RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  165/2014  /  październik

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Artykuł     RÓŻANIEC MARYI    /ks. Eugeniusz/
- Błogosławieństwo papieskie
- Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

- Historia obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej
-
Co nowego w naszych wioskach
- Na pielgrzymim szlaku
- W dokumentach historycznych
- Do biblioteki po lekturę i nie tylko...
- Tworzymy lampiony
- Wieczór Czernicki i Podwieczorek Łukowski
- Podziękowanie
-
Nekrologi

 

 

Różaniec Maryi

« O, błogosławiony różańcu Maryi, słodki łańcuchu, który łączysz nas z Bogiem! »
 (Jan Paweł II)


Na początku miesiąca różańcowego warto zatrzymać się i zadumać nad wartością tej pięknej modlitwy. Ktoś pomyśli: cóż jeszcze nowego o różańcu można powiedzieć? Znamy to przecież od dzieciństwa.

A jednak: Znajoma relacjonowała mi kiedyś wydarzenie ze szpitala w Jastrzębiu Zdroju. Pacjentki, które codziennie chodziły do kaplicy szpitalnej na różaniec, zaprosiły młodą, dwudziestopięcioletnią kobietę do wspólnej modlitwy. „A co to jest ten różaniec? – zapytała. Czy to są te obrazki zawieszone na ścianach w kościele?” Z pewnością był to skrajny przypadek ignorancji religijnej, a nasza świadomość religijna stoi na szczęście wyższym poziomie. Jednak Kościół w miesiącu październiku zachęca nas do głębszego spojrzenia na modlitwę różańcową.

Pomocą niech nam będzie List Apostolski ROSARIUM VIRGINIS MARIAE Ojca Świętego Jana Pawła II. Dokument ten Papież opublikował 16 października (znamienna data) 2002 r. w Watykanie, na początku 25 roku pontyfikatu. Mam jednak wrażenie, że pisał go od dzieciństwa – wpojoną przez rodziców pobożnością. „Od mych lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym. (…). Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy.” „Ileż łask otrzymałem w tych latach od Najświętszej Dziewicy poprzez różaniec. Magnificat anima mea Dominum! (Wielbi dusza moja Pana). Pragnę wznosić dziękczynienie Panu słowami Jego Najświętszej Matki, pod której opiekę złożyłem moją posługę Piotrową: Totus tuus!

Jako wybitny teolog Jan Paweł II pisze: „Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dając się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczanie głębi Jego miłości. Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela.”
Różaniec jest modlitwą jednocześnie łatwą (do nauczenia), ale i trudną, wymagającą, czasem wręcz nużącą. „W swej prostocie i głębi pozostaje (…) modlitwą o wielkim znaczeniu, przynoszącą owoce świętości. „Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego (Ave Maria) przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć - Serce Jego Matki.”

„Różaniec proponuje charakterystyczną metodę medytacji (…). Jest to metoda oparta na powtarzaniu. Dotyczy to powtarzanego aż dziesięciokrotnie «Zdrowaś Maryjo» przy każdej tajemnicy. Patrząc powierzchownie na to powtarzanie, można by traktować różaniec jako praktykę jałową i nużącą. Jednak do zupełnie innych wniosków można dojść, kiedy uzna się ją za wyraz nigdy nie znużonej miłości, która ciągle powraca do ukochanej osoby z gorącymi uczuciami” Chrystus polecił nam zwracać się do Boga wytrwale i ufnie, byśmy zostali wysłuchani: « Proście, a będzie wam dane.

