RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  132/2011  /  wrzesień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- O dzieciach i bocianach trochę inaczej…

- Życzenia urodzinowe
- Tajemnice naszych sukcesów
- Pielgrzymko – wycieczka do Pragi
- Książka o kopalni
- SZOP – Sprzedaj, Zamień, Oddaj Potrzebującym
- Co nowego w naszych wioskach

- Podziękowania
- Co najbardziej podobało mi się na „Zielonej Szkole” w Świnoujściu
- Zielona Szkoła
- Podziękowanie za ofiary na misje
- Nekrologi
 

 

O dzieciach i bocianach trochę inaczej…

Czas letniego wypoczynku już za nami. Wróciliśmy do naszych zwyczajnych zajęć: dzieci i młodzież do nauki, dorośli do pracy zawodowej. Wspomnieniem przeżytych wakacji pozostaną fotografie zrobione w ciekawych miejscach.
Pozwoliłem sobie takie zdjęcie umieścić na stronie tytułowej „Znaku Pokoju” - bocianie gniazdo w jednej z malowniczych wiosek na Mazurach. W naszej tradycji bocianie gniazda postrzegamy jako zapowiedź szczęścia, obfitości i dobrobytu. Bocian często kojarzony jest z „przynoszeniem dzieci” (nieprzypadkowo w bieżącym numerze „Znaku Pokoju” przedstawiamy aż jedenaścioro ochrzczonych dzieci).

Zastanawiam się, dlaczego na pytanie dziecka: „skąd się biorą dzieci, skąd ja się wziąłem?” najczęściej pada odpowiedź: „bocian cię przyniósł”. Być może taka infantylizacja tematu wynika z zażenowania, z trudności rozmawiania „o tych sprawach”. Trudno dorosłym między sobą rozmawiać o płciowości, o sferach intymnych, o przekazywaniu życia, dlatego jeszcze trudniejszą staje się rozmowa na te tematy z małymi dziećmi.

Zachwyca mnie jednak inna symbolika bociana. Przeczytałem w encyklopedii, że bociany tworzą trwałe pary, (zmieniają partnerów tylko w przypadku, gdy jedno z nich nie powróci z lotów migracyjnych z Afryki), że co roku powracają do tego samego gniazda, dbają o nie, remontują, odnawiają. Znane są przypadki gniazd użytkowanych przez kolejne pokolenia bocianów od 400 lat. Gniazda zawsze znajdują się wysoko, czy to na kominach, czy słupach elektrycznych, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa potomstwu. Bociani rodzice znakomicie troszczą się o wszelkie potrzeby swego potomstwa. Jednakowo i ojciec, i matka dbają o wykarmienie piskląt oraz właściwe przygotowanie do życia przez naukę latania, budowy gniazda czy polowania.

Nie potrzeba tu wielkiej wyobraźni, aby zauważyć, jak bardzo ważna i potrzebna jest TRWAŁA rodzina dla dziecka – nie tylko bocianiego, ale przede wszystkim dla tego, które Bóg powierzył miłości rodziców, tego, które zaplanowane na obraz i podobieństwo Boże rodzi się z miłości matki i ojca. Temu dziecku potrzebny jest bezpieczny dom, matczyna i ojcowska troska, przykład mądrości życiowej i doświadczenia. Dziecko potrzebuje SERCA. Nie zastąpi matki i ojca ani przedszkole, ani dom dziecka. Odpowiedzialne rodzicielstwo domaga się pewnych życiowych priorytetów, a jednym z nich jest troska o trwałość małżeństwa, pokonywanie trudności, szukanie kompromisu. W dobie kryzysu wielu małżeństw musimy sobie na nowo przypomnieć Chrystusową naukę: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mk 10,9). Trwałe i Bogiem silne małżeństwa i rodziny buduje się przez całe życie, począwszy od przemyślanej i dojrzałej decyzji o zawarciu małżeństwa, po opartą na fundamencie Bożych Przykazań i łasce sakramentów codzienność.
Kiedy zobaczymy znowu przelatujące bociany, wspomnijmy na ludową mądrość, która wie, że Bóg dając nowe życie, powierza ważne zadanie.

ks. Eugeniusz
 

do spisu treści

 


 

Życzenia urodzinowe

Księże Proboszczu! Redaktorze Naczelny!

