RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  149/2013  /  marzec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Via Dolorosa

- Poncjusz Piłat
- Ecce Homo
- Refleksje wielkopostne
- Program rekolekcji wielkopostnych
- Wierni modlitwie
- Wyjaśnienie i uzupełnienie listy seniorów
- Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu
- Czy lubimy anonimy
- W dokumentach historycznych
- Podziękowanie
- Nekrologi
 

 

Via Dolorosa

Niemal poetyckie, łacińskie określenie „Via Dolorosa” skrywa bogactwo treści, pobudza do przemyśleń, a rozumiane jako droga cierpienia Jezusa, skazanego na śmierć krzyżową, rodzi pobożność. Historia Kościoła zna przykłady świętych mistyków, którzy w rozważaniu męki zbawczej Jezusa odkryli sens życia, najgłębszą miłość do Boga.

Pojęcie „drogi” (via) zakłada PRZEJŚCIE. Jezus przeszedł od Twierdzy Antonia, gdzie Piłat wydał haniebny wyrok w imię prawa rzymskiego, na szczyt Golgoty. Przechodząc ulicami ówczesnej Jerozolimy mijał kupców i kupujących, praczki na ulicy, uwijających się w swoich codziennych, drobnych sprawach mieszkańców miasta. Jedni nie zwracali uwagi na przechodzący orszak śmierci. Byli tacy, którzy z politowaniem radzili: „Trzeba było nie zadzierać z faryzeuszami i nieomylnością arcykapłanów”. Na skraju drogi zatrzymali się też ci o ludzkich sercach. Ewangelie i Tradycja wspominają płaczące niewiasty i Weronikę gotową usłużyć choć gestem otarcia skrwawionej Twarzy oraz Szymona Cyrenejczyka, którego trzeba było przymusić do pomocy. Doga Krzyżowa Jezusa jest też przejściem, Paschą, od stanu grzechu do Odkupienia; jest mistycznym zawarciem Przymierza miłości, zawiązaniem przyjaźni, na mocy której Boga możemy nazywać Ojcem, a Jezusa naszym Bratem.

Droga Krzyżowa - Via Dolorosa - to droga cierpienia, boleści. Ale nie chodzi tu bynajmniej o zwykłe cierpiętnictwo. Jezus nadaje sens zbawczy cierpieniu, bo jego źródłem jest posłuszeństwo Bogu Ojcu i troska o człowieka, który przez nieposłuszeństwo grzechu pierworodnego oddalił się od Boga.
Jezus wnosi znak krzyża w ludzką rzeczywistość. I tam, gdzie jest oczekiwany, ale i tam, gdzie drzwi przed Nim się zamyka. Przychodzi z krzyżem pomiędzy pobożne niewiasty i służbowych żołnierzy, wystraszonych Apostołów i dumnych z siebie faryzeuszy. I dwa tysiące lat temu, i dziś.

Pozwoliłeś mi Boże stanąć na tym samym bruku, kiedyś skropionym Krwią Jezusa Ubiczowanego. Już nie w myślach, nie w wyobraźni, ale na wskroś realnie. Moje oczy patrzyły na te same uliczki – wąskie i zatłoczone, gdzie w powietrzu unosił się zapach orientalnych przypraw i stęchlizna. Szedłem Twoją drogą. Od dawnej Twierdzy Antonia, aż na wzgórze - kamieniołom Golgoty, z którego pobierano kamień do budowy domów, zaś wyrobiska służyły jako groby. Do dna duszy przeniknęła cisza adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy czwartej stacji. To było milczące spotkanie z Matką. Inaczej wtedy patrzyłem na kobietę żebrzącą o drobny pieniądz na kawałek chleba, tym bardziej, że siedziała dokładnie pod szóstą tablicą drogi krzyżowej. Tu Weronika pomogła Jezusowi... Jakoś inaczej przemawiały nawet nierówności na drodze, przypominając o Jezusowych upadkach.
Pozwoliłeś mi przeżyć nocne czuwanie na Kalwarii, a potem w Najświętszym Grobie sprawować Eucharystię o cudzie Zmartwychwstania. Niech doświadczenie tamtej Drogi każe mi zawsze pamiętać dokąd idę.

