RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  180/2016  /  kwiecień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Ujrzał i uwierzył

- Niedziela Dobrego Pasterza
- Podziękowanie
- Wielkanoc
- Prawdziwe bogactwo
- Wakacyjne hece w bibliotece!
- Informacja o kursie komputerowym
- Podziękowanie Rady Rodziców
-
Zdolne recytatorki z Czernicy
- Ferie zimowe 2016 w czernickiej szkole

- Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym
- Sukces czernickich siatkarzy
- Życzenia wielkanocne
- Nekrologi
 

 

Ujrzał i uwierzył

Jan Ewangelista wraz ze świętym Piotrem udaje się do grobu, w którym złożono Ciało Ukrzyżowanego Jezusa. Apostołowie muszą sprawdzić, co się tam wydarzyło. Bowiem wczesnym rankiem Maria z Magdali zastała pusty grób, a w pobliżu spotkała kogoś, kogo wzięła za ogrodnika. Po krótkiej rozmowie rzekomo rozpoznała w Nim Zmartwychwstałego Jezusa. Nie mogli w to uwierzyć. Tak wiele bolesnych przeżyć dotknęło ich w poprzednich dniach. Ich ciała i umysły przeszywało zmęczenie i ból, smutek po stracie Przyjaciela. Do tego jeszcze niesmak zdrady, trzykrotnie potwierdzonej na dziedzińcu Piłata. I to nieznośnie brzmiące w uszach pianie koguta…
„Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył.” (J 20, 6-8)
Pusty grób, płótna grobowe, leżąca osobno chusta, która przykrywała głowę Ukrzyżowanego – to wszystko świadczyło, że Jezus stąd odszedł. Wrócił do życia. Apostołowie już w to wierzyli, a ich wiara przerodziła się w pewność w Wieczerniku, kiedy Jezus przyszedł, mimo drzwi zamkniętych i pozdrowił słowami: „Pokój wam”. Dalsze ich życie będzie już nieustannym dawaniem świadectwa o Zmartwychwstaniu Jezusa, nawet gdy ludzie będą z tego nauczania szydzić – jak mieszkańcy Aten, którzy św. Pawłowi oświadczyli: „Posłuchamy cię o tym innym razem”. Wielu jednak słysząc naukę o Jezusie Zmartwychwstałym przyjmowało wiarę.

Marzeniem niejednego współczesnego chrześcijanina jest pielgrzymka do ziemskiej ojczyzny Jezusa. I ja marzyłem o tym, aby dotknąć tych miejsc, których dotykał Jezus, zobaczyć te same krajobrazy, a przede wszystkim tak, jak Piotr i Jan nachylić się do grobu, zobaczyć i uwierzyć, albo raczej umocnić już tlącą się wiarę. Wyobrażałem sobie to najświętsze miejsce jako oazę ciszy, przepełnione modlitwą, kontemplacją cudu zmartwychwstania. Myślałem, że każdy – nawet niedowiarek – w takim miejscu na pewno wiarę odnajdzie, jak święty Jan.
Rzeczywistość okazała się daleka od wyobrażeń. Bazylika Grobu – owszem robi wrażenie – zarówno swoją wielkością, niezliczoną ilością bocznych kaplic i zaułków, pięknymi mozaikami, jak i unoszącym się zapachem palonego kadzidła oraz olejku nardowego. Zamiast rozmodlonych pielgrzymów można tu spotkać turystę w kowbojskim kapeluszu na głowie, szybko poruszające się grupy turystów z Japonii i okolic, którzy pstrykają fotki każdemu fragmentowi bazyliki. Są też pielgrzymi prawosławni, którzy na tak zwanym Kamieniu Namaszczenia starają się wetrzeć w zakupione różańce i krzyżyki jak najwięcej „świętości”. Wielu chodzi z kąta w kąt, wydawać by się mogło bez chwili zadumy, w jakim miejscu się znajdują. Osiągnęli przecież cel pielgrzymowania: dojechali, obejrzeli, zrobili zdjęcia… I co dalej? Jaki z tego pożytek?

