RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  141/2012  /  czerwiec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Misyjne zwycięstwo

- Festiwal Piosenki Religijnej
- Uroczyste otwarcie sezonu lotowego 2012
- SP Czernica mistrzem Gminy w piłkę nożną
- XX Memoriał im. Jana Margicioka i Leopolda Hałacza
- Czernicki Piknik Historyczny
- Niejeden z nas
- Co nowego w naszych wioskach

- W dokumentach historycznych
- Sukcesy uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX 2012
- W Dniu Dziecka
- Nekrologi
 

 

Misyjne zwycięstwo

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie misyjnym poświeconym idei Żywego Różańca. Konkurs ten został zorganizowany przez Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Katowickiej pod patronatem JE Metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca. Na konkurs napłynęło 470 prac z 65 szkół, głównie z terenu archidiecezji katowickiej, ale także gliwickiej, opolskiej i zielonogórsko- gorzowskiej. Uczennica naszej szkoły Marta Gryt (kl.III) zajęła II miejsce, a uczennica Sonia Święty (kl. II) zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces! Nagrody laureatkom wręczył abp. Wiktor Skworc 21 kwietnia podczas Kongresu Misyjnego w Mikołowie. Marcie i Sonii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Katechetka E. Boczek

do spisu treści

 


 

Festiwal Piosenki Religijnej

W sobotę 28 kwietnia nasze „Znaczki” pojechały na XIX Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej do Katowic Kostuchny. Cały dzień był przepełniony radosnym śpiewem i wrażeniami. Dzieci miały możliwość spotkania się z 43 innymi zespołami. Wśród nich były również zaprzyjaźnione „Stokrotki” z Orłowca. Nasze dzieci zaprezentowały się bardzo dobrze i w świetnych humorach wróciły do domów. Dziękuję paniom E. Boczek i S. Gryt za sprawowanie opieki nad naszymi pociechami.

M. Wita

do spisu treści

 


 

Uroczyste otwarcie sezonu lotowego 2012
Okręgu PZHGP Śląsk-Południe

Jak każdego roku, tak i 21 kwietnia 2012 roku w kościele p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Czernicy uroczyście otwarto sezon lotowy dla członków Okręgu PZHGP " ŚLĄSK- POŁUDNIE". Uroczystą mszę świętą odprawił i homilię wygłosił Ksiądz Michał Motyka - czynny hodowca gołębi pocztowych. Rozpoczęcie uroczystej Mszy świętej poprzedziło wprowadzenie do kościoła przez Księdza Michała Motykę pocztów sztandarowych.

Swoje poczty sztandarowe wystawiły: Okręg :Śląsk-Południe" - Oddział Gaszowice, Oddział Godów, Oddział Gorzyce,Oddział Lyski, Oddział Mszana, Oddział Pszów, Oddział Rybnik - Niedobczyce, Oddział Rydułtowy, Oddział Wodzisław Śląski.

W homilii Ksiądz Michał między innymi nawiązał do tradycji hodowania przez górników i ludzi ciężkiej pracy gołębi pocztowych. Ciężka praca górników na dole w kopalni powodowała, że w swoim domu lub na ogródku działkowym hodował swe ulubione gołębie pocztowe. Radość obcowania z przyrodą i wolnością w przestrzeni nieba pozwalały mu i całej jego rodzinie na wypoczynek. Ksiądz Michał nawiązał również w swojej homilii do uroczystego spotkania hodowców gołębi pocztowych w pierwszą niedzielę października, na uroczystej mszy świętej na Górze Świętej Anny z okazji zakończenia sezonu.

Po uroczystej Mszy świętej wszyscy hodowcy wraz z pocztami sztandarowymi, pod przewodnictwem Księdza Michała Motyki i Zarządu PZGHP "ŚLĄSK- POŁUDNIE", udali się do groty Matki Boskiej, gdzie na jej straży stoi piękna, duża rzeźba patrona hodowców gołębi pocztowych Świętego Franciszek z Asyżu. Dodatkową atrakcją tej pięknej uroczystości przy grocie matki Boskiej i św. Franciszka, było wypuszczenie, z małej samochodowej kabiny transportowej przez prezesa sekcji " Czernica", dużej ilości gołębi pocztowych.

