RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  119/2010  /  czerwiec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Uczniowie SP w Czernicy wicemistrzami półfinałów wojewódzkich w piłce ręcznej

- Obiecanki cacanki
- Gry i zabawy klas I w naszej gminie
- Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
- Droga krzyżowa ulicami parafii

- Rejonowy turniej piłki ręcznej chłopców
- Turniej piłki nożnej o puchar prezydenta miasta Rybnika
- Wspólne biesiadowanie
- Festyn w Czernicy
- W dokumentach historycznych
- Konkurs Śląskie słówka
- Kiermasz wielkanocny
- Wycieczka do Londynu
- Nekrologi
 

 

Uczniowie SP w Czernicy wicemistrzami półfinałów wojewódzkich w piłce ręcznej

7.05.2010r. drużyna chłopców SP w Czernicy pod okiem swojej nauczycielki w-f Zenobii Mrozek wywalczyła II miejsce w półfinałach woj. w piłce ręcznej. Zawody odbyły się w Łękawicy k. Bielska. Czerniczanie w pierwszym meczu rozgromili kolegów z Żor wynikiem 24:6. Niestety nie udało się im pokonać gospodarzy, którzy w finałowym meczu wygrali 9:8. III miejsce w tych wspaniałych rozgrywkach zajęli uczniowie z SP w Jastrzębiu Zdroju, zaś IV miejsce zajęła SP Żory.

Skład reprezentacji: Daniel Choroba, Denis Czekała, Kamil Czekała, Łukasz Newe, Łukasz Krakowczyk, Radek Olszyna, Tomasz Tytko. Rezerwowi to: Dawid Klon, Daniel Klon, Denis Muchowski, Łukasz Wieczorek, Adrian Folmert, Paweł Kowalski, Kamil Górecki.

do spisu treści

 


 

Obiecanki cacanki

Znam takich, którzy obiecywali wiele dobrych rzeczy, ale niczego nie potrafili spełnić.
Jest nawet wiersz o dzieciach, które obiecują, ale nie dotrzymują swoich obietnic:
 
          Będę mądry - obiecuje
          lecz w zeszycie same dwóje.
                    Nie chcę plotek - obiecuje,
                    znowu wujka obgaduje.
          Być rozsądnym obiecuje,
          łyka lody i choruje.
                    Ciocię kochać obiecuje,
                    znów jej jęzor pokazuje.
          Być porządnym obiecuje,
          a w zeszycie wciąż smaruje.
                    Jeść najpiękniej obiecuje,
                    krem z talerza wylizuje.
          Być na piątkę obiecuje,
          lecz z piątego piętra pluje.
                    Być aniołem obiecuje,
                    wszedł na stołek i wariuje.
          Będę grzeczny - obiecuje,
          lecz mamusi swej pyskuje
                    Będę wdzięczny - obiecuje,
                    lecz dziadkowi życie truje.
          Kochać ludzi obiecuje,
          lecz nikomu nie daruje.
                    Piękne drzewa - deklamuje,
                    a gałęzią wymachuje.
          Reperować obiecuje,
          czego dotknie, to popsuje.
                    Być dentystą obiecuje,
                    zęby lalkom wyłamuje.
          Iść do nieba obiecuje,
          Matkę Bożą denerwuje.


Dlaczego dzieci się uśmiechają?
Przecież mówiłem chyba coś smutnego.

Dlatego, że jeżeli ktoś coś dobrego obiecuje,
a potem nie spełni, to jest niepoważny.
 

JAN TWARDOWSKI
Zeszyt w kratkę
rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi


Najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka naszym wspaniałym dzieciom składa
Redakcja
 


do spisu treści

 


 

Gry i zabawy klas I w naszej gminie

13 maja br. roku odbyła się w Szkole Podstawowej ,w Czernicy "Spartiakiada" pierwszoklasistów. Startowali w niej uczniowie szkół z Gaszowic, Szczerbic i Czernicy. Zawody odbyły się w sali gimnastycznej SP Czernica. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była pani mgr Zenobia Mrozek.
Emocji było co niemiara. Pierwszaki były świetnie przygotowane przez swoje panie i sportowy duch nie opuszczał ich do końca. A konkurencje nie były łatwe. Należało odbyć bieg rzędów z piłką lekarską, wykazać się zwinnością w przeciąganiu szarfy, zgrabnie pokonać przeszkody w postaci ławeczek podczas wyścigu, zaprezentować siłę strongmanów w rzucie jednokilogramową piłką na odległość oraz popisać się zmysłem orientacji i równowagi, szybko okrążając chorągiewki i własną drużynę z pałeczką sztafetową.

