RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  189/2017  /  luty

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Naucz mnie Boże zaufać Światłu, wybierać Światło, podążać za Światłem

- Kolędnicy misyjni - wstajemy z kanapy i ruszamy w drogę…
- Matka Boska Gromniczna
- Dziękujemy (za choinki) ...
- Znak Pokoju i Przyjaciele
- Wielkie serce
- Aktywni Seniorzy pomysłodawcami tematyki III Wieczoru Czernickiego
- Stowarzyszenie Sportowe Olimp
- Statystyka duszpasterska za rok 2016
- Miłość
-
Nekrologi

 


 

Naucz mnie Boże zaufać Światłu, wybierać Światło, podążać za Światłem

Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic, albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

Ewangeliczny opis sceny ofiarowania Jezusa przemawia do mnie ustami starca Symeona, który za natchnieniem Ducha Świętego przyszedł akurat w momencie, gdy do jerozolimskiej świątyni przybyli młodzi małżonkowie – Maryja i Józef – z małym Jezusem. Jego słowa brzmią jak proroctwo i są proroctwem:

„Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela”.

A potem jeszcze:

„Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu
i na znak, któremu sprzeciwiać się będą.
A Twoją duszę miecz przeniknie,
aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”.

Przemawia do mnie w tkliwości ludzkiego gestu starca, tulącego w ramionach nowe Życie, które stało się Życiem i Światłem całego świata i błogosławiącego Jego Matce. Przemawia do mnie także cichą obecnością prorokini Anny, ale również jej radosną, pełną wdzięczności modlitwą, wysławianiem Pana i dawaniem świadectwa wobec wszystkich, którzy tak jak ona czekali. To świadectwo o Tym, Który pozwolił jej dożyć bardzo sędziwych lat, by wreszcie mogła zobaczyć Światło.

Przemawia do mnie również w zdumieniu Maryi i Józefa, którzy „dziwili się wszystkiemu”, co usłyszeli od Symeona, wiele rzeczy jeszcze nie rozumieli, ale postanowili zaufać Bogu… jak zawsze. Ewangelista Łukasz pisze, że „wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim”.

Naucz mnie, Boże, zaufać Światłu, wybierać Światło, podążać za Światłem. Naucz mnie być światłem dla innych.

Danuta Dajmund

do spisu treści
 


 

Kolędnicy misyjni - wstajemy z kanapy i ruszamy w drogę…

29 grudnia 2016 roku ulicami naszej parafii wyruszyła grupa Kolędników Misyjnych w składzie: Agata Tomeczek, Karolina Gryt, Karolina Holona, Nikola Porwoł i Karol Szweda. Było to pierwsze takie kolędowanie, być może dlatego rodzin które zdecydowały się nas zaprosić było 16. Kolędnicy postarali się o odpowiednie stroje, szli, jak przystało kolędnikom za gwiazdą betlejemską, każdy miał do przedstawienia ważną rolę.
„Wszyscy przyjęli nas bardzo życzliwie, starsi wzruszali się widząc nasze zaangażowanie. Domownicy razem z nami śpiewali kolędy. Udział w akcji Kolędników Misyjnych sprawił nam wszystkim wiele radości. To było wielkie przeżycie, że możemy zrobić coś dobrego dla innych” - relacjonowali wolontariusze.

W tym roku pomoc była przeznaczona dla dzieci z Tajlandii. Zebraną kwotę 840 zł przesłaliśmy na konto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Serdecznie dziękujemy rodzinom za wsparcie akcji, życzliwość i zaproszenie. Bóg na pewno wynagrodzi ten Wasz wspaniały dar serca.

Opiekunka akcji
katechetka E. Boczek

do spisu treści
 


 

Matka Boska Gromniczna

Na Gromniczną
jest prześliczna
sanna.
Przelata lasami
z archaniołami
Maryja Panna.

Już gromnice
-wilcze świece
w chaszczach.
Podróżnych i sanie
Maryja osłania
niebieskim płaszczem.

Kazimiera Iłłakowiczówna

do spisu treści
 


 

Dziękujemy (za choinki) ...

