RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  227/2020  /  grudzień

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- Fake news jako metoda

- Przygotowania do I Komunii Świętej
- Roraty
- Święta Barbara
- Syn Boży
- Adwent
- Wirusowe przemyślyni
- Wiersze
- Ogłoszenie dotyczące tegorocznej kolędy
- Roraty 2020 - informacje
- Czernickie organy - 62 lata w służbie liturgii
- Jan Paweł II - kilka myśli o Bożym Narodzeniu
- Nekrologi


 

Fake news jako metoda

W natłoku informacji, jakie do nas docierają, wiele z nich to tzw. fake newsy, czyli wiadomości zmyślone, całkowicie nieprawdziwe, lub zawierające cząstkę prawdy, ale podane w taki sposób, aby wzbudzić pożądane reakcje czytelników.
Jeden z moich znajomych, przewodnik w Jordanii, człowiek skądinąd światły, po studiach medycznych w Łodzi, wyznawca islamu, zamieścił w mediach społecznościowych taką informację: „»Watykan szokuje chrześcijański świat i wywraca chrześcijaństwo do góry nogami, ogłaszając znalezienie starej wersji Biblii około 1500 lat. A Jezus nie jest Bogiem ani jego synem. A on jest sługą Allacha i Jego Posłańca. I nie został zabity, ani ukrzyżowany, ani wyniesiony żywcem do nieba«. Rozpowszechniajcie to we wszystkich mediach Z miłości do Pana, religii i proroka Mahometa”. Czytelnik stwierdzi, że skoro Watykan podał taką wiadomość, to jest to poważna sprawa. Nie ma zatem sensu dalej powtarzać historii o niezwykłości osoby Chrystusa. Wiele osób bez zastanowienia, skąd pochodzi informacja, kto ją wyssał z palca i jakie jest jej ukryte założenie, powtarza, komentuje, podaje ją dalej...

Z początkiem listopada obiektem manipulacji w mediach społecznościowych stało się Radio Maryja. „Dziś ostatni dzień promocji u ojca Tadeusza" - napisał na Twitterze internauta, załączając screen logo z profilu Radia Maryja. Czytamy w nim: "Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny dla dusz w czyśćcu cierpiących. Normalnie 199 zł plus VAT za duszę na rok. Od 1-8 listopada PROMOCJA: dwie dusze w cenie jednej za odpust zupełny". Poniżej oczywiście całe morze pomyj wylane na Kościół, na Rydzyka, na kupczenie odpustami, jak w czasach reformacji Marcina Lutra. Nikt nie zauważył, że wpis nie pochodził od Radia Maryja, ale anonimowego internauty, który podał numer swojego konta bankowego...

Posługiwanie się fake newsami jest właściwe diabłu od samego początku. W bliblijnym opisie grzechu pierworodnego czytamy: „Wąż rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» (Rdz 3,1). W pytaniu węża ukryty został przekaz: Bóg nie jest dobry, Bóg wam wszystkiego zabrania, niczego wam nie wolno, jesteście bezwolnymi marionetkami. Ewa poddała się fałszywej informacji szatana, skoro próbuje Boga usprawiedliwiać: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli» (Rdz 3,3). Wątpliwość została jednak posiana i pomału zapuszczała korzenie w jej duszy. «Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł» (Rdz 3,6). Metoda fake newsa okazała się skuteczna. I działa nadal...

