RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  153/2013  /  lipiec - sierpień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Uroczysty dzień zawitał, dzień od dawna upragniony…

- O głupocie myśli kilka
- Z wizytą u siostry Dulcissimy
- Wycieczka uczniów do Wrocławia
- Pogoda na wakacje       /wiersz/
- Konkurs o Janie Pawle II
- W dokumentach historycznych
- Bez kasy na wczasy   /wiersz/
- II Międzynarodowy Turniej w Mini Futbolu
- Finał Powiatowych Rozgrywek
- II Piknik Historyczny
- Nekrologi
 

 

Uroczysty dzień zawitał, dzień od dawna upragniony…


26 maja 2013 roku podczas uroczystej mszy świętej 16 czystych, niewinnych serduszek dziecięcych przyjęło po raz pierwszy Pana Jezusa pod postacią Chleba. Na ten dzień dzieci czekały od dawna. Już od początku września drugoklasiści bardzo chętnie, po niedzielnej mszy św., przychodzili do zakrystii po „autograf księdza”. Jest to nie tyle forma zaznaczenia swojej obecności w kościele, co raczej forma bliższego kontaktu księdza z dziećmi komunijnymi. Okres przygotowania do sakramentu pokuty i Eucharystii, to nauka podczas katechezy, a także uczestnictwo w nabożeństwach różańcowych, roratach, drodze krzyżowej, nabożeństwach majowych, uczestnictwo w mszach szkolnych i pierwszopiątkowych. Na miesiąc przed Uroczystością I Komunii , 27 kwietnia 2013r., dzieci po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu pokuty. Ostatni tydzień przed Komunią był bardzo intensywny, bo odbywały się próby w kościele z rodzicami, a także strojenie naszej świątyni i kolejna spowiedź. Codziennie modliliśmy się o dobrą pogodę oraz o pokój i zgodę w rodzinach, by kłótnie nie przysłoniły radości Komunii.

I wreszcie ten dzień, kiedy małe, szczęśliwe serduszka stały się żywym Kościołem. Jest to wielka radość dla całej naszej wspólnoty parafialnej. W poniedziałek uczestniczyliśmy we mszy św. dziękczynnej w intencji rodziców, kapłanów i p. katechetki. Dzieci przyniosły bombonierki, które rodzina Emilki przekazała dzieciom z domu dziecka w Pogrzebieniu. W środę podczas mszy św. w ramach „białego tygodnia” dzieci złożyły ofiarę na cele misyjne w kwocie 396 zł. W piątek po Bożym Ciele z księdzem Proboszczem pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Chłopcy mieli okazję przymierzyć się do służby ministranckiej.

Składam serdeczne podziękowanie wszystkim rodzicom za współpracę w przygotowaniu dzieci do I Spowiedzi i I Komunii św. Za pomoc w nauce, zaangażowanie, przykład wiary i modlitwy.
Dziękuję również tym mamom, które z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem zajmowały się dekoracjami i sprzątaniem schodów. Dziękuję ojcom, którzy nieśli baldachim podczas rezurekcji, w czasie procesji odpustu parafialnego i procesji Bożego Ciała. Dziękuję także tym rodzicom, którzy zaangażowali się w liturgię .
Życzę, aby dzieci nieustannie przeżywały radość spotkania Pana Jezusa w Komunii św. Niech ta radość będzie każdorazowo wielkim świętem, takim samym jak w dniu I Komunii Św. Oby miłość do Pana Jezusa, wyrażana również przez praktykowanie pierwszych piątków miesiąca, była coraz większa i trwalsza.

Katechetka E. Boczek

o spisu treści

 


 

O głupocie myśli kilka

„Podobieństwo o dziesięciu pannach”
„(...) A pięć z nich było głupich, pięć zaś mądrych. Głupie bowiem zabrały lampy, a nie zabrały oliwy. Mądre zaś zabrały oliwę w naczyniach wraz z lampami swoimi. A gdy Oblubieniec długo nie nadchodził zdrzemnęły się wszystkie i zasnęły. Wtem o północy powstał krzyk: Oto Oblubieniec, wyjdźcie na spotkanie. Wówczas ocknęły się wszystkie panny i oporządziły swoje lampy. Głupie zaś rzekły do mądrych: Użyczcie nam trochę oliwy, gdyż nasze lampy gasną. Na to odpowiedziały mądre: O nie! Gdyż mogłoby nie starczyć i nam i wam; idźcie raczej do sprzedawców i kupcie sobie. A gdy one odeszły kupować, nadszedł Oblubieniec i te, które były gotowe weszły z nim na wesele i zamknięto drzwi. (Mat 25,2-10)

