RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  120/2010  /  lipiec - sierpień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- 1 Komunia święta

- Wskazania duszpasterskie dot. wczesnej Komunii św.
- Uroczystość Bożego Ciała
- Jak przeżyliśmy i zapamiętaliśmy dzień 1 Komunii św.
- Zielona Szkoła 2010 w Jastrzębiej Górze

- Przedszkole dziękuje
- W poszukiwaniu czytelnika
- Szkoła dziękuje
- Dzień Europy 2010
- Sukces SP Czernica w powiatowym turnieju piłki nożnej Orliki 2012
- Gminne talenty eksplodowały!
- 30 rocznica śmierci ks. Pawła Misia - budowniczego kościołów
- W dokumentach historycznych
- Nasza czernicka Królowa Maryja
- Nekrologi
 

 

1 Komunia święta

W tym roku do I Spowiedzi i Komunii św. przystąpiło 22 dzieci, w tym 4 do wczesnej.
Dzieci razem ze swymi rodzicami bardzo religijnie przeżywały te ważne wydarzenia. Najwspanialszym prezentem, którym zostały obdarowane, to Jezus pod postacią chleba. Dzieci zechciały podzielić się swoją radością z innymi dziećmi, więc w poniedziałek po komunii przyniosły bombonierki, które rodzice zawieźli do domu dziecka. W środę dzieci ofiarowały datki na misje, które po podliczeniu wyniosły 740 złotych. Ofiara ta została przekazana do Biura Misyjnego w Warszawie.

W piątek dzieci z rodzicami, ks. Proboszczem i katechetką pojechały na pielgrzymkę do Turzy Śl. Tam wysłuchaliśmy opowiadań o objawieniu Matki Bożej w Fatimie, budowie sanktuarium, uczestniczyliśmy we mszy św. oraz odmówiliśmy różaniec. W Turzy Śl. po raz pierwszy do mszy służyli nowi ministranci. Życzymy im powodzenia i wytrwałości!

Jako dar dla parafii rodzice dzieci komunijnych zakupili 2 bursy, których kapłani będą używali podczas objazdu chorych. Serdecznie dziękuję rodzicom za współpracę, czynne uczestniczenie w liturgii, troskę o wystrój kościoła, ojcom za niesienie baldachimu na rezurekcji, odpuście i procesji Bożego Ciała.

Katechetka E. Boczek
 

do spisu treści

 


 

Wskazania duszpasterskie dot. wczesnej Komunii św.
(na podstawie Instrukcji o pierwszej Komunii Św. w wieku przedszkolnym)

Przygotowanie dzieci przedszkolnych do I Spowiedzi i Komunii Św. trwa 2 lata w wieku 5 i 6 lat. Dzieci sześcioletnie uczestniczą w katechezie prowadzonej w przedszkolu, a ponadto biorą udział wraz z rodzicami w katechezie sakramentalnej prowadzonej przy parafii w salce.
Do grona dzieci mających przystąpić do wczesnej Komunii mogą być dopuszczone dzieci rodziców żyjących w małżeństwie sakramentalnym, odznaczających się głęboką religijnością i świadectwem życia chrześcijańskiego, tzn. rodzice z dziećmi uczestniczą we mszy niedzielnej i świątecznej, mszach szkolnych, przystępują do sakramentów św., modlą się wspólnie, uczestniczą w nabożeństwach np. różaniec, droga krzyżowa, majowe itd. Rodzice, którzy zdecydują się na posłanie dziecka do wczesnej Komunii Św., przyjmują na siebie obowiązek, że przynajmniej do II klasy włącznie będą uczęszczali z dziećmi do miesięcznej spowiedzi, uczestniczyli z nim w mszach św., przystępując z dzieckiem do komunii św. O dopuszczeniu dziecka do wczesnej Komunii decyduje ksiądz proboszcz. Aby w parafii przygotowanie do wczesnej Komunii w danym roku było prowadzone, musi zebrać się grupa minimum 3 dzieci.

