RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  190/2017  /  marzec

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Popiół - niewygodny symbol

- Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty
- Popielec
- 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
- Postacie patronów naszego kościoła
- Droga krzyżowa ulicami Parafii
- Droga krzyżowa dla dzieci
- Program rekolekcji
- Ferie w bibliotece
- Sprawozdanie z przebiegu półkolonii zimowych
-
Świąteczna Choinka
-
Lokalne świętowanie 700-lecia wsi Czernica

- Słuchanie jest mądrością mędrców. Posłuchaj…
- Kobieta
 


 

Popiół - niewygodny symbol?

Kiedy dobiega końca czas karnawału, tak zwane „ostatki” każą nam powoli wyciszać się po dniach radości, muzyki, tańców i zabawy. Rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. W Kościele mówią do nas: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" i posypują głowy popiołem. Ludzie gromadzą się w kościele – jedni z pobożności, może dla zachowania uświęconej tradycji, inni dla świętego spokoju, właściwie nie wiedząc po co. Dziwny to zwyczaj posypywania popiołem, przypominający raczej średniowieczne obrzędy, a przecież mamy już XXI wiek. Może kiedyś w epoce różnych guseł i przesądów ludzie widzieli w tym jakąś wartość, ale obecnie cóż to znaczy? Czy można dzisiejszego człowieka, który posiada wiedzę, zdobycze techniki i nauki utożsamiać z popiołem?

Czy wymowa popiołu jest nam aż tak daleka? Popatrz na swoje życie! Czy zawsze jest ono karnawałową zabawą? Czy nie doświadczasz znudzenia powszednimi obowiązkami, rozczarowań jakie cię spotykają, w bezsensie i monotonii, w cierpieniu, lękach i słabościach? Prawdę o „prochu” będziesz słyszał nieustannie w ciągu twego życia - nie tylko podczas kościelnego rytuału. Proch jest irytującym znakiem. Przejmuje, ponieważ przypomina o umieraniu, o nieuniknionej śmierci, o kruchości życia. Niechętnie o tym myślimy. Bardziej interesuje nas kult wiecznej młodości i piękna zdrowego ciała. Wiele jesteśmy gotowi poświęcić dla wyglądu i podniesienia samooceny.

Uczyniony popiołem znak krzyża na twoim czole wskazuje, że jesteś nie tylko człowiekiem śmierci, ale i zbawienia. Bóg nie zostawił cię samego. On także posypał siebie popiołem. Stał się człowiekiem równym każdemu z nas. Padł swoim obliczem na ziemię, która pochłonęła Jego łzy i krew. Chrystus nie wybawił cię od cielesności i prochu, lecz poprzez ciało i proch. Właśnie tę tajemnicę Kościół chce Ci dzisiaj uprzytomnić. Nie zatrzymuj się tylko na Popielcu, popatrz na Wielki Piątek i Wielkanoc, wówczas zrozumiesz tę "dziwną" ceremonię.

Co pozostanie w tobie z symbolu Środy Popielcowej? Może ukradkiem zetrzesz proch ze swego czoła, aby nikt na zewnątrz kościoła nie zauważył nałożonego popiołu? Może jednak zdobędziesz się na pracę nad sobą, poszukiwanie Boga na modlitwie, w liturgii, w sakramentach? Wielki Post nie jest czasem torturowania siebie, ale czasem refleksji. Jeśli Bóg tyle dla mnie uczynił, co ja mogę ofiarować Bogu? Nadejdą dni rekolekcji parafialnych, w każdy piątek odprawiana będzie Droga Krzyżowa. Poświęć Mu choć tę jedną godzinę – wtedy i On uświęci resztę twego czasu. Pojednaj się z Nim w dobrze przygotowanej i szczerze przeżytej spowiedzi – nie na ostatnią chwilę, w kolejce Wielkiej Soboty, ale tak, by spowiedź przyniosła jak największy pożytek duchowy. Przystępuj przez cały okres Wielkiego Postu do Stołu Pańskiego, aby w zjednoczeniu z Jezusem Eucharystycznym przeżywać tajemnice zdrady, męki i krzyża.

