RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  143/2012  /  wrzesień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- 10 lat pracy ks. Eugeniusza Twardocha w Czernicy

- Posługa Archaniołów
- Kościół naszym domem
- Bierzmowanie
- Podziękowanie dzieciom komunijnym
- Terminy chrztów i roczków
- Biblioteka pięknieje
- Co nowego w naszych wioskach

- Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
- Jo na Malcie też żech była
- Nekrologi
 

 

10 lat pracy ks. Eugeniusza Twardocha w Czernicy

28 lipca minęła 10 rocznica posługi duszpasterskiej ks. Eugeniusz Twardocha w naszej parafii. Na uroczystej sumie parafialnej, w niedzielne przedpołudnie 28.07.2002 roku parafinie powitali ks. Eugeniusz Twardocha w charakterze nowego Proboszcza Parafii. Przybył on do nas z Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Żor. Czernica jest jego pierwszą parafią, jaką otrzymał w charakterze administratora , a obecnie Proboszcza.

10 lat pracy w Parafii w Czernicy, to nie tylko codzienna służba przy ołtarzu, ale także opieka nad parafianami oraz powierzonymi dobrami kościelnymi. Wielkie uznanie należy się ks. Eugeniuszowi, jako gospodarzowi parafii. Gospodarność i oszczędność ks. Proboszcza, ale także ofiarność parafian i społeczne zaangażowanie części mieszkańców zaowocowały wieloma inwestycjami.

Na samym wstępie przeniesiono tabernakulum w centralne miejsce ołtarza oraz wykonano ołtarze boczne, w których stoją figury św. Barbary i św. Józefa. Wszystkie figury tworzące ołtarz główny i ołtarze boczne zostały pomalowane w pastelowych kolorach. Wykonano i zamontowano balaski oraz odnowiono i wzbogacono stacje Drogi Krzyżowej. Pomalowano ławki, wypłytkowano posadzkę, wymieniono instalację elektryczną w kościele. Zakupione zostały piękne żyrandole oraz boczne lampy oświetleniowe. We wszystkich oknach ogromnej świątyni założono nowe, kolorowe witraże. Wymieniono centralne ogrzewanie z elektrycznego na tradycyjne, opalane węglem – bardziej ekonomiczne.

Cały kościół został pomalowany i stał się ciepłym, przyjemnym wnętrzem. W ubiegłym roku przeprowadzono remont organów pod względem elektronicznym. Pod schodami salki katechetycznej urządzono sanitariat publiczny, czynny podczas każdej mszy świętej.
Ogromną inwestycją dla Parafii było wykonanie schodów prowadzących od podnóża kościoła, aż na plac, przed świątynię. Całkowity koszt zdemontowania i wykonania nowych schodów wyniósł 350 tys. Niewielką część ( 50 tys.) parafia pozyskała ze szkód górniczych KWK Rydułtowy-Anna. Reszta pieniędzy pochodziła z comiesięcznych składek kopertowych parafian.
Wzdłuż schodów zamontowano poręcze ze stali nierdzewnej. Niedawno zakończono remont schodów prowadzących bezpośrednio do wnętrza kościoła od strony głównej, z boku i do zakrystii. Zamontowano także poręcze ze stali nierdzewnej i zrobiono podjazd w bocznym wejściu dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu, z prawej strony świątyni postawiono odnowioną figurę Chrystusa Króla. Obecnie trwają prace ogrodzeniowe wokół cmentarza parafialnego o długości 271 metrów.

Ksiądz Proboszcz, swym gospodarnym okiem, patrzy nie tylko na obiekt kościelny i jego obejście , ale także na kapliczki i krzyże przydrożne na terenie rozległej parafii. Odnowione zostały kapliczki: w centrum Łukowa Śl. i Czernicy oraz niedawno odremontowano kapliczkę przy ul. Powstańców. Na ul. Granicznej wymieniono i poświęcono nowy krzyż drewniany. A krzyż u zbiegu ulic Wolności i Powstańców został odnowiony.

