na ziemi, dzieci z małymi światłami lampionów podążają w kierunku jasno oświetlonego kościoła, tam czeka na nie Chrystus, który jest światłością rozpraszającą ciemności grzechu. Kolorowe światła, w dłoniach dzieci mówią o tym, że łaska Boża jest w ich duszach, to one czuwają wraz z Matką Bożą, oczekując przyjścia Pana.
Aż wreszcie, po długim oczekiwaniu, przychodzi Wigilia, dzień uśmiechniętych twarzy, oświetlana kolorowymi światłami choinki. Po zabłyśnięciu pierwszej gwiazdki na niebie zasiadają przy stole wszyscy domownicy, by razem spożyć wieczerzę wigilijną, dzieląc się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne na znak chrześcijańskiej miłości, zgody, pokoju, pojednania i przebaczenia uraz. Dzieci cieszą się z prezentów pod choinką, słychać śpiew kolęd a o północy wierni gromadnie udają się na uroczystą pasterkę, by powitać narodzone dzieciątko. Święto Bożego Narodzenia posiada piękną tradycję i obyczajowość, warto abyśmy ją zachowali w gestach, pieśni, modlitwie, w radości i gościnności. A nade wszystko abyśmy pamiętali, że są to święta Narodzin i Zwycięstwa Maleńkiej Dzieciny zarazem Boga i Człowieka. Niechaj Boże Narodzenie, tajemnica objawiająca świętość rodziny chrześcijańskiej, stanie się dla nas okazją ożywienia jedności naszych rodzin i modlitwy za rodziny.

Parafianka

do spisu treści
 


 

Maryja moją Matką

Maryja moją Matką
Od pierwszych życia dni,
Z pomocą śpieszy zawsze,
Ociera smutku łzy.

Maryja zawsze bliska,
Dzieli mój każdy ból,
Pan Jezus, Syn Maryi
To mego serca Król.

Maryja mnie obroni,
Pośród niepewnych dróg,
Maryja mnie prowadzi
Do nieba, gdzie mój Bóg.

Wanda Łakowicz

do spisu treści
 


 

Drodzy Górnicy!

W dniu Waszego święta przyjmijcie nasze najlepsze życzenia:
zdrowia, pogody ducha i uśmiechu na każdy dzień ciężkiej pracy.

Obyście mogli pracować w coraz bezpieczniejszych warunkach,
a Wasz wysiłek został doceniony.

Święta Barbara, Wasza Patronka,
niech czuwa nad każdym Waszym zjazdem w głąb szybu kopalnianego.
Niech wyprosi Wam zawsze bezpieczny powrót do domu.

Redakcja

do spisu treści
 


 

Wszystko to wina ... pogody
(lekarstwo na złośliwość)

Każdego dnia słyszymy różne wytłumaczenia na zdenerwowanie, na przykre słowa skierowane do bliźniego, na krzyki i kłótnie, na złość. Najczęściej winna jest. .. pogoda. Niskie, albo zbyt wysokie ciśnienie. Deszcz, lub zbyt mocne słońce, wiatr, albo jego brak. Każde takie tłumaczenie jest dobre żeby wyładować swoją złość czy niezadowolenie. Jesteśmy dorosłymi ludźmi, obdarowanymi przez Boga zdrowym rozsądkiem. Dlaczego tak często nasze niezadowolenie zrzucamy na pogodę? Czy Pan Jezus uzależnił swój humor od pogody? Czy mamy jakąś wzmiankę, że w czasie upałów lepiej było nie podchodzić do Mistrza? Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, ale nie może sparaliżować naszej wrażliwości na drugiego człowieka. niedorzeczne są sytuacje, gdy nie można podejść do kogoś, bo jest niskie ciśnienie i on na wszystkich "warczy". Czy tak postępuje człowiek, który naśladuje Jezusa? Od czego zależy nasze traktowanie bliźniego? Jeśli od pogody, to popracujmy nad tym, by nie rządziła nami w tak kategoryczny sposób. Kiedy staniemy przed Bogiem "twarzą w twarz", śmiesznie zabrzmi odpowiedź na pytanie: "Czy kochałeś? - "Wiesz, Boże, to trudne pytanie, bo urodziłem się w takiej strefie klimatycznej, w której pogoda zupełnie temu nie sprzyjała ... "

