RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  193/2017  /  lipiec - sierpień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Święto Przemienienia Pańskiego

- Bierzmowanie 2017
- I Komunia święta w 100-lecie objawień Fatimskich
- Pan Jezus, kwiatki i ptaszki
- Na Matkę Boską Zielną
- Kwiaty w kościele
- Ogłoszenie wyników wyborów do Rady Parafialnej
- Ahoj, morska przygodo
- Pielęgnując szacunek do ojczyzny najmniejszej
- Dziękujemy ...
- Nocna podróż przez 7 wieków
- Nekrologi

 


 

Święto Przemienienia Pańskiego
6 sierpnia

Przekaz ewangelijny nie podaje żadnej nazwy geograficznej, określającej miejsce Przemienienia Pana Jezusa, a poprzestaje na określeniu: „Zaprowadził ich samych osobno, na górę wysoką” (Mk 9,2). Jezus widywał tę górę na co dzień, gdyż od Nazaretu dzieli ją odległość ośmiu kilometrów, przez pola obsiane owsem i pszenicą.
Jezus wyruszył w kierunku góry, której wysokość wynosi 588 metrów nad poziom morza Śródziemnego. Zabrał ze sobą tylko trzech: Piotra, Jakuba i Jana, pozostali uczniowie zatrzymali się u stóp góry. Natomiast trzej apostołowie stali się świadkami niezwykłego wydarzenia: „Według Ewangelii św. Mateusza: „Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im: Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim” (Mt 17, 1-4).
Światło i słońce wskazują na teofanię, czyli na widzialną obecność Boga na zewnętrznej osobie Jezusa. W czasie Jego ziemskiego życia, Bóstwo Jezusa było ukryte. Teraz na swoim człowieczeństwie objawił widzialne znaki BÓSTWA, które wszyscy tam obecni zauważyli, a przede wszystkim trzej apostołowie Piotr, Jan i Jakub. Na objawienie Boga wskazuje również znak: „Oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: „to jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie” Mt 17,5). W ten sposób w czasie Przemienienia na górze Tabor, Jezus objawił Ojca, a równocześnie siebie jako Syna.

Dlaczego Bóg się objawił? Św. Jan Paweł II wskazał na podwójny cel tego objawienia:
Pierwszy cel: „Przemienienie było przygotowaniem uczniów na bolesną godzinę męki, by nie ulegli zgorszeniu krzyża”.
Drugi cel: „Kontemplując przemienione oblicze Jezusa; Wpatrujemy się w jasność Pańską, jakby w zwierciadło za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy do Jego Obrazu”.

Jak możemy dziś kontemplować przemienione oblicze Pana? Najpierw w Eucharystii. „Patrząc na świetlisto - białą Hostię, w której jest przemieniony i uwielbiony Pan” (św. Jan Paweł II). Na kartach Ewangelii i na świętych ikonach, które są obrazowym przedstawieniem Ewangelii (św. Jan Paweł II). „Cud Przemienia Pańskiego uświadamia nam bardzo ważną dziś prawdę: uczeń Jezusa powinien na wzór swego Mistrza, przynajmniej od czasu do czasu, przerwać codzienny kołowrotek pracy, „wejść na górę wysoką” - na spotkanie z Bogiem i wpatrywać się w świetliste oblicze Jezusa. Są to spotkania przemieniające. Człowiek wyzwala się w ten sposób z niewoli materii, czasu i pracy (św. Jan Paweł II). Okazjami do takiego wyjścia mogą być: Dzień pański, czyli niedziela, rekolekcje, także dni skupienia szczególnie polecane dla mniejszych grup. Zawsze będziemy z nich wracać przemienieni i umocnieni. Człowiek przemieniony widzi lepiej świętość swego życia, jego niedoskonałości i braki, prędzej też dostrzega potrzeby społeczne, by służyć bliźnim. Góra Tabor ma to do siebie, że możemy wchodzić na nią aż do końca życia. Chrześcijanin właściwie całe życie wspina się do góry na spotkanie z Bogiem i schodzi w dół, by służyć.

ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

Bierzmowanie 2017

Kilkoro młodych ludzi dzieli się z nami refleksją na temat sakramentu bierzmowania, jaki przyjęli w poniedziałek, po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Zapowiedzianym szafarzem sakramentu miał być ks. abp Damian Zimoń, jednak tego dnia cały Episkopat został zaproszony do Zakopanego, gdzie nasi biskupi w łączności z Papieżem Franciszkiem dokonają oddania naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi, spełniając życzenie Maryi wypowiedziane przed stu laty w Fatimie. W zastępstwie abpa Damiana sakramentu bierzmowania udzielił ks. kanonik Łukasz Gaweł, pochodzący z Rydułtów.

W poniedziałek 5 czerwca 2017 roku młodzież z Czernicy, Rydułtów oraz Kalwarii Pszowskiej przyjęła sakrament bierzmowania z rąk księdza kanonika Łukasza Gawła. Uroczystość odbyła się w parafii p.w. św. Jerzego w Rydułtowach. Po roku przygotowań, mszach świętych w naszej intencji oraz spotkaniach formacyjnych z ks. Proboszczem dogłębnie poznaliśmy znaczenie 10 przykazań Bożych w życiu dojrzałego chrześcijanina. Dzięki zrozumieniu doktryn naszej wiary mogliśmy z pełną świadomością i odpowiedzialnością przyjąć dary Ducha Świętego.

Sakrament bierzmowania był dla nas niesamowitym przeżyciem, każdy przyjął go z pokorą i czystym sercem. Wierzymy, że dzięki sumiennemu przygotowaniu i otrzymaniu łaski Ducha Świętego będziemy dojrzałymi chrześcijanami, a nasza wiara będzie stale rosnąć i rozwijać się.

Piotr K.

W życiu dużo czasu spędzamy na oczekiwaniu na ważne chwile, dużo też się do nich przygotowujemy. Jak kleryk przez siedem lat seminarium przygotowuje się do tego, by przyjąć święcenia prezbiteratu, tak my zostaliśmy przygotowani przez księdza Proboszcza do godnego przyjęcia sakramentu bierzmowania – bez którego nie byłoby kapłaństwa, ani małżeństwa. Przyjęliśmy siedem darów Ducha Świętego. Pamiętam, że tego dnia byłem mocno zestresowany. W południe adorowałem jeszcze Najświętszy Sakrament, prosiłem o to, bym poczuł to, że przyjąłem znamię Ducha Świętego. Po wyjściu z kościoła św. Jerzego, czułem rozpływający się we mnie spokój. Ten dzień był dla mnie szczególny, bo potwierdził moją dojrzałość chrześcijańską. Gdy podchodziłem już do ks. Łukasza Gawła, uświadomiłem sobie jedną rzecz, że przyjęcie tego sakramentu jest moją i Jego wolą, nikt mnie do tego nie przymusił! Chciałbym, aby Duch Święty oświecał nas swoim światłem i dawał nam potrzebne łaski na całe życie, po to byśmy mogli, tak samo jak Maryja, odpowiedzieć kiedyś Bogu „Tak” na wszelkie Jego plany.

Bierzmowany

Dzień naszego Bierzmowania pewnie jeszcze na długo zostanie nam w pamięci. Przygotowywaliśmy się do niego od dawna i w końcu nadeszła ta chwila. 5 czerwca każdy przyszedł do kościoła pod wezwaniem św. Jerzego z drżącym sercem. Wiedzieliśmy, że to co ma się za chwilę wydarzyć będzie wyjątkowe - że tym razem wyjdziemy stamtąd odrobinę inni, że coś zyskamy. I zyskaliśmy wiele. Jestem pewna, że już od samego początku uroczystości wszyscy czuli niemal namacalną obecność Ducha Świętego. A podczas składania przez nas przysięgi byliśmy pełni dumy i powagi zarazem. Ksiądz Łukasz, który udzielał nam tego sakramentu, obdarzył każdego ciepłym uśmiechem i mocą serdecznych słów. Wszyscy przeżyli ten dzień na własny, tylko sobie znany, niezwykły, duchowy sposób. Bo na każdego Duch Święty działa trochę inaczej. Mnie dodał odwagi i pozwolił na nowo zachwycić się światem wokół. Przekonał, że Pan będzie ze mną zawsze, wszędzie, gdziekolwiek pójdę.

