RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  116/2010  /  marzec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Droga Krzyżowa - historia nabożeństwa

- Droga krzyżowa ulicami parafii
- Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki
- Refleksja
- Zaproszenie

- Wiersz o drodze krzyżowej
- Szkolne Koło Regionalne - zimowe wspomnienie
- Dzień Babci i Dziadka w Czernicy
- Zaproszenie na Dzień Śląski
- 19 marca - uroczystość św. Józefa
- Powiatowa Liga Koszykówki
- Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Czernicy
- Nekrologi
 

 

Droga Krzyżowa - historia nabożeństwa

Droga Krzyżowa - to nabożeństwo nawiązujące do przejścia Pana Jezusa od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty. Męka rozważana jest w 14 symbolicznych stacjach. Pismo Święte nie zawiera dokładnej trasy Drogi Krzyżowej, a tylko 9 spośród 14 stacji ma swą podstawę w ewangelicznych opisach męki Pańskiej. Pierwsi chrześcijanie otaczali czcią te święte miejsca w Jerozolimie. Po śmierci Jezusa drzewo krzyża Chrystusowego, razem z dwoma pozostałymi, zrzucono z Golgoty i zasypano ziemią. Trzy wieki później Cesarz Konstantyn Wielki nawrócił się i zezwolił na wyznawanie wiary chrześcijańskiej. Jego matka, cesarzowa Helena, udała się do Jerozolimy, gdzie odnalazła 3 krzyże. Początkowo jednak nikt nie wiedział, na którym z nich umarł Chrystus. Wówczas biskup Jerozolimy Makary nakazał podać kolejno każdy z trzech krzyży pewnej ciężko chorej kobiecie. Gdy dotknęła pierwszego nic się nie stało. Podobnie przy drugim. Jednak kiedy jej palce spoczęły na trzecim, nastąpiła niezwykła przemiana: kobieta odzyskała siły i została cudownie uzdrowiona. W ten sposób rozpoznano Właściwy krzyż. Św. Helena podzieliła krzyż na trzy części, aby ofiarować je Głównym ówczesnym ośrodkom chrześcijaństwa: Jerozolimie, Rzymowi i Konstantynopolowi. Z czasem krzyż podzielono na wiele drobnych części. W Polsce cząstki tej relikwii posiadają m. in. kościół dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Krzyża Świętego w Górach Świętokrzyskich, katedra na Wawelu w Krakowie, kościół św. Krzyża w Warszawie, a także świątynia kalwaryjska w Pakości . Pielgrzymi udający się do Jerozolimy już wtedy pragnęli nie tylko oglądać miejsca, po których chodził Zbawiciel, nie wystarczała im sama kontemplacja - chcieli czynnie uczestniczyć w przeżyciach Jezusa. Już w IV w. istniał w Jerozolimie obchód miejsc Męki w Niedzielę Palmową i w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Cześć dla Męki Pańskiej wzrosła niepomiernie po zdobyciu Jerozolimy przez krzyżowców w 1099 roku.

Pątnicy starali się odnaleźć miejsca i sceny Pasji. Kolejność nawiedzania miejsc Męki nie była jeszcze ustalona. Dopiero franciszkanie, którzy w 1320 roku objęli opiekę nad Ziemią Świętą, nadali procesjom ramy organizacyjne. Do powstania i rozszerzenia się Drogi Krzyżowej przyczynił się najbardziej Holender zwany Adrichomiusem, przełożony klasztoru św. Barbary w Delft (+1585 roku). Ułożył on cykl Drogi krzyżowej w 12 stacjach wraz z komentarzem. Nabożeństwo Drogi krzyżowej w jego układzie rozszerzyło się pod koniec XVI wieku na całą Europę. Po dodaniu w XVII wieku dwóch ostatnich stacji: zdjęcie z krzyża i Złożenie do grobu, Droga krzyżowa uzyskała ostateczny kształt, znany do dzisiaj.

