RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  162/2014  /  czerwiec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Artykuł     DUCHU ŚWIĘTY, PRZYJDŹ    /ks. Eugeniusz/
- Artykuł    POCIESZYCIEL - DUCH PRAWDY    /AB/

- Artykuł     Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła    /ks. Ryszard/
- Mamy drugiego Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej
- Dzwon „Jan Paweł II” w Czernicy - 15 i 16 kwietnia 2014r.
- Podziękowanie
- Sukcesy przyrodnicze uczniów naszej szkoły
- Podziękowania dla naszych dziadków
- Bajkowe Wzgórze
- Konkurs języka angielskiego
- Biblioteka ogłasza!
- Noc Muzeów
- Czernicki Bieg Uliczny
- Nekrologi
 


 

Duchu Święty, przyjdź!

Niełatwo wspiąć się na szczyt Góry Tabor, którą tradycja chrześcijańska od czasów św. Cyryla Jerozolimskiego (+387) utożsamia z miejscem Przemienienia Jezusa. Drogę wijącą się serpentynami, przyprawiającymi niektórych o szybsze bicie serca, można wprawdzie pokonać samochodami. Trudniejsze jednak wydaje się zdobycie Taboru, jako góry duchowej przemiany, a przynajmniej głębszej refleksji. A po to każdy z nas, pielgrzymów, na to miejsce się udaje. Świadomość, iż na szczycie tej góry dokonała się swoista epifania, czyli objawienie, ukazanie się Bóstwa Jezusa w chwale Trójcy; że tu Bóg Ojciec dał świadectwo: „to jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie” /Mt 17, 5/, każe to święte miejsce adorować na kolanach.

Obecny kościół zbudowany jest na fundamentach dawnej bazyliki z początku IV wieku i składa się z trzech naw: głównej oraz dwóch bocznych. Architekt Antonio Barlozzi chciał zrealizować pomysł św. Piotra: „Panie, /…/ jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". W nawie głównej, nad skałą, na której musiał stać Jezus w Chwale, znajduje się ołtarz, a nad nim piękna mozaika, ukazująca scenę Przemienienia. Nawy boczne ukrywają kaplice poświęcone Mojżeszowi i Eliaszowi.

Dlaczego właśnie te postacie Starego Testamentu towarzyszą Jezusowi? Obaj odegrali wyjątkową rolę w umacnianiu wiary Narodu Wybranego.
Mojżesz, jako przywódca nie tylko wyprowadził ten naród z niewoli egipskiej, ale w imieniu Izraelitów zawarł przymierze z Bogiem na Synaju. Przez czterdzieści lat wędrówki przez pustynię Mojżesz uczył wypełniać przykazania spisane na kamiennych tablicach i umieszczone w Arce Przymierza. Wielokrotnie stawał też w obliczu Boga, w tzw. namiocie spotkania, aby wstawiać się za ludem, który zbyt łatwo odwracał się od wiary. Mimo, iż ojcem wierzących nazywamy Abrahama, Mojżesz z pewnością może nosić imię nauczyciela wiary i stróża przykazań.
Prorockie nauczanie Eliasza przypada na trudny okres odstępstwa od wiary i nasilającego się kultu Baala. Na górze Karmel przygotował ofiarę całopalną. Podobnie mieli uczynić kapłani Baala. Po modlitwie proroka spadł ogień z nieba i pochłonął ofiarę /1 Krl 18, 20-40/. To wydarzenie rozpoczyna etap powrotu Narodu Wybranego do Boga, zaś prorok Eliasz zapamiętany został jako odnowiciel wiary.