Katechetka E. Boczek


do spisu treści

 


 

Uroczystość Bożego Ciała

Za nami już Święto Ciała i Krwi Pańskiej, ten piękny dzień od dziesiątek lat gromadzi wiernych na uroczystej Mszy Św. oraz wspólnej procesji. 3 czerwca towarzyszyliśmy Jezusowi, skrytemu pod postacią chleba, w wędrówce ulicami parafii, wyznając w ten sposób publicznie naszą wiarę w Jego obecność w Najświętszym Sakramencie. Udział w procesji ma także na celu przebłaganie Jezusa Chrystusa za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzi oraz bluźnierstwa niewiernych. Podczas procesji zatrzymywaliśmy się przy czterech ołtarzach, przy których czytane były, związane z Eucharystią, fragmenty Ewangelii.

Tegoroczne ołtarze przygotowały rodziny:
          1/   p. Janczewscy
          2/   p. Kaszta
          3/   p. Wita
          4/   p. Porwoł

Obawy, że deszczowa pogoda utrudni tegoroczną procesję okazały się płonne, tego dnia wyjątkowo towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Na zakończenie procesji ksiądz proboszcz podziękował rodzinom, które przygotowały ołtarze oraz wszystkim, którzy włączyli się czynnie w obchody tej uroczystości.

M.N.
 

do spisu treści

 


 

Jak przeżyliśmy i zapamiętaliśmy dzień 1 Komunii św.

Dzięki zaangażowaniu pani katechetki Eugenii Boczek, która z ochotą przystała na propozycję przeprowadzenia ankiety wśród dzieci pierwszokomunijnych, możemy dziś dowiedzieć się jak zapamiętały one dzień swojej pierwszej Komunii Św. Pani katechetka poprosiła dzieci z klasy II, by przypomniały sobie jak czuły się w tym szczególnym dla nich dniu oraz by spróbowały przelać te wspomnienia na papier. Czasu nie było zbyt wiele, a właściwie należałoby powiedzieć, że było go bardzo mało, ale okazało się, że większość z nich zdążyła przygotować odpowiedzi. Niektóre dzieci zdążyły nawet przyozdobić kartki rysunkami. Z ich wypowiedzi możemy dziś dowiedzieć się, jak wyglądał dzień 30 maja 2010r. u tych z naszych parafian, którzy od dłuższego czasu przygotowywali się do pięknego przeżycia tej uroczystości oraz jakie emocje towarzyszyły im w tym dniu.

Adam Zientek napisał: "Obudziłem się rano i nie mogłem uwierzyć, że to dzisiaj jest dzień mojej 1-szej Komunii Św. Byłem zmartwiony czy nie spóźnimy się do kościoła. W kościele zachwyciły mnie dekoracje. Kiedy nadszedł czas przyjęcia Komunii Św. byłem przejęty, a potem poczułem radość i spokój".

Weronika Bęcała również nie dowierzała, że to już nadszedł ten długo oczekiwany dzień i zdradziła, że początkowo czuła tremę, a potem uspokoiła się i cieszyła z tego dnia.

Karolina Holona także bardzo przeżyła to, że przyjęła Pana Jezusa pierwszy raz do swego serduszka. Cieszyła się także podczas recytowania wiersza na nieszporach. Bardzo przejęty był również jej brat Wojtek, który chwilami aż nie dowierzał, że ten upragniony dzień już nadszedł.

Angelika Gorzolnik napisała: "Gdy pojechaliśmy do kościoła, bałam się, ale potem, gdy przyjęłam Pana Jezusa do serduszka - poczułam się spokojna i szczęśliwa".

Angelika Kuczera także przeżyła ten dzień pobożnie i uroczyście, uznała również, że było to dla niej i jej rodziców wielkie przeżycie. Przy modlitwie dziękowała Bogu oraz rodzicom, którzy pomagali jej w przygotowaniach.

Z wypowiedzi Igora Jonderko wynika, że on także przeżywał podobne emocje, a Bernadeta Malcharczyk napisała: "Od rana byłam w dobrym nastroju, a po przyjęciu Komunii Św. poczułam się bardzo szczęśliwa i radosna".

Helena Mikułka stwierdziła, że: "Dzień 1-szej Komunii Św. był dniem wspaniałym i świątecznym, będę go pamiętać przez całe życie".

