RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  185/2016  /  październik

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- W parafii, czy poza nią?

- Tydzień Misyjny
- „Szli, szli i doszli”... do MB Uśmiechniętej
- Witamy nową dekoratorkę kościoła
- Z działalności Ośrodka Kultury Zameczek
- Różaniec w rodzinnym domu
- Zakończenie lata
- Dziękujemy
- Rekrutacja
- Kulturalno – społeczna aktywność lokalna
- A kiedy minie czas
-
Nekrologi

 


 

W parafii, czy poza nią?

Wymagania dotyczące przygotowania do wczesnej Komunii świętej były już szczegółowo przedstawione na łamach "Znaku Pokoju". Zaszły jednak pewne okoliczności, aby ten temat omówić jeszcze raz, ze szczególnym zaakcentowaniem przygotowania w parafii macierzystej.

Dokument zatytułowany WSKAZANIA METROPOLITY KATOWICKIEGO W SPRAWIE WCZESNEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ wydany 1 października 2014 roku mówi: "Doprowadzenie do pełnego uczestnictwa w Mszy św. dziecka przedszkolnego domaga się również, i to na pierwszym miejscu, świadectwa wiary i pobożności całej rodziny, zwłaszcza rodziców; rodzina bowiem jest dla dziecka w tym wieku naturalnym środowiskiem, w którym ono żyje i rozwija się. Tak jak do udzielenia chrztu dziecku wymagana jest wiara rodziców, z której dziecko będzie w przyszłości czerpało, tak również wiara rodziców, objawiająca się autentyczną pobożnością i uczestnictwem w praktykach religijnych, jest gwarantem dalszego rozwoju religijnego dziecka (...) Do wczesnej Komunii św. mogą być dopuszczone dzieci rodziców żyjących w małżeństwie sakramentalnym, odznaczających się głęboką religijnością i świadectwem życia chrześcijańskiego. (...) Przygotowanie dzieci do wczesnej Komunii św. trwa dwa lata. W pierwszym roku miejscem katechezy przygotowawczej dla dzieci czteroletnich lub pięcioletnich jest przedszkole, zaś w drugim roku – oprócz katechezy w przedszkolu lub w szkole – organizuje się raz w tygodniu spotkanie w parafii. Rodzice uczęszczają z dziećmi na katechezę parafialną i dopełniają przygotowanie swojego dziecka przez katechezę domową." (...) "Takie odpowiedzialne, podyktowane pasterską troską, podejście do wczesnej Komunii św. zobowiązuje proboszczów do czuwania nad realizacją postulatów Kościoła".

Kodeks Prawa Kanonicznego sprawę formułuje dosadniej: "do Pierwszej Komunii Świętej dopuszcza proboszcz parafii, zgodnie z kryterium jurysdykcji terytorialnej, z zachowaniem kompetencji każdego proboszcza parafii personalnej w odniesieniu do kandydata do takiej parafii przynależącego".
Przygotowanie do przyjęcia sakramentów: chrztu, bierzmowania, pierwszej spowiedzi i Komunii (tym bardziej wczesnej Komunii) odbywa się zatem w ramach parafii, pod nadzorem proboszcza. Nie jest do przyjęcia praktyka przygotowania do sakramentów "gdziekolwiek", poza parafią. Nie jest to moje widzimisię. Taki pogląd wyrażają również inni księża, szczególnie ci, którzy duszpasterstwo znają z salki katechetycznej, kancelarii parafialnej i konfesjonału, a nie zza biurka.

Czy duszpasterstwo musi być związane z parafią? Ktoś powie, że może dowolnie wybierać kościół, do którego chce jeździć na mszę świętą. Napisano mi, że Chrystus założył Kościół jako jeden, niepodzielony na jakieś parafie czy diecezje. Oczywiście, zgadzam się z tym, ale nie wolno nam zapominać, że tworzenie struktury Kościoła było koniecznością wynikającą z jego rozwoju i pomnażaniem liczby wierzących. Struktury (może niedokładnie takie, jak dzisiejsze) znane były już w czasach apostolskich, skoro św. Paweł pisze listy do Kościoła w Rzymie, Koryncie czy Efezie, do Kościoła Tesaloniczan, czy Kolosan. Św. Jan w Apokalipsie zwraca się do "siedmiu Kościołów, które są w Azji". Kościół jest jeden, ale dla sprawnego duszpasterstwa podzielony na metropolie, diecezje i parafie.