Znakiem święta Bożego Narodzenia jest powszechnie występujący, od przełomu XVIII i XIX wieku, zwyczaj stawiania w mieszkaniu drzewka, zwanego choinką. Choinkę przystraja się w różny sposób: ozdobami i światełkami, a na szczycie umieszcza się gwiazdę, pod choinką ustawia się szopkę. Piękno i bogactwo wystroju choinki mają symbolizować rajskie drzewo życia oraz owoce odkupienia dokonanego przez Chrystusa na drzewie krzyża.

Uroczystość Bożego Narodzenia jest świętem rodzinnym, a wierni tworzą rodzinę parafialną. Kościół jest jej domem, a przystrojony prostymi dekoracjami staje się radosnym miejscem Narodzenia Pańskiego. O jego wystrój, jak co roku dbają zaangażowani i oddani Parafianie. Ofiarowują piękne drzewka, zwożą do kościoła i dekorują.

W imieniu Kapłanów Parafii oraz wszystkich Parafian, niżej wymienionym dziękujemy!

Choinki podarowali:
Sabina i Piotr Mańczykowie z ul. Wolności,
Kornelia i Zygmunt Pawelcowie z ul. Barcioka,
Rodzina Malcharczyk z ul. Granicznej
oraz Ofiarodawca, który chce pozostać anonimowy.

Wycinanie, zwożenie i ustawianie choinek w kościele:
Piotr Blinda, Zygmunt Boczek, Piotr Bugdoł, Jan Keler, Władysław Kolarczyk, Wacław Magnor, Stanisław Motyka, Bernard Potyka, Marian Sala, Łukasz Skupień, Jan Styrnol, Herbert Tkocz, Jerzy Zawisz.

Dekoracja kościoła:
Sylwia Bugdoł, młodzież klasy III gimnazjum, starsi ministranci.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II

do spisu treści
 


 

Znak Pokoju i Przyjaciele

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji VI Koncertu Charytatywnego „Znak Pokoju i Przyjaciele”. W tym roku dzięki otwartości serc ludzi dobrej woli udało się zebrać 3900zł. Pieniądze zostały przekazane dla dzieci niepełnosprawnych z naszej parafii.

Do zobaczenia za rok!

Zespół muzyczny Znak Pokoju

do spisu treści
 


 

Wielkie serce

Wiele się dzisiaj pisze i mówi o negatywnych osobach lub wydarzeniach. Chciałabym pokazać i powiedzieć, że jest wśród nas wiele pozytywnych osób niosących dobro. Na szczególną uwagę zasługuje moja sąsiadka, która ma Wielkie Serce. Uważam tak, bo przygarnęła spod Kauflandu człowieka bezdomnego. Człowieka, który był brudny, cuchnący i zmarznięty. Poprosiła go do swojego samochodu, aby pojechał z nią do jej domu. Dała mu zjeść ciepły posiłek i udostępniła łazienkę, aby się wykąpał. Podarowała mu także czyste ubranie. Podczas rozmowy dowiedziała się, że ten człowiek zna nas. Zadzwoniła do mnie i to potwierdziłam. Rzeczywiście życie go nie oszczędzało. W młodym wieku zmarła mu żona, po jej śmierci nie potrafił sobie dać rady. Miał dwa ciężkie wypadki, których skutki odczuwa do dziś.

Bardzo jestem wdzięczna mojej sąsiadce za jej dar serca. Musi mieć wielką miłość w sobie do drugiego człowieka, skoro nie był jej obojętny TAKI człowiek, który nie prosił o pomoc. To ona widziała sercem jego potrzeby i uczyniła krok w jego stronę.

Nieraz jest tak, że TAKI wygląd człowieka wzbudza w nas niechęć, a nawet strach. Znajdujemy liczne usprawiedliwienia, żeby nie wejść z nim w kontakt. Ona jednak poszła za głosem serca i ulitowała się nad tym człowiekiem. Cieszę się i Bogu dziękuję, że mam obok siebie taką osobę, jaką jest moja sąsiadka. Myślę, że jest więcej takich wielkich ludzi w naszej parafii i powinno się o nich mówić.