Na szczęście są też momenty głębokiego przeżycia tego miejsca. Jak co roku nasza pielgrzymkowa grupa miała tę łaskę celebrowania mszy świętej wewnątrz Bożego Grobu w atmosferze modlitwy, zadumy. Już od poprzedniego wieczora każdy przygotowywał się do tego wielkiego wydarzenia. Zbieraliśmy w sobie intencje, jakie będziemy powierzać Jezusowi. Wczesnym rankiem, tuż po otwarciu wielkich drzwi, bazylika była jeszcze pusta, wyciszona, pełna majestatu. O godzinie 5 rano rozpoczęła się msza święta. Taka sama jak co dzień. A jednak zapadnie w pamięci na całe życie…
Wielkim przeżyciem jest też nocne czuwanie w Bożym Grobie. W zupełnej ciszy, przy palących się gdzieniegdzie światłach, to Święte Miejsce daje możliwość spotkania Jezusa. W wyobraźni przesuwają się obrazy ewangeliczne: przybijania do krzyża, agonii Jezusa; widzisz kwadratowy otwór, w który wetknięto krzyż, zauważysz pękniętą skałę Golgoty, o której mówi Ewangelia. Kilkadziesiąt kroków dalej pozostawiony fragment skały – półka, na której złożono Ciało w grobie, dziś obudowany kaplicą. Otoczony czcią, omodlony. Tu rodzi się wiara, tu jest jej źródło…

Wszystkim Parafianom życzę, by w tym zabieganiu i zatroskaniu o wiele spraw ważnych i potrzebnych, odnaleźć ciszę i mistykę Pustego Grobu. Bo On zmartwychwstał i woła cię po imieniu. Jak Marię z Magdali…

Ks. Eugeniusz

do spisu treści
 


 

Niedziela Dobrego Pasterza

Czwartą niedzielę wielkanocną Kościół będzie obchodził, jako Niedzielą Dobrego Pasterza i dzień modlitw o powołania. Porównując pasterza i złodzieja, Jezus poucza jakie są przymioty autentycznego pasterza. Jezus jest pasterzem, gromadzi wokół siebie lud, który na mocy Jego przelanej krwi staje się Jego własnością. O ten lud się troszczy, ochrania przed zgubnymi wpływami fałszywych pasterzy, przeróżnych demagogicznych przywódców oraz idoli kreujących się na przywódców. On jest jedyną bramą prowadzącą do owczarni Bożej. Owczarnie były otwartą przestrzenią otoczoną murem. W murze był otwór, przez który owce miały możliwość wejścia i wyjścia z zagrody, ale nie były to drzwi w naszym rozumieniu. Pasterze kładli się spać ułożeni w poprzek bramy zagrody, do której wieczorem zapędzali swoje owce. Stanowili bezpieczną „bramę” dla owczarni.

Jezus przyrównał swój Kościół - Ludu Bożego do owczarni, którą prowadzi jeden pasterz. On jest autentycznym pasterzem: „ Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: „Ja jestem brama owiec” (J 10,7). Jezus jest bramą w tym sensie, że przez Niego wchodzi się jak przez bramę do Boga i do pełni życia wiecznego. Owce mają swojego pasterza a pasterz zna każdą z nich. Taka jest relacja pasterza wobec swoich owiec i na tej relacji owce potrafią doskonale odróżnić głos swojego pasterza od innych głosów, nawet gdyby te głosy były dobrze zrobioną imitacją. Pasterz nadawał owcom imiona. Woła je po imieniu, tzn. dobrze zna każdą owcę, wie jak ma na imię. Wołanie po imieniu ułatwiło mu przywoływanie owcy ku sobie. Jezus mówi o rozbójnikach i złodziejach, którzy wdzierają się do owczarni Chrystusowej, aby kraść, zabijać i niszczyć. Szatan pod pozorem dobra jawi się jako ktoś, kto „dobrze” może poprowadzić człowieka. Ponadto dobrze zna najsłabsze miejsca człowieka i wie jak, kiedy, gdzie i w jaki sposób zaatakować. Szatan zaatakował Jezusa na pustyni, kiedy był fizycznie osłabiony przez długi post: „Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem” (Mt 4,3).

Słabym punktem każdego człowieka jest pycha, czyli fałszywy obraz samego siebie. Jezus mówi, że przyszedł po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości. Człowiek chce żyć, więc szuka prawdziwego życia. Często wchodzi w grzech, ale w grzechu nie ma życia, w grzechu jest destrukcja, ruina a nawet śmierć. Prawdziwe życie jest tylko w Bogu: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały Zycie i miały je w obfitości” (J 10,10). Słowa Jezusa o pasterzu stojącym na czele stada i idącym przed stadem, jest nawiązaniem do zwyczaju ówczesnych pasterzy, którzy szli przed swoją trzodą i na jej czele, przecierając szlak i ułatwiając wędrówkę. Jezus więc zawsze nas wyprzedza, zanim my dojdziemy do jakiegoś miejsca, do jakiegoś przeżycia czy doświadczenia, wydarzenia, to On już w tym miejscu był. I gdy prowadzi nas przez takie miejsca, to znaczy, że jest to dla naszego dobra.

„Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego” (Psalm 23). Psalm ten o dobrym pasterzu śpiewać będziemy w liturgii Mszy Św. w czwartą niedzielę wielkanocną. Jako ochrzczeni jesteśmy Ludem Bożym, który stanowi owczarnię Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, której jest Pasterzem. Przez chrzest weszliśmy do Jego Owczarni, której Jezus jest bramą. Świadczy o tym obrzęd chrztu, namaszczenie krzyżmem świętym i słowa: „Bóg Wszechmogący, Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który cię uwolnił od grzechu i odrodził z wody i Ducha Świętego, On sam namaszcza ciebie krzyżmem zbawienia, abyś włączony w lud Boży wytrwał w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne” (z liturgii chrztu). Ochrzczeni mają obowiązek, wynikający z przyjętego chrztu: troskę o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Św. Jan Paweł II napisał: „Wspólnota chrześcijańska musi się głęboko zaangażować w modlitwę, jeśli chce rozwiązać w sposób skuteczny i zadowalający sprawę powołań. Musi się dużo modlić z ufnością i wytrwałością, nie zaniedbując ponadto odpowiednich inicjatyw duszpasterskich”. Ochrzczeni powinni również troszczyć się o życie Boże w duszach ludzkich, które otrzymali na chrzcie jako Łaskę uświęcającą, czyli Życie wieczne, które sprawia naszą żywą więź z Bogiem: „Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?”. „Wyrzekamy się” - sami już odpowiedzialnie odpowiadamy.

Przed śmiercią w stanie grzechu ratuje nas szczera skrucha oraz Sakrament pokuty i pojednania, a także troska dobrego Pasterza szukającego zagubionej owcy, którą, gdy ją znajdzie, bierze na ramiona i zanosi, i włącza do stada, do swojej owczarni, powodując radość całego nieba z jednego grzesznika, który się nawraca. „Łaska uświęcająca chrztu jest zadatkiem nieśmiertelności, zadatkiem wiecznego życia człowieka w Bogu” /św. Jan Paweł II/.

Ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

Podziękowanie

Chwała Panu za zgromadzoną Wspólnotę Eucharystyczną - tutejszych Parafian i mojej najbliższej Rodziny - 4 lutego 2016 roku, w dniu moich urodzin. Chwała Panu za kapłanów koncelebrujących Mszę Św., w większości z mojego rocznika święceń, a także następnych:

- za ks. Andrzeja, proboszcza pszowskiego i wicedziekana, który w przemówieniu na końcu Mszy Św. złożył Solenizantowi życzenia urodzinowe w imieniu dekanatu,
- za ks. Prob. Piotra z wikarym ks. Kamilem,
- za ks. Mariana Taturę, proboszcza parafii w Austrii, byłego wikarego,
- za ks. Eugeniusza proboszcza parafii NMP Królowej Polski w Czernicy.

Drodzy Kapłani! Bogu niech będą dzięki za Was. Jesteście Darem od Boga dla całego Zgromadzenia Eucharystycznego, jak i dla mnie w 80 rocznicę urodzin. Dziękuję przedstawicielom wspólnot i grup parafialnych: modlitewnych, charytatywnych, oazowych, Maryi Niepokalanej, liturgicznych i kościelnych. Wspólnocie modlitewnej „Margaretka” za przyjęcie do nieustannej modlitwy za mnie.

Dziękuję Zespołowi Redakcyjnemu „Znaku Pokoju”, z redaktorem naczelnym Ks. Eugeniuszem. Dziękuję również za przesłane życzenia od krewnych i znajomych. Serdeczne podziękowanie władzom lokalnym za przesłane i osobiście złożone życzenia.

Chwała Panu za Was wszystkich! Za słowa wdzięcznych serc i piękna kolorowych kwiatów. Bogu niech będą dzięki!

ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

Wielkanoc

Droga, wierzbą sadzona wśród zielonej łąki,
Na której pierwsze jaskry żółcieją i mlecze.
Pośród wierzb po kamieniach wąska struga ciecze,
A pod niebem wysoko śpiewają skowronki.