Pierwsze Drogi krzyżowe powstały w Niderlandach. Zakładano je nie tylko w otwartym terenie, ale także w kościołach, krużgankach klasztornych i na cmentarzach. Najgorliwszym propagatorem Drogi krzyżowej był franciszkanin św. Leonard z Porto Maurizio (+1751). Wzniósł na terenie Italii 572 Drogi Krzyżowe. Jedna z najsłynniejszych znajduje się w rzymskim Koloseum. Założył ją na prośbę św. Leonarda ówczesny papież Benedykt XIV. Kalwarie w Polsce pojawiły się na początku XVII wieku. Pierwsza, największa i najwspanialsza, została założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego w 1604 roku. Rozbudowa obiektu trwała ponad sto lat i prowadziło ją kilka pokoleń Zebrzydowskich. Od 1609 roku rozpoczęto odgrywać Misterium Męki Pańskiej. Niedługo po Zebrzydowskiej powstały następne kalwarie: w Pakości zwana Kujawską - założona przez Michała Działyńskiego, Jerozolima Kaszubska w Wejherowie - założona przez Jakuba Weyhera, w Pacławiu - założona przez Maksymiliana Fredrę i Jerozolima Dolnośląska w Wambierzycach - założona przez Daniela Osterberga. Do dzisiaj są to największe i najbardziej rozbudowane pod względem sakralnym i widowiskowym obiekty. Obecnie w Polsce istnieją 53 kalwarie.

do spisu treści

 


 

Droga krzyżowa ulicami parafii

Tegoroczna droga krzyżowa odbędzie się następującymi ulicami:

Sobieskiego,
Biskupa,
Reja,
Wąwozową,
Dębową.

Rozwiązanie procesji obok państwa Brachman.
 

do spisu treści

 


 

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki
w roku szkolnym 2009/2010

25 stycznia 20 10 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste "Pasowanie na czytelnika". W uroczystości tej wzięli udział wszyscy uczniowie klasy pierwszej, wychowawca klasy oraz Pani Dyrektor.
 
W bajeczny nastrój dziecięcej wyobraźni wprowadziło nas przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy V pt. "Godzina czarów". Zaprezentowali oni inscenizację tematycznie związaną z postaciami z bajek, książką i biblioteką. Specjalnymi gośćmi byli: Alladyn, Alibaba, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Baba Jaga, Smok, Wróżka i Królowa Książek. Uczniowie zostali zapoznani również z regulaminem i zasadami wypożyczania książek.

W drugiej części uroczystości pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników oraz złożyli uroczyste przyrzeczenie obiecując, że polubią czytanie i będą szanować książki. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał pamiątkowy dyplom oraz zakładkę do książki. Na zakończenie uroczystości każdy wypożyczył pierwszą książkę.

Było to pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników z biblioteką. Chciałabym, żeby uczniowie ci chętnie przychodzili, wypożyczali i czytali książki oraz brali udział w konkursach bibliotecznych. Mam nadzieję, że biblioteka szkolna będzie się im kojarzyć z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie dzieci są mile widziane.

Ilona Paluch
 

do spisu treści

 


 

Refleksja

Wielki Post, który rozpoczęliśmy, nie jest okresem bezmyślnych wyrzeczeń, czasem skwaszonej miny czy też okresem wymyślonym dla "pognębienia ludzkiej radości życia".

Jest on raczej czasem refleksji nad naszym codziennym życiem, nad obecnością zła w naszej codzienności, nad jego źródłami i sposobami zwalczenia go. Nie mamy w czasie Wielkiego Postu bezmyślnie się umartwiać. Nie mamy obłudnie posypywać głów popiołem... Mamy znaleźć odpowiedzi na pytania: "Jak jest w moim życiu? Czy nie uganiam się zbytnio za bogactwem? Czy nie szukam tylko swojej chwały? Czy nie pragnę jedynie władzy i dominowania nad innymi? Czy nie chciałbym wszystkiego ustawiać i ustalać po swojemu?

Wielki Post to nade wszystko okres, w czasie którego mamy sobie uświadomić, że tylko z pomocą Chrystusa możemy pokonać zło obecne w naszym życiu. Umartwienia zaś oraz posypanie głowy popiołem są jedynie środkiem do tego, aby taką refleksję prowadzącą do nawrócenia podjąć. W przeciwnym wypadku są one tylko nic nieznaczącymi gestami.

