RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
KRÓLOWEJ POLSKI w CZERNICY
__________________________________________________________________________________________________________________

Artykuły archiwalne Znaku Pokoju  -  261/2024  /  luty

 

Kliknij w miniaturę okładki, aby przejść do dużego formatu


Spis streści:

- The Chosen

- Podziękowania za świąteczny wystrój kościoła
- Życzenia urodzinowe
- Zwiedzanie Fatimy na własną rękę
- Wiersz: Psalm dziękczynny
- Ludzie szybko zapominają
- Jubileusze małżeńskie
- Łukowskie spotkanie z Seniorami
- Niezwykłe urodziny
-
Statystyka duszpasterska za rok 2023

- Nekrolog

The Chosen

Sezon zimowy to okres, gdzie więcej czasu mogę poświęcić na przeczytanie dobrej książki i obejrzenie ciekawego filmu. W 2023 roku zobaczyłam wyrywkowo kilka odcinków wielosezonowego serialu o życiu Jezusa opartego na Piśmie Świętym „The Chosen”. Już wtedy film ten wywarł na mnie wielkie wrażenie.

Na początku tego roku miałam możliwość zobaczyć całą serię, wszystkie dotąd wyprodukowane 24 odcinki. Od pierwszej części serialu wróciły wspomnienia, które przeżyłam w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej. Tam wędrowaliśmy śladami Jezusa i Jego nauczania. Film ukazuje nam powołanie apostołów i ich powolną przemianę oraz relacje Jezusa z osobami z różnych warstw społecznych, Jego cuda i nauczanie. Każdy odcinek jest jakby odrębną całością.

Oglądając film czułam, że Jezus przemawia nie tylko do ludzi, którzy zgromadzili się wokół niego, ale także do mnie. Słowa skierowane do apostołów i ludzi słuchających Jego nauczania, są również dla mnie drogowskazami do życia i przemiany mojego serca, muszę tylko chcieć oddać Mu wszystkie moje problemy i wątpliwości. On wie czego mi potrzeba, zna moje myśli, pragnienia i zawsze jest obecny przy mnie bez względu na to, czy Jego obecność odczuwam. Jedna z końcowych scen ostatniego odcinka przedstawia Szymona, który w czasie burzy na jeziorze idzie po wodzie do Jezusa. W pewnym momencie apostoł uląkł się i zaczął tonąć. „Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: Czemu zwątpiłeś człowiecze małej wiary?” /Mt14,31/.  Tak samo jest w moim życiu. Mam chwile, w których wątpię i upadam. Dziękuję Ci Jezu, za te wszystkie sytuacje, kiedy wyciągasz do mnie swoje ręce i pomagasz mi powstać z moich upadków.

Ten film pozwolił mi inaczej spojrzeć na Pismo Święte. Żyjąc Ewangelią i trwając przy Jezusie, wiem że będę próbowała każdego dnia przyjąć jego wolę.

Alicja N.

Do spisu treści

Podziękowania za świąteczny wystrój kościoła

Kościół parafialny został pięknie udekorowany na okres świąteczny. Pragniemy w imieniu wszystkich parafian podziękować tym, którzy przyczynili się do stworzenia pięknego wystroju.

Dziękujemy ofiarodawcom choinek, a byli to:

Joanna i Andrzej Mandryszowie
Henrieta i Tomasz Zającowie
Iwona i Tomasz Bugdolowie

W pracę przy wystroju zaangażowani byli:

Sławek Kolarczyk
Jerzy Zawisz
Jerzy Zawisz (zbieżność imion i nazwisk)
Andrzej Kłapeć
Andrzej Kostka
Stanisław Motyka
Zenek Boczek

Za stworzenie dekoracji dziękujemy:

Danucie Cyran
a także ministrantom:  Mateuszowi i Markowi Weczerkom
 

Do spisu treści

Życzenia urodzinowe

Księdzu Ryszardowi Lapczykowi,
który 4 lutego obchodzi swoje urodziny,
składamy najserdeczniejsze życzenia,

przede wszystkim łaski zdrowia,
aby Pan Bóg każdego dnia obdarzał księdza siłami fizycznymi i duchowymi
oraz wszelkimi potrzebnymi darami,
aby Pan Jezus wspomagał księdza w codziennej posłudze,
a Matka Boża otaczała opieką i miłością.

W dniu urodzin księdza Ryszarda odbędzie się w jego intencji Msza Św. (4.02.2024, godz. 16.00).

