RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  169/2015  /  luty - marzec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

-
artykuł   Święto Katedry św. Piotra      /ks. Eugeniusz/

- artykuł   11 lutego - Światowy Dzień Chorego      /AB/
- Statystyka duszpasterska
-
Podziękowanie za choinki
- Rekolekcje wielkopostne
- Znak Pokoju i Przyjaciele
- Kolejna odsłona dawnych slajdów
- Rezerwacja i opłaty za ławki odchodzą do lamusa
- Co piszczy w naszym sporcie
- Zapomniane zwyczaje odkryte na nowo
- Nekrologi

 

 

Święto Katedry świętego Piotra
 

Ty jesteś Piotr - Opoka (…), tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego

Greckie słowo kathédrikos - καθεδρικός (po łacinie cathedra) oznacza "krzesło". Z takiego honorowego miejsca biskup zazwyczaj pouczał wiernych. Ojcowie Kościoła używali tego symbolu do wyrażenia władzy biskupiej, szczególnie zaś odnosili go do rzymskiej stolicy św. Piotra. W bazylice św. Piotra w Rzymie za głównym ołtarzem, w absydzie, umieszczono tron, który nosi nazwę KATEDRY św. PIOTRA.

Ciekawa i bogata w symbolikę jest historia tronu. W III wieku św. Cyprian napisał w jednym ze swoich listów: Piotrowi daje się pierwszeństwo, ażeby ukazywał, czym jest Kościół Chrystusa, oraz Katedrę, czyli władzę nauczania i kierowania. Dla podkreślenia znaczenia jedności dodał: Bóg jest jeden, jeden jest Pan, jeden Kościół i jedna Katedra założona przez Jezusa (List 43,5).
W starożytnym Rzymie wielką czcią darzono drewnianą katedrę-krzesło, na której miał zasiadać św. Piotr. Kult Piotra skupił się w bazylice, zbudowanej nad jego grobem tuż po roku 324. Budowla przykryła w przeważającej części pogański cmentarz przy Via Cornelia i była wbudowana we Wzgórze Watykańskie. W IV wieku św. Damazy przeniósł katedrę-krzesło do zbudowanego przez siebie baptysterium na Watykanie, gdzie przez wieki była ukazana oczom pielgrzymów, którzy z wielką czcią odnosili się do tego symbolu władzy.
Kiedy w XVI wieku rozpoczęto budowę obecnej Bazyliki św. Piotra, zaprojektowanej przez Giovanniego Lorenzo Berniniego, wniesiono do niej wykonany z brązu tron, bogato zdobiony kością słoniową i marmurem, zawierający wbudowane relikwie. Były to kawałki drewna, szczątki oryginalnego krzesła św. Piotra Apostoła. Do dziś są one znakiem ciągłości i spójności przepowiadania Ewangelii Chrystusowej. Tron Piotrowy stał się symbolem władzy w Kościele.

W przeszłości, gdy zachodziła potrzeba sprecyzowania jakiejś prawdy wiary, czy też ogłoszenia nowego dogmatu opartego na Ewangelii, papież zasiadał na wysoko umieszczonym tronie i oznajmiał ex cathedra, czyli w sposób pewny i nieomylny, pod działaniem łaski Ducha Świętego. Jakby dla podkreślenia, że nauka ta nie pochodzi tylko od ludzkiego rozumowania, ale od Boga, że jest prawdą objawioną - tron papieski umieszczony został poniżej znanego witraża, przedstawiającego Ducha Świętego - białą gołębicę na świetlistym tle.

Przewodnia rola Piotra w rodzącym się Kościele była oczywista. Jezus sam wyróżnił spośród uczniów Szymona, któremu zmienił nawet imię. Piotr zawsze był stawiany pośród apostołów na pierwszym miejscu. Był świadkiem Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor i krwawego potu w Getsemani. On też zapragnął przyjść do Jezusa po falach jeziora i on pierwszy nazwał Jezusa Mesjaszem. Zapewniał Pana, że gotów jest pójść za Niego na śmierć i tylko on wyciągnął miecz, aby Go bronić w czasie aresztowania. Jezus wyznaczył Piotra na przywódcę Kościoła. Św. Piotr nauczał w Judei, Samarii, Galilei i w Antiochii, a na koniec w Wiecznym Mieście. Stąd kierował całym ówczesnym Kościołem. W tym też mieście poniósł śmierć męczeńską, potwierdzając prawdziwość głoszonej nauki

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: Papież, Biskup Rzymu i następca św. Piotra jest "trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności zarówno biskupów, jak rzeszy wiernych". "Biskup Rzymski z racji swego urzędu, mianowicie urzędu Zastępcy Chrystusa i Pasterz całego Kościoła, ma pełną, najwyższą, i powszechną władzę nad Kościołem i władzę tę zawsze ma prawo wykonywać w sposób nieskrępowany"
Święto Katedry świętego Piotra jest więc z jednej strony aktem wdzięczności Rzymian za to, że św. Piotr tak bardzo wyróżnił ich miasto, z drugiej zaś strony, jest okazją aby wierni Kościoła okazali cześć i posłuch następcom św. Piotra.