Również Paulina Warło była bardzo szczęśliwa i zapamięta tę uroczystość do końca życia.

Piotr Klyszcz w ten sposób opisał swoje przeżycia:  "Atmosfera była bardzo uroczysta, a wszystkie dzieci były ubrane na biało. W pięknie przystrojonym kościele 22 osoby, łącznie ze mną, po raz pierwszy przyjęły Ciało Chrystusa".

Karolina Łyczko poczuła się wyjątkowa i najważniejsza z powodu "lokatora w sercu", a Aldona Rożek cudownie przeżyła to wielkie święto, w którym " ... najważniejsza jest miłość Boga do człowieka".

Gdy Mateusz Iwanek przyjął Komunię Świętą, poczuł się tak, że nie da się tego opisać, jego serce wypełniała radość i ogromne szczęście. Bardzo się cieszy, że teraz będzie już mógł przystępować do tego sakramentu wspólnie z rodzicami.

Marek Weczerek przez cały dzień czuł się wyjątkowo, jak "chodzący kościół" i postanowił sobie, że jak najczęściej będzie się spotykał z Jezusem podczas Mszy Świętej. Ma nadzieję, że wytrwa w swoim postanowieniu.

Natomiast Kamil Długosz czuje się teraz szczęśliwszy, lepszy i bezpieczny. Cieszy się, że może już w pełni uczestniczyć w każdej Mszy Św. Napisał także: "Chciałbym na koniec podziękować wszystkim tym, którzy przygotowali nas do tej uroczystości, tym którzy w niej uczestniczyli i cieszyli się razem z nami".

A ja serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom, które odpowiedziały na apel i pomimo pięknej, prawie wakacyjnej pogody poświęciły czas na wspominanie i zapisywanie wrażeń z dnia swojej 1-szej Komunii Świętej. Dziękuję rodzicom za to, że pomagali swoim pociechom przy ułożeniu tych pięknych i wartościowych odpowiedzi. Dziękuję również pani katechetce za życzliwą odpowiedź na moją prośbę oraz zaangażowanie przy przeprowadzeniu tej sondy.

M. Nadarzy
 

do spisu treści

 


 

Zielona Szkoła 2010 w Jastrzębiej Górze

W maju uczniowie ki. III wraz z opiekunami pojechali autokarem nad morze bałtyckie do Jastrzębiej Góry. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Brali udział w czterech całodniowych wycieczkach autokarowych z przewodnikiem:
-   do Malborka, gdzie zwiedzili zamek krzyżacki
-   do Gdyni i Sopotu, w Sopocie spacerowali po molo, a w Gdyni zwiedzili Muzeum Morskie "Dar Pomorza"
    i Akwarium Gdyńskie oraz odbyli rejs statkiem po porcie.
-   do Gdańska i Oliwy - spacerowali ulicami Gdańska podziwiając kamieniczki, fontannę Neptuna, kościół Mariacki
    oraz zwiedzili Muzeum "Żuraw Gdański", w Oliwie wysłuchali koncertu organowego w katedrze, spacerowali po
    ogrodzie botanicznym, a także podróżowali ciuchcią po ogrodzie zoologicznym.
-   do Łeby - podróżując po Słowińskim Parku Narodowym meleksami dotarli do Wyrzutni Rakiet w Rąbce, którą zwiedzili,
    a następnie udali się na spacer po ruchomych wydmach.

Biorąc udział w wycieczce na Półwysep Helski zwiedzili fokarium oraz Muzeum Rybołówstwa. Miło spędzając czas nad morzem wędrowali pieszo do obelisku "Gwiazda Północy", będącego wyznacznikiem najdalej wysuniętego na północ punktu Polski, weszli na latarnię morską w Rozewiu, wędrowali "Lisim Jarem" - wąwozem, w wejścia którego umieszczono obelisk, zwieńczony kulą z orłem wzbijającym się do lotu, upamiętniający miejsce przybicia do brzegu floty króla Zygmunta III Wazy, powracającej z nieudanej wyprawy wojennej skierowanej przeciwko Szwecji.