Parafianie

Do spisu treści

Zwiedzanie Fatimy na własną rękę
– Przygoda Bez Biura Podróży

Z wielką radością chcę podzielić się z Wami moją osobistą historią samodzielnego zwiedzania Fatimy, miejsca niezwykle ważnego dla każdego chrześcijanina. Zapraszam Was na podróż, w której pokażę, że odwiedzenie tego świętego miejsca bez wsparcia biura podróży jest nie tylko możliwe, ale i niezwykle satysfakcjonujące.

Planowanie podróży. Nasza przygoda zaczęła się w Polsce. Wybraliśmy lot tanimi liniami lotniczymi Ryanair z Krakowa do Lizbony. Aby zmniejszyć koszty, postanowiliśmy zostawić nasz samochód na parkingu NextPark, który oferuje przystępne ceny oraz bezpłatny transfer na lotnisko. Po przybyciu do Lizbony, zamieszkaliśmy w apartamencie w dzielnicy Belem, zarezerwowanym przez Booking.com. Lokalizacja była idealna - nieco tańsza niż w centrum miasta, a jednocześnie umożliwiała łatwy dostęp do najważniejszych atrakcji. Apartament oferował aneks kuchenny, co pozwoliło nam na samodzielne przygotowywanie posiłków, co było kolejnym sposobem na oszczędności. Do przemieszczenia się z lotniska do apartamentu skorzystaliśmy z usług getTransfer.com, co okazało się wygodne i ekonomiczne.


Dzień w Fatimie. Do Fatimy, oddalonej o około 120 km od Lizbony, udaliśmy się w niedzielę. Do wyboru mieliśmy kilka opcji transportu, w tym Flixbus oraz ponownie getTransfer.com. Wybraliśmy tę drugą opcję, która oferowała transport bezpośrednio z naszego apartamentu do Fatimy, a następnie z powrotem do Lizbony. Ta opcja okazała się być bardziej opłacalna dla naszej 6-osobowej grupy niż podróż autokarem. Po przybyciu do Fatimy, pierwsze kroki skierowaliśmy do Bazyliki Matki Bożej Różańcowej, zaprojektowanej przez Gerarda van Kriekena. Ten imponujący kościół, zbudowany w stylu neobarokowym, ma około 70 metrów długości i 37 metrów szerokości. Wewnątrz znajduje się 15 ołtarzy, poświęconych 15 tajemnicom różańca. W bazylice spoczywają także grobowce Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji dos Santos. Kolejnym punktem naszej wizyty była Kaplica Objawień, gdzie codziennie odprawiany jest różaniec i odbywa się marsz z pochodniami. To stosunkowo niewielkie, ale niezwykle ważne miejsce kultu, zbudowane zostało w miejscu objawienia się Matki Boskiej. Tuż obok kaplicy objawień znajduje się palenisko, na którym wierni składają świece łącząc je ze swoją intencją w sprawie, której przybyli do sanktuarium. Zwiedziliśmy również Muzeum Sanktuarium Fatimskiego, które oferuje dwie stałe ekspozycje. Jedna z nich, „Fatima Światło i Pokój”, przedstawia eksponaty związane z objawieniami i pielgrzymkami fatimskimi. W muzeum znajdują się także wota dziękczynne ofiarowane Matce Boskiej Fatimskiej przez pielgrzymów i przywódców państw z całego świata. Godziny otwarcia muzeum są wygodne, więc każdy znajdzie odpowiedni moment na wizytę.

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Fatimie. Nie mogło również zabraknąć wizyty w Bazylice Trójcy Przenajświętszej (Igreja da Santíssima Trindade), kościele znajdującym się tuż obok Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Ten monumentalny kościół, wybudowany w latach 2004-2007 z ofiar pieniężnych pielgrzymów, jest dziełem wybitnego greckiego architekta Alexandrosa Tombazisa. Bazylika, długa na 95 metrów i szeroka o 20 metrów, stanowi przykład nowoczesnego podejścia do architektury sakralnej, łącząc prostotę z dostojnością. Symetria dwóch podstawowych elementów – doskonałego okręgu i przecinającego go elementu liniowego – podkreśla religijny charakter miejsca, jednocześnie harmonizując z otoczeniem. We wnętrzu bazyliki, która ma kształt koła, znajduje się 9000 miejsc dla wiernych, w tym ponad 8000 miejsc siedzących. Ściany zewnętrzne pokryte są jasnobrązowym piaskowcem, a konstrukcja dachu, niewidoczna z zewnątrz, wsparta jest na dwóch belkach tworzących centralną oś. Wnętrze zawiera też trzy kaplice: Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kaplicę Niepokalanego Serca Maryi oraz Kaplicę Zmartwychwstania Jezusa, a także miejsce adoracji Najświętszego Sakramentu oraz dziesiątki konfesjonałów dla penitentów.