Po podsumowaniu pięciu konkurencji jury ogłosiło wyniki:
I miejsce - Szkoła Podstawowa ze Szczerbic (uczniowie pod opieką pani Witkowskiej)
II miejsce - Szkoła Podstawowa z Czernicy (uczniowie pod opieką pani Papierok)
III miejsce - Szkoła Podstawowa z Gaszowic (uczniowie pod opieką pani Chowaniec).

Pięknym ubarwieniem zmagań sportowych był przygotowany przez panią Mrozek program artystyczny. Zaprezentowały się uczennice klas czwartej i piątej w dwóch pokazach gimnastycznych. Niełatwe figury gimnastyczne zachwyciły zebranych. Świetnie zabawili publiczność chłopcy z klasy piątej - W. Kwiatoń, D. Appel i P. Janosz, wcielając się w członków zespołu muzycznego (mini playback show). Zebrali za swój wesoły występ gromkie brawa. Część artystyczna pokazała, że sport to wprawdzie wysiłek i emocje, ale także świetna zabawa!

Żaden z uczestników zawodów nie wyjechał ze Szkoły Podstawowej w Czernicy z pustymi rękami. Drużyny zabrały do swych szkół piękne puchary i dyplomy, a wszyscy zawodnicy otrzymali prawdziwe medale. Nagrody te były sponsorowane przez L Mężyk, S. Durczok, A. Bluszcza. Być może te pierwsze medale staną się początkiem niejednej kariery sportowej. Dodatkową nagrodą był dla uczestników słodki poczęstunek ofiarowany przez H. Ryborz (Komisja do Spraw Kultury i Sportu).
Na pewno spartakiada zapadnie na długo w pamięć uczestników, a nieocenioną korzyścią będzie zacieśnienie koleżeńskiej więzi pomiędzy uczniami i nauczycielami szkół w naszej gminie.

Aleksandra Tkocz

do spisu treści

 


 

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Jak co roku 4 maja, z okazji "Dnia Strażaka", organizowana jest w naszym parafialnym kościele msza św. w intencji wszystkich strażaków, w której udział biorą strażacy bezpośrednio zaangażowani w akcjach ratowniczo-gaśniczych, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe oraz młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcząt i chłopców z swymi proporcami, a także sympatycy pożarnictwa i ich rodziny. Jest to okazja, aby podziękować patronowi strażaków św. Florianowi za jego opiekę.
Z okazji strażackiego święta 8 maja w godzinach rannych na boisku" Orlik" w Piecach przeprowadzono turniej piłkarski młodzieżowych drużyn OSP. Zwyciężyła drużyna gminnego gimnazjum. Zaś w godzinach popołudniowych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łukowie Śl. zorganizowano uroczystą akademię, na którą przybyli strażacy z wszystkich jednostek naszej gminy, poczty sztandarowe, weterani pożarnictwa, młodzież oraz mieszkańcy gminy.

Podczas części oficjalnej zasłużonym strażakom i działaczom wręczono odznaczenia. Wręczono również nagrody młodzieży, która w ostatnim czasie brała udział w turnieju wiedzy pożarniczej i konkursach plastycznych szczebla gminnego i powiatowego. Mieszkańcy mogli zobaczyć sprzęt strażacki umieszczony na samochodach gaśniczych, jak również porównać go do wyposażenia z jakim przyjechali strażacy z PSP w Rybniku.