Życzymy Tobie, byś przez całe życie podążał z ufnością i nadzieją za Panem.
Ciesz się światem i spotykanymi ludźmi.
Twoje serce niech przepełnia miłość.
Pielęgnuj w sobie uśmiech i staraj się słuchać bardziej Boga niż ludzi.
Wszystko, co robisz, czyń z pasją.
Niech Twoja praca przynosi obfite owoce
i jednoczy ludzi w jedną Chrystusową owczarnię.

Do życzeń dołączamy naszą modlitwę.

Redakcja Znaku Pokoju.

 

do spisu treści

 


 

Tajemnice naszych sukcesów

Mijający rok szkolny był dla naszej placówki czasem wielkich zmian. Oprócz zadań założonych w planie pracy przedszkole zrealizowało:
• projekt „ Podróże w świat bajki i baśni’ w ramach programu „Działaj lokalnie VII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS,
• projekt” Kubusiowi Przyjaciele Natury” organizowany przez firmę „Tymbark” i Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

Jesteśmy w trakcie realizacji projektu „Zapraszamy do przedszkola” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a w sierpniu przystępujemy do kolejnego projektu z Kapitału Ludzkiego „Wakacje na tropie”. Przedsięwzięcie to pozwoli objąć przez miesiąc bezpłatną opieką grupę 25 dzieci w wieku przedszkolnym.
Pracy w przedszkolu jest bez liku. Impreza goni imprezę, dzieci uczestniczą w ciekawych warsztatach, wycieczkach, zajęciach. Remontujemy pomieszczenia, wymieniamy meble i zabawki. W prace te angażują się pracownicy, rodzice i osoby życzliwe placówce oraz naszym podopiecznym.
W tym roku po raz pierwszy odbył się festyn przedszkolny w ramach pikniku organizowanego przez starostwo rybnickie. Bardzo dziękujemy Staroście Powiatu Rybnickiego Panu Damianowi Mrowcowi za możliwość wspólnego zorganizowania pikniku, a także za mecenat nad programem „Zapraszamy do przedszkola”.

Filarem i motorem wszelkich działań w przedszkolu są rodzice. Rada Rodziców i rodzice Sześciolatków zorganizowali dochodową zabawę karnawałową. Przy tej okazji dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie materialne. Lista firm i osób prywatnych jest bardzo długa: TWIST Sp. z o.o. – Adam Bluszcz, Sklep Jubilerski - Barbara Stebel, Sklep Spożywczy i Piekarnia Urszula i Czesław Lampert, Sklep Spożywczy - Marzena Masarczyk, Państwo Ewa i Ryszard Jacek, Sklep Lewiatan – Tomasz Tomiczek, Państwo Halina i Jan Sopa, Pan Wojciech Kowalczyk, Pan Jacek Iwanek, Zakład Masarski – Bogdan Choroba, Zakład Fryzjerski – Sylwia Durczok, Zakład Fryzjerski – Mariola Korbel, Serwimed – Gabriela i Roman Kubek, Unister Plus Pytlik, Pani Katarzyna Czogalik, Pan Jacek Jeszka, Pan Marek Ferenszkiewicz, Pan Sebastian Appel, Pani Bogumiła Procek, Pan Piotr Szymura, Pan Dariusz Tomaszek, Sklep Wodno - kanalizacyjny - Jolanta Jarkiewicz.
Podziękowania kierujemy także do Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowie Śl. oraz Panów Krzysztofa i Tadeusza Tomeczek z Zespołu „Yata”.
Rodzice grupy Pięciolatków przygotowywali i obsługiwali festyn w Łukowie Śl., zaś rodzice Maluszków pomagali przy organizacji Dnia Babci i Dziadka.