Ks. Eugeniusz

do spisu treści
 


 

Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty

Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitw. Znane już były w liturgii rzymskiej od czasów starożytnych. Należały do nich: środa, piątek i sobota - pierwszego tygodnia Wielkiego Postu.

Kwartalne Dni Modlitw, obchodził Kościół również pierwszego tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego, po święcie Podwyższenia Krzyża oraz trzeciego tygodnia Adwentu. Każdy z tych tygodni przypadał na początek poszczególnych pór roku, dlatego nazwano je dniami kwartalnymi. W Polsce od VII wieku przyjęła się nazwa „Suche Dni”, a to dlatego, że w te dni obowiązywał post ścisły, jak w Popielec i Wielki Piątek.

Episkopat Polski polecił, aby Kwartalny Dzień Modlitw od Popielca od I Niedzieli Postu - poświęcony był modlitwie o ducha pokuty. W czwartym tygodniu okresu wielkanocnego - o powołania do służby Bożej w Kościele, zaś w trzecim tygodniu września - za dzieci, młodzież i wychowawców. W Polsce uroczyście obchodzi się w parafiach Dni Krzyżowe. Bezpośrednio po VI Niedzieli Wielkanocnej, czyli w poniedziałek, wtorek, środę wspólnota parafialna idzie w procesji błagalnej do przydrożnych krzyży, stąd nazwa: Dni Krzyżowe. Kościół modli się w tych dniach o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, błaga o dobre urodzaje, pamięta o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód, prosi o błogosławieństwo w każdej ludzkiej pracy. Odprawiane są także Msze święte: - w poniedziałek o błogosławieństwo w zasiewach, we wtorek Msza św. o uświęcenie pracy ludzkiej, w środę za głodujących.

ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

Popielec

Dzień poważny, popielcowy,
Smutkiem niby mgłą osnuty.
Kapłan sypie nam na głowy
Popiół, jako znak pokuty.

Wypowiada przy tym słowa
Upomnienia i przestrogi,
By za grzechy pokutować
I zawrócić ze złej drogi.

Boże, który jesteś w niebie,
Spójrz na moje uniżenie!
Z żalem szczerym proszę Ciebie,
Daj mi grzechów odpuszczenie.

do spisu treści
 


 

25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

„(…) Bóg posłał anioła Gabriela do miasta galilejskiego, zwanego Nazaret, do panny poślubionej mężowi, któremu było na imię Józef, z domu Dawidowego, a pannie było na imię Maryja. I wszedłszy do Niej rzekł: Bądź pozdrowiona łaską obdarzona, błogosławionaś Ty między niewiastami. Ale ona zatrwożyła się tym słowem i rozważała, co by mogło znaczyć to pozdrowienie.” (Łk 1, 26-29)

Maryja przelękła się słów, które objawiały Jej wielkie dzieła Boże, a Ją samą umieszczały w ich przebiegu, stąd anielskie uspakajające: „Nie bój się Maryjo (…)”. Ona wie, że stanął przed nią posłaniec Jahwe, wie, że Jahwe jest wielce łaskawy, ale i wszechmocny, „bardziej niż gwałtowność wichru i ognia”.

Anioł przekazał Boże „powiadomienie”, ale było to coś więcej. Przybył bowiem z misją, mówił słowem biblijnym, a więc sprawczym, w którym aktualizował się dynamizm Boskiego działania przez Słowo w sferze Ducha. Zatem Jego słowa nie mają charakteru pytań, są to stwierdzenia: „Oto poczniesz i porodzisz Syna (…). Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego zacieni Cię. Dlatego też, To co się narodzi, będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.” (Łk 1, 35). Maryja zrozumiała wagę i moc tego przesłania, a wtedy z Jej ust padają słowa absolutnego przyzwolenia: „Niech mi się stanie według słowa Twego.”

