RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  177/2015  /  grudzień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Adwent

- spektakl „KRZESIWO”
- Lokalne świętowanie
- Adwentową ciszą
- Kiedy mówisz
- „Tak mało na świecie dobroci, a tak wiele jej światu potrzeba”
- Plan kolędy na rok 2015/2016
- Św. Barbara patronka górników i Polski podziemnej
-
Zaproszenie na opłatek
- Jubileusze małżeńskie

- Odmiana nazwisk w języku polskim
- Działalność zespołu folklorystycznego Trojak
- Niecodzienny gość w czernickiej szkole
- Akcja Stop narkotykom i dopalaczom
- Przez Niepokalaną
- Nekrologi
 

 

Adwent

Blisko już jest nowy okres liturgiczny - Adwent. Co to właściwie jest adwent i jakie jest jego znaczenie? Adwent, to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa w tajemnicy Bożego Narodzenia, czyli czas duchowego przygotowania na przyjęcie Mesjasza Pańskiego. Jest to bowiem okres liturgiczny, rozpoczynający rok kościelny i przygotowujący nas na przyjście Chrystusa w liturgii Bożego Narodzenia, a także na Jego powtórne przyjście na końcu świata. Czas adwentu jest dość krótki, bo trwa zaledwie ponad trzy tygodnie, wyznaczony czterema niedzielami. Początki adwentu sięgają IV wieku. Trwał on wtedy czasowo jeszcze krócej. Obecnie adwent czterotygodniowy obchodzony jest od VI wieku i wtedy miał charakter pokutny, gdyż był analogią do Wielkiego Postu.
Adwent w sensie biblijnym rozpoczął się właściwie w raju u początków ludzkości Adama i Ewy. Powiedział Bóg: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie (szatanie) a niewiastę (Ewę-Maryję), pomiędzy twoje potomstwo a jej potomstwo. Ono zmiażdży ci głowę a ty zmiażdżysz mu pietę” (Rdz 3,15). Co znaczą te tajemnicze słowa, które Bóg powiedział do Ewy, po grzechu nieposłuszeństwa? Właściwym pogromcą węża-szatana będzie Mesjasz, którego w Betlejem urodzi Ewa-Maryja, „pełna łaski”. Jest to pierwsze proroctwo mesjańskie, choć jeszcze bardzo ogólnikowe zwane Protoewangelią, czyli pierwszą radosną nowiną o Mesjaszu.
Od tego wydarzenia w raju i od słów obietnicy objawionych przez Boga Stworzyciela, a skierowanych do Adama i Ewy - zaczął się biblijny i historyczny Adwent, oczekiwanie na pierwsze przyjście Boga na świat w tajemnicy Bożego Narodzenia Jezusa Chrystusa. Obecny adwent liturgiczny przypomina nam ten bardzo długi niegdyś czas adwentu. Teksty adwentowych czytań mszalnych, ukazują wielkich królów i Proroków Starego i Nowego Testamentu, którzy przepowiadali przyjście Mesjasza. Objawiali Najświętszą Maryje Pannę, św. Jana Chrzciciela, który jest główną postacią pierwszej części adwentu, czyli poprzednik Pański „gotujący drogę na pustyni”, przez wezwanie do wewnętrznej przemiany, pokuty i odrodzenia duchowego oraz mesjańskiego proroka Izajasza. W natchnionych ich Pismach, w czytaniach mszalnych - mówi do nas Bóg.
Przez adwent przygotowujemy się nie tylko do Bożego Narodzenia, ale również na drugie, uroczyste i oficjalne przyjście Chrystusa „w mocy i chwale, na końcu czasów i świata”. Wtedy spełni się to wszystko, co Bóg zamierzył wobec każdego z nas i wszystkich narodów. Wówczas każdy stając wobec Chrystusa, ujrzy w jakim stopniu spełnił to, czego Bóg od niego oczekiwał czy życie właściwie wykorzystał, czy też je zmarnował.