Góra Tabor wzywa do przemiany. Mojżesz przypomina o niezmiennym Bożym prawie, zapisanym kiedyś w kamieniu (symbolu stałości), ale i w sumieniu. Prorok Eliasz zachęca do ciągłego powracania i ożywiania wiary. W progu kościoła znajduje się krata. Pod nią w zagłębieniu tysiące karteczek z prośbami do Przemienienia Pańskiego: o nawrócenie syna, o wyrwanie z nałogów, uratowanie zagrożonego małżeństwa, o zdrowie, zdanie egzaminu. Są prośby o wiarę i o znalezienie pracy. Zwyczaj piękny i wymowny, szczególnie w tym miejscu. Z pewnością wiele próśb zostaje wysłuchanych - świadczą o tym liczne podziękowania. Wiele udzielonych łask pozostaje tajemnicą osób proszących. Nikt jednak nie odchodzi z tego miejsca taki sam. Dusza chce wołać za św. Piotrem: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy” /Łk 9,33/.
Dla apostołów Piotra, Andrzeja i Jana cud Przemienienia był potrzebny, by w dniach próby ich wiara się nie załamała. I nie tylko dla nich. Każdy z nas ma bowiem swoją górę Tabor, gdzie poznaje Chrystusa, łączy się z Nim i przez to doświadczenie staje się innym człowiekiem - przemienionym.

Tylko wówczas, gdy osobiście doświadczymy Chrystusa możemy zejść do życia codziennego, do zwykłych zajęć, rzeczy pozornie szarych. Schodząc z góry na nizinę codzienności potrafimy już trwać, kochać, iść naprzód, bo doświadczenie Taboru procentuje. Tabor ma w sobie coś z alpinizmu. To wspinaczka w górę, na spotkanie z Bogiem i mozolne schodzenie w dół, do rzeczywistości. Z góry widać lepiej i piękniej, ale to na dole przemieniony człowiek ma lepiej widzieć i piękniej służyć...

ks. Eugeniusz

do spisu treści

 


 

Pocieszyciel – Duch Prawdy

„(...) a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód. I rzekł Bóg: Niech się stanie światłość. I stała się światłość.”
 (Genesis 1, 2-3)
„Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca wychodzi, złoży świadectwo o mnie;”
 (Dz 15, 26)

Zesłanie Ducha Świętego jest dopełnieniem i uwieńczeniem misterium paschalnego. Z tradycji Starego Testamentu wywodzi się wyobrażenie Boskiej mocy kreacyjnej i przebóstwiającej, ujawniającej się w działaniu Ducha. Już tam zostaje podkreślona Jego szczególna rola w przemianie świata i uświęcaniu człowieka.

W pismach biblijnych, Starego i Nowego Testamentu, misja Ducha Świętego jest całkowicie zespolona z misją Syna Bożego. Duch przygotowuje przyjście Chrystusa zapowiadając Go przez Proroków, kierując ku Niemu dzieje Narodu Wybranego, będąc sprawcą Jego poczęcia z Dziewicy Maryi, poprzez otwarcie Jej serca na Słowa Posłańca Bożego.
Duch Święty jest również obecny w całej tajemnicy Zbawienia, od poczęcia aż po Zmartwychwstanie. On przygotowuje przyjście Jezusa i On objawia Go jako Zbawiciela. Nie mógł zatem być nieobecny także w czasie Ostatniej Wieczerzy, to w Wieczerniku przecież, ustanawiając Eucharystię, Jezus obiecuje uczniom zesłanie Pocieszyciela – Ducha Prawdy. Odtąd każda Eucharystia jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz prośbą skierowaną do Ducha Świętego, aby przemienił chleb i wino. Duch Święty zatem „aktualizuje”, czyli uobecnia całe wydarzenie zbawcze, całe misterium Paschy Chrystusa. To co Chrystus uczynił raz na zawsze, spełnia się tu i teraz. Odnosi się to także do wszystkich misteriów, czyli sakramentów Kościoła. Wszystkie one bowiem są aktami Ducha Świętego.

Kościół jest miejscem ustawicznej Pięćdziesiątnicy, czyli wciąż obecnego wydarzenia Zesłania Ducha Świętego. Wraz ze Zmartwychwstaniem i Zesłaniem Ducha Świętego rozpoczynają się czasy „ostatnie” – eschatologicznej przemiany świata. Chrystus odszedł, ale zarazem jest wciąż obecny w inny sposób, sakramentalnie, z mocą Ducha. Jego obecność potwierdza Eucharystia.

Zmartwychwstanie wprowadziło w świat nowy, sakramentalny porządek, w Eucharystii bowiem wierzący otrzymują siłę i zdolność do ofiarowania się jedni drugim na wzór Zbawiciela, a także poprzez skruchę i wyznanie win otrzymują ich odpuszczenie. Oto istota działania Ducha Prawdy i Pocieszyciela.