Wdzięczna parafianka

do spisu treści
 


 

Aktywni Seniorzy pomysłodawcami tematyki III Wieczoru Czernickiego

18 grudnia 2016 r., już po raz trzeci, świętowaliśmy wspólnie podczas Wieczoru Czernickiego. Nie obyło się bez działań skierowanych do różnych grup wiekowych. Był to przedsmak zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Najmłodsi, wraz z członkami Stowarzyszenia Spichlerz oraz Wolontariuszami, przygotowali ozdoby na lokalną choinkę, która tradycyjnie została umieszczona na skwerku nieopodal kościoła. Nieodzowna była też pomoc Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Czernicy. Przygotowały one świąteczne pierniczki i przejęły dowodzenie podczas ich zdobienia lukrowymi posypkami. Wspólnymi siłami, wraz z Sołtysem i Radą Sołecką, choinka na skwerku zajaśniała światełkami oraz cieszyła oko łańcuchami wykonanymi przez naszych najmłodszych mieszkańców wsi. Największą wspaniałością jest dla nas fakt, iż Wieczór Czernicki był jednocześnie podsumowaniem rządowego programu ASOS, który był realizowany przez naszych aktywnych Seniorów. W przeciągu kilku miesięcy podróżowali oni po Śląsku poznając na nowo jego zakątki, spotykali się w murach zamku, inicjowali własne wydarzenia, ale przede wszystkim – dzielili się z nami wspomnieniami. Tym razem skupiliśmy się na wszelkiego rodzaju dziwach krążących niegdyś po naszym terenie. Śląska mitologia stała się dla nas motywem przewodnim. Seniorzy brali także czynny udział w spotkaniach z Lechem Marianem Bednarkiem, podczas których tworzyli własne obrazy ukazujące sławne na naszym terenie utoplce, błędne ognie i wiele innych niestworzonych rzeczy. Cały zebrany materiał posłużył do wydania lokalnej książeczki „Co dawna Czernica widziała” oraz stał się scenariuszem do spektaklu świateł i cieni reżyserowanego przez Katarzynę Chwałek-Bednarczyk i Małgorzatę Krajczok.

Książka inspirowana opowiadaniami Seniorów. (fot. Damian Machnik)
 
Teatr cieni. (fot. Marcin Skiba)
 
Lokalna choinka. (fot. Marcin Skiba)
 
Ozdoby świąteczne. (fot. Marcin Skiba)

Tym razem widzowie musieli opuścić budynek zamku, gdyż zasłyszane historie miały swój finał w oknach czernickiego pałacyku. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na taką formę artystycznego przekazu. Dzięki cierpliwości i współpracy z teatrem SAFO udało się rozgrzać serca widzów, pomimo siarczystego mrozu. Spektakl oraz krótki filmik ukazujący działania podczas tego wieczoru można oglądać na kanałach internetowych, do czego serdecznie zachęcamy. Warto podkreślić, że data Wieczoru Czernickiego była bardzo znamienna także z uwagi na inne, lokalne wydarzenie. Po wielu miesiącach udało się udostępnić lokalnej społeczności Kawiarnię Rothówka. Podejmujemy wszelkie starania, żeby to miejsce także zasłynęło ze swojej gościnności, a przede wszystkim – stało się ostoją lokalnej historii. Nie bez powodu ze ścian patrzą na nas dawni mieszkańcy, a stoły przyciągają wzrok niezwykłymi grafikami miejsc, których na próżno szukać w obszarze Czernicy. Co jeszcze może spotkać Was w zamku? Przekonajcie się sami:

Wydarzenia w czernickim zamku planowane w lutym 2017r.:

1.02.2017 r.,
godz. 18:00
  II spotkanie otwarte dla Mieszkańców związane z planowaniem tegorocznych obchodów 700-lecia wsi Czernica (mini granty, społeczne pomysły na świętowanie)
     
1.02.2017 r.,   Luty z Galerią Jednego Obrazu czyli promowanie śląskich artystów, Kawiarnia Rothówka.
     