W kolejnych rozdziałach Listu ROSARIUM VIRGINIS MARIAE Papież zaprasza do wspólnej z Nim i całym Kościołem kontemplacji Jezusa przez Maryję, wielkich dzieł zbawczych. Od Zwiastowania i Narodzenia – „przechodząc od dzieciństwa i życia w Nazarecie do życia publicznego” – przez nauczanie, cud Eucharystii, po mękę i śmierć krzyżową. Te tajemnice prowadzą do rozważania chwały Zmartwychwstania i chwały eschatologicznej: Jezusa po prawicy Ojca, Wniebowziętej Matki oraz naszego celu życia – królestwa wiecznego.
W różańcu „Maryja stale przypomina wiernym 'tajemnice' swego Syna, pragnąc, by je kontemplowano i by dzięki temu mogły wydać z siebie całą swą zbawczą moc. Odmawiając różaniec, wspólnota chrześcijańska wnika w spojrzenie Maryi i żyje jej wspomnieniami.”
„Powtarzając w «Zdrowaś Maryjo» słowa anioła Gabriela i św. Elżbiety, czujemy się pobudzani, by szukać wciąż na nowo u Maryi, w Jej ramionach i w Jej Sercu, «błogosławionego owocu Jej żywota»

Na koniec jeszcze jedna ważna myśl PAPIEŻA Z RÓŻAŃCEM W RĘKU: „Medytować z różańcem znaczy powierzać nasze troski miłosiernemu Sercu Chrystusa i Sercu Jego Matki. Po dwudziestu czterech latach, rozważając nad doświadczeniami, których nie zabrakło mi również przy sprawowaniu posługi Piotrowej, czuję że powinienem powtórzyć zapewnienie, które jest niejako gorącym wezwaniem skierowanym do wszystkich, aby osobiście tego doświadczyli: tak, różaniec naprawdę «pulsuje życiem ludzkim». „W dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy nam są najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim»”.
Papież, który tak pięknie mówił o różańcu, z różańcem się nie rozstawał. On świętość już osiągnął. Teraz kolej na mnie i na Ciebie…

ks. Eugeniusz

do spisu treści

 


 

Błogosławieństwo papieskie

 

do spisu treści

 


 

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

"Wasze pierwsze spotkanie z Jezusem
stało się zdarzeniem głębokiego
wzruszenia i wielkiego szczęścia.
Zachowajcie na zawsze Waszą
żarliwość i najczystszą radość!"
Św. Jan Paweł II

 

Drogie Dzieci!

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rok 2014 na trwałe zapisał się w Waszej pamięci. W tym bowiem roku po raz pierwszy sam Jezus przyszedł do Waszych serc w Komunii św. To wspaniały dar i powód do ogromnej radości! Już na zawsze, kiedy tylko będziecie Go przyjmować, On sam będzie Was uświęcał, błogosławił i hojnie obdarzał łaskami!

Jest także drugi powód, dla którego bieżący rok jest dla Was wyjątkowy. Przystąpiłyście do I Komunii św. w roku ogłoszenia Jana Pawła II świętym! A przecież On tak bardzo kochał dzieci i tyle razy spotykał się z dziećmi pierwszokomunijnymi! Kanonizacja Jana Pawła II to zaproszenie, aby tego Świętego naśladować. A Wy to czynicie - przystępując do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i wspierając swoich rówieśników z krajów misyjnych modlitwą i ofiarami materialnymi. Mamy nadzieję, że to dopiero początek Waszego misyjnego zaangażowania. Dzięki Wam dzieci w krajach misyjnych będą mogły poznać Jezusa i przyjąć Go, tak jak Wy, a ich trudne dzieciństwo stanie się choć trochę łatwiejsze. Takie było pragnienie, które rozpalało serce św. Jana Pawła II i motywowało go do ofiarnej posługi duszpasterskiej!

Drogie Dzieci! Dziękując za Waszą wrażliwość na sprawy misji, życzę Wam wytrwałości. Niech Maryja - Matka Misjonarzy i Misjonarz Świata - św. Jan Paweł II prowadzi Was ku niebu.

Z misyjnym pozdrowieniem

ks. prał. Tomasz Atłas
Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych

...................................................................................................................................................................................................................

Dzieci Pierwszokomunijne
z Parafii pw. NMP Królowej Polski w Czernicy
pod opieką p. Eugenii Boczek

Serdecznie dziękujemy za złożoną ofiarę na potrzeby dzieci w krajach misyjnych. Potwierdzamy wpłynięcie kwoty w wysokości:
832,00 zł. Niech Eucharystia zawsze będzie dla Was źródłem duchowej siły!

