RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  198/2018  /  styczeń

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Mędrcy świata, monarchowie

- Życzenia w noc wigilijną
- Pasterze betlejemscy
- O sercu Kościoła, czyli krótko o duchowości liturgii
- Jubileusze małżeńskie
- Babcia
- Dziękujemy
- Zostań przyjacielem Niepokalanej
- Wiersze
- Zapraszamy na jasełka!
- Wieści z czernickiej biblioteki
- Wolontariusze w „Spichlerzu”
- W skarbnikowym królestwie
- Nekrologi

 


 

Mędrcy świata, monarchowie

„Oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon”.    /Mt 2,1b.2/

Jako pierwsi pokłon Narodzonemu w Betlejem oddali aniołowie z wysoka, potem przywołani z pastwiska pasterze. Nieco później przybyli Mędrcy ze Wschodu, których czasem nazywamy Królami. Być może tradycja nadała im taką godność ze względu na iście królewskie dary dla Dzieciątka: złoto, kadzidło i mirrę. Poszukiwanie miejsca narodzenia, ekspedycja z odległych krain – wszystko to trwało długo i musiało sporo kosztować, co znowu wskazuje na wysokie pochodzenie Mędrców. Nie bez znaczenia jest również ich audiencja na dworze króla Heroda, gdzie zwykły śmiertelnik wstępu raczej nie miał.

Kościół Prawosławny, czyli wschodnia gałąź Kościoła Powszechnego, pod datą „naszej” uroczystości Trzech Króli świętuje Boże Narodzenie. Wynika to nie tylko z różnicy między kalendarzem juliańskim stosowanym w prawosławiu, a kalendarzem gregoriańskim w świecie zachodnim. Pokłon Mędrców ze Wschodu jest obchodzony jako Objawienie się Wcielonego Słowa, Jezusa Chrystusa, wiernym Kościoła Wschodniego, którego Mędrcy byli jakby symbolicznymi reprezentantami. Zatrzymajmy się jednak nad wymową pokłonu poszczególnych „stanów” według opisu ewangelicznego. Pokłon aniołów to hołd wszystkich duchów niebieskich, świata niewidzialnego dla naszych oczu. W osobach pasterzy rozpoznajemy zwyczajnych ludzi, ale również hołd ludzkich uczuć i woli, wszystkiego, co rodzi się w sercu człowieka. Mędrcy symbolizują pokłon rozumu, wiedzy, intelektu, naukowego poszukiwania prawdy o Bogu.

Tak zwany „naukowy” światopogląd twierdzi, że „religia to opium dla mas” (Karol Marks). Określa religię jako zbiór złudzeń mających na celu uśmierzenie cierpienia, które to opium dodatkowo przeszkadza w zdobywaniu szczęścia ludziom. Istnienie Boga i sens religii neguje również światowej sławy kosmolog i astrofizyk Stephen Hawking. Mimo, że naukowiec ten cieszy się wielkim autorytetem, inni profesorowie zarzucają mu, iż w swoich rozważaniach dotyczących pochodzenia świata, przesłanki traktuje jako pewniki, niewymagające dalszej argumentacji. Świat ludzi nauki jest dziś podzielony w kwestii Boga i religii. Ponad trzy tysiące naukowców nauk ścisłych z tytułami profesorów i doktorów z prestiżowych uczelni deklaruje swoją wiarę, bądź uznaje możliwość istnienia Inteligencji Wyższej, od której bierze początek uporządkowany wszechświat, życie, również życie samoświadome i wszelkie prawa przyrody.