Bernadeta

Bierzmowanie jest sakramentem umocnienia wiary, który zapoczątkował pierwszy z sakramentów - nasz chrzest. Sakrament bierzmowania jest wstąpieniem w dorosłość naszej wiary i naszym pragnieniem napełnienia Duchem Świętym. Do sakramentu bierzmowania przystąpiłam z własnej woli, bez żadnego przymusu, ponieważ czułam w moim sercu potrzebę odnowienia tego, co dokonało się podczas chrztu. Rodzice decydując o włączeniu mnie do wspólnoty wiernych, pozwolili, by woda i słowo kapłana napełniły mnie mocą Ducha Świętego. Teraz gdy minęło kilkanaście lat od momentu oczyszczenia mojej duszy z grzechu, chciałam poczuć w sobie łaskę uświęcającą.
Nasze bierzmowanie odbyło się w parafii Św. Jerzego w Rydułtowach, a bierzmowania udzielił nam ks. Łukasz Gaweł. Gdy podchodziłam już do ks. Łukasza, aby udzielił mi łask, czułam jak Duch Święty czuwa nade mną. Bardzo się cieszę, że mogłam stać się dorosłym chrześcijaninem w naszej wierze.

H.M.

Pierwszym odruchem, gdy wszedłem do kościoła była trema, a następnie stres, który trzymał mnie aż do końca mszy. Podczas bierzmowania, poczułem jakby skrócił się dystans między mną a Bogiem. Również odczułem, że Duch Święty wpłynął na moje życie, oraz wypełnił mnie Swoją mocą. Gdy wróciłem do domu poczułem jakby rzeczywiście Duch Święty na mnie zstąpił. Odczułem również to, że stałem się prawdziwym chrześcijaninem.
Sakrament bierzmowania umocnił mnie w wierze. Mam również nadzieję, że Duch Święty będzie pomagał mi w trudnych momentach mojego życia.

Marek

Ks. Gaweł, szafarz sakramentu w homilii przypomniał, że wszystko, co otrzymujemy od Boga jest dobre i służy naszemu dobru. Musimy nieustannie wsłuchiwać się w Boży głos, który jest delikatnym szeptem, słyszanym tylko w wyciszeniu i modlitwie. Wtedy poznamy, czego Bóg od nas oczekuje, jakie są Jego plany względem nas. Jest to szczególnie ważne dla ludzi młodych, rozpoznających dopiero swoje powołanie życiowe. Niezależnie od tego, czy młody człowiek odczyta powołanie do małżeństwa, zakonu czy kapłaństwa, Bóg powołując udziela potrzebnych łask do jego wypełnienia. Sakrament bierzmowania jest źródłem Bożych darów, które nazywamy darami Ducha Świętego.
Naszym młodym Parafianom, którzy zostali naznaczeni znakiem Ducha Świętego życzymy, aby na wzór Apostołów umocnionych darami z nieba w dniu Pięćdziesiątnicy, odważnie żyli zgodnie ze swoją wiarą, w tej wierze wytrwali, a codziennie odczuwali Jego pomoc i obecność.

Ks. Eugeniusz

do spisu treści
 


 

I Komunia święta w 100-lecie objawień Fatimskich

11 czerwca 2017 roku, w niedzielę Trójcy Świętej, 24 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii świętej, w tym 7 dzieci do Wczesnej Komunii świętej. Do tego bardzo ważnego i odświętnego dnia dzieci przygotowywały się przez cały rok pilnie ucząc się, uczestnicząc w mszach świętych i nabożeństwach.
Rodzice dzieci komunijnych ofiarowali swoje dary, którymi są: obrusy na ołtarz i ołtarze boczne oraz świece ołtarzowe. Dzieci z dobroci serca podzieliły się słodyczami z dziećmi z Domu Dziecka z Pogrzebienia, a Franuś przekazał maskotki i zabawki dzieciom przebywającym w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. W piątek wraz z księdzem Proboszczem cała grupa udała się na pielgrzymkę do Śląskiej Fatimy, czyli Turzy Śląskiej. W czasie mszy św. spora grupa chłopców w strojach komunijnych służyła do mszy św. wraz ze swoim starszym kolegą Mikołajem. Na zakończenie pielgrzymki dzieci i rodzice posłuszni prośbie Matki Bożej odmówili wspólnie różaniec.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom za współpracę w przygotowaniu dzieci do I Spowiedzi i Komunii św. Szczególnie dziękuję tym rodzicom, którzy zajmowali się organizacją uroczystości komunijnej (zaangażowanie w liturgię, strojenie kościoła, sprawy finansowe, dekoracja).