Tradycją naszej placówki stało się realizowanie zajęć propagujących zwyczaje, tradycje ciekawe osoby naszej miejscowości. Zawsze chętnie pomagają w zajęciach panie: Grażyna Gunia, Joanna Łata, Małgorzata Mika, Krystyna Mandrysz, członkinie Koła Gospodyń w Łukowie Śl., strażacy z Łukowa Śl. i Czernicy, policjanci z Gaszowic. Co roku zwiedzamy piekarnię Pana Czesława Lamperta, zakład fryzjerski Pani Sylwii Durczok, odwiedzamy miejscowych pszczelarzy.
W ostatnich miesiącach w trakcie remontu łazienki otrzymaliśmy od Państwa Janiny i Pawła Kachel dekory, które ożywiły jednolite ściany tego pomieszczenia. Mając tylu przyjaciół, pomocników i sponsorów pracownicy wraz rodzicami starają się o podniesienie standardu warunków pracy Przedszkola w Czernicy.

 

 
 

do spisu treści

 


 

Pielgrzymko – wycieczka do Pragi

26 maja 2011r. spora grupa naszych parafian, wraz z ks. Proboszczem uczestniczyła w zorganizowanej przez p. Ewę Kowol jednodniowej pielgrzymko-wycieczce do Pragi. By móc jak najwięcej czasu poświęcić na zwiedzanie tej pięknej stolicy, wyruszyliśmy już o 3.00 nad ranem. Wraz z nadejściem świtu odśpiewaliśmy w autobusie pieśń „Kiedy ranne wstają zorze”, odmówiliśmy modlitwy w intencji szczęśliwej podróży oraz całego długiego dnia, zapowiadającego się bardzo atrakcyjnie, a mającego zakończyć się powrotem do Czernicy dopiero ok. północy.
Nasz przewodnik opowiedział nam historię narodu czeskiego, jak z rękawa sypał opowiadaniami o królach, zamkach, katedrach i patronach kraju. Przeplatał je często faktami i ciekawostkami z dzisiejszych czasów, a także dowcipami i polecał miejsca warte zobaczenia podczas naszych ewentualnych kolejnych wycieczek do Czech. Dowiedzieliśmy się, że w samej Pradze jest 1800 obiektów zabytkowych, a na ten majowy dzień zaplanował że nam pokaże: Muzeum Miniatur, Praską Lorettę, Pałac Biskupi, Pałac Prezydencki, zamkowe dziedzińce, panoramę miasta. Przewidywał, że zobaczymy zmianę warty żołnierskiej, zwiedzimy katedrę św. Wojciecha, Wita i Wacława, przespacerujemy się po słynnym Moście Karola, a na Rynku zobaczymy pomnik Jana Husa oraz dziwny zegar Orlo. Po pysznym obiedzie i czasie wolnym, przeznaczonym na zakup pamiątek, planował przejazd metrem, które jest tam punktualne, szybkie i odjeżdża z dużą częstotliwością (co 2 min.). Wszystkie zaplanowane punkty programu udało się zrealizować, a pozytywne wrażenie nie malało aż do samego wieczora.
U uczestników wycieczki zauważalne było zadowolenie malujące się na ich twarzach, z wielu ust dało się słyszeć słowa, że „to, co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci”.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorce tego wyjazdu – niezawodnej pani Ewie Kowol, opiekunowi duchowemu – ks. Proboszczowi Eugeniuszowi Twardochowi, a także fantastycznemu przewodnikowi, który miał niesamowity dar opowiadania. Uczestnicy kierują też podziękowania w stronę kierowców, dziękując im za bezpieczną podróż.

