RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  182/2016  /  czerwiec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

- Święto narodzenia św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca
- Szczęśliwe są te dzieci
- Procesja
- Podziękowanie za procesję Bożego Ciała
- I komunia w Roku Bożego Miłosierdzia
- Uśmiech dziecka
- Dzieci

- Noc strażackich atrakcji w Bibliotece Publicznej
- Mamy sztandar
- Kongres Misyjny
- Ośrodek Kultury nabiera rumieńców
- Nekrolog
 


 

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.

Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.

Pragnąc uwielbić majestat Twej potęgi i chwały, z wielką wiarą i miłością wołamy: Króluj nam Chryste!
- W naszych sercach – Króluj nam Chryste!
- W naszych rodzinach – Króluj nam Chryste!
- W naszych parafiach – Króluj nam Chryste!
- W naszych szkołach i uczelniach – Króluj nam Chryste!
- W środkach społecznej komunikacji – Króluj nam Chryste!
- W naszych urzędach, miejscach pracy, służby i odpoczynku – Króluj nam Chryste!
- W naszych miastach i wioskach – Króluj nam Chryste!
- W całym Narodzie i Państwie Polskim – Króluj nam Chryste!

Błogosławimy Cię i dziękujemy Ci Panie Jezu Chryste:
- Za niezgłębioną Miłość Twojego Najświętszego Serca ¬– Chryste nasz Królu, dziękujemy!
- Za łaskę chrztu świętego i przymierze z naszym Narodem zawarte przed wiekami – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
- Za macierzyńską i królewską obecność Maryi w naszych dziejach – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
- Za Twoje wielkie Miłosierdzie okazywane nam stale – Chryste nasz Królu, dziękujemy!
- Za Twą wierność mimo naszych zdrad i słabości – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy, a zwłaszcza za odwracanie się od wiary świętej, za brak miłości względem Ciebie i bliźnich. Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw.
Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa:
- Przyrzekamy bronić Twej świętej czci, głosić Twą królewską chwałę – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
- Przyrzekamy pełnić Twoją wolę i strzec prawości naszych sumień – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
- Przyrzekamy troszczyć się o świętość naszych rodzin i chrześcijańskie wychowanie dzieci – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
- Przyrzekamy budować Twoje królestwo i bronić go w naszym narodzie – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!
- Przyrzekamy czynnie angażować się w życie Kościoła i strzec jego praw – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

Jedyny Władco państw, narodów i całego stworzenia, Królu królów i Panie panujących! Zawierzamy Ci Państwo Polskie i rządzących Polską. Spraw, aby wszystkie podmioty władzy sprawowały rządy sprawiedliwie i stanowiły prawa zgodne z Prawami Twoimi. Chryste Królu, z ufnością zawierzamy Twemu Miłosierdziu wszystko, co Polskę stanowi, a zwłaszcza tych członków Narodu, którzy nie podążają Twymi drogami. Obdarz ich swą łaską, oświeć mocą Ducha Świętego i wszystkich nas doprowadź do wiecznej jedności z Ojcem. W imię miłości bratniej zawierzamy Tobie wszystkie narody świata, a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża. Spraw, by rozpoznały w Tobie swego prawowitego Pana i Króla i wykorzystały czas dany im przez Ojca na dobrowolne poddanie się Twojemu panowaniu. Panie Jezu Chryste, Królu naszych serc, racz uczynić serca nasze na wzór Najświętszego Serca Twego.

Niech Twój Święty Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Niech wspiera nas w realizacji zobowiązań płynących z tego narodowego aktu, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia. W Niepokalanym Sercu Maryi składamy nasze postanowienia i zobowiązania. Matczynej opiece Królowej Polski i wstawiennictwu świętych Patronów naszej Ojczyzny wszyscy się powierzamy. Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.

