RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  135/2011  /  grudzień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Ks. Abp Damian Zimoń przedstawia nowego Biskupa

- Rady dla rodziców
- Warsztaty rzeźby
- Plan kolędy
- Zaproszenie na Turniej KGW
- Zaproszenie na List w butelce
- Tajemnice zamku -

- Konkurs wiedzy o H. M. Góreckim
- Koncert
- Jubilaci
- Zaproszenie na Barbórkę
- Ministranci
- Nekrolog
 

 

Ks. Abp Damian Zimoń przedstawia
nowego Biskupa
Katowickiego Wiktora Skworca

W tych dniach, kiedy rozważamy rzeczy ostateczne Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął moją rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego, złożoną zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym.
W 54 roku święceń kapłańskich i w przeddzień 27 rocznicy ingresu do katedry katowickiej mogę powiedzieć w pokorze ducha za św. Pawłem: „Pan stanął przy mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii” (2Tm 4,17). Jednocześnie Benedykt XVI mianował mego następcę, którym został biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Biskup Wiktor urodził się w Bielszowicach w roku 1948. Pochodzi z rodziny górniczej. Jest synem Jerzego i Anny zd. Nandzik. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej, gdzie zdał maturę w roku 1966. Następnie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które miało wówczas swoją siedzibę w Krakowie.
Po trzecim roku studiów, odbył roczny staż pracy w kopalni „Walenty-Wawel” w Rudzie Śl. Obowiązek ten wprowadził ówczesny biskup katowicki. „Pracowałem w kopalni rok, pod ziemią, na nocnej zmianie. Trzy pierwsze miesiące chodziłem ze zmęczenia zygzakiem…” - wspomina bp Skworc. „Cenię tamten czas, bo zbliżył mnie do doświadczeń człowieka pracy, do którego nabrałem ogromnego szacunku”.
Górnicy początkowo nie wiedzieli, że mają do czynienia z klerykiem. W końcu jednak się zorientowali. Biskup Skworc pamięta, że górnicy przychodzili do niego jak do konfesjonału - pogadać, pożalić się, opowiedzieć o swoich rodzinach. „Wtedy zrozumiałem zasadę bardzo istotną w życiu kapłańskim” - wspomina - „kiedy człowiek dzieli się swoją opowieścią, trzeba ją przyjąć, nie bać się problemów, których do końca nie da się rozwiązać, ale zawsze obiecać duchową bliskość, modlitwę - i tego dotrzymywać”.
Jako diakon wyjechał do Drezna (wówczas w Niemieckiej Republice Demokratycznej), gdzie był duszpasterzem polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie i Lipsku.
 Święcenia kapłańskie przyjął 19 kwietnia 1973 r. w Katowicach. Pracował jeszcze kilka miesięcy za granicą, a od sierpnia 1973 roku był wikariuszem w parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. W latach 1975-1980 pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa katowickiego Herberta Bednorza, a od 1980 do 1992 był kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Katowicach w roku 1983. Utworzył fundusz pomocy dla księży misjonarzy. Przyczynił się do powstania w Katowicach klasztoru Sióstr Karmelitanek i wybudowania domu dla księży emerytów.
 W okresie stanu wojennego tworzył wraz innymi i brał udział w działalności Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując pomoc dla internowanych oraz ich rodzin. W 1992 r. został mianowany wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. W 1995 r. uzyskał doktorat z historii Kościoła na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Praca doktorska dotyczyła budownictwa kościołów w diecezji katowickiej w latach 1945-1989.
13 grudnia 1997 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Wiktora Skworca biskupem tarnowskim. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego 6 stycznia 1998 r. w bazylice św. Piotra w Rzymie. „To był najważniejszy dzień w moim życiu” - podkreśla bp Skworc. „Cały czas mam przed oczami tę chwilę, kiedy podchodzę do Jana Pawła II, a on nakłada na moją głowę swoje dłonie. Powierzył mi diecezję, która była mu tak bliska”.
Jako pasterz Kościoła tarnowskiego bp Wiktor podjął wiele inicjatyw dynamizujących duszpasterstwo w diecezji. Za najważniejszy moment posługi w Tarnowie bp Skworc uważa wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu w 1999 r. i dokonaną wtedy kanonizację  bł. Kingi. Ważną inicjatywą bp. Skworca była budowa w Tarnowie klauzurowego Klasztoru Sióstr Karmelitanek. Bp Skworc doprowadził do utworzenia samodzielnego Wydziału Teologicznego w Tarnowie, działającego w strukturach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Podjął też wiele inicjatyw charytatywnych prowadzonych przez parafie i zakony, oraz związanych z ośrodkami Caritas. Wspierał budowę stacjonarnego hospicjum w Tarnowie.
Diecezja tarnowska od lat cieszy się największą liczbą powołań kapłańskich w Polsce. Każdego roku bp Skworc wysyłał do pracy w krajach misyjnych po kilku kapłanów. Można śmiało powiedzieć, że misje stały się jedną z pasji biskupa tarnowskiego. W latach 2001-2011 jako przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski odwiedzał wiele placówek misyjnych, organizował rekolekcje dla misjonarzy oraz pomoc finansową dla misji. Jest członkiem rzymskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 
Bp Skworc pełnił wiele funkcji zleconych przez Konferencję Episkopatu: był delegatem ds. Ruchu Światło-Życie (1999-2004), przewodniczącym Rady Ekonomicznej KEP (2004-2009) oraz przewodniczącym zespołu do spraw kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.
Decyzja papieża Benedykta XVI otwiera nowy etap życia bp. Wiktora Skworca oraz nowy etap historii archidiecezji katowickiej. Bp Skworc ze względu na swoje pochodzenie oraz dotychczasową służbę kapłańską i biskupią jest bardzo dobrze przygotowany do roli pasterza archidiecezji katowickiej. Ważne jest to, byśmy poprzez nadchodzący czas życia szli z nim razem na spotkanie Chrystusa Oblubieńca, abyśmy otaczali go życzliwością i nigdy nie zostawiali samego.
Ingres nowego metropolity odbędzie się w sobotę 26 listopada o godz. 11.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Zapraszam kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich do licznego udziału w tej uroczystości.
  