Sprawcze Słowo niosło własne wszechmocne fiat, któremu fiat Maryi wyszło naprzeciw. Wiara Maryi, Jej decyzja jest wyrazem pełnego zawierzenia, dlatego w zdarzeniu Zwiastowania w ogóle nie pojawia się ewentualność odrzucenia treści oznajmiającej. To, co Jej przekazano, mówione było z Ducha, a Maryi w tym Duchu dane było rozpoznać doniosłość Boskiego planu. W tym momencie Ona sama włącza się w to, czego, wraz z całym Izraelem, oczekuje, by się spełniło: „(…) jak przyobiecał naszym ojcom (…)”. (Łk 1, 55). I to stąd Jej rozradowanie, ale też obowiązek posłuszeństwa: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego. Wtedy odszedł od Niej Anioł.” (Łk 1, 38).

W akcie Zwiastowania Maryja stała się nie tylko świadkiem trójjedynej Epifanii, lecz i przybytkiem Słowa: „Bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny i święte jest imię Jego.” (Łk 1,49)

ab

do spisu treści
 


 

Postacie patronów naszego kościoła

W bieżącym roku przypada 700-lecie istnienia naszej miejscowości. Z tej okazji czerniccy seniorzy spotkali się 11 stycznia w OK „Zameczek”, aby powspominać dzieje naszej parafii. Na wstępie p. B. Jeszka przedstawiła krótki rys historyczny. Do 1945 r. Czernica należała do parafii Pstrążna. Po zakończeniu wojny Czerniczanie, w podziękowaniu za ocalenie ze strat tego burzliwego czasu, utworzyli parafię z tymczasowym kościołem w dworskiej karczmie. W 1950 roku poświęcono kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Już w 1951 r. udało się umieścić krzyże na wieżach kościoła. Do dziś budzą podziw: niewyobrażalna ofiarność parafian, ogromne tempo prac mimo braku urządzeń technicznych oraz niezwykłe zaangażowanie ks. proboszcza Pawła Misia. Nawet rok nieobecności księdza, z powodu jego aresztowania, nie przerwał prac budowlanych. Kościół poświęcono i oddano do użytku w 1953 roku.

Pan Piotr Procek podzielił się wspomnieniami sprzed lat o szczegółach technicznych dotyczących wyposażenia wnętrza świątyni. Miejscowa archiwistka p. A. Mandrysz udostępniła zdjęcia dokumentalne z okresu budowy.

Obecny proboszcz ks. E. Twardoch przybliżył postacie patronów naszego kościoła. W centrum ołtarza jest Maryja - Królowa Polski z Dzieciątkiem Jezus na lewej i berłem w prawej ręce. Adorują Ją biskupi św. Wojciech i św. Stanisław Szczepanowski. U stóp Maryi klęczą św. Kazimierz - królewicz i św. Stanisław Kostka. Obok niego wpatruje się w górę św. Kinga z koroną na ręku oraz św. Jan Sarkander. W pobliżu św. Kazimierza klęczą św. Salomea i św. Andrzej Bobola. W bocznych skrzydłach ołtarza stoją św. Jadwiga Śląska i św. Jacek Odrowąż. Figury tych polskich męczenników i wyznawców wykonali artyści z Istebnej: Ludwik Konarzewski - ojciec i jego syn, znani z utworzenia ogniska plastycznego w Rydułtowach. Po bokach prezbiterium były postacie N. Serca Jezusowego i N. Serca Maryi. Z czasem umieszczono tam św. Józefa i św. Barbarę. Te rzeźby powstały później i nie pochodzą z pracowni Konarzewskich.

Na uwagę zasługują ozdobne balaski i stacje drogi krzyżowej. Brakuje dawnej ambony i chrzcielnicy. Postacie ewangelistów z ambony wkomponowano w balaski. Na całość prezbiterium ze szczytu ołtarza spoglądał sędziwy Bóg- Ojciec z aniołami. Z czasem wnętrze kościoła ozdobiła mistrzowsko położona terakota i zapełniły wygodne ławki. Rangę świątyni podniosły dzwony i organy. W przedsionku kościoła zawieszono pamiątkową tablicę, jako dowód wdzięczności dla zasług ks. Pawła Misia oraz pracy pozostałych duszpasterzy naszej parafii. Historię tablicy oraz bogatą biografię wieloletniego proboszcza P. Misia przedstawił p. J. Pawełek. Obok kościoła znajduje się grób wielkiego przyjaciela i wychowawcy młodzieży ks. Jana Kapołki. Był on zwolennikiem reform posoborowych (z lat 1962- 65). Wówczas wnętrze kościoła zmieniono i unowocześniono. Zniknęły niektóre rzeźby i kolorowe polichromie. Prezbiterium oświetliły dwa awangardowe witraże. Nie wszyscy parafianie akceptowali wprowadzone zmiany. Młodzież jednak popierała nowe rozwiązania. Obecnie wnętrze kościoła łączy historię ze współczesnością i stanowi satysfakcjonujący parafian kompromis. Wchodząc dziś do naszej świątyni pamiętajmy o przywiązaniu poprzedników do wiary przodków. Ona przez swe wartości kształtuje naszą tożsamość. Przekazujemy ją młodemu pokoleniu.