Oto kilka wypowiedzi uczestników zachwyconych Złotą Pragą:
„Zachwyciła nas piękna panorama miasta, odrestaurowane potężne budowle. Myślę, że zapamiętamy wymiary katedry Św. Wita. Most Karola był fantastyczny, chociaż wcześniej zaskoczyła nas cena jednej gałki lodów (0,75 korony czyli ok. 13 zł!)”.
„Zaskakuje ogromna liczba kościołów, ale stosunkowo nieduża liczba katolików ( wg statystyk ok. 16%)”.
„Jak na taką stolicę i na taką porę roku, było zbyt mało kwiatów ozdobnych”,
„To specyficzne miasto, potrzebowalibyśmy przynajmniej tygodnia, żeby zwiedzić to, co jest tam warte zobaczenia… A najlepiej z tym samym fantastycznym przewodnikiem”.
„Przewodnik pięknie przekazał swą ogromną wiedzę i pięknie pokazał stolicę”.
„Na mnie wrażenie zrobiła zmiana służby wartowniczej przed Pałacem Prezydenckim. Gwardia przechodziła tuż obok nas…”.
„Marzyłam o takiej wycieczce. Jestem bardzo zadowolona, że pojechałam mimo moich dolegliwości. Chciałabym Złotą Pragę odwiedzić jeszcze raz”.
Najmłodsza 12-letnia Weronika powiedziała „Podobało mi się! Bolały nogi, ale warto było!”

MN

Propozycja dla czytelników.

Zwracamy się z propozycją do Parafian, by podzielili się swoimi wrażeniami z wakacyjnych podróży. Ciekawe zdjęcia z krótką informacją, co przedstawiają prosimy przesyłać na adres e-meil do 15-tego września. Najciekawsze zostaną wykorzystane w kolejnych numerach „Znaku Pokoju”.

Redakcja
 

do spisu treści

 


 

Książka o kopalni

Ostatnio ukazała się książka o kopani Hoym – Ignacy. Może to zainteresować liczną grupę mieszkańców, byłych pracowników tej kopalni. Autorem jest znany już czytelnikom z opracowań historycznych Andrzej Adamczyk, który wiele lat przepracował w tej kopalni. Książkę można nabyć w bibliotece publicznej w Czernicy.

do spisu treści

 


 

SZOP – Sprzedaj, Zamień, Oddaj Potrzebującym

Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych „U’RWIS”,
przy współudziale innych Organizacji oraz Wolontariuszy,
organizuje 11 września 2011r. w OKiS-ie w Gaszowicach
akcję charytatywną
„SZOP – Sprzedaj, Zamień, Oddaj Potrzebującym”.

Akcja będzie miała charakter „Pchlego Targu” i polegać będzie na sprzedaży lub wymianie niepotrzebnych lub używanych rzeczy osób prywatnych. Informacje szczegółowe znajdują się na stronie www.u-rwis.pl oraz w „Informatorze Gminnym”. Zgłoszenie udziału: telefonicznie (tel. 696-654-921), mailowo (e-mail: urwis09@gmail.com) lub bezpośrednio przed akcją.

Podczas akcji będzie także możliwość:
- podarowania odzieży, zabawek, żywności itd. Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Potrzebującym i Ich Rodzinom „Łezka” z Bytomia,
- dofinansowania Fundacji „Miej Serce” z Rybnika, wspierającej Domy Dziecka oraz osoby potrzebujące rehabilitacji,
- oddania krwi dla Raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
- wzięcia udziału w licytacji wartościowych niespodzianek, z której dochód przeznaczony będzie na rehabilitację trójki dzieci z terenu naszej Gminy.

Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji „SZOP” w godz. 10.00 – 15.00

Organizatorzy


do spisu treści

 


 

Co nowego w naszych wioskach?

Zaawansowanie remontów i prac modernizacyjnych w przedszkolu i szkole w Czernicy, Gimnazjum w Piecach oraz innych robót wykonywanych na terenie naszych sołectw.