Głupota jest bardziej niebezpiecznym wrogiem człowieka niż zło. Przeciw złu można protestować, można je demaskować, w razie potrzeby nawet przemocą mu zapobiec. Wobec głupoty jesteśmy bezsilni. Protestami czy przemocą nic się nie wskóra. Argumenty na głupiego nie działają. Faktom, które przeczą jego uprzedzeniom po prostu nie wierzy, a kiedy faktów już nie da się pominąć, odsuwa je zwyczajnie na bok, jako nic nie znaczące, wydumane przypadki. Głupiec przy tym, w odróżnieniu od złego, jest całkowicie z siebie zadowolony.
Chcąc wiedzieć, jak postępować wobec głupoty, musimy postarać się zrozumieć jej istotę. Psychologowie zgodnie twierdzą, że głupota to defekt ludzki, a nie intelektualny. Są ludzie nadzwyczaj bystrzy intelektualnie, będący jednak życiowymi głupcami. Głupota również rzadko jest defektem wrodzonym, często ludzie są urabiani na głupców, a jeszcze częściej pozwalają się ogłupiać.
Głupiec często uparcie broni „swoich” poglądów, ale w rozmowie z nim przekonujemy się, że nie mamy do czynienia z nim osobiście lecz z panującymi nad nim sloganami, frazesami czy ideologiami. Został bowiem urobiony na bezwolne narzędzie, nie cofnie się przed niczym, będzie zdolny do wszelkiego zła, a zarazem niezdolny to zło rozpoznać. Jest w tym niebezpieczeństwo jakiegoś diabolicznego nadużycia. Jest też całkowicie jasne, że głupotę przezwyciężyć może tylko akt wewnętrznego wyzwolenia, a nie pouczenia.
Biblijne słowa o tym, że „Początkiem mądrości jest bojaźń Pana; Wszyscy, którzy ją okazują są prawdziwie mądrzy” (Ps 111, 10), pouczają, iż wewnętrzne wyzwolenie człowieka do życia odpowiedzialnego przed Bogiem stanowi jedyne i rzeczywiste przezwyciężenie głupoty.
W końcu te oto myśli o głupocie zawierają niejaką pociechę, przecząc znanemu porzekadłu głoszącemu, że „na głupotę nie ma lekarstwa”.

Redakcja

do spisu treści

 


 

Z wizytą u siostry Dulcissimy

Dnia 19 czerwca 2013 roku 16 uczennic ze Szkoły Podstawowej w Czernicy z opiekunkami: p. Anetą Łata i p. Eugenią Boczek pojechały do Sióstr Maryi Niepokalanej w Brzeziu. Od razu po przyjeździe odwiedziliśmy barokowy kościół pw. św. Mateusza i Macieja, gdzie obecnie proboszczem jest ks. Bogdan Rek. Następnie udałyśmy się na grób Sługi Bożej Dulcissimy, gdzie zawsze palą się znicze i są żywe kwiaty. Siostra Bernadeta- katechetka opowiedziała nam o życiu i drodze do świętości Helenki Hoffmann (tak brzmi właściwe imię kandydatki na ołtarze). Urodziła się 103 lata temu w Świętochłowicach. Mając 18 lat wstąpiła do zakonu. Niedługo po przyjęciu ślubów wieczystych zachorowała na raka mózgu. Choroba była ogromnie bolesna, jednak znosiła ją z wielkim poświęceniem, ofiarując swe cierpienie za kapłanów. W jej życiu widać było bliską więź z Jezusem, co przejawiało się także darem wypraszania u Boga wielu łask dla bliźnich. Zmarła w opinii świętości mając 26 lat w Brzeziu. Następnie udałyśmy się do domu zakonnego, gdzie zwiedziłyśmy izbę pamięci z licznymi pamiątkami po siostrze oraz byłyśmy w kaplicy sióstr . Na zakończenie odpoczęłyśmy w ogrodzie zakonnym i wróciłyśmy do Czernicy.