Życzę wszystkim dzieciom, aby nieustannie przeżywały radość spotkania z Panem Jezusem w Komunii św. Niech ta radość będzie każdorazowo wielkim świętem, takim samym jak w dniu I Komunii świętej. Oby miłość do Pana Jezusa została wyrażona również przez praktykowanie dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które rozpoczną już od września.

katechetka E. Boczek

do spisu treści
 


 

Pan Jezus, kwiatki i ptaszki

Słoneczny, czwartkowy poranek zaprosił Parafian do adoracji Bożego Ciała. Licznie zgromadzeni wokół KAPLICY w centrum Łukowa Śl. wraz z kapłanami celebrowaliśmy mszę świętą w intencji gospodarza i opiekuna tegoż miejsca. Po mszy św. wyruszyliśmy w kierunku czterech ołtarzy.

Z przydrożnej kapliczki
Wyszedł Jezus mały...
...Teraz idę w drogę,
Między ludzi, w goście,
I do Was też przyjdę,
Jeno mnie zaproście.-

Stefania Ottowa

 

Dwa pierwsze ołtarze usytuowane wzdłuż ulicy Jana, u państwa Danki i Mirosława Cyranów oraz Anny i Jana Pytlików na terenie miejscowości Łuków Śl. Kolejne dwa ołtarze, już w Czernicy przy ulicy Buczyna, przygotowali państwo Szmajduchowie, Grytowie i Nowakowie oraz państwo Magierowie i Kałuskowie z sąsiadami.

Dziękujemy gospodarzom 5 ołtarzy, za wkład pracy i czas poświęcony na przygotowanie godnego miejsca do przyjęcia Chrystusa w Eucharystii. Dziękujemy za pomoc sąsiedzką i rodzinną.

Uroczystość Bożego Ciała to publiczne wyznanie wiary w obecności Chrystusa w Eucharystii oraz uproszenie błogosławieństwa dla wiernych. Niech Błogosławieństwo Boże spłynie na Wasze rodziny i całą Parafię!

Ks. Proboszcz i Parafianie

do spisu treści
 


 

Na Matkę Boską Zielną

Sierpniowe słońce kościółek złoci,
wśród wonnych kwiatów złociste kłosy
owsa i żyta, pszenicy, jęczmieni
z polskiej tej naszej uprawnej ziemi.

Lud je dziś przyniósł od wiejskiej chatki
przed ołtarz Pani- swej dobrej Matki.
Przyszedł, by szczerze pokłony złożyć.
O dalszą pomoc i łaski prosić.

W słonecznym blasku lśni obraz święty
Najświętszej Panny tej Wniebowziętej.
Jak łan dorodny lud się pochyla,
a wargi szepcą: „Zdrowaś Maryja”.

O Matko Boska, od niebios tronu,
błogosław chatom, wiejskim zagonom.
Niechaj wśród pracy, twardego znoju
lud zbiera plony w zdrowiu, w pokoju.

Teofil Ruczyński

do spisu treści
 


 

Kwiaty w kościele

Z przykrością muszę powiadomić Parafian, że znowu jesteśmy bez dekoratorki kościoła. Przez krótki czas kwiatami zajmowała się Sylwia. Dała się poznać kunsztem przy budowie Bożego Grobu i ciemnicy. Wykonała też (razem z rodzicami komunijnymi) efektowny wystrój kościoła na dzień 1 Komunii. Serdecznie jej za to dziękuję.
Powodem rezygnacji są sprawy rodzinne i osobiste. Z moich obserwacji wynika, że przyczyniły się do tego również nieprzemyślane, czasem niepochlebne komentarze oraz uporczywe wyszukiwanie przez narzeczonych „firmy z zewnątrz” do dekoracji kościoła na dzień ślubu. Wygląda na to, że z braku osoby odpowiedzialnej za kwiaty i dekoracje w kościele, będziemy musieli się zadowolić kompozycjami „o długiej żywotności” z kwiatów sztucznych.

ks. Proboszcz

do spisu treści
 


 

Ogłoszenie wyników wyborów do Rady Parafialnej

W poprzednim numerze Znaku Pokoju zamieściliśmy listę zgłoszonych przez Parafian kandydatów. Do niedzieli 18 czerwca można było wrzucać do skrzynki kontaktowej w kościele karteczki z głosami. Należało zakreślić 5 z 10 proponowanych kandydatów. Na niektórych karteczkach zakreślone były tylko 3 lub 4 nazwiska. Po podliczeniu wszystkich głosów sytuacja przedstawia się następująco:

