RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  128/2011  /  kwiecień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Miłosierdzie Boże i Jan Paweł II

- Wiara, nadzieja i miłość
- Alfik Humanistyczny
- Dobiegł końca program W krainie Bajek i baśni
- Rekolekcje wielkopostne

- Rodzic jako wzór i nauczyciel
- W dokumentach historycznych
- Jest takie miejsce na ziemi
- Kaj som taki ideały
- Trasa Drogi Krzyżowej
- Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek
- Wyniki konkursu przyrodniczego „PINGWIN”
- Zabawa karnawałowa w Łukowie Śl.
- Sponsorzy zabawy karnawałowej 2011
- Nekrologi
 

 

Miłosierdzie Boże i Jan Paweł II

W kwietniu będziemy obchodzić Święta Wielkanocne, a 1 maja - czyli tydzień po świętach, w święto Miłosierdzia Bożego, odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II.
To Jan Paweł II pokładał ogromną ufność w Miłosierdziu Bożym, beatyfikował też siostrę Faustynę Kowalską, która była apostołką Bożego Miłosierdzia, a 30 kwietnia 2000 r. w niedzielę Bożego Miłosierdzia ogłosił świętą. Jak wiemy, nasz ukochany Ojciec Święty odszedł od nas w wigilię Bożego Miłosierdzia (02.04.2005r.), a 1 maja, również w niedzielę Bożego Miłosierdzia, będzie ogłoszony błogosławionym przez Benedykta XVI. Może powinniśmy się nad tym zastanowić i spróbować sobie odpowiedzieć czego Jezus od nas oczekuje. Jedno jest pewne, Miłosierdzie Boże przekazane świętej Faustynie Kowalskiej jest ratunkiem dla każdego człowieka na ostateczne czasy.

W jakich okolicznościach zrodziło się to Święto? W 1931 r. Pan Jezus po raz pierwszy mówił o ustanowieniu tego święta: ,, Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia’’(Dz.49). Bardzo się cieszę, że mamy w kościele właśnie ten obraz, o którym w ,,Dzienniczku’’ pisze św. siostra Faustyna. Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na święto Miłosierdzia wskazuje na ścisły związek jaki istnieje pomiędzy tajemnicą Odkupienia, a tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z koronki do Miłosierdzia Bożego, poprzedzająca to święto, rozpoczynająca się w Wielki Piątek, a kończąca dzień przed niedzielą Bożego Miłosierdzia. To święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi. Pan Jezus powiedział: ,,Pragnę, aby święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników(Dz.699). Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Daję im ostatnią deskę ratunku, to jest święto Miłosierdzia Mojego. Jeżeli nie uwielbią miłosierdzia Mojego, zginą na wieki’’(Dz.965). To święto związane jest z niezwykłymi obietnicami Jezusa:,, Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar’’(Dz.300).W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego;(...) niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat(Dz.699). Aby skorzystać z tych wielkich darów, trzeba wypełnić podstawowe warunki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego (ufność w dobroć Boga i czynna miłość bliźniego) oraz przystąpić w tym dniu do spowiedzi i przyjąć Komunię świętą. Z racji duszpasterskich na pewno spowiedź można odprawić przed tym świętem, skoro wolą Jezusa było, by w tym dniu jak największa liczba wiernych skorzystała z łaski zawartej w obietnicy, natomiast Komunia św. musi być godnie przyjęta w samo święto:
"Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia Mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w dniu tym mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu Moim(Dz.570). Koronkę do B.M. Pan Jezus podyktował świętej Faustynie w Wilnie 13-14 września 1935r., jako modlitwę na przebłaganie i uśmierzenie gniewu Bożego: ,,...najpierw odmówisz jedno ,, Ojcze nasz’’ i ,,Zdrowaś Mario’’, i ,,Wierzę w Boga’’, następnie na paciorkach ,,Ojcze Nasz’’ mówić będziesz następujące słowa: ,,Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego’’; na paciorkach ,,Zdrowaś Mario’’ będziesz odmawiać następujące słowa ,,Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i świata całego’’. Na zakończenie odmówisz trzykrotnie te słowa : ,,Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem’’. Często na koniec dodajemy: ,,O Krwi i Wodo, któraś wytrysnęła z Serca Jezusowego, jako zdrój miłosierdzia dla nas - ufam Tobie’’ (Dz.186). Z tą ostatnią krótką Modlitewką ( ostatnie zdanie :,,O Krwi i Wodo...”), Jezus dał obietnicę:,, Kiedy odmówisz tę modlitwę za jakiego grzesznika z sercem skruszonym i wiarą, dam mu łaskę nawrócenia(Dz.186). Tak jak już wcześniej pisałam, właśnie tę nowennę z koronki należy odmawiać począwszy od Wielkiego Piątku, każdego dnia, skończywszy w sobotę - dzień przed niedzielą Miłosierdzia, jeśli jest to możliwe o godz.15.00. Oczywiście dobrze jest ją odmawiać każdego dnia, w ciągu roku.