Ostatnio byliśmy świadkami kolejnej fałszywej informacji, która wywołała falę masowych protestów. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna (czyli w przypadku podejrzenia, że rozwijający się może być dotknięty wadą genetyczną) jest niezgodna z Konstytucją. Nie podważył Trybunał prawa do aborcji ciąży pochodzącej z gwałtu (choć tu postawa chrześcijańska nakazywałaby uszanować poczęte życie), z kazirodztwa, ciąży patologicznej, gdzie urodzone dziecko nie ma szans na przeżycie, czy też ciąży zagrażającej życiu matki. Politycy opozycji w mediach komercyjnych przestawili tę informację w zupełnie innym świetle, że teraz w naszym klerykalnym państwie każda aborcja będzie traktowana jak przestępstwo. I zaczęło się. Czarne Marsze wyszły na ulice miast pod przewodnictwem feministki i lesbijki Marty Lempart, kobiety o niewyparzonym języku, której ulubionym słowem jest „wypier****ć, a psy Bajka i Fraszka to jej ukochane córeczki. Trudno dziwić się poglądom liderki, ale szokuje postawa tysięcy młodych kobiet i mężczyzn, wykrzykujących wulgarne hasła przeciwko nienarodzonym, przeciw życiu i rodzinie. Najbardziej oberwało się Kościołowi, który zawsze broni życia nienarodzonych, ale który też najwięcej służy życiu niechcianych dzieci poprzez okna życia, domy samotnej matki, sierocińce itd. To jednak protestujących nie przekonało. Jakby w histerycznym szale protestów zaczęto niszczyć obiekty kościelne, wzywać do mordowania księży, profanować mszę świętą i sakramenty, a malowane czerwoną farbą błyskawice zbezcześciły wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Najświętszej i świętego Jana Pawła II. W Warszawie i innych miastach pojawiły się zaproszenia do udziału w „czarnych mszach” w intencji legalnych aborcji oraz przewrócenia całego porządku moralnego. Czy można jeszcze mieć wątpliwości, że to, co się dzieje, jest działaniem demonicznym? Czy ktoś może mieć wątpliwości, co do moralnej oceny tego, co wykrzykuje się podczas protestów? I jeszcze: czy człowiek, który kocha Jezusa, może się z tym utożsamiać? Bo, idąc z protestującym tłumem, daje się swoje przyzwolenie. A niestety wiele osób - i to z naszego środowiska - takie poparcie daje. Każda czerwona strzała wstawiona w mediach społecznościowych czy naklejona na szybę własnego domu jest oficjalnym poparciem demonicznego działania, udziałem w bluźnierstwie przeciw świętości samego Boga i przyłożeniem ręki do jednego z najcięższych grzechów – grzechu przeciw życiu nienarodzonych. Nie chciałbym osobiście być w skórze osób, które z tego będą musiały się rozliczyć przed majestatem Boga. Bo każdy inny sąd można zmanipulować, ale nie sąd Boży.

ks. Eugeniusz

Do spisu treści
 


 

Przygotowania do I Komunii Świętej

W obecnym roku szkolnym 40 osobowa grupa uczniów i uczennic z klasy IIIa i IIIb oraz dwoje dzieci młodszych, rozpoczęła przygotowania do Uroczystości I Komunii Świętej, która według planu powinna odbyć się 30 maja 2021roku.

Rok przygotowań rozpoczęliśmy poświęceniem różańców, na których dzieci starały się modlić w kościele i w domu przez cały miesiąc październik. Co roku na początku listopada organizujemy w kościele spotkanie z rodzicami dzieci komunijnych, jednak z powodu pandemii w tym roku musimy je przesunąć na czas bardziej bezpieczny. Mam nadzieję, że 8 grudnia dzieci będą mogły przyjąć poświęcone w kościele cudowne medaliki, które będą im służyły jak tarcza obronna przed atakami zła. 2 lutego, w święto Matki Bożej Gromnicznej, według planu, powinno odbyć się poświęcenie świec komunijnych.

Obecny czas wymaga od nas sprostania coraz to nowym wymaganiom. Odbywająca się nauka przez Internet nie zastąpi realnego spotkania i kontaktu dziecka z nauczycielem. Dlatego zachęcam rodziców do wykonywania zadań z religii w ćwiczeniach razem z dziećmi. Atmosfera radości podczas wspólnej pracy będzie doskonałą okazją do poznania Jezusa i Jego wielkiej miłości do nas wszystkich. Rodzice mogą w ten sposób ubogacać katechezę rodzinną, przygotowującą do szczególnego spotkania z Jezusem w Komunii Świętej. Również wspólna modlitwa, uczestnictwo we mszy świętej, czytanie Biblii, oglądanie programów religijnych, atmosfera życzliwości, wszystko to pomoże otworzyć się dziecku na relację z Bogiem, która zaowocuje chęcią radosnego przyjęcia Jezusa do swojego serca.