3.02.2017 r.,
godz. 17:00 – 19:00
 

Zabawa karnawałowa dla dzieci wstęp: 10,00/os. (w cenie poczęstunek oraz koncert zespołu Bebiki)

     
6.02.2017 r.,
godz.16:00 – 17:30
  Warsztaty z Horyzontami – magia papieru czyli cotygodniowy cykl zajęć z zakresu sztuki oraz teatru inspirowanego papierem wstęp: 10,00 /os. (spotkanie II – Teatr obrazkowy Kamishibai)
     
11.02.2017 r.
godz. 19:00
  Zabawa karnawałowa „7 wieków – 7 życzeń” wstęp: 60,00/os. obowiązkowe przebrania z lat 1317-2017
     
25.02.2017 r., godz. 19:00   Zabawa „Ladies Night” (wstęp: 50,00/os.)
     
26.02.2017 r.,
godz. 17:00
  Teatralne wieczorynki dla Małych i Dużych Comiesięczny cykl spektaklów z „Horyzontami kultury” wstęp: 5,00/os. (bilety do nabycia w Kawiarni Rothówka)
     
28.02.2017r.,
godz. 18:00
  Zabawa „Śledź na zamku” (wstęp: 40,00/os.)

Małgorzata Krajczok

do spisu treści
 


 

Stowarzyszenie Sportowe "Olimp"

18.10.2016r. w Szkole Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy zostało utworzone Stowarzyszenie Sportowe „Olimp”. Jego założyciele to aktywnie działający na naszym terenie nauczyciele, sołtys, radni i rodzice, których marzeniem jest ciągłe wspieranie rozwoju wszystkich uczniów czernickiej podstawówki poprzez organizowanie różnych, sportowych form aktywności. Należą do tych osób: sołtys Adam Mróz, Piotr Górecki, Joanna Appel, Monika Porwoł, Joanna Olszyna, Stefan Mrozek, Bernadeta Starzyńska oraz Zenobia Mrozek.

Celem utworzenia Stowarzyszenia „Olimp” jest organizacja częstych wyjazdów do obiektów sportowych, których nie ma na terenie naszej gminy oraz propagowanie aktywności wśród dzieci i młodzieży. Do planowanych działań należy organizacja wyjazdów na basen, na lodowisko, do kręgielni, wrotkarni, tężni i parku linowego. Dzięki wyjazdom na basen uczestnicy nabędą umiejętność pływania. Pobyt w atrakcyjnym aquaparku dostarczy nie tylko wrażeń estetycznych, lecz przede wszystkim poznawczych. Korzystający posiądą wiele przydatnych w życiu wiadomości dotyczących dbania o własne zdrowie, higienę ciała czy udzielanie pierwszej pomocy. Pobyt na basenie nauczy przestrzegania zasad bezpieczeństwa, współpracy w grupie, a więc bardzo rozwinie społecznie i emocjonalnie. Wyjazdy umożliwią hartowanie ciała i nauczą dobierania ubioru do pory roku. Najważniejszym rezultatem tego typu imprez jest pozytywny wpływ na wszechstronny rozwój fizyczny kształtującego się dopiero młodego człowieka i pobudzanie go do systematycznego dbania o swoją kondycję w przyszłości.

Wyjazdy na lodowisko również wpłyną bardzo korzystnie na proces dorastania oraz kształtowania cech woli i charakteru. Dostarczą wielu pozytywnych wrażeń, a przede wszystkim wpłyną na zdobycie nowych umiejętności, związanych z poruszaniem się na łyżwach. Dostarczą bodźców do rozwoju społecznego. Nauczą pokonywania trudności, przełamywania własnych słabości i dadzą satysfakcję z czynionych postępów. Dzięki wycieczkom na wrotki czy kręgle uczniowie również rozwiną swoje zainteresowania sportem. Spędzą wolny czasu w sposób aktywny i ciekawy. Będzie to zachęta dla całych rodzin, co pozwoli na zacieśnienie więzi. Nauka jazdy na wrotkach przyczyni się do lepszej koordynacji, dostarczy radości i pozwoli aktywnie odpocząć po nauce. Gra w kręgle także korzystnie wpłynie na rozwój psychomotoryczny oraz integrację grupy. W rezultacie przyczyni się do lepszego radzenia sobie ze stresem i zniesie zmęczenie psychiczne. Bardzo korzystnie wpłynie więc na rozwój umysłowy dzieci. Pobyt w tężni wzmocni odporność organizmu, przyczyniając się do polepszenia zdrowia.