Są "postępowi" katolicy, nawet księża, którzy próbują tworzyć katolicyzm "ponad - parafialny". Medialnym przedstawicielem takiego ruchu jest m.in. Szymon Hołownia, który od lat próbuje przekonywać katolików do swobodnego praktykowania ponad podziałami parafialnymi. Ruch taki doczekał się własnej nazwy - to tzw. churching (od angielskiego church - kościół). Wybierając religijność obwoźną ludzie kierują się różnymi kryteriami: krótsza msza św., ciekawsze kazania, ksiądz mniej fałszuje, odrębna kaplica dla małych dzieci, większy parking, dogodniejsze godziny odprawiania mszy, cieplejszych kościół i wiele innych. Skoro argumenty są logiczne, dlaczego mówimy "nie" churchingowi? Odpowiem przykładem.

Jakieś dwadzieścia lat temu w centralnej parafii Katowic jeden z szanowanych, młodych księży postanowił stworzyć "ponad - parafialne" duszpasterstwo młodzieży. Zebrał całą "śmietankę", wszystkich animatorów ministranckich, oazowych, Odnowy w Duchu św., liderów różnych grup parafialnych. Powstała grupa, w której dobrze mu się pracowało. Niestety w jednej chwili na łopatki rozłożył duszpasterstwo młodzieży w piętnastu parafiach Katowic. Efekt duszpasterstwa "ponad - parafialnego".
Kontakt księdza z własnymi parafianami nie może się ograniczyć do krótkiego spotkania przy kolędzie. Parafia ma być wspólnotą rodzin i grup. Proboszcz jest dla parafian, ale i parafianie mają być z proboszczem. Dopiero taka współpraca daje radość i przynosi Boże owoce. Liczę na szczególne zrozumienie w tym trudnym dla mnie temacie.

Ks. Eugeniusz

do spisu treści
 


 

Tydzień Misyjny

Dante Alighieri powiedział: „Nadzieja przychodzi do człowieka, wraz z drugim człowiekiem”. Misję nadziei ewangelizacyjnej pełnią misjonarze i dbają o to, by nikt na świecie nie czuł się zapomniany. Taka opcja Kościoła zawsze jest aktualna. Przypomniana będzie w liturgii Kościoła i w akcji misyjnej na całym świecie w niedzielę 16 października, która rozpocznie Tydzień Misyjny. Inicjatywa Światowego Dnia Misyjnego, stale pojawia się w kalendarzu wydarzeń powszechnych Kościoła od roku 1926. Wtedy Stolica Apostolska zaleciła biskupom na całym świecie, aby przedostatnia niedziela października była dniem solidarności misyjnej.

Misyjne działanie Kościoła koncentruje się na pracy w różnych wspólnotach parafialnych. W tym celu do każdej parafii dociera papieskie Orędzie na Światowy Dzień Misyjny, które może służyć do rozważań w nabożeństwach różańcowych. Hasłem tegorocznego tygodnia misyjnego są słowa: „Ochrzczony to znaczy posłany”, w których akcentowana jest powszechność dzieł misyjnych oraz odpowiedzialność za misje w świecie wszystkich chrześcijan. W zakresie diecezji organizowane są kongresy misyjne, pokazy filmowe, sympozja naukowe, spotkania z misjonarzami, wystawy fotograficzne, festyny, nawet degustacja kulinariów z egzotycznych części świata. W tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek pisze: „Przeżywany przez Kościół Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, rzuca szczególne światło również na Światowy Dzień Misyjny 2016: zaprasza nas do spojrzenia na misje ad gentes, jako wspaniałe, ogromne światło miłosierdzia, zarówno co do ducha, jak i co do ciała.