1. Małgorzata Wita - 162 głosy
2. Mirosław Wita - 145 głosów
3. Jacek Stacha - 108 głosów
4. Halina Szymczyk - 106 głosów
5. Ludmiła Stacha - 92 głosy
6. Mirosław Pytlik - 71 głosów
7. Sylwia Durczok - 67 głosów
8. Bernadeta Jeszka - 37 głosów
9. Ewa Lach - 36 głosów
10. Alicja Górecka - 31 głosów

Zgodnie z wynikiem wyborów zapraszam do czynnego uczestniczenia w Radzie Parafialnej osoby z pozycji 1-5 oraz członków „z urzędu” (3 osoby) i ze wskazania proboszcza (3 osoby), których nazwiska zostały podane przed miesiącem. Członkom dotychczasowej Rady serdecznie dziękuję za wszelką pomoc. Inauguracyjne spotkanie nowej Rady Parafialnej zwołamy już po zakończeniu wakacji letnich.

ks. Proboszcz

do spisu treści
 


 

Ahoj, morska przygodo

Zielona szkoła – to forma edukacji, która jest źródłem twórczej pracy nauczyciela i ucznia. Ma spełniać określone cele dydaktyczno – wychowawcze i integracyjne. 18 maja 2017 roku z samego rana wyruszyliśmy w podróż. Nasza grupa składała się z trzydzieściorga dwojga uczniów klas trzecich oraz dwóch opiekunek Pani Patrycji Żydek i Pani Moniki Drąg. Już na początku, przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, bo większość uczestników, jak nie prawie całość, po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała swoich ukochanych rodziców i dom rodzinny. Otuchy dodała nam Pani Dyrektor, która również serdecznie nas pożegnała i życzyła szczęśliwej podróży.
Naszym miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wczasowy „Gniewko” w Darłówku. Wydaje się, że los postanowił nam nagrodzić wcześniejsze zmartwienia i obawy, bo w ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje, ale przede wszystkim smakowite posiłki, zawsze życzliwy personel, a pogoda była wymarzona: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.
Program „Zielonej szkoły” był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcjami dzięki rodzicom i sponsorom, którzy dopilnowali, żeby dzieciom niczego nie zabrakło. Podczas wycieczek realizowano program profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej.
Uczestnicy „Zielonej szkoły” brali aktywny udział w wycieczkach autokarowych. W drodze do Kołobrzegu spacerowali po Ogrodach Hortulus, resztę dnia spędzili w samym mieście, gdzie weszli na latarnię morską, przeszli pod Pomnik Zaślubin z Morzem, zwiedzili Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP oraz zobaczyli Ratusz. Pomimo zmęczenia nie zapomnieli o zakupie pamiątek.
W kolejną drogę wyruszyli do Darłowa, tam zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich, spacerowali po mieście, zobaczyli wieżę Kościoła Mariackiego, a do Darłówka wrócili tramwajem wodnym. Dodatkowo odbyła się wycieczka do „Leonardii”, gdzie mieli okazję sprawdzić, czym bawił się Leonardo da Vinci, następnie odbyli wycieczkę do Gospodarstwa Edukacyjnego „Labirynty”, gdzie na śmiałków czekały gry terenowe w labiryntach. W połowie pobytu nad morzem dzieci wyruszyły statkiem ”Królem Erykiem I” w rejs po morzu. Pobyt w parku wodnym „Jan” z prawdziwą morską wodą będziemy wspominać bardzo długo. Kolejna wycieczka odbyła się do Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.
Oprócz wycieczek dzieci trzy razy w tygodniu korzystały z inhalacji, basenu i gimnastyki na terenie ośrodka. Uczestniczyli w dyskotece Green Party. Na plaży odbyły się również Neptunalia, gdzie każdy uczestnik przeszedł chrzest morski i stał się prawdziwym wilkiem morskim! W przedostatnim dniu podsumowaliśmy wszystkie konkursy, wręczyliśmy dyplomy i nagrody.
Wiele spośród tych atrakcji znalazło się w zasięgu naszej ręki dzięki sponsorom „Zielonej Szkoły”. Podziękowania należą się Rodzicom uczniów klas III, Staroście Rybnickiemu Panu Damianowi Mrowcowi, ks. Eugeniuszowi Twardochowi i ks. Ryszardowi Lapczykowi, Panu Piotrowi Góreckiemu - Radnemu Gminy Gaszowice, Panu Jarosławowi Gembalczykowi- Usługi Budowlane, Panu Tomaszowi Doleżychowi – Kancelaria Radcy Prawnego, Panu Adamowi Mrozowi, sołtysowi Czernicy, Panu Sewerynowi Tumułce – Firma ARTE, państwu Monice i Ireneuszowi Porwołom - IRBUD, Panu Andrzejowi Porwołowi - SKANBIS, Pani Iwonie Dondze - Salon Expert Hair, Państwu Bogusławie i Tomaszowi Materzokom, Pani Irenie Menżyk - Elde, Pani Joannie Granieczny - Livio, Państwu Urszuli i Czesławowi Lampertom - Spożywczy ABC, Panu Tomaszowi Tomiczkowi- Lewiatan Łuków Śląski.
Pobyt na „Zielonej szkole” dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i wielu przeżyć. Każde dziecko miało szansę pokazania się z jak najlepszej strony, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do jego możliwości. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczo położoną miejscowość. Dzieci, które wyjechały na „Zieloną szkołę”, uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. W trakcie trwania zajęć poznawały swoje słabe i mocne strony. Czas minął szybko i choć niektórzy nieraz uronili łzę z tęsknoty za rodzicami, to do domu wróciliśmy zdrowi, uśmiechnięci i z mnóstwem wspomnień.