Na zakończenie pragnę wyrazić wdzięczność Bogu i ludziom za czas mojej posługi w Kościele katowickim i proszę Was o modlitwę.

Przyszły Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc za hasło swojej biskupiej posługi wybrał „In Spiritu Sancto” („W Duchu Świętym”). Życzymy mu nieustannego światła i mocy Ducha Świętego w jego pasterskiej posłudze. Polecam Waszym modlitwom nowego biskupa diecezjalnego w Katowicach i zawierzam jego posługę opiece Matki Bożej Piekarskiej, św. Jacka i wszystkich świętych orędowników naszej Metropolii.
Wszystkim zebranym na niedzielnej Eucharystii błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

do spisu treści

 


 

Rady dla rodziców
przygotowujących dziecko do 1 Komunii św.

(cz.2)

Rok liturgiczny niesie ze sobą wiele okazji do urozmaicania modlitwy: np. październik przynosi modlitwę różańcową ( tegoroczni kandydaci do I Komunii św. bardzo aktywnie uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych), Adwent daje możliwość uczestnictwa w Roratach, Wielki Post, to nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, maj to nabożeństwo majowe do Matki Bożej z Litanią Loretańską, czerwiec to nabożeństwa czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa. Rok przygotowania do I Komunii Św. powinien dać okazję do częstszych spotkań modlitewnych w kościele dla całej rodziny.