Łask obiecanych przez Pana Jezusa, dostąpią nie tylko osoby odmawiające tę koronkę, ale także konający, przy których inni jej słowami modlić się będą. Obietnica ogólna brzmi: ,,Przez odmawianie tej koronki podoba Mi się dać wszystko, o co Mnie prosić będą (Dz.1541), jeżeli to(...) będzie zgodne z wolą Moją’’ (Dz.1731). Wszystko bowiem, co jest niezgodne z wolą Bożą nie jest dobre dla człowieka, zwłaszcza dla jego wiecznej szczęśliwości. ,,Dusze, które odmawiać będą tę koronkę , miłosierdzie moje ogarnie je w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie’’(Dz.754). W 1937 r. w Krakowie Pan Jezus polecił świętej Faustynie czcić godzinę swej śmierci; ,,Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w Miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy’’(Dz.1572).Omawiając postacie nabożeństw do Miłosierdzia Bożego , ks. prof. Różycki wymienia także szerzenie czci Miłosierdzia, bo i do niej odnoszą się pewne obietnice Chrystusa: ,,Dusze, które szerzą cześć miłosierdzia Mojego, osłaniam przez całe życie, jak czuła matka swe niemowlę, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem’’(Dz.1075).

Podstawowym sposobem szerzenia miłosierdzia, jest świadczenie miłosierdzia bliźnim, w małych i wielkich sprawach. Słowa Jezusa, które nas Polaków mogą pokrzepić brzmią:,, Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje" (Dz. 1732).
Chciałam się z Wami podzielić taką ciekawostką, która mnie bardzo zastanowiła. Jak już pisałam kanonizacja świętej siostry Faustyny odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia w 2000r. w Watykanie. Tę uroczystość transmitowaną z Watykanu oglądaliśmy na telebimie w Krakowie Łagiewnikach, gdzie służyła święta Faustyna (byłam na tej uroczystości). Zastanawiają mnie słowa napisane przez tę świętą: ,,Nagle zalała mnie obecność Boża i ujrzałam się naraz w Rzymie w kaplicy Ojca Świętego i równocześnie byłam w kaplicy naszej, a uroczystość Ojca Świętego i całego Kościoła była ściśle złączona z naszą kaplicą i w szczególny sposób z naszym Zgromadzeniem, i równocześnie wzięłam udział w uroczystości w Rzymie i u nas.