Adwent ma swoje symbole, które już właściwie znamy. Wystarczy je przypomnieć. Świeca, jako dodatkowa, zwana „roratka”, zapalana w czasie Mszy roratniej. Jest, wysoka, biała, przepasana białą lub niebieską wstążką symbolizującą Maryję, która w ciemności nocy wnosi ludziom Jezusa - „Światłość ze Światłości”.
Wieniec adwentowy, upleciony z gałązek świerkowych z czterema, czerwonymi świeczkami, które symbolizują cztery niedziele adwentu. Okrągły kształt wieńca oznacza, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Wykonany z gałązek iglastych drzewek, zawsze zielonych, ma oznaczać życie wieczne, jakie daje Jezus.
Wędrująca figurka Matki Boskiej. Po Mszy roratniej dziecko, które ją wylosowało zabiera figurkę z kościoła do domu. Przy niej rodzina „celebruje liturgię”, odmawiając różaniec, śpiewa pieśni adwentowe i maryjne.
Lampion adwentowy. W czasie mszy roratniej w kościele wyłączone jest oświetlenie. W ciemności kościoła jest jednak „świetliście-kolorowo” z lampionów dzieci, zwłaszcza w czasie mszalnego „Gloria”, gdy dzieci trzymają podniesione lampiony. Lampiony przypominają Jezusową przypowieść o roztropnych pannach, które z zapalonymi lampami w rękach czekały na powrót oblubieńca weselnego (przeczytaj Mt 25,1-13). W adwencie w oknach wielu domów widać światło elektrycznych żarówek, albo na głównych drzwiach wianuszek z kolorowym dzwonkiem.
Adwent wnosi w życie rodzinne i parafialne wiele radości, którą szczególnie kolorowo przeżywają dzieci, szczególnie w czasie mszy roratnich, śpiewając atrakcyjną, tematyczną piosenkę, związaną z głównym tematem rorat. Z tego tematu roratniego, każde dziecko otrzymuje obrazek, tajemniczą zagadkę, niektóre wylosują figurkę Niepokalanej.

Oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa inspiruje nas do wewnętrznej duchowej przemiany, przez oczyszczenie z grzechów w Sakramencie Pokuty, przez udział w mszach adwentowych i wspomaganiu dzieł charytatywnych w dziele pomocy dzieciom w nabywaniu świec wigilijnych. Adwent przypomina nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem-adwentem, choćby dlatego, że stale do czegoś dążymy. Człowiek, który na nic już nie czeka, staje się nieszczęśliwy. Dlatego nasze życie pogłębia się duchowo i w nadziei, bo jest oczekiwaniem Kogoś - czekaniem na przychodzącego Jezusa: „Niebiosa spuście z rosą Sprawiedliwego, ziemio otwórz się i wydaj Zbawcę naszego”.

ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

SDL Spichlerz i Teatr SAFO dla dzieci prezentują
spektakl „KRZESIWO”
na motywach baśni H. Ch. Andersena

Bajka mówiąca o tym, że nie wszystko jest zawsze czarne albo białe, dobre lub złe i że czasem żeby zdobyć fortunę, królestwo i piękna księżniczkę, trzeba wykazać się nie lada sprytem i pewnością siebie. Reżyseria i scenografia: Kasia Chwałek.

Teatr SAFO został założony w 2010 roku przez Kasię Chwałek przy Rydułtowskim Centrum Kultury. Zadebiutował spektaklem „Szczeliny”. Kolejne premiery to „Miłość uspokaja”, „Był pierwszy piątek miesiąca”, a we współpracy z Stowarzyszeniem Działań Lokalnych Spichlerz „Prawiek” oraz spektakle dla dzieci „Wilki w ścianach” i „Krzesiwo”.

Przedstawienie odbędzie się 11 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury "Zameczek" w Czernicy. Czas trwania 30 min. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona !!! Ze względów organizacyjnych prosimy o zaopatrzenie się w darmowe wejściówki, zapewni to małym i dorosłym widzom komfort uczestniczenia w widowisku. Informacje na www.sdlspichlerz.pl, pod nr telefonu 506 195 691.

 


 

Lokalne świętowanie

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz wraz z Sołtysem Sołectwa Czernica oraz Radą Sołecką i Radnymi zapraszają do wspólnego świętowania.

Być może wraz z pasjonatami rozgwieżdżonego nieba uda się odkryć tajemnicę Pierwszej Gwiazdy? Czy uda się ją odnaleźć? Jaka jest jej historia? Jak to możliwe, że przekazała ludziom niezwykłą wiadomość o cudzie nowego życia? Wraz z grupą Astrohunters podejmiemy wyzwanie, licząc na to, że kapryśny czasem nieboskłon uchyli nam rąbka swojej niezmierzonej tajemnicy?