W istocie w tym świętym Dniu Misyjnym wszyscy jesteśmy zaproszeni do „wyjścia” jako uczniowie - misjonarze, każdy oddając na tę służbę swoje talenty, swoją kreatywność, swoją mądrość i doświadczenie, aby nieść orędzie Bożej czułości i współczucia całej rodzinie ludzkiej. Na mocy nakazu misyjnego, Kościół troszczy się o tych, którzy nie znają Ewangelii, bo pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do doświadczenia miłości Pana. Misją Kościoła jest głoszenie miłosierdzia Boga - bijącego serca Ewangelii i głoszenie go po każdym zakątku ziemi, aby dotarła do każdej kobiety, mężczyzny, osoby starszej, człowieka młodego i dziecka.” (koniec obszernego cytatu z Orędzia misyjnego papieża Franciszka).

Opatrzność Boża podarowała nam w tym roku tak wiele niezwykłych darów: Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, 1050 rocznicę chrztu Polski, spotkanie młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie - to tylko te najważniejsze. Nie ma chyba wątpliwości, że każde z tych wydarzeń, jest szczególną łaską i okazją, aby umocnić naszą wiarę i okazać radość z tego, że należymy do Jezusa i żyjemy w świetle Ewangelii. Papież Franciszek w adhortacji Ewangelii Gaudium napisał: „Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji”.

Kościół w Polsce idzie za głosem misyjnym papieża Franciszka i wiele czyni dla misji. Wspiera między innymi takie akcje misyjne: „Dar Serca”, „Misyjny Bukiet”, „Adonis”, „Żywy Różaniec dla Misji”. „Tegoroczny projekt, który obecnie jest w końcowej fazie realizacji nosi nazwę „Tiko e na nan” (aby dzieci mogły słyszeć), dotyczy wyposażenia szkoły i internatu dla głuchoniemych dzieci z Bertoua w Kamerunie, którymi opiekuje się tarnowska świecka misjonarka - Ewa Gawin. Udało nam się zebrać mnóstwo sprzętów, ubrań i artykułów papierniczych, które w trzech transportach udały się do Afryki.

W sierpniu trójka naszych wolontariuszek wyjeżdża na misyjny staż, podążając za zebranymi darami do Bertoua, aby tam je rozpakować i pomóc w wykańczaniu sal lekcyjnych w szkole. Efekt naszej pracy to zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie pomagają w podejmowanych przez nas działaniach i to, co najważniejsze - świadczenie o Chrystusie poprzez czyny miłości i uśmiech na twarzy najmłodszych z Kamerunu. Za to wszystko - Chwała Panu”. Jest to cytat z czasopisma misyjnego, ukazujący misyjne zaangażowanie młodych w konkretnym dziele misyjnym, inspirującym nas do działania na rzecz misji.
„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”.

Ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

„Szli, szli i doszli”... do MB Uśmiechniętej

Pielgrzymować - znaczy po prostu „wyjść skądś”, aby „dokądś dojść”. Punkty te tworzą ramy przestrzeni pielgrzymkowej uświęconej celem, intencjami oraz trudem drogi.
Pielgrzymka do Pszowa to pielgrzymka maryjna. Uczestniczą w niej wierni z okolicznych parafii oraz całego Śląska. Od wczesnych godzin podążają pieszo lub korzystają ze środków transportu, by pokłonić się Matce Bożej Uśmiechniętej.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w drugą niedzielę września o godzinie 9 z naszej czernickiej parafii, wyruszyła Piesza Pielgrzymka do Pszowa. 122 osoby z przewodnikiem duchowym, ks. Ryszardem, spokojnym marszem podążały, by pokłonić się Matce Bożej i uczestniczyć w sumie odpustowej. Jak zwykle pieszej wędrówce towarzyszy modlitwa oraz radosny śpiew.
Zespół „Znaczki”, z panią Małgosią Wita na czele, od lat stanowią czołówkę pielgrzymkową i nadają ton modlitewnym śpiewom. Szli, szli i doszli - to tegoroczna, radosna przyśpiewka.
O bezpieczeństwo na drodze zadbali strażacy z OSP w Czernicy z panem Dawidem Bęcałą na czele.

 To im należą się podziękowania za bezpieczne dotarcie pielgrzymów do celu.