Przygotowanie dziecka do I Komunii Św. może stać się okazją do „powtórnego” odkrycia Pisma Świętego. Św. Hieronim mówił, że „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. Wydarzenie Komunii Świętej powinno zmobilizować rodziców do głębszego poznania Tego, w którego wierzą, Jezusa Chrystusa. Dobrą praktyką jest rodzinne czytanie fragmentu Ewangelii np. w niedzielę. Zachęcam również, aby wśród prezentów komunijnych znalazło się Pismo Święte.

Rodzice, pomóżcie dzieciom lepiej zrozumieć niedzielną Ewangelię. Sobotni program „Ziarno”(godz.8.00) jest ku temu doskonałą okazją. Polecam!

do spisu treści

 


 

Warsztaty rzeźby
- postać Henryka Mikołaja Góreckiego

Na przełomie października i listopada 2011r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy uczęszczający na zajęcia kół plastycznych klas II-III oraz IV-VI wzięli udział w warsztatach rzeźbiarskich. Osobą prowadzącą zajęcia była pani Beata Tomas, zaś osobami wspierającymi nauczyciele naszej szkoły pani Iwona Kwiatoń oraz pan Marek Granieczny. Uczniowie wykonywali płaskorzeźbę z gliny, przedstawiającą twarz kompozytora muzyki współczesnej H. M. Góreckiego, który w grudniu 2011 roku ma zostać patronem naszej placówki.

Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu „Otwórzmy się na muzykę- poznajemy przyszłego patrona szkoły”, który otrzymał dofinansowanie w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie VII” w ramach programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny „Ramża” z siedzibą w Czerwionce –Leszczynach. Praca z gliną to dla dziecka bardzo twórcze doświadczenie. To kontakt z ciekawym materiałem, odkrywanie jego możliwości, doświadczenie zmysłowe. Ręce „mówią” czy glina ma odpowiednią konsystencję, „podpowiadają” jak ją uformować. Praca z gliną skupia, uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. W trakcie zajęć powstały ciekawe prace, chociaż temat był trudny. Stworzone przez dzieci płaskorzeźby trafią do specjalistycznego pieca, gdzie zostaną wypalone przez instruktorkę zajęć. Prace małych artystów będziemy mogli podziwiać 9 grudnia na wystawie zorganizowanej z okazji nadania imienia Szkole Podstawowej w Czernicy. Serdecznie dziękujemy pani Beacie Tomas za przeprowadzenie ciekawych warsztatów dla dzieci, przybliżających im postać przyszłego patrona szkoły i rodzicom biorącym udział w zajęciach.

do spisu treści

 


 

Plan kolędy

27 grudnia – wtorek g. 10.00  1. Czernica, ul. Buczyna numery parzyste, od p. Kopiec do p. Gaszka
     2. Czernica, ul. Buczyna numery nieparzyste, od p. Kubek do p. Chmielewskich
28 grudnia – środa g. 10.00  1. Czernica, ul. Podleśna, numery nieparzyste - od p. Bizoń do kapliczki
     2. Czernica, ul. Wolności numery parzyste od p. Wochnik do p. Mandrysz
29 grudnia - czwartek g. 10.00  1. Czernica, ul. Powstańców - od p. Woźniak do p. Nowak (bez osiedla za Zameczkiem)
     2. Czernica, ul. Stara i Łączna
30 grudnia - piątek g. 10.00  1. Łuków, ul. Jana od kapliczki w Łukowie do p. Pytlik
     2. Czernica, ul. Wolności numery nieparzyste od Zameczka do p. Kozłowskich
2 stycznia - poniedziałek g. 10.00  1. Czernica, ul. Biskupa od p. Niewrzoł, Osadowa, Wąwozowa
     2. Czernica, ul. Podleśna, numery parzyste - od p. Kachel do p. Tront
3 stycznia - wtorek g. 10.00  1. Oborska, Hallera
     2. Czernica, ul. Powstańców (od p. Kozik do p. Kawulok), osiedle za „Zameczkiem”
4 stycznia - środa g. 10.00  1. Czernica, ul. Podleśna - od p. Mróz do p. Porwoł-Kostka
     2. Czernica, od ul. Sobieskiego 13, do p. Salamon, Zielona, Biskupa
5 stycznia - czwartek g. 10.00  1. Czernica, ul. Wolności nr nieparzyste od p. Pytlik do p. Luleczko, po drodze ul. Młyńska
     2. Czernica, ul. Barcioka
7 stycznia - sobota g. 10.00  1. Czernica, ul. Jana od p. Winkler do p. Pytlik
     2.
8 stycznia - niedziela g. 12.00  1. Czernica, ul. Graniczna, Osinki
     2.
9 stycznia - poniedziałek g. 10.00  1. Łuków, ul Graniczna, Leśna do p. Krawczyk
     2. Łuków, ul. Wolności od końca do p. Bobrzyk
10 stycznia - wtorek g. 10.00  1. Łuków, ul. Wolności od p. Choroba do p. Siwczyk, po drodze ul. Stawowa
 2. Czernica, ul. Potokowa, Dębowa, Reja (cała)
11 stycznia - środa g. 10.00  1. Łuków, ul. Lipowa, Kolejowa
 2. Łuków, Wolności od p. Kubica, Dworska