Miłym akcentem imprezy było przekazanie przez wójta gminy Pana Andrzej a Kowalczyka nowoczesnego toru przeszkód dla młodzieży z OSP Czernica. Można było też oglądać wystawę fotograficzną Jerzego Kawuloka p.t. "Od iskierki do płomienia", która obecnie prezentowana jest w czernickiej bibliotece. Gospodarze obiektu przygotowali bufet, częstowali tradycyjną grochówką strażacką i kołoczem. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Sebi.

do spisu treści

 


 

Droga krzyżowa ulicami parafii

Tradycyjnie już w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii. W tym roku nabożeństwo to miało miejsce 26 marca. Po zakończonej Mszy św. wyruszyliśmy ulicami: Sobieskiego, Biskupa, Reja, Wąwozową i Dębową. Trasę znaliśmy z ubiegłorocznej procesji Bożego Ciała.

W trakcie nabożeństwa śpiewaliśmy pieśni pasyjne, słuchaliśmy rozważań, modliliśmy się. Stacje Drogi Krzyżowej przygotowały i prowadziły poszczególne grupy działające w parafii: Rycerstwo Niepokalanej, Zespół Charytatywny, Oaza Rodzin, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, ministranci, dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Św. oraz wczesnej Komunii Św., pani Katechetka oraz Księża.

Miłym akcentem na trasie były udekorowane okna oraz przygotowane dekoracje tematycznie nawiązujące do Drogi Krzyżowej.
Rozwiązanie procesji miało miejsce obok domu państwa Brachman.

Serdeczne podziękowania kierujemy do osób, które przygotowały trasę, przygotowały i poprowadziły  rozważania oraz do wszystkich, którzy uczestniczyli w tym nabożeństwie, dając przez to świadectwo wiary.

do spisu treści

 


 

Rejonowy turniej piłki ręcznej chłopców

20.04.2010 r. to kolejny szczęśliwy dzień, który na długo pozostanie w pamięci chłopców SP w Czernicy. Jeszcze raz pokazali, że "szczypiorniak" to ich mocna strona. Zawody, na których tym razem reprezentowali powiat rybnicki zostały rozegrane w pełnowymiarowej, pięknej hali widowiskowo - sportowej w Rudniku k. Raciborza. Do turnieju przystąpiły także drużyny z SP Kuźnia Raciborska, SP Rudnik oraz SP Czerwionka. Kapitanowie drużyn rozlosowali między sobą kolejność gry w systemie pucharowym.
W pierwszym meczu SP Kuźnia Raciborska zwyciężyła SP Czerwionka 15: 8.
W drugim meczu SP Czernica pokonała SP Rudnik 14:8.
Następnie SP Czerwionka uległa SP w Rudniku 15:4.
Zwycięski dla SP w Czernicy mecz finałowy zakończył się wynikiem 22:7.

Skład zespołu stanowili następujący uczniowie: Daniel Choroba, Łukasz Krakowczyk, Radek Olszyna, Łukasz Newe, Tomasz Tytko, Denis Czekała, Kamil Czekała, Dawid Klon, Daniel Klon, Paweł Kowalski, Aleksander Borecki, Łukasz Wieczorek, Denis Muchowski.

Myślę, że wszyscy bardzo szczęśliwi i ogromnie zadowoleni, chociaż nagrodzeni tylko dyplomem sportowym, wrócili do szkoły.
Na apelu szkolnym otrzymali wyróżnienie, pochwałę i medale ufundowane przez sponsorów. Podziękowania należą się p. Sylwii Durczok, p. Irenie Mężyk oraz p. Adamowi Bluszczowi.
Obecnie rozpoczyna się dla nich kolejny etap przygotowań do zawodów wojewódzkich, które odbędą się w Bielsku - Białej. Tym razem nasi uczniowie będą reprezentowali rejon rybnicko-raciborski. Trzymajmy więc za nich kciuki. Wysiłek, który włożyli w przygotowanie się do rozgrywek zwieńczony został sukcesem. Dla prawdziwego sportowca to przecież najcenniejsza nagroda.

Zenobia Mrozek

do spisu treści

 


 

Turniej piłki nożnej o puchar prezydenta miasta Rybnika

26.04.2010r. W Rybniku odbył się finał rozgrywek w piłce nożnej. W eliminacjach wzięło udział kilkanaście drużyn z okolicznych dla Rybnika szkół, a także reprezentacje z Żor i z Wodzisławia Śl. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce awansując do finału wdn.21.04. Rozegrano mecze z SP Gaszowice (7:0) oraz z SP Świerklany ( 3: l).