Ponieważ uroczystość ta była tak ściśle złączona z Rzymem, że chociaż piszę, nie mogę rozróżnić, ale tak jak jest, czyli jak widziałam (...). Tłumy były tak wielkie, że ani okiem przejrzeć nie mogłam. Wszyscy z wielką radością brali udział w tej uroczystości, a wielu z nich otrzymało to, co pragnęło’’(Dz.1044). No właśnie, jak mogła przewidzieć to siostra Faustyna, co będzie za ok.70 lat , skoro wtedy nie było telebimów, ani telewizorów? Te słowa świętej siostry również można dopasować do tego, co będzie miało miejsce 1 maja tego roku. Przecież to właśnie w tym dniu odbędzie się beatyfikacja Ojca Świętego, dokładnie w święto Bożego Miłosierdzia, do którego Jan Paweł II miał wielkie nabożeństwo, a Miłosierny Jezus w wigilię tego Święta 2005r. otworzył Mu bramę do wiecznego życia. Po raz kolejny Watykan i niedziela Miłosierdzia Bożego, będą ze sobą w jakiś sposób połączone. Zachęcam do przeglądnięcia ,,Dzienniczka’’ świętej siostry M. Faustyny Kowalskiej. Powyższy tekst jest opracowany na podstawie jej ,,Dzienniczka’’. Cytaty tutaj wypisane, są zaczerpnięte z tej książki .

Cecylia P.

do spisu treści

 


 

Wiersz
"Wiara, nadzieja i miłość"

Gwiazdki błyszczące na niebie
nocą z księżycem królują
Trzy z nich są najważniejsze
bowiem w wszechświecie panują

Pierwsza z nich: WIARA
co świeci w mrokach żywota
Ona wśród trosk codziennych
-jak jasność lśni złota.

Choćbyś co dnia wypijał
goryczy pełną czarę
Nic Cię jednak nie złamie
dopóki w sercu masz WIARĘ

NADZIEJĄ - gwiazdka druga
promienna jest i wzniosła
choć życie przed nami kruche
ster ma ,kierunek i wiosła

Przejdą zmartwienia i smutki
los ich jak wiatr rozwieje
Jeśli masz w sercu WIARĘ
Jeśli masz w sercu NADZIEJĘ


 

A trzecia gwiazda - MIŁOŚĆ
wierna dwóch pierwszych siostrzyca
to wielka czynów podnieta
i czystych uczuć skarbnica

Pielęgnuj w sobie tę cnotę
kochaj ludzi jak braci .
O szczęście innych się staraj
BÓG ci twym własnym zapłaci

To trzy ogromne skarby
MIŁOŚĆ, NADZIEJA i WIARA
z nimi niczym trud każdy
rozkoszą, każda ofiara

O, żyjmy kochani pobożnie
w NADZIEI, WIERZE, MIŁOŚCI
niech każda z gwiazd tych błyszczących
do końca dni naszych nam gości

Niech nikt się życia nie lęka
i nie drży przed śmierci marą
bo błogo żyć i umierać
z NADZIEJĄ, MIŁOŚCIĄ i WIARĄ!

do spisu treści

 


 

Alfik Humanistyczny
Sukcesy uczniów w ogólnopolskim konkursie

W tym roku po raz drugi uczniowie naszej szkoły skonfrontowali swoje wiadomości humanistyczne z uczestnikami konkursu o zasięgu ogólnopolskim. Startowało 14 uczniów, wyłonionych drogą eliminacji (konkursów klasowych) z klas III – VI.
Największy sukces odnieśli dwaj uczniowie: Jakub Watoła z klasy IV i Kamil Górecki z klasy VI. Jakub zdobył III miejsce w województwie i 24 miejsce w kraju na 2948 startujących uczniów. Uzyskał też wynik bardzo dobry, ponieważ rozwiązał procentowo 92,5 zadań. Kamil Górecki zajął II miejsce w województwie, a 34 miejsce w kraju na 3265 zawodników. Rozwiązał 81,67 % zadań, uzyskując wynik dobry. To bardzo wysokie lokaty i serdecznie im gratulujemy!

Wyniki pozostałych uczniów przedstawiają się następująco:

Klasa III (startujących 2654):
Bernadeta Malcharczyk – 49 miejsce w województwie,
Adam Zientek – 72 miejsce w województwie,
Mateusz Iwanek – 76 miejsce w województwie.