ks. Eugeniusz

do spisu treści

 


 

11 lutego – Światowy Dzień Chorego

Każda choroba jest związana z cierpieniem. Żaden człowiek nie zna pełnej i jednoznacznej prawdy o cierpieniu, zarówno własnym, jak i cudzym. Kiedy chorujemy, problemem staje się nie tyle sam fenomen choroby, lecz wywołane przez nią cierpienie, zatem wszelkie nasze wysiłki skierowane są na przerwanie owego bolesnego uwikłania.
Cierpienie jest równe człowiekowi, potrafi go dotknąć wszędzie tam, gdzie możliwe jest jakiekolwiek elementarne doznanie, odczucie. Czyha w każdym miejscu, do którego istota ludzka potrafi dotrzeć. Można zatem istnienie utożsamić z cierpieniem, czyli ze złem. Bo też jest w cierpieniu coś bezrozumnego i demonicznego, czego nie potrafi do końca ogarnąć umysł i przeciw czemu buntuje się serce.

Cierpienia w różnym stopniu doznają wszyscy, ale w gruncie rzeczy w cierpieniu każdy człowiek jest samotny. Można jak najgłębiej być zaangażowanym w cudze troski, a mimo to rdzeń, samo jądro cierpienia pozostaje ciemnością, tak jak nigdy do końca niepoznaną tajemnicą pozostaje drugi człowiek. Można komuś ulżyć w cierpieniu, można bardzo wiele uczynić dla cierpiącego bliźniego, a jednak w końcu nigdy nie dociera się do otchłani cudzego „piekła”.
Głębia i ostrość cierpienia byłaby zatem granicą ludzkich doznań w ogóle, granicą percepcji i kresem myśli. Ale czy tylko tyle? Są przecież obszary cierpień nieprzyswajalnych przez naturę ludzką, ciemności tak intensywne, że wydają się być poza człowiekiem, wydają się go przerastać, które są wezwaniem do transcendencji.

I słyszymy to wezwanie szczególnie wtedy, kiedy obcujemy z cierpieniem innego człowieka, bo gdy cierpimy sami, umysł nasz, odurzony bólem, nie jest zdolny do refleksji. Doznanie cudzego cierpienia wywołuje współczucie, oznakę naszej ludzkiej solidarności. Równocześnie doznajemy lęku, płynącego z odczucia potęgi cudzej tajemnicy – i tu nasza refleksja dotyka transcendencji. Pełne zrozumienie cierpienia wymaga przekroczenia (transcendere) własnego umysłu, zanurzenia się w czymś nieznanym i napawającym metafizycznym lękiem. Trzeba wysokiej etyki i szlachetnego serca, by świadomie i konsekwentnie brnąć w „piekło” cudzego cierpienia.

Ale też trzeba głębokiej wiary w Boga i sens jego wyroków. Chrześcijanin bowiem cierpi, by zaistnieć trwale, jego ból jest wezwaniem, budowaniem, Boską pełnią i podobnie jak krzyż, najgłębszy chrześcijański symbol cierpienia, łączy ziemię z niebem. Chrześcijański sens cierpienia ma zatem naturę optymistyczną, jest wyjściem ku Trwałemu Istnieniu.

AB

do
spisu treści

 


 

Statystyka duszpasterska za rok 2014

OCHRZCZENI
Ochrzczonych zostało 36 dzieci: 15 dziewczynek i 21 chłopców (dla porównania: w roku 2012 - 24 dzieci, zaś w 2013 - 19)

1. BOMBIK Ksawery
2. TOMICZEK Oliwia
3. CNOTA Bartosz
4. BOBER Paweł
5. DOBROWOLSKI Antoni
6. KOKOT Piotr
7. ŻYDEK Hubert
8. PUSTOŁKA Paulina
9. WĘZIK Hanna
10. METCALFE Amelia
11. HAJDUCZEK Julia
12. DERA Tomasz
13. KRÓLEWICZ Agata
14. KOTOMSKA Wiktoria
15. NIESOBSKA Paulina
16. MANDRYSZ Hanna
17. BIERNACKI Michał
18. JESZKA Patryk
19. KOWALSKI Mateusz
20. GUZY Gabriel
21. KNURA Aleksandra
22. JAKUBOWSKA Aleksandra
23. JAKUBOWSKI Wojciech
24. NASTUŁA Aleksander
25. KRAWCZYK Adam
26. STANKIEWICZ Maurycy
27. GRUSZKA Antoni
28. GRUSZKA Franciszek
29. HABRAM Lidia
30. MOJŻESZ Karol
31. SZWEDA Mikołaj
32. HAŁAS Eryk
33. GERLICH Oliwia
34. BUDA Liliana
35. WECZEREK Łukasz
36. KRETEK Milena