Na terenie ośrodka również nie brakowało rozrywki: odbył się pokaz iluzji, uczniowie uczestniczyli w koncercie piosenki morskiej (szanty), pieczono kiełbaski przy ognisku, bawiono się na dyskotekach, w tym odbyło się "piżama party", miały miejsce liczne konkursy: plastyczny, piosenki, wybory Miss i Mistera, "Randka w ciemno", regularnie uczęszczano na zajęcia na krytej pływali.

 

Bogaty program "zielonej szkoły" zawdzięczamy zaangażowaniu rodziców kl. III, którzy pozyskali wielu sponsorów. Serdecznie dziękujemy:

ks. E. Twardochowi
ks. R. Lapczykowi
Radzie Rodziców SP Czernica
państwu Paulus
państwu Korbel
firmie Sopa Serwis
p. B. Kaczmarczyk
p. P. Bugdołowi
dr R. Kubkowi
Zakładowej Organizacji Związkowej KWK Rydułtowy
"Bar Expres"
Radzie Programowej Ośrodka Kultury "Zameczek"
aptece "Pod Lwem" w Lyskach
aptece "Św. Łukasza" - punkt apteczny w Czernicy

oraz sklepom:
"Zaczarowany Ołówek"
"Żabka" Pawlas
Sklep nocny w Rydułtowach
 

do spisu treści

 


 

Przedszkole dziękuje

Dziękujemy Dyrektorowi i pracownikom Ośrodka Kultury "Zameczek"
za pomoc w zorganizowaniu okolicznościowych imprez przedszkolnych z okazji Dnia Babci, Dziadka i Matki.

Dyrektor i Rada Rodziców Przedszkola w Czernicy

 
Przy tej okazji pragnę podziękować Zespołowi Redakcyjnemu" Znaku Pokoju"
za publikację materiałów o naszej placówce i wychowankach.

Elżbieta Tulec

do spisu treści

 


 

W poszukiwaniu czytelnika

Maj to miesiąc książki, a więc doskonały czas do pozyskiwania nowych czytelników. Zaproszenie przyjęli uczniowie I i II klasy Szkoły Podstawowej. Zapoznali się z działalnością biblioteki i jej zbiorami. Zobaczyli wystawę fotograficzną pt. "Od iskierki do płomienia" przygotowaną przez p. Jerzego Kawuloka. Motywem przewodnim naszych spotkań w bibliotece było poznanie bogactwa treści w książkach znajdujących się na półkach.

Wybrałam utwór angielskiego autora Oscara Wilda pt. "Prawdziwy przyjaciel". Głośne czytanie, a po nim dyskusja na temat postaw i moralności bohaterów przyniosły oczekiwane rezultaty. Dzieci doskonale odróżniły dobro od zła oraz prawdziwą przyjaźń od obłudy. Owocem spotkań było wpisanie uczniów do grona czytelników Biblioteki Publicznej w Czernicy. Teraz chętnie wracają po nową literaturę, a także spędzają czas przy komputerze.

Rozpoczynają się wakacje letnie i myślę, że to najlepszy czas aby nadrobić zaległości czytelnicze. Zapraszam wszystkich do odwiedzania biblioteki w poniedziałek, wtorek, środę i piątek od godziny 8:00 do 16:00.

Jest też możliwość odwiedzania czytelników z książką w domu. Propozycja skierowana jest do mieszkańców parafii mających problem z dotarciem do biblioteki. Dniem książki na telefon jest czwartek. Zamówienia można składać pod numerem telefonu 32/4305332.

Mottem na czas letniego wypoczynku niech będzie "złota myśl" Ignacego Krasickiego: "Książka nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania."

Życzę wszystkim radosnego odpoczywania.