Czy podejmuję wysiłek rozpoznania swoich błędów? Czy za tym rozpoznaniem idzie moje działanie i zmiana?
 

do spisu treści

 


 

Zaproszenie
na spektakl muzyczny

Wójt Gminy Gaszowice i Ośrodek Kultury "Zameczek" zapraszają na spektakl muzyczny "Komu piosenkę?" w reżyserii Anety Antosiak, przygotowany przez Żorskie Towarzystwo Kulturalne "Kontrapunkt".

W spektaklu usłyszeć będzie można takie piosenki jak:  "Autobus czerwony", "Cicha woda brzegi rwie" itp.

Zapraszamy 07.03.2010 roku o godz. 17.00 do Szkoły Podstawowej w Czernicy. Wstęp wolny
 

do spisu treści

 


 

Wiersz o drodze krzyżowej

Jest czwartek wieczór, boli mie noga,
ległach do łożka, zasnyć ni moga.
Tak się przewracam trzi ćwierci nocy,
już ze zmęczynio bolą mie oczy .
 
A jutro piątek, chociaż to w poście,
mają przijechać na weekend goście.
Jo już we dźwiyrzach zaczła przedmowa,
że momy dzisio Droga Krzyżowa.

Kamratka na mie z gębą napadła:
"jo na stacyje, "czyś z budki spadła?".
Dzisio idymy drogami Czernice
podź, pooglądasz te okolice.

I na to mi się namowić dała,
z uciechą poszła, choć tak nie chciała.
A potym wiycie, jak przeżywała,
jak się modliła i jak śpiewała.

Z przodu szli księża, pochodnie płonące,
dalej osoby krzyż wielki niosące.
Wszystkie stacje wierni prowadzili,
prostymi słowami Jezusa wielbili.

A Helcia w tako zaduma wpadła,
iże z zachwytu cołko pobladła.
"Piyrwszy rozżech na takich stacyjach,
a tela lot już na świecie żyja".

W myślach widziała cołko udręka
i Najwyższego Najświętszo Męka.
I Krew widziała, i krzyż na ramionach,
wroz z Weroniką z Cyreny Szymona.

Przyszły my do dom, już nic nie jadła,
yno wygodnie w fotelu siadła.
Niż mi to wszystko porozprowiała,
jako ją łaska Bosko spotkała.

Że z Jezusym szła na Golgota,
już się zrobiła wartko sobota.
Zapowiedziała, że jak dożyje,
rada pójdzie na te stacyje.

Poprosiyła "dej mi na bezrok znać".
Ja, pod warunkiem, że pójdzieszjuż spać!
Tak to marzyła trzi ćwierci nocy,
mie się już śpiące kleiły oczy.

Krystyna Mandrysz

do spisu treści

 


 

Szkolne Koło Regionalne - zimowe wspomnienie

Spotkanie z górnikiem
1 grudnia 2009 roku, podczas zajęć regionalnych, miało miejsce spotkanie z górnikiem, panem Jerzym Kawulokiem. Owe wydarzenie rozpoczęło się od przywitania zaproszonego gościa. Uczniowie wyrecytowali wiersz po śląsku oraz zaśpiewali piosenkę w gwarze śląskiej, podkreślającą trudną pracę górnika.
Pan Jerzy Kawulok zrewanżował się za tak miłe przyjęcie barwnymi opisami pracy górnika. Jego opowieść ukazywała trud i wysiłek, jaki wkładają górnicy w wykonywanie swych obowiązków na kopalni, niejednokrotnie narażając życie na niebezpieczeństwo .
Nasz Gość nadzorował także konkurs pt. "Praca górnika". Wszystkie zadania konkursowe wymagały od uczestników umiejętności posługiwania się gwarą śląską Dzieci, biorące udział w zmaganiach zostały nagrodzone cukierkami ufundowanymi przez Gościa. Natomiast najlepsza drużyna otrzymała nagrody. Dziękujemy panu JERZEMU KAWULOKOWI za przybycie.