Wśród tej łąki wilgotnej od porannej rosy,
Drogą, którą co święto szli ludzie ze śpiewką,
Idzie sobie Pan Jezus półnagi i bosy
Z wielkanocną w przebitej dłoni chorągiewką.

Naprzeciw idzie chłopka. Ma kłosy złociste,
Łowicka jej spódniczka i piękna zapaska.
Poznała Zbawiciela z świętego obrazka,
Upadła na kolana i krzyknęła: „Chryste!”

Bije głową o ziemię z serdeczną rozpaczą,
A Chrystus się pochylił nad klęczącym ciałem
I rzeknie: „Powiedz ludziom, niech więcej nie płaczą,
Dwa dni leżałem w grobie. I dziś zmartwychwstałem”.

Jan Lechoń(1899-1956)

do spisu treści
 


 

Prawdziwe bogactwo

Pewnego razu, pewien bardzo bogaty ojciec zabrał swojego syna na wycieczkę na wieś, aby pokazać mu, co to znaczy bieda. Spędzili kilka dni w gospodarstwie, które to można było uznać za wyjątkowo ubogie. Po powrocie ojciec zapytał syna:
- Jak ci się podobała wycieczka ?
- Było świetnie tato.
- Zobaczyłeś jak żyją biedacy?
- O tak!
- Czego się więc nauczyłeś ?
- Tato my mamy jednego psa, oni cztery. My mamy basen, który zajmuje pół ogródka, oni strumień, który nie ma końca. My mamy importowane latarnie, oni mają piękne migocące gwiazdy. My mamy niewielki kawałek ziemi, oni ogromne pałacie pola, których końca nie można dojrzeć. My mamy służbę, oni służą innym. My musimy kupować jedzenie, oni produkują swoje własne. My mamy ogródek wokół posiadłości, aby się chronić, oni mają od tego przyjaciół.

Ojciec zaniemówił.
- Dziękuję Ci tato, że pokazałeś mi jacy jesteśmy biedni - powiedział syn.

Czyż perspektywa nie jest piękną pouczającą rzeczą? Sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, co by było gdybyśmy zaczęli być wdzięczni za to co mamy, zamiast martwić się o to, czego nie mamy.

Krystyna Mandrysz

do spisu treści
 


 

Wakacyjne hece w bibliotece!

Podczas tegorocznych ferii zimowych w GBP w Czernicy, przy współudziale czytelników i pani bibliotekarki z GBP w Pstrążnej zorganizowany został I turniej RUMMIKUB.  Rummikub to wspaniała gra towarzyska. Jest doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Gra logiczna, wciągająca i bardzo interesująca. Zasady gry są szybkie do opanowania. Świadczy o tym fakt, że wiele osób biorących udział w turnieju, dopiero na miejscu poznawało jej zasady. Drużyny tworzyli gracze w różnym wieku, a także na różnym poziomie zaawansowania. Gra była super zabawą dla młodszych czytelników oraz seniorów bibliotecznych. Po trzech godzinach rozgrywek oraz wyłonieniu zwycięzców, biblioteki umówiły się na dalszy ciąg turniejowych zmagań. Kolejne rozgrywki odbędą się w Pstrążnej.

Wśród najmłodszych czytelników nie było przegranych. Każdy otrzymał nagrodę książkową. Były też słodycze i kolorowe zakładki. Przerywnikiem w turniejowych zmaganiach był słodki poczęstunek. Pyszne kołaczyki ufundowane zostały przez ciastkarnię KOMOR pani Teresy Komor z Gaszowic. Jak zwykle mogłam też liczyć na Stowarzyszenie Działań Lokalnych SPICHLERZ. Tym razem przekazało słodkie bombonierki dla zwycięzców turnieju. Chciałabym również podziękować panu J. Kawulokowi za przybycie i wykonanie serii zdjęć upamiętniających naszą wspólna zabawę.

Innym wakacyjnym wydarzeniem w bibliotece były odwiedziny pana Ambrożego Kleksa. Przybył na spotkanie z grupą dzieci biorących udział w zajęciach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz w pierwszym tygodniu ferii zimowych. Uczestnicy Akademii Ambrożego Kleksa odwiedzili bibliotekę, by zapoznać się z działalnością Akademii opisanej na kartach książki pt. Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy.