Dom-Muzeum w Aljustrel. Warto również odwiedzić Dom-Muzeum w Aljustrel, położony zaledwie 2 km od Sanktuarium. To tutaj znajduje się dom Marii Rosy, matki chrzestnej Łucji dos Santos. Ekspozycja pokazuje życie codzienne w portugalskiej wsi z czasów objawień fatimskich, z akcentami na rzemiosło, stroje i narzędzia rolnicze.

Domy Dzieci Fatimskich. Odwiedziliśmy również domy Franciszka, Hiacynty i Łucji, które znajdują się w Aljustrel. Dom, w którym wychowała się Łucja, został odrestaurowany i zawiera meble oraz wyposażenie pozostawione przez rodzinę dos Santos. Jest to fascynujące miejsce, które pozwala lepiej zrozumieć życie codzienne i warunki, w jakich żyły dzieci, które były świadkami objawień.

Miejsca objawień i droga krzyżowa. W Fatimie znajdują się również inne istotne miejsca związane z objawieniami, takie jak Loca do Cabeço, miejsce pierwszego i trzeciego objawienia Anioła, oraz Valinhos, gdzie miało miejsce czwarte objawienie. Każde z tych miejsc jest punktem na drodze krzyżowej, prowadzącej do Kalwarii Węgierskiej.

Pielgrzymka do Fatimy. Fatima jest miejscem, które każdy chrześcijanin powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Niezależnie od pory roku, to miejsce emanuje głęboką duchowością i spokojem. Największa liczba pielgrzymów przybywa jednak w okresie głównych uroczystości religijnych, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wizyty.

Podsumowanie. Samodzielne zwiedzanie Fatimy to nie tylko oszczędność, ale także możliwość głębszego doświadczenia i zrozumienia tego wyjątkowego miejsca. Można tu znaleźć spokój ducha i zanurzyć się w historii, która odmieniła świat. Mam nadzieję, że moje doświadczenia i wskazówki będą pomocne dla wszystkich, którzy planują samodzielną podróż do tego świętego miejsca. Wszystkim pielgrzymom życzę pełnych refleksji i inspiracji doświadczeń.

Agnieszka Mandrysz

Do spisu treści

Wiersz: Psalm dziękczynny

O Panie mój, Ty znasz mnie najlepiej,
nie krytykujesz, nie oceniasz, nie ranisz.
Dajesz mi siłę do życia wciąż nową,
imienia mojego złą sławą nie splamisz.
 

  Każdego dnia pytam Ciebie o radę,
jak przezwyciężyć mam chwile słabości?
Bez Twej ingerencji tu sobie nie radzę,
gdyż tylko w Tobie jest tyle miłości.
 
Wciąż na mojej drodze nowe stoją wyzwania
i często trudno jest mi pojąć dlaczego?
lecz wiem, że nic nie jest tu przypadkowe,
bo Ty dla ludzi przecież nie chcesz nic złego.
 
  Wybaczasz nam wszystkie błędy życiowe,
czekając cierpliwie, aż sami zrozumiemy,
że bez swej skruchy i bez Twojej pomocy,
właściwej ścieżki nigdy nie odnajdziemy.
 
Dlatego dziś chcę Ci Panie podziękować
za to, że Jesteś i podajesz mi rękę.
Pomagasz powstać zawsze, gdy upadam,
wskazując światło, gdy ja widzę udrękę.

autorka: Renata Kolarczyk

Do spisu treści

Ludzie szybko zapominają
(cytat z ks. Pawła Misia)

W zakończonym już 2023 roku minęło 70 lat od poświęcenia kościoła parafialnego w Czernicy. Z tej okazji została opublikowana książka o księdzu Pawle Misiu, budowniczym tej świątyni. To wyraz determinacji lokalnego pasjonata p. Józefa Pawełka, zainteresowania autorów i dobrej woli sponsorów. Do tej pozycji książkowej zakradła się niezamierzona pomyłka. Zamieszczoną tam fotografię, przedstawiającą czterech duchownych, połączono z uroczystością poświęcenia kościoła (03.05.1953). Natomiast przedstawia ona uroczystość prymicyjną księdza Antoniego Koszorza z lipca 1957 roku.