Klasa IV (startujących 2948):
Robert Zdrzałek – 102 miejsce w województwie
Marek Bizoń – 136 miejsce w województwie

Klasa V (startujących 3151):
Jakub Kruszewski – 52 miejsce w województwie
Elżbieta Stacha – 101 miejsce w województwie
Marzena Gembalczyk – 136 miejsce w województwie

Klasa VI (startujących 3265):
Marta Piontek – 7 miejsce w województwie
Paweł Janosz – 21 miejsce w województwie
Karolina Weczerek – 67 miejsce w województwie
Dawid Appel – 244 miejsce w województwie.

Należy zaznaczyć, że poziom konkursu jest bardzo wysoki i znacznie wykracza poza podstawowe wiadomości z zakresu danej klasy. Dlatego wszyscy uczniowie doskonale wywiązali się z zadania reprezentowania szkoły na arenie Polski i bardzo im dziękujemy oraz gratulujemy sukcesów.

Wszyscy startujący uczniowie otrzymali dyplomy z firmy organizującej konkurs oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez radnego pana Piotra Góreckiego.

A. Tkocz

do spisu treści

 


 

Dobiegł końca program "W krainie Bajek i baśni"

Dnia 10 lutego zakończył się projekt ,,Działaj Lokalnie VII”. W tym dniu dla babć i dziadków dzieci przygotowały przedstawienie teatralne pt.: ,,Królewna Śnieżka'', które odbyło się w Ośrodku Kultury „Zameczek”. Wszystkie stroje potrzebne do przedstawienia uszyli rodzice, babcie oraz pracownicy przedszkola.

W ramach programu dzieci z naszego przedszkola brały ponadto udział w :
    *    zajęciach organizowanych w przedszkolu i bibliotece publicznej,
    *    przedstawieniu :pt: ,,Kopciuszek'' przygotowanym przez Gimnazjalistów w Piecach,
    *    dwóch przedstawieniach przygotowanych przez uczniów SP w Czernicy :,,Zaczarowany las'', Teatr Lalek ,,Pinokio'',
    *    Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym,
    *    ,,Bajkowym Podwieczorku''.

Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców z każdej grupy przedszkolnej powstał ,,Bajkowy korytarz'', na którym pojawiły się znane postacie z ulubionych bajek dzieci. Szkice scenografii zawdzięczamy panu Franciszkowi Nieciowi.
Przy okazji pragniemy podziękować następującym osobom za szycie kostiumów:

● babciom:
    *    Ernie Strupowskiej
    *    Irenie Kula
    *    Anecie Borowieckiej
    *    Anieli Appel

● mamom:
    *    Iwonie Bugdol
    *    Sylwii Durczok
    *    Katarzynie Mandrysz
    *    Katarzynie Czogalik
    *    Monice Kubek
    *    Justynie Mróz – Muszalik
    *    Iwonie Kostelnik
    *    Annie Tlon
    *    Justynie Szmajduch
    *    pani kucharce z przedszkola Danucie Boczek.

Dyrektor przedszkola dziękuje babciom i dziadkom za pieniądze przekazane na rzecz przedszkola . Ze środków tych zakupiono rolety i firany do jednej z sal.

Małgorzata Mizyn

do spisu treści

 


 

Rekolekcje wielkopostne

10-13 IV 2011r.

 Najświętszej Trójcy wieczna cześć!

V Niedziela Wielkiego Postu 10 IV 2011 Przyjdźcie do mnie wszyscy!

7.30, 10.30, 16.00 – Msze św. z naukami ogólnymi

15.30 – Gorzkie Żale

17.00 – Nauka stanowa dla młodzieży

 

Poniedziałek  11.IV 2011 Miłość Boga Ojca

  8.00 – Msza św. z nauką ogólną

  9.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  4-5-6

11.00 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  1-2-3

17.00 – Msza św. z nauką ogólną

18.00 – Nauka stanowa dla małżeństw młodszych (do 25. rocznicy włącznie)

 

Wtorek 12 IV 2011 Łaska naszego Pana Jezusa Jezusa Chrystusa

  8.00 – Msza św. z nauką ogólną

  9.30 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  4-5-6 / nab. pokutne, spowiedź

11.00 – Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci klas  1-2-3 / nab. pokutne, spowiedź