1 KOMUNIA ŚW.
Uroczystość odbyła się 15 czerwca 2014 r.  Do Komunii św. przystąpiło 25 dzieci. (przed rokiem 15 dzieci)

1. APPEL Paulina
2. BARTCZAK Paulina
3. BRZEZINKA Karol
4. FIGURA Karolina
5. GEMBALCZYK Małgorzata
6. GUNIA Szymon
7. KOLONKO Kamil
8. KOSTKA Małgorzata
9. KUKUCZKA Amelia
10. KUKUCZKA Hubert
11. ŁUKASZEWSKA Dominika
12. MASARCZYK Marcelina
13. MIŁOTA Karolina
14. NIEMIEC Radosław
15. PIELA Natalia
16. STRUPOWSKA Agnieszka
17. SZCZEPARA Łukasz
18. SZWEDA Roksana
19. ŚWIERCZEK Korneliusz
20. TLON Wojciech
21. WALA Anna
22. WARMUS Kaja
23. WILCZEK Piotr
24. WOREK Julia
25. ZAŁĘGA Kacper


BIERZMOWANIE
3 czerwca 2014 r. abp Damian Zimoń udzielił sakramentu bierzmowanie młodzieży naszej parafii oraz z Orłowca, Gaszowic, Szczerbic. Bierzmowani z naszej parafii - 23 osoby (przed rokiem 24).

1. ACHTELIK Emilia
2. APPEL Dawid
3. DURCZOK Ramon
4. FIGURA Paulina
5. GEMBALCZYK Mateusz
6. GOŁOFIT Dominika
7. GÓRECKI Kamil
8. JANOSZ Paweł
9. KAŁUSEK Karol
10. KOWALSKI Paweł
11. KWIATKOWSKA Weronika
12. KWIATOŃ Wiktor
13. MAJER Kamil
14. MANDRYSZ Jolanta
15. MROZEK Piotr
16. NADARZY Marcin
17. NITNER Agata
18. OLSZYNA Radosław
19. PIONTEK Marta
20. SALA Emilia
21. TOMASZEK Dominika
22. WIECZOREK Łukasz
23. ZIMOCH Zofia


ŚLUBY
19 par zawarło związek małżeński  (Nazwiska podano w kolejności daty ślubu)

Śluby zawarte w naszym kościele
(przed rokiem 15)
 
Śluby naszych parafian zawarte poza parafią
(przed rokiem 8)
1. KNURA Mateusz i SALAMON Dagmara
2. PORWOŁ Marcin i MAŃCZYK Kamila
3. CHROBOK Tomasz i GASZKA Joanna
4. CYRAN Jonasz i KOSTKA Beata
5. JACHYM Damian i MANDRYSZ Małgorzata
6. KOPIEC Andrzej i MICZEK Joanna
7. TOMASIK Marcin i JONDERKO Katarzyna
8. PIELCZYK Rafał i GÓRKA Agnieszka
9. KAMIŃSKI Michał i BIERAWSKA Patrycja
10. MYŚLIWIEC Tomasz i BOJMEL Mirela
11. KACHEL Szymon i DZIDO Marta
12. WAŁACH Marcin i KASZTA Beata
13. BUGDOŁ Patryk i PENDZICH Katarzyna
14. PRZYBYŁA Radosław i SOMERLIK Martyna
15. GÜRTLER Michał i JANOSZ Małgorzata
16. MITKO Piotr i NOWAK Natalia
17. WOŹNICA Mariusz i PAULUS Barbara
18. WĘZIK Robert i BIERNACKA Beata
19. PSOTA Jarosław i LATOCHA Liliana
1. MANDRYSZ Mariusz i BIELACZEK Henryka
2. BAZLER Dariusz i KOZŁOWSKA Anna
3. KONSEK Marcin i TOMICZEK Hanna
4. SZCZEPANEK Krzysztof i TWARDOCH Janina
5. ŚWIĘTY Marcin i NIEDOBECKA Małgorzata
6. NIESOBSKI Rafał i ADAMCZYK Anna
7. POLOK Artur i KUŚ Barbara
8. BLINDA Adam i KIONKA Agnieszka
9. PORADA Grzegorz i SIEGMUND Patrycja
10. MISALA Marek i PORĄBKA Edyta
11. PIELCZYK Sebastian i PODLEŚNY Edyta
12. CHMIELEWSKI Krzysztof i MARYNIOK Agata
13. MIELIMONKA Krzysztof i WEINER Zuzanna


POGRZEBY
Zmarły 33 osoby - 11 kobiet i 22 mężczyzn (przed rokiem 29, w 2012 - 29)
(nazwiska podano w kolejności daty zgonu)

1. GORZOLNIK Henryk
2. CZERNIK Hubert
3. PIECHACZEK Maria
4. KACHEL Antoni
5. STYRNOL Albertyna
6. DZIEDZIOCH Maria
7. SZABAT Eugeniusz
8. KOZIK Stanisław
9. JESZKA Agnieszka
10. KOŹLIK Alojzy
11. MUSZALIK Józef
12. WOREK Józef
13. SZYMANOWSKI Marek
14. MIKA Zygfryd
15. MUCHOWSKA Anna
16. KRAJCZOK Wincenty
17. CHMIELEWSKI Andrzej
18. WRANA Jan
19. OGÓRCZYK Szczepan
20. SZEWCZYK Maria
21. KUROWSKA Krystyna
22. MOJŻYSZ Emil
23. WIECZOREK Henryk
24. KĘSKI Marian
25. WITKOWSKA Wioleta
26. BIERZA Konrad
27. SZEFCZYK Jan
28. PAWEŁEK Maria
29. MATUŁA Wiktor
30. SZYWACZ Gertruda
31. KACHEL Jan
32. BESUCH Maria
33. BUGDOL Stefan