Dla uporządkowania warto przypomnieć, kogo widać na tym zdjęciu. Fotografia przedstawia 4 osoby, od lewej strony stoi przyszły ksiądz, Zygfryd Strokosz, któremu już blisko do własnych prymicji (26.12.1958). W środku stoi prymicjant, ksiądz Antoni Koszorz, obok niego proboszcz, ksiądz Paweł Miś, a od prawej strony stoi pierwszy czernicki wikary, ksiądz Józef Loska. Można powiedzieć, że na fotografii został zatrzymany w czasie ważny moment z życia duszpasterskiego księdza Pawła Misia oraz parafii w Czernicy.

Spośród obecnych na fotografii osób może nieco zapomnianą jest postać pierwszego czernickiego wikarego, księdza Józefa Loski. Warto więc, przy okazji minionego jubileuszu, go przypomnieć. Oto garść wspomnień o tym kapłanie. Był on wielką pomocą dla przeciążonego pracą proboszcza. Przede wszystkim przejął obecną wtedy w szkole katechezę. Był młody, energiczny i uśmiechnięty, inny od poważnego, zmęczonego i surowego ks. Pawła. Szczególną opieką otoczył dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Św. Niezwykłość Eucharystii przybliżył im poprzez opowieść o św. Tarsycjuszu. Sam ją przetłumaczył z niemieckiej książeczki. Prosił o dłuższy post eucharystyczny w dniu Pierwszej Komunii, choć akurat ograniczono go do 3 godzin (dziś 1 godzina). W klasie czwartej wprowadził cienkie zeszyty. Na powielonych kostkach z Dzieciątkiem schodzącym do żłobka gromadziliśmy kwiatki dobrych uczynków.

Ks. Józef zorganizował z wychowawczynią, panią Klarą Wyderczanką, przedstawienie o świętym Mikołaju. Pani Klara ręcznie przepisała tekst z podziałem na role. Nie żałowała czasu na próby. Rodzice organizowali przebrania. Świętemu gościowi towarzyszyły nie tylko dzieci, ale anioły i zziębnięte zwierzęta. Po przedstawieniu na scenę (w sali państwa Porwolików) wkroczył dorosły św. Mikołaj. Dla dzieci i nauczycieli z każdej klasy był koszyk z prezentami. Najwięcej ich otrzymał ksiądz katecheta, ku zdziwieniu ks. proboszcza. Każde dziecko miało przygotowany prezencik, który wkładało do koszyka, a potem losowo wybierało coś dla siebie. Nie liczyła się wartość materialna, ale serce i uśmiech. Były więc owoce, cukierki, obrazki, wycinanki, orzechy w sreberku itp. Po raz pierwszy na czas adwentu przygotowywaliśmy lampiony. Kilkoro dzieci miało gotowe kolorowe lampiony, które można było składać i rozkładać. Łatwo było zapalić wewnątrz świeczkę. Większość dzieci przy pomocy i pomysłowości rodziców realizowała pomysł ks. katechety. Trudno było zdobyć ładną tekturę, kolorowe bibułki a nawet dobry klej. Grudniowe poranki były mroźne a ubranie przewiewne. Zapał księdza wikarego okazał się zaraźliwy. Już z daleka było widać światło z pokoju, który zajmował w starej plebanii. Nie tylko adwent, ale nabożeństwa majowe, październikowe czy oktawa Bożego Ciała gromadziły wielu uczestników.

Ksiądz Józef zachęcał nastolatków do gry w piłkę, towarzyszył im. Sprzyjało to lepszym zachowaniom, w jego towarzystwie nie wypadało być niekulturalnym lub wulgarnym. Naturalny i radosny kontakt cieszył wikarego, który inicjował różne formy pobożności. Na przykład atrakcją dla dzieci, z pierwszokomunijnymi włącznie, była piesza pielgrzymka do Pszowa, naturalnie z modlitwą i pieśnią na ustach. Droga powrotna to już świeckie piosenki, a na koniec burza z ulewą, grzmotami i błyskawicami.

Szczególna troska księdza o dzieci po Pierwszej Komunii (czyli z klasy 4) była zapowiedzią sakramentu bierzmowania. Do szkoły miał przyjechać ks. biskup Herbert Bednorz. Planowane były mały egzamin dla bierzmowańców i wizytacja zajęć katechetycznych. Te zamierzenia zostały zrealizowane, ale ks. Loska ich nie doczekał. Mimo dobrej współpracy rodziców i nauczycieli zakwestionowano wymagania katechety i kuria była zmuszona przenieść go natychmiastowo do innej parafii. Był to Koszalin.