* * *
Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu
uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

do spisu treści
 


 

Święto narodzenia św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca

Pielgrzymujący po Ziemi Świętej, nie pomijają miejscowości ewangelijnej Ain Karim, położonej wśród wzgórz otaczających Jerozolimę. Na miejscu domu św. Elżbiety i Zachariasza stoi dziś kościół. Ma on dwie groty-kaplice: narodzin św. Jana i druga spotkania Maryi z Elżbietą. Na murze pozostałym jeszcze z dawnego kościoła, wmurowano 35 tablic z tekstem Magnificat w różnych językach.
Coroczne obchody narodzenia św. Jana Chrzciciela są wyjątkowym wyróżnieniem tego poprzednika Pana Jezusa zważywszy, że Kościół doroczne wspomnienia czy święta wszystkich innych świętych obchodzi w dniu ich śmierci, jako dzień ich narodzin dla nieba - Dies Natalis. Tak było u pierwszych chrześcijan.
Narodzenie Jana anioł Gabriel zwiastował Zachariaszowi, kiedy w świątyni pełnił służbę kapłańską. W czasie okadzania ołtarza: „Naraz ukazał mu się anioł Pański, stojący po prawej stronie ołtarza kadzenia (…) „Anioł rzekł do niego: „Nie bój się Zachariaszu twoja prośba została wysłuchana; żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan”(Łk 1,11n). Tradycja wskazuje, że narodzenie Jana nastąpiło w Ain Karim, leżącym 7 km na zachód od Jerozolimy.

Przy obrzezaniu otrzymał on imię Jan, zgodnie z poleceniem anioła. Z tej okazji Zachariasz wyśpiewał o swoim synku proroczy kantyk, w którym sławi wypełnienie obietnic mesjańskich i wita Jana jako proroka, który pójdzie przed Jezusem i będzie przygotowywał ludzi Izraela do spotkania ze Zbawicielem. W czasie zwiastowania w świątyni jerozolimskiej Bóg odebrał Zachariaszowi mowę za to, że nie chciał dać wiary słowom anioła. Cud odzyskania mowy nastąpił przy nadaniu imienia dziecku i rozsławił po całej okolicy: „W całej górskiej Judei rozpowiadano o tym wszystkim co się wydarzyło” (Łk 1,57-80).
Jeszcze przed narodzeniem Jana ich dom odwiedziła Maryja z Nazaretu, będąca już w stanie błogosławionym z Jezusem. „Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę” (Łk 1,41). Wtedy Jan napełniony został Duchem i uwolniony od grzechu pierworodnego.
Jan rozpoczął publiczne nauczanie mając trzydzieści lat, zgodnie z ówczesnym prawem. Wszyscy ewangeliści stwierdzają, że zjawienie się Jana „rozeszło się po Palestynie i po licznych krajach”. Sprawiła to wiadomość, że Zbawiciel pojawił się na ziemi. Tym bardziej, że nauczanie Jana nad Jordanem było nadzwyczaj przekonujące z racji wspomagającego go światła Ducha Świętego, jak i ubogim stylem życia i ubioru: „Sam Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny” (Mt 3,4). „Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w Jordanie, wyznając przy tym swe grzechy” (Mt 3,5).

Kult św. Jana Chrzciciela jest bardzo dawny. Od IV wieku budowano pierwsze kościoły ku jego czci. Najsławniejszym z nich to bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie - „matka wszystkich kościołów”, katedra papieży do 1377 roku. Cała nauka Jana Chrzciciela jest aktualna i zbawcza w każdym czasie, gdyż wzywa do nawrócenia i przyjęcia Zbawiciela: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie” (Mt 3,2). Aktualna jest również ze względu na przyjęcie poczętego dziecka, jako daru Boga, a sytuacje, beznadziejne w ocenie ludzkiej, są możliwe do rozwiązania po powierzeniu ich Bogu w całkowitej ufności. Tak było w życiu małżonków Elżbiety i Zachariasza: „Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga i postępowali nienagannie według wszystkich przykazań i przepisów Pańskich” (Łk 1,6). „Nie mieli jednak dziecka, ponieważ Elżbieta była niepłodna, oboje zaś byli już posunięci w latach” (Łk 1,7). „Lecz anioł rzekł do niego: „Nie bój się Zachariaszu, twoja prośba została wysłuchana” (Ew. Łk).

W naszych ludzkich sprawach ostatecznym odniesieniem jest wszechmogący i miłosierny Bóg, gdyż w swej dobroci powołał nas do życia najpierw w tym świecie, a u początków tego życia dał nam chrzest i możliwość życia wiecznego w nowym świecie.

Ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

Szczęśliwe są te dzieci

Szczęśliwe są te dzieci
Co mają Ojca i Matkę.
Szczęśliwi i Rodzice
Gdy mają dzieci gromadkę.