ROZDANE KOMUNIE ŚW. – 54.425 (przed rokiem 54.938)


ODWIEDZINY CHORYCH – 386 (przed rokiem 437)


SENIORZY naszej wspólnoty parafialnej:

KOBIETY

Słonka Zofia ur. 09.06.1919   Rydygiel Stefania ur. 23.05.1927
Marek Augustyna ur. 22.08.1920   Bobrzyk Katarzyna ur. 19.06.1927
Mrozek Berta ur. 25.08.1920   Blachut Regina ur. 01.11.1927
Porwoł Gertruda ur. 30.10.1922   Donga Anna ur. 07.12.1927
Appel Helena ur. 27.12.1922   Pawelec Hildegarda ur. 18.12.1927
Marek Anna ur. 06.01.1923   Lukoszek Anna ur. 21.10.1928
Sobala Karolina ur. 16.01.1924   Kubek Anna ur. 13.06.1929
Bielica Agata ur. 05.02.1924   Kokot Dorota ur. 16.09.1929
Słanina Marta ur. 05.04.1924   Porwoł Salomea ur. 24.12.1929
Kurc Elżbieta ur. 19.11.1924   Mrozek Maria ur. 01.02.1930
Musioł Maria ur. 01.12.1924   Pytlik Maria ur. 17.05.1930
Twardoch Pryska ur. 02.12.1924   Francus Marta ur. 11.11.1930
Mielimonka Krystyna ur. 23.12.1924   Tront Dorota ur. 26.11.1930
Żurek Maria ur. 23.03.1925   Bluszcz Anna ur. 20.02.1931
Nowak Otylia ur. 27.04.1925   Zawisz Anna ur. 19.03.1931
Kachel Czesława ur. 02.05.1925   Kubik Hildegarda ur. 20.04.1931
Matuła Łucja ur. 26.10.1925   Niemiec Regina ur. 25.04.1931
Przybyła Regina ur. 22.11.1925   Strzelecka Elfryda ur. 19.06.1931
Chowaniec Łucja ur. 25.02.1926   Grzenia Zofia ur. 02.07.1931
Biront Anna ur. 22.04.1926   Kowalska Maria ur. 06.07.1931
Borek Ema ur. 31.12.1926   Świtula Gazela ur. 28.07.1931
Tront Berta ur. 19.02.1927   Sobala Erna ur. 22.08.1931
Porwoł Bronisława ur. 27.02.1927   Wrana Krystyna ur. 24.09.1931
Gładysz Gertruda ur. 08.03.1927      


MĘŻCZYŹNI:

Wieczorek Henryk ur. 07.03.1919   Szymczyk Czesław ur. 18.07.1930
Halfar Paweł ur. 21.06.1922   Musioł Emanuel ur. 15.09.1930
Pytlik Rudolf ur. 17.02.1927   Badura Izydor ur. 04.06.1931
Kubica Joachim ur. 07.02.1929   Zawisz Alojzy ur. 28.06.1931
Pytlik Alojzy ur. 28.06.1929   Pawełek Leon ur. 29.06.1931



MAŁŻONKOWIE o najdłuższym stażu małżeńskim

Irena i Alfred Siodmokowie ślub 17.10.1955
Elżbieta i Paweł Franiczkowie ślub 20.05.1956
Helena i Emanuel Musiołowie ślub 20.08.1956
Kunegunda i Henryk Dryjowie ślub 05.01.1958
Maria i Izydor Badurowie ślub 20.04.1958
Adelajda i Zygmunt Fojcikowie ślub 20.07.1958
Róża i Erwin Steblowie ślub 19.04.1959
Elfryda i Antoni Wieczorkowie ślub 24.08.1959
Halina i Jerzy Zientkowie ślub 14.09.1959
Róża i Gerard Roeznerowie ślub 20.09.1959
Edeltrauda i Jan Menclowie ślub 26.12.1959
Krystyna i Adolf Marszolikowie ślub 17.01.1960
Róża i Eugeniusz Kolorzowie ślub __.06.1960
Hildegarda i Rudolf Koloskowie ślub 10.10.1960
Irena i Adolf Klimkowie ślub 20.11.1960



Według kartoteki uaktualnionej w czasie kolędy rzeczywista liczba parafian (mieszkających na terenie parafii) wynosi 2734. Liczba ta może się różnić z danymi pochodzącymi z Wydziału Meldunkowego, ponieważ granice parafii nie pokrywają się z granicami administracyjnymi. Kartoteka nie zlicza też osób zameldowanych, a stale przebywających za granicą.

spisu treści

 


 

Podziękowanie za choinki

Dobiegł końca czas radosnej atmosfery, w której świętowaliśmy tajemnicę Bożego Narodzenia. Na to spotkanie nasze serca przygotowywaliśmy w okresie Adwentu. Odświętnie dekorowaliśmy nasze domy i ogrody wokół nich. A kiedy nadszedł czas powitania Bożej Dzieciny udaliśmy się do pięknie przystrojonej świątyni. Boży Dom jest Naszym wspólnym domem i o jego przygotowanie dbamy w sposób szczególny.