Na tym zakończyła się nasza wiedza o dalszych losach młodego księdza. Nie wiadomo czy otoczka tajemnicy była wówczas zamierzonym zabiegiem? Może dziś ktoś znajdzie odpowiedź na to pytanie? Posługa ks. Józefa Loski to piękna karta w życiu parafii, zwłaszcza dzieci i młodzieży, a także ks. Pawła Misia. W tym samym czasie odeszła na emeryturę wieloletnia wychowawczyni czernickich pokoleń p. Klara Wyderczanka. Pozostała z nami p. Michalina Mikulska. Te dwie nauczycielki były świadkami zapowiadanego bierzmowania – jedno dla chłopców, drugie dla dziewczynek. Do tego sakramentu przystąpiło też kilkoro dorosłych, którzy go dotychczas nie przyjęli. Wiarygodność przywołanych wspomnień mogą potwierdzić zeszło i tegoroczni 80-latkowie, którzy kończyli podstawową edukację w 1957 i 1958 roku.

W Czernicy pozostała też książka Jana Dobraczyńskiego pt: "Listy do Nikodema", planowana jako prezent imeninowo-urodzinowy od szkoły dla ks. Józefa.

Dziwi też fakt, że dokumenty parafialne i wspomniana na początku książka nie zanotowały obecności ks. Loski wśród naszej społeczności. Natomiast za zrządzenie opatrzności można uznać iż 66 lat kapłaństwa o. Antoniego Koszorza i 65 lat kapłaństwa ks. Zygfryda Strokosza to dar za śmierć 64-letniego ich proboszcza, Pawła Misia. Stare przysłowie mądrze tłumaczy: "Wszystko dobre, co Bóg czyni".

JK

Do spisu treści

Jubileusze małżeńskie

W dniach 5 i 6 grudnia 2023 roku pary małżeńskie z terenu Gminy Gaszowice obchodziły swoje Złote, Szmaragdowe, Diamentowe oraz Żelazne Gody.

Świętowanie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem gości gdzie Wójt Gminy w swoim wystąpieniu złożył Dostojnym Jubilatom gratulacje i życzenia wielu kolejnych lat w zdrowiu, wzajemnej miłości i szacunku ze strony rodziny oraz najbliższych. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wójt Gminy Gaszowice Pan Paweł Bugdol wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Wręczono również kwiaty i upominki. W spotkaniu brali udział Przewodniczący Rady Gminy Pan Krzysztof Lorek, Radna Powiatu Rybnickiego Pani Karina Stępień oraz proboszczowie parafii Czernica, Gaszowice i Szczerbice.

Dla jubilatów oraz zaproszonych gości przygotowano poczęstunek, a oprawę artystyczną przygotowały dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczerbicach prowadzone przez Panią Katarzynę Brachaczek.

USC Gaszowice

Od redakcji Znaku Pokoju:
Na przedostatniej stronie (kolorowej) prezentujemy zdjęcia poszczególnych grup Jubilatów. Na górze strony znajdziemy zdjęcie małżonków świętujących Żelazne Gody (65 lat) oraz Gody Diamentowe (60 lat), a wśród nich nasi parafianie: Dorota i Henryk Malcharczykowie oraz Irena i Adam Grzelcowie. Z przyczyn zdrowotnych zabrakło Weroniki i Eryka Beierów oraz Agnieszki i Stanisława Mańków.
W gronie 55-latków, a więc Platynowych Jubilatów znaleźli się Halina i Janusz Milionowie. Złote Gody w roku 2023 świętowali: Elżbieta i Jerzy Kawulokowie, Grażyna i Roman Guniowie, Halina i Stanisław Żuchowiczowie, Stefania i Stanisław Mrozkowie, Małgorzata i Edward Żydkowie, Anna i Henryk Krawczykowie, Barbara i Henryk Pytlikowie (kolejność wg daty ślubu).

Do spisu treści

Łukowskie spotkanie z Seniorami

W dniu 07.01.2024 w Łukowie Śląskim odbyło się Noworoczne Spotkanie z Seniorami. W spotkaniu wzięło udział 60 seniorów naszej wsi oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Gaszowice, Starosta Powiatu Rybnickiego oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie wsi. Sołtys, Wójt Gminy oraz Starosta Powiatu złożyli zebranym najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, a przede wszystkim zdrowia w Nowym Roku.

Goście obejrzeli filmik ze zdjęć z ostatnich spotkań noworocznych oraz działań, jakie były realizowane w ubiegłym roku na terenie Łukowa Śląskiego.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich poczęstunek, a Starosta Powiatu wręczył drobne upominki. Spotkanie uświetnił pan Sławek, grający na akordeonie. Przy stole Seniorzy mieli okazję nie tylko do wspólnego śpiewania kolęd, ale także do porozmawiania w miłej atmosferze o swoich codziennych sprawach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sołtysa i Radę Sołecką Łukowa Śląskiego.