Jest jeszcze Probostwo, które również zostało częściowo odremontowane. Wymieniono centralne ogrzewanie, stolarkę okienną, drzwi wejściowe i ocieplono budynek. Strych budynku zaadaptowano na potrzeby mieszkania. Odnowiono schody prowadzące na probostwo i częściowo utwardzono obejście wokół niego. Wydzielono i urządzono osobne mieszkanie dla ks. emeryta Ryszarda Lapczyka. Remonty na Probostwie prowadzone są ze środków wygospodarowanych ze zwykłych składek i ofiar kolędowych.
Wszystkie wyżej wymienione zmiany, jakie zaszły w przeciągu 10 lat pracy ks. Eugeniusza Twardocha zostały przedstawione na okładce bieżącego numeru „Znaku Pokoju”. Jak nietrudno zauważyć, to dzięki pełnemu zaangażowaniu, pomysłowości i gospodarności ks. Proboszcza oraz wielkiej ofiarności parafian nasza świątynia jest zadbana, a dodatkowo podświetlona wieczorami, pięknie i imponująco prezentuje się na czernickim wzgórzu. Nocne podświetlenie świątyni, na prośbę ks. Proboszcza i za zgodą władz UG w Gaszowicach, zostało podłączone do oświetlenia drogowego.

Od początku służby w Parafii ks. Eugeniusz jest także redaktorem naczelnym pisma parafialnego „Znak Pokoju”. A od ponad roku przygotowuje i opracowuje graficznie, także okładkę tegoż pisma. Ponadto jest też opiekunem duchowym grup parafialnych działających przy parafii i chętnie uczestniczy w ich spotkaniach.

Z okazji 10 lat pracy ks. Eugeniusza Twardocha w Czernicy dziękujemy mu za niegasnący zapał i zaangażowanie na rzecz Parafii i Parafian. Niech patronka naszej świątyni NMP Królowa Polski otacza Cię swoja opieką i błogosławi w dalszej posłudze duszpasterskiej.

Rada Parafialna


Z okazji rozpoczęcia drugiej dekady pracy duszpasterskiej w naszej Parafii oraz z okazji urodzin życzymy Szanownemu Księdzu Proboszczowi wytrwałości i odwagi w pokonywaniu trudów życia, radości i głębokiego zadowolenia z realizacji zamierzonych celów, a nade wszystko opieki i miłości Boga w pełnieniu kapłańskiej posługi na następne lata.

Redakcja
 

o spisu treści

 


 

Posługa Archaniołów

Pośród wrześniowych świąt liturgicznych poczesne miejsce zajmuje obchodzone 29 września święto Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela.
Aniołowie to duchy czyste, a więc istoty pozbawione materialnego ciała, a jednak zdolne do rozumnego działania, podejmowania wolnych decyzji, a nade wszystko zdolne do miłości Boga i wszystkich stworzeń pochodzących od Boga z człowiekiem na czele. Aniołowie pochodzą od Boga, zostali przez Niego stworzeni. Na płaszczyźnie stworzenia są więc podobni do człowieka. W ikonografii, a także w potocznym postrzeganiu, aniołowie przedstawiani są jako istoty uskrzydlone. Nie oznacza to, że aniołowie mają skrzydła, ale raczej chodzi o ukazanie inności względem człowieka i pewnej ulotności, nieuchwytności natury aniołów. Dodawanie aniołom skrzydeł jest raczej umownym symbolem dla łatwiejszego zrozumienia duchowej natury tych stworzeń.
Znając naszą ludzką słabość, Bóg każdemu z nas daje obrońcę w postaci Anioła Stróża, który broni przed złem zagrażającym duszy i ciału. Każdemu z nas znany jest obrazek przedstawiający anioła przeprowadzającego parę dzieci przez mocno sfatygowany mostek. Taka jest natura aniołów stróżów. Mój Anioł Stróż jest moim i tylko moim pomocnikiem do zbawienia. To dar Boży dla mnie.
Jaka jest rola i pozycja archaniołów? Archaniołowie to – po ludzku klasyfikując – jakby książęta pośród aniołów. Pełnią przed Bogiem szczególne zadania, dlatego wyższa jest ich ranga. Z kart Pisma Świętego znamy imiona czterech archaniołów:

Michał - obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Hebrajskie imię Mika'el znaczy "Któż jak Bóg". Według tradycji Michał miał wystąpić z okrzykiem "Któż jak Bóg" i wypowiedzieć wojnę Lucyferowi i pozostałym zbuntowanym aniołom. Jest aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia. To on ma ważyć dusze na Sądzie Ostatecznym. Jest czczony jako obrońca i opiekun. Papież Leon XIII ustanowił osobną modlitwę, którą kapłani odmawiali po Mszy świętej do św. Michała o opiekę nad Kościołem.