Zanim w naszych domach uniesie się zapach świątecznego piernika z domieszką cynamonu i goździka – wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich spróbujemy odnaleźć smaki i zapachy dzieciństwa. Przywołamy atmosferę minionych lat, kiedy to kuchenny stół łączył wszystkich domowników. Jesteśmy przekonani o tym, że Wasza inwencja twórcza da znać o sobie podczas wspólnego lukrowania i przyozdabiania ciasteczek.

Święta – to przede wszystkim rodzinna atmosfera ubogacona także niezwykłą symboliką tych dni. Nie może obyć się zatem bez kolorowych bombek i łańcuchów, które własnoręcznie wykonamy. Potem, w barwnym korowodzie czernicko-łukowskich Kolędników, udamy się pod pachnącą jeszcze żywicą i lasem choinkę. Wspólnie przystrojone drzewko, które znajdzie swoje miejsce na skwerku przed czernickim kościołem, będzie cieszyć oko całej społeczności lokalnej.

Niech wiatr poniesie radosną nowinę - wyśpiewaną razem z zespołami i szkolną młodzieżą. Oby słowa nuconych kolęd poszybowały w przestworza oplatając naszą wieś świąteczną atmosferą. Wspólne kolędowanie niech przypomni o tym, co dawno zapomniane i połączy na nowo pokolenia.

Zapraszamy do Niezbędnika Małego Kolędnika – czyli do Lokalnej Poczty Świątecznej. Pragniemy przypomnieć Wam czasy, kiedy kartki świąteczne z własnoręcznie napisanymi życzeniami były sposobem zachowania pamięci o bliskich. Tym razem także kartki będą niebanalne – bo zaprojektowane przez najmłodszych mieszkańców naszej Gminy.
Za pośrednictwem Kolędników z naszej Lokalnej Poczty Świątecznej będziecie mieć okazję wysłania życzeń do Waszych bliskich i przyjaciół mieszkających na terenie Czernicy i Łukowa Śląskiego.

Zapraszamy wszystkie dzieciaki, którym nie straszne farbki, pędzle czy pastele!!! SDL Spichlerz ogłasza konkurs pt „LOKALNA POCZTÓWKA BOŻONARODZENIOWA”. Prace przyjmowane są do dnia 7 grudnia 2015. Szczegóły: www.sdlspichlerz.pl

do spisu treści
 


 

Adwentową ciszą

Adwentową ciszą świat ukołysany
zadumą otulił czas oczekiwania
tęsknotą zbudzona ludzkość czeka wieści
tej Nocy spełnienia obietnicy Pana

„Oto Pan Bóg przyjdzie” serca dzwonów niosą
piosenkę nadziei po calutkiej ziemi
ich echo odbija się o niebios bramy
by Bóg zesłał miłość co serca odmieni

By ta Mała miłość co się nam narodzi
była iskrą wiary co w płomień się zmienia
by nas wspomagała na zakrętach drogi
była światłem duszy celem przeznaczenia

Regina Sobik

do spisu treści
 


 

Kiedy mówisz

Aleksandrze Iwanowskiej

Nie płacz w liście
nie pisz że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka- to otwiera okno
odetchnij popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia
i od zwykłych rzeczy naucz się spokoju
i zapomnij że jesteś gdy mówisz że kochasz

ks. Jan Twardowski

do spisu treści
 


 

„Tak mało na świecie dobroci, a tak wiele jej światu potrzeba”

