RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  105/2009  /  marzec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Krótka informacja o Ośrodku Kultury Zameczek w Czernicy

- W promieniach Bożego Miłosierdzia
- Cokolwiek uczyniliście...
- Program rekolekcji wielkopostnych
- Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii

- Obóz zimowy w Białym Dunajcu
- Feryje już za nami!
- Moc modlitwy w godzinie śmierci
- Stowarzyszenie pisze
- Nekrologi
 

 

Krótka informacja o Ośrodku Kultury "Zameczek" w Czernicy

Głównym zadaniem Ośrodka jest popularyzacja wśród mieszkańców szeroko rozumianej działalności kulturalnej oraz stworzenie warunków dla harmonijnego rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych. W Ośrodku działają:

         1. Zespół taneczny "Jutrzenka" w trzech grupach wiekowych (przedszkolna, młodsza i starsza)
             Osiągnięcia zespołu "Jutrzenka" w 2008r.:
             Wyróżnianie II stopnia na Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Chwałowicach Udział w 15 Festiwalu
             Umiejętności Dzieci i Młodzieży w Czechach
         2. Zespół wokalny "Znak pokoju"
             Osiągnięcia zespołu "Znak pokoju" w 2008r.:
             Grand Prix na II Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Raszczycach I nagrodę na II Festiwalu ADESTE FIDELIS
             w Godowie
             III miejsce na II Rybnickim Festiwalu Kolędowym "Anioły śpiewają" w Rybniku Wyróżnienie na XII Wojewódzkim
             Przeglądzie Pieśni "Bóg się rodzi" w Żorach
         3. Grupa break dance
         4. Kółko gitarowe (gitara klasyczna)
         5. Kółko plastyczne

Należy dodać, że wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się nieodpłatnie. Realizując założenia statutowe Ośrodek organizuje również imprezy kulturalne takie jak np. spotkanie seniorów, Dzień Babci i Dziadka, przedstawienia (w roku 2008 były to: "Pokutnik", "Wesele śląskie" spektakl z okazji 30-1ecia pontyfikatu Jana Pawła II) imprezy środowiskowe (Dni Czernicy, Dożynki). Organizuje także zajęcia w czasie ferii zimowych i letnich, wyjazdy szkoleniowe dla zespołów, zbiórkę na rzecz WOŚP itp.
W Ośrodku odbywają się także regularnie spotkania różnych organizacji społecznych np. KGW, Związku Emerytów i Rencistów.
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w zajęciach i imprezach organizowanych przez Ośrodek Kultury, zapraszamy także na naszą stronę internetową czernicazameczek.pl, na której pojawiają się najświeższe informacje.

do spisu treści
 

 

W promieniach Bożego Miłosierdzia

Drodzy mieszkańcy parafii M.B. Królowej Polski w Czernicy

Zbliża się czas Wielkiego Postu. Czas przygotowania do Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a zarazem czas wyciszenia, pokuty i nawrócenia. Będziemy kolejny raz rozważać mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Wielu z nas czuje gorycz krzywdy, niesprawiedliwości, biedy, wyzysku, bezrobocia, choroby, samotności. Ponadto dochodzą jeszcze nasze słabości, grzechy, wady, złe przyzwyczajenia. To wywołuje często bezmiar cierpienia, lęku, bezradności. A przecież chrześcijanin to człowiek radości, nadziei. Czas powrócić do Boga! Czas uporządkować sprawy swojego sumienia. Czas umocnić swoją więź z Chrystusem.
"Głodny myśli, że najbardziej potrzebuje chleba ... Spragnionemu wydaje się, że woda jest jego ocaleniem ... Chory myśli, że zdrowia pragnie najbardziej. .. " Ale największym pragnieniem serca jesteś Ty o Jezu.