Janina Krajczok

do spisu treści
 


 

Droga krzyżowa ulicami Parafii

Tegoroczna procesja Drogi Krzyżowej przejdzie następującymi ulicami: Sobieskiego (do kapliczki św. Jana Nepomucena), Powstańców, ” przecinką” do Podleśnej i Wolności. Zakończenie ceremonii przy Grocie Matki Boskiej.

Prosimy Parafian o liczny udział.

do spisu treści
 


 

Droga krzyżowa dla dzieci

Zapraszam wszystkie dzieci do uczestnictwa w drogach krzyżowych. Nabożeństwa odbędą się w każdy czwartek po mszy świętej. Rozważania poprowadzą uczniowie poszczególnych klas szkoły podstawowej.

E. Boczek

do spisu treści
 


 

Program rekolekcji

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Parafia MB Królowej Polski w CZERNICY
w dniach od 1 do 5 kwietnia 2017 r.

 SOBOTA 1.04.2017
Inauguracja rekolekcji - Veni Creator i nauka ogólna

17.00  Msza św.

 NIEDZIELA 2.04.2017

Inauguracja rekolekcji - Veni Creator i nauka ogólna

Msze św. o 7.30; 10.30 i 16.00 i 15.30 Gorzkie Żale

17.00     Nauka stanowa dla MŁODZIEŻY

PONIEDZIAŁEK 3.04.2017

  7.30       Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00       Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
  9.30       Rekolekcyjne spotkanie dla dzieci klas 4-5-6
11.00       Rekolekcyjne spotkanie dla dzieci klas 1-2-3
17.30       Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00       Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
19.00       Nauka stanowa dla KOBIET

WTOREK 4.04.2017

  7.30       Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00       Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
  9.30       Rekolekcyjne spotkanie ze spowiedzią dla dzieci klas 4-5-6
11.00       Rekolekcyjne spotkanie ze spowiedzią dla dzieci klas 1-2-3
17.30       Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00       Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich
19.00       Nauka stanowa dla MĘŻCZYZN

ŚRODA 5.04.2017

  7.30      Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
  8.00       Msza św. z nauką na zakończenie rekolekcji
  9.30       Msza św. z udziałem chorych i starszych parafian oraz wdów i wdowców
11.00       Msza św. dla dzieci
12.00       Odwiedziny chorych i starszych parafian
17.30       Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.
18.00       Msza św. z nauką na zakończenie rekolekcji

 ŚRODA   JEST   DNIEM   ZAKOŃCZENIA   REKOLEKCJI

1. Błogosławieństwo z odpustem zupełnym
2. Kolekta rekolekcyjna na wszystkich Mszach św.

S P O W I E D Ź    Ś W.
Każdego dnia pół godziny przed każdą Mszą św.
(w czasie nauk nie spowiadamy)

do spisu treści
 


 

Ferie w bibliotece

Ferie zimowe to czas odpoczynku od zajęć w szkole. Można go spędzać na różne sposoby.

Propozycją Biblioteki Publicznej w Czernicy był tydzień gier planszowych. Gry planszowe rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia, przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności. Zajęcia z wykorzystaniem gier planszowych miały na celu zapewnić dobrą zabawę, umożliwić odreagowanie szkolnych stresów i pozwolić wczuć się w nieznane dotąd role. Celem zajęć była popularyzacja gier towarzyskich oraz samego grania, jako sposobu na wspólne spędzanie czasu. Rummikub jest grą łączących wszystkie w/w elementy.