do spisu treści

 


 

Zaproszenie na Turniej KGW

27. 11. 2011r. o godz. 15.00 w Ośrodku Kultury i Sportu w Gaszowicach odbędzie się IV Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Serdecznie zapraszamy

Organizatorzy


do spisu treści

 


 

Zaproszenie na "List w butelce"

Ośrodek Kultury „Zameczek” zaprasza na spektakl profilaktyczny „List w butelce” w wykonaniu Teatru greckiego Katharsis, 19.12.2011 o godz. 10.00.
W czasie przedstawienia poruszane będą problemy współczesnej młodzieży: palenie papierosów, picie alkoholu, przemoc, tolerancja, agresja i lenistwo.  Zapraszamy!!!


do spisu treści

 


 

Tajemnice zamku -
w poszukiwaniu tożsamości mieszkańców Czernicy

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W związku z realizacją projektu, którego celem jest odtworzenie historii związanych z poprzednimi właścicielami Zamku, serdecznie zapraszamy mieszkańców Czernicy i Łukowa na kolejne spotkanie, które odbędzie się 29 listopada o godz. 18ºº w Ośrodku Kultury w Czernicy.

Gościem spotkania będzie p. Andrzej Adamczyk. Podzieli się z uczestnikami wiedzą historyczną dotyczącą właścicieli wsi i majątku.
W trakcie tworzenia jest też strona internetowa, wspierająca realizację projektu. Za jej pośrednictwem będzie można zapoznawać się ze zgromadzonymi pamiątkami i materiałem historycznym. Planujemy również zapraszać starszych parafian. Są „chodzącą skarbnicą wiedzy”. Znają wiele ciekawostek historycznych opartych na przekazach ustnych. Każde spotkanie to żywa lekcja historii, przebiegająca w miłej rodzinnej atmosferze.

Zapraszamy dorosłych, dzieci i młodzież. Zapraszamy całe rodziny.


do spisu treści

 


 

Konkurs wiedzy o H. M. Góreckim

4 listopada w Szkole Podstawowej odbył się konkurs wiedzy o Henryku Mikołaju Góreckim pt. : „Czy wiesz …”. Miał on, jako jeden z punktów projektu napisanego przez p. Iwonę Witek pt.: „Otwórzmy się na muzykę – poznajemy przyszłego patrona szkoły”, przybliżyć uczniom sylwetkę tego wielkiego artysty.