W przeżywaniu tej prawdy pomogą nam REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Chcemy w tym czasie zastanowić się: Jak w moim życiu mogę naśladować życie Jezusa Chrystusa i stawać się Jego uczniem. Mówiąc inaczej: Jak dobrze żyć w obecnym świecie, który proponuje nam zupełnie inne postawy i "wartości" niż Jezus Chrystus. Chcemy też otoczyć troską nasze życie, które jest bezcennym darem Bożym. Nie tylko to życie naturalne, ale i nadprzyrodzone, którego udziela nam Bóg przez swoją łaskę. W czasie tych Rekolekcji myślą przewodnią będą "PROMIENIE BOŻEGO MIŁOSIERDZIA", które wypływają z Jezusowego Serca i nas ogarniają.
Jezus mówi do nas: "Nie lękaj się niczego. Ja zawsze jestem z Tobą. We mnie znajdziesz ukojenie wszelkich niepokojów i lęków" (por. Jan Paweł II, Kraków-Łagiewniki 7.06.1997).

Z radością przy jąłem zaproszenie waszego ks. Proboszcza do przeprowadzenia rekolekcji w waszej parafii. Zapraszam wszystkich do udziału w tych rekolekcjach i życzę Wam i sobie owocnych i pięknych przeżyć.

SZCZĘŚĆ BOŻE
O. ANTONI SOWA OMI

do spisu treści
 


 

Cokolwiek uczyniliście...

Kiedy Chrystus przyszedł z Dobrą Nowiną na ziemię, ludzie rzeczywiście widzieli w Nim kogoś, kto był dobry, po prostu - dobry na co dzień i nie po to, aby Go inni widzieli i chwalili. On widział cierpienie ludzi chorych, potrzeby ludzi ubogich i głodnych, On nie musiał być proszony, nagabywany. Miał oczy zawsze otwarte na potrzeby ludzi i uzdrawiając, lecząc, karmiąc, czyniąc dobro nie robił nikomu łaski, nie wywyższał się, nikogo nie poniżał ani nie upokarzał.
Rzeczywiście, kiedy On przechodził przez ziemię, "mieszkańcom kraju mroków zabłysło światło" (Mt 4,16). Ewangelia, którą głosił jest Dobrą Nowiną o zbawieniu, o wyzwoleniu człowieka. Ewangelia przez Niego głoszona była poparta czynem, Jego dobrocią i miłością do człowieka, które wyrażały się nie w słowach, ale w czynach.

 A jak jest z nami? Czy my idziemy drogą Mistrza?
Czasami głosimy piękne słowa o miłości, "głosimy Dobrą nowinę ubogim" i jesteśmy przekonani, że naśladujemy Chrystusa. Ale nasze postępowanie nie idzie w parze z naszymi słowami. Jesteśmy ślepi na potrzeby ludzi ubogich. Dajemy się prosić i błagać, każemy innym czekać na naszą dobroć i łaskawość. Czasami udajemy, że nie widzimy potrzeb innych. Czasami jesteśmy rzeczywiście ślepi i zapatrzeni tylko w siebie, widzimy tylko nasze własne sprawy i interesy. Czasami lekceważymy innych, bo mamy tyle spraw na głowie, bo jesteśmy tacy zapracowani, tacy zajęci. Jeśli już jesteśmy dobrzy, to często po to, aby nas inni widzieli i chwalili. Jeśli już jesteśmy dobrzy, to robimy to ostentacyjnie i na pokaz. Jezus przeszedł przez ziemię dobrze czyniąc. A ponadto mówił wprost:
"Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie to uczyniliście", ale też: "Czegokolwiek nie uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniej szych, tego i mnie nie uczyniliście".

Czy ja idę przez ziemię śladami Chrystusa, czyniąc dobrze? Bez proszenia, bez łaski, bez wielkich słów i nie na pokaz? Czy nie lekceważę sobie człowieka stojącego nieraz obok i czekającego na moją pomoc, bo jestem zajęty ... SOBĄ ?
 

do spisu treści
 


 

Program rekolekcji wielkopostnych
04-08.IV.2009

Sobota 04.04
17.00  –  Msza św. z nauką wstępną rekolekcyjną

Niedziela  Palmowa   05.04
7.30, 10.30, 16.00 – Msze św. z naukami ogólnymi
15.30 – Gorzkie Żale
17.00 – Nauka stanowa dla mężczyzn
20.30 – Modlitwa wieczorna i Apel Jasnogórski