Ciekawą propozycją dla młodszych czytelników biblioteki był też konkurs literacki pt. „Opowieści z Muminkowej Doliny” organizowany przez Oddział dla Dzieci z PiMBP w Rybniku. Był adresowany do wszystkich bibliotek publicznych powiatu rybnickiego. Zadaniem konkursowym była krótka wypowiedź (plastyczna lub literacka), nawiązująca do przygód w świecie Muminków. GBP w Czernicy zgłosiła dwie uczestniczki. W grupie najmłodszych dzieci udział wzięła Paulina Gomola i zdobyła nagrodę specjalną jury za stworzenie opowieści rysunkowej.

W II grupie wiekowej udział wzięła Amelia Kukuczka i zdobyła II miejsce za opowiadanie pt. „Przygoda Włóczykija”. Warto zaznaczyć, że na konkurs nadesłano 149 prac, w tym 115 plastycznych i 34 pisemne, dlatego też dziewczynkom należą się ogromne gratulacje za znalezienie się w grupie zwycięzców. Poza ciekawymi wydarzeniami dla najmłodszych, w bibliotece jest też miejsce dla seniorów. Cotygodniowe spotkania grupy zapaleńców, zgłębiających tajemnice komputerowych operacji, cieszą się nieustającym powodzeniem. Przewodnikiem i odkrywcą tajemnic jest niezastąpiony Rafał Kurc (członek Stowarzyszenia Ruchu Wspierania Inicjatyw Społecznych U'RWIS). Rafał to chłopak o wielkim sercu, anielskiej cierpliwości oraz doskonałym darze przekazywania informatycznych zawiłości komputerowych.  Grupa, z którą pracuje powstała na bazie projektu „Zapomniane zwyczaje w nowej odsłonie”. Ponieważ ciągle zgłaszają się nowi chętni do poznania podstawowych operacji komputerowych, dlatego też trwają prace nad stworzeniem warunków dla nowej grupy seniorów. Rafał, prócz zajęć, które prowadzi, wzbogaca też zbiory biblioteki przez zakup audiobooków dla dzieci oraz literatury dla dorosłych. Ostatnio zakupił także grę Rummikub. Będzie przydatna do kolejnych, planowanych rozgrywek turniejowych. Darczyńców jest więcej!

Biblioteka otrzymuje nowe pozycje książkowe oraz częściowo zużyte i zaczytane. Wśród darczyńców jest ks. senior R. Lapczyk, wierna czytelniczka A. Bielica, a także A. Filipiak, C. Gebel, B. Papierok oraz rodz. Salamon, Kaca i Skowron. Prócz książek biblioteka otrzymała także dwa nowe stoliki sponsorowane przez redakcję „Znaku Pokoju”. Każdego roku biblioteka otrzymuje też kalendarze ścienne ze Starostwa Powiatowego w Rybniku. Dziękuję Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają działalność biblioteki. Choć nakłady finansowe na bibliotekę są niewielkie, to literatura gromadzona jest na bieżąco, zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników oraz nowościami pojawiających się na rynku księgarskim.

W miarę możliwości staram się też zabezpieczać lektury dla dzieci szkolnych. Biblioteka prócz wypożyczania książek prowadzi także inną działalność usługową. W bibliotece można skorzystać z ksera, wysłać pismo faksem lub skorzystać z łącza internetowego. Zapraszam mieszkańców do korzystania z naszych usług i częstszego odwiedzania biblioteki z pokaźnymi zbiorami i przyjaznym miejscem dla każdego.

Ewa Kowol

do spisu treści
 


 

Informacja o kursie komputerowym

Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych U’RWIS oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Gaszowicach zapraszają seniorów z terenu gminy Gaszowice na kurs komputerowy – poziom podstawowy. Kurs odbywać się będzie w dwóch grupach:

1. Gminna Biblioteka w Gaszowicach - zapisy pod nr telefonu: 32 4331858 lub osobiście w bibliotece

2. Gminna Biblioteka w Gaszowicach Filia w Czernicy – zapisy pod nr telefonu: 32 4305332 lub osobiście w bibliotece.

Zapisy trwają do 08.04.2016r. Szczegółowe informacje na stronie www.urwis.org

do spisu treści
 


 

Podziękowanie Rady Rodziców

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy składa serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy pomogli w organizacji i przebiegu „Zabawy Karnawałowej” zorganizowanej na rzecz uczniów szkoły w dniu 9 stycznia 2016 roku. Okazane serce, życzliwość i pomoc w wydatny sposób przyczyni się do zasilenia konta Rady Rodziców Szkoły i zostanie spożytkowania na rzecz naszych dzieci. Szczere podziękowanie za okazaną pomoc kierujemy do następujących osób i instytucji:

1. Damian Mrowiec - Starostwo Powiatowe w Rybniku
2. Twist - Adam Bluszcz
3. S 2 Group Beata Barteczko
4. Blacharstwo samochodowe: Bartłomiej Janda
5. MS Serwis: Marcin Staszewski
6. Paulus Adrian. Auto Handel Audi
7. Kwiaciarnia na Zielonym: Joanna Norek
8. Foto- Budka” Leszek Nowak
9. Stylizacja paznokci i rzęs: Anna Cyran
10. Sklep Spożywczy Czesław Lampert
11. Sklep Spożywczy Ewa Jacek
12. Atelier Fryzur i Urody Iwona Gwoździk
13. Unister Mirosław Pytlik
14. Arte- Seweryn Tumułka
15. Stedan- Stefan Paulus
16. Zakład Projektowania i Nadzoru Budowlanego: Adam Szweda
17. Jubiler- Barbara Stebel
18. Elektrociepłownia Marcel
19. Auto Partner HS Halina Sopa
20. Rem- Bud Szymon Kachel
21. Gabinet kosmetyczny-Gwoźdź Lucyna.
22. Restauracja Taaka Ryba
23. Beauty Lashes- Karolina Wilczok
24. Fotograf- Ewa Gil
25. Zakład fryzjerski: Piotr Gawliczek
26. Stylizacja paznokci i rzęs: Monika Regulska
27. Teresa i Adam Szywaczowie
28. Usługi Inżynierskie i spawalnicze - Marek Mandrysz
29. Zakład stolarski: Baliński
30. Sklep Mal-Dom Rybnik
31. Salon fryzjerski: Iwona Donga
32. Pizzeria Paradiso
33. Zakład fryzjerski- Anna Sikora
34. Salon fryzjerski Afro- Marzena Szweda
35. ALEX S couture Aleksandra Wypych.
36. Daria Opolony
37. Piekarnia Zbigniew Mucha
38. Sklep Spożywczy Irena Menżyk

do spisu treści
 


 

Zdolne recytatorki z Czernicy

Mały OKR w Czerwionce – Leszczynach. Dziewczynki Sonia Święty i Alicja Malcharczyk reprezentowały szkołę, a także kółko teatralne POPP na etapie powiatowym konkursu recytatorskiego. Zadaniem konkursowym była recytacja wiersza oraz wybranego fragmentu prozy. Mimo mocnej konkurencji i doświadczonych rywali obie odniosły sukces: Alicja otrzymała wyróżnienie, a Sonia Święty została zwyciężczynią, a jednocześnie mistrzynią powiatu w trudnej sztuce recytacji, uzyskując I miejsce!

Gratulujemy i ogromnie cieszymy się z sukcesu uczennic.

A. Tkocz

do spisu treści
 


 

Ferie zimowe 2016 w czernickiej szkole

Mimo iż, zimowa aura nie przyniosła nam wymarzonego śniegu, to i tak 46 osobowa grupa dzieci miała możliwość spędzić swój czas wolny od szkolnych zajęć w ciekawy i atrakcyjny sposób.

Naszą wspólną przygodę rozpoczęliśmy 15 lutego 2016 r. wyjazdem do Aquaparku H2Ostróg w Raciborzu. We wtorek pojechaliśmy na lodowisko do Pszowa, gdzie dzieciaki mogły sprawdzić swoje umiejętności łyżwiarskie. Wszyscy świetnie dawali sobie radę, mimo iż wiele osób pierwszy raz było na tafli lodowiska. Nie zabrakło też wrażeń na wycieczce, która odbyła się w środę do Wiejskiej Chaty w Bojkowie. Tam uczestnicy półkolonii wzięli udział w warsztatach ceramicznych. Natomiast w czwartek spędziliśmy czas w Warowni Pszczyńskich Rycerzy, uczestnicząc w żywej lekcji historii. Półkolonie zimowe zakończyliśmy seansem filmowym w Rydułtowskim Centrum Kultury.