Uczniowie, chętni do sprawdzenia swojej wiedzy, zostali podzieleni na dwie grupy. Dla młodszej, obejmującej drugo- i trzecioklasistów przygotowano test składający się z 12 pytań; za ostatnie – rozszerzone można było zdobyć aż 5 punktów. Dla grupy starszej przewidziano 26, wymagających szczegółowej wiedzy, pytań. Dzieci miały możliwość popisania się znajomością nie tylko dat związanych z życiem H. M. Góreckiego, ale także wielu faktów z jego życia. Były wśród nich pytania o: imiona rodziców, nazwisko nauczyciela gry na skrzypcach z lat dzieciństwa, tytuły utworów, nazwy otrzymanych nagród, nazwę muzyki wypracowanej przez Góreckiego, jego ostatnią wizytę w Czernicy i wiele innych, wymagających rozległej wiedzy. Okazało się, że świetnie przygotowani uczniowie nawet przed czasem oddawali rozwiązane testy.

W młodszej grupie I miejsce zajął Tomasz Śmietanka z kl. II , uzyskując 15 pkt, natomiast II miejsce zajęli ex aequo uczniowie kl. III : Rozalia Niemiec i Kamil Watoła, zdobywając po 14pkt.

W starszej grupie okazało się, że taką samą liczbę punktów (po 25) zdobyli dwaj koledzy z kl.V : Marek Gaszka i Jakub Watoła. Jury zdecydowało o dogrywce ustnej pomiędzy nimi, lecz okazało się, że obydwaj byli wspaniale przygotowani i niezwyciężeni. Po kilku rundach, w których jednakowo popisali się zdobytą wiedzą, zdecydowano o przyznaniu im ex aequo I miejsca, natomiast II miejsce zdobyła Elżbieta Stacha z kl. VI, zdobywając 24 punkty.

Konkurs pokazał, że uczniom naszej Szkoły postać przyszłego patrona została bardzo dobrze przybliżona. Udział w nim stał się, przynajmniej dla niektórych, wielkim przeżyciem.

M. Nadarzy

do spisu treści

 


 

Koncert

25 października dla uczniów naszej Szkoły Podstawowej odbył się koncert wraz z audycją umuzykalniającą na temat: „Poznajemy życie i muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego”. Jego zorganizowaniem: wynajęciem sali teatralnej, skontaktowaniem się z muzykami i chórem, wynajęciem autokarów oraz czuwaniem nad przebiegiem wyjazdu zajęła się pani dyrektor Iwona Witek. Tego dnia w Rydułtowskim Centrum Kultury na uczniów i opiekujących się nimi wychowawców czekała już – odpowiedzialna za poprowadzenie audycji – pani Katarzyna Jarzyna. Koncert rozpoczął się wykonaniem przez chór „Lira” z Rydułtów pieśni „Zdrowaś Maryjo”. Kolejne utwory, które wykonywali: na fortepianie – Jadwiga Barańska a na skrzypcach – Tomasz Manderla, przeplatane były wspominaniem osoby wielkiego muzyka, Henryka Góreckiego. Prowadząca audycję opowiadała o jego trudnym życiu, o matce potrafiącej grać na pianinie, która jednak niestety szybko zmarła, o częstych pobytach w szpitalu w związku z chorym stawem biodrowym, o powojennej edukacji w rybnickiej Szkole Muzycznej, a po trzech latach w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie jego profesor ocenił, że „tak zdolnego ucznia jeszcze nigdy nie miał”. Dzieci chętnie zgłaszały się do odpowiedzi na zadawane przez prowadzącą pytania i, co najważniejsze, okazywało się, że były do nich nieźle przygotowane. Próbowały scharakteryzować też słyszaną muzykę współczesną i najczęściej padały określenia, że jest ona: zmienna, szybka, agresywna, różnorodna, inna niż słyszana dotychczas, zadziwiająca. Pani Katarzyna podpowiedziała dzieciom, że mottem muzyki współczesnej mogą być słowa: „Im bardziej będziecie zdziwieni, słuchając jej – tym lepiej”. Artysta napisał 81 utworów, z których zdecydowana większość przeznaczona była dla chórów i orkiestr. Część z nich przeznaczona była jednak specjalnie dla dzieci; można ją było ocenić, słuchając utworu, który zagrał na skrzypcach młodziutki uczeń szkoły muzycznej – Piotruś Łomozik. Podczas audycji można było też dowiedzieć się, że artysta ożenił się z pianistką, ich córka Ania poszła śladami matki a syn Mikołaj jest kompozytorem. Spośród pięciorga wnucząt, dwoje – Emilka i Staś, grają na skrzypcach. Artysta za dzieła i działalność kulturalną otrzymał wiele nagród, a tuż przed śmiercią dostał Order Orła Białego. Jest honorowym obywatelem Rybnika, Katowic i Zakopanego. Na zakończenie koncertu i audycji dzieci ponownie próbowały ocenić usłyszaną muzykę H. M. Góreckiego i stwierdziły, że była ona nieprzewidywalna, czasem szokująca, ale bardzo ciekawa, bo niosąca emocje. Zadowolone i umuzykalnione wróciły do pozostałych zajęć w szkole.