Skład drużyny :
Choroba Daniel, Krakowczyk Łukasz, Newe Łukasz, Olszyna Radek, Tytko Tomasz, Czekała Denis, Czekała Kamil, Wieczorek Łukasz, Muchowski Denis, Morgała Radek, Podżorski Rafał, Roskosz Marcin, Grabowski Seweryn, Folmert Adrian.

Rozgrywki finałowe zostały przeprowadzone systemem pucharowym. Pierwszy mecz odbył się pomiędzy SP Jejkowice i SP Czernica i zakończył się wynikiem 2: 1.
W drugim meczu chłopcy pokonali kol. z SP Jastrzębie wynikiem 2: 1.
Zwycięstwo w turnieju odniosła SP Wodzisław Śl. II miejsce zajęli kol z SP Jejkowice. III miejsce SP Czernica, IV miejsce SP Jastrzębie. Piłkarze otrzymali pamiątkowy puchar dla szkoły, piłkę nożną, dyplom, kalendarze. Najlepszym bramkarzem całego turnieju został Daniel Choroba, który może cieszyć się dodatkowo piękną statuetką.

Gratulacje !!!

Zenobia Mrozek

do spisu treści

 


 

Wspólne biesiadowanie

Już w marcu, po rozmowach z panią dyrektor Ośrodka Kultury Zameczek - Barbarą Wołczyk i panią dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernicy - Iwoną Witek, nasze Parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Czernicy, wystąpiło do Wójta naszej gminy pana Andrzeja Kowalczyk z propozycją objęcia patronatu nad spotkaniem osób niepełnosprawnych z terenu naszej gminy, pod hasłem "Wspólne biesiadowanie". Wójt, przyjmując tę propozycję, zaoferował pomoc przy zorganizowaniu tego spotkania, jak również zaproponował rozszerzenie tego spotkania o udział osób mających 85 i więcej lat.

Po uzgodnieniu terminu spotkania Ośrodek Kultury" Zameczek" zajął się organizacją części artystycznej, jak i poczęstunkiem. Szkoła Podstawowa w Czernicy zajęła się przygotowaniem sali oraz wystawieniem widowiska "Szmyrus" w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego, zaś nasze Stowarzyszenie, jako główny organizator, zajęło się realizacją całego przedsięwzięcia, jego sfinansowaniem oraz zapewnieniem "rąk do pracy". Z uwagi na leżące poza naszą gminą problemy statystyczne, dotyczące ilości osób niepełnosprawnych w Gminie Gaszowice (ochrona danych osobowych) zmuszeni byliśmy skierować nasze zaproszenie tylko do tych osób niepełnosprawnych, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

Mając świadomość, że niektórzy z zaproszonych przez nas gości, zarówno osoby niepełnosprawne jak i nasi zacni seniorzy, niekiedy zmuszeni są do korzystania z pomocy i obecności swoich opiekunów, prosiliśmy o zgłoszenie chęci swojego uczestnictwa w Ośrodku Pomocy Społecznej wraz z osobą towarzyszącą. I tak 11 maja tuż przed godz. 17.00 do hali widowiskowo-sportowej przy SP w Czernicy zaczęli przybywać pierwsi nasi goście. Na osoby, które miały problemy z poruszaniem się czekała winda obsługiwana przez pracowników szkoły, jak i dyżurujący harcerze, wsparciem w dojściu do miejsca biesiadowania. Po powitaniu przez prowadzącą biesiadę panią dyr. Ośrodka Kultury "Zameczek" rozpoczęła się część artystyczna, w czasie której to nasze spotkanie uświetniły:
- dzieci i młodzież zameczkowego zespołu Jutrzenka w pokazie tanecznym, a wśród nich maluchy,
  które za swój występ otrzymały gromkie brawa, a w kuluarach słodkie co nieco;
- młodzież z zespołu Znak Pokoju w występie muzyczno - wokalnym
- dzieci i młodzież z czernickiej SP w widowisku teatralnym "Szmyrus" - czyli Kopciuszek po Śląsku.