17.00 – Msza św. z nauką ogólną

18.00 – Nauka stanowa dla małżeństw starszych (po 25. rocznicy)

 

Środa 13 IV 2011 Dar jedności w Duchu Świętym

  8.00 – Msza św. z nauką ogólną na zakończenie rekolekcji

  9.30 – Msza św. z udziałem chorych

11.00 – Msza św. dla dzieci na zakończenie rekolekcji

12.00 – Odwiedziny chorych w domach

17.00 – Msza św. z nauką ogólną i zakończenie rekolekcji

 Rekolekcji prowadzi ks. Wiesław Hudek

 


do spisu treści

 


 

Rodzic jako wzór i nauczyciel

Rodzice są najważniejszymi osobami i zarazem pierwszymi nauczycielami dla swoich dzieci. Stanowią wzór do naśladowania, dlatego w istotny sposób wpływają na zachowanie dziecka. Dzieci uczą się przez obserwację i naśladowanie zachowań dorosłych, powtarzają ich słowa i gesty, uczą się wyrażania emocji, rozwiązywania konfliktów. Te wzorce kształtują osobowość naszych dzieci. Z czasem powtarzane zachowania staną się nawykami. Dobre, właściwe postawy rodziców, jak akceptacja dziecka, współdziałanie z nim, dawanie mu swobody odpowiedniej do wieku oraz poszanowanie i uznawanie jego praw jako członka rodziny – decydują o prawidłowym rozwoju dziecka i nie zaburzają jego zachowania. Niestety zasada uczenia się przez naśladowanie działa również przy zachowaniach niebezpiecznych i niepożądanych. Dlatego tak ważne jest to, jaki przykład dajemy dzieciom jako rodzice. Pamiętajmy, że dzieci uczą się od nas we wszystkich sytuacjach – kiedy się cieszymy, jesteśmy zmęczeni, zdenerwowani. Wszystkie nasze zachowania zapisują się w postawach dzieci. Jeśli rodzice rozwiązują konflikty w sposób agresywny, to dziecko będzie zachowywało się podobnie. Jeśli rodzic mówi dziecku, że palenie papierosów czy picie alkoholu jest szkodliwe, a sam chętnie korzysta z tego typu używek, dziecko nie uwierzy słowom, tylko zachowaniu.
Jak dawać dziecku dobry przykład?
• Nauczmy się słuchać swojego dziecka, aby czuło się ważne i w przyszłości potrafiło słuchać innych. Słuchamy dziecka, gdy patrzymy na nie, wyrażamy swoje zdanie, a nie wtedy, gdy jednocześnie czytamy gazetę czy oglądamy telewizję.
• Nie wyśmiewajmy problemów naszego dziecka, aby w przyszłości nie bagatelizowało problemów innych. Dziecięce problemy są tak samo istotne dla dzieci, jak nasze dorosłe problemy dla nas.
• Mówmy o tym, co czujemy, nazywajmy emocje, pokażmy dziecku, że nam też może być przykro, smutno. To pozwoli dziecku zrozumieć uczucia innych osób.
• Dzielmy się swoimi uwagami w odpowiednim miejscu i czasie, aby dziecko nie miało poczucia krzywdy i poniżenia, a zrozumiało, że nasze uwagi są wynikiem naszej troski.
• Omawiajmy zaistniałe w domu konflikty, pokażmy dziecku różne sposoby rozwiązania ich, powiedzmy, dlaczego powstają i co to jest kompromis.

Dbajmy, aby zawsze stanowić dla dziecka pozytywny wzorzec, gdyż w ogromnej mierze to my – rodzice kształtujemy osobowość naszego dziecka.