A oto niektóre interesujące cytaty i myśli znanych w świecie nauki odkrywców i badaczy – współczesnych i z czasów dawniejszych:
Blaise Pascal (1623–1662): „Jeżeli wierzysz, możesz zyskać wiele: zbawienie i życie pośmiertne, a gdyby Boga nawet nie było – nic nie tracisz. Jeśli zaś nie wierzysz – wiele ryzykujesz, bowiem jeżeli Bóg istnieje – tracisz wszystko”.
Izaak Newton (1642-1727) - „Bóg rządzi wszystkimi rzeczami i wie wszystko o tym, co może być zrobione. Jestem przekonany, że Biblia jest Słowem Bożym, napisanym przez tych, których On inspirował. Studiuję ją codziennie”.
Andre Ampere (1775-1836) - „Jednym z najbardziej przekonywujących dowodów istnienia Boga jest panująca we wszechświecie harmonia i ów przedziwny ład…”.
Ludwik Pasteur (1822-1895) - „Im bardziej badam naturę, tym bardziej jestem zdumiony dziełem Stwórcy. Bóg dał niezwykłe cechy swoim najmniejszym stworzeniom”. „Mało wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem”.
Werner Arber - genetyk i mikrobiolog: nagroda Nobla w dziedzinie medycyny: „Chociaż jestem biologiem, muszę przyznać, iż nie rozumiem w jaki sposób powstało życie... Możliwość istnienia Stwórcy, Boga, stanowi dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie tego problemu.”
Sir Derek Harold Richard Barton - nagroda Nobla w dziedzinie chemii: „Nie ma żadnej niezgodności pomiędzy nauką a religią... Nauka pokazuje, że Bóg istnieje.”
Albert Einstein - mimo, że deklarował się jako agnostyk, szukał prawdy o Bogu jakby po omacku, widząc Go w całym wszechświecie (tzw. panteizm): „Moja religia polega na pokornym podziwie tego nieograniczonego wyższego ducha, który objawia się w drobnych szczegółach, jakie jesteśmy w stanie dostrzec naszymi wątłymi i słabymi umysłami. To głęboko emocjonalne przekonanie o obecności wyższej rozumnej mocy, która jest objawiona w niepojętym wszechświecie, kształtuje moje wyobrażenie Boga.”

Przedstawione tu cytaty, to zaledwie maleńki fragment świadectw, jakie ludzie nauki wypowiadają w kwestii wiary. Podobnie jak przed dwudziestu wiekami Mędrcy ze Wschodu upadli przed Dzieciątkiem Jezus, składając pokłon mądrości i ludzkiej wiedzy przed Mądrością Przedwieczną, tak świadectwo wielkich dawnych i współczesnych umysłów jest hołdem wiary, pokłonem umysłu przed tym, co niepojęte, gdzie potrzebne jest Boże objawienie, aby zrozumieć. „Boga nikt nigdy nie widział, Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył” (J 1,18). „Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić” (Mt 11,27).

„Dla tych, którzy chcą wierzyć, żadne tłumaczenie nie jest już więcej potrzebne. Dla tych zaś, którzy nie chcą wierzyć, żadne tłumaczenie nie jest już więcej możliwe!”

Ks. Eugeniusz

do spisu treści
 


 

Życzenia w noc wigilijną

O Jezu...
żeby tak w Noc Betlejemską
cały świat się nad Tobą pochylił
i żeby wszyscy zaniemówili
w świętym zdumieniu
i żeby jeden drugiemu spojrzał dziś w oczy inaczej

żeby w pokoju tej nocy
pobladły troski nasze
i niepokoje zgasły
by żaden człowiek nie był obcy
żeby nie było samotnych
by każdy z każdym dzielił się sercem
jak wigilijnym opłatkiem z dobrymi łzami w oczach
by krzywe stały się prostymi
by ktoś przypomniał sobie nagle
kolędę dawno zapomnianą
by ktoś przebaczył
- ktoś rozpłakał się nad winą darowaną

By ktoś zamknięte drzwi otworzył
by wszyscy byli dobrej woli
a ponad światem pokój...
- Pokój Boży.

Wszystkim Parafianom życzymy głębokiego i radosnego przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego, niech każda chwila wigilijnego wieczoru przyniesie pokój do naszych domów i całemu światu.