Okres późnej jesieni, długie wieczory skłaniają do oceny poziomu sportowego na terenie naszej Parafii. Królująca niegdyś piłka nożna, pamiętne mecze derbowe m.in. Czernicy z Łukowem były wielkim świętem, o których mówiło się jeszcze długi czas po zawodach. Piłka nożna była rozrywką, sposobem sportowego spędzenia czasu. Dla zawodników uprawnianie tej dyscypliny sportu, oprócz funkcji rekreacyjnej, była także elementem spełnienia własnych ambicji, i bez względu na uzyskiwane wyniki.
Obecnie stała się rzecz straszna. Brakuje pełnowartościowych zawodników do pierwszej drużyny, a drużyny młodzieżowe składają się ze skromnej liczby graczy, którzy niejednokrotnie "z musu" muszą występować w meczu (np. za mało jest zawodników z podstawowego składu). Do takiego miejsca dotarł klub z Czernicy. Gdy usilne starania czernickich działaczy, ażeby klub po organizacyjnych perypetiach mógł dalej funkcjonować wreszcie zmierzały do celu, był już zespół seniorów, nagle okazało się, że zawodnicy niezbyt poważnie traktują społeczną pracę, prowadząc do wycofania zespołu z rozgrywek. Przyczyna tej decyzji była kuriozalna - brak osób, które w formie rekreacyjnej chcieliby gonić za piłką.

Kolejna kwestia to postępowanie dzieci, którym wręcz nie chce się przyjść na trening czy na mecz. Dochodzi do sytuacji, jak przy seniorach, że z braku zawodników mecz zostaje odwołany. A nie trzeba przypominać, że naprzeciwko czernickiego boiska znajduje się szkoła. Na tapetę trzeba też wziąć łukowski ŁKS. Mimo usilnych starań członków Zarządu zawodnicy nic nie robią sobie z ich ofiarnej pracy. Drużyna seniorów, która wygrywała w poprzednim sezonie prawie wszystkie mecze, teraz nie umie się odnaleźć. Słabe wyniki związane są z faktem, że na treningu jest zaledwie kilka osób, a także podstawowi napastnicy nagle nie chcą grać. Tyko, czemu robi się taką krzywdę działaczom, którzy mimo przeciwieństw losu, przy niewielkim poparciu otoczenia oraz niekiedy przy braku akceptacji rodziny, realizują swoją wizję sportu. To tylko dzięki im - fanatycznym społecznikom - działają nadal kluby na naszym terenie, wykonując myśl Coubertina o sporcie dla wszystkich.
Dzisiejsza młodzież daleka jest od uprawiania sportu. Większość ślepo naśladuje swoich kolegów - antysportowców, sięgając już w młodym wieku po używki. Dla nich nadrzędnym celem jest spędzać czas w sposób siedzący np. grając w gry komputerowe, czy siedząc w barze. To sport wychowuje młodych ludzi, kreuje ich światopogląd, kształtuje sylwetkę i uczy poprawnego postępowania w duchu fair play.
W artykule tym miały być zamieszczone wyniki sportowe uzyskiwane przez sportowców z naszej Parafii. Jednak dopóki nie będziemy myśleć w kategoriach sportowych, nie będziemy skłaniać młodych do rekreacji (bo o takim charakterze sportu w wymiarze amatorskim mówimy) dalej będzie brakować wyników w naszych klubach. Jedynie garstka osób rozumie istotę sportu: nasi oddani działacze i kilkoro młodych sportowców, dla których sport jest sensem życia.