AB

do spisu treści

 


 

29 czerwca - Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Święty Piotr pochodził z Betsaidy nad jeziorem Genezaret (Galilejskim), mieszkał w Kafarnaum. Na imię miał Szymon i razem ze swoim bratem Andrzejem był najpierw uczniem św. Jana Chrzciciela. Wtedy też w czasie chrztu w Jordanie, Andrzej spotkał po raz pierwszy Pana Jezusa i przyprowadził do Niego brata. Potem jednak wrócili do Kafarnaum, do swych zajęć rybackich. Dopiero tam, kiedy Pan Jezus spotkał ich podczas połowu, powołał na swoich uczniów, obiecując im, że odtąd będą łowić ludzi. Piotr był człowiekiem zamożnym, żonatym, (Ewangelie mówią o teściowej Piotra).
Pan Jezus wyróżniał Szymona spośród swoich uczniów. Zmienił mu imię mówiąc: „Ty jesteś Piotr (czyli Skała) i na tej Skale zbuduję Kościół mój…” (Mt 16,18). Po aramejsku Pan Jezus nazwał Piotra Kefas, a w greckim tłumaczeniu Petrus - Kamień lub Petra - Skała, tak samo po łacinie i dopiero w spolszczeniu imię to nabrało brzmienia Piotr. Dlatego Szymon Piotr od tego czasu nazywany jest Szymonem Piotrem lub po prostu Piotrem.

Ewangelie podają, że Piotr zawsze stawiany był na pierwszym miejscu wśród apostołów. Był świadkiem Przemienienia Pańskiego na górze Tabor i krwawego potu w Getsemani. W czasie Ostatniej Wieczerzy siedział tuż obok Jezusa. Jego zaangażowanie było większe niż pozostałych apostołów. To on zapragnął przyjść do Jezusa po jeziorze, to on nazwał Jezusa Mesjaszem, on też najgoręcej zapewniał Pana Jezusa, że gotów jest iść z Nim na śmierć i on wyciągnął miecz, żeby Go bronić w czasie pojmania, on też otrzymał zapewnienie, że zostanie głową Kościoła, zwłaszcza, gdy Pan Jezus otrzyma od niego potrójne zapewnienie miłości.
Po odejściu Pana Jezusa do nieba Piotr prężnie działał w Jerozolimie. Został wtedy pojmany przez Żydów i tylko cud go uratował, gdyż anioł Pański uwolnił go z więzienia. Po swoim cudownym wybawieniu, przeniósł się do Antiochii, skąd udał się do Azji Mniejszej, potem do Koryntu, aby wreszcie osiąść na stałe w Rzymie. Tu poniósł śmierć męczeńską na krzyżu w roku 64, za panowania cesarza Nerona.

Najstarsze źródła tradycji, wskazywały, jako miejsce śmierci męczeńskiej św. Piotra, ogrody cesarskie, które rodzina Augusta Oktawiana założyła na brzegu Tybru, pod nazwą „pole watykańskie”. Około roku 330, chrześcijański cesarz Konstantyn Wielki postawił na tym miejscu śmierci i grobu świętego Piotra - bazylikę, która przetrwała ponad 1150 lat. Obecna bazylika świętego Piotra w Rzymie była budowana w latach 1506-1667, a wznosili ją najznakomitsi architekci świata. Wystrój wnętrza zrobili również najbardziej znani i cenieni rzeźbiarze i malarze. Wnętrze bazyliki zdobią 284 kolumny i 140 figur. Przy tej świątyni od roku 1377 mieszkają papieże i tu mają swoją stałą rezydencję, która jest równocześnie stolicą Państwa Watykańskiego. Bazylikę św. Piotra nawiedza rocznie do 8 milionów pielgrzymów i turystów, a w roku jubileuszowym było ich znacznie więcej.

Co z grobem świętego Piotra?