Gabriel - imię "Gabriel" znaczy tyle, co "mąż Boży" albo "wojownik Boży". W tradycji chrześcijańskiej przynosi Dobrą Nowinę. Ukazuje się Zachariaszowi zapowiadając mu narodziny syna Jana Chrzciciela. Zwiastuje także Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Gabriel był aniołem stróżem Świętej Rodziny. Przychodził w snach do Józefa, miał być aniołem pocieszenia w Ogrójcu oraz zwiastunem przy zmartwychwstaniu Pana Jezusa i przy Jego wniebowstąpieniu.

Rafał przedstawił się w Księdze Tobiasza, iż jest jednym z "siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański". Towarzyszy młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Rega. Ratuje go z wielu niebezpiecznych przygód, przepędza demona Asmodeusza, uzdrawia niewidomego ojca Tobiasza. Hebrajskie imię Rafael oznacza "Bóg uleczył". Św. Rafał Archanioł ukazuje dobroć Opatrzności.

Czwartym archaniołem jest zbuntowany Lucyfer – którego imię oznacza tego, który „podtrzymuje światło” przed Bożym tronem. Jego „nie będę służył” stało się powodem potępienia. Ten, którego zadaniem było trzymać światło przed Bogiem, zmienił się w anioła ciemności.

Zachęcam do kultu trzech świętych Archaniołów. Bóg uzdrawia, umacnia słowem nadziei i broni przed złem przez posługę Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela.

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen. (modlitwa papieża Leona XIII).

ks. Eugeniusz
 

do spisu treści

 


 

Kościół naszym domem

Pod takim hasłem w dniach 1 - 5 .08 br. odbyła się 67 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Grupy z Pszowa , Jastrzębia Zdroju, i po raz pierwszy z Suszca wyruszyły już dzień wcześniej. Piesza Pielgrzymka Rybnicka to największa pielgrzymka archidiecezji katowickiej . W pielgrzymce uczestniczyło ponad cztery tysiące ludzi, którzy zostali podzieleni na osiem grup . Kierownikiem pielgrzymki od 2004 r. jest ks. Marek Bernacki z parafii św. Jadwigi z Rybnika - Nowin.
Dekanat pszowski stanowił grupę piątą . W grupie tej były parafie dekanatu pszowskiego oraz parafie z Łazisk . Opiekunami duchownymi grupy piątej byli ks. neoprezbiter Michał Niewrzoł z Bazyliki Matki Boskiej Uśmiechniętej z Pszowa oraz ks. Radosław Adamiak z parafii św. Jana Chrzciciela z Łazisk . Pierwszy dzień pielgrzymki przebiegał pod hasłem " Kościół - Dom - Nazaret " po mszy św. odprawionej o godzinie 8.00 w Bazylice św. Antoniego w Rybniku przez Arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca, wyruszyliśmy w drogę do Gliwic gorąco żegnani przez mieszkańców Rybnika. Do Gliwic dotarliśmy przed godziną 19.00, a następnie udaliśmy się na nabożeństwo dziękczynne do kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach.