Z modlitewnym pozdrowieniem
A. Siemiątkowska
 

do spisu treści

 


 

Historia obrazu Matki Bożej Uśmiechniętej

Powodem budowy wspaniałego murowanego kościoła było sprowadzenie z zagranicy (Śląsk wówczas nie należał do Rzeczypospolitej) kopii najcenniejszego obrazu religijnego czczonego przez Polaków – cudownego wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry w Częstochowie. Ten typ wizerunku maryjnego, określanego mianem Hodegetrii („Wskazującej drogę”), zgodnie z tradycją bizantyńską wywodził się z portretu ukazującego Marię namalowanego przez św. Łukasza. Zakupiona w 1722 r. przez mieszkańców Pszowa kopia została potarta o oryginalny obraz, by, jak wierzono, mogła zyskać część mocy.

Nie wiadomo do końca, w jakich okolicznościach i w jakim stopniu uszkodzony obraz został częściowo przemalowany przez artystę z Wodzisławia Śląskiego, Fryderyka Siedleckiego. Zmiany widoczne były przede wszystkim w wyglądzie Matki Bożej, Jej teraz już jasnej karnacji i delikatnym uśmiechu. „Nowy” poświęcony wizerunek, zawieszony w bocznym ołtarzu dawnego kościółka, stawał się z wolna przedmiotem czci. Obnoszony jako feretron w procesjach (gdyż miał dwustronny malunek; na odwrocie widniało przedstawienie św. Jadwigi), był dekorowany przez kobiety wieńcami kwiatów i czczony przez ówczesnego proboszcza i wikarego. W ślad za nimi coraz większa liczba wiernych modliła się przed wizerunkiem i paliła przed nim świece. Wkrótce odnotowano pierwsze przypadki uzdrowień, które badała komisja biskupia z Cieszyna w latach 1728-1729.
Niezwykłych łask doznali nie tylko parafianie, lecz także pątnicy z różnych księstw Śląska: opawskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, cieszyńskiego i opolskiego.
 

Powierzchnia obrazu pokryła się wotami. Były to: srebrna korona wysadzana kamieniami szlachetnymi, jedwabne sukienki, srebrne plakietki z postaciami wdzięcznych ofiarodawców, metalowe wyobrażenia części ciała ludzkiego, monety, medale, biżuteria. W 1809 r. rząd pruski skonfiskował większość darów wotywnych, chociaż kilka XVIII- i XIX-wiecznych zachowało się do dnia dzisiejszego i wraz z późniejszymi wotami zostało zawieszonych w prezbiterium kościoła.

Pierwsze XVIII-wieczne korony zostały skradzione przez urzędników pruskich na początku XIX w. W nocy z 18 na 19 listopada 1976 r. skradziono po raz drugi wota i korony, pochodzące z początku wieku XX. Nowe klejnoty wykonane przez raciborskiego złotnika Kazimierza Mekeresza i poświęcone przez przebywającego w czerwcu 1979 r. na Jasnej Górze papieża Jana Pawła II uległy kolejnej grabieży w październiku 1989 r. Rekoronacja odnalezionymi i naprawionymi klejnotami została przeprowadzona we wrześniu 1990 r. przez biskupa Damiana Zimonia, a 8 marca 2002 r. arcybiskup Zimoń raz jeszcze dokonał koronacji w imieniu samego papieża (nomine et auctoritate Summi Pontificis).

Sam obraz poddano gruntownej renowacji w 1959 r., oczyszczono z brudu i zawerniksowano. Istotne zmiany w wyglądzie wizerunku wprowadziła Kunegunda Ptak z Lublińca w 1976 r., dokonując przemalowań po kradzieży koron.

(wg. historii sanktuarium zamieszczonego na oficjalnej stronie parafii w Pszowie)

do spisu treści

 


 

Co nowego w naszych wioskach
 

Informacja o złożonych do Rady i Wójta Gminy Gaszowice wnioskach inwestycyjnych naszych sołectw na rok budżetowy 2015.