Przez ponad 16 wieków nikt nie prowadził poważnych wykopalisk pod świątynią. Wystarczyło przekonanie chrześcijan i potwierdzona od II wieku tradycja pisana, wskazująca na miejsce pochówku apostoła Piotra. Dopiero w 1939 roku na polecenie papieża Piusa XII rozpoczęto systematyczne prace archeologiczne, rozpoczynając od miejsca pod konfesją. Odkryto grób świętego Piotra znajdujący się na głębokości 7 metrów, dokładnie pod ołtarzem głównym (tzw. papieskim).
Nasilenie prac archeologicznych nastąpiło w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W 1963 roku do grot watykańskich zeszła prof. Margherita Guarducci, specjalistka od wczesnochrześcijańskich inskrypcji. Zbadała ona ścianę z wnęką, w której znaleziono kawałek tynku, skupisko kości. Na owej ścianie wyryte było imię Piotra ponad 20 razy. Świadczy to, że miejsce to było otoczone szczególnym kultem. Za zgodą papieża, kości poddano specjalistycznym badaniom. Stwierdzono, że należały one do silnie zbudowanego mężczyzny żyjącego około 2 tysiące lat temu, mającego w chwili śmierci około 60-70 lat, o wzroście 165 cm. Strzępy materiału okazały się najszlachetniejszą tkaniną, jaką ówcześnie znano w Rzymie - prawdziwą purpurą.

Na audiencji u Pawła VI w listopadzie w 1963 roku prof. Guarducci oficjalnie powiadomiła papieża, że grób i kości, zostały ostatecznie zidentyfikowane - jako należące do osoby św. Piotra. Oznajmiono to uroczyście wiernym 26 czerwca 1968 roku. Szczątki pierwszego papieża zamknięto w 19-tu, szczelnych plastikowych pudełkach, zaplombowano i opatrzono papieską pieczęcią. Dzień później odprawiono skromną ceremonię i pochowano relikwie w miejscu, gdzie je znaleziono. Spoczywają tam do dziś.

Papiestwo, czyli prymat apostoła Piotra jest z ustanowienia Pana Jezusa. Miało to miejsce w okolicach Cezarei Filipowej, która leżała na północ od jeziora Genezaret, u podnóża góry Hermon. Na pytanie Jezusa: „Wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: /…/ Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr - Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16,13-19).

Piotr otrzymał władzę, która będzie wykonywana na ziemi, ale swoimi konsekwencjami sięga nieba, czyli sam Bóg będzie akceptował te decyzje. „Wiązanie” i „rozwiązywanie” - dotyczy pozwoleń i zakazów w obrębie nauczania i moralności. Więc chodzi tu o katechizację i ewangelizację oraz decydowanie o wartości moralnej ludzkich decyzji w zakresie nauki Bożej.
Jesteśmy członkami Kościoła, który obejmuje przestrzeń czasową ponad dwóch tysięcy lat. Kościół składa się z dwóch elementów: elementu boskiego - to Osoba Jezusa Chrystusa - Głowa Kościoła i elementu ludzkiego - to każdy z nas. Element boski - jest święty, natomiast element ludzki - jest grzeszny. Kościół jest święty i grzeszny. Swoimi grzechami pomniejszamy świętość Kościoła. Dlatego przed każdą Mszą Świętą, wyznajemy publicznie skruchę za nasze grzechy, a także korzystamy z sakramentu pokuty, czyli spowiedzi. Nie można inaczej, jak tylko wyznawać grzechy Kościołowi, który ma władzę „wiązania” i „ rozwiązywania” - mocą Ducha Świętego: „Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,19-23).

Jezus zmartwychwstały, zanim powierzył Piotrowi misję pasterską, zadał mu zasadnicze pytanie: „Szymonie synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?”. Dzięki tej miłości, roznieconej ogniem Pięćdziesiątnicy Piotr będzie mógł wypełnić otrzymaną misję.

Ks. Ryszard

do spisu treści

 


 

Mamy drugiego Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej

W niedzielę 6 kwietnia 2014 roku o godz. 15.00 Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc ustanowił 264 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Wśród nich znalazł się nasz parafianin Zygmunt Boczek. Posługę tę w Polsce mogą pełnić mężczyźni w wieku 25-65 lat, po ukończeniu specjalnego studium przygotowawczego. Kandydat ten musi zostać wskazany i zgłoszony przez księdza proboszcza do Wydziału Duszpasterstwa w swojej diecezji.

Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, w wygłoszonej homilii ks. Arcybiskup, zwracając się do kandydatów na szafarzy powiedział, że stają się sługami życia, ofiarowanego za życie świata i każdego człowieka: „W tym dziele, w wyjątkowy, nadzwyczajny sposób, będziecie uczestniczyć drodzy Bracia jako szafarze Komunii św. zanosząc ją co niedziela chorym i starszym, którzy nie mogą być w kościele. Zanosząc im Chrystusa, zaniesiecie im nadzieję zmartwychwstania, która skrywa się w opłatku przemienionego chleba.”

Metropolita katowicki podkreślił, że rok 2014 przeżywamy pod hasłem – wierzę w Syna Bożego, jest to również metropolitalny rok rodziny. Na zakończenie złożył również podziękowania małżonkom i rodzinom nadzwyczajnych szafarzy życząc, aby się stawali wiarygodną szkołą ofiarnych małżonków i rodziców.

Po homilii 264 kandydatów ubranych w białe alby na pytanie : „Czy chcesz przyjąć posługę nadzwyczajnego szafarza komunii świętej” zgodnym, głośnym, męskim chórem odpowiedziało: „Chcę!”
W niejednym oku małżonki zakręciła się łza radości…

E. B.

do spisu treści

 


 

Dzwon „Jan Paweł II” w Czernicy- 15 i 16 kwietnia 2014r.

„Jan Paweł II” - taką nazwę ma nowy dzwon, który zostanie zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów Katedry na Wawelu. Będzie wszystkim Polakom przypominał o życiu i świętości Papieża. Dzwon ma w sobie wtopiony złoty medal wybity z okazji 50-lecia święceń kapłańskich Karola Wojtyły. Narodził się w pracowni ludwisarskiej w Przemyślu, a strojeniem dźwięku, zawieszeniem i automatyką zajęła się Firma Rduch.

Dzięki uprzejmości pana Grzegorza Klyszcza, uczniowie klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Czernicy, przed przewiezieniem dzwonu do Krakowa, jako pierwsi mogli go zobaczyć i dotknąć . Pan Grzegorz ciekawie opowiedział o powstaniu i miejscu zawieszenia oraz zwrócił uwagę uczniów na napisy na płaszczu dzwonu: „Nolite timere”- „Nie lękajcie się” i „Sursum corda”- „W górę serca”. Dzwon ten będzie dzwonił codziennie wzywając do modlitwy: „Anioł Pański”.

Po raz pierwszy zabrzmiał z okazji kanonizacji polskiego Papieża. Na to wydarzenie puste miejsce na najwyższym poziomie Wieży Srebrnych Dzwonów na Wawelu czekało prawie pół tysiąca lat.

..........................................................................................................................................................................

Na okładce „Znaku Pokoju” zamieszczono fotografie uczniów kl. IV – VI SP w Czernicy, którzy w Firmie „Rduch” oglądali dzwon „Jan Paweł II”. Artykuł na ten temat ukazał się w nr 5 ”Informatora Gminnego”.

Katechetka E. Boczek

do spisu treści

 


 

Podziękowanie

Dziękujemy Strażakom za błyskawiczne przybycie na miejsce pożaru i wzorowo przeprowadzoną akcję ratowniczo-gaśniczą.

Dziękujemy ks. Proboszczowi i Paniom z Zespołu Charytatywnego za zorganizowanie zbiórki przed kościołem w Czernicy.

Dziękujemy Parafianom za ofiarowaną pomoc finansową, dzięki której będziemy mogli szybko i sprawnie rozpocząć remont spalonego dachu.

Dziękujemy Wszystkim, którzy aktywnie przyczynili się do pomocy przy gaszeniu pożaru naszego domu, jak również za okazane serce i dobre słowo.

Chcielibyśmy za to wszystko serdecznie podziękować. Pomoc, którą Państwo nam zaoferowali jest bezcenna. Cieszymy się, że są w naszej w naszej okolicy ludzie, którym los innych nie jest obojętny.