Drugi dzień pielgrzymki, to trasa z Gliwic do Tarnowskich Gór z przerwami w Czekanowie i Bytomiu Górnikach. Drugi dzień przebiegał pod hasłem " Kościół - Dom - Betlejem ". W pięknym kościółku pod wezwaniem św. Floriana w Czekanowie wysłuchaliśmy konferencji głoszonej przez ks. Krzysztofa Patasa . W czasie przerwy w Bytomiu - Górnikach odbyła się prezentacja grup oraz została odprawiona msza św. przez księży neoprezbiterów. Po mszy św. wyruszyliśmy w drogę do Tarnowskich Gór, gdzie o godz. 20.00 odbyło się nabożeństwo powołaniowe w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Trzeci dzień pielgrzymki, to droga z Tarnowskich Gór do Psar z przerwami w Miasteczku Śląskim i Kaletach-Miotku. Trzeci dzień to hasło przewodnie " Kościół - Dom - Kana Galilejska ". W kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Jerzego ponownie wysłuchaliśmy konferencji głoszonej przez ks. Krzysztofa Patasa. W drodze z Miasteczka Śląskiego do Kalet - Miotka grupa piąta została wyróżniona i całą tą trasę przeszedł z nami Arcybiskup Wiktor Skworc. W Kaletach - Miotku odbyła się godzina powołaniowa, gdzie przedstawiali swoje powołania księża , bracia zakonni oraz siostry zakonne. W Miotku czekała wszystkie grupy niespodzianka. Niespodzianką tą było spotkanie z panem Stanisławem Polem, który jako pierwszy po wojnie przeszedł trasę pieszo z Rybnika do Częstochowy, dziękując Matce Boskiej za opiekę. Pan Stanisław Pol opowiedział o swoich przeżyciach podczas II wojny światowej, między innymi o pobycie w obozie koncentracyjnym. Opowiadał o latach spędzonych w Rybniku. Od kierownika pielgrzymki księdza Marka Bernackiego dostał w prezencie koszulkę z napisem " Pielgrzym nr 1 ". Pan Stanisław opowiedział również o swoich pierwszych pielgrzymkach do Częstochowy. Po mszy świętej, odprawionej przez metropolitę gliwickiego Biskupa Jana Kopca, wyruszyliśmy w dalszą drogę.

Czwarty dzień pielgrzymki to trasa z Psar do Częstochowy z przerwami w Hutkach i Wąsoszu .
Hasło przewodnie tego dnia to " Kościół - Dom - Jerozolima ". Około godziny 15.00 bardzo już zmęczeni, ale szczęśliwi osiągnęliśmy cel pielgrzymki, czyli Jasną Górę. Bardzo piękny i wzruszający widok przy wchodzeniu na szczyt Jasnej Góry, stanowią uniesione nad głową różnokolorowe chusty. Prawie we wszystkich oczach można było zobaczyć łzy szczęścia, że i tym razem udało się dojść. Na szczycie Jasnej Góry zostaliśmy powitani przez przeora Zakonu Paulinów, gospodarzy Jasnej Góry oraz przez metropolitę katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca . Wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu o godzinie 21.00 odbył się Apel Jasnogórski. Po Apelu Jasnogórskim rozpoczęło się całonocne czuwanie, prowadzone przez młodzież rybnicką. Pierwsza część czuwania zakończyła się przed godziną 24, o tej godzinie została odprawiona Pasterka Maryjna.

Ostatni dzień pielgrzymki przebiegał pod hasłem " Mój Dom Rodzinny " . o godz. 8.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich . Dzięki uprzejmości Ojców Paulinów mieliśmy możliwość obejrzenia zabytków zgromadzonych na Jasnej Górze m. in. skarbca Jasnej Góry.

Pielgrzymka rybnicka zakończyła się uroczystym Te Deum w Bazylice św. Antoniego w Rybniku . Wiadomo już, że następna 68 Piesza Pielgrzymka Rybnicka odbędzie się w dniach od 31 lipca do 4 sierpnia 2013 r. Spotkajmy się na pielgrzymim szlaku.

 

od niego się zaczęło - pierwszy pielgrzym

 

ks. Michał Niewrzoł, przewodnik grupy

     
 

blisko celu...

 

już na Jasnej Górze

Bogdan Gunia

do spisu treści

 


 

Bierzmowanie

25 czerwca 2012 r. do Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pszowie przybył ks. bp Józef Kupny, aby udzielić młodzieży sakramentu bierzmowania.