Ks. Eugeniusz

 

o spisu treści

 


 

Poncjusz Piłat

Przecież nie mogłem nie skazać Jezusa z Nazaretu
zwoływał tłumy i mówił – jestem królem

przecież Annasz i Kajfasz czekali
w synagodze na dobra nowinę

a tylko krew i przerażenie mogły
utrzymać ład w dalekiej Judei

Tyberiusz żądał podatków i nie lubił
opowieści o żydowskich buntach

był czas paschy i ciżba krzyczała
– uwolnij Barabasza Barabasza

patrzyłem w oczy nauczyciela
i widziałem w nich światło

nie mogłem jednak go uratować
śmierć waży niewiele

a godność to groźne
oblicze Rzymu

był czas paschy i ciżba krzyczała
uwolnij Barabasza Barabasza

a on stał przede mną kruchy jak
jaspis i dumny jak onyks

kazałem go za to ubiczować
a potem zawiesić na krzyżu

ani jeden mięsień nie
drgnął na jego twarzy

ani jedna łza nie spłynęła
z jego oczu

umyłem ręce na których
przecież nie było krwi

odprowadziłem go wzrokiem
i zanurzyłem się w termie

potem ukrzyżowałem jeszcze wielu
złoczyńców buntowników lekarzy

godność to groźne
oblicze Rzymu

nie wiem dlaczego właśnie
jego zapamiętali

i nie wiem kto mnie zdradził
nie wiem dlaczego cesarz

tak nagle przywołał mnie
do stolicy

nie prosiłem historyków
o miejsce w annałach

nie chciałem by mnie
tak długo pamiętali

doprawdy śmierć waży
niewiele niewiele


– szybko otworzyłem żyły
i spokojnie czekałem

na nadejście
ciemności
 

do spisu treści

 


 

Ecce Homo

"Podczas gdy arcykapłani i przełożeni ludu oskarżali Jezusa, On nic nie odpowiadał. Wtedy Piłat zadał Mu pytanie: Nie słyszysz ile zarzutów kierują przeciwko Tobie? On jednak nie odpowiedział na żadne oskarżenie, co bardzo dziwiło namiestnika.” (Mt 27,12-14)

„Zadawał mu wiele pytań, lecz Jezus nic mu nie odpowiedział. Zaś arcykapłani i nauczyciele prawa stali wokoło i z zacietrzewieniem Go oskarżali.” (Łk 23,9,10)

Sceny przesłuchiwania Jezusa przez Sanhedryn i Piłata zastanawiają i skłaniają do szczególnej refleksji. Oto stają naprzeciw siebie krzyczący i pytający oskarżyciele i milczący Oskarżony. Z jednej strony pada kaskada kłamliwych słów, z drugiej odpowiada im milczenie. Jezus, według Ewangelii Mateusza, Marka i Łukasza, odzywa się tylko raz i jest to wypowiedź niezwykle lakoniczna, przyznająca rację Namiestnikowi Judei: „Wówczas Piłat zapytał Go: Czy Ty jesteś królem Żydów ? On odpowiedział: Ty to mówisz.” (Łk 23,3)

A przecież Jezus był wielkim nauczycielem, uczniowie nazywali go Rabbi, słuchały go tłumy, a także uczeni w piśmie, zdumiewając się jego mądrością. Dlaczego teraz milczy i w czym tkwi tajemnica siły tego milczenia ?

Kiedy głębiej wczytamy się w sceny sądu nad Jezusem, zauważymy, że między skarżącymi a Więźniem wytwarza się pewien dialog, w którym jednak głośno przemawia tylko jedna strona. Jezus milczy, ponieważ nie potrzebuje obrony. Jego milczenie jest przejawem siły i pewności misji, którą musi wypełnić. Siła bowiem zawsze wiąże się z przekonaniem o słuszności, ten kto wątpi, jest słaby i musi się bronić, także krzykiem i często kłamstwem. O sile prawdy świadczy również wewnętrzny spokój Jezusa, tak bardzo kontrastujący z szaleństwem tłumu.
Okazało się, że Więzień przemówił innym językiem, mową bez słów i dźwięków, a więc taką, której słowem i wrzaskiem zagłuszyć nie sposób. Jego Prawda nie jest już prawdą słów i argumentów.