E. Kowol
 

do spisu treści

 


 

Szkoła dziękuje

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernicy wraz z Radą Pedagogiczną składają podziękowanie Parafialnemu Kołu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Czernicy za całoroczną współpracę: dofinansowanie podręczników, wycieczek szkolnych oraz Zielonej Szkoły.

do spisu treści

 


 

Dzień Europy 2010

Dnia 06. 05. 2010 r. w Szkole Podstawowej w Czernicy w ramach obchodów Dnia Europy odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej. Rywalizowało ze sobą osiem drużyn 2-osobowych z klas III-VI. Najlepsi okazali się:

I miejsce Marcin Kieś i Denis Czekała z kI. VI
II miejsce Jakub Kozłowski i Adrian Folmert z kl. IV
III miejsce Anita Lukoszek i Joanna Łata z kI. VI

Ponadto zorganizowany został konkurs plastyczny pod hasłem "Polska w UE". Chętni uczniowie z całej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli: p. Kwiatoń i p. Graniecznego, wykonali pomysłowe prace plastyczne. W kategorii klas młodszych wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce Mikołaj Gryt
II miejsce Andrzej Gawlas
III miejsce Dżesika Bombik
IV miejsce Marek Bizoń

Najciekawsze prace wśród uczniów klas starszych wykonali: Kamil Górecki - I miejsce i Wiktor Kwiatoń - II miejsce. Wszyscy uczniowie z rąk p. dyrektor Iwony Witek otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach i Szkołę Podstawową w Czernicy. Organizatorem Dnia Europy była p. Bożena Papierok - opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego.

do spisu treści

 


 

Sukces SP Czernica w powiatowym turnieju piłki nożnej "Orliki 2012"
Tylko trening czyni mistrza

17.06.br. na nowo otwartym Orliku w Lyskach odbył się finał rozgrywek w piłkę nożną pomiędzy SP Czernica i SP Lyski kl. V i mł. Piękna, słoneczna pogoda i dobry nastrój piłkarzy przyczynił się do przeprowadzenia tego wspaniałego sportowego widowiska. Obydwie ekipy wraz ze swoimi opiekunami a zarazem trenerami pokazały, że piłka nożna to ich sportowa pasja. Jednakże lepsi w tym "Małym Mundialu" okazali się być zawodnicy z Czernicy, wygrywając spotkanie wynikiem 10:3. Stawką był awans do rozgrywek rejonowych, które odbędą się we wrześniu. To nie pierwszy w tym roku sukces trampkarzy z Czernicy, dlatego też ogromna radość i zadowolenie towarzyszyło im przy odbiorze złotych medali ufundowanych przez Starostwo Powiatowe. Zawodnicy poczęstowani zostali również kołaczykami i napojami.

Skład drużyny: Łukasz Krakowczyk, Radek Olszyna, Ramon Durczok, Łukasz Wieczorek, Kamil Majer, Adrian Folmert, Tomasz Kubica, Adam Wita, Adrian Płaza, Marcin Tlon (bramkarz), Paweł Kowalski, Patryk Ryszewski (bramkarz), Jakub Kozłowski, Dawid N owak.

Opiekun: mgr Zenobia Mrozek

Gratulacje piłkarzom złożyli organizatorzy, koledzy, p. dyrektor Iwona Witek, nauczyciele i rodzice. Natomiast pan Ryszard Jacek udzielił wsparcia finansowego na drogę ich dalszych piłkarskich zmagań, za co należą mu się serdeczne podziękowania.

do spisu treści

 


 

Gminne talenty eksplodowały!

19 czerwca w Ośrodku Kultury "Zameczek" w Czernicy odbył się WIELKI FINAŁ I Edycji "Urwis Show - Pokaż, że Masz Talent".

Konkurs miał na celu ukazanie talentów, zdolności i umiejętności młodych ludzi, podnoszenie ich własnej wartości oraz nawiązanie trwałej współpracy między szkołami i przedszkolami naszego regionu.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych - U'RWIS przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Czernicy oraz Ośrodkiem Kultury "Zameczek".

1 czerwca w Przedszkolach: w Czernicy i Szczerbicach, w Szkołach Podstawowych: w Szczerbicach, Gaszowicach i Czernicy oraz 8 czerwca w Gimnazjum w Piecach odbyły się eliminacje wstępne URWIS SHOW. Dzieci występowały indywidualnie i w zespołach. Spośród 150 uczestników wyłonionych zostało 20 najlepszych występów, które brały udział w Wielkim Finale.