To o nich, jako wzorze prawidłowego postrzegania sportu będziemy w przyszłości pisać.

fakon

do spisu treści
 


 

50 lat i więcej - dla siebie i innych

Niespełna miesiąc temu 21 października w "Zameczku" w Czernicy odbyło się, organizowane przez Wójta i Urząd Stanu Cywilnego naszej Gminy, coroczne uroczyste spotkanie, z tymi którzy w związku małżeńskim przeżyli z sobą 50 i 55 lat. W uroczystościach tego jubileuszu, oprócz Szanownych Jubilatów uczestniczyli zaproszeni księża Proboszczowie z naszych gminnych Parafii: Ksiądz Eryk Grochla z Parafii Gaszowickiej, Ksiądz Stefan Doleżych z Parafii Szczerbickiej oraz Ksiądz Eugeniusz Twardoch z Parafii Czernicko - Łukowskiej.

Ta coroczna uroczystość organizowana jest w celu:
• udekorowania naszych zacnych Jubilatów nadanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana
  Aleksandra Kwaśniewskiego Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie,
• uhonorowania Dyplomami Uznania przez Wójta Gminy za 55-Iecie pożycia małżeńskiego,
• wyrażenia hołdu, szacunku i podziękowań ludziom, którzy w tej naszej "sztafecie życia" swoją ciężka pracą,
  wyrzeczeniami wspólnie-jako mąż i żona, jako rodzina, budowali "fundamenty" przyszłości.

Otwarcia uroczystości dokonała Pani Halina Bobrzyk z-ca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Naszej Gminie. W swoim wystąpieniu, odniosła się do znaczenia słów, które w każdym małżeństwie muszą mieć podstawowe znaczenie, jest to miłość, wierność, szacunek i przyjaźń.
Odniosła się również do:
- przysięgi małżeńskiej, do radości i smutków jakie niesie z sobą wychowywanie dzieci
- do trosk dnia codziennego jakie niesie ze sobą wspólne życie.
Wspomniała również o tych, którym nie było dane doczekać tak wspaniałego jubileuszu. Podsumowując swoje wystąpienie zauważyła, że państwo i społeczność zainteresowane są tym, by dostrzegano ludzi szczycących się takimi jubileuszami, bo to oni swoim przykładem przyczyniają się do trwałości małżeństwa i rodziny.

Wójt, składając Szanownym Jubilatom życzenia zdrowia, spełnienia najskrytszych marzeń, szacunku ze strony najbliższych i całej społeczności Naszej Gminy. Zwrócił szczególną uwagę na:
. misję jaką niesie ze sobą Instytucja Małżeństwa
. trud i zadania małżeństwa w wychowywaniu następnych pokoleń oraz przygotowanie ich do życia rodzinnego
  i społecznego. Dziękował Jubilatom za to, że to oni i ich pokolenie, dźwigało nasze wsie i miasta z wojennej pożogi.
Dziękował za to, że oprócz dbałości o ognisko rodzinne znajdowali jeszcze czas i siłę na prace społeczną, na prace dla innych ludzi. Dziękując Jubilatom z cała mocą podkreślił, że nasze pokolenie winne jest im oddać zaciągnięty dług wdzięczności i z tego to powodu obowiązkiem każdego człowieka, Samorządu, Państwa jest doskonalenie opieki nad starszym pokoleniem.
Szanowni Czytelnicy i ja miałem zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w tych uroczystościach. Miałem zaszczyt w imieniu całej naszej Gminnej Społeczności, Rady Gminy i własnym złożyć Szanownym Jubilatom wyrazy szacunku, wdzięczności, uznania oraz podziękowania i życzenia.
Podziękowania:
- za prace i wyrzeczenia i za to, że nam, następnym pokoleniom żyje się łatwiej i lepiej
- za trud wychowania, za przykład szacunku i poświęcenia dla drugiego człowieka
- za przykład prawdziwej miłości i żywą lekcję znaczenia słów "kochać drugiego człowieka"

Życzenia:
- błogosławieństwa i Łask Bożych, zdrowia, szczęścia, pomyślności
- wdzięczności, życzliwości, uznania i zrozumienia od innych oraz doczekania następnych jubileuszy.