Wnioski sołectwa Łuków Śl.
• Remont dachu na budynku OSP
• Termomodernizacja budynku OSP
• Doposażenie Sali OSP


Wnioski sołectwa Czernica
Wykonanie wniosków zawartych w pismach z lat poprzednich:

• Zabudowę oświetlenia ulicznego przy ul. Sobieskiego, począwszy od ul. Wolności w kierunku ul. Powstańców na odcinku posesji OK „Zameczek”.
• Zabudowę oświetlenia ulicznego przy ul. Starej, począwszy od wjazdu do posesji nr 1 do ostatniej lampy ulicznej od strony ul. Barcioka.
• Wymianę azbestowo-cementowych rur wodociągowych wody pitnej na ulicy Granicznej i Reja.
• Zabudowanie na wylotach z ul. Podleśnej i Sobieskiego do ul. Wolności poprzecznych przejazdowych korytek odwadniających, które przy normalnych opadach deszczowych mogłyby odprowadzić napływającą wodę do cieku wodnego lub kanalizacji burzowej, zabezpieczając w tych miejscach ul. Wolności przed zalewaniem.
• Niezwłoczne rozwiązanie nieustannie zgłaszanego przez mieszkańców ul. Podleśnej nr. 6, 8, 10, 12 problemu powstawania po każdorazowych większych opadach czy roztopach zastoin wodnych (wniosek mieszkańców w tej sprawie z dnia 16.03.2012r., wniosek Rady Sołeckiej z dnia 6.11.2012r., protokół z objazdu dróg gminnych z dnia 17.04.2013r., wniosek inwestycyjny z dnia 23.09.2013r., a także wielokrotne uwagi i prośby Sołtysa zgłaszane na spotkaniach Sołtysów) - zdaniem Rady Sołeckiej jedynym skutecznym rozwiązaniem byłoby wyasfaltowanie tego odcinka drogi, o co wnioskujemy.

Wnioski na rok 2015
• Wyasfaltowanie odcinka ul. Biskupa począwszy od skrzyżowania ul. Czernickiej i Biskupa do granicy z sołectwem Piece ( w/w odcinek drogi stanowi najbliższy przejezdny odcinek łączący Babiogórską cześć Czernicy z resztą naszego sołectwa, jak również od strony ul. Biskupa jest dojazdem do firmy Lorken- Tech w naszym Sołectwie.
• Wyasfaltowanie odcinka ul. Podleśnej bocznej ( na całej jej długości) stanowiącej dojazd do posesji nr 52 i 54, w/w wniosek podyktowany jest ciągłymi problemami związanymi z wypłukiwaniem tłucznia stanowiącego utwardzenie tego odcinka drogi.
• Kontynuację, budowę i asfaltowanie ulic wewnętrznych na „Nowym Osiedlu” przy ul. Powstańców.
• Nałożenie nowego dywanika asfaltowego na odcinku ul. Barcioka – stanowiącego własność naszej Gminy ( zły stan techniczny nawierzchni).
• Wykonanie generalnego remontu fragmentu kanalizacji ściekowej przy ul. Wolności przebiegającego od studzienki kanalizacyjnej przy barierce obok szkoły, do studzienki kanalizacyjnej po stronie oczyszczalni.



Wniosek sołtysów Łukowa Śl. i Czernicy

• Z uwagi na liczne skargi jak i zapytania mieszkańców naszego sołectwa związane z gospodarką ściekami, wnioskujemy o podjęcie prac koncepcyjno-projektowych w/w temacie. Jak również prosimy o pisemne ustosunkowanie się do w/w wniosku.