Katechetka Genia Boczek

Do spisu treści
 


 

Roraty

Roraty są częścią roku liturgicznego znaną wszystkim od wczesnego dzieciństwa. Nazwa roraty wywodzi się od słów pieśni: Rorate caeli desuper (Spuśćcie rosę niebiosa z góry), śpiewanej na rozpoczęcie Mszy św. adwentowej o Matce Bożej. Stąd całą Mszę św. Adwentową o Matce Bożej nazwano roratami. Autor pieśni słowa te zaczerpnął z księgi proroka Izajasza: „Spuście rosę niebiosa z góry” (Iz.45,8).

W czasie rorat pali się na ołtarzu dodatkowa świeca z białą lub niebieską wstążką. Zwyczaj umieszczania tej dodatkowej świecy pochodzi z czasów księcia Bolesława Wstydliwego (XIII wiek). Za jego panowania na początku adwentu stawali przed ołtarzem katedry przedstawiciele wszystkich stanów z zapalonymi świecami i powtarzali słowa: „Jestem gotów na sąd Boży”. Przedstawicieli było siedmiu więc i świec było siedem.

Kościół na początku Mszy św. jest w ciemnościach. Palą się tylko świece i lampiony w rękach dzieci. Dopiero po akcie pokutnym, na śpiew: Chwała na wysokości Bogu zapala się wszystkie światła w kościele. W związku z roratami zachęca się dzieci i dorosłych do dobrych uczynków, do przygotowania drogi Zbawicielowi. Dekoracja kościoła przypomina uczestnikom rorat zbliżanie się uroczystości Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją roraty odbywają się, o ile to możliwe, wczesnym rankiem. Dlaczego? Ponieważ ma to związek z tym, że adwent jest okresem czuwania i oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka. Nabożeństwo odprawiane tak wcześnie jest wyrazem tego czuwania.

Co odróżnia roraty od zwykłych Mszy? Jak powiedziane zostało wyżej - roraty odprawiane są w ciemności kościoła, rozświetlanej jedynie przez światło świecy roratnej z białą lub niebieską wstążką oraz lampiony dzieci. Dopiero na gloria mszalne włącza się wszystkie światła.

Lampion roratni - to tradycja, którą bardzo lubią dzieci. Nawiązuje on do przypowieści Jezusa o mądrych pannach, które czekały na oblubieńca czyli pana weselnego, trzymając w rękach zapalone świece. Lampiony w rękach dzieci są bardzo piękne, ponieważ zrobione są w różnych wzorach i świecą kolorowo, ale piękniejsza niż wygląd jest ich symbolika - trwania w oczekiwaniu. Bądźmy kolorowymi lampionami światła łaski uświęcającej w przyjęciu Dzieciątka Jezus!

Ks. Ryszard

Do spisu treści
 


 

Święta Barbara

Z okazji górniczego święta Barbórki,
składamy wszystkim górnikom, pracownikom kopalń oraz ich rodzinom

wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz szczęścia górniczego.

Niech święta Barbara otacza Was i Wasze rodziny swoją opieką

Szczęść Boże !

Do spisu treści
 


 

Syn Boży

Pan Jezus przyszedł na świat dla każdego człowieka, aby żył w prawdzie. Również dla nas jak i wszystkich ludzi, którzy wtedy żyli, którzy teraz żyją i którzy kiedyś żyć będą. Z myślą o nas narodził się, dorastał, nauczał, czynił cuda. Za to, czego nauczał, był prześladowany i umarł na krzyżu. Również dla nas. Tak też powinniśmy przyjmować Jego życie i Jego naukę.

Na tej zasadzie zbudowany jest rok święty - rok Jezusa: adwent, Boże Narodzenie, chrzest w Jordanie i początek nauczania, wielki post, Wielki Tydzień, Wielkanoc, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i czas po zesłaniu Ducha Świętego.