Do Pszowa jest blisko. To tak naprawdę dłuższy spacer w towarzystwie parafian, sąsiadów, znajomych i rodziny. To odwiedziny Matki Bożej, którą możemy uważać za własną Matkę. Z niej zawsze można brać przykład, jej wszystko można zawierzyć.!!!

E.K.

do spisu treści
 


 

Witamy nową dekoratorkę kościoła

Po dwóch miesiącach, od rezygnacji p. Kariny, która przez wiele lat dbała o wystrój naszego kościoła, witamy nową dekoratorkę parafialnej świątyni. Wyzwanie podjęła młoda miłośniczka kwiatowych kompozycji.

Sylwia Bugdoł jest nasza parafianką. Dysponuje czasem wolnym, kocha kwiaty i pragnie swoje pasje realizować na polu zawodowym oraz służąc kościołowi i parafii.

Życzymy powodzenia i wytrwałości w realizowaniu życiowych pasji!

do spisu treści
 


 

Z działalności Ośrodka Kultury "Zameczek"

Jesień to czas zadumy, nostalgii i wspomnień o tych, którzy już odeszli. W listopadzie 2013 roku, po cichu i nagle, odszedł znany w świecie bohater wojenny – major pilot Antonii Tomiczek.
Wiedzeni chęcią zachowania w lokalnej pamięci tego niezwykłego człowieka zapraszamy do Ośrodka Kultury „Zameczek” w Czernicy 30 października 2016 r. w godzinach od 16.00 do 20.00.

Program wydarzenia:
- Spektakl utrzymany w poetyce teatru papierowego pt. „O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem” (godziny spektaklu: 16.00, 16.40, 17.20, 18.00, 18.40, 19.20),
- Wystawa dla dzieci: „Marzenia małego Antka”,
- Wystawa dla dorosłych: „Nad płonącą Warszawą - długi lot do domu majora pilota Antoniego Tomiczka” (własność Gminnej Biblioteki Publicznej w Lyskach),
- „Halifax Antka”: warsztaty dla najmłodszych prowadzone przez pasjonatów - zdobywców wielu nagród w dziedzinie modelarstwa.

Bilety do nabycia w Ośrodku Kultury w Czernicy:
Dorośli – 10 zł
Dzieci – wstęp wolny.
Odpłatne warsztaty dla dzieci: „Halifax Antka” – 7 zł.

do spisu treści
 


 

Różaniec w rodzinnym domu

Spokojnie mija w rodzinnym domu
wieczór październikowy.
Skończone lekcje, Mamusia woła
na pacierz różańcowy.

Świece się palą, z obrazu jasna
twarz Matki Boskiej świeci;
„Zdrowaś Maryjo...”zaczyna mama,
a dalej mówią dzieci.

Potem Ojcze nasz i Chwała Ojcu,
chylą się jasne głowy...
A po modlitwie takie ciekawe
powiastki i rozmowy.

„Czemu październik, powiedz, Mamusiu,
skąd się ta nazwa bierze?”
„Bo w tym miesiącu na wsi len międlą
I lecą w krąg paździerze.

Siedzą kobiety przy kołowrotku
i długie prawią baśnie,
dzieci słuchają, tylko najmłodsze
zmęczone czasem zaśnie.

I tak jak u nas mija w spokoju
wieczór październikowy...”
Na dworze ciemno, słota, chlupota,
wiatr zimny i surowy.

Wanda Achremowiczowa

do spisu treści
 


 

Zakończenie lata

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Łukowie Śl. pod hasłem „Zakończenie Lata.” Mieszkańcy Łukowa Śl. w pocie czoła dekorowali swoje posesje i miejsca publiczne na drodze przejazdu korowodu dożynkowego. Jest tradycją, że oficjalne uroczystości dożynkowe rozpoczynają się Mszą Św. Ta odbyła się w Kościele NMP Królowej Polski w Czernicy.

Po jej zakończeniu i uformowaniu korowodu, uczestnicy przejechali ulicą Wolności oraz Lipową, docierając na boisko sportowe w Łukowie Śl. Starostami dożynek powiatowych byli państwo Nowak- gospodarze mieszkający i pracujący w gospodarstwie rolnym w Łukowie Śl. Jadąc na czele barwnego orszaku pozdrawiali w imieniu swoim, jak i rolników z całego powiatu rybnickiego wiwatujących wzdłuż trasy przejazdu.