Kierownik Zielonej Szkoły - Kamila Dobrowolska

 
 
 

do spisu treści
 


 

Pielęgnując szacunek do ojczyzny najmniejszej

Rok 2017, w sposób niezwykły, wpisuje się w codzienność naszej wsi z uwagi na jubileusz 700-lecia. Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz wraz z Gminą Gaszowice, tradycyjnie w uroczystość Bożego Ciała zorganizowało już po raz szósty Piknik Historyczny. Przygotowania do tegorocznego wydarzenia, które miało miejsce 15 czerwca 2017 r. stanowiły dla członków Stowarzyszenia nie lada wyzwanie. Sztab ludzi pracował wiele tygodni wcześniej po to, żeby stworzyć niezwykłą, piknikową atmosferę. Prawie 50 osób czuwało nad tym, żeby w dniu imprezy zamkowa przestrzeń była bezpieczna, a zabawa – niezapomniana. W organizację wydarzenia włączyły się lokalne grupy: Seniorzy z Wigorem, harcerze, Wolontariusze, grupa FotoSpichlerz, Strażacy, teatr SAFO, Szkoła Podstawowa im. H. M. Góreckiego z Czernicy, grupy działające przy Ośrodku Kultury w Czernicy oraz wielu innych, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska. Faktem jest, że współpraca jest kluczem do sukcesu – i to podkreślamy wielokrotnie, po każdym wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do lokalnego celebrowania tego niezwykłego, czernickiego jubileuszu.
Po raz czwarty odbył się uliczny bieg czernicki. W tym roku był on o tyle wyjątkowy, że stanowił bieg międzynarodowy. Stało się tak za przyczyną naszych Gości zza południowej granicy, a dokładnie rzecz biorąc – z zaprzyjaźnionego miasta Litultovice. Po raz pierwszy w historii biegu udało się spełnić nasze wielkie marzenie – mieliśmy do dyspozycji elektroniczny pomiar czasu. Pracy i tak było co nie miara – bo i zawodników w tym roku było ponad trzystu. Jednakże, jak widać – trzeba mieć marzenia, bo się spełniają. Przed startem biegu zaprzyjaźnieni hodowcy gołębi wypuścili w niebo swoich skrzydlatych przyjaciół. Jak zwykle mieszkańcy Czernicy nas nie zawiedli – tradycyjnie nasi biegacze byli dopingowani przez stworzone na trasie Strefy Kibica. Jesteśmy dumni, że mieszkamy w tak ciekawym miejscu, gdzie społeczność lokalna pełna jest zaangażowania i kreatywności. Bieg został zabezpieczony przez zaprzyjaźnionych motocyklistów, strażaków, policjantów oraz opiekę medyczną. W tym roku odbył się także trzeci bieg dziecięcy, który również wzbudzał wielką radość. Nasze pociechy fenomenalnie pokazały dorosłym, jak potrafią aktywnie świętować jubileusz swojej wsi. Dla najmłodszych została przygotowana gra terenowa. Staraliśmy się w ciekawy oraz atrakcyjny sposób przemycić rodzimą historię. Dzieci mogły przekonać się kim jest Tomisław i Bogusza, skąd w Czernicy wzięły się świnki, pozostawić ślad w Kapsule Czasu, zagłosować podczas plebiscytu, przekonać się, że Jan III Sobieski jest związany z naszą wsią, dowiedzieć się, że górnictwo w Czernicy sięga swoją historią 220 lat wstecz, przekonać się jak bywa w wiejskiej zagrodzie. Każdy uczestnik, po przejściu trasy, otrzymał czernicką świnkę – jako dowód na to, że poznał kawałek czernickiej historii. Na scenie pojawili się także nasi milusińscy, którzy zaprezentowali swoje wokalne talenty. Każdy uczestnik mógł wybić sobie jedyną i niepowtarzalną czernicką, jubileuszową monetę. Smakosze lokalnych potraw mogli zakosztować kołocza i napić się aromatycznej kawy, a nawet skosztować lokalnego miodu. W godzinach popołudniowych wypuszczono dziesiątki kolorowych balonów – niech w niebie także się dowiedzą, że Czernica świętuje swoje 700-setne urodziny. Na terenie parku uczestnicy mogli zwiedzić przygotowaną wystawę obrazującą przemiany, jakie zaszły w obszarze naszej wsi na przestrzeni czasu. Dla najmłodszych przygotowano także aktywną strefę gier rodzinnych, która cieszyła się wielkim powodzeniem. Wieczorem wystawiono spektakl pt: „Historie czernickie” w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk. Podczas pikniku towarzyszyły nam także muzyczne klimaty w wykonaniu zespołu „Grafit” oraz „Coast Patrol”.
Podczas Pikniku, oprócz gości z Czech, gościliśmy także uczestników wizyty studyjnej z województwa podkarpackiego, a dokładnie z Góry Ropczyckiej oraz z Fundacji Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych z Bielska Białej, z którą to Fundacją współpracujemy w ramach międzynarodowego projektu LEVER.W przeddzień Pikniku zamieściliśmy na kanale YT teledysk, który powstał z inicjatywy Znaczków oraz ich Przyjaciół.