Czekamy w adwencie na przyjście Pana Jezusa, w Boże Narodzenie cieszymy się, że się narodził. Potem słuchamy Jego nauk i widzimy, jakie niebezpieczeństwo Mu grozi za to, że mówi prawdę. W Wielkim Tygodniu uczestniczymy w Jego męce. Świętujemy Jego zmartwychwstanie w Wielkanoc. On się nam ukazuje a my patrzymy oraz słuchamy Go.
 

Do spisu treści
 


 

Adwent

Adwent to okres liturgiczny rozpoczynający rok kościelny poprzedzający Boże Narodzenie. Przygotowuje nas na przyjście Chrystusa w liturgii Bożego Narodzenia, a także na Jego powtórne przyjście przy końcu świata. Czas Adwentu trwa cztery tygodnie. Cztery oznacza: długo. A więc długo ludzie czekali na przyjście Jezusa na świat. I my też czekamy. Może powiemy: Jak mamy czekać skoro Pan Jezus już przyszedł? Tu chodzi o to, żeby Jezus przyszedł jeszcze bardziej do naszej duszy, żeby jeszcze bardziej wszedł w nasze życie.

Najlepszym przygotowaniem jest częste uczestniczenie we mszy św. W okresie adwentu jest taka możliwość. W dni powszednie przychodźmy na mszę św. roratnią. To msza święta ku czci Najświętszej Marii, która jest w stanie błogosławionym. Przy ołtarzu zobaczymy świecę przewiązaną białą szarfą. To symbol Matki Boskiej, która nosiła w swoim łonie Jezusa.

W związku z roratami dzieci i dorośli poprzez dobre uczynki, przygotowują drogę Zbawicielowi. Nastrój oczekiwania i przygotowania uświadamia nam prawdę, że Bóg ciągle do nas przychodzi. W drugim człowieku, zwłaszcza w biednym, nieszczęśliwym i potrzebującym. Gdy stajemy się coraz lepszymi ludźmi. W wydarzeniach historii oraz we Mszy św. i sakramentach. Przychodzi stale. Kiedyś dojdzie do pełnego spotkania z Nim każdego z nas. W chwili naszej śmierci. Adwent, przypomina więc, że całe nasze życie staje się piękne właśnie dlatego, że jest czekaniem na Kogoś, jest czekaniem na przychodzącego Chrystusa.

Miłym akcentem, już na początku adwentu, jest św. Mikołaj. To święty, który pod osłoną nocy obdarowywał biednych. Nie żeby go chwalili, nie żeby mu dziękowali. Czynił to bezinteresownie. W ten dzień bądźmy jak św. Mikołaj. Przygotujmy upominek dla najbliższych!

Do spisu treści
 


 

Wirusowe przemyślyni

Co z tym fantym zrobić.
Jorguś kombinuje. Świat sie przeszkopyrtnył, nic tu nie pasuje.
Dochtory sie szkolyły, żeby ludzi lyczyć,
Ludzie dowali pozór, żeby jakiego choróbska z nikąd nie przismyczyć.
Po co komu było odkryńcić kokotek.
Postawić cały świat, normalnie pod młotek.
Wszyjscy wylynkani i maski na gymby.
Jak byś jom ni mioł, dostaniesz w zymby.
Jorguś nigdy o koronie nie myśloł.
A sama prziszła, jak sie jeszcze dobrze nie wyspoł.
Nie zapomni tego, jak długo bydzie żył,
Przeca dboł o siebie, na kożdym kroku sie mył.
Ale jednak Jorguś mo pocieszyni,
Że nie zaraziył żadnego,
Choć z ludziami przebywoł,
Aż do dnia pechowego.
Jednak najwiynkszy ból, to Kościół pusty
A kaj som świynta, a kaj odpusty.
Od dziecka Jorguś pamiynto,
Że należy sie prziwitać grzecznie.
A teraz pora metrów, jedyn od drugiego
Żeby było bezpiecznie.
Ani dziyń dobry powiedzieć,
Bo nie poznosz żodnego.
Takiego od brody aż pod oczy przikrytego.
Były czasy jak Jorguś skarżył sie na rajmatyka.
Teraz sie staro i głowa go boli,
Na wiela tyn diosi wirus se jeszcze pozwoli.
Ale tak se myśli i to mo w pamiyńci,
Kto tyn kokotek odkryńciył,
Niech co pryndzy go zakryńci.