Piękną letnią imprezę uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście. Zagraniczne delegacje z Niemiec, Czech i Słowacji oraz posłowie, włodarze miasta Rybika, Powiatu Rybnickiego, a także Gmin wspólnie z mieszkańcami Czernicy, Łukowa Śl. i innych miejscowości radośnie świętowali zakończenie lata. Na dożynkowej scenie przekazano chleb z tegorocznej mąki gospodarzom gminy i powiatu. Potem nadszedł czas na wspólną zabawę. Liczne występy, umilały czas tłumnie zgromadzonej publiczności. Jedną z atrakcji była wystawa prac plastycznych oraz przegląd potraw ziemniaczanych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu rybnickiego. Najmłodsi skupiali się wokół stanowiska przygotowanego przez członków SDL Spichlerz, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ogromnym powodzeniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia, gdzie milusińscy rozładowywali swoją energię. Kulminacyjnym punktem dożynkowej imprezy był koncert zespołu „Łzy”. Dynamiczna muzyka rozbrzmiewała wśród łukowskich pól i łąk do późnych godzin wieczornych.

Korzystając z okazji dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wkład pracy i poświęcony czas na przygotowanie uroczystości dożynkowych, promujących skrawek naszej małej ojczyzny.

Radni sołectwa Łuków Śl.

do spisu treści
 


 

Dziękujemy

W dniu 17 września rada sołecka na czele z panem sołtysem Adamem Mrozem zorganizowała pierwszą wycieczkę na dożynki do Wisły. Wyjechaliśmy o godzinie 9 rano, pomimo niesprzyjającej pogody humory nam dopisywały. Obejrzeliśmy korowód dożynkowy oraz występy zespołów artystycznych, zwiedziliśmy też trochę tereny Wisły.

Dziękujemy radzie sołeckiej, a przede wszystkim panu Adamowi Mrozowi za zorganizowanie wycieczki i mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka.

uczestnicy wycieczki do Wisły

 
 
 
 
 
 
 
 
 

do spisu treści
 


 

Rekrutacja

do spisu treści
 


 

Kulturalno – społeczna aktywność lokalna

Zaczynamy nowy rozdział w życiu czernickiego Ośrodka Kultury. Przede wszystkim postanowiliśmy zmienić rozkład zajęć, ich tematykę i sposób prowadzenia. Tym sposobem nasza oferta odpowiada na szersze potrzeby społeczności. Coraz częściej zaczynają także zaglądać do nas goście z ościennych miast i wsi. Z tego względu 3 i 4 września 2016 r. budynek zamku został całkowicie udostępniony gościom, uczestnikom zajęć i ciekawskim sympatykom. Posiłkowaliśmy się pierwszym tego typu wydarzeniem – Dniami Otwartymi Ośrodka Kultury. Był czas na wysłuchanie fragmentów „Quo Vadis” w ramach narodowego czytania, spotkanie fascynatów gier planszowych pod czujnym okiem specjalistów z Grupy Goblin Game Club. Budynek zamku oraz teren parku stał się przestrzenią, w której grupy działające przy Ośrodku Kultury zaprezentowały formy swojej pracy oraz aktywności. Od października pełną parą zaczynamy całkiem nowe zajęcia w zamku. Zapraszamy do zapoznania się z nowym rozkładem zajęć.

Spieszymy Wam też donieść, że 19 września 2016 r. odwiedzili nas goście z Fundacji Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych. Opowiedzieliśmy im o naszych działaniach, planach na przyszłość, metodach pracy. Pokazaliśmy im nasz zamek i opowiedzieliśmy o losach jego właścicieli. Goście wyjechali oczarowani tkwiącym w czernickim zamku potencjale społecznym, a Spichlerz stał się partnerem projektu LEVER. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo realizowaliśmy już wiele inicjatyw. Ten projekt jest dla nas nowym doświadczeniem, bo wychodzi poza dotychczasowy obszar naszych wpływów. Będzie się mówić o naszej Czernicy na gruncie międzynarodowym, bo projekt obejmuje organizacje z rejonu Basenu Morza Bałtyckiego, a swój finał będzie mieć w 2018 roku w Helsinkach.