Śląskie wypieki
8 grudnia 2009 roku w kuchni śląskiej miało miejsce świąteczne wypiekanie ciasteczek z udziałem zaproszonych mam. Uczniowie pracowali w dwóch grupach. Każda grupa przygotowała ciasteczka według innego przepisu. Przygotowali ciasto, wycinali kształty ciasteczek dzięki foremkom. Po upieczeniu, próbowali smakołyków.
Podczas drugiego spotkania, 15. 12. 2009r., uczniowie zajmowali się ozdabianiem kruchych ciasteczek wykorzystując czekoladę, lukier oraz różnego rodzaju posypki.
Dziękujemy paniom: IRENIE KŁOSEK, ANECIE LACIE, ALICJI FIGURZE za udział i pomoc w prowadzeniu zajęć.

"Znak Pokoju"
W sobotę 16 stycznia br. odbył się wyjazd do teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie na ,,Jasełka tradycyjne". W wycieczce wziął udział zespół muzyczny ,,Znak Pokoju" wraz z młodszą grupą ,,Znaczki" oraz ich rodzicami. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem przedstawionego spektaklu, ponieważ mogliśmy zobaczyć niecodzienną aranżację sceny narodzin Jezusa. Myślę, że mimo iż był to pierwszy taki wyjazd to z pewnością nie ostatni. Odbył się on dzięki wsparciu finansowemu Ośrodka Kultury "Zameczek" w Czernicy oraz p. Piotra Góreckiego, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

31.01.2010r. zespół "Znak Pokoju" zdobył II miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Adeste Fideles" w Godowie.

Kasia Wita
 

do spisu treści

 


 

Dzień Babci i Dziadka w Czernicy

Dzień Babci i Dziadka to święta, które od dawna goszczą w naszym przedszkolnym kalendarzu ważnych uroczystości. Atmosferę pełną miłości, radości i wzajemnego szacunku stworzyły dzieci, a o szczególną oprawę tego spotkania zadbała dyrekcja Ośrodka Kultury "Zameczek" w Czernicy, której składamy serdeczne podziękowania za udostępnienie tego pięknego obiektu. Podziękowania należą się również przybyłym Babciom i Dziadkom, którzy poprzez zbiórkę pieniędzy przyczynili się do zakupu cennego dla nas keyboard-u.

Jeszcze raz dziękujemy

Izabela Szydłowska
Przedszkole w Czernicy
 

do spisu treści

 


 

Zaproszenie na Dzień Śląski

Zapraszamy na Dzień Śląski
połączony z kiermaszem świątecznym
w dniu 27.03.201Or. o godz. 15:00
w Szkole Podstawowej w Czernicy

W programie:
- występy uczniów,
- prezentacje różnych technik zdobienia jajek,
- pokaz układania stroików świątecznych,
- wystawa pt. "Wielkanoc na Górnym Śląsku",
- wystawy prac konkursowych uczniów,
- wystawa malarstwa, fotografii, ceramiki
  i decupage (KONAR),
- możliwość zakupienia ozdób świątecznych
  i różnych smakołyków,
- kawiarenka.
 

do spisu treści

 


 

19 marca - uroczystość św. Józefa

Święty Józef jest czczony jako Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny - uroczystość 19 marca oraz jako patron ludzi pracy - wspomnienie 1 maja. Jego imię wywodzi się od hebrajskiego "Joseph" i oznacza "niech Bóg przymnoży dobra". Jak wiemy z Ewangelii św. Józef był człowiekiem prostym, skromnym i ubogim. Jego życie nie było łatwe, ale na pewno było ono pełne ufności w Bożą pomoc i opiekę. Wierzył w Boga i stawiał Go w swoim życiu zawsze na pierwszym miejscu. Chociaż czasami Bóg go zaskakiwał, św. Józef umiał to przyjąć z wiarą i miłością.
Zapewne inaczej sobie wyobrażał swoje małżeństwo i rodzinę, lecz pogodził się z wolą Bożą, by była to rodzina wyjątkowa. Służył tej rodzinie całym sercem pracując dla niej, utrzymując ją, chroniąc od niebezpieczeństw. Był kochającym, wiernym małżonkiem, wzorowym opiekunem dla Jezusa, żywicielem i obrońcą Świętej Rodziny. Dzisiaj jest patronem całego Kościoła powszechnego, wzywany jest w wielu trudnych sytuacjach. Ma pod opieką małżonków i rodziny chrześcijańskie, ojców, sieroty, a także cieśli, drwali, robotników i wszystkich pracujących. Uważany jest także za patrona dobrej śmierci.
 