Redakcja

do spisu treści
 


 

Pasterze betlejemscy

W czasach Jezusa, pasterze byli ludźmi których lekceważono. Wraz z rolnikami, rybakami tworzyli lud nie znający prawa. Pasterze nie zawsze przestrzegali obowiązujących przepisów prawa, gdyż ciągłe pilnowanie stada i troska o nie wypełniało im cały czas. W historii Izraela jest także bardzo pozytywna prawda na temat pasterzy, mianowicie ta, że prestiż pasterza był bardzo wysoki. Cieszyli się szacunkiem i poważaniem, gdyż byli nośnikami tradycji i religii. Pasterzem był król Dawid, powołany wprost z pastwiska: „Samuel zapytał Jessego: Czy to już wszyscy młodzieńcy? Odrzekł: Pozostał jeszcze najmniejszy, lecz pasie owce. /…/ Poślij po niego. /…/ Pan rzekł: Wstań i namaść go to ten” (I Księga Samuela). Pasterzem i rolnikiem był także prorok Amos. Również Pan Jezus określił się dobrym Pasterzem.

Pasterze byli ludźmi prostymi, szczerymi, na swój sposób pobożnymi. Nie byli ludźmi zdemoralizowanymi moralnie. Urodzeni i wychowani wśród czystej i pięknej natury - przyrody: „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Księga Rodzaju). Dzięki takiej zdrowej moralności, mogli łatwiej przyjąć Boski widzialny znak objawiający się w posłannictwie aniołów: „Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką… dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich”…Pasterze mówili do siebie: „Pójdźmy do Betlejem”. Byli tam. „Opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu”. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali” (z Ewangelii świętego Łukasza).
Ojcowie Kościoła podkreślają, że pasterze są jedynymi ludźmi, którzy nie śpią, ale czuwają, troszczą się o stado i służą mu. Zapewne nie myślą o narodzinach Mesjasza. Wywiązują się ze swych obowiązków w przeciwieństwie do mieszkańców Betlejem, którzy przespali czas betlejemskich narodzin Jezusa. Nawet gdy nazajutrz dowiedzą się o tym wydarzeniu to i tak prawdopodobnie nie uwierzą.

Pasterze troszczą się o stado, dlatego Bóg troszczy się o nich. „Chwała Pańska zewsząd ich oświecała. Słowo „chwała Pańska” oznacza też opiekę Boga nad ludźmi, którzy są wierni swojemu powołaniu i swojej misji. Pasterze są również pierwszymi świadkami, ale także wysłannikami Nowonarodzonego . Została im powierzona Dobra Nowina o narodzeniu Zbawiciela, Mesjasza Pana. Tą radością będą dzielić się z innymi. Radość pasterzy rozprzestrzeniać się będzie daleko, zgodnie z maksymą św. Tomasza z Akwinu: „Bonum est diffusivum sui”, czyli „dobro z natury się rozlewa” (Summa Theologica).

Na niewielkim wzgórzu, dwa kilometry od centrum Betlejem, wznosi się piękna kaplica „Excelsis Deo”. Upamiętnia obecność pasterzy wezwanych przez anioła do oddania czci nowonarodzonemu Jezusowi. Pątniczce z Europy, Egerii w 384 roku, pokazano oddalony od miasta kościół nazwany przez nią „Kościołem Pasterzy”. Kościół ten już wtedy służył do celebracji wigilii Bożego Narodzenia. W VII wieku biskup Artuff, nawiedził ów kościół i grobowce trzech pasterzy.

Jezus - Mesjasz Pański, przyszedł do ludzi wszystkich czasów w ludzkiej postaci - Dziecka, które wpierw poczęło się pod sercem Maryi w czasie Zwiastowania w Nazarecie, przez moc Ducha Świętego, by po dziewięciu miesiącach urodzić się w Betlejem: „Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”. Jezus przychodzi do nas w ludzkiej małości, słabości dziecka i mówi przez Dziecko. Bóg ukazuje siebie w tym, co jest na ziemi najpiękniejsze - w niewinności, bezradności, bezbronności dziecka. Przychodzi sakramentalnie w miłości eucharystycznego Chleba. Trzeba razem z pasterzami betlejemskimi wołać: „Pójdźmy do Betlejem”.