Serdeczne podziękowania kierujemy do ofiarodawców choinek: rodziny Franciszki i Jerzego Bierzów, Eugenii i Zygmunta Boczków, Kazimiery i Czesława Bojmelów, Brygidy i Henryka Kokotów oraz Krystyny Grabiniok i Małgorzaty Spandel.

Dziękujemy mężczyznom, którzy poświęcili czas i zajęli się wycięciem choinek, transportem i ustawieniem ich w kościele. Przy świątecznej dekoracji pracowali: Zenon Boczek, Piotr Bugdoł, Bartłomiej Cieślik, Henryk Grzybek, Jan Keler, Marek Kłosek, Wacław Magnor, Piotr Merkel, Stanisław Motyka, Andrzej Ochojski, Bernard Potyka, Adrian Sala, Marian Sala, Łukasz Skupień, Jan Styrnol, Herbert Tkocz oraz Jerzy Zawisz. Z roku na rok lista osób się wydłuża, co świadczy o rosnącym zaangażowaniu się parafian w spawy naszego kościoła.

Kolorowe dekoracje na bocznych ścianach i w prezbiterium kościoła wykonała Pani Karina Żymełka wraz z młodzieżą kl. III gimnazjum oraz starszymi ministrantami.

Dziękujemy Wszystkim za poświęcony czas, zaangażowanie i dbałość o Boży Dom, który jest Naszym Domem.

Parafianie z ks. Eugeniuszem Twardochem

do spisu treści

 


 

Rekolekcje wielkopostne

Parafia MB Królowej Polski w CZERNICY
w dniach od 21 do 25 marca 2015 r.
Rekolekcjonista: o. Artur Chełstowski, franciszkanin



SOBOTA 21.03.2015
Inauguracja rekolekcji - Veni Creator i nauka ogólna
17.00 Msza św.

NIEDZIELA 22.03.2015
Inauguracja rekolekcji - Veni Creator i nauka ogólna
Msze św. o 7.30; 10.30 i 16.00 i 15.30 Gorzkie Żale
17.00 Nauka stanowa dla BIERZMOWAŃCÓW i MŁODZIEŻY

PONIEDZIAŁEK 23.03.2015
  7.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00 Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
  9.30 Rekolekcyjne spotkanie dla dzieci klas 4-5-6
11.00 Rekolekcyjne spotkanie dla dzieci klas 1-2-3
17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00 Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
19.00 Nauka stanowa dla KOBIET

WTOREK 24.03.2015
  7.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00 Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
  9.30 Rekolekcyjne spotkanie ze spowiedzią dla dzieci klas 4-5-6
11.00 Rekolekcyjne spotkanie ze spowiedzią dla dzieci klas 1-2-3
17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00 Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
19.00 Nauka dla MĘŻCZYZN

ŚRODA 25.03.2015
  7.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00 Msza św. z nauką na zakończenie rekolekcji
  9.30 Msza św. z udziałem CHORYCH i Starszych Parafian oraz Wdów i Wdowców
11.00 Msza św. dla dzieci
12.00 Odwiedziny Chorych i Starszych Parafian
17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00 Msza św. z nauką na zakończenie rekolekcji


ŚRODA JEST DNIEM ZAKOŃCZENIA REKOLEKCJI
1.Błogosławieństwo z odpustem zupełnym
2.Kolekta rekolekcyjna na wszystkich Mszach św.


S P O W I E D Ź Ś W. - Każdego dnia pół godziny przed każdą Mszą św. (w czasie nauk nie spowiadamy)

do spisu treści

 


 

Znak Pokoju i Przyjaciele

Dnia 6.01.2015r. w naszej parafii odbył się kolejny koncert na rzecz dzieci niepełnosprawnych zorganizowany przez zespół muzyczny „Znak Pokoju” i Ośrodek Kultury w Czernicy. Był to już IV Koncert Charytatywny Znak Pokoju i Przyjaciele. Podczas niemalże 2 godzinnego występu zaprezentowały się zespoły: Singers, Imbir, Animus, Czelodka, Stokrotki, Trojak, Sidus, Znaczki, Znak Pokoju oraz chór Rapsodia. Co roku staramy się, aby koncert był uwieńczony występem gości specjalnych, którymi w tym roku były Claudia i Kasia Chwołka.