Modlitwa za przyczyną S. Marii Dulcissimy:

Duchu Święty! Prosimy Cię spraw łaskawie, aby Służebnica Boża Siostra Maria Dulcissima stała się rychło naszą świętą orędowniczką u Boga i wspierała nas w naśladowaniu Jej samozaparcia i ducha pokuty przez nieskończone zasługi Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Jezu mój błagam Cię udziel mi za Jej pośrednictwem łaski………, o którą Cie usilnie proszę. Amen

3 Zdrowaś Mario i Chwała Ojcu...

   

   

Uczestniczki wyjazdu do Brzezia

do spisu treści

 


 

Wycieczka uczniów do Wrocławia

27-28 maja 2013r. uczniowie klas V i VI udali się na szkolną wycieczkę do Wrocławia. Celem wyprawy było poznanie historii, architektury oraz atrakcji turystycznych owego pięknego miasta.
Pierwszego dnia dzieci miały okazję zobaczyć PANORAMĘ RACŁAWICKĄ. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej - wielkie malowidło.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Uczniowie mogli:
• pospacerować po Ostrowie Tumskim;
• przejść po moście zakochanych, gdzie pary przypinają kłódki na znak ich dozgonnej miłości;
• poznać historię Katedry św. Jana Chrzciciela;
• zwiedzić budynek Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wspiąć się na szczyt Wieży Matematycznej,
  z której rozpościerał się piękny widok na panoramę miasta;
• pospacerować po rynku, gdzie uwagę przyciągały piękne stare kamienice, wspaniała fontanna oraz maleńkie krasnale.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy również stadion EURO. Tutaj można było poczuć się jak najlepsi piłkarze. Mięliśmy okazję zobaczenia sali konferencyjnej oraz szatni, gdzie zawodnicy przygotowują się do meczu. Wejście na murawę było równie fascynujące. Oczom uczestników ukazała się ogromna przestrzeń, a każdy mógł usiąść na ławkach zawodników oraz trenerów.
Drugiego dnia przygodę z Wrocławiem rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Japońskim, gdzie zapoznano nas z ciekawymi gatunkami roślin oraz zwierząt pochodzących z odległej krainy. Wszędzie kwitły rododendrony i azalie – było kolorowo i magicznie. Następnie udaliśmy się w kierunku Hali Stulecia, po drodze mijając pergolę oraz cudowną fontannę. Na terenie Hali można było zapoznać się z jej historią dzięki multimedialnym środkom przekazu, a następnie przekonać się na własne oczy, jak wspaniałe jest jej wnętrze oraz ile pracy i wysiłku trzeba było włożyć w jej wybudowanie.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w miejskim ZOO. Mimo prac remontowych udało się zobaczyć większość gatunków zwierząt. Głównymi atrakcjami była obserwacja karmienia uchatek, wizyta w motylarnii oraz bliskie spotkanie ze zwierzętami w mini zoo.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili w dobrych nastrojach i z głowami pełnymi przepięknych wspomnień.

Wychowawczyni kl .VI
Aleksandra Stachera
 

do spisu treści

 


 

Pogoda na wakacje

Wakacje już w pełni,
mija szybko czas,
niech tylko się spełni
to, co kusi nas.

Kuszą nas wyprawy
hen, na górskie szczyty,
teraz czas zabawy,
w kącie są zeszyty.

W kąt rzucone podręczniki,
komputery wolne stoją,
rzeczka, woda i ręczniki
nerwy nam ukoją.

Teraz piłka, rolki, rower,
siatka, koszykówka,
a na nogach trampki nowe
plecak i wędrówka.

Tato woła: „chodźcie dzieci,
czas przy domu zrobić coś”,
„dzisiaj tato słonko praży
doprawdy jak na złość”.
I prażyło dwa tygodnie
bardzo fajnie opaleni,
pomożemy tatusiowi,
tylko się pogoda zmieni.

I zmieniła się pogoda,
rzęsisty deszcz zaczął lać,
strugi wody z górki na dół
w wielkim tempie zaczęły gnać.