Wszystkie te zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i zadowolenia. Było to możliwe dzięki funduszom otrzymanym z Urzędu Gminy w Gaszowicach i wsparciu sponsorów: Radnych Gminy: p. P. Góreckiemu, p. B. Watole, p. J. Kawulokowi, p. A. Pytlik, sołtysowi p. A. Mrozowi, ks. proboszczowi E. Twardochowi, mieszkańcom Czernicy: p. S. Motyce, p. I. Menżyk, państwu: H. i J. Gembalczykom, J. i S. Applom, M. i I. Porwołom, D. i S. Paulusom, Ośrodkowi Kultury „Zameczek”, Stowarzyszeniu Działań Lokalnych „Spichlerz”. Pani dyrektor i organizator półkolonii dziękują serdecznie wszystkim dobroczyńcom, dzięki którym program półkolonii był atrakcyjniejszy.

Iwona Kwiatoń

do spisu treści
 


 

Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym

04.03.16r. pełniliśmy w naszej szkole rolę gospodarza Mistrzostw Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Od samego rana trwało przygotowanie sali do tego wydarzenia. Odprawa sędziowska, rozłożenie stołów i stanowisk sędziów, zawieszenie transparentów dopingujących zawodników do gry odbyło się bez jakichkolwiek problemów. Wszystkie szkoły biorące udział w zawodach stawiły się punktualnie na wyznaczoną godzinę. Pani dyr. Iwona Witek przywitała uczestników życząc im wspaniałych wyników oraz dużo pozytywnych wrażeń. Po losowaniu w sali zapanowała bardzo sportowa atmosfera. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy ambitnie, profesjonalnie, skoncentrowani rozgrywali swoje mecze. Zawody trwały blisko 4 godziny, aż w końcu okazało się kto został ich zwycięzcą.

Wśród dziewcząt niepokonaną była ALICJA MALCHARCZYK, która ostatecznie została Mistrzynią Powiatu, II miejsce zajęła SONIA ŚWIĘTY, która wygrała w ostatecznym pojedynku z PATRYCJĄ ŁUKASIK z ADAMOWIC, z którą w pierwszym pojedynku przegrała. SANDRA ŻUCHOWICZ zajęła IV miejsce, a SANDRA TOMECZEK VI miejsce. Drużynowo wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce SP w Czernicy, II miejsce SP w Adamowicach, III miejsce SP w Jejkowicach, IV miejsce SP w Jankowicach.

W kategorii chłopców najlepsze wyniki uzyskali koledzy z SP w Gaszowicach. II miejsce zajęła SP w Adamowicach, III miejsce SP w Jejkowicach, IV miejsce SP w Jankowicach.

Medale dla trzech najlepszych drużyn, dyplom dla szkoły oraz napoje ufundowała Rada Rodziców za co serdecznie dziękujemy. Pragnę dodać, iż wszyscy młodzi tenisiści byli świetnie przygotowani do rywalizacji i mam nadzieję, że sportowa passa nie opuści zwycięskich drużyn na Mistrzostwach Rejonu w Tworkowie. Gratulujemy i czekamy na dalsze zwycięstwa.
 

 

Zenobia Mrozek

do spisu treści
 


 

Sukces czernickich siatkarzy
w Mistrzostwach Gminy

11.02. 16r. zarówno dziewczęta jak i chłopcy spisali się znakomicie podczas zawodów gminnych rozgrywanych w piłce siatkowej. Gospodarzem zawodów był Zespół Szkolno - Przedszkolny w Szczerbicach. Najpierw do rywalizacji przystąpiły dziewczęta naszej szkoły z gospodarzami. Niestety nie udało się wygrać tego meczu, który w tie-breaku 2:1 wygrały Szczerbiczanki. Koleżanki z SP Gaszowice świetnie radziły sobie w grze, lecz niestety zostały przez nasze dziewczyny pokonane 2:0.
Podczas rozgrywek chłopców emocje sięgały zenitu. Wszystkie drużyny bardzo ambitnie walczyły o swoje punkty. W efekcie każda szkoła odniosła po jednej porażce i po jednym sukcesie. Jednakże zwycięstwo przypadło chłopakom z SP Czernica ze względu na korzystniejszą wygraną w setach. To oni będą reprezentowali naszą gminę na zawodach powiatowych.
Wyniki zaciętej rywalizacji przedstawiają się następująco:

• dziewczęta
Czernica - Szczerbice 1:2 (24:14), (13:25), (11:15)
Szczerbice - Gaszowice 2:0 (25:9), (25:12)
Czernica - Gaszowice 2:0 (25:9), (25:23)
I miejsce: ZSP Szczerbice 4pkt (4:1)
II miejsce: SP Czernica 3pkt (3:2)
III miejsce: SP Gaszowice 2pkt (0:4)