Nasze przygotowania rozpoczęliśmy już we wrześniu 2011 roku. Co miesiąc chodziliśmy na spotkania formacyjne, prowadzone przez ks. prob. Eugeniusza, poprzedzone mszą świętą. Przyjmowaliśmy regularnie sakramenty: spowiedzi oraz komunii świętej. W okresie Wielkiego Postu uczęszczaliśmy także na Drogę Krzyżową.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18.00. Głównym motywem homilii ks. bp było to, że sakrament bierzmowania jest najważniejszym wydarzeniem okresu młodości i właśnie wtedy jest duża szansa, aby odmienić swoje życie. Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych i odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego zostaliśmy namaszczeni Krzyżmem Świętym. Wtedy każdy otrzymał Ducha Pocieszyciela oraz nowe imię święte.

Kamil

do spisu treści

 


 

Podziękowanie dzieciom komunijnym
 

  Drodzy przyjaciele, niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem jest bez wątpienia Pierwsza Komunia Święta, dzień, który wspomina się jako jeden
z najpiękniejszych w życiu. Pierwsza Komunia Święta jest wielkim świętem rodziny•
/List do dzieci, bł. Jan Paweł II/


Dzieci Pierwszokomunijne
z Parafii pw. NMP Królowej Polski w Czernicy

 

do spisu treści

 


 

Terminy chrztów i roczków

Msze chrzcielne oraz za dzieci roczne odprawiane były zwykle w sobotę po połowie miesiąca. Rodzice, przynosząc dzieci do chrztu z różnych powodów wybierają bardziej odpowiadające im terminy. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, od września 2012 r. rezygnujemy z rezerwacji mszy chrzcielnych „z urzędu”. Proszę więc, by od tej pory rodzice indywidualnie uzgadniali termin chrztu oraz roczku w kancelarii parafialnej.
Katecheza chrzcielna, która obowiązuje wszystkich rodziców oraz chrzestnych, będzie przeprowadzana zawsze w 1 sobotę miesiąca po mszy wieczornej.

do spisu treści

 


 

Biblioteka pięknieje

W pierwszych dniach lipca zakończono remont budynku przedszkolnego, w którym ma swoją siedzibę również biblioteka. Wymiana centralnego ogrzewania, malowanie ścian i ocieplanie zewnętrznej elewacji budynku skutecznie utrudniały czytelnikom normalny dostęp do zbiorów bibliotecznych. Remont rozpoczął się w lutym i z przerwami trwał do końca czerwca.
Chcę przeprosić czytelników za liczne niedogodności z nim związane. Mam nadzieję, że nowa szata zewnętrzna i wewnętrzna budynku wpłynie korzystnie na wizerunek biblioteki w naszym środowisku.

Zapraszam mieszkańców do odwiedzania biblioteki. Dysponujemy obecnie 2 tys. zbiorem książek o różnej tematyce. Choć budżet na zakup książek jest skromny, biblioteka może pochwalić się licznymi nowościami. W doborze literatury korzystam z fachowych podpowiedzi i sugestii czytelników, w czym nieoceniona jest p. Anna Bielica -wierna czytelniczka. Czytelnicy nie tylko pomagają w fachowym gromadzeniu, ale również wzbogacają zbiory licznymi nowymi lub prawie nowymi pozycjami książkowymi. Ostatnio za sprawą sołtysa p. Janusza Miliona dotarł do biblioteki dar książek i płyt z dziedziny historii przekazany przez p. Leszka Ogórczyka. Ale nie on jeden wspomaga czernickie zbiory. Pani Iwona Pustołka, p. Anna Bielica, p. Mirosława Haroska oraz p. Damian Bizoń są również darczyńcami biblioteki. Chcę podziękować wszystkim czytelnikom -darczyńcom, także tym nie wymienionym, za miłość do książek oraz przychylny stosunek do biblioteki. Służy ona mieszkańcom Czernicy, Łukowa Śl. oraz innych ościennych miejscowości.