Wycieczka do parku linowego umożliwi dzieciom zapoznanie się ze sportem ekstremalnym. Na przeszkodach parku wszyscy uczestnicy nauczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamią barierę lęku wysokości. Pobyt w parku linowym zapewni uczniom niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Wszystkie wycieczki wpłyną na rozwój pasji, a co za tym idzie na rozwój osobowości uczestników. Mamy nadzieję, iż pomysł utworzenia Stowarzyszenia spotka się z aprobatą mieszkańców.

Wszystkim, którzy chcieliby przyłączyć się do działań Stowarzyszenia, serdecznie dziękujemy.

Nr konta Stowarzyszenia „Olimp” to: 35 8470 0001 2040 0067 2207 0001. Podajemy go, prosząc o choćby symboliczne wsparcie finansowe działań, którym przyświeca dobro młodego pokolenia.

Z. M.

do spisu treści
 


 

Statystyka duszpasterska za rok 2016

OCHRZCZENI w 2016 roku:
Ochrzczonych zostało 29 dzieci: 13 dziewczynek i 16 chłopców, (dla porównania: w roku 2015 - 30 dzieci)

1. STASIOROWSKI Filip
2. WOŹNICA Liliana
3. KUCZERA Patryk
4. MAKARSKI Ksawery
5. FOJCIK Olivier
6. MAGIERA Franciszek
7. PILCH Magdalena
8. KUBAŃSKA Aleksandra
9. DOMAGAŁA Amelia
10. JACHYM Oliwia
11. LATOCHA Igor
12. KOWALSKI Kacper
13. PIELCZYK Kaja
14. MACIUGA Amelia
15. TROSIŃSKA Rozalia
16. KLYSZCZ Szymon
17. MYŚLIWIEC Mia
18. JONA Karol
19. KOWOLIK Michał
20. SOBECZKO Ksawery
21. ADAMCZYK Emilia
22. CYRAN Igor
23. PROCEK Paweł
24. ŚWIĘTY Natalia
25. KONSEK Wojciech
26. KOLARCZYK Szymon
27. OŻGA Matylda
28. KLIMŻA Bianka
29. OLCZYK Aleksander


1 KOMUNIA ŚW.
22.05.2016 r. do Komunii św. przystąpiło 50 dzieci. (przed rokiem 28 dzieci)

1. ANDRZEJAK Adrian
2. BĘCAŁA Oliwia
3. BIAŁEK Marta
4. BIELA Kewin
5. BOMBIK Zuzanna
6. BOROWIECKA Lena
7. DONGA Lena (wczesna)
8. DONGA Nicola
9. DURCZOK Milena
10. GÓRECKA Kinga
11. GRANIECZNY Dawid
12. GUZY Martyna
13. GWOŹDZIK Ksawier
14. HADAM Jakub
15. JACEK Patrycja
16. JESZKA Antonina
17. JONDERKO Olaf
18. JONDERKO Wiktor
19. KLIMEK Dawid
20. KLON Roksana
21. KONSEK Jarosław
22. KOSTECZKO Martyna
23. LUKOSZEK Mateusz
24. LUKOSZEK Rafał (wczesna)
25. MACHNIK Wiktor
26. MANDERLA Mateusz
27. MANDRYSZ Mateusz
28. MAŃKA Olivier
29. MARSZOLIK Emilia
30. MATERZOK Michał
31. MIKOŁAJCZYK Jakub
32. MORDEJA Zofia
33. NELISZER Oskar
34. OLSZYNA Bartosz
35. OLSZYNA Wojciech
36. RYBACKA Zofia
37. SKIBA Tymoteusz
38. STEUER Anna (wczesna)
39. STEUER Dominik (wczesna)
40. STEUER Paulina (wczesna)
41. ŚWIERKOSZ Robert
42. TRZECIAK Julia (wczesna)
43. TRZECIAK Lilianna (wczesna)
44. WARŁO Oskar
45. WILCZEK Małgorzata
46. WYPYCH Martyna (wczesna)
47. ZAJDEL Kamil
48. ZAŁĘGA Nataniel
49. ŻUCHOWICZ Marek
50. ŻUCHOWICZ Milena