Małgorzata Mika

Do spisu treści
 


 

Wiersze

Święty Mikołaj

Noc. Śnieg. Cisza...
Księżyc wstaje.
Idą Święci Mikołaje.
A świat nie wie jeszcze o tym..
Drzemią drzewa, ścieżki, ploty,
Otulone ich brodami srebrnymi.

Nie śpij, synku!
Gdy usłyszysz: "Bóg się rodzi!"
W nocnej ciszy- są o krok.
Idą. Ścieżką, drogą szosą.
Najcenniejsze dary niosą:
MIŁOŚĆ i DOBROĆ.

 

Obietnice

Maryjo, Matko, obie dzisiaj składam
służbę bliźniemu, czynem, dobrą radą
chcę dobroć dzielić jako chleb powszedni
i nieść, gdzie smutni, opuszczeni, biedni.
Matko Najmilsza, czyn miłości w dani
niesiemy Tobie wszyscy tu zebrani.

Matko wspomagaj, daj siły do pracy,
by czyny dobre ciągle się mnożyły,
byśmy szli stale, tam gdzie czeka bliźni.
W braciach służyli Bogu i Ojczyźnie,
w tej trudnej pracy, Matko zostań z nami
i pobłogosław Niepokalana Pani.

 

Przyjdź i do mnie

Dziś świętego Mikołaja,
przygotować wszystko trzeba,
bo gdy noc nadejdzie ciemna
pewnie Święty przyjdzie z nieba.

Stanę sobie nieco z boku,
ale boję się troszeczkę.
Może Święty dziś nie przyjdzie
lub przyniesie mi rózeczkę?

Zaczekam cierpliwie tutaj,
niczego się nie ulęknę.
Zmówię pobożnie pacierz,
lecz najpierw ładnie uklęknę.

Dobry, święty Mikołaju,
nie zapomnij tylko o nas,
a gdy zejdziesz z wyżyn nieba
proszę Ciebie, przyjdź i do mnie.

Do spisu treści
 


 

Ogłoszenie dotyczące tegorocznej kolędy

Kolęda, czyli praktykowana corocznie w okresie Bożego Narodzenia wizyta duszpasterska w domach parafian, z powodu pandemii i zaleceń Kurii Biskupiej odbyć się w tym roku w tradycyjnej formie nie może. By jednak do tradycji kolędy nawiązać, to po pasterce oraz po mszach świątecznych będzie miało miejsce błogosławieństwo dla rodzin parafii oraz wszystkich pozostałych uczestników tych uroczystości.

Do spisu treści
 


 

Roraty 2020 - informacje

Sytuacja trwającej pandemii wpłynęła na częściowe zmodyfikowanie sposobu odprawiania rorat. Zmiany nie dotyczą mszy ani uczestnictwa w niej dzieci z tradycyjnymi lampionami - do czego serdecznie zapraszamy. Dotyczą programu, który zwykle realizowany był po mszy wspólnie z dziećmi. W tym roku tej części rorat nie będzie. Pozostaje natomiast losowanie figurki Matki Bożej i zabieranie jej do domu oraz losowanie drobnych nagród za uczestniczenie w roratach.

Do spisu treści
 


 

Czernickie organy - 62 lata w służbie liturgii

Organy są ważnym elementem wyposażenia każdego kościoła. Czernicki instrument powstał w 1958 roku. Składa się on z organów głównych, zlokalizowanych na chórze kościoła, oraz organów bocznych, znajdujących się w prezbiterium. Firma Biernacki, budująca wówczas organy, traktowała realizację zamówienia poważnie, chciała stworzyć instrument - perłę wśród innych, stworzyć organy, które byłyby jej wizytówką na Śląsku. Szacuje się, że w roku powstania, były to najdroższe organy w województwie śląskim.