Raz jeszcze dziękujemy na Waszą obecność, pomoc, współpracę i zaangażowanie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia do zamku.

Małgorzata Krajczok

Lipiec/sierpień na zamku:

- 01.07.2017 r. Galeria Jednego Obrazu, Kawiarnia Rothówka, wstęp wolny.
- 01.07.2017 r., godz. 16:00 do 24:00. Wieczór z grami planszowymi. Ośrodek Kultury w Czernicy. Wstęp wolny.
- 10-14.07.2017 r. Warsztaty wakacyjne, grupa I: Charlie, Matylda i reszta. Koszt 250,00 (pełne wyżywienie, zajęcia
   pod czujnym okiem animatorów). Kontakt: Horyzonty kultury tel. 664 173 856, 880 466 489.
- 14-18.08.2017 r. Warsztaty wakacyjne, grupa II: Charlie, Matylda i reszta. Koszt 250,00 (pełne wyżywienie, zajęcia
   pod czujnym okiem animatorów). Kontakt: Horyzonty kultury tel. 664 173 856, 880466489.
- 30.07.2017 r. Teatralne Wieczorynki dla Małych i Dużych, bilety do nabycia w kawiarni Rothówka.
- 18-20.08.2017 r. LARP Zameczek ROTH, impreza płatna.

do spisu treści
 


 

Dziękujemy ...

Dnia 17 czerwca 2017r odbyło się ostatnie spotkanie grupy "Znaczki" pod przewodnictwem Państwa Wita. Po wielu latach pracy oficjalnie zakończyli prowadzenie tejże grupy muzycznej. Dzieci pożegnały swoich muzycznych przewodników ze łzami w oczach.
"Znaczki" pragną podziękować za muzyczną podróż po pięknej krainie melodii i śpiewu. Dzięki uczestnictwu w zespole wzbogaciliśmy swoją wrażliwość na świat i nauczyliśmy się profesjonalnie występować. Tworzyliśmy nie tylko grupę muzyczną, ale również zgrane, koleżeńskie grono. Pani Małgosi i Panu Mirkowi należą się ogromne słowa uznania za poświęcony czas, za godziny cierpliwości, za trud włożony w pracę z nami oraz okazane serce.
Dziękujemy słowem, za to czego nie sposób wyrazić pełniej, inaczej.