Dziękujemy wszystkim obecnym.

Sołtys i Rada Sołecka

Do spisu treści

Niezwykłe urodziny

W styczniu przeżywaliśmy niecodzienną uroczystość: 16 stycznia 2024 roku nasza parafianka, pani Karolina Sobala, świętowała setną rocznicę urodzin. O urodzinach pamiętała cała rodzina wraz z czterema wnukami, ośmioma prawnukami i czterema praprawnukami.

W intencji Jubilatki została odprawiona Msza święta, podczas której odśpiewano uroczyście hymn wdzięczności „Te Deum laudamus”. Odwiedzając Jubilatkę w jej domu, gratulacje i życzenia złożyli również Wójt Gminy, pan Paweł Bugdol, pani Halina Bobrzyk, Kierownik USC, Starosta Powiatu, pan Damian Mrowiec oraz Wicestarosta, pan Marek Profaska.

W imieniu całej czernicko-łukowskiej rodziny parafialnej życzymy drogiej Jubilatce wielu szczęśliwych dni, jasności umysłu i pełnego humoru podejścia do życia – jak do jest do tej pory, a nadto Bożej opieki i łask od Najwyższego. Najświętsza Matka Boska niech wyprasza u swego Syna potrzebne błogosławieństwo.

 

„Niech żyje nam, niech żyje nam,
niech żyje długie lata,
a Anioł Stróż ze samych róż
niechaj jej wieniec spłata!

Do spisu treści

Statystyka duszpasterska za rok 2023

OCHRZCZENI w 2023 r.:
Ochrzczonych zostało 18 dzieci: 11 dziewczynek i 7 chłopców (dla porównania: w roku 2022 - 21 dzieci)

1. WOJACZEK Maksymilian
2. NOWROT Amelia
3. MROŻEK Maciej
4. TRZEPAK Martyna
5. TOMICZEK Fabian
6. SZUBERT Elżbieta
 
7. DZIUBIŃSKA Magdalena
8. DZIUBIŃSKA Lena
9. MUCHOWSKA Liliana
10. BIAŁECKI Jan
11. SZMAJDUCH Antonina
12. GRUSZKA Kamil
13. KOT Mikołaj
14. KOT Łucja
15. CZEKAŁA Nikodem
16. PAWŁOWSKA Aurelia
17. SZWEDA Melisa
18. MROZEK Maja


1 KOMUNIA ŚW.:  4 czerwca 2023 r. do Komunii św. przystąpiło 28 dzieci (przed rokiem 27)

1) BOBER Paweł
2) BOMBIK Ksawery
3) CHOWANIEC Jakub
4) CNOTA Bartosz
5) CNOTA Jakub
6) GEMBALCZYK Ksawery
7) GRZYBEK Oliver
8) KACZOROWSKA Kaja
9) KELER Mateusz
10) KLYSZCZ Szymon (wczesna)
 
11) KORBEL Marcelina (wczesna)
12) KORBEL Oliwier
13) KOZIK Dominika
14) KRZYŻYK Julia
15) ŁATA Oliwia
16) MACHULEC Paulina
17) NIEMCZYŃSKA Sara
18) OPOLONY Nadia
19) OSKĘDRA Daniel
20) PIECOWSKA Karolina
 
21) SAKOWSKA Angelika
22) SIEDLACZEK Bartosz
23) SIEROŃ Franciszek
24) SPIONKOWSKI Tomasz
25) SROŚLAK Paweł
26) STYRNOL Kacper
27) SZWEDA Mikołaj (wczesna)
28) TOMICZEK Oliwia
 


BIERZMOWANIE: 15 czerwca 2023 ks. bp Dariusz Kałuża udzielił sakramentu bierzmowania 49 osobom. (w ubiegłym roku 34 osoby)

1) BIERZA Katarzyna
2) DONGA Kamila
3) Donga Lena
4) GEBAUER Emilia
5) KIERSZNIAK Julia
6) KUCZERA Eliza
7) ŁUKASZEWSKA Justyna
8) ŁYCZKO Magdalena
9) ŁYSIK Wiktoria
10) MAŃCZYK Nadia
11) MIKA Martyna
12) MOJŻYSZ Emilia
13) PYTLIK Nikola
14) RUTKOWSKA Julia
15) STACHA Anna
16) STEUER Anna
 