A. Kuśnierek – pedagog szkolny

do spisu treści

 


 

W dokumentach historycznych

Czernica i Łuków w połowie XIX wieku na podstawie tak zwanych tablic Molle'go.
W. L. Molly: Ortschafts – Entfernungs – Tabelle des Regierungsbezirks Oppeln, Opole 1860

  Czernica Łuków
  wieś i dobra rycerskie wieś
parafia katolicka Pstrążna Pstrążna
parafia ewangelicka Rybnik Rybnik
budynki 1858    
  szkoły 1  -
  domy mieszkalne 83 28
  przemysłowe 1  -
  budynki gospodarcze 29 12
liczba mieszkańców 1855 610 211
liczba mieszkańców 1858 650 221
w tym katolików 638 221
  ewangelików 12 -
  Żydów - -
Majątek w Łukowie należał do dóbr rycerskich w Dzimierzy.


do spisu treści

 


 

Jest takie miejsce na ziemi

...którego nie znajdziesz na mapie, chyba że na takiej bardzo szczegółowej. Niedawno brałam udział w pogrzebie i podczas tej smutnej ceremonii, doznałam dziwnego, ale wspaniałego uczucia. Prosiłabym jednak, żeby nikt nie posądził mnie o prywatę. Pogrzeb celebrowało trzech księży. Nasz ksiądz Ryszard, ksiądz Kanonik Zygfryd Strokosz i młody Wikary, który przyjechał z delegacją, żeby pożegnać siostrę księdza Zygfryda. Delegacja składała się z ośmiu osób z Wójtem Gminy na czele. Przyjechali z północy Polski z dalekich Kaszub. A ściślej z Dębnicy Kaszubskiej, gdzie ksiądz Zygfryd osiadł na stałe, na zasłużonej emeryturze. Na końcu ceremonii pogrzebowej, nad otwartą mogiłą, zabrał głos Wójt tej właśnie kaszubskiej miejscowości. W przemówieniu złożonym z paru zdań, dziękował Bogu za taki piękny kawałek ziemi śląskiej, jakim jest nasza Czernica. Powiedział, że oni tam na północy cieszą się, że nasza wioska wydała tak wspaniałego kapłana w osobie księdza Zygfryda. Myślę, że uczestnicy pogrzebu odebrali te słowa z dumą, że obcy ludzie zachwycają się naszą Czernicą, której my na co dzień, może tak za bardzo nie doceniamy. A przecież wielki nasz kompozytor Henryk Mikołaj Górecki nazywał Czernicę - swoją małą ojczyzną.
Prawdziwe jest przysłowie „ Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Zatem w dalszym ciągu będziemy się zachwycać innymi pięknymi miejscami, ale serca nasze będą się radowały, gdy ktoś zachwyci się naszą małą, śląską wioską.

Małgorzata Mika


do spisu treści

 


 

Kaj som taki ideały?

Kaj som taki ideały ?
w Czernicy sie ukozały.
A ,to wcale nie banały,
taki był Michałek mały,
niespełna 11 latek mioł,
a już na organach groł
w naszym czernickim kościele,
prawie że w kożdom niedzielę.
Serca wiernych czule drgały,
jak te rączki małe grały,
a jakże były wzruszone,
jak śpiywoł "Pod Twoją obronę"

Uczył go starszy organista,
wkrotce Michał przeros mistrza.
Cieszył sie ksiądz niesłychanie,
bo to było super granie.
Żodyn nie drzimoł i nie ziywoł,
Jak on groł i jak on śpiywoł.
A Michałek wciąż dorastoł,
repertuar jego wzrastoł.
Nie jedyn sie dziwiył ksiądz:
„piyknie -gro tyn mały brzdąc”.

Czas ucieko i do licha
wydorośloł wnet pan Michał.
Boga proszymy ,panie Michale,
byś dali groł nom tak wspaniale.
Synow szkolić czas zaczynać,
śladym ojca posłać syna.
Choć po latach może być wystrzał,
uczyń zaś przerośnie mistrza.
Kaj som taki ideały?
W czernicy sie ukozały !

Jest kupa zdolnych ludzi wśrod nos
o kerych napisza na drugi roz
Noleżom z Michałym do jednyj paczki
Pozostali organisty, "Znaki" i "Znaczki."