W drugim tygodniu ferii rządni przygód oraz chętni do wspólnej zabawy byli uczestnikami bibliotecznych zajęć. Ćwiczyliśmy na konkretnych grach planszowych i rozgrywaliśmy małe turnieje, świetnie się przy tym bawiąc. Nie zabrakło słodkości ufundowanych przez Stowarzyszenie „U'RWIS oraz rozgrzewającej herbaty na mroźne, zimowe przedpołudnie.

Dodatkową atrakcją tygodnia był II Turniej Rummikub, tym razem zorganizowany w Pstrążnej. Współorganizatorami turnieju była Biblioteka Publiczna w Pstrążnej, KGW Pstrążna oraz Biblioteka Publiczna w Czernicy. W Turnieju udział wzięło 25 uczestników. Dorośli wraz z dziećmi tworzyli mieszane drużyny. Z Czernicy pojechało 9 graczy i po raz drugi, zwycięzcą został Tomasz Śmietanka, uczeń gimnazjum, mieszkaniec Czernicy. Nagrody otrzymali wszyscy biorący udział w turniejowych zmaganiach. Zostały one ufundowane przez Stowarzyszenie LYSKOR oraz Stowarzyszenie U'RWIS. II Turniej Rummikub był super zabawą zarówno dla młodych czytelników, jak i seniorów bibliotecznych.

Kolejne rozgrywki już za rok. Tym razem ponownie odbędą się w Czernicy. Już dzisiaj wszystkich chętnych do wspólnej zabawy serdecznie zapraszam!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

E.K.

do spisu treści
 


 

Sprawozdanie z przebiegu półkolonii zimowych
w Szkole Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy

Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Ważne, by ta oczekiwana chwila odpoczynku od nauki nie zamieniła się w nudę i bezczynność. O tym właśnie pomyśleli organizatorzy półkolonii zimowych, które miały miejsce w naszej szkole. Chętni uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy spędzili pierwszy tydzień zimowego wypoczynku bardzo aktywnie. Wszystkie wyjazdy, a było ich aż pięć, odbyły się według założonego planu. Uczestnicy codziennie otrzymywali prowiant, aby móc w pełni sił korzystać z zaplanowanych atrakcji. Nauczyciele, którzy też odpoczywają w tym czasie, chętnie i nieodpłatnie zgłosili się do pomocy w organizowanych półkoloniach.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od wyjazdu na lodowisko w Pszowie. Tam spędziliśmy aż dwie godziny! Uczestnicy mogli tego dnia spróbować swoich sił na łyżwach, korzystali z pomocy i wskazówek opiekunów, a niektórzy ćwiczyli przy pomocy pingwinków. Atmosfera panująca na lodowisku sprzyjała dobrej zabawie. Następnego dnia łyżwy zamieniliśmy na wrotki, a lodowisko na parkiet. Podzieleni na dwie grupy mogliśmy spędzić aktywnie czas w klubie muzycznym „Wrotka” w Radlinie. W czasie, gdy jedna z grup bawiła się na parkiecie, pozostali spacerowali w kierunku radlińskiej Tężni. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, uśmiechnięci i nie ukrywali, że zostaliby na parkiecie jeszcze dłużej.

W środę pojawiła się całkiem nowa rozrywka. Pod opieką ratowników i nauczycieli dzieci mogły przez dwie godziny korzystać z wodnych atrakcji Parku wodnego „Aquarion” w Żorach. Oczywiście największą frajdę przyniosły dzieciom zjazdy na zjeżdżalniach oraz korzystanie z armaty wodnej. W czasie pobytu spędzonego na aktywnych zabawach w wodzie, każdy z naszych podopiecznych spalił mnóstwo kalorii, a zabrane kanapki, owoce i napoje były na wagę złota.