Wielki  Poniedziałek  06.04
  8.00 – Msza św. z nauką ogólną
  9.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  4-5-6
11.00 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  1-2-3
17.00 – Msza św. z nauką ogólną
18.00 – Nauka stanowa dla kobiet
20.30 – Modlitwa wieczorna i Apel Jasnogórski

Wielki  Wtorek    07.04
  8.00 – Msza św. z nauką ogólną
  9.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  4-5-6 / nab. pokutne, spowiedź
11.00 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  1-2-3 / nab. pokutne, spowiedź
17.00 – Msza św. z nauką ogólną
18.00 – Nauka stanowa dla młodzieży – spowiedź młodzieżowa
20.30 – Modlitwa wieczorna i Apel Jasnogórski

Wielka  Środa   08.04
  8.00 – Msza św. z nauką ogólną
  9.30 – Msza św. z udziałem chorych
11.00 – Msza św. dla dzieci
12.00 – Odwiedziny chorych w domach
17.00 – Msza św. z nauką ogólną i zakończenie rekolekcji

.............................................................................................................................

Spowiedź święta: rano od g. 7.30 i wieczorem od g. 16.00
Odpust zupełny w środę pod zwykłymi warunkami.

do spisu treści
 


 

Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii

Trasa tegorocznej drogi krzyżowej będzie przebiegała następująco:

Rozpoczęcie obok starego kościoła, następnie ulicą Sobieskiego, drogą łączącą ulicę Sobieskiego z Podleśną, ulicą Podleśną oraz Wolności do kościoła.

................................................................................................................

"Czyń pokutę"

nie oznacza
cierpienia
ani brania na siebie
nowego ciężaru
 
"Czyń pokutę"

nie ma na myśli
ludzi uginających się
pod
jarzmem
"Czyń pokutę"

znaczy
"czyń to,
co lepsze"

do spisu treści
 


 

Obóz zimowy w Białym Dunajcu

W trakcie ferii zimowych od 02 do 05.02.2009 r. członkowie Zespołu Tanecznego "Jutrzenka" oraz Zespołu Wokalnego "Znak pokoju" uczestniczyli w warsztatach tanecznych i wokalnych w. Białym Dunajcu. Dzięki wsparciu ze strony rodziców, Ośrodka Kultury w Czernicy oraz Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dzieci mogły przeżyć w czasie obozu wiele przygód. Oprócz zróżnicowanych zajęć były zabawy na śniegu, wspólne śpiewy na wieczornym kuligu połączonym z pieczeniem kiełbasek, modlitwa w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu, kąpiel w basenie termalnym, wyjazd kolejką na Gubałówkę oraz zwiedzanie Zakopanego. W trakcie pobytu uczestnicy rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach, m.in. w zawodach sportowych, konkursie czystości, umiejętności parodiowania, a także mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności literackich w krótkich wierszowanych formach. Oto próbka kilku z nich:

"Nasze zimowisko"

Wczoraj zepsuł się autobus,
Bo poskokoł po nim łobuz.
Trzy godziny my czekali
I się z tego głośno śmiali.

W końcu my już przyjechali
I do łóżka wskakiwali,
A jak my się obudzili
Na śniadanie wyruszyli.

Potym my szli na góreczka
I zjyżdżali na saneczkach.
Bardzo dobre jedzyni tu jest
I każdym smakuje fest.

A kiedy już pojadymy
To się chyba popłaczymy

(pokój nr 1 - Odjazdowe dziewczyny)

 

"Nasz weekend"

Zamiast jechać na Mazury
Pojechaliśmy w góry.
Jest tutaj wspaniale
I mieszkają z nami górale.

Zjeżdżamy z górki
I są piękne chmurki.
Mamy ładną pogodę,
A wpływa to na urodę.

W górach mamy dużo śniegu,
Dużo sportu i też biegu.
Śnieg jest biały i puszysty,
A zarazem bardzo czysty.

Wszystkich w góry zapraszamy,
Ale zaraz wyjeżdżamy.