Krystyna Mandrysz

 

do spisu treści

 


 

Trasa Drogi Krzyżowej

Tegoroczna Droga Krzyżowa odbędzie się w dniu 15.04. o g. 17.30 i przejdzie następującymi ulicami:
 Sobieskiego,
 Gipsula,
 Barcioka
 Stara


do spisu treści

 


 

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek

Uczniowie klas młodszych wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek 2011. Konkurs polegał na rozwiązaniu zintegrowanego testu składającego się z 21 pytań.
W kategorii klas pierwszych startowało 2889 uczestników. Pierwszoklasiści naszej szkoły zajęli wysokie lokaty:

1. Wiktoria Siwczyk - 6 miejsce w Polsce.
2. Kamil Miczek - 11 miejsce w Polsce.
3. Adam Czarnecki - 23 miejsce w Polsce.
4. Sandra Tomeczek - 28 miejsce w Polsce.

W kategorii klas drugich startowało 3952 uczestników. Drugoklasiści naszej szkoły odnieśli sukces:

1. Paweł Mordeja - 24 miejsce w Polsce.
2. Kamila Nowotarska - 36 miejsce w Polsce.
3. Rozalia Niemiec – 38 miejsce w Polsce.
4. Dominik Musiolik – 42 miejsce w Polsce.

W kategorii klas trzecich startowało 3826 uczestników. Trzecioklasiści naszej szkoły również wypadli znakomicie:

1. Bernadeta Malcharczyk - 25 miejsce w Polsce.
2. Adam Zientek - 26 miejsce w Polsce.
3. Aldona Rożek - 31 miejsce w Polsce.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach OLIMPUSKA.

Iwona Kwiatoń


do spisu treści

 


 

Wyniki konkursu przyrodniczego „PINGWIN”
w roku szkolnym 2010/2011

Klasa IV (Wszystkich uczniów startujących  w kategorii klas IV było 747)
1. Jakub Watoła – 19 miejsce w Polsce
2. Sławomir Zawisz - 23 miejsce w Polsce
3. Paulina Nitner – 24 miejsce w Polsce

Klasa V (Wszystkich uczniów startujących w kategorii klas V było 931)
1. Patrycja Borecka – 27 miejsce w Polsce
2. Elżbieta Stacha - 30 miejsce w Polsce
3. Krzysztof Lukoszek – 37 miejsce w Polsce

Klasa VI (Wszystkich uczniów startujących w kategorii klas VI było 985)
1. Kamil Górecki – 15 miejsce w Polsce
2. Marta Piontek - 22 miejsce w Polsce
3. Karolina Weczerek – 22 miejsce w Polsce
4. Zuzanna Michalik – 24 miejsce w Polsce

Ilona Paluch
 

do spisu treści

 


 

Zabawa karnawałowa w Łukowie Śl.

W imieniu Rady Rodziców naszej szkoły rodzice uczniów klasy pierwszej, jak co roku, zorganizowali zabawę karnawałową. Zabawa odbyła się 19 lutego w Domu Sportu w Łukowie Śląskim. Dzięki pracy rodziców oraz ofiarności sponsorów dochód z zabawy wyniósł 5807,63zł.

Dziękujemy:
- rodzicom uczniów klasy pierwszej za włożony trud w przygotowanie bardzo udanej zabawy
  (w szczególności rodzinom Czarnecki, Żuchowicz, Holewa oraz Święty).
- rodzicom wszystkich uczniów szkoły, którzy wykupili „cegiełki”
- sponsorom

Rada Rodziców przy SP w Czernicy.
 

do spisu treści

 


 

Sponsorzy zabawy karnawałowej 2011

Państwo Sylwia i Krzysztof Tomeczek
Państwo Mirela i Adam Rakus
Państwo Monika i Ireneusz Porwoł
Państwo Katarzyna i Tomasz Pastusiak
Państwo Sylwia i Bogdan Choroba
Państwo Hanna i Jarosław Gembalczyk
Państwo Joanna i Sebastian Appel
Siłownia „SEBI”
Państwo Lampert
Pan Adam Bluszcz
Pani Sylwia Durczok
Pani Olga Żydek
Pani Irena Menżyk
Pan Adam Szywacz
Pani Irena Kłosek
Pani Barbara Watoła
Pani Aneta Łata
Pani Mariola Korbel
Pan Seweryn Tumułka
Firma „Victoria” Ochojski
Państwo Jadwiga i Benedykt Jeszka