Zorganizowanie koncertu było jednym z wielu punktów projektu napisanego przez p. Iwonę Witek: „Otwórzmy się na muzykę – poznajemy przyszłego patrona szkoły. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu „Działaj lokalnie VII”, w ramach Programu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny „Ramża” z siedzibą w Czerwionce – Leszczynach, dzięki temu był całkowicie bezpłatny dla uczniów.

 

 

M. N.

do spisu treści

 


 

Jubilaci

Tradycyjnie, jak co roku spotkaliśmy się w naszej Gminie na uroczystości Złotych Godów. Spotkanie odbyło się 27 października 2011 roku w Domu Przyjęć „FINEZJA” w Szczerbicach. Z dostojnymi jubilatami spotkał się Wójt Gminy inż. Andrzej Kowalczyk, Z-ca Przewodniczący Rady Gminy Damian Krauze i Z-ca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Halina Bobrzyk.

W uroczystości uczestniczyli również proboszczowie Parafii Czernica, Gaszowice i Szczerbice. Jest to wyjątkowe święto. Te 50 wspólnie przeżytych lat, to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia, istoty związku małżeńskiego, to wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie.  Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze. Były gratulacje, kwiaty, życzenia. Jubilaci otrzymali medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP, które wręczał Wójt Gminy oraz pamiątkowe dyplomy i upominki. Po uroczystym wręczeniu medali jubilaci zostali zaproszeni na uroczysty obiad. Spotkanie umilał program artystyczny przygotowany przez Zespół Singers z Gimnazjum w Piecach, prowadzony przez Panią Katarzynę Brachaczek.

Odznaczone zostały następujące pary:

1. Bejnarowicz Jan i Janina
2. Bryłka Bogumił i Małgorzata
3. Cieślok Alojzy i Regina
4. Grzenik Tomasz i Maria
5. Janyga Henryk i Gertruda
6. Kieś Edelbert i Anna
7. Klimek Jan i Ingeborga
8. Konik Wiktoryn Łucja
9. Kostka Jan i Dorota
10. Krupa Piotr i Krystyna
11. Kupczyk Adolf i Kornelia
12. Mandera Rudolf i Łucja
13. Mandrysz Ernest i Urszula
14. Merkel Alfred i Krystyna
15. Pielacz Stanisław i Róża
16. Porembski Konrad i Adelajda
17. Reclik Feliks i Annamaria
18. Ritzman Ewald i Teresa
19. Sich Ryszard i Aniela
20. Sobik Józef i Maria
21. Szulik Augustyn i Teresa
22. Szulik Józef i Edeltrauda
23. Szweda Stanisław i Irena
24. Śmieja Józef i Elżbieta
25. Wajda Józef i Apolonia
26. Zielonka Wincenty i Regina
27. Zientek Jerzy i Łucja
28. Zimoń Henryk i Klara



Na spotkanie zostały zaproszone również pary obchodzące w 2011 roku 60 lecie i 55 lecie pożycia małżeńskiego.