A.A Kukuczka

do spisu treści

 


 

Sukcesy przyrodnicze uczniów naszej szkoły

Konkursy przyrodnicze i ekologiczne skierowane do uczniów bardzo upowszechniają oraz propagują tę dziedzinę nauki, rozbudzają i pogłębiają zainteresowania, dają uczniom możliwość osiągnięcia sukcesów, a nauczycielom i rodzicom satysfakcję z ich osiągnięć.
6 maja 2014 roku w Gaszowicach odbył się Międzygminny Konkursu Ekologiczny, na którym uczniowie naszej szkoły odnieśli wielki sukces.

Uczeń klasy V Paweł Mordeja zdobył I miejsce w konkursie wiedzy ekologicznej. Poza Pawłem, w konkursie wiedzy ekologicznej brali udział również: Rozalia Niemiec, Klaudia Mandrysz, Mateusz Kosteczko oraz Dominik Musiolik.

W konkursie plastycznym pt. „Mój pomnik przyrody” uczennice naszej szkoły zajęły trzy pierwsze miejsca: I miejsce zajęła Sonia Święty z klasy IV, II miejsce zajęła Bernadeta Malcharczyk z klasy VI, zaś III miejsce zajęła Sandra Tomeczek z klasy IV.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

I. Paluch

do spisu treści

 


 

Podziękowania dla naszych dziadków

Chcemy podziękować wszystkim Babciom i Dziadkom, którzy odwiedzili nasze przedszkole w dniu uroczystości z okazji ich święta i wsparli finansowo nasze przedszkole. Za zebrane pieniądze zostało zakupionych 6 półek na przybory do mycia zębów. Ułatwiają one dzieciom codzienne czynności higieniczne. Już widzimy, jak wiele zalet wniosło to w życie naszych przedszkolaków.

Przedszkolacy z Czernicy.

Małgorzata Gruszka

do spisu treści

 


 

Bajkowe Wzgórze

Zapraszamy na uroczyste nadanie nazwy naszej placówce - 7 czerwca godz. 16.00.

Po uroczystości piknik i zabawy dla dzieci z zespołem BEBIKI. Zapraszamy byłych, obecnych i przyszłych wychowanków z rodzicami oraz wszystkich naszych przyjaciół.

Dyrektor i Rada Rodziców
Przedszkola w Czernicy


do spisu treści

 


 

Konkurs języka angielskiego

III GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

W poniedziałek 05.05.2014r. w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Biernackiego w Szczerbicach odbył się III Gminny Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie wzięli udział zwycięzcy konkursów klasowych szkół podstawowych z terenu gminy Gaszowice. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test w oparciu o treści nauczania zawarte w podstawie programowej z j. angielskiego wraz z elementami wiedzy o kulturze Wielkiej Brytanii.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy odnieśli sukces zajmując:
Piotr Klyszcz – I miejsce wśród klas szóstych
Rozalia Niemiec – I miejsce wśród klas piątych
Adam Czarnecki – II miejsce wśród klas czwartych
Bartosz Nowak – II miejsce wśród klas trzecich
Wojciech Tlon – II miejsce wśród klas drugich

Serdecznie gratulujemy!
 

do spisu treści

 


 

Biblioteka ogłasza!

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicy jest do kupienia książka autorstwa Joachima Rducha z Radlina pt. „Kopalnia Hoym-Ignacy KWK Rydułtowy-Ruch II” w cenie 60 zł. Jest to album z archiwalnymi zdjęciami ludzi związanych z kopalnią Ignacy.


Biblioteka ogłasza nabór chętnych seniorów z terenu Gminy Gaszowice w wieku 60+ na cykl warsztatów komputerowych obejmujących:
- obsługę komputera
- korzystanie z internetu oraz narzędzi internetowych.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie U”RWIS przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Czernicy. Zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt w bibliotece oraz pod nr telefonu 32/4305332.