Organy służyły przez kolejne dekady, a pierwszy poważny remont odbył się w 1995 roku i został przeprowadzony przez pana Rudolfa Kuźnika, wykonano wtedy całkowite czyszczenie instrumentu wraz z wymianą membran, intonacją i strojeniem wszystkich głosów. Kolejny remont miał miejsce w 2010 roku. Pracami remontowymi kierował pan Arkadiusz Popławski. W ich trakcie instrument został rozebrany i wyczyszczony, a głosy zintonowane oraz nastrojone. Prace obejmowały również gruntowną naprawę traktury elektrycznej. Uruchomiono połowę głosów pedałowych, które były niesprawne. Usunięte zostały fabryczne błędy Biernackiego, występujące na wolnych kombinacjach. Pracami elektrycznymi kierował inżynier-elektryk, a równocześnie organista – pan Andrzej Tajka. Remont ten był na tyle przełomowy w świecie organmistrzowskim, że w jego pomyślność wierzyło niewiele osób, jednak ostatecznie wszystkie prace zakończyły się sukcesem. Naprawa organów została zwieńczona koncertem w wykonaniu pana Arkadiusza Popławskiego.

W 2020 roku, wskutek uderzenia pioruna, spaleniu uległo sterowanie dmuchawą oraz niektóre przekaźniki w kontuarze organów. Zdarzenie to wymogło kolejny serwis. Za pracę odpowiadali pan Jan Bąkowski oraz pan Marek Gorgol. W trakcie tej konserwacji została naprawiona klawiatura pedałowa, polutowano uszkodzone piszczałki oraz wymieniono mieszki. Do pełnej sprawności doprowadzona została elektryka. Biorąc pod uwagę stan z 2020 roku, można powiedzieć, że organy są w pełni sprawne.

Więcej dokładnych informacji na temat historii parafialnych organów można znaleźć w archiwalnych numerach Znaku Pokoju (numer 5 i 6). Zapraszam do ich lektury.

Posługujący przy organach od 1958:

˗ Henryk Widenka
˗ Jan Kubica
˗ Henryk Klaja
˗ Józef Mesterhausen
˗ Michał Weczerek
˗ Henryka Kajstra
˗ Jacek Pytlik
˗ Agnieszka Wacławik i Katarzyna Lara, (zd. Wita)
˗ Gabriela Krawczyk
˗ Mateusz Weczerek
˗ Filip Szmajduch

Serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i przekazane informacje dla:
˗ Pani Małgorzaty Mika
˗ Pana Arkadiusza Popławskiego
˗ Pana Jana Bąkowskiego
˗ Pana Michała Weczerka

Mateusz Weczerek

Dyspozycja czernickich organów:

MANUAŁ I MANUAŁ II PEDAŁ
     
Pryncypał 8’ Pryncypał flet 8’ * Kontrabas 16’
Koncertflet 8’ Holflet 8’ * Subbas 16’
Salicet 8’ Aeolina 8’ * Pryncypałbas 8’
Gedekt 8’ Vox coelestis 8’ * Chorałbas 4’
Oktawa 4’ Oktawa fletowa 4’ * Mixturbas 3 ch.
Bachflet 4’ Rurflet 4’ * Echobas 16’ **
Kwinta szumiąca 2 ch. Cymbel 3 ch. * Puzon 16’
Mixtura 3 ch. Super II I –P
Trompet 8’ Tremolo II – P
II – I Burdon 8’ **  
Super I Pryncypał włoski 4’ **  
Super II – I Róg nocny 4’ **  
Subo II – I Nasard 2 2/3’ **  
  Picolo 2’ **  
  Tercflet 1 3/5’ **  
  Obój 8’ **  
  Dzwony (vacat)**  
  Tremolo **  

 

 

Do spisu treści
 


 