Nie mniej atrakcyjny okazał się czwartek, kiedy to chętne dzieci mogły spróbować swoich sił w Centrum wspinania Cechownia w Niedobczycach. Pomimo, iż niektórzy pierwszy raz znaleźli się w takim miejscu, wszystkim poszło bardzo dobrze. Każdy miał cel - zdobyć cukierka, który był zawieszony na samej górze! Możemy uznać, że ten dzień był niesamowitą przygodą.

Piątek był ostatnim dniem półkolonii, który spędziliśmy w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”, gdzie nastąpiła projekcja filmu animowanego „Trolle”. Zarażeni uśmiechem i radością podsumowaliśmy wspólnie spędzony tydzień zabaw i aktywnego wypoczynku.

Dziękujemy sponsorom zimowego wypoczynku: Panu Jerzemu Kawulokowi, Panu Sołtysowi Czernicy Adamowi Mrozowi, Pani Agnieszce Pytlik, Pani Irenie Menżyk oraz Państwu Monice i Ireneuszowi Porwołom. Słowa podziękowania kierujemy również do nauczycieli prowadzących zajęcia oraz osób, które przyczyniły się do tak mile spędzonego czasu.

Kierownik półkolonii K. Dobrowolska

do spisu treści
 


 

Świąteczna Choinka

5 lutego br. w czernickiej zameczkowej kawiarni " Rothówka" odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie fotograficznym "Świąteczna Choinka" zorganizowanym przez Sołtysa Sołectwa Czernica pana A. Mroza oraz grupę fotograficzną "FOTOSPICHLERZ". Pierwsze miejsce zajęła Karolina Miłota, drugie Emilian Mróz a trzecie Milena Marszolik. Wyróżnienie otrzymała praca Kordiana Durczoka. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy życząc dalszych sukcesów na polu fotografii.

do spisu treści
 


 

Lokalne świętowanie 700-lecia wsi Czernica

Rok 2017 jest niezwykle ważny dla naszej lokalnej społeczności z uwagi na 700-lecie wsi Czernica. Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz zainicjowało projekt „7 wieków 7 życzeń”. Myśl ta dojrzewała w przeciągu ubiegłego roku w umysłach lokalnych społeczników i pasjonatów. Podkreślamy z uporem, że jest to czas niezwykły i szczególny, pełen wspomnień i sentymentów. Z ciekawością sięgamy do starych zdjęć, map, wydarzeń. Odtwarzamy to, co minęło, ale ukształtowało nas jako społeczność lokalną oraz pozostaje nadrzędne w obliczu zbiorowej tożsamości i przynależności. Duma nas rozpiera – tak to czują osoby, które uczestniczyły w dwóch spotkaniach społeczności lokalnej, mających na celu omówienie pomysłów na celebrowanie w ciągu całego 2017 roku. Tym sposobem VI Koncert Charytatywny „Znak Pokoju i Przyjaciele” otworzył ten niezwykły dla nas czas. Czerniccy i łukowscy Seniorzy spotkali się w Ośrodku Kultury, żeby porozmawiać o świętych w czernickim ołtarzu. Jak widać – każdy chce wnieść swoją cegiełkę aby to świętowanie miało charakter wspólnotowy, a jednocześnie bardzo rodzimy i osobisty. Na tej podstawie Stowarzyszenie Spichlerz postanowiło zachęcić lokalnych inicjatorów i działaczy do zrealizowania własnych pomysłów na świętowanie poprzez tzw. mikrogranty. Nieformalne, trzyosobowe grupy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 500 zł z przeznaczeniem na realizację własnych inicjatyw związanych z 700-leciem wsi. Regulamin oraz wnioski są dostępne w Ośrodku Kultury w Czernicy oraz na stworzonej platformie www.7wiekow7zyczen.pl

W marcu na zamku:
- 2.03.2017 r., godz. 18:00 Wystawa obrazów wykonanych przez Seniorów i Dzieci pod okiem Lecha Mariana Bednarka,
Ośrodek Kultury w Czernicy, wstęp wolny.
- Marzec z Galerią Jednego Obrazu, czyli promowanie śląskich artystów, Kawiarnia Rothówka.