Jego język jest niewątpliwie także mową Twarzy. Twarz przemawia silniej niż argument. Spotkanie twarzą w twarz jest doświadczeniem bezpośrednim i zobowiązującym, gdyż jest początkiem odpowiedzialności. Milczenie Chrystusa jest zatem „mową sumienia”. Prokurator Judei stojąc twarzą w twarz z Więźniem zaczyna mieć wątpliwości, co do Jego winy, odzywa się w nim sumienie: „Wtedy po raz trzeci powiedział do nich: Co On właściwie uczynił? Nie znalazłem w Nim żadnego powodu, by Go skazać na śmierć.” (Łk 23,22).

Jednak ostatecznie Piłat, powodowany tchórzostwem, ustąpił przed wściekłością tłumu i szantażami Sanhedrynu, wydając wyrok na Jezusa, a sumienie starając się uspokoić pustym gestem umycia rąk:
„Gdy Piłat zobaczył, że nic nie osiągnie, a zamieszanie staje się coraz większe, wziął wodę, wobec wszystkich umył ręce i oświadczył: Nie jestem winny tej krwi, to wasza sprawa”. (Mt 27,24)
Milczący Chrystus zostaje skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Jednak prawda niewypowiedziana wkrótce zaowocuje zmartwychwstaniem. Cechą słów bowiem jest ich „przebrzmiewanie”, ograniczona aktualność, zostają wypowiedziane i przemijają. Milczenie trwa i nie przestaje trwać nawet po kaźni Milczącego.
To Chrystus ostatecznie jest zwycięzcą – milczenia nie da się przeinaczyć, zafałszować. Spotkanie z milczącym „Ty” rozpoczyna zatem nie kończący się dramat sumienia, wynikający z odrzucenia Boga przez człowieka.

Redakcja

do spisu treści

 


 

Refleksje wielkopostne

Tak mało Ci dałam, a przecież TY
na krzyżu za mnie tak bardzo cierpiałeś.
MATKA TWA wylewała gorzkie łzy,
nim PANEM Życia i Śmierci się stałeś.

Ja tak ciągle ufam Twoim słowom,
dajesz mi wskazówki, jak trzeba żyć.
Ciągle upadam i wstaję na nowo
pytam więc BOŻE, kim dla świata być.

Ile mi jeszcze przyjdzie wycierpieć,
jaka ma być dalsza ma ofiara,
bym wreszcie mogła to zrozumieć,
jaki sens ma cała moja wiara.

Zatapiam swój wzrok w błękicie nieba,
jak przejść przez ,życie - porad mi trzeba.

Ciągle kuszą zwykłe ludzkie grzechy,
pożądanie, pycha, zazdrość i gniew.
W żalu, w pokorze szukam pociechy,
czy mam tak żyć dalej, oj chyba nie.

Nim mi przyjdzie w proch się przemienić
chciałabym życie swoje odmienić.

Wszystkich dokoła pragnę zrozumieć,
ta myśl nieustannie w mej głowie tkwi,
by duszy nie stracić w grzesznym tłumie,
co BÓG na to powie - wybaczy mi ?

Bez cienia wątpliwości,
bez wytchnienia
moje serce wciąż jeszcze bije,
coraz mocniej,
coraz więcej,
Żyję!

To chyba dobrze,
a może,
może wcale nie.
Sama już nie wiem,
a zresztą któż to wie ?

Krystyna Mandrysz

do spisu treści

 


 

Program rekolekcji wielkopostnych

Parafia MB Królowej Polski w CZERNICY
w dniach od 16 do 23 marca 2013 r.
Rekolekcjonista: Ks. Jacek KOCUR, Lwów

SOBOTA 16.03.2013
Inauguracja rekolekcji - Veni Creator i nauka ogólna
17.00 Msza św.

NIEDZIELA 17.03.2013
Inauguracja rekolekcji-Veni Creator i nauka ogólna
Msze św. o 7.30; 10.30 i 16.00 i 15.30 Gorzkie Żale
17.00 Nauka stanowa dla MŁODZIEŻY

PONIEDZIAŁEK 18.03.2013
  7.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00 Msza św. z nauką ogólną
  9.30 Rekolekcyjne spotkanie dla dzieci klas 4-5-6
11.00 Rekolekcyjne spotkanie dla dzieci klas 1-2-3
17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00 Msza św. z nauką ogólną
19.00 Nauka stanowa dla KOBIET