60 lecie pożycia małżeńskiego

55 lecie pożycia małżeńskiego

1. Jureczko Józef i Salomea
2. Mrozek Alfred i Agnieszka
3. Pytlik Rudolf i Agnieszka
1. Bluszcz Henryk i Ingeborga
2. Franiczek Paweł i Elżbieta
3. Korbel Walter i Hildegarda
4. Musioł Emanuel i Helena
5. Syrek Longin i Trauda
6. Zniszczoł Tadeusz i Jadwiga



Halina Bobrzyk


do spisu treści

 


 

Zaproszenie na Barbórkę

4 grudnia „Barbórka” – górnicy w tym dniu obchodzić będą swoje święto. Zaprasza się poczet sztandarowy oraz wszystkich górników, w miarę możliwości w mundurach galowych, na uroczystą Mszę świętą o godz. 10.30

Po Mszy św. w „Zameczku” będzie zorganizowane spotkanie z poczęstunkiem. Zapisy prowadzi Jerzy Kawulok. Szczegóły w gablotce.

do spisu treści

 


 

Ministranci

Msza bez ministrantów wyglądałaby bardzo dziwnie, jak to tak, msza bez czytania przygotowanego przez ministranta? Nie może być!
Ministranci, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych grup parafialnych. Poza kapłanem, to właściwie oni są na w centrum uwagi ludzi zgromadzonych w kościele. Na nich spoczywa sporo obowiązków, takich jak: przygotowanie czytań mszalnych, psalmów czy zwykła pomoc panu Kościelnemu.
Na lektorach i animatorach, czyli swego rodzaju przełożonych ministranckich, spoczywa wielka odpowiedzialność. Nie chodzi tutaj wyłącznie o sprawowanie funkcji, lecz także o przygotowanie młodszych ministrantów do samodzielnego wykonywania posługi.
Bardzo ważna jest też w procesie służby rola rodziców. To oni dbają, aby ich pociechy wychodziły zawsze na czas, z przygotowanym strojem liturgicznym. Sama służba wymaga sporo wyrzeczeń. Trzeba bardzo często wcześnie wstawać, chodzić na msze wieczorami, czy służyć w czasie lekcji szkolnych. Są to jednak tylko drobne niedogodności, albowiem służba przy ołtarzu wzbogaca życie duchowe. Dzięki większej ilości czasu spędzonej na modlitwie, można starać się odnaleźć sens życia.

Głównymi patronami ministrantów są św. Tarsycjusz i św. Dominik Savio.

Św. Tarsycjusz był akolitą, czyli w III wieku pomocnikiem kapłana. Zginął jako męczennik, broniąc najświętszego sakramentu przed poganami. Św. Dominik Savio był z kolei przykładem ogromnej wiary, który już jako pięciolatek regularnie się modlił i nie zaniedbywał nabożeństw.
W naszej parafii jest 30 ministrantów, czyli pięciu lektorów, dwóch animatorów oraz 23 pozostałych. Chociaż czasami jest to trudne, to jednak potrafimy się ze sobą dogadać.

Dla mnie osobiście, pełnienie służby przy ołtarzu, jest wielkim przeżyciem duchowym. To doskonała okazja do przemyślenia ważnych spraw w swoim życiu, lub zastanowienia się nad jego sensem. Zapraszam wszystkich chętnych chłopców, którzy przystąpili do I komunii świętej, aby przyłączyli do naszego grona.

Paweł Milion

do spisu treści

 


Nekrologi



Śp. Karol NOWAK (ur. 01.05.1922 zm. 10.11.2011)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Marcie, córce Irenie z mężem Piotrem, córce Eugenii z mężem Zygmuntem, wnukom: Marii z mężem Sebastianem, Adamowi, Donacie, Joannie, siostrze Julii z synem Stanisławem

Msza 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 11.XII. o g. 10.30

 

do spisu treści