Przy akompaniamencie harmonii wraz z panem Hubertem Tkoczem, przy pomocy specjalnie przygotowanych śpiewników, była również okazja do wspólnego śpiewania bardzo popularnych piosenek. Na szczególną uwagę zasłużył wokalno - instrumentalny występ pana Adama Kuśka (mgr sztuki) - człowieka niepełnosprawnego i jego siostry. Pan Adam jako osoba niedowidząca swoje wykształcenie zdobył na Akademii Muzycznej w Krakowie i pomimo swej niepełnosprawności pracuje zawodowo w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Świerklanach. Gra na różnych instrumentach, komponuje i chociaż nie potrafi w całości obejrzeć żadnego obrazu posługując się oczyma wyobraźni rysuje. Jego prace mieliśmy okazję podziwiać na naszej imprezie. Pan Adam jest dowodem na istnienie "Możliwości niemożliwego".

Na specjalnie przygotowanych sztalugach nasi goście mieli możliwość podziwiania prac grupy artystycznej KONAR, działającej w naszym Zameczku, jak również prac fotograficznych zatytułowanych "Od iskierki do płomienia" wystawianych przez naszego mieszkańca pana Jerzego Kawuloka.

Organizując to wspólne biesiadowanie naszym celem było:
- umożliwienie ludziom, którym czy to ze względu na wiek, czy też na swoją dolegliwość, los nie pozwala w pełni korzystać
  z życia - przybliżyć trochę świata;
- umożliwić spotkanie z tymi, którzy borykają się z takimi samymi problemami;
- dać okazję do podziwiania występujących dla nich wnuków i prawnuków;
- dać okazję do wspólnego pośpiewania popularnych piosenek " z tamtych lat", jak również do dodatkowego,
  radosnego uśmiechu, do chwili zapomnienia o codziennych problemach.

Nasza biesiada nie tylko pomyślana została jako wydarzenie towarzysko - rozrywkowe, celem jej było również wykazanie, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia; o czym przekonywał projekt Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie "Jesteśmy potrzebni, działajmy razem", przedstawiony przez pana Arkadiusza Adamczyk. A na przykładzie wspomnianego już pana Adama Kuśka wykazać, że pomimo niepełnosprawności można się uczyć, pracować, tworzyć, swoim śpiewem zabawiać innych i być potrzebnym innym. Naszym celem było również przygotowanie stoiska informacyjnego, przy którym od przedstawicieli Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej istniała możliwość uzyskania informacji, wyjaśnień i porad w sprawach, dotyczących niepełnosprawności, jak również opieki nad osobami starszymi. Organizując to nasze wspólne biesiadowanie pragniemy zapewnić wszystkich tych, którym los nie pozwala korzystać w pełni z życia, że nie są sami.
Szanowni czytelnicy z doświadczenia wiem, że takich imprez nie organizuje jedna osoba, czy też jedna organizacja. Do tego zawsze są potrzebni ludzie dobrego serca.

W sposób szczególny pragniemy podziękować:
- za patronat, za organizacyjne wsparcie naszej imprezy Wójtowi panu Andrzejowi Kowalczykowi
  i pracownikom naszego Urzędu Gminy;
- księżom z naszych Gminnych Parafii;
- Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowej Społecznej Radzie do Spraw Osób Niepełnosprawnych;
- występującym dzieciom i młodzieży z naszej szkoły oraz zespołom Jutrzenka i Znak Pokoju;
- osobom prezentującym swoje osiągnięcia twórcze z grupy artystycznej KONAR, panu Jerzemu Kawulokowi,
  panu Hubertowi Tkoczowi;
- panu Jackowi Pytlikowi za nagłośnienie;
- paniom dyrektor z Ośrodka Kultury "Zameczek" i Szkoły Podstawowej w Czernicy;
- harcerzom z 27 DH "Pogodne serca",
- koleżankom i kolegom z naszego Stowarzyszenia.