1. Przedszkole 1.1. Wykonane;
- malowanie sali Pszczółek i pokoju Nauczycielskiego
- budowa ogrodzenia wspólnego dla przedszkola i szkoły, zabezpieczającego
niekontrolowane wyjście naszych milusińskich,
-likwidacja furtki i bramy wjazdowej od strony ul. Wolności do przedszkola, 1.2 Do wykonania:
- termomodernizacja budynku w tym remont dachu na budynku : wymiana pozostałych okien, wymiana centralnego ogrzewania (grzejników i osprzętu), ocieplenie elewacji – przetarg, wyłaniający wykonawcę na w/w prace odbędzie się jeszcze w tym półroczu,
- malowanie kuchni, pomieszczeń gospodarczych, korytarzy, klatki schodowej budynku" B" -zostanie to wykonane po zakończeniu prac termomodernizacyjnych.
Koszt całego remontu wynosi 1 100 000, 00 zł. Remont zostanie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - Działania 5.3. " Czyste powietrze i odnawialne źródła energii"

2. Szkoła
2.1. Wykonane:
- malowanie sal lekcyjnych nr :7, 10, 11,
- malowanie pomieszczeń biblioteki szkolnej i terapii pedagogicznej,
- lakierowanie drzwi sal lekcyjnych w całej szkole,
- wymiana uszkodzonych płytek ceramicznych na schodach wejściowych do budynku szkoły. 2.2.
Do wykonania:
- wymiana uszkodzonych płytek ceramicznych przy wejściu tylnym na zaplecze przedszkola i świetlicy szkolnej wykonana zostanie po zakończeniu prac termomodernizacyjnych przedszkola,
- adaptację pomieszczenia dla sześciolatków przesunięto na 2012 roku.

3. Gimnazjum 3.1. Wykonane:
- malowanie sali nr 1, w której będzie zainstalowana tablica multimedialna,
- malowanie szatni w łączniku,
- malowanie części klatki schodowej,
- remont gwarancyjny boiska Orlik.
3.2. Do wykonania:
- na 2012 r. przesunięte zostało wykonanie izolacji zabezpieczającej przed wilgocią ściany
północnej sali gimnastycznej.

4. Inne prace na terenie Czernicy i Łukowa Śląskiego
4.1 Wykonane:
- przebudowa i modernizacja ok. 100 mb ul. Górniczej w Czernicy ( Jest to droga dojazdowa do jedynych terenów w naszej gminie, posiadających status terenów pod zabudowę przemysłową,
- remont na odcinku 230 mb. metrów ul. Jana w Łukowie Śląskim,

4.2. Wykonane na bieżąco:
- koszenie poboczy dróg gminnych, koszenie i plewienie terenów zielonych,
- sprzątanie przystanków,
- bieżące naprawy znaków i oznaczeń drogowych,
- remonty cząstkowe nawierzchni masą asfaltową ulic w naszych sołectwach,
- koszenie rowu melioracyjnego ( biegnącego równolegle do ul. Hallera) począwszy od ul.
Raciborskiej w kierunku ul. Oborskiej w Czernicy oraz rowu melioracyjnego w rejonie ul. Kolejowej w Łukowie Śląskim,
- czyszczenie rowów melioracyjnych,
- umocnienie fragmentu rowu przy ul. Granicznej w Czernicy.
4.3. Do wykonania:
- przebudowa i remont ul. Granicznej - rejon Osinki. Remont 370 metrów wykonany zostanie w ramach Programu" Dojazd do pól", pozyskanego przez gminę, z czego 75000 zł kosztów poniesie gmina, a 57 000 zł pokryte zostanie z w/w programu,
- na wrzesień i październik zaplanowane zostały prace przyłączeniowe mieszkańców ul. Hallera w Czernicy z wodociągu azbestowo - cementowego na nowy (plastikowy)

Sołtysi
J. Milion - Czernica
W. Czerny- Łuków Śląski

PS
Szanowni mieszkańcy Łukowa Śląskiego i Czernicy, działam w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jeżeli ktoś chciałby ze mną na te tematy porozmawiać zapraszam.