WTOREK 19.03.2013
  7.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00 Msza św. z nauką ogólną
  9.30 Rekolekcyjne spotkanie ze spowiedzią dla dzieci klas 4-5-6
11.00 Rekolekcyjne spotkanie ze spowiedzią dla dzieci klas 1-2-3
17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00 Msza św. z nauką ogólną
19.00 Nauka stanowa dla MĘŻCZYZN

ŚRODA 09.04.2014
Uroczyste zakończenie rekolekcji – dzień odpustu zupełnego

  7.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00 Msza św. z nauką ogólną
  9.30 Msza św. z udziałem CHORYCH i Starszych Parafian oraz Wdów i Wdowców
11.00 Msza św. dla dzieci
12.00 Odwiedziny Chorych i Starszych Parafian
17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00 Msza św. z nauką ogólną



Spowiedź św. w poniedziałek, wtorek i środę od g. 16.00 oraz po naukach stanowych.

Serdecznie zapraszamy do licznego, rodzinnego udziału w rekolekcjach!

 

do spisu treści

 


 

Wierni modlitwie

W grudniowym „Znaku Pokoju” z 2012 r. przedstawiona została propozycja wspólnych spotkań i grup apostolskich i modlitewnych naszej parafii. Inspiracją dla tej propozycji były zakończone obchody 50-lecie obrad Soboru Watykańskiego II, a także zapoczątkowanie „Roku Wiary”. Wiadomo, że chodzi o większe zaangażowanie tzw. laikatu, czyli świeckich w życie Kościoła. Każdy katolik ma dawać świadectwo swej indywidualnej wiary i przynależności do Chrystusa. Jednak działanie we wspólnocie przynosi lepsze owoce. Źródłem siły do służby Bogu i bliźnim jest Eucharystia. Przygotowanie i uczestnictwo w niej, to główne zadania do realizacji przez wspólnoty naszej parafii. W 2013 roku nasze grupy apostolskie i modlitewne będą kontynuować spotkania eucharystyczne poprzez zaplanowane Msze św. i krótkie nabożeństwa związane z kalendarzem liturgicznym. Zespół „Znak Pokoju” będzie im towarzyszyć muzyką i śpiewem.

Rozpoczynająca Wielki Post Środa Popielcowa swą wymową przypomina, że modlitwa, post i jałmużna to praktyczna realizacja przykazania miłości Boga i bliźniego, a także samego siebie poprzez pracę nad sobą. Wielkim wsparciem wymienionych zadań oprócz Eucharystii jest modlitwa różańcowa. Zanika dawna tradycja Żywego Różańca, polegająca na wymianie tajemnic między członkami. Różaniec jest jednak nadal żywy, skupia wielu czcicieli Matki Bożej i Jej Syna. To nadal prosta, bliska naszemu życiu „Ewangelia w pigułce”. Potrzeba tylko pół godziny z 24 godzinnej doby, aby nie robiąc przerw, w skupieniu odmówić jedną część Różańca, przypadającą na dany dzień (poniedziałek, sobota – radosna, wtorek, piątek – bolesna, środa, niedziela – chwalebna, czwartek – światła). Rozważania tajemnic można umieścić na początku lub w każdej Zdrowaśce. Ta druga propozycja bardziej skupia uwagę, pozwala lepiej włączyć własne refleksje. Wierni Różańcowi Św. to wielka grupa religijna w naszej parafii.

Oby bieżący rok przyciągnął nowych, aktywnych, zaangażowanych członków do działania na rzecz lokalnego Kościoła.

J. Krajczok

do spisu treści

 


 

Wyjaśnienie i uzupełnienie listy seniorów

Sporo niejasności, a nawet kontrowersji, wywołał wykaz Seniorów wydrukowany w poprzednim „Znaku Pokoju”. Opublikowana lista Seniorów zawierała imiona i nazwiska kobiet do roku urodzenia 1924, oraz mężczyzn do roku urodzenia 1929. Ponieważ kobiety żyją statystycznie dłużej, z czego wynika, że kobiet w tym wieku jest znacznie więcej, stąd lista Seniorek została ograniczona do roku 1924. Poniżej zamieszczamy uzupełnienie:

Żurek Maria
Nowak Otylia
Kachel Czesława
Matuła Łucja
Jakubczyk Berta
Przybyła Regina
Wiertelorz Elfryda
Chowaniec Łucja
Biront Anna
Dziedzioch Maria
Borek Ema
Tront Berta
Porwoł Bronisława
Gładysz Gertruda
Rydygiel Stefania
Bobrzyk Katarzyna
Blachut Regina
Donga Anna
Pawelec Hildegarda
Chmielorz Stanisława
Troszka Maria
Pielczyk Klara
Lukoszek Anna
Kubek Anna
Kokot Dorota
Porwoł Salomea
urodzona 23.III.1925
urodzona 27.IV.1925
urodzona 02.V.1925
urodzona 26.X.1925
urodzona 29.X.1925
urodzona 22.XI.1925
urodzona 16.XII.1925
urodzona 25.II.1926
urodzona 22.IV.1926
urodzona 17.VII.1926
urodzona 31.XII.1926
urodzona 19.II.1927
urodzona 27.II.1927
urodzona 08.III.1927
urodzona 23.V.1927
urodzona 19.VI.1927
urodzona 01.XI.1927
urodzona 07.XII.1927
urodzona 18.XII.1927
urodzona 25.I.1928
urodzona 31.I.1928
urodzona 18.VI.1928
urodzona 21.X.1928
urodzona 13.VI.1929
urodzona 16.IX.1929
urodzona 24.XII.1929

do spisu treści

 


 

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

Do naszego Przedszkola uczęszcza 100 wychowanków, dlatego tegoroczne święto dziadków odbyło się w dwóch grupach: dzieci starsze i młodsze. Oprócz tradycyjnych programów przygotowanych przez wychowawców grup, były też występy prezentujące dorobek dzieci biorących udział w zajęciach dodatkowych. Grupę taneczną poprowadziła Pani Agnieszka Mikszan, pracownik Ośrodka Kultury „Zameczek”, rytmikę Pani Maria Rzechanek, pracownik Stowarzyszenia Ognisk Muzycznych w Rybnik. Wszystkie dzieci przygotowały okolicznościowe prezenty.
 
Środki na materiały, z których wykonano prezenty i zakup poczęstunku pochodziły ze Stowarzyszenia Radlińskiego Biura Porad Obywatelskich. Biuro to pomaga wszystkim znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i poszukujących rozwiązania swoich problemów. Między innymi prowadzi pomoc prawną.
Jesienią dzieci z naszego Przedszkola oddały prace na konkurs „PODAJ DALEJ. TWOI DZIADKOWIE MOGĄ CIĘ WIELE NAUCZYĆ” zorganizowany przez w/w Stowarzyszenie. Dzień Babci i Dziadka stał się okazją do wręczenia nagród i wyróżnień za najlepsze prace. Nagrody wręczył p. Jonatan Tomaszewski.

Gościliśmy także Panią Ewa Spas, działaczkę wspomnianego Stowarzyszenia, Prezes Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która przedstawiła wyniki swoich badań wśród młodzieży gimnazjalnej na temat: „Czego uczą się dziadkowie od swoich wnuków, a czego wnukowie od dziadków”. Zachęcała do podejmowania aktywności po przejściu na emeryturę, czy rentę w ramach działających w Rybniku, czy Wodzisławiu Uniwersytetów dla seniorów.
Dziękujemy Dyrektorowi i pracownikom Ośrodka Kultury „Zameczek” w Czernicy za udostępnienie pomieszczeń, Stowarzyszeniu Radlińskiego Biura Porad Obywatelskich za wsparcie finansowe oraz wszystkim Babciom i Dziadkom za darowiznę na rzecz Przedszkola. Obiecujemy, że przeznaczymy ją na ważny cel.

 

Elżbieta Tulec

do spisu treści

 


 

Czy lubimy anonimy?

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, poprzedzone Wielkim Postem i Wielkim Tygodniem. Wspomnieniem ogromnej męki, jaką Pan Jezus przeżył za nas. Zastanawiamy się dlaczego? Boże dlaczego wysłałeś Syna Twego Jedynego na ziemię i pozwoliłeś MU umrzeć w tak strasznych męczarniach. Posłużyłeś się do tego ludźmi, fałszywymi przyjaciółmi Chrystusa. Stało się to po to, by ON zwyciężył śmierć, byśmy i my, jako grzeszni śmiertelnicy, mogli kiedyś zmartwychpowstać.