17) SZAWERNA Julia
18) TRZECIAK Julia
19) TRZECIAK Liliana
20) WYPYCH Martyna
21) ZAJĄC Paulina
22) ZAŁĘGA Maja
23) ŻYDEK Paulina
24) BEZUCH Paweł
25) CHOWANIEC Remigiusz
26) CNOTA Kaspian
27) COJG Karol
28) GEBAUER Nikodem
29) GEBEL Jakub
30) JÓZEFOWSKI Rafał
31) KOZIK Patryk
32) LUKOSZEK Rafał
 
33) MANDRYSZ Dominik
34) MANDRYSZ Krzysztof
35) MANDRYSZ Tomasz
36) MRÓZ Emilian
37) PAJDAK Patryk
38) PASIERBSKI Miłosz
39) POSŁUSZNY Ksawery
40) SOPA Mariusz
41) STEUER Dominik
42) SZCZEPARA Denis
43) SZCZEPARA Kevin
44) SZCZYRBA Tymoteusz
45) SZOSTAK Mateusz
46) ŚMIETANKA Szymon
47) ŚWIERCZEK Marceli
48) TROSZKA Sebastian
49) WOLNY Bartosz


SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA: 5 par zawarło związek małżeński (przed rokiem 9 par). (Nazwiska podano w kolejności daty ślubu).

Śluby zawarte w naszym kościele
 
Śluby naszych parafian zawarte poza parafią (przed rokiem 4)
1) MLEKO Sebastian i NIEMIEC Wiktoria
2) MANDRYSZ Jacek i RASZCZYK Aleksandra
3) FIBIC Adrian i CYRAN Katarzyna
4) GORZOLNIK Dominik i SKRĘTY Weronika
5) WIECZOREK Kacper i MICHALIK Zuzanna
1) BIERZA Kacper i PYTEL Anna
2) ROŻEK Szymon i KANIA Wioletta
3) CHOROBA Adrian i GLENC Aneta
4) ZAJĄC Dawid i KIESZ Nikola
5) ŁATA Grzegorz i SZŁAPKA Wioletta
6) KWIATOŃ Wiktor i BOGUSZ Agata
7) BOCZEK Robert i GAŁCZYŃSKA Dominika
8) PENDZICH Patryk i KOŁODZIEJ Julia
9) BRACHMAN Andrzej i HANSLIK Nikola
10) RYBARZ Mateusz i STACHA Bernadeta
 


POGRZEBY: Zmarło 21 osób - 8 kobiet i 13 mężczyzn (przed rokiem 31). (nazwiska podano w kolejności daty zgonu)



 
1. NIEMIEC Czesław
2. MRÓZ Alojzy
3. KOLORZ Erwin
4. MIŁEK Jolanta
5. KURC Elżbieta
6. BISKUP Florian
7. MIKA Marian
8. WIECZOREK Antoni
9. SZEWCZYK Helena
10. PORWOŁ Wiktor
11. BIERZA Katarzyna
12. MIŁEK Jerzy
13. PREINIGER Hubert
14. MATUSZCZYK Eugeniusz
15. PREINIGER Lidia
16. MANDERA Łucja
17. JESZKA Jerzy
18. o. KOSZORZ Antoni
19. BISKUP Genowefa
20. ZAŁĘGA Róża
21. MIKÓŁKA Łukasz
(zmarł 13 I)
(zmarł 28 I)
(zmarł 3 II)
(zmarła 13 II)
(zmarła 12 III)
(zmarł 21 III)
(zmarł 24 III)
(zmarł 11 IV)
(zmarła 13 V)
(zmarł 14 V)
(zmarła 16 VI)
(zmarł 8 VIII)
(zmarł 13 VIII)
(zmarł 22 VIII)
(zmarła 28 VIII)
(zmarła 12 IX)
(zmarł 13 XI)
(zmarł 04 XII)
(zmarła 11 XII)
(zmarła 21 XII)
(zmarł 29 XII)



ROZDANE KOMUNIE ŚW. – W 2023 roku 42.586 osób przystąpiło do Komunii świętej. (przed rokiem 43.667). Względem poprzedniego roku odnotowujemy spadek o 1081.


ODWIEDZINY CHORYCH i STARSZYCH PARAFIAN w domach 158 (przed rokiem 165)

.......................................................................................................................