Przy okazji informuję, że:
- Komisja otworzyła stronę internetową: www.komisja.gaszowice.pl
- W szpitalu w Rybniku przy ul. Gliwickiej został otwarty Dzienny Oddział Odwykowy (szczegóły na w/w stronie internetowej komisji)


do spisu treści

 


 

Podziękowania

Nieubłaganie mija czas, czy tego chcemy czy nie...
Znowu następny szkolny roczek szybko rozpoczął się.
Sześć lat nam szybko minęło, że aż się łza w oczach kręci,
Musieliśmy opuścić szkołę, chociaż nie mieliśmy chęci.
Teraz w przeróżne strony los nas rzucił przecież,
Do Wodzisławia, Rydułtów, a najbliżej na Piece.
Oj, szkoło kochana, nie jest łatwo nam dzisiaj nikomu
Za wszystko podziękować pedagogicznemu Gronu -
Wychowawczyniom, które były nam piorunochronem,
Pierwsze groźne ataki odpierały od nas one.
A takich bywała ciągle calusieńka masa
No bo to nas urwisów była bardzo liczna klasa!
Pani Dyrektor, Panowie, oraz wszyściutkie Panie -
Składamy dziś najserdeczniejsze Wam podziękowanie
Za wszelki wkład pracy, uśmiech, każde miłe słowo
I za to, że nasza szkoła była dla nas wyjątkową,
Była dla nas kolebką, a teraz to już każda inna
Nie będzie nam tak bliska jak nasza szkoła rodzinna.

Byli uczniowie 6 klasy


do spisu treści

 


 

Co najbardziej podobało mi się na „Zielonej Szkole” w Świnoujściu?

Dzieci z, byłej już, trzeciej klasy poproszone przez panią wychowawczynię przypomniały sobie jak spędzały czas na „Zielonej Szkole” i co im się podczas pobytu najbardziej podobało. Zanotowały swoje wspomnienia i oto co w nich zawarły. Bernadeta Malcharczyk napisała : „Najbardziej podobało mi się pójście do wiatraka – szliśmy plażą 7 km i zbieraliśmy kolorowe muszle - oraz wejście na latarnię morską w Świnoujściu. Weszliśmy na nią 300-stoma krętymi schodami i oglądaliśmy piękne widoki. Byliśmy na molo, na basenie w Niemczech, na polu golfowym w Kołczewie, w Wolińskim Parku Narodowym oraz w muzeum w Międzyzdrojach”. Adaś Ziętek stwierdził, że najbardziej podobało mu się wejście na 300-stu stopniową latarnię morską, nauczenie się gry w golfa i zwiedzenie Muzeum Figur Woskowych. Mateusz Weczerek wspominał zwiedzanie okrętu wojennego, promenadę, gdzie robił zakupy, wycieczkę do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie „oglądaliśmy różnego rodzaju przyrodę”. Stwierdził, że bardzo mu się podobał wyjazd i chętnie pojechałby tam jeszcze raz. Paulina Warło wspominała wizytę w oceanarium, gdzie „mogliśmy oglądać rekiny, piranie, płaszczki i wiele innych ryb. Ta wizyta była bardzo ciekawa i interesująca”. Mateusz Iwanek zdecydowanie odpowiedział, że „najbardziej podobało mi się Muzeum Figur Woskowych. Były tam: postacie z bajek, ważne osoby, dziwadła i potwory”. Niektóre z dzieci wspominały, że najbardziej utkwiły im w pamięci wszystkie wycieczki, cieszyły się że zwiedziły dużo ciekawych miejsc i mogły podziwiać różne widoki. Angelika Kuczera pamiętała, że zbierała „niemieckie muszle”, nauczyła się grać w golfa, a „gofry i lody były tam bardzo dobre”. Wojtek Holona pamiętał wyjazd na Termy Bałtyckie: „jechaliśmy kolejką niemiecką, było przyjemnie i dobrze”. Na polu golfowym bardzo dobrze się bawił, a podczas rejsu statkiem widział jedną wyspę. Agata Weczerek napisała: „jechaliśmy na wycieczkę do muzeum przyrodniczego. Już gdy weszliśmy do muzeum zrobiło się bardzo ciekawie… Zwiedzaliśmy też statek wojskowy, najbardziej zachwycali się nim chłopcy. Wyjazd bardzo nam się udał, Było miło, słonecznie i bardzo przyjemnie. Długo będziemy wspominali tę przedwakacyjną wycieczkę. Polecamy taki wyjazd dzieciom z młodszych klas naszej szkoły”. Piotr Klyszcz ocenił, że najbardziej podobał mu się wyjazd na basen do Niemiec, także budowanie zamków na plaży, zbieranie muszelek, moczenie nóg w morzu. Stwierdził że dzieciom „najbardziej podobało się jednak chodzenie do sklepu Polo Market”. Jak zauważyła Helena Mikułka: „na zielonej szkole były również inne atrakcje: zabawy na plaży, dyskoteki, grill i spacery na promenadzie. Całe dwa tygodnie były wesołe i udane”. Aldona Rożek napisała: „ w Świnoujściu naprawdę było super. Łagodny morski klimat, dużo słońca, smaczne jedzenie, fajny DW ‘Graal’ sprawił, że cała moja klasa wypoczęła i wspaniale się bawiła. Ta szkolna wycieczka do końca życia utkwi mi w pamięci”. Dzieci pamiętają wiele atrakcji i przeżyć, ale wygląda na to, że mają problem z wybraniem tego wydarzenia, widoku czy przeżycia, które najbardziej utkwiło w ich pamięci. Widać to w wypowiedzi Marka Weczerka: „Na zielonej szkole najbardziej podobało mi się, hmm… trudno powiedzieć. Czy latarnia morska czy okręt wojenny. Rejs statkiem czy promenada nadmorska. Pole golfowe, molo albo muzeum figur woskowych? Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego czy termy Bałtyckie w Niemczech, które są zasilane wodami morza. Było tyle ciekawych rzeczy, że nie mogę się zdecydować, która najbardziej mi się podobała”.