Od jesieni 2011 roku biblioteka w Czernicy bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek, jako Biblioteka Partnerska. Udział w programie wiązał się z szeregiem szkoleń wyjazdowych, co również dezorganizowało jej normalną pracę. Owocem udziału w programie jest sprzęt komputerowy z oryginalnym oprogramowaniem, aparat fotograficzny oraz urządzenie wielofunkcyjne, które może być wykorzystywane na potrzeby mieszkańców. Obecnie w bibliotece za drobną opłatą można wykonać kserokopię dokumentu, a także wysłać go faksem. Szkolenia poświęcone były technologiom informacyjnym oraz planowaniu rozwoju biblioteki. Zdobyte wiadomości wykorzystuję w pracy biblioteki, chcę by stała się ona miejscem promocji kultury.
Jeszcze raz kieruję zaproszenie do mieszkańców w każdym wieku, by odwiedzali bibliotekę, bo „ kto czyta książki, żyje podwójnie”.

E. Kowol

do spisu treści

 


 

Co nowego w naszych wioskach?

Informacja o dożynkach 2012r.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbędą się 16 września br. na terenie Ośrodka Kultury „Zameczek”. Gospodarzem dożynek gminnych będzie sołectwo Czernica, a organizatorami całej imprezy będą:

· Wójt Gminy,
· Koło Gospodyń Wiejskich z Czernicy,
· Sołtys i Rada Sołecka Czernicy,
· Ośrodek Kultury „Zameczek”.

Uroczystości dożynkowe rozpoczną się Mszą św. w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Czernicy o godz.13.00. Mszę uświetni swoim występem zespół „Znak Pokoju”. Po mszy, przy starym kościele nastąpi sformowanie korowodu dożynkowego, który przejedzie ulicami:
Wolności – Powstańców, od Powstańców przecinką do Podleśnej, a następnie Graniczną, Jana, Buczyną, Wolności do „Zameczku”.
O godz. 15.00 rozpocznie się część oficjalna, a po niej artystyczna, w której wystąpi Krakowska Grupa Biesiady Muzycznej oraz zespół SINGERS.
Starostami tegorocznych dożynek będą Państwo Róża i Czesław Załęgowie.
Mieszkańców posiadających posesje wzdłuż trasy przejazdu korowodu dożynkowego organizatorzy proszą o ich przystrojenie.


Informujemy także, iż 15 września w Czerwionce Leszczynach odbędzie się IV Powiatowy Przegląd Artystyczny, w którym bierze udział młodzież szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą gminę w kategorii muzycznej będzie reprezentować Daria Widawska, a tanecznej zespół taneczny Gimnazjum w Piecach.

Sołtysi:
J. Milion
W. Czerny

do spisu treści

 


 

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Widzę w Was moich pomocników
w służbie, którą papież sprawuje
dla Kościoła i świata ...
Modlę się za Was i Waszych wychowawców.
Benedykt XVI
 
Warszawa, 28 maja 2012 r.

Drogie Dzieci

W tym roku przeżyłyście jedno z najwspanialszych wydarzeń w życiu - pierwsze spotkanie z Panem Jezusem w sakramencie Eucharystii. Przyjęłyście Go do serca. To początek najpiękniejszej przyjaźni.
Z pewnością wiecie z katechezy, że na świecie jest wiele dzieci, które nie miały takiego szczęścia jak Wy. Nie mogą doświadczyć podobnej radości, bo wciąż czekają na przyjście Pana Jezusa. Są miliony takich dzieci, bo nie dotarli do nich misjonarze z Dobrą Nowiną. A może też dlatego, że nie wszystkie chrześcijańskie dzieci modlą się w intencjach misyjnych?
Wielka jest nasza radość, że Wy - świętując dzień Pierwszej Komunii Świętej ­nie zapomniałyście o rówieśnikach w krajach misyjnych. Poprzez modlitwę oraz dary duchowe i materialne, które w tym dniu ofiarowałyście dla rówieśników z krajów misyjnych, włączyłyście się w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. W Dzieło, które bł. Jan Paweł II nazwał "prawdziwym cudem miłości".
Dziękujemy Wam za to i prosimy: Nie ustawajcie w wypełnianiu tego misyjnego zadania. Pamiętajcie o modlitwie za swoich dalekich braci i siostry.

Z misyjnym pozdrowieniem
 

Anna Sobiech
sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

ks. prał. Tomasz Atłas
dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych

do spisu treści

 


 

Jo na Malcie też żech była

Piykne tegoroczne lato
piykne i słoneczne,
totyż wczasy sie marzyły
wszystkim nom koniecznie.