Po oficjalnych wystąpieniach, udekorowaniu Złotych Jubilatów i wręczeniu Dyplomów, na część artystyczną zaprosiły zebranych młode artystki z Gimnazjum w Piecach prowadzone przez Panią Katarzynę Brachaczek. Na odchodne nasi Jubilaci obdarowani zostali nieco przyciężkimi upominkami, które razem z Wójtem pomogliśmy zanosić, do czekających na nich samochodów. Na pożegnanie miło było słuchać podziękowań od Zacnych Jubilatów oraz mieć świadomość, że sprawiło się komuś radość.

Przewodniczący Rady Gminy
Janusz Milion

 

do spisu treści
 


 

Konkurs

Szkoła Podstawowa w Czernicy już po raz drugi zaprasza do udziału w konkursie plastycznym wszystkich mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego. Tym razem będzie on trwał od października 2004 roku do maja 2005 roku ze względu na specyfikę tematu, który brzmi:

MOJA MIEJSCOWOŚĆ W CZTERECH PORACH ROKU.

Prace plastyczne wykonane dowolną techniką mają nawiązywać do czterech pór roku w rodzinnej miejscowości. Można wykonać jedną, dwie, trzy lub też cztery prace przedstawiające wiosnę, lato, jesień i zimę. Prace można składać już od listopada na ręce pani B. Budka lub pani I. Witek. Rozdanie nagród odbędzie się w Dzień Śląski.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu "Czernica w oczach dwóch pokoleń", pani Irenie Kłosek, która zrobiła wspaniały tort będący I nagrodą w konkursie, a także panu M. Cyranowi za wykonanie palet malarskich i przywiezienie sztalug.

Organizatorzy:
B. Budka i I.Witek

do spisu treści


 

Duszpasterska Rada Parafialna

Odpowiedzialnym za duszpasterstwo w parafii i wszelkie działania gospodarcze, mające na celu utrzymanie obiektów sakralnych, jest posłany na mocy dekretu Księdza Biskupa proboszcz. Pomocą służy mu Parafialna Rada Duszpasterska, powoływana spośród parafian "odznaczających się pewną wiarą, dobrymi obyczajami i roztropnością" (kan. 512 § 3. Kodeksu Prawa Kanonicznego). Wspomniany wyżej Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że wraz ze zmianą proboszcza, wygasa kadencja dotychczasowej Rady Parafialnej, a obowiązkiem nowego proboszcza, jest powołać jej nowy skład, po wcześniejszym zapoznaniu ewentualnych kandydatów.
Jako pełniący od dwóch lat urząd proboszcza w naszej parafii pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy aktywnie do tej pory współpracowali z ks. proboszczem Ryszardem Lapczykiem oraz służyli pomocą i radą przez pierwsze miesiące mojego "proboszczowania". Był to czas szczególnie dla mnie trudny, ponieważ ważyły się losy generalnego remontu kościoła. Każda życzliwa rada i pomoc w załatwieniu tych istotnych dla naszej wspólnoty parafialnej spraw, były dla mnie szczególnie cenne.
Nadszedł czas, aby dostosować się teraz do wymogów Prawa Kanonicznego. Dlatego w tej formie dziękuję Parafialnej Radzie Duszpasterskiej, która na mocy prawa wygasa, a jednocześnie pragnę przedstawić listę osób, które poprosiłem do udziału w nowej Radzie Parafialnej:
1. Engelbert RAKUS
2. Jerzy SZCZEPANEK
3. Jan PYTLIK
4. Teresa ZDRZAŁEK
5. Roman ZDRZAŁEK
6. Adam GRZELEC
7. Jerzy ZIENTEK
8. Eugenia BOCZEK
9. Ewa KOWOL
10. Jacek PYTLIK
11. Krzysztof SZCZEPANEK
12. Małgorzata WITA