W wakacyjnej gazetce 2014 r. ukazała się wzmianka o zapisach na kurs komputerowy dla seniorów. Bardzo szybko została zamknięta lista chętnych. 8 lipca odbyły się pierwsze wykłady. Licznie przybyłych niezmiernie ciepło powitały panie: Ewa Kowol, Joanna Appel i przemiły młodzieniec z kucykiem na głowie -był to nasz wykładowca. Od tej chwili wszystkim nam zapadł głęboko w serca. Oczarował nas swoją dobrocią i ogromną precyzją. Lekcje nasze odbywały się 2 godz. tygodniowo i przebiegały w milutkiej atmosferze w bibliotece u Pani Ewy, która to udostępniła nam lokum. Przygotowała zawsze miejsce pracy, pachnąca kawę i przeróżne smakołyki. Czuliśmy się jak u mamy !! Cechowało nas jedno : wielka miłość do komputera i internetu, oraz zupełny brak wiedzy w tej dziedzinie. Nasze posiwiałe głowy były nieco już oporne i mniej chłonne na wiedzę. Pan Rafał dokładnie przedstawił nam budowę i podstawowe działanie komputera. Z wielkim zażenowaniem słuchaliśmy lekcji, na które przychodziliśmy zawsze bardzo punktualnie i sumiennie Do dnia dzisiejszego kurs ten trwa, choć miał być tylko 9 tygodni. Nie mam pojęcia dlaczego nawet największe "orły " nie pojęłyby takiego trudnego zadania w tak krótkim czasie. Podczas trwania kursu 60 + najlepszą słuchaczką okazała się pani Irena Pytlik. Reasumując miniony czas, nauczyliśmy się wiele (co zresztą widać). Przedsięwzięcie to byłoby jednak niemożliwe gdyby nie przyjazna dłoń ludzi dobrej woli. Dziękujemy przede wszystkim Stowarzyszeniu URWiS z poprzednim prezesem panem Grzesiem Kuszkiem, a obecną Anną Pytlik na czele, pani Kasi Rząsa, pani Ewie Kowol, pani Asi Appel oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wyciągają rękę w kierunku potrzebujących. Raz jeszcze składamy wszystkim Wam podziękowania. Najwięcej jednak ukochanemu przez wszystkich słuchaczy panu RAFAŁOWI KURCOWI - za wszelkie dobro, miłe słowa, za utracony czas i środki. Za pomoc oferowaną ciągłym naprawianiem naszego sprzętu. Pragniemy życzyć wiele satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć! Muszę z bólem zaznaczyć że w trakcie trwania kursu zmarł spokojny i cichy słuchacz z Łukowa Śl. p. Helmut Grinspek - cześć jego pamięci!

Wdzięczni słuchacze kursu komputerowego 60+

do spisu treści
 


 

Plan kolędy na rok 2015/2016

27 grudnia - niedziela, g12.00
1. Czernica, ul. Powstańców (od p. Mandrysz do p. Kawulok), osiedle za Zameczkiem
2. Czernica, ul. Jana od p. Parat do p. Pytlik

28 grudnia - poniedziałek, g. 10.00
1. Czernica, ul. Barcioka
2. Czernica, ul. Wolności od p. Pytlik do p. Luleczko, ul. Młyńska

29 grudnia - wtorek, g. 10.00
1. Łuków, ul Graniczna, Leśna do p. Krawczyk
2. Czernica, ul. Powstańców - od p. Woźniak do p. Nowak (bez osiedla za Zameczkiem)

30 grudnia - środa, g. 10.00
1. Czernica, ul. Potokowa, Dębowa, Reja
2. Łuków, ul. Wolności od p. Choroba do p. Smagoń, ul. Stawowa

2 stycznia - sobota, g. 10.00
1. Czernica, ul. Podleśna - od p. Mróz do p. Porwoł-Kostka
2. Czernica, ul. Podleśna od p. Kachel do p. Tront

3 stycznia - niedziela, g. 12.00
1. Łuków, Wolności od p. Kubica, Dworska
2. Czernica, ul. Graniczna, Osinki

4 stycznia - poniedziałek, g. 10.00
1. Czernica, ul. Wolności od p. Wochnik do p. Bezuch
2. Czernica, ul. Podleśna od p. Bizoń do kapliczki

5 stycznia - wtorek, g. 10.00
1. Czernica, ul. Biskupa od p. Niewrzoł, Osadowa, Wąwozowa
2. Łuków, ul. Wolności od końca do p. Bobrzyk

7 stycznia - czwartek, g. 10.00
1. Czernica, ul. Oborska, Hallera
2. Czernica, ul. Wolności od Zameczka do p. Zawisz

8 stycznia - piątek, g. 10.00
1. Czernica, ul. Buczyna od p. Kubek do p. Chmielewskich

9 stycznia - sobota, g. 10.00
1. Czernica, ul. Stara i Łączna
2. Łuków, ul. Lipowa, Kolejowa
 
10 stycznia - niedziela, g. 12.00
1. Łuków, ul. Jana od kapliczki w Łukowie do p. Pytlik

11 stycznia - sobota, g. 10.00
1. Czernica, ul. Sobieskiego, od p. Grzybek do p. Salamon, Zielona, Biskupa
2. Czernica, ul. Buczyna od p. Kopiec do p. Gaszka

do spisu treści
 


 