do spisu treści

 


 

Powiatowa Liga Koszykówki

To co wyróżnia człowieka od innych istot żywych,
to nieustanne dążenie do jakichś celów,
realizowanie jakichś zadań.
Tadeusz Tomaszewski

22.01.10r. w SP w Czernicy odbyły się kolejne rozgrywki powiatowej ligi koszykówki, których organizatorem był Andrzej Zygmunt wraz z nauczycielką w-f Zenobią Mrozek. W turnieju mającym na celu propagowanie tej wspaniałej gry wzięło udział ponad 80 młodych koszykarzy z trzech okolicznych szkół:
SP Jejkowice, SP Lyski oraz SP Czernica.

Zwycięstwo w rozgrywkach odniosła drużyna gospodarzy w składzie:
Adam Wita, Marcin Tlon, Jakub Kozłowski, Adrian Folmert, Tomasz Kubica, Dawid Nowak, Łukasz Krakowczyk, Radosław Olszyna, Łukasz Wieczorek, Paweł Kowalski, Kamil Górecki, Patryk Ryszewski, Daniel Choroba, Denis Czekała, Kamil Czekała, Łukasz Newe, Tomasz Tytko, Daniel Klon, Seweryn Grabowski.

Wyniki meczy przedstawiają się następująco:

SP Czernica: SP Jejkowice
38 : 38

SP Jejkowice: SP Lyski
28 : 28

SP Czernica : SP Lyski
36 : 22

Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, a wyróżniający się zawodnicy drobne upominki. Nagrody wręczyła, dziękując wszystkim uczniom i nauczycielom, pani Dyrektor Iwona Witek, która podkreśliła wartości płynące z uprawiania sportu.
Obok życzeń dalszych sukcesów sportowych, wszystkim drużynom należą się podziękowania i gratulacje za udział w tak pięknym i emocjonującym widowisku jak zawody sportowe.

do spisu treści

 


 

Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Czernicy

W naszej szkole przykładamy najwyższą wagę do tego, by odkryć w uczniach to, co jest w nich najcenniejsze. Uczniowie niejednokrotnie znajdują w sobie zdolności, z istnienia których nie zawsze zdawali sobie sprawę. Te zdolności, poparte systematyczną opieką nauczycieli, przynoszą częstokroć efekty dostrzegane także poza społecznością naszej szkoły.

Z dumą przyjęliśmy wiadomość o sukcesie uczniów I etapu edukacyjnego w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego "English Adventure". Organizatorem owego konkursu było wydawnictwo Pearson Longman we współpracy z Disney Polska. Jego celem było nagranie filmów będących inscenizacją wybranej angielskiej piosenki. Całkowita liczba prac zgłoszonych w konkursie wyniosła 377. Dzięki wsparciu społeczności szkolnej oraz pomocy rodziców i mieszkańców Czernicy, dwie klasy dostały się do drugiego finałowego etapu gdzie zajęły kolejno kl. I - 9 miejsce i kl. II- 20 miejsce oraz uzyskały tytuł laureata konkursu. Na uznanie zasługuje również praca i osiągnięcia uczniów klasy III. Mimo, iż nie zakwalifikowali się do etapu finałowego, to w ogólnym rankingu zajęli wysokie 30 miejsce. 22.01.2010r. reprezentant wydawnictwa, pani Anna Wiśniewska, nagrodziła dzieci pamiątkowymi dyplomami, słownikami obrazkowymi oraz książkowymi wersjami znanych filmów animowanych Disneya. Słowa uznania za wkład w motywację dzieci do nauki języków obcych padły także pod adresem anglistki, pani Aleksandry Stachery.