Taki był Boży plan i Boża moc. Zagłębiając się w wielkość tego cudu zastanówmy się czym my odpłacamy za te niesamowite cierpienie i poświęcenie, za ten przenikliwy ból i gorzkie MATCZYNE łzy. Wszyscy jesteśmy dziećmi Jednego Boga. Prześladując bliźniego narażamy się samemu OJCU. ON kocha wszystkich ludzi i los nawet tych najbiedniejszych i najmniejszych nie jest MU obcy.

Jedną z najbardziej podłych rzeczy, które niezmiernie ranią są przekazywane anonimy. Obecne czasy sprzyjają temu w wieloraki sposób. Aby uprzykrzyć drugiemu życie można posłużyć się esemesami, lub też na profilach czy blogach internetowych wypisywać krzywdzące komentarze i epitety. Przeżyłam to na własnej skórze i wiem, że to rzecz najokrutniejsza z okrutnych. Znalazł się jakiś mój niezidentyfikowany „adwokat” i wstawiał się za mną. Mało, że celowo skierował swój login na zupełnie niewinna osobę, to postawił mnie w zupełnie innym świetle. Nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm, skrzywdziło to szereg osób i boleję nad tym.
Biorąc w ręce lutowy „Znak Pokoju” znowu otarłam się o anonim i to jeszcze pisany w imieniu parafian. Odżyły we mnie słowa nieporadnego komentarza. Jeśli naprawdę było, czy jest komuś zimno w kościele proszę osobiście powiedzieć o tym Księdzu,
czy zgłosić u Kościelnego. Czasem wystarczyłoby stosownie do pory roku i pogody się ubrać. Sami szafujemy ciepłem, otwierając drzwi na oścież, nie chcemy przed nosem komuś ich przymknąć, a ciepło ucieka.

Jeśli uważasz, że masz rację zgłoś to u księdza, wykrzycz twoją " prawdę". Anonim zawsze budzi wątpliwości. Miej odwagę, nie baw się w chowanego. Ja chylę czoła przed ks. Proboszczem i przed panem Jankiem za temperaturę, jaka jest w kościele. Proszę powrócić myślami do lat, kiedy lekki podmuch ciepła wydostawał się kratami na kościół z pieca z piwnicy, a ona były całkowicie zamarznięte.

Słonko przyjdzie wygrzejemy się do woli. Nie utrudniajmy sobie wzajemnie życia. Bóg, Ojciec nas wszystkich, ubolewa nad ludzką nieżyczliwością, nie cieszy się z takiej postawy ludzi. Ile krzywd i zniesławień można w ten sposób doznać. Ksiądz Jan Twardowski napisał: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą," jak się mają te złośliwe listy do tego cytatu. Ja odpowiem w przededniu Męki Pańskiej i Zmartwychwstania - na te wszelkie anonimy śpieszmy się kochać Boga, gdyż tak szybko odchodzimy.

Krystyna Mandrysz
 

do spisu treści

 


 

W dokumentach historycznych

Kolejna informacja o miejscowościach parafii sprzed I Wojny Światowej. Dowiadujemy się jakie zakłady rzemieślnicze i inne funkcjonowały 100 lat temu. Niektóre nazwiska są znane do dnia dzisiejszego. Informacje zaczerpnięto z opracowania Adressbuch Oberschlesien Russisch-Polen Oestr.- Schlesien 1914/15, Gleiwitz 1914.