BIERZMOWANIE
07.04.2016 r. ks. Abp Wiktor Skworc udzielił sakramentu bierzmowania 21 osobom z naszej parafii (przed rokiem 12 osób), oraz młodzieży z Gaszowic, Szczerbic, Kalwarii Pszowskiej i Zawady:

1. BOMBIK Dżesika
2. CHOROBA Sandra
3. CIUPEK Kacper
4. COJG Urszula
5. FIGURA Kamil
6. GASZKA Marek
7. GAWLAS Andrzej
8. GRYT Mikołaj
9. HOSZEK Natalia
10. JACEK Adrian
11. KŁOSEK Kacper
12. LARA Mateusz
13. ŁATA Patrycja
14. MAŃKA Patrycja
15. NITNER Paulina
16. PILCH Magdalena
17. PREINIGER Żaneta
18. WATOŁA Jakub
19. ZAŁĘGA Wiktoria
20. ZAWISZ Sławomir
21. ZDRZAŁEK Robert


ŚLUBY
10 par zawarło związek małżeński (przed rokiem 8). (Nazwiska podano w kolejności daty ślubu).

Śluby zawarte w naszym kościele
 
Śluby naszych parafian zawarte poza parafią
(przed rokiem 9)
1. CICHOŃ Krystian i LARA Agnieszka
2. DURCZOK Sławomir i CIEŚLOK Daria
3. MUSIOLIK Mateusz i MAREK Anna
4. KOLARCZYK Jarosław i HARAT Klaudia
5. LISSON Tomasz i MUSIOLIK Magdalena
6. KOWOL Szymon i BIEGIESZ Ewa
7. POPIS Damian i PORWOŁ Ewa
8. SŁADEK Mateusz i RAKUS Agata
9. KULIGOWSKI Radosław i SODZAWICZNY Sylwia
10. MAROSZEK Szymon i MIELIMONKA Urszula
1. KUSZEK Grzegorz i CZEPCZYK Magdalena
2. SIEGMUND Kamil i DUDA Hanna
3. JANECZKO Arkadiusz i KUZIOŁA Agnieszka
4. POSTAWKA Łukasz i BRZEZINKA Zuzanna
5. KURPANIK Szymon i KURPANIK Ewa (zd. Koczar)
6. SIODMOK Błażej i PASTERNY Joanna
7. GUZY Adam i LORENC Dagmara
8. KUCZERA Michał i STACHERA Magdalena
9. RICCO Michele i PADUSZEK Ewa
10. KORBEL Mateusz i RYSZEWSKA Marlena
11. MIKA Damian i KOPYCKA Klaudia
12. WNĘTA Paweł i REGUŁA Agata


POGRZEBY
Zmarły 34 osoby - 23 kobiety i 11 mężczyzn (przed rokiem 33). (nazwiska podano w kolejności daty zgonu)

1. PORWOŁ Antoni
2. NADARZY Janina
3. PIEŁA Dorota
4. TOMALA Krystian
5. KOWALSKA Maria
6. CHŁODEK Janina
7. PORWOŁ Gertruda
8. FRANICZEK Elżbieta
9. KOPIEC Róża
10. BOBRZYK Katarzyna
11. BOBRZYK Bernard
12. JOSEFOWSKA Małgorzata
13. ŚWITULA Anna Gizela
14. PYTLIK Zbigniew
15. MANDRYSZ Krystyna
16. BRZEZINKA Grażyna
17. SOBALA Jerzy
18. LUKOSZEK Henryk
19. WRANA Krystyna
20. CZERWIŃSKA Krystyna
21. KIRSZNIAK Regina
22. MROZEK Józef
 