Znaczki

do spisu treści
 


 

Nocna podróż przez 7 wieków

19 maja GBP w Czernicy we współpracy z GBP w Pstrążnej zorganizowały nocne atrakcje w czernickiej książnicy. Uczestnikami spotkania byli czytelnicy z obu bibliotek, a tematem przewodnim historia Czernicy i jej powiązania z Parafią w Pstrążnej. Ponieważ data nocnego spotkania pokrywała się z III Czernicką Nocą Muzeów, dlatego też późne godziny wieczorne spędziliśmy w parku okalającym Zameczek. Wzięliśmy udział w grze terenowej, gdzie odkrywaliśmy tajemnice zaginionych czernickich kryształów gipsu. Wśród nocnego mroku mieliśmy okazję spotkać ciekawe postacie! Trzeba było wykazać się nie lada sprytem, pomysłowością i przebiegłością, by zdobyć jak największą liczbę kryształów i wskrzesić do życia Vali von Roth. Gra terenowa była bardzo absorbująca i męcząca. Po powrocie do biblioteki, uczestnicy położyli się między regałami i śnili o tajemniczych właścicielach Czernicy. Następnego dnia, wczesnym rankiem czekały nas kolejne zadania. Spacer ścieżką edukacyjną ”O czym szumią czernickie drzewa” oraz klar terenu okalającego Zameczek i nieco oddalone miejsca po nocnych wydarzeniach. Oczywiście nie zabrakło posiłków regeneracyjnych. Była pyszna kolacja z pizzą w roli głównej oraz czernickie kołaczyki na śniadanie. A wszystko to dzięki otrzymaniu dotacji na zorganizowanie nocy w bibliotece z mikrograntu na 700-lecie Czernicy. Pamiątkowe zdjęcie dla każdego uczestnika nocy w bibliotece oraz kilka drobiazgów ufundowanych przez Stowarzyszenie Lyskor było miłą niespodzianką wręczaną na zakończenie spotkania.
Dziękujemy opiekunkom Kindze Nowok oraz Monice Giermak za nocne czuwanie i pomoc w opiece nad 24 osobową grupą młodych ludzi rządnych nocnych przygód.

Ewa Kowol
Beata Nowok

do spisu treści
 


Nekrologi



Śp.   Hubert NIEWRZOŁ  (ur. 26.10.1935 / zm. 01.06.2017)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Jadwidze, córce Izabeli z mężem Norbertem, wnukom: Kornelowi, Marcelemu i Mariuszowi, siostrze Weronice z rodziną, szwagierkom i szwagrom z rodzinami

Msza św. 30-dniowa odprawiona była 2.07.2017



Śp.   Erna FRYDRYCH  (ur. 28.04.1940 / zm. 14.06.2017)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Romanowi, córkom: Hannie z mężem Januszem, Ewie z mężem Piotrem, Katarzynie z mężem Ryszardem; wnukom: Monice, Pawłowi, Patrykowi, Klaudii, Dominice, Aleksandrze, Tomaszowi; bratu Gerardowi z rodziną, rodzinie zmarłej siostry Wandy, dalszej rodzinie

Msza św. 30-dniowa odprawiona była 17.07.2017 o godz. 8.00



Śp.   Jan PROCEK  (ur. 22.07.1955 / zm. 16.06.2017)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Marioli, córce Barbarze z mężem Ryszardem, synowi Wojciechowi z żoną Joanną, wnukowi Pawełkowi, synowi Piotrowi; siostrze Bronisławie, siostrom Małgorzacie i Teresie z rodzinami, braciom Jerzemu i Manfredowi z rodzinami; teściowej Marii, szwagierce Danucie z rodziną

Msza św. 30-dniowa odprawiona była 18.07.2017 o godz. 17.00



Śp.   Andrzej MISALA  (ur. 27.11.1954 / zm. 22.06.2017)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Teresie, córkom: Annie z mężem Jarosławem, Barbarze z mężem Tomaszem, synowi Markowi z żoną Edytą; wnukom: Sławkowi, Soni, Hani, Tobiaszkowi; siostrom Jolancie i Janinie w rodzinami, szwagierce Urszuli z rodziną, chrześniakom

Msza św. 30-dniowa odprawiona była  22.07.2017 o godz. 17.00

 

do spisu treści