Finaliści I Edycji" URWIS SHOW - Pokaż, że masz talent"

Emilian Chłodek
Izabela Porwoł
Julia Siwoń
Zuzanna Markiewicz
Joanna Łata
Katarzyna Kwiatoń
Jakub Kozłowski
Adrian Płaza
Patryk Marszolik
Mateusz Rybarz
Zuzanna Strokosz
Patrycja Goworowska
Jacek Wojaczek
Paulina Łukoszek
Marta Gryt
Rafał Gembalczyk
Dominika Tomaszek
Paulina Figura
Kamil Jaskółka
Rafał Gembalczyk
Maciej Gembalczyk
Bartosz Czerny
Danuta Tytko
Dawid Wawoczny
Julia Wojaczek
Agnieszka Kucharska
Martyna Mielimonka
Judyta Ozarowska
Aneta Mańka


W Finale 19 czerwca Jury w składzie:    Sabina Dyla,    Agnieszka Miszkan,    Mirosław Barszowski,    Monika Pypeć
przyznało 4 nagrody indywidualne: 1 miejsce oraz 3 wyróżnienia) oraz 1 nagrodę grupową.

W kategorii indywidualnej nagrodzono:
1 mieisce: Mateusz Rybarz - gra na pianinie
Wyróżnienie: Aneta Mańka - śpiew
Wyróżnienie: Julia Wojaczek - śpiew
Wyróżnienie: Dawid Wawoczny - gra na organach

W kategorii grupowej wyróżniono zespół taneczny w składzie: Julia Siwoń i Zuzanna Markiewicz.
Dodatkowo Nagrody Wójta Gminy Gaszowice dla najmłodszych uczestników Finału otrzymali: Katarzyna Kwiatoń i Emilian Chłodek.

Dziękujemy Wszystkim finalistom, gratulujemy laureatom. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok, by odkryć nowe talenty.

"Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych U'RWlS" pragnie serdecznie podziękować wszystkim sponsorom oraz osobom i instytucjom, które pomogły nam w realizacji "URWlS SHOW - Pokaż, że masz talent" i walnie przyczyniły się do jej sukcesu.
A byli to:
Stowarzyszenie Dalekowschodnich Sztuk Walki TAO - Mirosław Barszowski
Poseł na Sejm RP - Grzegorz Janik
Zakład Wędliniarski - Andrzej Stania
Firma Lorken-Tech - Henryk Bugdol
Firma MCJ - Jacek Czogalla
Lakiernictwo Samochodowe - Henryk Głombica
Lakiernictwo Samochodowe - Czesław Bugdol
Sklep Wielobranżowy - Józef Stebel
Dom Przyjęć Kalimera - Daria Bajer
Firma Twist - Adam Bluszcz
Firma Grinsbud - Piotr Grinspek
Firma Cyranex - Mirosław Cyran
Sklep Wielobranżowy - Elde
Sklep Spożywczy Nina - Joanna Zawioła
Radny Powiatu Rybnickiego - Paweł Bugdol
Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży "SIM" z Rybnika
Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych "CRlS" z Rybnika
Subregion Zachodni Województwa Śląskiego
Wójt Gminy Gaszowice - Andrzej Kowalczyk

 

 
 

 

do spisu treści

 


 