Szanowni Czytelnicy, od kiedy Fenicjanie wymyślili pieniądz, żyjemy w świecie w którym bez niego ani rusz, toteż serdecznie pragnę podziękować tym, którzy to właśnie z tej strony wsparli to nasze wspólne biesiadowanie:

- naszym Radnym Gminnym i Powiatowym;
- panu Stefanowi Ganczarskiemu;
- panu Piotrowi Bugdołowi - naszemu stowarzyszeniowemu koledze;
- państwu Barbarze i Mariuszowi Milionom;
- naszym stałym sponsorom Ośrodkowi Pomiaru i Automatyki Sp. z o. o.
- oraz państwu Halinie i Janowi Sopom;

Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze wspólne spotkanie.

 
 

Janusz Milion

do spisu treści

 


 

Festyn w Czernicy

rozpocznie się na terenie Ośrodka Kultury ZAMECZEK 19 czerwca o g. 15.00

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Czernicy i Łukowa do wspólnej zabawy.
/Szczegóły na plakatach/

Rada Rodziców przy SP w Czernicy
współorganizator imprezy

do spisu treści

 


 

W dokumentach historycznych

Czernica prawie dwa wieki temu.
Centrum miejscowości zajmował dwór, po którym zachował się ,,zameczek" i niektóre budynki. Droga do wsi od strony Rydułtów prowadziła obecną ulicą Starą, która w sąsiedztwie dworu łączyła się z ulicą Wolności (tak jak obecnie, lecz wtedy ulica Wolności w tym miejscu się zaczynała). W miejscu boiska znajdował się duży staw z młynem wodnym w sąsiedztwie lokalu gastronomicznego ,,Maleńka". Młyny zaznaczone są także przy następnych stawach, aż do Łukowa. W samym Łukowie nie ma zaznaczonego folwarku (dworu). Może go jeszcze wtedy nie było? N a mapie uwidocznione są części wsi, takie jak Buczyna (Budzina), Podlesie i Babia Góra (Babie Gura). Na Babiej Górze widać znaczek 0/\0, tak wtedy oznaczano kopalnie. Na zachód od Babiej Góry widzimy potok ze stawami, przy których są młyny gipsowe. Dwa z nich mają nazwy, są to Plosowiez T (Teich) - staw Ploszowiec albo Płoszowiec i Neu T- staw Nowy. U dołu mapy widać folwark z Kolonii Orłowiec, który znajdował się między ulicą Piecowską a Urzędem Stanu Cywilnego. Obecna ulica Raciborska była drogą lokalną i nie biegła w kierunku Rzuchowa i dalej na Racibórz, ale skręcała na północny zachód i prowadziła do Pstrążnej.

Andrzej Adamczyk
 

do spisu treści

 


 

Konkurs "Śląskie słówka"

We wtorek 4 maja 2010 roku odbył się w izbie śląskiej konkurs "Śląskie słówka". Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy pracowali w trzech grupach. Na tablicy notowano wyniki.
Zadaniem uczestników konkursu było stawienie czoła szczęściu konkurencjom: prezentacja piosenki śląskiej, kalambury śląskie, układanie rozsypanki wyrazowej, dopasowywanie przedmiotu do nazwy, rozwiązywanie krzyżówki z hasłem oraz dobieranie wyrazów w pary.
Wszyscy świetnie się bawili i rywalizowali godnie o pierwsze miejsce. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę ufundowaną przez wydawnictwo MAC.

do spisu treści

 


 

Kiermasz wielkanocny

Bardzo dziękujemy rodzicom uczniów naszej szkoły:
          za przygotowanie ozdób świątecznych
          za upieczenie ciast
          za przygotowanie makaronu
          za przygotowanie stoisk na kiermasz za obsługę stoisk na kiermaszu
          oraz za zakupy w czasie kiermaszu.