„Oj, tatuńciu ukochany,
jak tu dzisiaj robić coś,
kiedy deszcz ogromny pada ,
tak, doprawdy jak na złość.”

Tato na to nic nie mówił
do pokoju szybko wrócił:
„Oj, wy dziatki moje drogie”,
no i mocno się zasmucił.

Krystyna Mandrysz

do spisu treści

 


 

Konkurs o Janie Pawle II

W kwietniu br. odbyła się VI edycja Korespondencyjnego Konkursu „ Jan Paweł II w oczach dzieci. Jan Paweł II papieżem rodziny.” Obejmował trzy kategorie: plastyczną, multimedialną i literacką.

II miejsce w kategorii multimedialnej zdobył uczeń kl. VI Szkoły Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy - Marek Bizoń. Laureaci tego konkursu zostali zaproszeni na obchody święta szkoły 20 maja 2013r. do Rybnika - Ochojca. Najpierw uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i zwycięzcy konkursu uczestniczyli w mszy św. w kościele parafialnym, a następnie udali się na uroczystą akademię z wręczeniem nagród do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 3 im. błogosławionego Jana Pawła II.

Katechetka E. Boczek

do spisu treści

 


 

W dokumentach historycznych

Rozporządzeniem Wojewody Śląsko-Dąbrowskiego z dnia 27 listopada 1945 roku został wprowadzony na terenie województwa śląsko-dąbrowskiego system gmin zbiorowych. Na obszarze Polski wszedł on w życie na szereg lat przed wojną. Na ziemiach Śląska natomiast, tak w granicach byłych Niemiec, jak i w byłym województwie śląskim, utrzymywał się podział na gminy jednostkowe. W roku 1939 dla ujednolicenia podziału administracyjnego Śląska i reszty Polski, opracowano odpowiedni projekt gmin zbiorowych dla Śląska. Wojna przeszkodziła wprowadzeniu go w życie. W roku 1945, kiedy zagadnienie ujednolicenia systemu administracyjnego dla całej Polski stało się palące, zaakceptowano, z małymi zmianami, podział byłego województwa śląskiego na gminy zbiorowe, planowany w roku 1939.

Gmina wiejska Czernica
Gromady
   1. Dzimierz
   2. Łańce
   3. Łuków
   4. Pstrążna
   5. Rzuchów
   6. Żytna

Podział Administracyjny Województwa Śląsko-Dąbrowskiego wraz ze Skorowidzem Gmin i Gromad (według stanu z dnia 1 stycznia 1946). Katowice – Wrocław 1947.

Andrzej Adamczyk

do spisu treści

 


 

Bez kasy na wczasy

Lipiec, sierpień środek lata
słoneczko przygrzewa,
żniwiarze już z pól sprzątają,
ptaszek pięknie śpiewa.

Lipiec, sierpień - to czas urlopowy,
załatwianie ważnych spraw
teraz mamy z głowy.
Kiedy wejdziesz do urzędu
powiedzą ci chłopie,
dzisiaj nic tu nie załatwisz
szef jest na urlopie.

I tak sobie myślę:
„ O żesz ! kurczę blade,
zostawię dziś wszystko
i na wczasy jadę!”.

Prędko na Internet,
on wie wszystko przecież,
gdzie miejsca wczasowe
są na całym świecie.
Miejsce załatwiłem,
a żoneczka ciuchy,
wszystko spakowałem
no i w drogę zuchy!

Sąsiadce oddałem
od mieszkania klucze:
„Proszę podlać kwiatki
dopóki nie wrócę.
Trzy tygodnie szybko miną
z Panem Bogiem zatem!!!”
Pierwsza niespodzianka
była z bankomatem.
Wczasy przelewem były opłacone:
„ Cóż tak długo tam majstrujesz ?”
- wołałem na żonę.
„Może ty spróbujesz” - mówi rozżalona -
„bankomat mi nie chce
usługi dokonać.”

No i tak jak zawsze,
najpierw wkładam kartę,
pin szybkom wystukał,
bankomatem szarpię,
wtem błagalnym wzrokiem
spojrzałem na żonę:
„ Nic tu nie wskóramy,
konto wyczyszczone.”

Wstyd do domu wracać,
to jest racja święta,
skoczyliśmy szybko
więc do Providenta.