30 rocznica śmierci ks. Pawła Misia - budowniczego kościołów
Ksiądz niezłomny

Ks. Paweł Miś - jakie były koleje życia tego kapłana, którego los tak ściśle splata się z tragicznymi, a później jakże trudnymi i bolesnymi dziejami naszej ojczyzny. Ks. Paweł Miś urodził się 25 maja 1916 r. w Bieruniu Nowym. Miał dziesięcioro rodzeństwa, trzy siostry i siedmiu braci. Jeden z nich, Franciszek, także został księdzem. Paweł po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum oraz zdaniu matury w Mysłowicach rozpoczyna studia w Krakowie na Wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1939 r. otrzymuje święcenia kapłańskie. Wybucha wojna.
Zostaje powołany do służby wojskowej, jak większość Ślązaków do Wermachtu. Zostaje kapelanem wojskowym. Gdy los wojenny rzuca go do Grecji, dezerteruje, ukrywa się, a następnie zaciąga ochotniczo do armii gen. Andersa. Był m. in. pod Monte Cassino. Po zakończeniu wojny znalazł się w Szkocji, skąd w roku 1947 wrócił do kraju. W roku 1950 zostaje proboszczem parafii w Czernicy, której poświęcił 10 lat swojego życia. Tu też przyszło mu stoczyć bodaj największą bitwę z komunistycznymi władzami. Lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku to okres walki z Kościołem. Ks. Paweł nie wydał listy rodziców, broniących religii w szkole, za co został aresztowany. Wrócił po roku z więzienia
i ukończył budowę naszego kościoła, dzieło swojego życia. Rozpoczyna się kolejny etap w życiu niezłomnego kapłana.
W 1960 zostaje przeniesiony do Lublińca i mianowany dziekanem dekanatu lublinieckiego.
Ten okres życia przyniesie mu tytuł "budowniczego Kościołów na Śląsku". Mężnie stawia czoła wszelkim przeciwnościom. Na Śląsku ludzie proszą o budowę kościołów. W Jawornicy pod Lublińcem ks. Paweł Miś dostrzegł potrzebę budowy nowego kościoła i zabrał się do realizacji tego zadania. Codziennie po odprawionej mszy św. rowerem udawał się na budowę, by wracać późnym wieczorem. Kiedy kościół był na ukończeniu, przygotowywany do poświęcenia, wydarzył się tragiczny wypadek, ks. Paweł Mis zginął spadając z rusztowania, 6 sierpnia 1980 r. w homilii wygłoszonej na pogrzebie ks. Pawła, J.E. ks. Biskup Henryk Bednorz powiedział:
"Wielkość kapłana mierzy się bowiem jego wielkością poświęcenia i ofiary. W wypadku ks. Pawła osiągnęła najwyższy szczyt, nie ma bowiem większej ofiary, jaką jest danina życia. Byłem w Jawornicy w nowym kościele, który śp. ks. dziekan Miś krwią swoją uświęcał. Spadając z rusztowania wylał strumień krwi na posadzkę kościoła, którą klękając ucałowałem. Chciałem w ten sposób uczcić kapłana, który poszedł przykładem Jezusa Chrystusa. Życie swoje oddał za owce swoje."

Ta rocznica jest okazją do przypomnienia kapłana, któremu wiele zawdzięczamy. Wspólnie z parafianami, których umiał zjednoczyć i zaangażować zbudował, w trudnych czasach, świątynię Matki Boskiej Królowej Polski. Została ona poświęcona 3 Maja 1953 r. w święto nieakceptowane przez władze komunistyczne. Ludzie mojego pokolenia i starsi ze wzruszeniem patrzą też na mury starego kościoła. Przez trzy dni bronili księdza przed Urzędem Bezpieczeństwa, który tam się schronił.

Ze wzruszeniem wspomina te czasy, oraz księdza Pawła Misia pani Regina: " Byłam drużką na weselu. To był poniedziałek, listopadowe popołudnie, w tych czasach zabawa w sali była po południu i wieczorem. Pełna sala bawiących się gości. Zagrała trąbka Zabrał głos starosta, który powiedział, że pod kościołem, pod probostwem, jest Urząd Bezpieczeństwa, przyjechali aresztować księdza. Sala opustoszała, goście ruszyli pod kościół ratować ks. Pawła. Pod kościołem było pełno ludzi. Biły dzwony. Nie udało się aresztować księdza. U.B się wycofało. Pamiętam księdza modlącego się w kościele i sprawującego mszę przed ołtarzem. A jednak później, podstępem udało się księdza wydostać z kościoła , aresztować i osadzić na rok w więzieniu. W kronice parafialnej jest niewiele na temat księdza Pawła Misia.

Doszło do tego, że Instytut Pamięci Narodowej, nie mając danych zwrócił się do mieszkańców Czernicy z prośbą o zdjęcia czy inne materiały związane z księdzem Pawłem Misiem.