Jeżeli Parafianie mają sprawy, z którymi może trudno Im zwrócić się bezpośrednio do mnie, mogą przekazać je wymienionym osobom do przedyskutowania na forum Rady Parafialnej. Nowym RADNYM dziękuję, że wyrazili gotowość i chęć współpracy ze mną.

ks. Eugeniusz Twardoch

do spisu treści
 


 

Statystyka duszpasterska

Od czasu ukazania się wrześniowego numeru Znaku Pokoju (czyli od końca sierpnia 2004): w parafii naszej sakrament chrztu przyjęli:
VAROSI Paul Henryk - chrzest przyjął 05.09.2004
PAWEŁEK Dawid Janusz - chrzest przyjął 19.09.2004
BOMBIK Daniel Michał - chrzest przyjął 19.09.2004
PAPROTNY Paulina Wiktoria - chrzest przyjęła 26.09.2004
KABUT Kacper Bartosz - chrzest przyjął 17.10.2004

Od początku roku chrztu udzielono 19 dzieciom.
..............................................
Przed ołtarzem przysięgę małżeńską złożyły następujące pary narzeczonych:
11.09.2004 - Katarzyna Paulus i Marek Mandrysz
14.09.2004 - Sabina Sodzawiczny i Krzysztof Tomaszek
18.09.2004 - Katarzyna Grzelec i Piotr Koski

Od początku roku sakrament małżeństwa przyjęło 12 par.
..............................................
Odeszli po nagrodę wieczną u Pana:
SZEWCZYK Gerard
DEMEL Elżbieta
APPEL Anna
GAWLIK Emil
STANIA Maria
NOWAK Franciszek

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci; niech odpoczywają w pokoju. Amen

do spisu treści
 


 

Dopomóż Boże

Panie Jezu, co zrobić,
By słowo czynem się stało?
Jak ludzi ku temu nakłonić,
By tylko dobro istniało?

Jak zwaśnionych pogodzić,
Gdy w uporze trwają?
Jak zakłamanym dać prawdę,
Kiedy przy kłamstwie obstają?

Jak wyzwolić bogaczy,
Gdy biednych nie dostrzegają?
Jak winowajcom przebaczyć,
Gdy winy swej nie uznają?

Jak chorego pocieszyć,
Kiedy nie ma nadziei ... ?
Popatrz, kochany Boże
Ile nieszczęść na ziemi!

Zaradź naszym potrzebom,
Prosimy Cię w pokorze.
Licznym człowieczym biedom
Dopomóż Dobry Boże.

Ks. Andrzej Świech

do spisu treści
 


 

Sport

Jesień jest okresem, gdzie w większości dyscyplin następuje przerwa. Trzeba zaznaczyć, że ten okres nie jest totalnym zapomnieniem o sporcie. Rozważmy, więc uzyskane wyniki w tym sezonie.

SKAT SPORTOWY

Czy grę w karty można uznać za sport? Tak. Każdy rodzaj rekreacji, podnoszenie własnych możliwości, rozwijanie się w celu chęci uzyskiwania coraz lepszych wyników to nic innego jak uprawianie sportu. Po zeszłorocznym rozwiązaniu się drużyny OSP Łuków część zawodników przeszła do pobliskich Klubów. Na przykład Franciszek Porwoł z Łukowa przeszedł do Dębu Gaszowie. Pan Franciszek nie zawsze mógł wyjeżdżać na zawody przez co drużyna występująca w III lidze musiała ją opuścić. Jednak, jak wskazuje uzyskany wynik, Franciszek Porwoł jest nietuzinkową postacią w skacie, okazując się najlepszym graczem z naszej gminy podczas ostatniego Turnieju Grand Prix Okręgu Rybnik. Wśród zawodników z Powiatu Rybnickiego i Wodzisławskiego zajął on siódme premiowane miejsce.