Zgłoszenia są przyjmowane do 10 czerwca 2014 roku. ZAPRASZAMY!!!
 

do spisu treści

 


 

Noc Muzeów

16 maja odbyła się I Czernicka Noc Muzeów zorganizowana przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz. W piątkowy wieczór wszyscy, którzy nie dali się odstraszyć pogodzie przeszli trasą turystyczną, na której czekali na nich dawni mieszkańcy Zameczku – baron von Roth z rodziną. Goście zostali wyposażeni w mapki i latarki. Nocne zwiedzanie Czernicy i poznawanie jej historii cieszyło się popularnością wśród mieszkańców całego regionu. Dla wszystkich przygotowano ciepłą kawę, herbatę i kiełbaski prosto z ogniska rozpalonego w zamkowym parku. I Czernicka Noc Muzeów odbyła się w ramach programu Wolontariat Rodzinny. Zdjęcia dostępne są na www.sdlspichlerz.pl

 


 

do spisu treści

 


 

Czernicki Bieg Uliczny

19 czerwca Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz organizuje I Czernicki Bieg Uliczny Razem’89. Chcemy zaprosić mieszkańców gminy Gaszowice i całego regionu do wspólnego przebiegnięcia liczącej osiem kilometrów trasy wytyczonej na terenie Czernicy. Start przewidziany jest na godzinę 14 spod starego kościoła, biuro zawodów będzie mieściło się na terenie OK „Zameczek”. Bieg organizowany jest w ramach inicjatywy Razem’89 (www.razem89.pl). Chcemy pokazać, że świętowanie rocznicy wolnych wyborów w roku 1989 może być nieco nieformalne i połączone z rodzinną zabawą i aktywnością fizyczną. Regulamin, trasa biegu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej SDL Spichlerz – www.sdlspichlerz.pl .

Po biegu wszyscy uczestnicy i kibice są zaproszeni do udziału w III Pikniku Historycznym, który odbędzie się w parku przy czernickim Zameczku. W tym roku chcemy przypomnieć czernickich lokalnych bohaterów – osoby, których życie, twórczość i działalność znacząco wpłynęły na lokalną społeczność. W czasie Pikniku będzie możliwość wzięcia udziału w grze terenowej, a także skorzystania z innych atrakcji. W czasie Pikniku ogłoszone zostaną wyniki konkursów „Mój okrągły stół” i „Mój rok 1989”. Aktualne informacje pojawiać się będą na www.sdlspichlerz.pl

 

do spisu treści

 


Nekrologi



Śp. Hubert CZERNIK (ur. 13.06.1943 / zm. 18.02.2014)

Wyrazy współczucia składamy:  żonie Weronice, synowi Jerzemu, wszystkim domownikom



Śp. Maria PIECHACZEK (ur. 08.10.1924 / zm. 10.04.2014)

Wyrazy współczucia składamy:  córce Krystynie, córce Anieli z mężem Bronisławem, wnukowi Krystianowi z żoną Hanną, prawnukowi Bartkowi, wnukowi Piotrowi



Śp. Albertyna STYRNOL (ur. 05.11.1918 / zm. 19.04.2014)

Wyrazy współczucia składamy:  córce Teresie z rodziną, synowi Janowi z rodziną, synowi Erwinowi z rodziną, synowi Alfredowi, wnukom, prawnukom



Śp. Maria DZIEDZIOCH (ur. 17.07.1926 / zm. 30.04.2014)

Wyrazy współczucia składamy:  bratowej Agnieszce z rodziną, zięciowi Stanisławowi z synem Tomaszem, wnukom: Krystianowi i Michałowi z rodzinami, kuzynom z rodzinami

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona we wtorek 3 czerwca o g. 17.00

 



Śp. Stanisław KOZIK (ur. 17.01.1942 / zm. 09.05.2014)

Wyrazy współczucia składamy:  żonie Danucie, córce Soni z mężem Grzegorzem, wnuczce Karolinie z mężem Marcinem, siostrze Halinie z rodziną, szwagrowi Alojzemu z rodziną, szwagierce Weronice z rodziną, bratowej Małgorzacie z rodziną

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 15 czerwca o g. 7.30

 



Śp. Agnieszka JESZKA (ur. 18.07.1922 / zm. 15.05.2014)

Wyrazy współczucia składamy:  synowi Jerzemu z żoną Kornelią, wnuczce Katarzynie z mężem Adamem, prawnukom: Emilii, Aleksandrze, Damianowi

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w poniedziałek 23 czerwca o g. 8.00

 

 

do spisu treści