21 września 2016 r. mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli samorządu, organizacji, instytucji oraz wielu innych sympatyków, którym na sercu leży dobro lokalnej społeczności. Już teraz zaczynamy planować niezwykłe wydarzenie, jakim będzie 700-lecie wsi obchodzone w 2017 roku. Przygotowaliśmy krótki rys historyczny oraz administracyjny dotyczący wsi Czernica na przestrzeni 7 wieków. Spichlerz podzielił się już swoimi pomysłami. Będzie to patronat wybranych mediów lokalnych, VI Piknik Historyczny, Wieczór Czernicki, promocja w ramach projektu LEVER, platforma promocyjna i całkowita nowość – regranting, czyli niewielkie wsparcie finansowe dla najciekawszych pomysłów (ogłoszony zostanie konkurs i powołana zostanie komisja). Oczywiście nie zabraknie miejsca na spektakle teatralne bazujące na historii Czernicy. W listopadzie 2016 r. planujemy kolejne spotkanie. Zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby się włączyć w przygotowania. Każdy pomysł i chęć jego realizacji jest cenną inicjatywą lokalną.

30 października 2016 r. w godzinach od 16.00 do 20.00 zapraszamy Was na lokalne wydarzenie będące jednocześnie wspomnieniem osoby majora pilota Antoniego Tomiczka.
W listopadzie obchodzić będziemy rocznicę jego śmierci. Z tego względu pragniemy przypomnieć niesamowite, wojenne dokonania Antoniego Tomiczka. W programie znajdzie się spektakl utrzymany w poetyce teatru papierowego pt. „O chłopcu, który chciał zostać lotnikiem” (godziny spektaklu: 16.00, 16.40, 17.20, 18.00, 18.40, 19.20), wystawa dla dzieci „Marzenia małego Antka”, wystawa dla dorosłych „Nad płonącą Warszawą - długi lot do domu majora pilota Antoniego Tomiczka” (własność Gminnej Biblioteki Publicznej w Lyskach) oraz „Halifax Antka”, czyli warsztaty dla najmłodszych prowadzone przez pasjonatów - zdobywców wielu nagród w dziedzinie modelarstwa. Bilety do nabycia w Ośrodku Kultury w Czernicy (dorośli 10 zł, dzieci wstęp wolny, odpłatne warsztaty dla dzieci „Halifax Antka” 7 zł).

Małgorzata Krajczok

do spisu treści
 


 

A kiedy minie czas

A kiedy minie czas i miną lata,
I nie wiem, ile lat upłynie nawet...
Gdy przyjdzie rozwiązywać trudną sprawę-
Wrócą do nas słowa spośród ławek.

A jeśli sami staniemy w środku klasy,
I kiedy pierwszy zrobimy ręką znak,
Przypomnimy sobie tamte szkolne czasy
I to, że właśnie tę literę trzeba pisać tak.

A kiedy staniemy u rozstajnych dróg
I ciężko nam będzie w niejednej chwili,
Zrozumiemy, że spłacić trzeba wielki dług,
I wytrwamy- jak ci, co kiedyś nas uczyli...

Czesław Kuriata

do spisu treści
 


Nekrologi



Śp.   Krystyna CZERWIŃSKA  (ur. 27.08.1947 / zm. 03.09.2016)

Wyrazy współczucia składamy: córkom: Ewelinie z mężem Tomaszem, Mirosławie z mężem Januszem, Katarzynie z mężem Przemysławem; wnukom: Mateuszowi, Jakubowi, Karolinie, Martynie z mężem Radosławem; bratu Ryszardowi z żoną Reginą, dalszym krewnym
 



Śp.   Regina KIRSZNIAK  (ur. 18.10.1953 / zm. 05.09.2016)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Jerzemu, córce Irenie, synowi Andrzejowi z żoną Magdaleną, synowi Pawłowi; siostrze Ewie z rodziną, siostrze Marii, szwagierce Bernadecie z rodziną

 

do spisu treści