Sołtysi: Witold Czerny i Janusz Milion

do spisu treści

 


 

Na pielgrzymim szlaku

14 września jak co roku o godz. 9.00 wyruszyła z naszej parafii piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Wspólnie z zespołami „Znak Pokoju” i „Znaczki” już od samego początku mogliśmy śpiewać piosenki, które wprowadzały nas w pielgrzymkową atmosferę. Tegoroczna grupa, której tradycyjnie już przewodniczył ks. Ryszard Lapczyk liczyła aż 123 uczestników. Dzięki pomocy strażaków mogliśmy bezpiecznie dotrzeć do celu by pokłonić się Matce Bożej i powierzyć Jej swoje intencje.
 


do spisu treści

 


 

W dokumentach historycznych

Kolejna informacja o majątku w Czernicy pochodzi z opracowania „Schlesisches Güter Adressbuch” z 1886 roku. Posiadam informację tylko z Czernicy, gdyż spisując dane o sąsiednich miejscowościach pominąłem Łuków.

Czernica – dobra rycerskie, właściciel Hugo Baron von Roth
obszar 299 ha, w tym 185 ha gruntów ornych, 44 ha łąk, 8 ha pastwisk, 46 ha lasu, 3 ha stawów, 13 ha zabudowań dworskich
urządzenia przemysłowe – młyn gipsowy
zwierzęta gospodarskie – 17 koni, 42 sztuki bydła w tym 24 krowy, 250 owiec.
 

do spisu treści

 


 

Do biblioteki po lekturę i nie tylko...

Biblioteki to instytucje kultury, które gromadzą, przechowują i udostępnią książki oraz pełnią wiele innych funkcji kulturalnych, oświatowych i opiekuńczych. Tak też jest w przypadku Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy. Zabiór książek jakim dysponuje biblioteka jest pokaźny i wynosi 17 tysięcy egzemplarzy. W jego skład wchodzą książki zakupione w ciągu 60 lat istnienia placówki oraz 4 tysięczny dar ks. Kapołki przekazany w roku 2000.

Wśród wielu czytelników, są tacy których można nazywać przyjaciółmi biblioteki. To dzięki ich wsparciu i współpracy z nimi, biblioteka się rozwija i tętni życiem. Są darczyńcy książek w większej lub mniejszej ilości. W przeciągu ostatniego roku, na szczególne podziękowania zasługuje ks. senior Ryszard Lapczyk, wierna czytelniczka, recenzentka literatury obcej Anna Bielica, rodzina Lazar oraz rodzina Kukuczka, która przekazała bibliotece książki dla najmłodszych czytelników. Co roku zbiór biblioteki wzbogacony zostaje około 200 egzemplarzami książek z różnych dziedzin.

W okresie wakacyjnym został zorganizowany w bibliotece kurs komputerowy dla grupy wiekowej 60+ . Stało się to głównie za sprawą współpracy z organizacjami pozarządowymi. Stowarzyszenie U'RWIS jest głównym pomysłodawcą i współorganizatorem w/w przedsięwzięcia. Dzięki współpracy, biblioteka wzbogaciła się o kolejne 3 komputery. Reszta została zmodernizowana. Wszystkie posiadają dostęp do internetu.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Działań Lokalnych Spichlerz biblioteka korzysta ze sprzętów, które są ich własnością. Krzesła, sztalugi czy kolorowe meble dla dzieci ułatwiają wypożyczenia i wspierają działalność biblioteki. Przez cały rok szklony, a także w okresie wakacyjnym biblioteka pełni funkcję wychowawczo- opiekuńczą. Jest grupa uczniów, którzy po lekcjach zatrzymują się w bibliotece, oczekując na rodziców. W tym czasie korzystają z komputerów, przeglądają księgozbiór podręczny, układają puzzle oraz miło spędzają czas w gronie rówieśników. Dzięki Stowarzyszeniom Spichlerz oraz U'RWIS czeka też na nich słodki poczęstunek.

Zapraszam wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych, do odwiedzania biblioteki. Niech rodzice od najwcześniejszych lat zaszczepiają w dzieciach chęć kontaktu z książką w wersji papierowej. Ta, choć wypierana przez najnowsze myśli technologiczne, jest nieprzemijającym źródłem wiedzy - ”Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki”. (autor nieznany) a „Kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco).