PIŁKA NOŻNA

Najbardziej popularna dyscyplina, jaką jest piłka nożna w naszej Parafii przeżywa regres. Rozwiązanie drużyny seniorów Zameczku Czernica na początku rozgrywek niezbyt dobrze świadczy o poważnym podchodzeniu do uprawiania sportu przez starszych zawodników. Czernicka drużyna trampkarzy młodszych, ambitnie walczy z przeciwnikami, nie zawsze wychodząc z tej rywalizacji zwycięsko, a niekiedy otrzymując srogą lekcję od rywali. Siódme miejsce w rozgrywkach to na pewno nie powód do radości, a stracenie 55 bramek w 9 meczach źle świadczy o umiejętnościach młodych piłkarzy.
Wcale nie lepiej rzecz ma się w Łukowie. Sądzono, że po bezdyskusyjnym awansie do B-klasy drużyna ta będzie wieść prym. Jednak rzeczywistość jest okrutna. Niby dobra drużyna, a umiejętności nie te. Jeszcze decyzja kilku podstawowych zawodników o zakończeniu kariery' w trakcie rozgrywek oraz odejście trenera sprawiła, że o wygrane dużo trudniej. Przyszłą runda to na pewno będzie walka o utrzymanie, bo nikt nie chce żeby LKS Łuków wypadł zaraz po awansie. Jeżeli podczas treningów jest zaledwie kilku zawodników z seniorki i juniorów to ma to swoje odzwierciedlenie w zajmowanych pozycjach - 9 miejsce seniorów i także 9 juniorów w przedmeczach na 14 drużyn. Teraz, aby osiągnąć dobre wyniki, trzeba podnosić swoje umiejętności na treningach.
Trzeba się zastanowić nad ulepszeniem szkolenia dzieci i młodzieży, bo przepaść między naszymi drużynami młodzieżowymi a innymi jest znacząca. Rzutuje to później na wyniki w wieku seniora.

KOLARSTWO

Dobiegły końca także zmagania kolarzy Uczniowskiego Klubu Sportowego, działającego przy czernickiej podstawówce. Przez Klub w ostatnim okresie przewinęło się około 70 zawodników w różnych kategoriach młodzieżowych, którym trener Dariusz Skupień zaszczepił bakcyla kolarstwa. UKS Czernica, zwłaszcza za sprawą Eugenii Alickun, jest poważnie traktowany w świecie polskiego kolarstwa. Ta reprezentantka Kadry Śląska, jedna z najlepszych juniorek w Polsce z sukcesami ściga się na międzynarodowych wyścigach, wielokrotnie potykając się z tegorocznymi olimpijkami z Aten. To na pewno kolejna chlubna karta w czernickim kolarstwie.

TENIS STOŁOWY

Charakterystyczne jest, że tenisiści stołowi swoje rozgrywki rozpoczynają późną jesienią. Z naszej Parafii wielu młodych chłopaków grywa w ping-ponga, w świetlicach i poza lekcyjnych zajęciach. Jednakże na szczególną uwagę zasługują Bartosz Pustołka z Czernicy i Łukasz Sobeczko z Łukowa. Pod koniec listopada rozpoczną się rozgrywki śląskiej IV ligi, gdzie nasi tenisiści będą grać mecze, podnosząc w ten sposób swoje umiejętności.

Podsumowując trzeba zwracać uwagę, żeby młodzi mieszkańcy naszej Parafii bardziej przykładali się do uprawianie sportu. Zaszczepienie bakcyla sportowego wśród dzieci i młodzieży przez szkoleniowców jedynie może przynieść pozytywne efekty - poprawne wychowywanie, poszanowanie obowiązujących zasad w duchu fair play oraz przede wszystkim zdrowy tryb życia bez nałogów.

falcon

do spisu treści
 

 

Effeta

Otwórz Panie drzwi mojego serca
Jak otwierasz płatki kwiatów o brzasku
By tak jak na nich nikła rosy kropelka
Wydało owoc swego błogiego zapachu.