W jubileuszowym roku 2000 i w związku z 20 rocznicą śmierci księdza Pawła Misia parafianie Czernicy i Łukowa, z wielkim zaangażowaniem się księdza Ryszarda Lapczyka, ufundowali tablicę pamiątkową 29 października 2000 roku, w kiermasz, J.E. ks. biskup Stefan Cichy poświęcił tablicę pamiątkową z następującą inskrypcją: "Śp. ks. dziekan Paweł Miś - to mąż kościoła, który prawie nie miał życia prywatnego, ale żył, pracował, a gdy trzeba było umiał cierpieć dla kościoła". (słowa Herberta Bednorza Biskupa Katowickiego)

Pawełek Józef

do spisu treści

 


 

W dokumentach historycznych

Czernica pod koniec lat 20 XIX wieku, na podstawie opracowania J. G. Knie, Alphabetisch statistisch topographische Uebersicht der Dorfer, Flecken, Stadte and andern Orte der Konigl. Preusz. Provinz Schlesien, Wrocław 1830.
Czernitz /pol. Czernicze/ (1829 rok) 66 domów, 2 pańskie folwarki, 430 mieszkańców (7 ewangelików, 6 Żydów) parafiaPstrążna.

Kopalnie węgla kamiennego:
a) Charlotte, wydobycie 1826 rok 5000 beczek (915 ton) kęsów, 4600 beczek (842 tony) węgla drobnego.
b) Sack, właściciel Franz Stanitz, 7 robotników w 1825 roku wydobyło 8465 beczek (1549 ton) węgla, w 1826 roku 6800 beczek (1244,4 tony) węgla drobnego dla sąsiedniej huty ałunu o nazwie Sackhutte obecnie (1829 rok) nieczynnej.
Do tego 4 domostwa o nazwie Podlesie.

Andrzej Adamczyk

do spisu treści

 


 

Nasza czernicka Królowa Maryja

Na czernickim wzgórzu stoi świątynia wspaniała,
A w ołtarzu króluje Maryja, Królowa Polski naszej cała.
Schodzi z Jezusem na ręku z wysokiego nieba,
Spogląda na swe dzieci, z osobna na każdego.

Już prawie lat sześćdziesiąt króluje nad nami,
Znając każde swe dziecko ze swymi troskami.
Jeśli jej szczerze zawierzysz, zaufasz,
To nie trzeba daleko łaski cudu szukać.

Bo Nasza Czernicka Matka Boga
Jest hojna dla każdego, co kocha i wielbi Boga.
Kocha swe dobre, szczere dzieci,
Które doznały jej matczynej pieczy.

Tak jak to w słynnych sanktuariach bywa,
Że wota wiszą na cześć i dziękczynienia,
Tak Nasza Czernicka Królowa Maryja,
To ukryte w mym sercu wotum wyryła.

Sercem pisane - J.M.

do spisu treści

 


Nekrologi


Śp.  Adam SZYMAŃSKI

syn Mieczysława i Wandy (zd. Tkocz). Urodził się 28 grudnia 1978 r. w Rydułtowach. Mieszkał w Czernicy przy ul. Sobieskiego 13. Zmarł 12 czerwca 2010 r., zaś pogrzeb odbył się w środę 16 czerwca. Przeżył 31 lat.

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w czwartek 8 lipca o g. 17.00.

Wyrazy współczucia składamy: matce, ojcu, braciom z rodzinami


Śp.  Małgorzata BURDA (zd. Podeszwa)

Urodziła się 4 lipca 1927 r. w Lyskach. Mieszkała w Łukowie Śląskim przy ul. Wolności 52.
Zmarła po długiej chorobie 13 czerwca 2010 r. Pogrzeb odbył się w czwartek 17 czerwca. Przeżyła 82 lata. Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w rocznicę urodzin w niedzielę 4 lipca o g. 10.30.
 Wyrazy współczucia składamy: córce Irenie z mężem Rudolfem, córce Urszuli z mężem Leonem, synowi Stefanowi z żoną Łucją, synowej Teresie, wnukom: Justynie z mężem Krzysztofem, Grzegorzowi z żoną Barbarą, Edycie z mężem Marcinem, Łukaszowi, Karinie i Tomaszowi, Ani z mężem Jarosławem i Grażynie z mężem Sebastianem, prawnukom: Arkowi, Mateuszowi, Nadii, Natalii i Julii

 

do spisu treści