E.K.

do spisu treści

 


 

Tworzymy lampiony

17 października o godzinie 18.00 SDL Spichlerz zaprasza uczniów klas IV-VI na warsztaty plastyczne – tworzenie lampionów.
Zajęcia odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia w OK „Zameczek”. Pod opieką animatorów uczestnicy warsztatów wykonają lampiony w różnych technikach. Czas trwania warsztatów to około dwóch godzin. Prace zostaną zaprezentowane w czasie Wieczoru Czernickiego i Podwieczorku Łukowskiego. Zgłoszenia można przesyłać na adres sdlspichlerz@gmail.com lub dokonywać ich pod numerem telefonu 506 195 691 do 10.10.2014 r. Ilość miejsc ograniczona.


do spisu treści

 


 

Wieczór Czernicki i Podwieczorek Łukowski

SDL Spichlerz zaprasza na III Wieczór Czernicki i II Podwieczorek Łukowski. W tym roku chcemy przypomnieć historię mieszkańców wsi w okresie I wojny światowej.

26 października w OK „Zameczek” odbędzie się III Wieczór Czernicki. Dwa tygodnie później – 9 listopada – II Podwieczorek Łukowski. Rozpoczynamy o godzinie 17.00. Przygotowane zostaną wystawy zdjęć i przedmiotów związanych z żołnierzami I wojny, przy akompaniamencie muzycznym. Dzięki współpracy mieszkańców posiadamy coraz więcej informacji o żołnierzach wywodzących się z naszej okolicy. Dla dzieci przygotowane zostaną zajęcia – żywa lekcja historii, w czasie której wzbogacą swoją wiedzę o małej ojczyźnie.

Warsztaty oraz spotkania są elementem projektu Losy zawiłe bohaterów pierwszej wojny – dla Polski walczyli, by nastał czas spokojny dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Ośrodka Działaj Lokalnie- Funduszu Lokalnego Ramża w Czerwionce-Leszczynach.

do spisu treści

 


 

Podziękowanie

W naszej Parafii od lat istnieje niepisana umowa między sołectwami, że jeśli jedno z nich jest organizatorem Gminnych Dożynek, to drugie odpowiedzialne jest za dekorację kościoła na uroczystą Mszę św. W tym roku zaszczyt wystroju przypadł Czernicy.
W związku z tym pragniemy serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy podarowali na ten cel tegoroczne plony. Szczególnie dziękujemy pp. Wojaczek z Piec, pp. Łata z Łukowa Śl., pp. Piontek z Czernicy, a także Pani Karinie Żymełka, która zaprojektowała i wykonała kompozycje do dekoracji ołtarza oraz Paniom z KGW Czernica za aranżację plonów wokół ołtarza.

Koło Gospodyń Wiejskich z Czernicy
oraz Janusz Milion

do spisu treści

 


Nekrologi



Śp. Andrzej CHMIELEWSKI (ur. 05.11.1959 / zm. 06.09.2014)

Wyrazy współczucia składamy: córce Annie, synowi Szymonowi, matce Krystynie, bratu Jerzemu z żoną Danutą, siostrze Alinie z rodziną, teściowej Annie, szwagrowi Ryszardowi z rodziną

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 5 października o g. 7.30



Śp. Jan WRANA (ur. 13.10.1940 / zm. 07.09.2014)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Krystynie, córce Małgorzacie, bratu Alojzemu, bratowej Urszuli z rodziną

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w poniedziałek 6 października o g. 17.00



Śp. Szczepan OGÓRCZYK (ur. 28.07.1932 / zm. 14.09.2014)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Łucji, synowi Damianowi z rodziną, synowi Leszkowi

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w poniedziałek 13 października o g. 17.00



Śp. Berta PLACEK (ur. 25.09.1936 / zm. 22.09.2014)

Wyrazy współczucia składamy: najbliższej rodzinie

 



Śp. Maria SZEWCZYK (ur. 31.08.1941 / zm. 25.09.2014)

Wyrazy współczucia składamy: córce Jolancie z mężem Radzisławem, pasierbowi Leszkowi

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w piątek 31 października o g. 17.00

 

 

do spisu treści