Otwórz Panie moje oczy szeroko
Na brata, który w pyle podwórza
Szukając chleba w śmietniku głęboko
Swoją rękę po zdobycz zanurza.

Otwórz Panie moje dłonie życzliwie
By każdemu tylko miłość świadczyły
Bym w prawości żył sprawiedliwie
I nikomu żadnej krzywdy nie czynił.

Niech snuje się nić życia w świecie
Spragnionym rzeczywistej miłości
By człowiek doświadczył nareszcie
Prawdy o swojej ludzkiej godności.

Ks. Andrzej Świech

do spisu treści
 


 

Cukrzyca  (cz. 1)

Cukrzyca jest to przewlekła choroba metaboliczna, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru we krwi. Wyróżniamy IV typy cukrzycy:
- typu I (młodzieńcza, insulinozależna) - wywołana jest zniszczeniem komórek B trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję i wydzielanie insuliny. Choruje na nią 15-20% spośród chorych na cukrzycę. Leczenie polega na podawaniu insuliny i diecie.
- typu II (dorosłych, insulinoniezależna) - przyczyną jest najczęściej oporność na działanie insuliny. Najczęściej temu typowi towarzyszy otyłość, nadciśnienie tętnicze. Ten typ występuje u 80-85 wszystkich chorych na cukrzycę. Leczenie początkowo polega na wprowadzeniu diety, doustnych leków przeciwcukrzycowych. Po pewnym czasie leczenie insuliną.
- ciężarnych - rozpoznana po raz pierwszy w ciąży i utrzymuje się do momentu urodzenia dziecka, u tych kobiet występuje duże ryzyko zachorowania na cukrzycę w przyszłości. Kobiety z rozpoznaną cukrzycą w ciąży powinny być prowadzone przez ośrodki diabetologiczno-ginekologiczne.
- wtórna - stanowi 2-3% chorych na cukrzycę, charakterystyczne jest tu współistnienie z cukrzycą innych zaburzeń lub zespołów chorobowych. Przyczyna: leki (sterydy, leki w chorobach krążenia), choroby gruczołów dokrewnych (zespół Cushinga, akromegalia, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy), genetycznie uwarunkowane choroby przemiany materii, choroby trzustki (głównie zapalenie trzustki, rak trzustki).

Insulina - hormon, który przyspiesza tempo przenikania glukozy z krwi do niektórych komórek (przede wszystkim do komórek mięśni szkieletowych), powoduje obniżenie stężenia cukru we krwi.


Objawy:
- typ I: charakterystyczne jest silne pragnienia, częste oddawanie moczu, gwałtowna utrata masy ciała, śpiączka
- typ II: objawy trudne do uchwycenia, często chory nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby, u innych chorych może
  pojawić się: zmęczenie, częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, infekcje skórne (np. grzybice, czyraki), uczucie
  suchości w jamie ustnej, świąd w okolicy narządów płciowych, zaburzenia widzenia.

Cukrzyca ma podłoże genetyczne, czyli ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I lub II jest wyższe u osób spokrewnionych z chorymi.
Powikłania przewlekłej cukrzycy:
- często występuje u osób z nie wyrównaną cukrzycą i u osób nie stosujących odpowiednich działań co do diety i stylu życia - mikroangiopatie - zmiany w obrębie małych naczyń krwionośnych:

a) zmiany dotyczące oczu - retinopatia cukrzycowa (dochodzi do uszkodzenia siatkówki oraz zaćmy, czyli zmian w soczewce prowadzące do jej zmętnienia, może dochodzić do ślepoty)
b) zmiany dotyczące nerek - nefropatia cukrzycowa (dochodzi do uszkodzenia funkcji nerek, ich niewydolności, konieczność dializoterapii)
c) zmiany dotyczące włókien nerwowych - neuropatia cukrzycowa (uszkodzenie nerwów układu nerwowego dające szereg objawów, często występuje neuropatia autonomicznego układu nerwowego - zaburzenia pracy serca, przewodu pokarmowego, zaburzenia w tętnie)