A teraz będziemy
poprzez długie czasy,
zwracali pożyczkę
za "udane" wczasy.

 

Krystyna Mandrysz

do spisu treści

 


 

II Międzynarodowy Turniej w Mini Futbolu
RYDUŁTOWY 2013 r. już za nami !

23.05.13r. i 24.05.13r. został rozegrany II Międzynarodowy Turniej w mini piłce nożnej. Nasza reprezentacja w składzie: Łukasz Gembalczyk, Kacper Kałusek, Radosław Bombik, Kacper Warło, Kamil Opolony, Tomasz Śmietanka, Albert Zientek, Jakub Hoszek, Mateusz Kosteczko, Dawid Szczyrba, Kamil Długosz, Konrad Warmiński, Aleksander Folmert, Wojciech Holona, Marek Weczerek, Szymon Abczak, Marcin Abczak, Szymon Bombik, Mateusz Weczerek, Igor Jonderko nie zawiedli swoich kibiców. Swoją grą pokazali, że potrafią walczyć jak prawdziwi wielcy sportowcy.

W całym turnieju brało udział 16 drużyn. Z każdej okolicznej gminy startowały dwie szkoły oraz dwie drużyny ze szkoły w Orlowej ( Czechy). Po losowaniu, które odbyło się 17 maja wiadomo było, że zagramy w grupie A z SP nr 1 Rydułtowy, SP Adamowice / Zwonowice oraz SP Radlin. Najtrudniejszym przeciwnikiem okazali się być kol. z Rydułtów, z którymi niestety przegraliśmy. W drugim meczu nasi czwartoklasiści poderwali się do gry i ostatecznie mecz z Adamowicami zakończył się remisem. Kol. z Radlina ulegli naszym zawodnikom znacząco i w końcowym efekcie zajęliśmy II miejsce w grupie. Wyczerpani z powodu zimna, ponieważ pogoda była bardzo niesprzyjająca, wróciliśmy bardzo szczęśliwi do Czernicy. W następnym dniu przyszło nam się zmierzyć w tzw. Wielkim Półfinale już w pierwszym meczu z SP Orlowa dr. Nr 1. Niestety zostaliśmy pokonani 6:3. Nie poddaliśmy się i w drugim meczu z SP Lyski zremisowaliśmy z tym trudnym przeciwnikiem 4:4. Trzeci mecz z SP Gaszowice zakończył się zwycięstwem 9:5. Tym samym zajęliśmy po raz drugi II miejsce w grupie. W klasyfikacji końcowej zajęliśmy prawdopodobnie III miejsce. ( organizator nie dokonał podsumowania)

Bardzo zmęczeni tym maratonem rozgrywek lecz bardzo zadowoleni, szczęśliwi i dumni wróciliśmy po południu do domu. Czy było warto? Oczywiście, że tak!!!!! Ponieważ pomimo trudu gry podczas brzydkiej deszczowej pogody czuliśmy wielką satysfakcję z osiągniętego wyniku. Teraz z niecierpliwością będziemy czekać na dalsze takie turnieje.

Pragnę podkreślić, że w rozgrywkach towarzyszyli nam rodzice, a nawet dziadkowie, którzy cały czas dodawali zawodnikom otuchy. Za wspaniałą rodzicielską postawę bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne zawody. Szczegóły z turnieju można znaleźć na stronie Urzędu Miasta w Rydułtowach w zakładce Mini Euro.

Nauczyciel w-f
Zenobia Mrozek

do spisu treści

 


 

Finał Powiatowych Rozgrywek
O PUCHAR STAROSTY DAMIANA MROWCA - CZERWIONKA 12.06.2013r.

Znakomitą grą wykazał się zespół uczniów naszej szkoły ( SP Czernica) w kolejnych rozgrywkach piłkarskich, które odbyły się w Czerwionce . Skład drużyny: Kamil Figura, Mikołaj Gryt, Mateusz Lara, Mateusz Mikółka, Aleksander Folmert, Konrad Warmiński, Kamil Długosz, Kacper Ciupek, Sławomir Zawisz oraz nasz znakomity bramkarz Robert Zdrzałek.