ks. Ryszard

do spisu treści
 


 

O sercu Kościoła, czyli krótko o duchowości liturgii

Czym jest Liturgia? „Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc” – taką definicję podaje Konstytucja o Liturgii Świętej. W tym artykule chciałbym się skupić głównie na tym, jak ją przeżyć, niż jaka jest jej historia itp. Po prostu nie chciałbym, żeby Państwo zasnęli nad gazetą . Zapraszam do lektury. Wyróżniamy trzy filary dobrego przeżycia Mszy Świętej: godnie, pełnie oraz świadomie. Na tych elementach opiera się całe piękno Liturgii, muszą być one spełnione po to, żeby to piękno dostrzec. A więc do dzieła.

Godnie. W tej cesze chodzi o to, by potraktować Eucharystię jak spotkanie z przyjacielem, którego nie widzieliśmy kilka lat. Będziemy stęsknieni, chłonąć każdy werset, każdą informację, które usłyszymy z jego ust. Tak samo jest w Liturgii, powinniśmy uważnie słuchać każdego słowa Boga, które wypowiada do nas przez kapłana. Nie wypada przecież, by mówiącego przyjaciela ignorować. Część osób teraz zapyta: jak słuchać na nudnym i monotonnym kazaniu? Istnieją dwie opcje: albo starać się maksymalnie wytężyć zmysły i coś z niego wyciągnąć, albo nie słuchać i w tym czasie się pomodlić, np.: za kaznodzieję.

Pełnie. Ten punkt łączy się z powyższym. Uczestniczymy w Liturgii w pełni wtedy, kiedy przyjmiemy Chrystusa do swojego serca. Oczywiście musi to być spotkanie godne, czyli takie, w którym nie mam zastrzeżeń do tego, by Ciało przyjąć np.: wiemy, że nie mamy grzechu ciężkiego na sumieniu. Teraz może nasunąć się wątpliwość. A co jeśli nie zdążyłem się wyspowiadać, a sumienie obciążają mi grzechy powszednie, ale nie z kategorii grzechów ciężkich? Znów mamy do dyspozycji dwa koła ratunkowe: albo przyjąć Ciało Chrystusa, ale w najbliższym czasie pójść do spowiedzi (max. 2-3 dni), albo przyjąć Komunię duchową. Ona też jest symbolem pełnego uczestnictwa.

Świadomie. Ten element jest najcięższym (przynajmniej dla mnie) do zrealizowania, ponieważ na Mszy Świętej jest bardzo łatwo się rozkojarzyć. Znam nawet takich, a raczej takie, które podczas tych 45 minut potrafią wymyślić nowy styl pokoju, który będą za niedługo remontować. Nie daj Boże ksiądz, albo organista się pomyli, wtedy już jest po nas. Czasami potrafimy się z tego śmiać całą Mszę. Oczywiście nie chcę teraz zasygnalizować, że śmiech jest czymś złym, o nie, wręcz przeciwnie, jest bardzo dobry, ale spróbujmy go opanować. Musimy być także świadomi tego, co robimy na Eucharystii. Tutaj głównie chodzi mi o postawy i gesty. Temat ten poruszę w kolejnych artykułach.

Te trzy elementy sprawią, że przeżyjemy Eucharystię inaczej niż zwykle. Chciałbym, żeby chociaż 1% osób czytających ten artykuł dostosował się do tych instrukcji, wtedy to będzie wielki sukces. Zaczyna się czas świąteczny, w którym czeka nas wiele wizyt w parafialnej świątyni. Mogę poświadczyć, że te wizyty będą inne, wtedy gdy spróbujemy przeżyć Liturgię godnie, pełnie i świadomie.