Dzięki Waszej ofiarności udało nam się zebrać 2124,80 złotych. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie naszej szkoły. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Rada Rodziców przy SP Czernica

Spóźnione podziękowania kierujemy do pani Kłosek za upieczenie tortu na zabawę szkolną.

do spisu treści

 


 

Wycieczka do Londynu

W dniach od 3 do 9 maja, grupa uczniów Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Rydułtowach uczestniczyła w wycieczce do Londynu.
Z Czernicy miasto odwiedzili: Sebastian Kieś, Bogusia Franica, Szymon Kłosek, Sandra Witkowska, Beata Józefowska, Aleksandra Lukoszek, Aneta Witkowska i Paweł Milion. Pierwszą dobę spędziliśmy podróżując przez: Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię i Francję. Później po odprawie paszportowej w Calais, popłynęliśmy promem do Dover. Przywitała nas angielska pogoda, lecz bez znacznych ilości deszczu.
W końcu dojechaliśmy do "The Royal Greenwich Astronomical Observatory" , czyli Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich, gdzie przebiega granica południka zerowego. Później zwiedziliśmy Muzeum Morskie. Można tam było podziwiać wiele zabytków, modeli łodzi bądź posągów ludzi zasłużonych dla Marynarki Wielkiej Brytanii. Następnie dwa duże archiwa reliktów - Muzeum Nauki i Techniki oraz Muzeum Historii Naturalnej. Obydwa były niezwykle ciekawe. Potem pojechaliśmy do Plumstead, do rodzin, które nas miały nas gościć. Wszyscy byli mili i otwarci, pokazali nam różne angielskie tradycje i obyczaje.

Dzień następny przyniósł również sporo wrażeń.
Mogliśmy zobaczyć, niestety tylko z zewnątrz, Opactwo Westminsterskie, królewską świątynię anglikańską. Następnie udaliśmy się do Pałacu Backingam, przez park św. Jakuba, aby oglądać jedną z najsłynniejszych zmian warty w Europie. Tylko nielicznym z nas udało się przedostać przez tłumy do samego pałacu. Później poszliśmy do National Gallery, czyli brytyjskiej galerii narodowej, gdzie można było podziwiać dzieła sztuki angielskiej i nie tylko. Następnie ruszyliśmy w kierunku kolumny admirała Nelsona, zwycięzcy Napoleona w bitwie pod Trafalgarem, na cześć której nazwano to miejsce Trafalgar's Square. Po drodze do domów widzieliśmy niezwykłe, angielskie budki telefoniczne.

Dzień trzeci był obfity w nowe wiadomości. Otóż zwiedziliśmy Hampton Court. Oba zamki królewskie wprawiły nas w zachwyt. Hampton Court to dawna rezydencja Henryka VIII. W środku powitała nas scena z życia tego króla.: dość agresywna rozmowa króla zjego żoną i służącą. Każda komnata, była piękniejsza od poprzedniej, co sprawiało, że nasz zachwyt wzrastał. Cudowne ogrody zamkowe tak wbiły się w naszą pamięć, że można by o tym napisać poemat. Następnym przystankiem był Zamek Winsor. Prywatna rezydencja królowej oraz muzeum, które - nie ma co ukrywać - jest olśniewające.

W dniu czwartym zwiedzaliśmy słynną londyńską Tower. Opowieści przewodnika o twierdzy - więzieniu mogły przyprawić o gęsią skórkę. Eksponowana broń ukazywała dawną wszechpotęgę Imperium Brytyjskiego. Potem udaliśmy się do Katedry św. Pawła, monumentalnej świątyni londyńskiej. Przy wejściu widniał napis: "To nie jest zwykły dom Boży, to jest brama niebios". Poza epickimi rzeźbami, malowidłami oraz ołtarzem na samym szczycie tej wielkiej katedry jest punkt widokowy, z którego widać piękną panoramę miasta.

Następny przystanek to British Museum, czyli Muzeum Brytyjskie. Wielkie archiwum historii starożytnej oraz wczesnego średniowiecza. Zobaczenie wszystkiego zajęłoby nam cały dzień, więc zajrzeliśmy tylko do niektórych sal. Później mieliśmy czas na zakupy na Oxford Street. Sklepów jest tam co nie miara, każdy wybrał cos dla siebie.

Dzień ostatni to podróż szybkim londyńskim metrem oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, gdzie znajdują się figury woskowe aktorów, naukowców sportowców, muzyków, światowych przywódców, a nawet morderców. Zdjęcie z Arnoldem Schwarzzeneggerem, Izaakiem Newtonem, Elvisem Presleyem, czy Winstonem Churchillem to pamiątka na lata. Po aktywnej sesji zdjęciowej udaliśmy się na przejażdżkę słynnym "London Eye". Przez pół godziny mogliśmy oglądać całą panoramę Londynu jak na dłoni. Potem musieliśmy się pożegnać z tym pięknym miastem i jechać do doków Dover.