(pokój nr 5 - Rycerze)

 

Wspaniała pogoda i dobre humory sprawiły, że cały pobyt na obozie był bardzo udany, dzieci świetnie się bawiły, zintegrowały się ze sobą oraz z opiekunami i nie chciały wracać do domów.

do spisu treści
 


 

Feryje już za nami!

Oj, jak wartko minyło połrocze,
wystawiono nam już cenzurki
i feryje są tyż za nami,
sanki, narty, pagórki.

Śniega było jak na Iykarstwo,
tak to podczas feryji bywo.
A jak zaś iść trzeba do szkoły,
to zima prziciśnie prawdziwo.
 
Ale teraz nie żodyn z tym problym,
bo odważnym sprzijo wszystko,
wypożyczo się yno szlincuchy
i heja ... na sztuczne lodowisko.

I na basynie tyż w zimie
gołe nogi i gołe cołki torsy
szpluchają się z wielką frajdą,
chociaż to wcale nie morsy!

W pałacyku gier i zabawek
szaleć idzie tam baju, ach baju
za całkiym dostympno cyna
w Rybniku we figloraju.

Góry tyż od nas są nie najdali,
tam wyciągi krzesełkowe.
I komputer sie w doma odpocznie
w mroźne, smutne dni zimowe.

Powiym wom, bo to nie tajemnica
szkoda, że wiersza tego, już koniec,
nimaż to jak mieć feryje,
nimaż to jak połkolonie.

Wszystkim ich organizatorom,
kerym cenny czas sie nie liczył,
Za całokształt włożonej pracy
dziękują wdzięczni uczestnicy.

Atrakcji było mnóstwo,
wiele przygód, a teraz
pozostały nom do rozwagi
"Przygody Tomka Sawyera"
 

Uczennice i uczniowie kl. IV

do spisu treści
 


 

Moc modlitwy w godzinie śmierci

Dużo się mówi o śmierci Chrystusa i umieraniu ludzi, ale z drugiej strony ciężko nam jest się pogodzić z faktem umierania. Kiedy umiera najbliższa nam osoba i z jej śmiercią musimy się liczyć, to i tak stajemy przed poważnym dylematem. Po pierwsze czy należy mówić komuś, że jest już blisko śmierci, czy tez udawać, że wszystko będzie dobrze i chory będzie jeszcze długo żył. Chory najczęściej nie tylko sam wie, że zbliża się śmierć, ale potrzebuje też o niej porozmawiać. Często jesteśmy zaskoczeni tym, z jaką dojrzałością i gotowością mówią oni o swoim przygotowaniu do odejścia. Sprawa pewnie zawsze będzie bardzo delikatna i bardzo indywidualna, potrzeba tu dużo taktu oraz umiejętności właściwego prowadzenia rozmowy.

Pamiętajmy także, iż każdy z nas musi kiedyś sam ze sobą porozmawiać o własnej śmierci. Dotyczy to nie tylko ludzi starych czy chorych. Można sobie także wyobrazić, że życie ludzkie jest jak melodia złożona z wielu dźwięków, a wśród nich jest również dźwięk śmierci. On często musi się pojawić w melodii, aż kiedyś wybrzmi jako finał muzyki naszego życia. W tej pięknej metaforze jest jakby zachęta do tego, aby rozmawiać o umieraniu i to w bardzo chrześcijańskim znaczeniu tego słowa, a więc w powiązaniu z radością nadziei na życie wieczne.