Mateusz

do spisu treści
 


 

Jubileusze małżeńskie

16 listopada 2017 roku w Domu Przyjęć "Ewa" w Piecach odbyły się uroczyste obchody jubileuszy pożycia małżeńskiego z udziałem par obchodzących Żelazne, Diamentowe, Szmaragdowe i Złote Gody. Zebranych powitała Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego pani Halina Bobrzyk, oraz Wójt Gminy Gaszowice pan Paweł Bugdol. W uroczystości udział wzięli: Z-ca Wójta Gminy Gaszowice pan Zbigniew Goworowski, przedstawiciel Rady Gminy Gaszowice pan Jerzy Kawulok oraz proboszczowie parafii Czernica i Gaszowice. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze. Były gratulacje, kwiaty, życzenia. Po wręczeniu odznaczeń „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, upominków oraz dyplomów wzniesiono toast, po którym jubilaci udali się na uroczysty obiad.

Część artystyczną przygotowali uczniowie koła wokalnego Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej z Czerwionki-Leszczyn, działającego przy Szkole Podstawowej w Czernicy prowadzonego przez panią Patrycję Czeszyk.

Halina Bobrzyk

/Na stronach 15 i 16 (kolorowej okładce) prezentujemy zdjęcia pamiątkowe jubilatów świętujących 50 i 55 rocznicę ślubu, wśród których są nasi Parafianie./

do spisu treści
 


 

Babcia

Wieczór. W zacisznej komnacie
Nad książką siedzi staruszka,
Naokół wnucząt gromadka
Coś sobie szepce do uszka.
Coś sobie szepce, coś gwarzy,
To znów uśmiechnie się skrycie,
A stara babcia im prawi:
Miłością idźcie przez życie!
 

  I przypomina babunia,
Jak kiedyś w wiosny poranku,
U stóp ołtarza stanęła
W swym ślubnym mirtowym wianku.
Dziś jeszcze czuje tę błogość,
serc dwojga słyszy dziś bicie,
I wnukom prawi staruszka:
Miłością idźcie przez życie!

 
A potem chwile niedoli
I cierpień nad ludzkie siły,
Gdy coraz z któryś kochanych
Do ziemi schodził mogiły.
Dla reszty było żyć trzeba,
Tęskniąc do tamtych w błękicie
I szepce cicho babunia:
Miłością idźcie przez życie!
 
  Spadają łezki gorące
Na świętą księgę powoli,
A babci w oczach słonecznie,
Choć stare serce ja boli.
Och, żmudna była pielgrzymka,
Czas już wypocząć obficie,
W miłości tylko obrona,
Miłością idźcie przez życie!

Z okazji Waszego święta,
wszystkim babciom i dziadkom
życzymy dużo siły, wytrwałości i cierpliwości w znoszeniu codzienności.
Niech nie opuszcza Was zdrowie i dobry humor.
A wszystkie skryte marzenia niech się spełnią!

Redakcja

do spisu treści
 


 

Dziękujemy

Dziękujemy Parafianom - ofiarodawcom, którzy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca składają ofiary do puszek na utrzymanie Groty i czystości wokół Kościoła.
To nie tylko ofiara pieniężna, lecz także Wasze uznanie za nasza pracę. Kościół i jego otoczenie jest wizytówką wszystkich Parafian. Staramy się, aby wokół kościoła panował porządek, było, a Grota radowała oczy i duszę modlących się przy niej. Staramy się należycie wypełniać powierzone nam zadanie. Jaszcze raz bardzo dziękujemy za Wasze wsparcie.

Rodzina Styrnol

do spisu treści
 


 

Zostań przyjacielem Niepokalanej

8 grudnia, jak co roku przypada święto Niepokalanego Poczęcia NMP i powinno być ważnym dniem dla każdego katolika, a zwłaszcza dla czcicieli Maryi. Uroczysta Msza Święta ofiarowana za żywych i zmarłych członków Rycerstwa Niepokalanej oraz pozostałe grupy modlitewne, działające przy Parafii była dowodem na dostojną rolę Maryi w życiu Parafian.