Oczywiście tegoroczny koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie wola ludzi, którzy z chęcią go wsparli i pomogli w jego realizacji, zatem jeszcze raz dziękujemy: księdzu proboszczowi Eugeniuszowi Twardochowi, firmie „Unister Sound” Jacek Pytlik, zakładowi fotograficznemu "FOTO Sycha", Kołom Gospodyń Wiejskich z Czernicy i Łukowa, dr Wojciechowi Bluszczowi, pani Irenie Kłosek, Ochotniczej Straży Pożarnej z Czernicy, Stowarzyszeniu Działań Lokalnych Spichlerz, Stowarzyszeniu U’RWIS, paniom z zespołu charytatywnego, pani katechetce Eugenii Boczek, dzieciom z SP w Czernicy.

Podczas koncertu odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz dzieci niepełnosprawnych z naszej parafii. Dzięki ofiarności naszych parafian, jak i wszystkich przybyłych gości, w tym roku udało nam się zebrać: 4673,66zł i 10$. Z całego serca dziękujemy wszystkim za złożone ofiary i za tak liczny udział w IV Koncercie Charytatywnym Znak Pokoju i Przyjaciele.

Joanna Porwoł

do spisu treści

 


 

Kolejna odsłona dawnych slajdów

Stowarzyszenie Działań Lokalnych „Spichlerz” zaprasza na kolejne dwa wieczory poświęcone pamięci i twórczości Księdza Jana Kapołki. Tym razem zobaczymy obrazy domów, zabudowań, przestrzeni wsi Czernica i Łuków Śląski.

Spotkania rozpoczną kolejny rok tematyczny SDL „Spichlerz”, tym razem będą to właśnie dawne domy i zabudowania. Prosimy, aby mieszkańcy na spotkania przynieśli fotografie i historie domów, w których mieszkają lub mieszkali ich przodkowie.

Czernica 26 lutego 2015r. godzina 18.00 w Ośrodku Kultury „Zameczek” w siedzibie Stowarzyszenia
Łuków Śląski 3 marca 2015r. godzina 18.00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

do spisu treści

 


 

Rezerwacja i opłaty za ławki odchodzą do lamusa

W ostatnim czasie nasiliły się głosy, dotyczące rezerwacji ławek kościelnych i braku wolnych miejsc dla osób wnoszących coroczne opłaty. Często bywało tak, że przed mszą świętą ławki wypełniały się wiernymi, a parafianie z imiennie przypisanym miejscem nie mogli w nich usiąść.

Na spotkaniu rady parafialnej przedyskutowano powyższy problem i jednogłośnie zdecydowano o rezygnacji z rezerwacji i opłat za ławki. Od tego roku, z chwilą przybycia do kościoła, możemy zajmować miejsca w dowolnie wybranej ławce, gdyż nie ma w nich już rezerwacji.

Fakt ten z pewnością ułatwi wiernym uczestnictwo we mszy świętej i nie będzie wzbudzać negatywnych emocji. Imienne kartki zostaną usunięte. Jednocześnie ks. Proboszcz zwraca się z prośbą do wiernych, by podczas mszy świętych, zwłaszcza w dni powszednie, zajmowali ławki bliżej ołtarza. Msza święta będzie przeżywana bardziej aktywnie i świadomie. Łatwiej też będzie przystępować do Eucharystii św. poprzez krótsze dojście do balasek.

Opłaty za ławki zasilały dotychczas konto parafialne i były przeznaczane na zakup sprzętu, służącego do utrzymania czystości wokół kościoła. Ponieważ Parafianie ze zrozumieniem partycypują w kosztach utrzymywania oraz podejmowanych inwestycjach, dlatego też opłaty za ławki zostają świadomie zniesione. Liczymy na dalszą ofiarność i dbałość o wspólny Dom Boży - wizytówkę Parafii.

Rada Parafialna z ks. Proboszczem

do spisu treści

 


 

Co piszczy w naszym sporcie?
 

W poszukiwaniu zimy na lodowisko do Pszowa

Podczas pierwszego semestru obecnego roku szkolnego zostały zorganizowane dwa wyjazdy na ulubione przez dzieci lodowisko w Pszowie. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem naszych uczniów na uprawianie sportów zimowych postanowiłam, żeby nasze pociechy spróbowały swoich sił na łyżwach. Najpierw pod opieką Z. Mrozek, I. Kwiatoń pojechali na nie uczniowie klas starszych, którzy doskonale radzą już sobie z jazdą, więc poświęcali czas na doskonalenie umiejętności. Najlepsi spośród nich będą reprezentowali naszą szkołę na zawodach.
18.11.14r. odbył się wyjazd wszystkich śmiałków łyżwiarskich zmagań na lodowisko do Pszowa. W tradycji naszej szkoły są od wielu lat takie wyjazdy, tak więc i w tym roku szkolnym przyszło nam wreszcie rozpocząć sezon zimowy. Chętnych jak zawsze nie brakowało. Nawet dzieciaki z kl. I dzielnie wpisywały się na listę. Odpowiednio przygotowani w czapkach, rękawiczkach, ocieplaczach, a nawet w kaskach oddaliśmy się nauce jazdy na łyżwach. Zabawa była fantastyczna, a co najważniejsze obyło się bez wypadów. Opiekę nad nami sprawowały panie: Celina Granieczny, Katarzyna Mandrysz, Stanisława Gryt (rodzic) oraz Zenobia Mrozek, które razem z nami spędzały te niezapomniane chwile na lodzie aktywnie jeżdżąc na łyżwach.