M.N.


do spisu treści

 


 

Zielona Szkoła

W dniach od 13 do 26 maja uczniowie klasy trzeciej przebywali na „zielonej szkole” w Świnoujściu. Wyjazd ten zorganizowało biuro podróży Kulig Travel z Jastrzębia Zdroju. Dzieci wraz z opiekunami, panią Grażyną Musiolik, Aleksandrą Kuśnierek oraz Agnieszką Chowaniec przebywały w ośrodku wczasowym „Graal”, leżącym tuż obok granicy niemieckiej. Pogoda była ładna, więc mogły w pełni korzystać z uroków pięknej plaży i nadmorskiej promenady. Apetyt i humor również wszystkim dopisywały. Dzieci brały udział w wycieczce autokarowej po wyspie Wolin, gdzie zwiedziły latarnię morską, obejrzały Jezioro Turkusowe oraz wzgórze Zielonka. W następnych dniach wyjeżdżały do Międzyzdrojów, gdzie zwiedziły molo, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Przyrodnicze oraz aleję gwiazd. Na polu golfowym w Kołczewie uczyły się grać, a na promenadzie w Świnoujściu jeździły na gokartach. Niemiecką kolejką pojechały do Term Morza Bałtyckiego w Heringsdorfie, gdzie zażywały kąpieli w słonej wodzie. Odbyły również rejs statkiem po Zatoce Pomorskiej oraz zwiedziły okręt marynarki wojennej. Nie zabrakło również ogniska z pieczeniem kiełbasek oraz dyskotek. Dla dzieci zakupiono także sporo nagród rzeczowych, pamiątek i słodyczy.

Pani Dyrektor oraz wychowawczyni i rodzice pragną podziękować wszystkim, którzy wsparli ten wyjazd finansowo. Byli to: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z Czernicy, Jerzy Rojek z Rybnika, Sopa Serwis Samochodowy z Czernicy, apteka w Lyskach (lekarstwa) oraz Rada Rodziców z naszej szkoły.