Św. Barbara patronka górników i Polski podziemnej

Dzień 4 grudnia jest tradycyjnym świętym górników nazywanym popularnie Barbórką. Święto to z typowo religijnego stopniowo przekształciło się w bardzo świecką tradycję ludową. W czasach okupacji hitlerowskiej i stanu wojennego św. Barbarze – opiekunce ludzi podziemia – polecała się polska konspiracja.
Święta jest też opiekunką rodzin i dobrej śmierci. Należy do tzw. czternastu pomocników w potrzebie. W ikonografii przedstawiana jest często z gałązką palmową, symbolem dziewictwa i męczeństwa.

Z okazji barbórkowego święta pragniemy złożyć wszystkim Górnikom i ich Rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności. Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, komfortu życiowego i pewności dnia jutrzejszego.

Szczęść Boże!
Zespół redakcyjny

do spisu treści
 


 

Zaproszenie na opłatek

8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny zapraszam wszystkie grupy modlitewne i apostolskie naszej parafii do udziału w mszy św. o godz. 17ºº.  Po wspólnej modlitwie odbędzie się spotkanie członków tych grup w Ośrodku Kultury „Zameczek”.

ks. proboszcz E. Twardoch

do spisu treści
 


 

Jubileusze małżeńskie

28 października 2015r. w Domu Przyjęć „Ewa” w Piecach odbyły się uroczyste obchody jubileuszy pożycia małżeńskiego z udziałem par obchodzących Żelazne, Diamentowe, Szmaragdowe i Złote Gody. Zebranych powitała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gaszowicach Halina Bobrzyk oraz Wójt pan Paweł Bugdol. Radę Gminy Gaszowice reprezentował radny Jerzy Kawulok. W uroczystości wzięli udział również proboszczowie parafii Gaszowice, Czernica i Szczerbice. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze. Były gratulacje, kwiaty, życzenia. Część artystyczną przygotowały dwa zespoły dziecięce - „Lilijki” i „Majrs” ze Szkoły Podstawowej w Czernicy, pod kierownictwem pani Patrycji Żydek.

W gronie dostojnych jubilatów znaleźli się również nasi Parafianie:

Złoty jubileusz małżeński świętowali:
 Franciszka i Jerzy Bierzowie
 Halina i Joachim Bobrzykowie
 Krystyna i Jerzy Boczkowie
 Lidia i Ginter Brachaczkowie
 Aurelia i Jan Gorzolnikowie
 Anna i Hubert Kubicowie
 Pelagia i Karol Paprotni
 Krystyna i Engelbert Rakusowie
 Helena i Zygmunt Troszkowie
 Róża i Franciszek Weczerkowie

Szmaragdową - 55 rocznicę ślubu obchodzili:
 Irena i Adolf Klimkowie
 Róża i Eugeniusz Kolorzowie
 Hildegarda i Rudolf Koloskowie

Diamentowe gody - 60 rocznicę ślubu świętowali:
 Irena i Alfred Siodmokowie

Jedna para świętowała 65 rocznicę ślubu - czyli żelazny jubileusz, a są to:
 Dorota i Piotr Prockowie

Dostojnym Jubilatom gratulujemy pięknych rocznic małżeńskich i życzymy, aby kolejne lata wspólnego życia przeżywali w dobrym zdrowiu, uświęcani błogosławieństwem Pana Boga, otoczeni miłością dzieci, wnuków i prawnuków. Niech Im towarzyszy poczucie dobrze przeżytych lat, wypełnienia swego powołania życiowego i przykładu życia rodzinnego, jaki zostawiają następnemu pokoleniu.

Halina Bobrzyk
ks. Eugeniusz

do spisu treści
 


 

Odmiana nazwisk w języku polskim
Rozmowa z wybitnym językoznawcą prof. Janem Miodkiem

- Panie profesorze, dlaczego ludzie nie chcą odmieniać nazwisk?
- Krąży jakaś fałszywa opinia, że w tekstach oficjalnych nazwisk się nie odmienia. Bo w życiu codziennym, w mowie żywej nie jest źle. Ludzie chodzą do Nowaka, przyglądają się Nowakowi, podchodzą do Widery, Pietraszki i Widerze albo Pietraszce coś dają. Ale jak teraz trzeba temu Nowakowi, Widerze albo Pietraszce dać dyplom, nagle następuje jakieś zdumiewające usztywnienie postaw gramatycznych i dyplom uznania jest "dla Jana Nowak". Ja to widzę na dyplomach, w dedykacjach uczniowskich, widzę i słyszę w intencjach mszalnych!