08.12. 2014r. został zorganizowany drugi wyjazd na lodowisko do Pszowa. Celem obydwu wyjazdów było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, integracja dzieci oraz oczywiście dobra zabawa. Przygotowanie się do wyjścia na lód zajęło nam trochę czasu, ponieważ uczestnikami wycieczki byli gównie uczniowie klas młodszych. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byli gotowi, wyszliśmy na taflę. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Każdy jeździł jak potrafił, starsze dzieci pomagały tym młodszym. Nasz wyjazd był bardzo udany. Pozwolił wzmocnić ogólną sprawność fizyczną. Poza tym podczas wspólnej zabawy był czas na lepsze poznanie nowych koleżanek i kolegów, a także wychowawców. Opiekunami tym razem były panie: P. Żydek, K. Dobrowolska, M. Drąg oraz J. Olszyna. Zrelaksowani i odprężeni odzyskaliśmy siły do dalszej nauki.


Udany wyjazd na kręgle

24.11.14r. po zakończonych lekcjach grupa uczniów naszej szkoły udała się wraz z naszymi koordynatorkami do pobliskich Rydułtów w celu poznania nowej bardzo ciekawej możliwości spędzania wolnego czasu tj. gry w kręgle. Jak się okazało gra sprawiła wszystkim dużo radości i dostarczyła wielu wrażeń. Rywalizowaliśmy na dwóch torach, zdobywając za rzuty punkty. Na tablicach elektronicznych mogliśmy na bieżąco obserwować swoje wyniki. Zabawie towarzyszyła sportowa atmosfera i ogromne emocje. Każdy z uczestników chciał wypaść jak najlepiej, a kule niejednokrotnie zbaczały z toru. Nawet nasze panie spróbowały swoich sił. Niestety czas szybko minął i musieliśmy wrócić do domu. Wszystkim bardzo podobała się taka forma ruchu, więc niebawem pojedziemy zagrać jeszcze raz.


Gminny turniej piłki halowej

08.12.14r. W naszej szkole został rozegrany Gminny Turniej halowej piłki nożnej. Uczestniczyły w nim reprezentacje z wszystkich ościennych podstawówek. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym”. Pierwszy mecz SP Czernica: SP Szczerbice zakończył się zwycięstwem dla gospodarzy 6:4. W drugim meczu Czernica uległa Gaszowicom 3:7, a następnie Gaszowice przegrały ze Szczerbicami 2:5. Każda z drużyn otrzymała po 3 pkt za zwycięstwo. Drugim kryterium wyłaniającym zwycięstwo była lepsza różnica bramek a następnie wynik bezpośredniego spotkania.

Wszystkie drużyny rozegrały bardzo interesujące pod względem sportowym spotkania. Roztańczone „czirdliderki” z kl. VI dopingowały chłopaków do gry. Najlepsi trzej zawodnicy z drużyny otrzymali pamiątkowe statuetki. Kapitanom wręczono dyplomy. Naszą Gminę w półfinałach reprezentowały będą Szczerbice.

Skład naszej reprezentacji: Łanoszka Patryk, Opolny Kamil, Gembalczyk Łukasz, Śmietanka Tomasz, Rakus Daniel, Watoła Kamil, Hoszek Jakub, Kolarczyk Denis, Zientek Albert, Szczyrba Dawid, Bombik Radek.

Z. Mrozek

do spisu treści

 


 

Zapomniane zwyczaje odkryte na nowo

Po zeszłorocznym sukcesie Projektu „Zapomniane Zwyczaje Naszych Przodków” Członkowie Stowarzyszenia Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych – U’RWIS postanowili ponownie przybliżyć najmłodszym mieszkańcom Naszej Gminy często zapomniane już zwyczaje i tradycje.

Od maja realizowane były dwa projekty:
- „Zapomniane zwyczaje Naszych Przodków”
- „Zapomniane zwyczaje w nowoczesnej formie”, będące kontynuacją działań rozpoczętych w 2013 r.:

Dzieci ponownie miały okazję poznać i zrozumieć zapomniane już zwyczaje swoich przodków. Zapoznały się z symboliką poszczególnych elementów dawnych świąt i obrzędów oraz odkryły zawarte w nich sensy i znaczenia. Dowiedziały się także, jaki jest rodowód obecnych zwyczajów świątecznych i jak bardzo różnią się one od tych dawnych. Warsztaty były prowadzone przez Koła Gospodyń Wiejskich z Łukowa Śląskiego oraz ze Szczerbic. W trakcie warsztatów dzieci mogły posłuchać opowiadań o tym, skąd się wzięły poszczególne zwyczaje i jak były dotychczas praktykowane. Najważniejszym elementem były jednak zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy samodzielnie mogli np. upiec chleb, zakisić ogórki czy przygotować domowy smalec.

Dlaczego w nowoczesnej formie?