- 8.03.2017 r., godz. 17:00 „BabaBiba”, czyli coś dla Małych i Dużych Kobietek. Spektakl „Kobiety z torebki” oraz wykład dr hab. Aleksandry Skrzypietz o nietuzinkowej Królowej Margot, wstęp na spektakl 5 zł/osoba, wykład – wstęp wolny.

- 10.03.2017 r., godz. 17:00 „Gdzie Ci mężczyźni – prawdziwi tacy?”, czyli coś dla ciała i ducha w Kawiarni Rothówka z okazji Dnia Mężczyzny.

- 17.03.2017 r., godz. 18:00 Dzień św. Patryka – zabawa dla dzieci szkolnych, koszt: 10zł/dziecko, dzieci uczęszczające na naukę języka angielskiego w OK „Zameczek”– wstęp wolny.

- 17.03.2017 r., godz. 17:00 „Zielono mi” –menu inspirowane Dniem św. Patryka w kawiarni Rothówka.
- 20.03.2017 r., godz. 17:00 Wiosna w Kawiarni Rothówka, czyli zupełnie nowe smaki
- 26.03.2017 r. godz. 17:00 Teatralne wieczorynki dla Małych i Dużych, czyli Teatr Bajkowscy ze swoim spektaklem „Kopciuszek”, wstęp 8 zł/osoba.

-1.04.2017 r., godz. 18:00 „Niecodziennik”, czyli koncert poezji śpiewanej, wstęp wolny.

do spisu treści
 


 

Słuchanie jest mądrością mędrców. Posłuchaj…

"kto się gniewa na swojego brata"

Mateusz, niebieskooki, kilkuletni blondynek miał bardzo dużo zabawek. Jego rodzice prawie w każdym tygodniu, bez szczególnej okazji kupowali mu w sklepie coś nowego i drogiego. Chłopczyk codziennie zabierał do przedszkola kilka swoich zabawek. Gdy wszyscy wychodzili do przedszkolnego ogrodu, aby się bawić, wokół Mateusza zbierała się spora gromada dzieci. Błyszczącymi oczkami patrzyły one na różnokolorowe, niewielkie przedmioty, którymi bawił się chłopiec.

Pewnego dnia jakaś odważna dziewczynka kucnęła tuż za plecami Mateusza i wyciągając ostrożnie rączkę dotknęła swoim paluszkiem najpiękniejszą zabawkę. Chłopiec zerwał się natychmiast z miejsca, mocno uderzył dziewczynkę i krzyknął:

- Popsułaś mi zabawkę! Już więcej nie będę się bawił z tobą!
- Ale ja tylko... - powiedziała nieśmiało dziewczynka i nie dokończyła, bo Mateusz jeszcze głośniej dorzucił:
- Chciałaś mi zabrać wszystkie moje zabawki! Jesteś ohydna! Nie odzywaj się więcej do mnie!!!

Chłopiec odwrócił się energicznie na pięcie, odszedł kilka metrów i ponownie zajął się zabawą. Prawie identyczna sytuacja powtórzyła się jeszcze kilka razy.

Mateusz był zajęty układaniem jakichś klocków. Nie zauważył, że w pewnym momencie dzieci zaczęły odchodzić z placu zabaw. Robiło się coraz bardziej pusto i coraz bardziej cicho. Zaciekawiony tą ciszą podniósł oczy. Rozejrzał się uważnie. W środku wielkiej piaskownicy pozostał tylko on i jego różnokolorowe zabawki...

Grzegorz Skałka SJ

do spisu treści
 


 

Kobieta

Kobieta? Puch marny! Kobieta! Niebianka!
Kobieta? to cacko! To raju mieszkanka!
To wietrzna istota! Serc ludzkich królowa!
To rodu ludzkiego... mniej ważna połowa!
Kobieta? A ja wam powiadam zaiste:
Gdy myśli porządnie i serce ma czyste,
Gdy od czczych uniesień i marzeń jest wolna,
Gdy szczerze dla drugich poświęcić się zdolna,
Gdy ziemię swą kocha uczuciem poczciwym,
Gdy myślą od pracy do Boga aż sięga,
Oh! wtedy kobieta jest świętym ogniwem,
Które ziemię z niebem sprzęga.

Paulina, Kraków

do spisu treści