Powodów do dumy przysporzyli nam także reprezentanci naszej szkoły uczestniczący w dwóch ogólnopolskich konkursach humanistycznych "Multitest" oraz "AlfIk Humanistyczny". Pierwszy konkurs odbył się 20.l0.2009r. Najlepsze wyniki w Polsce uzyskali:
Jakub Kruszewski, kl. IV - 16 miejsce na 1093 uczestników,
Dacia Tomas, kl. V - 28 miejsce na 1516 uczestników,
Marek Musioł oraz Tomasz Tytko, kl. VI -19 miejsce na 1759 uczestników.

Natomiast w ,,Alfiku humanistycznym", który miał miejsce 9. 12.2009r. sukces odnieśli:

Jakub Watoła, kl. III - 4 miejsce w województwie na 1579 uczestników,
Elżbieta Stacha, kl. IV -17 miejsce na 3320 uczestników,
Kamil Górecki, kI. V - 7 miejsce w województwie na 3533 startujących, uzyskał średnią punktów powyżej 80% (83,83%) i zdobył wyróżniający dyplom za uzyskanie dobrego wyniku,
Marek Musioł, kl. VI - 25 miejsce w województwie na 3900 uczestników.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym, styczniowym sukcesem uczniów naszej placówki było zdobycie wyróżnień w konkursie plastycznym "Wideo World". Pod czujnym okiem plastyka, pana Marka Graniecznego, wykonano prace pt. "Ulubiona postać z bajki". Dwóch chłopców z klasy VI, Denis oraz Kamil Czekała, otrzymało wyróżnienia oraz upominki od organizatora konkursu: kalendarze-podkładki pod mysz. Warto dodać, iż w owych kalendarzach znalazły się wydrukowane kopie prac obydwu uczniów.

Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Czernicy, Pani Dyrektor Szkoły oraz nauczyciele składają gratulacje wszystkim uczniom, którzy odnieśli ww. sukcesy oraz życzą powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych.

do spisu treści

 


Nekrologi


Śp.   Genowefa KAWIK (zd. Baron)

była córką Józefa i Jadwigi zd. Klima. Urodziła się 31 grudnia 1936 r. w Rybniku. Mieszkała w
Czernicy przy ul. Wolności 51. Zmarła niespodziewanie 27 stycznia, zaś pogrzeb odbył się w poniedziałek l lutego 20 10 roku. Przeżyła 73 lata,
Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 28 lutego o g. 10.30.

Wyrazy współczucia składamy: córce Janinie z mężem Pawłem, synowi Antoniemu z żoną Janiną, synowi Grzegorzowi z żoną Izabela, wnukom: Agnieszce z Sebastianem, Szymonowi, Michałowi, Piotrowi, Barbarze, Mirosławowi, Oli oraz siostrze Marii z rodziną.


Śp.  Wili JÓZEFOWSKI

Urodził się 16 maja 1942 roku w Rydułtowach. Był synem Franciszka i Marii zd. Szulc. Mieszkał w Czernicy przy ul. Wolności 8. Pan Bóg powołał go do wieczności 29 stycznia. Przeżył 67 lat. Pogrzeb odbył się w święto MB Gromnicznej, 2 lutego 2010 roku.
Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w środę 24 lutego o g. 17.00.

Wyrazy współczucia składamy: żonie Helenie, synowi Leszkowi, synowi Dariuszowi z żoną Mirosławą, wnukom Beacie i Rafałowi, siostrze Annie, bratu Józefowi, szwagrowi Erwinowi, bratowej Małgorzacie, Anieli i Irenie


Śp.  Gerard MIELIMĄKA

Urodzony 24 listopada 1938 roku w Łukowie Śląskim. Był synem Jana i Anny zd. Święty. Mieszkał w Łukowie przy ulicy Wolności 31. Zmarł 121utego br. a pogrzeb został odprawiony we wtorek 16 lutego. Przeżył 71 lat.
Msza św. 30-dniowa będzie odprawiona w czwartek 11 marca o g. 17.00

Wyrazy współczucia składamy: żonie Hildegardzie, córce Jadwidze z mężem Tadeuszem, córce Renacie z mężem Kazimierzem, wnukom: Aurelii, Beacie, Damianowi, Ewie, Pawłowi z żoną Darią, szwagierce Monice z rodziną, szwagrowi Herbertowi

 

do spisu treści