23. MROZEK Berta
24. MARSZOLIK Krystyna
25. ŻYMEŁKA Urszula
26. ABCZAK Henrieta
27. KOSTKA Bogusław
28. MENCEL Jan
29. WIECZOREK Henryk
30. PIONTEK Irena
31. GŁADYSZ Gertruda
32. PYTLIK Rudolf
33. RZEPKA Erna
34. RYDYGIEL Stefania



ROZDANE KOMUNIE ŚW. –  54.950 (przed rokiem 52.695)


ODWIEDZINY CHORYCH – 316 (przed rokiem 346). Ponadto podczas rekolekcji wielkopostnych 114 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych.


SENIORZY naszej wspólnoty parafialnej:

KOBIETY

Marek Augustyna
Appel Helena
Marek Anna
Sobala Karolina
Słanina Marta
Kurc Elżbieta
Musioł Maria
Mielimonka Krystyna
Żurek Maria
Kachel Czesława
Matuła Łucja
Przybyła Regina
Biront Anna
Tront Berta
Porwoł Bronisława
Blachut Regina
Lukoszek Anna
Kubek Anna
Kokot Dorota
ur. 22.08.1920
ur. 27.12.1922
ur. 06.01.1923
ur. 16.01.1924
ur. 05.04.1924
ur. 19.11.1924
ur. 01.12.1924
ur. 23.12.1924
ur. 23.03.1925
ur. 02.05.1925
ur. 26.10.1925
ur. 22.11.1925
ur. 22.04.1926
ur. 19,02.1927
ur. 27.02.1927
ur. 01.11.1927
ur. 21.10.1928
ur. 13.06.1929
ur. 16.09.1929
 

Porwoł Salomea
Mrozek Maria
Pytlik Maria
Francus Marta
Tront Dorota
Bluszcz Anna
Zawisz Anna
Kubik Hildegarda
Niemiec Regina
Strzelecka Elfryda
Sobala Erna
Roskosz Dorota
Zaczek Anna
Nowak Marta
Rydygiel Krystyna
Grzybek Anna
Tytko Eugenia
Nowak Aniela
Ogórczyk Łucja

ur. 24.12.1929
ur. 01.02.1930
ur. 17.05.1930
ur. 11.11.1930
ur. 26.11.1930
ur. 20.02.1931
ur. 19.03.1931
ur. 20.04.1931
ur. 25.04.1931
ur. 19.06.1931
ur. 22.08.1931
ur. 08.03.1932
ur. 17.08.1932
ur. 19.11.1932
ur. 19.01.1933
ur. 04.05.1933
ur. 01.06.1933
ur. 10.08.1933
ur. 13.12.1933


MĘŻCZYŹNI:

Halfar Paweł
Kubica Joachim
Pytlik Alojzy
Szymczyk Czesław
Musioł Emanuel
Badura Izydor
Pawełek Leon
Fojcik Zygmunt
ur. 21.06.1922
ur. 07.02.1929
ur. 28.06.1929
ur. 18.07.1930
ur. 15.09.1930
ur. 04.06.1931
ur. 29.06.1931
ur. 16.08.1933
  Siodmok Alfred
Zientek Jerzy
Besuch Antoni
Nowak Izydor
Dryja Henryk
Niewrzoł Hubert
Franiczek Paweł
ur. 20.08.1933
ur. 17.12.1934
ur. 16.02.1935
ur. 18.02.1935
ur. 05.03.1935
ur. 26.10.1935
ur. 18.12.1935