Najpełniejszą wiedzę o lokalnych tradycjach posiadają osoby starsze. Seniorzy mieli okazję przekazać młodszemu pokoleniu dawne zwyczaje przy wykorzystaniu nowych technologii. W tym celu został zorganizowany kurs komputerowy dla seniorów. Warsztaty dotyczyły obsługi komputera, korzystania z Internetu i narzędzi internetowych. Seniorzy nauczyli się m.in. jak korzystać z poczty elektronicznej, poruszać się bezpiecznie po Internecie i korzystać z jego zasobów, ale również jak wykorzystać dostępne narzędzia internetowe, typu blog, do dzielenia się swoją wiedzą, zasobami, doświadczeniem.

Po co to wszystko?

Efektem przeprowadzonych warsztatów jest blog kulinarny założony i prowadzony przez seniorów, na którym zamieszczone zostały (i systematycznie portal będzie aktualizowany i rozbudowywany) tradycyjne, lokalne przepisy kulinarne (m.in. te przypomniane na warsztatach regionalnych). Dzięki temu seniorzy nie tylko zdobyli umiejętność wykorzystywania nowych technologii, ale jednocześnie dzięki nim ocalili od zapomnienia przepisy na lokalne potrawy.

To już jest koniec

Działania projektowe zakończyły happeningi regionalne, podczas których zaprezentowane zostały rezultaty projektu. Dzieci wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska poznawczo-degustacyjne, gdzie prezentowały czego nauczyły się dzięki regionalnym warsztatom. Każde stoisko poświęcone było innemu zwyczajowi. Można było skosztować chleba ze smalcem, miodem lub ogórkiem kiszonym, świątecznych wypieków czy bożonarodzeniowej moczki.

Gościem specjalnym był Utopek Psotnik, który rozdał pamiątkowe certyfikaty dzieciom biorącym udział w warsztatach oraz podziękował Paniom z KGW za przekazanie wiedzy o lokalnych tradycjach. Dodatkowo każdy uczestnik happeningu mógł otrzymać pamiątkowy kalendarz ilustrowany fotografiami dzieci z warsztatów oraz publikację poświeconą śląskim tradycjom i zwyczajom.

Projekt „Zapomniane zwyczaje Naszych Przodków” realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO). Projekt „Zapomniane zwyczaje w nowoczesnej formie” realizowany był w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

do spisu treści

 


NEKROLOGI



Śp. Maria BESUCH    (ur. 22.02.1936 / zm. 24.12.2014)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Antoniemu, córce Danucie z mężem Leonem, wnukowi Robertowi, wnuczce Renacie z mężem Janem, prawnukowi Hubertowi, siostrze Bronisławie z rodziną.



Śp. Stefan BUGDOL (ur. 26.12.1951 / zm. 31.12.2014)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Marii, synowi Wojciechowi, córce Agacie z mężem Remigiuszem; wnukom Lence i Mikołajowi, teściowej Reginie, szwagrowi Jerzemu z żoną Józefą, bratowej Krystynie, bratu Czesławowi z żoną Marią; bratankom: Zbigniewowi z rodziną, Pawłowi z żoną Iwoną, siostrze Urszuli z mężem Józefem.



Śp. Anastazja NOWAK (ur. 08.08.1931 / zm. 02.01.2015)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Jerzemu z żoną Weroniką, córce Anieli z mężem Jerzym, wnuczce Magdalenie z mężem Grzegorzem, wnukowi Krystianowi, wnukowi Mariuszowi z żoną Katarzyną, wnukowi Zbigniewowi z żoną Sylwią; prawnukom Wiktorii i Sebastianowi, siostrze Albertynie, szwagrowi Izydorowi, szwagierkom Dorocie, Łucji i Apolonii z rodzinami.



Śp. Antoni PIELCZYK (ur. 01.12.1954 / zm. 05.01.2015)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Dorocie, córce Ewelinie z mężem Marcinem i córeczką Emilką, synowi Sebastianowi z żoną Edytą, bratu Zygfrydowi z rodziną, szwagierce Gabrieli z rodziną, szwagrowi Stefanowi, teściowej Anieli.
 

 



Śp. Agnieszka CHMIELEWSKA (ur. 17.09.1922 / zm. 08.01.2015)

Wyrazy współczucia składamy: dwom córkom z mężami, 3 synom, wnukom.

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w środę 11 lutego o g. 17.00

 



Śp. Roman KUBEK (ur. 23.03.1959 / zm. 21.01.2015)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Gabrieli, synowi Pawłowi z żoną Moniką, synowi Piotrowi z żoną Anną, wnukom: Romanowi, Łukaszowi, Nikoli i Michałowi; siostrze Krystynie oraz braciom Józefowi i Alojzemu z rodzinami, teściowej Hildegardzie.

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w poniedziałek 23 lutego o g. 17.00

 



Śp. Hildegarda MYŚLIWIEC (ur. 27.06.1942 / zm. 23.01.2015)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Damianowi, synowej Justynie; wnukom: Łukaszowi, Mateuszowi, Radkowi i Magdzie

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 1 marca o g. 7.30

 

do spisu treści