- W kościele na każdej mszy odczytywane są nazwiska w intencjach, z reguły nieodmienione.
- Kiedyś usłyszałem, że to jest msza koncelebrowana: jedna intencja w 10. rocznicę śmierci Jana Kowalczyka, a druga w 5. rocznicę śmierci Stanisława Pawełczyk. Wiem, skąd się to wzięło. Rodzina tego pierwszego na kartce z intencją po ludzku to nazwisko odmieniła, druga podyktowała proboszczowi formę nieodmienioną.

- Proboszcz mógł poprawić na ambonie, ale zazwyczaj nazwiska w intencjach są nieodmienione.
- Raz na kolędzie zapytałem księdza, dlaczego to tak wygląda w kościele. Proboszcz mi odpowiedział, że ludzie się obrażają, jak nazwiska są odmienione. No, ja tego pojąć nie mogę!

- Nazwisk nie odmieniają także niektórzy nauczyciele.
- W zeszłym tygodniu dowiedziałem się, jak to jedna nauczycielka powiedziała, że nie należy odmieniać nazwisk znaczących. Trudno mi było zachować spokój, bo nie ma ani jednego nazwiska etymologicznie nieznaczącego! I Miodek i Nossol, i Bednorz, i Tkocz, i Kowalski, i Potocki to są nazwiska znaczące. Etymologia niektórych nazwisk może być co najwyżej zatarta, ale ono na pewno coś znaczyło.

- A nazwiska obce?
- Też się odmieniają, zwłaszcza te, które takiej prostej odmianie podlegają: Smith-Smitha-Smithowi, Kennedy-Kennedy'ego-Kennedy'emu, Chirac-Chiraca-Chiracowi itd.

- Pisaliśmy o jubileuszach złotych godów. Jeden z Czytelników zapytał mnie, czy pytałem pary małżeńskie o zgodę na odmienianie ich nazwisk.
- Mój Boże kochany! Wiadomo, że jest 50-lecie małżeństwa państwa Nowaków, chociaż oczywiście 95 procent ludzi napisze w oficjalnym tekście, że to złote gody "państwa Nowak". To jest błąd!

- Ale największy kłopot jest w tym, że wiele osób nie życzy sobie odmieniania ich nazwiska.

- Genialny matematyk i świetny aforysta Hugo Steinhaus powiedział takim, którzy nie życzyli sobie odmieniania ich nazwiska: "Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!". To tak samo, jakbym ja zażyczył sobie, że w telewizji ma być plansza "Był to program pana Miodek". To jest przecież nonsensowna prośba!

Przypominam wszystkim - w języku polskim nazwiska należy odmieniać.

Rozmawiał Mirosław Dragon

do spisu treści
 


 

Działalność zespołu folklorystycznego "Trojak"

Zespół "Trojak" został założony w 2014 r. przy Ośrodku Kultury w Czernicy z inicjatywy Z. Niestroja jak i pań Małgorzaty Witek i Grażyny Guni oraz Dyrekcji Ośrodka Kultury.
Na początku zespół liczył parę osób i był tylko jeden instrument akordeon. Z czasem przybywały nowe osoby. Obecnie zespół liczy 17 osób i ma swoją kapelę w skład, której wchodzą: klarnet - A. Szendra, akordeon - H. Tkocz, Z. Niestrój, skrzypce i bęben.
Działalność zespołu ludowego, to przede wszystkim wykorzystanie potencjału twórczego środowiska, to stworzenie oferty dla ludzi starszych i nie tylko, do aktywnego spędzania czasu wolnego a przez to do tworzenia życia kulturalnego na terenie gminy Gaszowice, poprzez wyjazdy spotkania, poznanie programu innych zespołów, konfrontacji dokonań artystycznych.
Pomimo tak krótkiej działalność zespół zdobył trzecie miejsce na konkursie "Złoty Dzwon", który odbył się w Połomi. Swoimi występami uświetnił wiele imprez w naszej gminie, np. Majówka powstańcza, "Plenerowe jajko", Dni Czernicy, Dożynki gminne w Szczerbicach itp.
Obecnie zespół rozwinął się o grupę taneczną pod kierunkiem p. Aleksandry Wengierskiej. Zajęcia dla dziecięcej grupy tanecznej odbywają się w poniedziałki i środy od godz. 17:15 do 18:30. Dorosła grupa taneczna w poniedziałek po godz. 20.
Zespół zaprasza chętne osoby do krzewienia kultury śpiewaczej i tanecznej na terenie gminy Gaszowice.