Podsumowując, można stwierdzić, że wyjazd do Londynu to jedna z najlepszych wycieczek, na które miałem okazję pojechać. Jeżeli ktoś się waha czy tam jechać czy nie, to radzę pakować walizki.

Paweł Milion
 

do spisu treści

 


Nekrologi


Śp.  Łucja NIESTRÓJ (zd. Szulc)

córka Edwarda Szulca i Berty (zd. Barciok). Urodziła się 26 grudnia 1930 r. w Rydułtowach. Mieszkała w Czernicy przy ul. Łącznej 4.
Zmarła 18 kwietnia, zaś pogrzeb odbył się 21 kwietnia 2010r. Przeżyła 79 lat.

Wyrazy współczucia składamy: córce Danucie z mężem Jerzym, wnuczce Gabrieli z mężem Tomaszem, wnukowi Leszkowi z żoną Katarzyną, prawnukom: Dawidowi, Danielowi, Roksanie, Łukaszowi, Darii, siostrze Róży z mężem, siostrzeńcowi Leszkowi.


Śp.  Alfred ŚWIENTY

syn Teofila i Marty (zd. Fajkis). Urodził się 3 sierpnia 1934 r. w Czernicy. Mieszkał w Czernicy przy ul. Jana 10.
Zmarł 23 kwietnia. Pogrzeb odbył się we wtorek 27 kwietnia 2010 r. Przeżył 75 lat.

Wyrazy współczucia składamy: żonie Helenie, córce Joannie z mężem Andrzejem, synowi Januszowi z żoną Anną, wnuczkom: Justynie i Alicji, braciom z rodzinami


Śp.  Erwin PIONTEK

był synem Leopolda Piontka i Anny (zd. Ryckowskiej). Urodził się 21 lipca 1934 r. w Lyskach. Mieszkał w Czernicy przy ul. Podleśnej 36.

Zmarł 26 kwietnia, a pogrzeb został odprawiony w czwartek 29 kwietnia 2010 r. Przeżył 75 lat.

Wyrazy współczucia składamy: żonie Irenie, córce Henriecie z mężem Tomaszem, córce Edycie z mężem Hubertem, wnukom: Natalii i Dawidowi, siostrom: Weronice, Stefanii z rodziną, Elżbiecie z rodziną, bratowej Teresie z rodziną


Śp.  Berta GIEMZA (zd. Ciecior)

była córką Konrada Cieciora i Marty (zd. Śliwik). Urodziła się 7 kwietnia 1932 r. w Czernicy.
Mieszkała w Czernicy przy ul. Wolności 52.
Zmarła 9 maja. Pogrzeb odbył się 12 maja 2010 r. Przeżyła 78 lat. Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 6 czerwca o g. 10.30.

Wyrazy współczucia składamy: córce Mireli z mężem Sławomirem, córce Janinie z mężem Janem, wnukom: Dorocie z Marcinem, Magdalenie i Mateuszowi, Markowi z żoną, Marii z mężem, Damianowi z żoną, Robertowi z żoną; 10 prawnukom, siostrze Elżbiecie.


Śp.  Melania KUBINA (zd. Bierza)

była córką Józefa i Anny (zd. Troszka). Urodziła się 18 lutego 1942 r. w Czernicy. Mieszkała w Czernicy przy ul. Podleśnej 48. Zmarła 17 maja. Pogrzeb odbył się 20 maja 2010r. Przeżyła 68 lat.
Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w sobotę 19 czerwca o g. 17.00.

Wyrazy współczucia składamy: córce Karinie z mężem Lucjanem, synowi Andrzejowi z żoną Ewą, wnuczce Monice, wnukowi Mariuszowi z rodziną, bratu Zygmuntowi i bratowej Annie z rodziną, bratowej Edeltraudzie z rodziną, kuzynom.

 

do spisu treści