Wspaniałym uwieńczeniem mszy św. była chwila poświęcenia medalików z wizerunkiem Niepokalanej i wręczenia ich przez p. Katechetkę dzieciom, które w przyszłym roku po raz pierwszy przystąpią do Komunii świętej. Obdarowane dzieci z wielkim przejęciem trzymały w dłoniach medaliki i powtarzały przysięgę złożoną Maryi.  Po uroczystościach w Kościele członkowie wszystkich grup zostali zaproszeni przez ks. Proboszcza do naszego Zameczku na poczęstunek. W miłym gronie oraz w towarzystwie naszych księży wspominaliśmy wydarzenia całego roku. Wśród przybyłych były też nowe twarze, które od niedawna dołączyły do naszych grup.

Na scenie, jak co roku pojawił się też zespół „Znaczki”, by umilić biesiadującym czas swoim występem. Od niedawna „Znaczki” prowadzone są przez panią Kasię Pytlik, która doskonale radzi sobie z nowym zadaniem. Dziewczynki za swój występ otrzymały słodki upominek ufundowany ze środków pisma parafialnego. Były też podziękowania i upominki dla naszych księży. Jak co roku pani Bogusia wykonuje prześliczne piernikowe stajenki, które trafiają do rąk naszych duszpasterzy. Na koniec łamiemy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Szczęściem byłoby żeby życzenia choć w połowie się spełniły. Tego życzę wszystkim uczestnikom oraz parafianom. Do przyszłego roku.

Uczestniczka Małgorzata

do spisu treści
 


 

Wiersze

Nowy Rok

A ty, Nowy Roku,
co cię zesłał Bóg,
przestępuj co żywo
masz niziutki próg.

Podzielimy z Tobą
boś miły nam gość,
radość, szczęście, zdrowie
 mamy ich tu dość.

Ewa Szelburg- Zarembina

Wieczór wigilijny

To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.

To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
widząc, jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.

Emilia Waśniowska
 

do spisu treści
 

Zapraszamy na jasełka!

Serdecznie i ciepło zapraszamy na wspólne kolędowanie do naszej szkoły w Czernicy. 19 stycznia 2018 roku o godzinie 17.00 w hali sportowej odbędzie się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu naszych uczniów. Szczególne zaproszenie kierujemy do Seniorów, gdyż widowisko przygotowane jest specjalnie z myślą o nich, z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Jednak miło nam będzie gościć wszystkich zainteresowanych, którzy lubią przeżywać nastrój świąt w szerszym gronie.
Droga do świętej stajenki będzie uprzyjemniona piosenkami w wykonaniu koła wokalnego, a w świąteczny nastrój wprowadzą nas układy taneczne przygotowane przez szkolnych tancerzy. Po zakończeniu jasełek można będzie zasiąść w naszej kawiarence i podzielić się wrażeniami podczas smakowania świątecznych ciasteczek :-)

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy wieczór spędzicie z nami!
Zapraszają uczniowie oraz nauczyciele SP w Czernicy

do spisu treści
 


 

Wieści z czernickiej biblioteki

Pierwsze spotkanie wśród dorosłych czytelników biblioteki z grą „Rummikub” już za nami! Wspaniała atmosfera, niecodzienna dawka emocji, interesujące rozdania oraz wiele przyjemności i satysfakcji z samego uczestnictwa w grze można było wynieść z naszych pierwszych rozgrywek.
Naszym celem nie było pokonanie przeciwnika, ale wspaniała rozrywka w ostatni weekendowy, listopadowy wieczór. Na spotkanie przybyła także grupa fanów gry „Rummicub” z Pstrążnej, na czele z bibliotekarką Beatą Nowok. Z biblioteką w Pstrążnej od dwóch lat organizujemy rozgrywki dla dzieci w okresie ferii zimowych. W roku 2018 znowu spotkamy się na wspólnej zabawie. Gospodarzem spotkania tym razem, będzie biblioteka w Czernicy. Już teraz zapraszam dzieci do wzięcia udziału w tej interesującej i wciągającej grze. Termin III rozgrywek „Rummicub” dla dzieci ustalony zostanie w styczniu. Proszę chętne dzieci do zapisywania się w Bibliotece Publicznej!