Chciałbym też przypomnieć, że w naszej grocie Matki Boskiej znajduje się figurka św. Franciszka z Asyżu ufundowana przez hodowców gołębi pocztowych.

Joachim Bobrzyk

 
 


do spisu treści

 


 

SP Czernica mistrzem Gminy w piłkę nożną

16.04.2012r. na Orliku w Piecach zostały rozegrane Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej. Wzięły w nich udział dwie drużyny szkół podstawowych. Wychowankowie pani Zenobii Mrozek w osobach: Dawid Hadam ( bramkarz), Jakub Kozłowski, Adam Wita ( 2 bramki), Adrian Folmert ( 2 bramki), Tomasz Kubica, Marcin Tlon, Adrian Płaza (1 bramka), Kamil Figura, Konrad Warmiński oraz Aleksander Folmert wykazali się świetnym przygotowaniem i zwyciężyli, wygrywając spotkanie z SP Gaszowice 5:1. Tym samym zostali reprezentantami na zawody powiatowe.

Dzień później na Orliku w Lyskach ta sama drużyna zajęła II miejsce podczas Mistrzostw Powiatu. W zawodach uczestniczyły reprezentacje gmin: Lyski (SP Lyski) -I miejsce, Jejkowice ( SP Jejkowice) -IV miejsce, Świerklany (SP Świerklany) - III miejsce.

...............................................................................................................................................................

XX Memoriał im. Jana Margicioka i Leopolda Hałacza
- harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej

19.04. 12r. w Rydułtowach na ulicach miasta został rozegrany jubileuszowy bieg sztafetowy ku czci poległych podczas II wojny światowej harcmistrzów, pochodzących z naszego rejonu. W biegu dziewcząt udział wzięło 10 sztafet, a w biegu chłopców 14. Nasze sztafety spisały się znakomicie. Dziewczęta w składzie: Urszula Cojg, Elżbieta Stacha, Monika Brzoska, Patrycja Pastusiak, Marzena Gembalczyk „wybiegały” piękne IV miejsce. II zespół w składzie: Natalia Cimienga, Patrycja Łata, Marta Antoniak, Justyna Wieczorek, Dżesika Bombik , Angelika Szmit ( rezerwowa) zajęły VIII miejsce.

Chłopcy wykazali się jeszcze większym sukcesem. Zespół w składzie: Jakub Kozłowski, Adam Wita, Tomasz Kubica, Kamil Figura, Adrian Folmert, Wojciech Holona ( rezerwowy) wywalczyli II miejsce, otrzymując z rąk pani burmistrz Kornelii Newy piękny puchar oraz nagrody rzeczowe. II zespół również wykazał się ambicją i ukończył bieg na XII miejscu. Skład: Sławomir Zawisz, Aleksander Folmert, Konrad Warmiński, Marcin Tlon, Kacper Ciupek, Marek Weczerek ( rezerwowy).

Opiekunem zespołów była Zenobia Mrozek

do spisu treści

 


 

Czernicki Piknik Historyczny

 
 

do spisu treści

 


 

Niejeden z nas

Niejeden z nas, chociażby raz, szpitalne progi przekroczył...
Smutek i żal, patrzące w dal - chorego smętniutkie oczy.
Palące łzy, szarpane sny i jęki ze sali słychać.
Brakże już słów nazajutrz znów pacjent w niemocy swej wzdycha.

Obrzydł mu świat, umrzeć by rad, diagnoza wciąż taka sama.
Proszę "siostro", by przyszedł z hostią, kapelan jutro z rana.
Chce ów mężczyzna, grzechy swe wyznać, z BOGIEM pojednać się wreszcie,
Choć kiedyś był on pełen sił, obcy mu kościół był w mieście.

Lecz tego dnia choroba ta całkiem we znaki się dała.
I było trzeba tej łaski z nieba, co z BOGIEM go pojednała.
Niejeden z nas, chociażby raz, szpitalne progi przekroczył,
ze smutkiem wzwyż patrzył na krzyż, wytrzeszczał smutne oczy. |

Ogromny jęk, chrapanie, stęk, litosne słychać wołanie:
Chcę odejść stąd, uciec od mąk, zabierz mnie dobry PANIE.
Łaską wielką pomocą wszelką jest bowiem chorowanie
Daj BOŻE prawy czas do poprawy zbawienie i zmartwychwstanie.