• chłopcy
Szczerbice - Gaszowice 2:0 (25:20), (25:17)
Gaszowice - Czernica 2:1 (25:15), (16:25), (15:11)
Szczerbice - Czernica 0:2 (23:25), (17:25)
I miejsce: SP Czernica 3pkt (3:2)
II miejsce: ZSP Szczerbice 3pkt (2:2)
III miejsce: SP Gaszowice 3pkt (2:3)

Drużyna dziewcząt: Malcharczyk Alicja, Worek Martyna, Siwczyk Wiktoria, Żuchowicz Sandra, Święty Sonia, Tomeczek Sandra, Klimek Daria, Szymiczek Martyna, Paprotny Paulina, Folmert Emilia.
Drużyna chłopców: Hoszek Jakub, Szczyrba Dawid, Stysiński Kacper, Czarnecki Adam, Sambok Paweł, Zientk Albert, Szmajduch Filip, Śmietanka Tomasz, Sobala Dawid, Rakus Daniel.

Wszystkim reprezentantom naszej szkoły gratulujemy i trzymamy kciuki na dalszym etapie gry.

Zenobia Mrozek

do spisu treści
 


 

Życzenia wielkanocne

Zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy, suto zastawionych stołów, dużo wody w lany poniedziałek, bogatego zająca i jak najlepszych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny

życzy sołtys Czernicy Adam Mróz
wraz z Radą Sołecką i Radnymi Gminnymi z Czernicy.

do spisu treści
 


Nekrologi



Śp.   Dorota PIEŁA  (ur. 03.02.1949 / zm. 09.02.2016)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Rajmundowi, córce Marioli z mężem Stanisławem, synowi Adamowi z żoną Aliną, wnukom: Karolinie, Mateuszowi, Dawidowi, Adrianowi, siostrze Irenie z rodziną, bratu Henrykowi, kuzynkom

Msza św. ofiarowana od sąsiadów z Osiedla Na Wzgórzu zostanie odprawiona w niedzielę 3 kwietnia o g. 10.30
 



Śp.   Krystian TOMALA   (ur. 31.08.1935 / zm. 13.02.2016)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Eugenii, córce Danucie z mężem Piotrem, synowi Januszowi z żoną Marią; wnukom: Robertowi z żoną Beatą, Michałowi, Justynie, Wojciechowi; prawnukom: Ani, Dominikowi i Paulinie; siostrze Renacie, bratu Andrzejowi z żoną Marią, dalszym krewnym



Śp.   Maria KOWALSKA  (ur. 06.07.1931 / zm. 26.02.2016)

Wyrazy współczucia składamy: córce Bernadecie z mężem Ryszardem, synowi Romualdowi z żoną Danielą, synowi Andrzejowi z żoną Jolantą, wnukom z rodzinami, szwagierce Małgorzacie i szwagrowi Gertowi z rodzinami

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w Poniedziałek Wielkanocny 28 marca o g. 7.30

 



Śp.   Gertruda PORWOŁ  (ur. 30.10.1922 / zm. 08.03.2016)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Alfredowi, córce Lidii z mężem, synowi Henrykowi z żoną, synowi Czesławowi z żoną, wnukom i wnuczkom z żonami i mężami, prawnukom i praprawnuczce; bratu Antoniemu

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona we wtorek 12 kwietnia o g. 17.00



Śp.   Janina CHŁODEK  (ur. 17.09.1969 / zm. 08.03.2016)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Sewerynowi, córce Natalii z rodziną, synowi Mateuszowi z rodziną, bratu Grzegorzowi z rodziną, rodzicom chrzestnym Zofii i Alfredowi, dalszym krewnym

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona we piątek 8 kwietnia o g. 17.00



Śp.   Elżbieta FRANICZEK  (ur. 15.04.1937 / zm. 14.03.2016)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Pawłowi, córce Urszuli, synowi Januszowi z żoną Gabrielą, synowi Eugeniuszowi; wnukom z rodzinami: Danielowi, Darii, Adrianowi, Ewelinie, Gabrielowi, Robertowi i Dawidowi; prawnukom;

Msza św. 30-dniowa zostanie odprawiona w czwartek 14 kwietnia o g. 17.00

 

do spisu treści