Po listopadowych rozgrywkach dla dorosłych padła propozycja ponownego spotkania się w bibliotece w ostatni dzień roku kalendarzowego, na „Sylwestrowy Rummikub”! Zapraszam chętnych do wzięcia udziału w drugim spotkaniu z gra liczbową! Zgłoszenia chętnych przyjmowane są w bibliotece do 29 grudnia pod nr 600368732.

Koniec roku kalendarzowego, to także doskonały czas by podziękować przyjaciołom biblioteki i darczyńcom za wspieranie działań i dary książkowe. Dziękuję R. Kurcowi, T. Bulendzie, p. Skowron i p. Masarczyk, Annie Bielicy oraz panu J. Kolarczykowi za dary książkowe. Jedne trafiają na półki, inne można nabyć w bibliotece za symboliczną złotówkę. Książki otrzymują swoje nowe życie na półce w bibliotece lub cieszą nowych czytelników w ich domach. Niewielkie kwoty zebrane za odsprzedane książki, można przeznaczyć na nowości wydawnicze lub słodkie upominki dla przedszkolaków odwiedzających bibliotekę. Jeszcze raz z serca dziękuję za każdy rodzaj wsparcia biblioteki!

Zachęcam miłośników książki do odwiedzania biblioteki i częstego wypożyczania w roku 2018.

E. Kowol

do spisu treści
 


 

Wolontariusze w „Spichlerzu”

Bez nich na pewno nie dalibyśmy rady. Są młodzi, energiczni, aktywni. Mają różne pasje i zainteresowania. Cel jest jednak wspólny - działanie. Spichlerzowi wolontariusze po raz kolejny udowodnili, że warto pracować. Ich zaangażowanie i wysiłek na rzecz Stowarzyszenia Działań Lokalnych „Spichlerz” został nagrodzony. 4 grudnia odbyła się Śląska Gala Wolontariatu, jako podsumowanie konkursu „Barwy Wolontariatu 2017 w województwie śląskim”. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach. Bezcenny był uśmiech i radość naszych wolontariuszy, kiedy odbierali nagrodę za zdobycie II miejsca. To najlepszy prezent, jaki można sobie wymarzyć w przeddzień Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Lokalne świętowanie naszych bohaterów odbyło się w sobotę 9 grudnia w Ośrodku Kultury. Wolontariusze zostali zaproszeni na spotkanie w towarzystwie rodziców, aby porozmawiać i powspominać. Brali udział w quizie wiedzy o czernickim wolontariacie. Pytania dotyczyły teorii, którą nasi wolontariusze na co dzień wykorzystują w praktyce. W wesołej atmosferze spotkania narodziły się plany i pomysły na kreatywne działania na przyszły rok. Nasi wolontariusze nie spoczywają na laurach. Chcą być coraz lepsi. Jesteśmy z nich dumni.

do spisu treści
 


 

W skarbnikowym królestwie

1 grudnia, w godzinach wieczornych, czytelnicy biblioteki szkolnej i publicznej, mieli możliwość udziału w Wieczorze Czytelniczym pod tyt. „W skarbnikowym królestwie”.

Tematem przewodnim spotkania była historia górnictwa w Czernicy. Opowieść „O Czernicy, której dzieje są szkicowane węglem”, zamieszczona w publikacji „Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śl. część II” oraz film o początkach górnictwa w Czernicy i pracy górników autorstwa Bogusława Porwoła były wstępem do ciekawych, wieczornych zajęć.  Zaproszeni goście - górnicy Jerzy Kawulok oraz Marian Kowol, opowiadali o niebezpiecznej i trudnej pracy w kopalni oraz o zwyczajach i strojach górniczych.