W dzisiejszych czasach, kiedy zazwyczaj trzyma się zmarłych w chłodniach lub w kaplicach pogrzebowych, kiedy do rzadkości należą już trzy dni modlitwy przy zmarłych, jakby uciekamy od właściwego umierania. Śmierć bardziej kojarzy się nam z filmami i zabijaniem niż z umieraniem w duchu pełnej gotowości na spotkanie z Bogiem. Człowiek, który nie wierzy w życie wieczne jest bardzo samotny w momencie śmierci i sparaliżowany strachem, że umiera w pustce i w poczuciu, że to o co walczył i gromadził przez całe życie okazało się na ten momentu zupełnie nieprzydatne. Gdyż całe to swoje nagromadzone bogactwo musi zostawić i odejść. Boi się śmierci, gdyż w duszy czuje pustkę i wie, że śmierć wiąże się z sądem ostatecznym, nosi w sobie ciężar grzechów, co jeszcze dodatkowo wzmacnia lęk przed śmiercią. Ludzie wierzący nie wyobrażają sobie, że po śmierci nie ma nic, bowiem wiedzą, że z Chrystusem umiera się inaczej, przechodzi się przez otwartą bramę, idzie się przez to, przez co przeszli inni. Całe nasze życie jest walką duchową, ktoś kto myśli, że życie na ziem i jest sielanką, mocno się myli i prędzej czy później doświadczy jak często trzeba walczyć ze złymi myślami, pokusami i grzechem. Śmierć jest ostatnim momentem tej walki i jest to niekiedy moment decydujący. Nie zawsze będziemy mieli tyle siły, aby stoczyć tę walkę, dlatego też kościół tak często modli się za umierających i wzywa nas abyśmy nie opuszczali naszych bliskich w godzinie ich śmierci. Umierający potrzebują modlitwy i pomocników do przejścia w nieznaną krainę.

Parafianka
 

do spisu treści
 


 

Stowarzyszenie pisze:
to już 10 lat

Na początek trochę historii. To już 10 lat jak ks. Marian Tatura namówił nas do założenia Parafialnego Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy naszej parafii. Do dzisiejszego dnia pamiętam moją troskę: "księże Marianie, ale jak będziemy zdobywać pieniądze na działalność, bo przecież te ze składek nie wystarczą?". Ksiądz Marian roześmiał się, poklepał mnie po ramieniu i powiedział, żebym się nie martwił na zapas. Moja troska trwała do zorganizowania pierwszego Parafialnego Pikniku charytatywnego pod hasłem "Wakacje z Rodziną". Organizowaliśmy go wspólnie z ks. Marianem, który de facto prowadził nas za przysłowiową "rączkę", przy pomocy naszych parafian (podarowane fanty na loterie), ks. Proboszcza Ryszarda Lapczyka i Wójta Andrzeja Kowalczyka (ufundowanie nagród głównych), pana Franciszka Kulika, który jako ówczesny szef "Zameczku" zadbał o sfinansowanie wielu zadań. Tak to przy pomocy wielu wspaniałych ludzi, organizacji i sponsorów - nasz piknik okazał się sukcesem, także finansowym. Uzyskany dochód, jak było wcześniej umówione z ks. Marianem, w połowie przeznaczony został na dofinansowanie budowy na naszym kościelnym wzgórzu groty dla patronującej naszej parafii Matki Bożej, naszej "Czernickiej Pani".

Nasze Koło jest częścią składową Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej. Jest apolityczną organizacją społeczną, posiadającą osobowość prawną. Działamy nieprzerwanie od stycznia 1999 r. W swej charytatywnej działalności wychodzimy naprzeciw potrzebom: niepełnosprawnym, dzieciom, młodzieży i rodzinom, będącym w trudnej sytuacji finansowej. W swych działaniach nieprzerwanie korzystamy ze wsparcia jakiego udzielają nam: Starostwo Powiatowe w Rybniku, Wójt naszej Gminy, nasi Księża, organizacje, przedsiębiorstwa, osoby prywatne, Ośrodek Kultury "Zameczek", a szczególnie nasza lokalna społeczność.

Organizując Powiatowe Dni Osób Niepełnosprawnych, Pikniki Charytatywne, zbiórki pieniężne, zdobywamy środki na niesienie pomocy innym. W ciągu tych 10 lat udało nam się udzielić pomocy i wsparcia finansowego na łączną kwotę 67165,39 zł. W załączeniu do tego artykułu przedstawiamy sprawozdanie finansowe za dotychczasowe 10 lat naszej działalności.

Sprawozdanie Finansowe Parafialnego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej
w Czernicy
za okres od 29.01.1999 r. do 31.12.2008 r.