SENIORZY naszej wspólnoty parafialnej:

KOBIETY

Sobala Karolina
Musioł Maria
Biront Anna
Blachut Regina
Kubek Anna
Bluszcz Anna
Sobala Erna
Zaczek Anna
Nowak Marta
Badewicz Julia
Haroska Łucja
Święty Joanna
Karwat Urszula
Gawlik Anna
Gańczarska Aniela
 ur. 16.01.1924
  ur. 01.12.1924
 ur. 22.04.1926
 ur. 01.11.1927
 ur. 13.06.1929
 ur. 20.02.1931
 ur. 02.08.1931
 ur. 17.08.1932
 ur. 19.09.1932
 ur. 20.05.1934
 ur. 19.09.1934
 ur. 09.06.1935
 ur. 30.06.1935
 ur. 06.05.1936
 ur. 23.05.1936
 

Badura Maria
Konopka Hildegarda
Lapczyk Małgorzata
Mielimonka Otylia
Kasperzec Regina
Górecka Łucja
Bugla Jadwiga
Spandel Małgorzata
Tulec Anna
Kabut Helena
Mielimonka Regina
Cyran Adelajda
Dryja Kunegunda
Zientek Halina
Smyczek Lidia
Kolonko Helena

 ur. 14.06.1936
 ur. 14.06.1936
 ur. 11.08.1936
 ur. 03.10.1936
 ur. 27.10.1936
 ur. 09.11.1936
 ur. 28.12.1936
 ur. 21.02.1937
 ur. 16.04.1937
 ur. 01.05.1937
 ur. 23.05.1937
 ur. 01.11.1937
 ur. 04.11.1937
 ur. 02.01.1938
 ur. 23.03.1938
 ur. 25.05.1938


MĘŻCZYŹNI

Szymczyk Czesław
Musioł Emanuel
Badura Izydor
Pawełek Leon
Zientek Jerzy
Franiczek Paweł
Honisz Paweł
Hallas Aleksander
Derdak Kazimierz Wieczorek Tadeusz
Klimek Adolf
ur. 18.07.1930
ur. 15.09.1930
ur. 04.06.1931
ur. 29.06.1931
ur. 17.12.1934
ur. 18.12.1935
ur. 16.08.1937
ur. 17.02.1938
ur. 19.02.1938
ur. 21.03.1938
ur. 02.04.1938
  Powała Brunon
Mańka Stanisław
Wieczorek Antoni
Roezner Gerard
Malcharczyk Henryk
Grzelec Adam
Beier Eryk
Skupień Ryszard
Tkocz Herbert
Mielimonka Jerzy
Nowak Alojzy
ur. 10.12.1938
ur. 26.12.1938
ur. 18.02.1939
ur. 09.03.1939
ur. 15.07.1939
ur. 24.10.1939
ur. 04.11.1939
ur. 29.03.1940
ur. 08.08.1940
ur. 06.10.1940
ur. 04.12.1940


MAŁŻONKOWIE o najdłuższym stażu małżeńskim

Maria i Izydor Badurowie
Halina i Jerzy Zientkowie
Róża i Gerard Roeznerowie
rena i Adolf Klimkowie
Monika i Kazimierz Derdakowie
Elżbieta i Henryk Fojcikowie
Olga i Ryszard Skupieniowie
Irena i Adam Grzelcowie
Weronika i Eryk Beierowie
Agnieszka i Stanisław Mańkowie
Dorota i Henryk Malcharczykowie
Urszula i Edward Cyranowie
Irena i Paweł Honiszowie
Ingrid i Józef Pawełkowie
data ślubu 20 IV 1958 (w 2023 r. 65 lat małżeństwa)
data ślubu 14 IX 1959
data ślubu 20 IX 1959
data ślubu 20 XI 1960
data ślubu 30.04.1962
data ślubu 24.06.1962
data ślubu 30.12.1962
data ślubu 18.02.1963 (skończone 60 lat małżeństwa)
data ślubu 20.04.1963 (skończone 60 lat małżeństwa)
data ślubu 13.07.1963 (skończone 60 lat małżeństwa)
data ślubu 16.09.1963 (skończone 60 lat małżeństwa)
data ślubu 16.08.1964
data ślubu 12.09.1964
data ślubu 20.09.1964

do spisu treści
 

Nekrolog



Śp. Róża ZAŁĘGA
   (ur. 14.08.1951 / zm. 21.12.2023)

Wyrazy współczucia składamy: mężowi Czesławowi, córce Ilonie, synowi Wojciechowi; wnukom Urszuli z mężem Szymonem, Michalinie z mężem Justinem, Wiktorii z Mateuszem, Kacprowi, Natanielowi, Mai; prawnukom: Kajetanowi, Helence i Liliannie; bratu Alojzemu z rodziną; szwagierce Danucie z rodziną,
 



Śp. Łukasz MIKÓŁKA
   (ur. 07.07.1986 / zm. 29.12.2023)

Wyrazy współczucia składamy: ojcu Janowi, siostrom i braciom z rodzinami

 


do spisu treści