Do finału weszło 5 najlepszych drużyn naszego powiatu. Były to: SP Świerklany, SP Czuchów, SP Czernica, SP Jejkowice oraz SP Leszczyny. Zawody przeprowadzono systemem „każdy z każdym”. Chłopcy wszystkich szkół zademonstrowali bardzo wysokie umiejętności, a ich gra przysparzała wiele sportowych emocji. Pięknie strzelane bramki i bardzo profesjonalna obrona, którą wykazywali się młodzi bramkarze sprawiała, że zawody były prawdziwym widowiskiem. Mistrzem turnieju została SP Czuchów, II miejsce SP Leszczyny, III miejsce SP Świerklany, IV miejsce SP Czernica, V miejsce SP Jejkowice . Najlepsze 3 drużyny otrzymały z rąk p. Grzegorza Potysza i p. dyrektor SP Czerwionka piękne puchary, medale i dyplomy. Pozostali zostali nagrodzeni statuetkami i dyplomami. Organizator zawodów ufundował dla chłopców poczęstunek i zapewnił bardzo miłą atmosferę. Najwięcej bramek dla naszej drużyny zdobył Konrad ( 6), Kamil Figura ( 3) Mikołaj ( 1), Olek (1)

Jestem bardzo zadowolona z gry moich podopiecznych zarówno w jednym jak i w drugim turnieju. Dziękuję p. Jackowi Warmińskiemu, który w ciągu całego roku szkolnego razem ze mną współuczestniczył we wszystkich piłkarskich zmaganiach. Podczas wakacji życzę wszystkim sportowcom dużo odpoczynku, nabrania sił na kolejny rok szkolny, który mam nadzieję będzie jeszcze lepszy niż ten, który dobiegł końca. Uważam, że sukcesy, które odnosiliśmy dodają młodszym i starszym uczniom zapału i będą dla nich motywacją na przyszłość.

SP Czernica to szkoła ze „sportowym duchem” od pokoleń naszych dziadków, więc niech kolejne pokolenia pokażą, że tradycje sportowe nie zanikną w ich nowych zastępcach.
O wszystkim co dzieje się w naszym szkolnym sporcie można przeczytać na stronie internetowej naszej szkoły. Zapraszam!

Nauczyciel w-f
Zenobia Mrozek

do spisu treści

 


 