Wyjazd na „zieloną szkolę” zapewne będzie w pamięci jej uczestników jedną z piękniejszych, bardziej kształcących i przyjemniejszych chwil w życiu.

Grażyna Musiolik
 

do spisu treści

 


 

Podziękowanie za ofiary na misje

Drogie Dzieci!

Pierwsza Komunia Święta jest niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, także dla papieża Jana Pawła II. Napisał o tym w swoim Liście do Dzieci. To wspaniałe, że Wasze pierwsze spotkanie z Jezusem w Eucharystii przypadło właśnie w roku jego beatyfikacji. Tę niezwykłą chwilę przeżywaliście razem z rodzinami i we wspólnocie parafialnej.

Popatrzcie, jak wiele osób miało udział w Waszym świętowaniu! A przecież nie o wszystkich jeszcze wiecie! Dar Waszej modlitwy i dar materialny, który złożyłyście podczas Białego Tygodnia, jest nieocenioną pomocą dla misjonarzy i Waszych rówieśników z krajów misyjnych. Dzięki takiemu zaangażowaniu w kilkudziesięciu krajach świata powstały i działają domy dla dzieci ulicy, szkoły dla dzieci pozbawionych dostępu do edukacji, programy opieki nad dziećmi chorymi i opuszczonymi. A przed tysiącami z nich otwiera się możliwość przeżywania tej samej radości - radości spotkania z Jezusem w sakramencie Chrztu św. i Eucharystii.

Kochani Mali Misjonarze! Nazywam Was misjonarzami, bo rzeczywiście mm! jesteście. Dzięki Wam Dobra Nowina o miłosiernym Bogu, który pragnie mieszkać w sercu każdego człowieka, dociera aż na krańce świata - do Indii, Peru, Sudanu i na Papuą Nową Gwineę.
Drodzy Przyjaciele, chcę Was prosić, tak jak to wielokrotnie czynił Jan Paweł II, jeszcze o jedną rzecz. Módlcie się o pokój na świecie, bo w wielu miejscach miliony dzieci cierpią i padają ofiarą nienawiści. "Musimy się razem wiele modlić, ażeby ludzkość stawała się coraz bardziej rodziną Bożą, ażeby mogła żyć w pokoju". Niech spotkania z Jezusem w Eucharystii będą dla Was zawsze niewyczerpanym źródłem pokoju i duchowej siły.

ks. Tomasz Atłas dyrektor krajowy PDM
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 9
 


do spisu treści

 


Nekrologi



Śp. Klara MANDRYSZ (ur. 01.04.1926, zm. 23.05.2011)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Andrzejowi z żoną Joanną, synowi Romanowi z żoną Jadwigą, wnukom: Annie i Rafałowi, Alicji z mężem Jarosławem i prawnuczką Apolonią, Damianowi, bratu Wincentemu



Śp. Adolf KORBEL (ur. 17.04.1940, zm. 27.06.2011)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Dorocie, córce Halinie z mężem Bernardem, synowi Damianowi z żoną Gabrielą, wnukom: Sabinie z rodziną, Michałowi, Dariuszowi z żoną

 



Śp. Agnieszka PYTLIK (ur. 29.12.1929, zm. 04.07.2011)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Rudolfowi, córce Lidii, córce Halinie, wnukom: Mirosławowi, Arturowi, Agnieszce, bratu Konradowi z rodziną

 



Śp. Henryk URBISZ (ur. 16.08.1938, zm. 07.07.2011)

Wyrazy współczucia składamy: Ilonie i Mirce z rodzinami, synom z rodzinami

 



Śp. Ryszard LUKOSZEK (ur. 11.05.1942, zm. 10.07.2011)

Wyrazy współczucia składamy: siostrze Dorocie z rodziną, siostrze Reginie z rodziną, bratu Henrykowi z rodziną, bratankowi Czesławowi z żoną Weroniką i synami Mateuszem i Rafałem

 

do spisu treści