Czernica (Czernitz) – Wieś i dobra rycerskie, 1353 mieszkańców. Dwie katolickie szkoły ludowe (dwa budynki). Poza tym szkoła rękodzieła i gospodarstwa domowego, oraz górnicza szkoła dokształcająca. Naczelnik gminy Besuch. Zarządca majątku Adamietz. Gospody: z.Birkenwäldhen (Pod Laskiem Brzozowym) Frz. Schray; dominialna gospoda Glückauf dzierżawca Andr. Grud; Slanina J. z. guten Quelle (Pod Dobrym Źródłem). Restauracja Casino-Restaurant. Piekarz Kubek Alb. Bank Czernicki Związek Oszczędnościowo-Pożyczkowy. Przedsiębiorstwo budowlane M. Landeck. Kopalnia Gwarectwo Węglowe Charlotte. Pszczelarze Jonietz Jos, Kubek Ernst, Lukoschek Frz. Potyka Ed. Gospodarka rybna i gipsołom Albina baronowa Roth von Schreckenstein. Rzeźnik Besuch Joh. Mistrz murarski i przedsiębiorca budowlany Landeck M. Młynarze (wiatraki) Franzus Jul, Nowak Joh. Producent pantofli (chodaków) Pantoffelmacher Kaplonek Thom. Kowal Halos Th. Krawiec Potyka E. Szewcy Matuszek P, Piskorz Frz. Handel obuwiem Matuszek P. Handel korzenny i mieszany Bluscz Frz, Kowalski Ant. Kubek Al, Pytlik K, Rzodezki Alois. Stolarze Kreiczok P., Wollnik A. Cegielnia (parowa) Kowalski Karol i Sp., Gwarectwo Węglowe Charlotte.

Łuków (Lukow) – Wieś i dobra rycerskie, 328 mieszkańców. Naczelnik gminy Thomitzek. Naczelnik Urzędu Okręgowego Felbier właściciel dóbr rycerskich, urząd w Czernicy. Naczelnik majątku Felbier. Gospoda Slanina Frz. Pszczelarze Porwol Karl, Tomiczek Karl. Rzeźnicy Kolorz Paul, Slanina Frz. Właściciel żwirowni Mielimonka J. Szewc Liczko Ludwig. Handel korzenny i mieszany Bulanda Jos, Slanina Frz, Handel bydłem Tomiczek Karl, Zawich Ant, Zawich Ed, Zawich Thomas.

Uwaga
Tak jak w poprzednim artykule wspomniano, szkoła górnicza, restauracja Casino-Restaurant, oraz cegielnia, znajdowały się w Rydułtowach. Powodem tej pomyłki jest adres pocztowy Czernitz. Jeżeli chodzi o szkołę rękodzieła i gospodarstwa domowego, to mogła być w Czernicy albo Rydułtowach.

Andrzej Adamczyk
 

do spisu treści

 


 

Podziękowanie

Dyrekcja oraz Rada Rodziców Przedszkola w Czernicy składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, sponsorom oraz osobom zaangażowanym w organizację tegorocznej zabawy karnawałowej, która odbyła się 19 stycznia 2013 r. w Ośrodku Kultury „Zameczek” w Czernicy.
Wśród sponsorów i darczyńców znaleźli się: Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Monika i Ireneusz Porwołowie, firma „TWIST” Adam Bluszcz, Firma D-TEC, Salon Fryzjerski Sylwia Durczok, "Arte" Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo -Usługowe Seweryn Tumułka, Sklep Spożywczy Ewa i Ryszard Jackowie, Auto Partner HS Halina Sopa, Sklep Spożywczy Urszula i Czesław Lampertowie, Sklep Irena Mężyk, Sklep Jubilerski Barbara Stebel, PHU Instalator Jolanta Jarkiewicz , Salon Fryzjerski Mariola Korbel, Salon Kosmetyczny Olga Nowek – Żydek, Zespół Muzyczny Miraj.
Wszystkie dochody, których bez pomocy w/w wymienionych nie udałoby nam się uzyskać, przeznaczone będą na merytoryczne wsparcie działań czernickiego Przedszkola i trafią bezpośrednio do najmłodszych mieszkańców naszej społeczności, pozwalając im wzrastać i rozwijać się w przyjaznym przedszkolnym środowisku.

do spisu treści

 


Nekrologi



Śp. Dorota ANTONIAK (ur. 19.04.1947 / zm. 06.02.2013)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Czesławowi, córce Donacie z mężem Andrzejem, synowi Andrzejowi z żoną Aleksandrą, synowi Dariuszowi z żoną Anną; wnukom: Patrycji, Tomaszowi, Agnieszce, Dawidowi, Marcie i Pawłowi, Damianowi i Marcinowi; bratu Ginterowi z rodziną.
 



Śp. Stanisław MISIEK (ur. 10.11.1954 / zm. 12.02.2013)

Wyrazy współczucia składamy: siostrze Małgorzacie, siostrzeńcom Wiktorowi i Pawłowi z rodzinami, kuzynkom i kuzynom.

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w poniedziałek 18.III.2013r. o g. 8.00
 

 

 

do spisu treści