Krystyna Mandrysz

do spisu treści

 


 

Co nowego w naszych wioskach?

17 czerwca 2012r. Wójt Gminy p. Andrzej Kowalczyk tradycyjnie już organizuje Turniej sołectw, który odbędzie się, jak zawsze, na boisku sportowym w Łukowie Śląskim o godz. 14.00. W razie bardzo niesprzyjającej pogody konkurencje zostaną przeniesione do hali sportowej Szkoły Podstawowej w Czernicy.

Regulamin:
Planowane konkurencje Turnieju to:

1. 2 rzuty 3 kg piłką lekarską (kobieta), do punktacji liczy się ich sumaryczna długość.
2. Siatkówka plażowa – drużyna 2 osobowa (chłopak i dziewczyna), biorą w niej udział uczniowie ze szkół podstawowych lub gimnazjów. W tej konkurencji reprezentacja każdego sołectwa gra z każdym do 15 punktów.
3. Sztafeta – drużyna 5 osobowa (niekoniecznie rodzina) – konkurencje sztafety: mężczyzna - skoki w workach, kobieta - bieg z kubkiem wody, uczeń szkoły podstawowej - 20 skoków na skakance oraz bieg do określonego celu, uczniowie gimnazjum - unihokej pomiędzy słupkami, przedszkolak - skacze na piłce dmuchanej.
Sztafetę wygrywa drużyna, która wszystkie konkurencje ukończy w najkrótszym czasie.
4. Konkurencja dla Sołtysów – nadmuchanie 10 sztuk balonów, drużyna dwuosobowa (sołtys oraz płeć przeciwna), jedna osoba nadmuchuje balon, a druga go zawiązuje i sprawdza jego wielkość na specjalnej obręczy. Wygrywa drużyna, która w najkrótszym czasie wykona to zadanie.
5. Konkurencja męska – rzuty z odległości 5 metrów specjalnymi piłeczkami do tarczy. Wygrywa to sołectwo, którego delegat w trzech kolejnych rzutach uzyska najwięcej punktów.
6. Konkurencja dla naszych milusińskich – 3 rzuty woreczkiem z grochem z odległości 3 metrów do kosza stojącego na ziemi. W tej konkurencji biorą udział 1 przedszkolak oraz 1 uczeń szkoły podstawowej z klas 1-3. Liczyć będzie się suma trafionych rzutów.
7. Przeciąganie liny – w skład drużyny sołeckiej wchodzą 3 mężczyźni oraz 2 kobiety. W tej konkurencji, zamieniając się stronami, każda drużyna siłuje się z każdą. Wygrywa ta, która uzyska więcej przeciągnięć.
8. Paintball – konkurencja zręcznościowa, bieg oraz strzelanie do celu, bierze w niej udział drużyna 2 osobowa mieszana (chłopak i dziewczyna, uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich).
9. Jedna z konkurencji tego turnieju, w której biorą udział wszyscy mieszkańcy każdego Sołectwa, to konkurencja ekologiczna.
W tym roku jest to sołeckie zbieranie zużytych baterii (poza akumulatorami).
Wygrywa to sołectwo, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca wagowo uzbiera najwięcej baterii.

Uwaga! Baterie można składować w naszych sołeckich sklepach, za zgoda ich właścicieli, lub u Sołtysów.

Dla zwycięskiego sołectwa przewidziana jest nagroda główna w wysokości 800 zł, z przeznaczeniem na wycieczkę.
Ponadto dla uczestników w konkurencjach zręcznościowych przewidziane są nagrody za uczestnictwo i poczęstunek.

Szanowni mieszkańcy Czernicy i Łukowa Śl, w ubiegłorocznym turnieju nasze sołectwa zajęły ex-equo 2 i 3 miejsce. Już „zwyczajowo” turniej wygrały Szczerbice – czas na zmiany!!!

Dlatego też bardzo serdecznie zapraszamy do czynnego i licznego udziału w tym Turnieju oraz kibicowania wszystkim jego uczestnikom.