Szczęśliwi są gdy młodzi,
Szczęśliwi będą w starości,
Przy dziecku kochającym
Zaznają szczęścia, radości.

Rodzice Kochani- -my dzieci,
Serdecznie wam dziękujemy,
Za życie, wychowanie
Wdzięczność obiecujemy!
 

Za trud, za pracę,
Za poświęcenie,
Za noce nieprzespane...
Wysiłek i zmęczenie...

Za ubranie, za chleb,
Za zabawki, bajeczki,
Rzućmy naszym Rodzicom,
Rzućmy barwne kwiateczki.

Piękna barwą i wonią
Niech obsypie to kwiecie
Tych – co dzieci kochają
Ponad wszystko na świecie.

Izabella Rudnicka

do spisu treści
 


 

Procesja

O jak dziś pięknie, jak dziś wspaniale,
Idzie Pan Jezus w nadziemskiej chwale.
Chłopcy w dzwoneczki wciąż uderzają,
Dziewczynki: „Święty... Święty”- wołają!
Za nimi idzie lud rozśpiewany,
Wielbi swym głosem Pana nad Pany.

Stefania Ottowa

do spisu treści
 


 

Podziękowanie za procesję Bożego Ciała

Tego roku procesja Bożego Ciała przeszła od Kościoła Parafialnego ulicami: Sobieskiego, Powstańców i Graniczną. Nową trasę biegnącą wśród pól i łąk wyznaczono tak, by Pan Jezus odwiedził rodziny mieszkające w najbardziej oddalonych zakątkach naszej parafii. Zamknięty w Monstrancji dotarł do granic parafii Pstrążnej i Rydułtów. Liczna rzesza wiernych podążająca za nim, ze śpiewem i modlitwą na ustach, jest jasnym manifestem wyznawanej wiary.

Ołtarze odpowiednio usytuowane zostały przy ulicy Sobieskiego, u państwa Moniki i Ireneusza Porwołów. Drugi u państwa Adriany i Gabriela Gebauerów. Trzeci u państwa Henriety i Stanisława Fojcików. Ostatni, czwarty ołtarz kończący tegoroczną procesję, był u państwa Marii i Huberta Kachlów oraz rodziny Tlon.
Wszystkim rodzinom zaangażowanym w budowę ołtarzy wraz z pomocą sąsiedzką oraz bliskimi i przyjaciółmi rodzin składamy ogromne podziękowania!

Dziękujemy za poświęcony czas, wkład finansowy oraz godne przygotowanie miejsca na przyjęcie Pana Boga.

Niech Błogosławieństwo Boże spływa na wasze domy i rodziny, a Pan Jezus błogosławi wszystko, co rośnie i kwitnie na tej ziemi.

Parafianie z ks. Proboszczem

do spisu treści
 


 

I komunia w Roku Bożego Miłosierdzia

W niedzielę Trójcy Świętej, jak co roku, przeżywaliśmy w naszej parafii ważną uroczystość. Grono dzieci przygotowanych przez katechizację przystąpiło po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. W tym roku 8 dzieci przygotowywało się do wczesnej Komunii św., zaś 42 dzieci było z klas drugich. Dzieci starały się przez cały rok być blisko Pana Jezusa. Przez uczestniczenie w niedzielnych i świątecznych mszach św., udział w nabożeństwach oraz spowiedź dobrze przygotowały swoje serca na przyjęcie Jezusa w pełnym słońca dniu 22 maja 2016r.

Obecny rok liturgiczny obchodzimy jako rok Bożego Miłosierdzia dlatego na pielgrzymkę grupa komunijna pojechała do Łagiewnik, by jeszcze bardziej zagłębić się w tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Rodzice z okazji pierwszej Komunii św. ufundowali dla parafii 3 pateny, które będą służyły podczas udzielania komunii św. Dzieci pokazały, że nie tylko znają, ale również wykonują uczynki miłosierdzia. Po procesji Bożego Ciała Antosia, Ania, Paulina i Dominik z rodzicami pojechali do Pogrzebienia, by przekazać przyniesione przez grupę słodycze dzieciom z Domu Dziecka.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom za współpracę w przygotowaniu dzieci do I Spowiedzi i Komunii św. Szczególnie dziękuję tym rodzicom, którzy zajmowali się organizacją uroczystości komunijnej (zaangażowanie w liturgię, strojenie kościoła, sprawy finansowe, dekoracja).