Instruktorzy zespołu "Trojak"

do spisu treści
 


 

Niecodzienny gość w czernickiej szkole

Na zaproszenie pani Zenobii Mrozek do naszej szkoły przybył niezwykły gość – światowej klasy sportsmenka, zdobywczyni Pucharu Świata w triathlonie pani Ewa Bugdoł. Podczas spotkania z uczniami zawodniczka bardzo ciekawie opowiadała o swoim dążeniu do sukcesów, od czasów, gdy sama równocześnie pracując i trenując, poprawiała swoje wyniki, do ostatnich osiągnięć, m.in. mistrzostwa w Pucharze Świata w triathlonie kobiet w Chinach. Przywiozła ze sobą swój rower, który bardzo uczniów zainteresował oraz piankę, w której pływa w zawodach. Jest to w ostatnich latach bardzo popularna dyscyplina, skupiająca trzy konkurencje: pływanie, rower i bieg. Wymaga niezwykłej kondycji, wynikającej z wielogodzinnych codziennych treningów.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali dziesiątki pytań, m.in. o ilość medali (zawodniczka nie wiedziała ile ma, ale zdradziła, że je zważyła i mają łączną wagę 15 kg!), przebieg zawodów, sposób trenowania, a także cenę sprzętu. Na koniec uprzejma sportsmenka podpisywała dla wszystkich chętnych (czyli wszystkich obecnych) swoją fotografię na pamiątkę.

do spisu treści
 


 

Akcja "Stop narkotykom i dopalaczom"

W naszej szkole przeprowadzono cykl zajęć uświadamiających uczniom szkodliwość i niebezpieczeństwo przyjmowania narkotyków i dopalaczy. 3 listopada klasy III – VI uczestniczyły w przedstawieniu profilaktycznym w wykonaniu profesjonalnej grupy teatralnej. Teatr przedstawił historię pewnej nastolatki, która była namawiana do przyjmowania podejrzanych substancji, jednak dzięki pomocy przyjaciela, rodziców i szkoły nie doszło do nieszczęścia. Po przedstawieniu każda z klas pracowała nad innym zadaniem. Powstały piękne, mądre plakaty, prace plastyczne i opowiadania. Hasła z plakatów na pewno zostaną zapamiętane, np. „Dopalacze, narkotyki, to nie dla mnie smakołyki!”.

9 listopada podobny temat podjęli uczniowie klas I – III. Dla nich wystąpiło kółko teatralne z naszej szkoły, prezentując sztukę „Po drugiej stronie”. Opowiedziano w niej historię dwojga nieszczęśliwych dzieci, które nie mogąc poradzić sobie z problemami domowymi szukały pomocy w „lekarstwach” rozprowadzanych przez niebezpiecznego starszego kolegę. Na szczęście z pomocą przyszły im postaci z bajek, które wskazały, że dzieci mogą liczyć na pomoc dorosłych: nauczycieli, pani pedagog, bliskich. Podczas spotkania małe dzieci uczestniczyły też w scenkach, w których nauczyły się poprawnych zachowań, w tym odmawiania poczęstunku od nieznajomych.

Podsumowaniem akcji było: dla dzieci – spotkanie z panią pielęgniarką, która uświadomiła, jakie są zdrowotne konsekwencje korzystania z narkotyków i dopalaczy, a dla dorosłych – prelekcja pani psycholog podczas spotkania z rodzicami.
Mamy nadzieję, że tak wnikliwe omówienie problemu stanie się dla naszych uczniów drogowskazem, gdy natkną się w swoim życiu na te bardzo niebezpieczne środki odurzające.

A.T.
 

do spisu treści
 


 

Przez Niepokalaną

Święty Maksymilianie,
żyłeś miłością człowieka.
Niepokalana Maryja
ciche Twe serce urzekła.

Przez Niepokalaną Matkę
chciałeś odrodzić świat,
W Jej służbie i kochaniu
każdy nam bliźni, brat.