- makroangiomiopatie - uszkodzenia naczyń krwionośnych
a) choroba wieńcowa - pojawia się u chorych już w młodszym wieku, ma cięższy przebieg i większe ryzyko zawału mięśnia sercowego l zgonu
b) choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego - doprowadza ona do różnego stopnia uszkodzenia mózgu
c) "zespół stopy cukrzycowej" - zespół zaburzeń ukrwienia i unerwienia stopy, który może doprowadzić do rozwoju owrzodzeń, deformacji stopy aż do martwicy i amputacji stopy

- ostre powikłania cukrzycy
a) hipoglikemia
b) hiperglikemia.
W następnym numerze na temat: leczenia dietetycznego, insulinoterapii oraz szerzej o "stopie cukrzycowej",  hipoglikemii i hiperglikemii.

PaS

do spisu treści
 


 

Kochane dzieci

Myślę, że każde z was na pewno wie, że w dniu 6 grudnia przychodzi do wszystkich dzieci św. Mikołaj, który obdarowuje nas prezentami. Myślę, że jesteście ciekawi kim był św. Mikołaj i czy naprawdę istniał. Otóż zapewniam was, że tak. Św. Mikołaj był biskupem, bardzo wcześnie stracił rodziców, którzy pozostawili mu ogromny majątek. Nie wiedząc co z nim zrobić postanowił wszystkie dary rozdawać ubogim dzieciom, gdyż czerpał z tego ogromną radość. Św. Mikołaj pragnął być niewidzialny i zawsze pod osłoną nocy odwiedzał dzieci i zostawiał podarunki na oknie lub pod poduszką. Swoim dobrym sercem uszczęśliwiał innych, ale robił to z ukrycia. W dzisiejszych czasach jest wielkim przyjacielem dzieci, a przez jego dobroć chce pokazać byśmy w sobie przezwyciężyli chciwość i potrafili dzielić się z innymi. Św. Mikołaj nie zapomina o dzieciach także w dzisiejszych czasach. Bardzo rozpowszechnionym zwyczajem jest przebieranie się za św. Mikołaja osób dorosłych, wręczających dzieciom podarunki, by uczynić jego postać popularną. Jak każdy święty chce nas obdarowywać podarunkami, chce nam dać broń wiary i modlitwy, chce dać dobroć - lek, który uzdrawia wszelkie rany. Święty Mikołaju wszystkie dzieci Cię kochają boś ty taki dobry.

Wasz przyjaciel Marek

do spisu treści
 


 

O świętym Mikołaju

Przebrany Mikołaj czapkę ma czerwoną,
Zniszczone kalosze, brodę oszronioną.
Niesie ciężki worek prezentów wspaniałych,
Chce, by wszystkie dzieci dziś się uśmiechały.

Takiego staruszka widuję czasami
Na wystawie sklepu, w książce z obrazkami.
Wiem, że jest inaczej, każdy wam to powie,
Prawdziwy Mikołaj - to był święty człowiek.

Żył on bardzo dawno i w odległym kraju,
A przecież to dzisiaj o nim pamiętają.
Dobry był dla ludzi, co miał to rozdawał,
Nocą biednym dzieciom prezenty zostawiał.

Każde dziecko może żyć tak jak Mikołaj,
Jeśli Pana Boga kocha, ile zdoła,
Gdy tym co posiada podzielić się umie,
Gdy chętnie pożycza i innych rozumie.

do spisu treści