Życzę wszystkim dzieciom, aby nieustannie przeżywały radość spotkania z Panem Jezusem w Komunii św. Niech ta radość będzie każdorazowo wielkim świętem, takim samym jak w dniu I Komunii świętej. Oby miłość do Pana Jezusa wyrażona również przez praktykowanie od września pierwszych piątków miesiąca, była coraz większa i trwalsza.

Katechetka E. Boczek

do spisu treści
 


 

Uśmiech dziecka

Kiedy cię smutne życie ku ziemi pochyla,
kiedy złością dokoła zieje cały świat,
aby cię rozpromienić – spojrzyj na motyla,
albo ptaka posłuchaj lub powąchaj kwiat...

A jeżeli masz dziecko, najszczęśliwszy z ludzi,
które jest jako ptaszek i motyl, i kwiat -
spójrz w oczy twego dziecka... W sercu ci się zbudzi
radość, której nie zaćmi najsmutniejszy świat...

Jest podłość i jest rozpacz, i troska, i żal...
Są złe siły dokoła i jest moc zdradziecka,
co więdnąć każę kwiatom, ptaki pędzi w dal...
Moc tę zwycięża jedno tylko: uśmiech dziecka...

Julian Ejsmond

do spisu treści
 


 

Dzieci

Z dorosłymi aleją
pędzi trąbiąc trolejbus.
One w wózkach się śmieją
drzewom, słońcu i niebu.

Czasem listek do wózka
wrzuci klon na ulicy.
To znów wiatr je pomuska
dmuchający od Wisły-

i znowu spać się kładą,
w sny wchodzą pełne barw.
Dzieci – słońce i radość.
Dzieci najdroższy skarb.

Konstanty Ildefons Gałczyński

do spisu treści
 


 

Noc strażackich atrakcji w Bibliotece Publicznej

Noc z 13 na 14 mają 2016 roku była już drugą z cyklu nocnych atrakcji w bibliotece publicznej. Uczestniczyli w niej czytelnicy z Gminnej Biblioteki w Czernicy wspólnie z czytelnikami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pstrążnej oraz ich opiekunowie.  Tematem przewodnim niezwykłego spotkania byli strażacy, ich praca, obowiązki i zadania. Wieczór i noc upłynęła pod znakiem ciekawych spotkań oraz inspirujących zajęć w bibliotece.

Było spotkanie ze strażakami w miejscowej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej oraz uczestniczenie w zajęciach prezentujących sprzęt i umiejętności strażaków. Nocne spacery po miejscowości oraz spotkanie przy ognisku na terenie „Zameczku”. Nie zabrakło też ciekawych zajęć w bibliotece oraz literatury tematycznej.

Czasu na spanie było niewiele. Wczesnym rankiem strażacy urządzili zaspanym czytelnikom alarm strażacki i poranne ćwiczenia. Lekkie śniadanie było ostatnim punktem nocnych atrakcji. Uczestnikom pozostały miłe wspomnienia z nocy spędzonej wśród półek z książkami, nowe przyjaźnie oraz tęsknota za kolejną przygodą w bibliotece.

Korzystając z okazji dziękujemy panu prezesowi OSP w Czernicy M. Sopie oraz młodszym strażakom za pomoc w zorganizowaniu nocnych atrakcji. Dziękuję piekarni Czesława Lamperta za pieczywo, Stowarzyszeniu „U'RWIS” za wypożyczenie materacy, p. J. Kawulokowi za zdjęcia upamiętniające nasze wesołe spotkanie oraz zarządcom „Zameczka” za darmowe udostępnienie grilla.

 
 
 
 
 
 

Ewa Kowol
Beata i Kinga Nowok

do spisu treści
 


 

Mamy sztandar

22 kwietnia nasza szkoła doczekała się ostatniego ważnego atrybutu: sztandaru. Z rąk rodziców – fundatorów proporca – odebrała go Pani Dyrektor Iwona Witek i przekazała uczniom. Od tej pory każda ważna uroczystość będzie odbywała się w towarzystwie tego podarunku.