Życie Twe było trudem,
walką o Boże Królestwo.
Z pracy rodziła się radość,
rycerstwa pokój niebieski.
Przez Niepokalaną Matkę
chciałeś obronić świat,
siejąc w krąg Jej imienia
błękitny szczęścia kwiat.

Życie Twe, Ojcze Kolbe,
spłonęło ogniem wiary,
aby żył człowiek drugi,
sam siebie składasz darem.

Przez Niepokalaną Matkę,
przez śmierci swojej ból,
pragniesz, by świat pokojem
ogarnął Chrystus Król.

Wanda Łakowicz


do spisu treści
 


Nekrologi



Śp.   Czesław TKOCZ (ur. 07.09.1951 / zm. 11.11.2015)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Leokadii, synowi Andrzejowi z żoną Justyną, synowi Markowi z żoną Jolą, wnuczkom: Oliwi i Kasi; siostrze Krystynie z rodziną, siostrze Halinie z rodziną, bratu Zygmuntowi z rodziną

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w niedzielę 13 grudnia o g. 7.30

 



Śp.  Pryska TWARDOCH (ur. 02.12.1924 / zm. 08.11.2015)

Mówi się, że starych drzew się nie przesadza. Trudno było Mamie podjąć decyzję o przeprowadzce do Czernicy. Zamieszkała na probostwie w połowie grudnia 2002 roku i bardzo szybko stała się jedną z nas. Została otoczona życzliwością tutejszych Parafian. Nawet starsi, schorowani Parafianie, którzy ze względu na swoje dolegliwości, przykuci do łóżek nie mogli poznać jej osobiście, pytali nieraz o nią, prosili o przekazanie życzeń. W imieniu mojej zmarłej Mamy za tę życzliwość i ciepłe przyjęcie serdecznie dziękuję.

Szczególne podziękowanie za opiekę medyczną kieruję do p. doktora Grzegorza Klimszy i jego żony Eweliny-pielęgniarki oraz pielęgniarek: p. Janiny Kachel i Weroniki Piecowskiej. Dziękuję za codzienną pielęgnację paniom pracującym na probostwie: p. Zosi Domin i p. Marysi Kolarczyk oraz Ewie i Jankowi Styrnolom, a także ks. Ryszardowi.



 


Dziękuję za modlitwy, za udział tak wielu osób w pogrzebie, dziękuję z kondolencje i każdą formę pomocy.

ks. proboszcz Eugeniusz
 

Warto przy tej okazji poznać bliżej świętą patronkę, której imię nosiła moja mama, tym bardziej, że imię to jest dziś rzadko spotykane. Imię św. Pryski przybierają raczej  siostry zakonne, częściej niż osoby świeckie.

Święty Paweł Apostoł pisze w Liście do Rzymian:  „Pozdrówcie współpracowników moich w Chrystusie Jezusie, Pryskę i Akwilę, którzy za moje życie nadstawili karku i którym winienem wdzięczność nie tylko ja sam, ale i wszystkie Kościoły nawróconych pogan” (Rz 16, 3-4).

Święta Pryska (czasem nazywana Pryscyllą) i jej mąż Akwila, byli bliskimi współpracownikami św. Pawła. Dzieje Apostolskie i Listy św. Pawła wymieniają ich zawsze razem. W Liście do Rzymian (16, 5) i w Pierwszym Liście do Koryntian (16, 19) czytamy, że udzielali oni gościny Kościołowi domowemu; według Dziejów Apostolskich (18, 26) obydwoje działali jako katecheci; Paweł chwali ich w jako współpracowników, którzy za niego nadstawiali swe głowy (Rz 16, 3). W Dziejach (18, 2) znajdujemy informację, iż Akwila był Żydem z Pontu, krainy leżącej nad Morzem Czarnym; o pochodzeniu jego żony nie wiemy nic. Łacińskie imię Pryska oznacza “czcigodna wiekiem”.

Na rzymskim Awentynie stoi kościół dedykowany św. Prysce (na zdjęciu). W podziemiach znajduje się grób z napisem S. Prisca. Według tradycji została tu pochowana młoda dziewczyna, męczenniczka za wiarę. Prawdopodobnie była córką małżeństwa żydowskiego Akwili i Pryscyllii (Pryski). W wieku 13 lat została ochrzczona przez św. Piotra i już w I w. skazano ją na śmierć przez rzucenie na pożarcie lwom.

 

 

do spisu treści