1. Stan na 29.01.1999 r.

00,00 zł
 

2. Przychód w tym:
2.1 - z imprez charytatywnych, od instytucji, Urzędu Gminy, darowizny od osób prywatnych
         i przedsiębiorstw.
 

103526,65 zł

3. Koszty działalności - w tym:
3.1 - wydatki na organizacje imprez charytatywnych, Powiatowe Dni Osób Niepełnosprawnych,
        podziękowanie sponsorom, utrzymywanie i obsługa konta bankowego, materiały biurowe,
        opłata korespondencji
 
33220,74 zł
4. Wydatki na niesienie pomocy - w tym:
4.1 - studentom i młodzieży uczącej się (stypendia i pomoc socjalna) w naszej parafii i na terenie
        gminy.
4.2 - dzieciom i młodzieży szkolnej z parafii, opłata dożywiania w świetlicy integracyjnej, szkole
         i przedszkolu, zielonej szkoły i wakacji letnich, półkolonii, wycieczek szkolnych, zakup
         podręczników szkolnych i paczek świątecznych, opłata kółka komputerowego, pomoc
         w zakupie komputera niepełnosprawnemu dziecku.
4.3 - zakup żywności, lekarstw, opału i odzieży dla potrzebujących mieszkańców Czernicy i Łukowa.
4.4 - poza parafią, dzieciom szkolnym, pogorzelcom, powodzianom.
 

16583,00 zł

42886,12 zł



4919,36 zł
1595,41 zł
5. Darowizna na utrzymanie Groty Matki Bożej z Lourdes przy naszym kościele
 
 435,00 zł
6. Kultura - w tym:
6.1 - wsparcie finansowe koncertów słowno muzycznych organizowanych w naszym kościele
         z okazji Dnia Matki.
6.2 - zakup lektur szkolnych do biblioteki w Łukowie.
 
746,50 zł
7. Stan na 31.12.2008 r.
 
3140,52 zł
8. Wyjaśnienia dodatkowe:
8.1 Dotyczy punktu 3.1:
      - koszty organizacji trzech imprez "Powiatowy Dzień Osób Niepełnosprawnych" wyniosły
      - koszt utrzymania i obsługi konta bankowego wyniósł
      - koszty organizacji pięciu Pikników i trzech Balów Charytatywnych, spotkań dla sponsorów
        oraz koszty związane  z formalną działalnością Koła wyniosły
8.2 Dotyczy punktu 4.1:
      - w latach 2001-2002-2003 z pozyskanej, staraniem Wójta, z Urzędu Gminy Gaszowice kwoty
        14000,00 zł wydano na stypendia i pomoc socjalną studentom i młodzieży uczącej się po
        4666,70 zł na każdą Parafię w naszej Gminie.
8.3 Dotyczy punktu 4.4:
      - w latach 2000-2001-2002 na pomoc poza parafią wydano:
        30 zł - na zakup fantów dla dzieci niepełnosprawnych,
        305,41 zł - na wsparcie dzieci szkolnych i przedszkolnych w Rzuchowie,
        360 zł - dopłata do Zielonej Szkoły i pomoc pogorzelcom w sołectwie Szczerbice,
        400 zł - na dopłatę do Zielonej Szkoły w sołectwie Gaszowice,
        500 zł - poprzez Caritas Polska na pomoc powodzianom.
 


22430,80 zł
3434,82 zł

7355,12 zł

9. Uwagi końcowe:
Szkoła Podstawowa w Czernicy otrzymała dzięki staraniom Stowarzyszenia trzy, wprawdzie nie nowe, ale sprawne komputery.

 
   

Ponadto Stowarzyszenie w pewnym okresie swej działalności zajmowało się zbiórką i rozdzielaniem bonów żywnościowych od prywatnych darczyńców.
 
 Świadomi potrzeb: dzieci, młodzieży i ludzi pokrzywdzonych przez los, co w dobie kryzysu nabiera szczególnego znaczenia, po raz kolejny zwracamy się z prośbą o finansowe wsparcie naszych działań. Każda udzielona złotówka wsparcia jest dla niesienia pomocy innym wielką pomocą.