Impreza była bardzo dostojna. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu ważnych gości i sympatyków szkoły. Obecni byli: rodzina patrona Henryka Mikołaja Góreckiego państwo Kuszkowie, Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec, Wójt Gminy Gaszowice Paweł Bugdol, ksiądz proboszcz Eugeniusz Twardoch, Przewodniczący Rady Gminy Gaszowice Marek Masarczyk, radni Gminy Gaszowice, Kierownik Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli Zbigniew Goworowski, Dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej Joanna Rzymanek, dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Gaszowice, Prezes Stowarzyszenia SUMINA Adam Wawoczny, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Gabriela Krakowczyk, byli dyrektorzy szkoły oraz emerytowani nauczyciele, sołtysi Czernicy i Łukowa Śląskiego, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich, poczty sztandarowe szkół wraz z opiekunami, nauczyciele, obsługa szkoły i uczniowie.

Przed takimi gośćmi nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru, a następnie zaprzysiężenie uczniów. Po części oficjalnej odbyły się artystyczne popisy uczniów naszej szkoły. Trzeba przyznać, że młodzi artyści zaprezentowali się bardzo ładnie. Kółka wokalne (szkolne i działające z ramienia POPP) odśpiewały piosenki śląskie oraz hymn szkoły, zespół taneczny zaprezentował się barwnie w bardzo urozmaiconym trojaku, a kółko teatralne POPP wystąpiło w przedstawieniu „Widać ta muzyka była jednak komuś potrzebna”, które inspirowane było muzyką i słowami mistrza Góreckiego. W symboliczny i wzruszający sposób pokazano zgromadzonym, że krzewić naszą kulturę, okazywać miłość ziemi ojczystej i oddawać jej hołd można w różny sposób, nie tylko pracując fizycznie na roli, ale także tworząc artystyczne dzieła, pobudzające serca i napełniające je miłością do „małej ojczyzny”. Goście mogli podziwiać dwie wystawy: prace uczestników konkursu pt. „Czernica dawniej i dziś” oraz historię szkoły na zdjęciach. Uciechy było co niemiara, gdy niektórzy starsi zwiedzający odkrywali siebie na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat!

Na koniec spotkała wszystkich niezwykła, słodka niespodzianka: ogromny tort w kształcie szkoły, ufundowany przez Starostę Rybnickiego. Tort był pyszny, co zgodnie stwierdzili zarówno goście, jak i uczniowie.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie podczas przygotowania imprezy, za poświęcenie sztandaru, za udostępnienie zdjęć, za pomoc w przygotowaniu występów, za miłe słowa wygłoszone na oficjalnej i nieoficjalnej części uroczystości. A przede wszystkim za serce, które okazujecie naszej szkole we wszystkich jej poczynaniach! Od tej pory dumnie będziemy nosić sztandar, który nie pozwoli nam zapomnieć, że „urodziliśmy się tu, na tej ziemi i jesteśmy za nią odpowiedzialni” (H. M. Górecki).

 
 
 
 

A. Tkocz

do spisu treści
 


 

Kongres Misyjny

23 kwietnia 2016r. kilka osób z naszego szkolnego kółka misyjnego razem z panią katechetką i rodzicami uczestniczyło w Metropolitalnym Kongresie Misyjnym w Rudach Raciborskich. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 rano. W kościele zrobiło się bardzo kolorowo, gdyż poszczególne diecezje miały wybrane kolorowe elementy stroju, nawiązujące do misyjnego różańca. Nasza diecezja katowicka miała kolor niebieski.

O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Wiktora Skworca. W Kongresie brały udział wszystkie grupy wiekowe od najmłodszych po dorosłych. Były także siostry zakonne oraz kapłani z różnych stron świata. Po mszy św. można było posłuchać koncertu, wziąć udział w zabawach i grach, obejrzeć wystawy misyjne. Można też było zakupić ciekawe misyjne pamiątki. Wszyscy z przejęciem wysłuchaliśmy również świadectwa kapłana z Chin, który opowiadał o swoim powołaniu, święceniach i trudnej sytuacji Kościoła w Chinach. Każdy uczestnik Kongresu mógł się również posilić pyszną peruwiańską zupą. Na zakończenie odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia. Do domu wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i zapaleni do dalszej pracy na rzecz misji.