II Piknik Historyczny

30 maja na terenie parku i zamku w Czernicy odbył się II piknik historyczny, przygotowany przez Stowarzyszenie „Spichlerz” we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Czernicy i Gminą Gaszowice. Tym razem myślą przewodnią pikniku było hasło „Tarcza rodziny i zabawy na historii ciemne sprawy”. Postanowiliśmy skierować wspomnienia w lata 1939 – 1989 i skupić się na rodzinie, zabawie, rozrywce właśnie tego okresu. Przygotowaliśmy grę terenową – uczestnicy otrzymywali mapy i segregatory z 12 kartami, wg których należało przemieszczać się po terenie parku i zamku. Żeby zdobyć nagrodę, potrzebne było zebranie 12 pieczątek za udział w takich zabawach jak: toczenie felgi, gra w kapsle, wspinaczka po linie, piekło – niebo, przechadzka na szczudłach. Punkty z gier i zabaw sprawiły dzieciakom wiele radości, satysfakcji, ale też czasem trudności i konieczności skupienia uwagi na dłużej niż dwie minuty. Ale z przyjemnością zauważyliśmy, że rodzice bardzo chętnie towarzyszyli swoim pociechom w zabawach swojego dzieciństwa.
Przygotowana została także wystawa budząca sentymenty i wspomnienia zabawek z czasów PRL, przy wielkiej pomocy mieszkańców i dzieci z terenu Czernicy i Łukowa, którzy podzieli się tym ,co znalazło się na strychach i garażach ich domów.
Oprócz wystawy ogłoszone zostały dwa konkursy – na replikę zabawki z czasów PRL-u (uczestnicy Denis Grzybek, Dominik Musiolik, Aleksandra Gojny, Hubert i Amelka Kukuczka, Emilka Sala, Paweł Mordeja, Kamil i Jakub Watoła, Szymon Abczak) oraz na opowieść o spędzaniu czasu wolnego w latach 1939 – 1989 (uczestnicy – p. Małgorzata Mika, Kamil Watoła, Marek Gaszka).
Prawdziwą atrakcją okazały się unikatowe, przygotowane na podstawie starych fotografii czernicko – łukowskie kroniki filmowe, wystylizowane zgodnie z duchem minionych czasów. Opowiadały m.in. o obchodach dożynek, budowie kościoła, lokalnym handlu i usługach. Można je zobaczyć na portalu youtube http://www.youtube.com/user/SDLSPICHLERZ
Mimo kiepskiej pogody okazało się, iż działania sygnowane znakiem „Spichlerza” cieszą się ogromnym zainteresowaniem i pewnością ciekawej i atrakcyjnej oferty, kierowanej do społeczności lokalnej. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób.
Chcieliśmy, jako organizatorzy podziękować całemu sztabowi ludzi, którzy nam pomogli i bez których nie udałoby się osiągnąć tak dobrego efektu – tj. uczestnikom zlotu samochodów PRL, wolontariuszom i wolontariuszkom pomagającym prowadzić Punkt Gier i Zabaw, Zbyszkowi Marcolowi za użyczenie głosu, Damianowi Machnikowi za wszystkie projekty graficzne, wszystkim członkom SDL „Spichlerz” za poświęcenie ostatnich trzech tygodni swojego prywatnego życia na przygotowanie II pikniku historycznego, stowarzyszeniu „URWIS” za słodycze dla dzieciaków, Ośrodkowi Kultury „Zameczek” za udostępnienie terenu.
Dzięki dofinansowaniu projektu „Tarcza rodziny i zabawy na historii ciemne sprawy” (Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Gminę Gaszowice) piknik był dopiero początkiem tego, co SDL Spichlerz zaoferuje swoim sympatykom w roku 2013.
Starszych mieszkańców naszych wiosek wraz z ich najcenniejszymi wspomnieniami zapraszamy na cykl spotkań przy kawie, herbacie, dawnych zdjęciach. Spotkania odbędą się 8 lipca i 25 lipca o godzinie 18:00 w OK. „Zameczek”.
Przygotujemy też 4 trasy questingowe promujące turystykę z zagadkami na terenie Czernicy i Łukowa Śląskiego. A w listopadzie zaprosimy na kolejny już wieczór czernicki i podwieczorek łukowski, na którym otrzymać będzie można kolejną publikację, zobaczyć premierę spektaklu Teatru Dnia Codziennego „Życie codzienne Czernicy i Łukowa w latach 1939 – 1989”, będzie też niespodzianka bardzo ważna i związana z niezapomnianą postacią czernicką, księdzem Janem Kapołką.
Członkowie SDL Spichlerz składają także podziękowania i wyrazy wdzięczności śp. Klarze Pielczyk za poświęcony nam czas, dzielenie się pięknymi, wartościowymi wspomnieniami podczas spotkań. A także za odegranie głównej roli w filmie „W poszukiwaniu dawnej Czernicy” (wyróżnienie ogólnopolskie).
Zapraszamy do śledzenia strony www Stowarzyszenia www.sdlspichlerz.pl, a także profilu stowarzyszenia na facebooku https://www.facebook.com/SDLSpichlerz.

   

   

   

   

 
   

do spisu treści

 


Nekrologi



Śp. Teresa GAWLIK (ur. 03.10.1951 / zm. 03.06.2013)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Franciszkowi, synom Damianowi, Arkadiuszowi i Radosławowi z rodzinami, siostrze Eryce z rodziną, dalszym krewnym



Śp. Małgorzata MANDRYSZ (ur. 17.10.1947 / zm. 23.06.2013)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Jerzemu, synom: Adamowi z żoną Barbarą i Jackowi z żoną Agnieszką, wnukom: Kindze, Kamilowi i Tomaszowi, bratu z rodziną, kuzynostwu i dalszej rodzinie

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w środę 17.07. 2013 o g. 17.00

 



Śp. Franciszka ADAMCZYK (ur. 08.03.1922 / zm. 05.07.2013)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Michałowi, wnuczce Magdalenie, bratu Piotrowi z rodziną, bratu Norbertowi z rodziną, siostrze Elżbiecie z rodziną

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w środę 7.08.2013 r. o g. 17.00
 

 

 

do spisu treści