MAŁŻONKOWIE o najdłuższym stażu małżeńskim

Irena i Alfred Siodmokowie
Helena i Emanuel Musiołowie
Kunegunda i Henryk Dryjowie
Maria i Izydor Badurowie
Adelajda i Zygmunt Fojcikowie
Róża i Erwin Steblowie
Elfryda i Antoni Wieczorkowie
Halina i Jerzy Zientkowie
Róża i Gerard Roeznerowie
Krystyna i Adolf Marszolikowie
Róża i Eugeniusz Kolorzowie
Hildegarda i Rudolf Koloskowie
Irena i Adolf Klimkowie
Elżbieta i Piotr Kitowie
Monika i Kazimierz Derdakowie
Elżbieta i Henryk Fojcikowie
Dorota i Jerzy Mandryszowie
Olga i Ryszard Skupieniowie
Ema i Roman Frydrychowie
Irena i Adam Grzelcowie
Weronika i Eryk Beierowie
Lidia i Hubert Preinigerowie
Agnieszka i Stanisław Mańkowie
Dorota i Henryk Malcharczykowie
Krystyna i Gerard Tomaszkowie
Maria i Paweł Dziwoki
ślub 17.10.1955
ślub 20.08.1956
ślub 05.01.1958
ślub 20.04.1958
ślub 20.07.1958
ślub 19.04.1959
ślub 24.08.1959
ślub 14.09.1959
ślub 20.09.1959
ślub 17.01.1960
ślub 20.06.1960
ślub 10.10.1960
ślub 20.11.1960
ślub 30.09.1961
ślub 30.04.1962
ślub 24.06.1962
ślub 06.08.1962
ślub 30.12.1962
ślub 06.01.1963
ślub 18.02.1963
ślub 20.04.1963
ślub 29.04.1963
ślub 13.07.1963
ślub 16.09.1963
ślub 27.10.1963
ślub 17.11.1963

spisu treści

 


 

Miłość

Jest miłość trudna
jak sól czy po prostu kamień do zjedzenia
jest przewidująca
taka co grób zamawia wciąż na dwie osoby
niedokładna jak uczeń co czyta po łebkach
jest cienka jak opłatek bo wewnątrz wzruszenie
jest miłość wariatka egoistka gapa
jak jesień lekko chora z księżycem kłamczuchem
jest miłość co była ciałem a stała się duchem
a ta co nie odejdzie - bo znów niemożliwa

Jan Twardowski

do spisu treści
 


Nekrologi



Śp.   Rudolf PYTLIK  (ur. 13.02.1927 / zm. 22.12.2016)

Wyrazy współczucia składamy: córce Lidii, córce Halinie, wnukom: Mirosławowi z Beatą, Arturowi z Elżbietą, Agnieszce z Jakobusem, prawnukowi Oskarowi, dalszym krewnym



Śp.   Erna RZEPKA  (ur. 29.03.1940 / zm. 24.12.2016)

Wyrazy współczucia składamy: córkom Iwonie i Grażynie z mężami oraz synowi Alkowi, wnukowi, wnuczkom i prawnukom, siostrom Irmgardzie i Edeltraudzie z rodzinami



Śp.   Stefania RYDYGIEL  (ur. 23.05.1927 / zm. 25.12.2016)

Wyrazy współczucia składamy: córce Renacie z mężem Kazimierzem, córce Gabrieli z mężem Zbigniewem; wnukom: Marcinowi, Maciejowi i Szymonowi z żoną Bogumiłą; prawnuczkom: Dominice, Justynie i Paulinie



Śp.   Irena DZIERŻĘGA  (ur. 25.07.1939 / zm. 13.01.2017)

Wyrazy współczucia składamy: córce Izabeli z mężem Dariuszem, synowej Danucie; wnukom: Dominice, Patrykowi, Michałowi i Maćkowi; siostrze Krystynie, bratu Janowi z rodziną
 



Śp.   Gertruda ROSKOSZ  (ur. 26.01.1938 / zm. 17.01.2017)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Jerzemu z żoną Heleną, zięciowi Janowi; wnuczce Magdalenie z mężem Januszem i córką Julią, wnukowi Pawłowi z żona Klaudią oraz dziećmi Filipem i Kają, wnukowi Krzysztofowi z żoną Anną i synem Janem, wnuczce Bernadecie z mężem Marcinem i synem Bartoszem, wnukowi Andrzejowi z żoną Julią oraz dziećmi Nadią i Wojtkiem, wnukowi Henrykowi z Weroniką, wnuczce Joannie z Mateuszem

 

do spisu treści