Karolina Gryt, klasa IVa

 
 

do spisu treści
 


 

Ośrodek Kultury nabiera rumieńców

Życie w OK „Zameczek” nabiera tempa. Pojawiają się ciekawi ludzie z własnymi inicjatywami, budujemy ofertę dla naszej społeczności. Zapraszamy do dzielenia się z nami Waszymi spostrzeżeniami i sugestiami – każda opinia jest dla nas cenna, bo chcemy żeby ośrodek działał sprawnie i rzetelnie, ale także żeby był miejscem pełnym pozytywnej energii.  Aktualnie staramy się uruchomić zajęcia z zakresu malarstwa, które poprowadzi Lech Marian Bednarek - malarz, poeta, prozaik, twórca teatralny. Zapraszamy dzieci od 10 roku życia oraz młodzież. Wierzymy, że naturalna, dziecięca twórczość pod czujnym okiem specjalisty nabierze najpiękniejszych kolorów (spotkanie organizacyjne odbędzie się 2 czerwca 2016 r.
o godz. 17.00 w OK „Zameczek”).

W okresie od 24 maja do 17 czerwca 2016 r. czekamy na prace plastyczne dzieci w wieku przedszkolnym, klasy 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej w ramach ogłoszonego przez nas konkursu „Nasz Zomek” (regulamin konkursu na naszym profilu facebookowym).

Jednocześnie zachęcamy do oddawania głosów w sklepie Tesco w Rydułtowach na inicjatywę SDL Spichlerz (możliwość głosowania od 11 maja do 7 czerwca). Wystarczy zrobić zakupy, poprosić o żeton i wrzucić do urny w kolorze niebieskim. Inicjatywa ma na celu pozyskanie środków finansowych na zagospodarowanie bezpiecznej przestrzeni na parterze OK „Zameczek”. Chcemy, aby stała się ona przytulna, kolorowa i pozwalała na pełniejsze korzystanie z przestrzeni Ośrodka. Naszym marzeniem jest zmiana wizualnej szaty zamku, ale wiąże się to z wieloma procedurami i zgodą konserwatora zabytków. Odnowienie budynku wymaga pozyskania znaczących środków finansowych. W tym celu będziemy pisać projekty i aplikować o środki zewnętrzne, ale trzeba mieć pełną świadomość, że konkurencja jest bardzo duża. Nie zrażamy się tym wcale i zmierzamy sukcesywnie do celu – cierpliwości!

Pragniemy poinformować, że zamkowa kawiarnia zostanie ponownie oddana do użytku społeczności lokalnej, ale w całkiem nowej i zaskakującej formie (aktualnie funkcjonuje ona wyłącznie w weekendy). Podjęliśmy trud uczestnictwa w projekcie, w ramach którego chcemy pozyskać środki finansowe umożliwiające przeprowadzenie gruntownego remontu tego miejsca. Kawiarnia będzie serwować nie tylko dobrej jakości kawę, ale także promować lokalną tradycję i kulturę. Nie zdradzamy jednak szczegółów – niech pozostanie to wielką niespodzianką do dnia otwarcia. Zapewne remont obejmie miesiące letnie dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w tym czasie uruchomiony zostanie ogródek zewnętrzny. Wierzymy, że kawa wypita w urokliwym, czernickim parku zniweluje chwilowy brak kawiarenki.

Bardzo dziękujemy grupie Astrohunters za majowe wydarzenie związane z umożliwieniem nam wspólnych obserwacji tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca. Zamkowy park wypełnił się najmłodszymi pasjonatami astronomii, a możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu nieczęsto się zdarza. Kolejne takie wydarzenie będzie miało miejsce dopiero za 16 lat.

Małgorzata Krajczok
OK „Zameczek” w Czernicy

do spisu treści
 

 

Nekrolog



Śp.   Małgorzata JOSEFOWSKA  (ur. 23.10.1940 / zm. 20.05.2016)

Wyrazy współczucia składamy: córce Bożenie z Andrzejem, synowi Januszowi z żoną Teresą, wnuczce Darii z mężem Mateuszem, wnuczce Anecie z Wojtkiem, prawnuczce Amelce, siostrom i braciom z rodzinami; szwagierce i szwagrowi z rodzinami

Msza św. 30-dniowa dostanie odprawiona we wtorek 28.06.2016 o g. 17.00

do spisu treści