Nasze konto to:

87 1050 1403 1000 0022 1604 3295 ING B.Ś O/Rydultowy

JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY, ŻE NASZE STOWARZYSZENIE NIE POSIADA STATUTU ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO.

Na tegorocznym spotkaniu noworocznym nasze Stowarzyszenie z rąk Wójta i Przewodniczącego Rady otrzymało za swoją działalność wyróżnienie i słowa podzięki, za co serdecznie dziękujemy. Te słowa podzięki i to przyznane wyróżnienie, są dla naszego Koła uznaniem za nasz wysiłek i potwierdzeniem potrzeby tego co robimy. Toteż w imieniu wszystkich tych, którym wspólnie z Wami, naszymi darczyńcami, którzy kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób wspierali i nadal wspierają naszą charytatywną działalność, za to, że udało się nam innym "ogrzać" serce nadzieją, że nie są sami, składam serdeczne Bóg Zapłać.

Przewodniczący Koła
Janusz Milion
 

do spisu treści
 


Nekrologi


Śp.  Halina MERKEL (zd. Tomaszewska)

córka Michała i Agnieszki. Urodziła się 10 grudnia 1946 roku w Gaszowicach. Mieszkała w Rydułtowach, przy ul. Szpitalnej 2a/20.
Zmarła 19 stycznia, a pogrzeb odbył się w środę, 21 stycznia 2009 r. Przeżyła 62 lata.

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Zygfrydowi, synom: Wojciechowi i Grzegorzowi, siostrze , Otylii z rodziną


Śp.  Jerzy MROZEK

syn Pawła i Marii. Urodził się 18 czerwca 1952 roku w miejscowości Fidor koło Kielc. Mieszkał w Czernicy, przy ul. Granicznej 6. Pan Bóg powołał go do siebie 22 stycznia 2009 r. Przeżył 56 lat. Pogrzeb odbył się w sobotę, 24 stycznia.

Wyrazy współczucia składamy: żonie Joannie, synowi Dawidowi, synowi Remigiuszowi, siostrze Hildegardzie z rodziną


Śp.  Helena TROSZKA (zd. Gaszka)

córka Józefa i Elżbiety. Urodziła się 23 kwietnia 1931 roku w Lyskach. Mieszkała w Łukowie Śląskim, przy ul. Wolności 32. Pan Bóg powołał ją do siebie 1 lutego 2009 r. Przeżyła 77 lat. Pogrzeb odbył się 4 lutego.  Msza 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę, 1 marca, o g. 16.00.

Wyrazy współczucia składamy: córkom: Danucie z mężem Tadeuszem, Weronice z mężem Jerzym; synom: Brunonowi z żoną Felicją, Jerzemu z żoną Anielą; wnukom i prawnukom; siostrze Marii z rodziną, bratu Alfredowi, bratowym Elfrydzie i Otylii z rodzinami, szwagierkom Marii i Pelagii z rodzinami.


Śp.   Ludgarda KOKOT

Urodziła się 20 lipca 1933 roku w Dzimierzu. Była córką Marii i Jana Jeszka. Mieszkała w Czernicy, przy ul. Barcioka 29. Zmarła po krótkiej chorobie 6 lutego 2009 roku, zaopatrzona sakramentami przez kapelana szpitalnego. Pogrzeb odbył się 10 lutego w kościele w Pstrążnej. Przeżyła 75 lat.
Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona 8 marca o g. 8.00 w kościele w Pstrążnej.

Wyrazy współczucia składamy: siostrom, siostrzeńcom z rodzinami


Śp.   Maria LEPIORZ (zd. Morgała)

Urodziła się 18 grudnia 1924 roku w Łukowie Śląskim. Była córką Józefa i Jadwigi. Mieszkała w Łukowie, przy ul. Kolejowej 4.  Zmarła 13 lutego 2009 roku w szpitalu w Rydułtowach, zaopatrzona sakramentami przez kapelana. Pogrzeb odbył się w środę, 18. Przeżyła 84 lata.
Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w piątek, 20 marca o g. 17.00.

Wyrazy współczucia składamy: najbliższej rodzinie

 

do spisu treści