Jan Paweł II - kilka myśli o Bożym Narodzeniu

„Udając się do Betlejem z powodu spisu ludności, stosownie do zarządzenia prawowitej władzy, Józef spełnił wobec dziecka ważne i znamienne zadanie, by oficjalnie wpisać do rejestrów cesarstwa imię „Jezus, syn Józefa z Nazaretu” (por. J 1, 45).
Zapis ten ukazywał w sposób jawny, że Jezus należy do rodzaju ludzkiego, że jest człowiekiem pośród ludzi, obywatelem tego świata, podległym prawom i instytucjom państwowym, ale także „Zbawicielem świata”. Teologiczny sens tego historycznego faktu, bynajmniej nie drugorzędnego, dobrze ujmuje Orygenes: „Pierwszy spis ludności całej ziemi został przeprowadzony za panowania Cesarza Augusta i pośród wszystkich innych także Józef dał się zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna, jako że Jezus przyszedł na świat, zanim spis zakończono; kto wnikliwie to rozważy, dostrzeże pewną tajemnicę ukrytą w fakcie, iż tym spisaniem całej ziemi objęty został także Chrystus: skoro wszyscy zostali zapisani, wszystkich mógł uświęcić; skoro cała ziemia została spisana, ziemię dopuścił do komunii z sobą, po czym wszystkich ludzi wpisał do księgi żyjących, z niej zaś ci, co w Niego uwierzyli, zostali następnie zapisani w niebie, pośród świętych Tego, któremu chwała i panowanie na wieki wieków! Amen”.

Encyklika „Redemptoris custos”, nr 9

........................................................................................

„Jeżeli my tak uroczyście obchodzimy Narodzenie Jezusa, czynimy tak, by zaświadczyć, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym. Podczas gdy nasze ludzkie statystyki, ludzkie klasyfikacje, ludzkie systemy polityczne, ekonomiczne, społeczne i kulturowe oraz zwykłe możliwości ludzkie nie potrafią zapewnić człowiekowi tego, by mógł rodzić się, istnieć i działać jako jedyny i niepowtarzalny – Bóg mu to wszystko zapewnia. Dla Niego i wobec Niego człowiek zawsze jest jedyny i niepowtarzalny. Jest kimś od wieków zamierzonym i od wieków wybranym. Kimś powołanym i nazwanym swoim własnym imieniem”.

Pierwsze orędzie do świata na Boże Narodzenie 1978 r.

........................................................................................

„Osobowa godność jest niezniszczalną własnością każdej ludzkiej istoty. Ważne jest tutaj zdanie sobie sprawy z potęgi tego stwierdzenia, które opiera się na jedyności i na niepowtarzalności każdej osoby. Wynika z tego, że jednostki absolutnie nie można sprowadzić do tego, co mogłoby ją zmiażdżyć i unicestwić w anonimowości kolektywu, instytucji, struktury czy systemu. Osoba w swojej indywidualności nie jest numerem, ogniwem łańcucha ani trybem systemu. Najbardziej radykalnej i wzniosłej afirmacji wartości każdej ludzkiej istoty dokonał Syn Boży przez swoje wcielenie w łonie niewiasty. Nie przestaje nam o tym przypominać chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia”.

Adhortacja apostolska „Christifideles laici”, nr 37

Do spisu treści
 


Nekrologi



Śp.   Anna GRZYBEK
   (ur. 04.05.1933 / zm. 08.11.2020)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Ryszardowi z żoną Urszulą, wnuczce Annie, wnukowi Szymonowi z Anią, wnuczce Magdalenie z mężem Szymonem, prawnuczce Wiktorii; szwagierce Jadwidze, szwagrowi Antoniemu



Śp.   Halina SKUPIEŃ zd. Sopa
   (ur. 01.08.1961 / zm. 10.11.2020)

Wyrazy współczucia składamy: synowi Arturowi z żoną Magdaleną, siostrze Urszuli z rodziną, bratu Bogdanowi z żoną i synem
 

 

do spisu treści