Nieodłącznym elementem kopalni jest Skarbnik. Aby zapoznać się z tą ciekawą postacią, o której wśród górników krążą legendy, uczestnicy spotkania obejrzeli bajkową historię o duchu kopalni, z którym później mogli się spotkać oko w oko! Ponieważ praca pod ziemią wiąże się z ciemnością, dlatego też naszym zamiarem było udać się w mroźną grudniową noc, do miejsca gdzie zapoczątkowano wydobycie węgla w Czernicy, na czernicką Babią Górę. Tam znajduje się pamiątkowa tablica. O godzinie 22 dotarliśmy na miejsce, gdzie spotkaliśmy Skarbnika strzegącego pokładów czernickiego węgla. Przypomniał historię tych wydarzeń, odpowiedział na pytania i podarował nam górnicze smakołyki „śląskie kopalnioki”. Po powrocie do szkoły czekała na nas gorąca herbata i śląskie przysmaki. Po treściwym posiłku na uczestników czekało jeszcze jedno wyzwanie. Każdy, indywidualnie musiał narysować postać Skarbnika korzystając z węgla drzewnego i obrazów jakie zachowały się w pamięci tego wieczoru.

O godzinie 24 Wieczór Czytelniczy dobiegł końca, a uczestnicy pod opieką swoich rodziców udali się do domów. Nie obyło się bez niespodzianek. Pierwszą z nich był brak prądu tego dnia oraz dynamicznie zmieniająca się pogoda. Prąd przywrócono tuż przed samym spotkaniem, a nieodzowna pomoc pana Andrzeja Żuchowicza i jego piaskarki umożliwiła bezpieczne zorganizowanie zajęć w terenie.

Podziękowania należą się także panu Andrzejowi Kukuczce oraz w/w górnikom za ubogacenie spotkania swoją obecnością. Dziękujemy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej oraz Bibliotece Publicznej za ufundowanie poczęstunku, a panu Bogusławowi Porwołowi za udostępnienie materiału filmowego. Dziękujemy obsłudze szkoły, a szczególnie panu Czesławowi Pustołce oraz Patrycji Czeszyk za pomoc w opiece nad młodymi ludźmi. To było nasze kolejne, wspólne przedsięwzięcie czytelnicze w ramach współpracy między bibliotekami. Wiązało się też z tegorocznymi obchodami 700-lecia Czernicy.
Może za rok znowu zaprosimy naszych czytelników do wspólnej zabawy.
 

 
     
 
     
 
     
 
     
     
 
     
 
     
 
     
     
 
     
 
     
 

E. Kowol
I. Paluch

do spisu treści
 


Nekrologi



Śp.   Jan WARŁO   (ur. 03.02.1946 / zm. 29.11.2017)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Janinie, córkom Marii i Dorocie z rodzinami, synom: Markowi i Damianowi z rodzinami; wnukom; siostrom Małgorzacie i Eugenii z rodzinami, szwagierce Henriecie, szwagierce Mireli z rodziną

Msza św. 30-dniowa odprawiona została we wtorek 26.12.2017 o godz. 7.30



Śp.   Tadeusz SKRZYPIEC   (ur. 21.02.1959 / zm. 01.12.2017)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Bogusławie, córce Annie z Krzysztofem, synowi Szymonowi z żoną Moniką, wnukom: Oliwii i Aleksandrowi; rodzicom Marii i Erykowi, siostrze Urszuli z rodziną, szwagierce Renacie z rodziną

Msza św. 30-dniowa odprawiona została w niedzielę 07.01.2018 o godz. 7.30
 

 

Śp.   Ginter Jerzy BOCZEK   (ur. 09.09.1941 / zm. 04.12.2017)

Wyrazy współczucia składamy: żonie Krystynie, córce Alinie z mężem Mariuszem, synowi Damianowi z żoną Katarzyną; wnuczkom Monice i Julii, siostrze Urszuli i bratu Antoniemu z rodzinami, szwagierce Kornelii z rodziną

Msza św. 30-dniowa odprawiona została w Nowy Rok 01.01.2018 o godz. 16.00

 



Śp.   Jan BOŻYK   (ur. 06.09.19xx / zm. 11.12.2017)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Rafałowi z rodziną, córkom Joannie i Iwonie z rodzinami, dalszym krewnym

Msza św. 30-dniowa odprawiona została w piątek 12.01.2018 o godz. 17.00

 

do spisu treści