Jeszcze raz bardzo dziękujemy!!!

do spisu treści

 


Nekrologi


Śp. Tadeusz STRZELECKI

Był synem Wincentego i Zofii (zd. Augustynek). Urodził się 7 kwietnia 1931 r. w Zosinie. Mieszkał w Czernicy przy ul. Podleśnej 30. Przez 50 lat był mężem Elfrydy Kowalskiej. Związek małżeński zawarł 1 stycznia 1961 roku w Kościele w Czernicy.
Zmarł po ciężkiej chorobie, zaopatrzony sakramentami, 19 lutego 2011 r. w szpitalu w Rydułtowach. Pogrzeb odbył się w czwartek 24 lutego. Przeżył 79 lat.

Wyrazy współczucia składamy: żonie Elfrydzie, synowi Bogusławowi z żoną Urszulą, synowi Wiesławowi z żoną Celiną, wnukom: Jolancie, Kseni, Danielowi, bratu Józefowi z rodziną, siostrze Krystynie.


Śp. Hildegarda JASKUŁA (zd. Strokosz)

Była córką Ryszarda i Heleny zd. Biskup. Urodziła się 20 stycznia 1934 r. w Gaszowicach. Mieszkała w Czernicy przy ul. Biskupa 22. 15 października 1963 roku, w kościele NMP Królowej Polski w Czernicy, zawarła sakramentalne małżeństwo z Zygmuntem Jaskułą. Małżeństwo pobłogosławił jej brat, ks. Zygfryd Strokosz. Mąż zmarł 11 stycznia 2009 r. Od dwóch lat była wdową. Była osobą wierzącą i praktykującą.
Zmarła 22 lutego 2011 r. w swoim domu w Czernicy. Pogrzeb odbył się w piątek 25 lutego. Przeżyła 77 lat.
Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w czwartek 7 kwietnia o g. 17.00.
Wyrazy współczucia składamy: bratu - ks. Zygfrydowi i wszystkim krewnym.


Śp. Franciszek KOCHON

syn Edwarda Engelberta i Heleny zd. Krzyżek, urodził się 13 marca 1929 r. w Polskiej Cerekwi. Zmarł 25 lutego 2011 r. domu w Czernicy, zaopatrzony sakramentami przez ks. Ryszarda Lapczyka. Przeżył 81 lat. Pogrzeb odbył się we wtorek 1 marca.
Wyrazy współczucia składamy: córkom Ilonie z mężem Stanisławem, Gabrieli z mężem Henrykiem, Henryce z mężem Edwardem; wnukom Elżbiecie, Dorocie, Annie, Barbarze, Ewie, Marcinowi, Jackowi, Dariuszowi, Robertowi, Christopherowi, Pawłowi; prawnukom Angelice, Mateuszowi, Kamilowi, Louisowi, Karolowi, Łukaszowi, Lily, bratu Hubertowi i siostrom Angeli i Marii z rodzinami, szwagierce Gerdzie i szwagrowi Tadeuszowi z rodzinami.


Śp. Wilhelm SIWCZYK

Jego rodzicami byli Franciszek i Łucja zd. Barcik. Urodził się 30 maja 1941 r. w Kobyli. Mieszkał w Czernicy przy ul. Wolności 75. Zmarł 13 marca 2011 r. w szpitalu w Rydułtowach. Pogrzeb odbył się w środę 16 marca. Przeżył 69 lat.

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w poniedziałek 11 kwietnia o g. 17.00.

Wyrazy współczucia składamy: żonie Beacie, matce Łucji, synom Ireneuszowi, Edwardowi i Bogdanowi wraz z rodzinami.

 

do spisu treści