Roz w małym rodzinnym kręgu
Jasiu,chwolył sie Elzbiecie
Każdy rok kraj inny zwiydzo,
Jak u siebie,tak sie zno na Krecie.

Dobrze, że źle trocha słysza
bo ze mie domator,
jak po świecie inni jeżdżą
siedza w doma za to.

Wzdłuż i wszerz wyspy zwiedzają,
słodkim winem upajają.
Jo jako światowo kobieta,
susząc siano też widziałach kreta.

By odpocząć na Malta wyjyżdża,
co roku olbrzymi tłum.
Jo na Malcie też żech była,
jak żech pucowała dom.

Jedni marzą o wycieczkach
dalekich, obcokrajowych.
A jo marza o Czernicy,
obowiązkach swych domowych.

Z mgłami chłodem i ciemnością
już zawitał miesiąc wrzesień.
Dużo, dużo zmian w przyrodzie
w zamian wszystkim nom przyniesie.

Dzieci zaczły edukację,
porozchodzą sie do szkoły,
zas ocyny sie posypią,
kleksy, błędy i bazgroły.

A w zegrodach ozdżelały
śliwy, jabłka, gruszki.
Liści z drzew zaczną spadować,
zasypujac drożki.

A owoce pozbiyrane,
rozłożone we piwnicy.
Przez calutko zima bydom
przebiyrać rolnicy.

A opału trza na zima
kupić możno ze sześć ton.
No dośc drogo to kosztuje
ogrzywać wtedy cały dom.

Teraz słońce nas przypieko,
pot sie z czoła ciurkiym leje.
Jak zatrzimać owe ciepło,
kiedy nom za darmo grzeje?

Krystyna Mandrysz

do spisu treści

 


Nekrolog



Śp. Franciszek KOWALSKI (ur. 11.10.1929 / zm. 26.06.2012)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Marii, córce Bernadecie z mężem Ryszardem, synowi Romualdowi z żoną Danielą, synowi Andrzejowi z żoną Jolantą, wnukom z rodzinami, siostrze Dorocie z rodziną, siostrze Małgorzacie z rodziną

 



Śp. Aniela TROSZKA (ur. 08.01.1951 / zm. 04.07.2012)

Wyrazy współczucia składamy: córce Bożenie z mężem Markiem, córce Ewie z mężem Stanisławem, wnukom: Krzysztofowi, Wiolecie, Wiktorii, prawnuczce Julii, bratu Bogdanowi z rodziną
 

 



Śp. Henryk ORSZULIK (ur. 17.11.1940 / zm. 10.07.2012)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Róży, córce Ewie z rodziną, szwagrowi Henrykowi z żoną Marią, jego synom: Mariuszowi z rodziną oraz Damianowi z żoną Kariną
 

 



Śp. Bronisława BERRA (ur. 11.08.1933 / zm. 30.07.2012)

Wyrazy współczucia składamy: córce Renacie z wnuczką Magdalenę, córce Krystynie z mężem Markiem, wnukowi Krzysztofowi, wnuczce Marzenie z prawnukami: Wiktorią, Kacprem, Natanielem, Mają, bratu Konradowi z rodziną, siostrzenicy Grażynie z rodziną, siostrzeńcowi Bogdanowi z Klaudią, kuzynkom i kuzynom, dalszej rodzinie

 



Śp. Karol LUKOSZEK (ur. 16.02.1924 / zm. 05.08.2012)

Wyrazy współczucia składamy: córce Urszuli i wnuczce Karinie, synowi Waldemarowi z żoną Michaelą, wnuczkom: Sarze, Anieli i Elianie

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 02.09.2012r. o g. 10.30

 



Śp. Agnieszka ŻYMEŁKA (ur. 23.08.1918 / zm. 08.08.2012)

Wyrazy współczucia składamy: najbliższej rodzinie

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w poniedziałek 10.09.2012r. o g. 17.00

 

 



Śp. Hildegarda BUGLA (ur. 09.08.1917 / zm. 05.08.2012)

Wyrazy współczucia składamy: najbliższej rodzinie
 

 

 

do spisu treści