Sołtysi:
J. Milion i W. Czerny

do spisu treści

 


 

W dokumentach historycznych

Czernica i Łuków według spisu powszechnego z dnia 1 grudnia 1885 roku na podstawie Gemeindelexikon für die Provinz Schlesien, Berlin 1887.



Części gminy Czernica, liczba domów mieszkalnych oraz mieszkańców
Babiagora 4 – 54
Charlottengrube 1 – 18
Pjenki 23 – 156
Podlesie 30 – 200
Ulica 17 – 10

Przygotował Andrzej Adamczyk
 

do spisu treści

 


 

Sukcesy czernickich uczniów
w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX 2012

Tak jak w latach ubiegłych tak i w tym roku szkolnym odbył się Konkurs Języka Angielskiego „FOX”, w którym wzięli udział uczniowie z całej Polski. Reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy tradycyjnie też wzięli w nim udział. Konkurs miał charakter jednorazowego testu składającego się z zadań o trzech stopniach trudności, który jest rozwiązywany w szkole pod nadzorem nauczyciela. Zmagania konkursowe miały miejsce 28 lutego 2012r., wzięło w nim udział 20 uczniów. Jednocześnie miło nam zakomunikować, iż dwóch uczniów naszej szkoły odniosło znaczący sukces w owym konkursie.
A oto 3 najlepsze wyniki:

Imię i Nazwisko klasa % zdobytych punktów miejsce w powiecie miejsce w regionie katowickim (na 956 startujących)
Piotr Klyszcz IV 98% 2 7
Adam Zientek IV 95% 4 13
Paweł Mordeja III 80% 2 19


Dwaj pierwsi chłopcy tj. Piotr Klyszcz oraz Adam Zientek otrzymają dyplomy uzyskania wysokich wyników oraz nagrody ufundowane przez organizatorów konkursu. Cała społeczność szkolna gratuluje im sukcesu.

nauczyciel języka angielskiego
Aleksandra Stachera

do spisu treści

 

 


 

W Dniu Dziecka

Agusia, Marcinek i Janka
Tak się cieszą tego ranka.
A dlaczego chyba wiecie,
że dziś na calutkim świecie
wszystkie dzieci się radują,
bo swój DZIEŃ DZIECKA świętują.
Czy dom wielki, czy też chatka,
czy Murzynką jest ich matka,
czy daleko jest ich dom
wszystkie dzieci nasze są.
Czy je ojciec bije nieraz,
czy głód wielki im doskwiera.
czy się żywią z chłopskich rąk
wszystkie one nasze są.
Czy biegają po gościńcu,
czy mieszkają w sierocińcu -
byśmy serca mieli czyste
wspomagajmy wszystkie misje.
Życzę wam kochane dzieci
niech wam słonko zawsze świeci,
tym co mają bose nóżki
i często puściutkie brzuszki
niechże do tych biednych dzieci
manna z nieba co dnia zleci.

Krystyna Mandrysz.

do spisu treści

 


Nekrologi



Śp. Bolesław GOTOWAŁA (ur. 22.11.1936 / zm. 26.04.2012)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Janinie, córkom: Barbarze, Reginie, Elżbiecie z rodzinami, synowi Ryszardowi z dziećmi, rodzeństwu: Kazimierzowi, Pawłowi, Elżbiecie wraz z rodzinami, dalszej rodzinie.



Śp. Martyna SZEFCZYK (ur. 30.08.2011 / zm. 29.04.2012)

Wyrazy współczucia składamy: rodzicom Gabrieli i Damianowi, siostrze Klaudii, dziadkom: Jadwidze i Tadeuszowi Szefczykom, Teresie Gnida, pradziadkowi Henrykowi Wieczorke, prababci Hildegardzie Mielimące, pradziadkowi Janowi Szefczykowi, chrzestnej Beacie, cioci Aurelii z mężem Łukaszem, Monice Gnida



Śp. Józef MIKA (ur. 29.03.1954 / zm. 09.05.2012)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Renacie, córce Magdalenie, mamie i teściowej, siostrze Marii z rodziną, bratowej Iwonie z rodziną, szwagierce Krystynie z mężem, Krzysztofowi, Marzenie z dziećmi.

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w Boże Ciało 7 czerwca o g. 10.30

 

do spisu treści